WAT NU? Tweede Mad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vrijdag 6 December 1940 Kroniek van den dag De plaats van Yoego-Slavlë. We hebben er reeds vroeger op gewezen, dat met de toetreding van Hongarije en Roemenië tot het pact van Berlijn de Bal kanordening nog geenszins is voltooid. Er zijn nog eenige onzekere punten in het stelsel en eerst, wanneer daaromtrent op heldering is verkregen, kan de positie van de Balkanlanden voltooid worden, geacht. Ten deele zal deze opheldering worden verschaft door de actie van de Italianen in Griekenland. Het is niet gemakkelijk van het verloop van dezen strijd een volledig overzicht te verkrijgen. Over het algemeen biedt het ontoegankelijke front in Zuid- Albanië weinig oriënteeringspunten en wanneer de Italiaansche legerberichten van deze plaatsen melding maken, dan bieden ook deze opsommingen betrekkelijk weinig houvast, om den gemiddelden lezer inzicht te verschaffen in de ontwikkeling. Sedert de Italiaansche troepen veertien dagen ge leden besloten Koritza te ontruimen, heb ben de operaties zich verder ontwikkeld. Het eenige, dat valt waar te nemen, is, dat deze operaties zich in een zeer lastig en moeilijk begaanbaar terrein ontplooien. Toen Italië dit land bezette, was een der eerste maatregelen, dat er wegenbouwers heen werden gedirigeerd, om het land te ontsluiten. Spoorlijnen bezit Albanië slechts weinig en van goede verkeerswegen was geen sprake. Deze arbeid is uit den aard der zaak nog niet voltooid. Belang rijke wegen bevinden zich in aanbouw, maar voor de eigenlijke oorlogsvoering zijn zjj van weinig beteekenis. Het Italiaansche offensief strekte zich uit over drie fronten en nu de Grieken een tegenoffensief hebben ingezet, vallen ook in hun strategisch plan drie fronten te onder kennen. Allereerst zien we het offensief tegen Koritza, verder den opmarsch in het gebied van Argirocastro en tenslotte den druk in de richting van Berat in het Vo- jussadal. Omtrent den afloop van dezen strijd vallen in dit stadium geen voorspel lingen te doen. De Italianen hebben groote troepenmachten samengetrokken in het Al- baneesche strijdgebied en het laat zich aan zien, dat zij het initiatief spoedig zullen overnemen, om de belofte van den Duce aan Griekenland in te lossen. Griekenland is intusschen niet het eenige aspect in de ontwikkeling van de Balkan ordening. Uitdrukkelijk moet in het oog worden gehouden, dat de asmogendheden hun activiteit volstrekt hebben gecoördi neerd en dat de acties dus niet van elkan der mogen worden gescheiden. Grieken land staat alzoo niet op zich zelf, maar is een onderdeel van het groote plan, dat de spilstaten voor Europa hebben vastge steld. Het is dan ook niet juist deze plan nen te beoordeelen naar incidenteele ge beurtenissen. Het gaat om de geheele ordening en in dit opzicht hebben Hitier en Mussolini by hun besprekingen van de laatste pmanden hun volkomen eensge zindheid van doelstelling telkenmale be krachtigd. In de Balkanordening neemt Yoego-Sla- vië een aparte plaats in. Op dit land con centreert zich thans naar het zich laat aanzien het diplomatieke offensief der ge- interesseerde partijen. In de politiek van Yoego-Slavië heeft zich in de afgeloopen jaren een evolutie voltrokken, welke wees in de richting eener toenadering tot Duitschland en Italië. De politiek van Stojadinowitsj is in Belgrado blijkbaar ook niet al te best in den smaak gevallen. Nu het er om gaat, het anti-Britsche wereldfront ook in Zuidoost-Europa te sluiten. In dit verband trekt sterk de aandacht, dat de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken een reis zal ondernemen naar Belgrado. Het is zeker niet voorbarig aan deze reis het karakter eener missie te geven. Hongarije heeft zich ingeschakeld in het spilproject, het kan daaraan het recht en in zekeren zin ook de verplichting ontleenen,. nu ook an deren, die zich tot nog toe afzijdig heb ben gehouden, tot stelling nemen te bewe gen. De positie van Yoego-Slavië komt daar door wel heel erg in het sehijnwerperlicht der publieke belangstelling te staan. Men kan er op rekenen, dat het bezoek van Csaky aan de Yoego-Slavische hoofdstad reacties zal opwekken. We zullen er bin nenkort ongetwijfeld meer van hooren. Door DENIS MACKAIL. „Nu, Jim, vooruit, wat is de reden?" vroeg Mary. Jim liep als een gekooide leeuw de ka mer op en neer, wel begrijpend, dat zijn kansen, geloofd te worden, als hjj zei dat hy het werkelijk niet wist, iedere seconde geringer werden. „Jim!" „Kijk eens, Mary", zei hij, plotseling staan blijvend. „Ik vind het erg lief van je, dat je hier gekomen bent buiten gewoon hoor, hoewel je moet belooven, het niet weer te zullen doen. Ik weet heusch niet waarom je vader plotseling deze houding aanneemt. Ik heb geen mis daad op mijn geweten en voor zoover ik weet, is er op het oogenblik geen schan daal omtrent my in omloop. Ik weet niet of dat zoo zal blijven als jij er een ge woonte van gaat maken mij hier op te zoeken. Ik merk, dat je mij niet gelooft, maar het is toch de waarheid. Als ik mis schien niet heelemaal normaal schijn, moet je dat toeschrijven aan mijn ver wondering, jou hier te zien, cn ook aan het feit, dat ik regelrecht van een alles behalve plezierig onderhoud met de pro cureurs van mjjn oom kom. Dat is alles." Hij deed een stap in Mary's richting en probeerde haar recht in de oogen te zien, doch dat was voor hem onmogelijk; niet omdat hij haar in het minst bedroog, maar omdat men Mary niet in de oogen kon zien, zonder aanstonds het hoofd te verliezen. „Nou", zei Mary, „dat was eigenlijk alles wat ik wilde weten; dat wil zeg gen, je had die toespelingen op mijn VREDESCAMPAGNE IN ENGELAND. Een plan voor een vredescampagne van drie arbeidersafgevaardigden. In het Engelsche Lagerhuis hebben vol gens den .Britschen berichtendienst, drie onafhankelijke arbeiders afgevaardigden een voorstel tot het bijeenroepen van een vredesconferentie ingediend en gemoti veerd. De afgevaardigde Mc Govern be treurde het, dat de troonrede niets heeft gezegd omtrent de voorwaarden, waaronder de oorlog, die allen met vernietiging en chaos bedreigt, beëindigd zou kunnen wor den. Hij eischte geenszins, dat Engeland de wapens zou strekken, doch het kan op den tot dusver gevolgden weg niet blindelings verder gaan. De oude wereld, zeide Mc Govern, is dood en de regeering moet haar doelstellingen voor een nieuwe wereld be kend maken. Deze eisch werd door den arbeidsafge- vaardigde Griffith bestreden met de be wering, dat men nog slechts de keus heeft tusschen capitulatie en verder bestaan. Als vertegenwoordiger van de liberalen ontwikkelde Harris een soortgelijk stand punt, terwijl voor de conservatieven Sir Malcoln Robertsen er op wees, dat men door het te berde brengen van zulke pro blemen Churchill niet in de wielen mag rijden, doch tot het einde vérder moet strijden. Ook de leider van de onafhankelijke ar beiderspartij, Maxton, heeft het woord ge voerd. Hy eischte een vredesconferentie en wel niet alleen tusschen Duitschland en Engeland, doch een van alle groote staten ter wereld. Hij en zijn geestverwanten hiel den, naar hy zeide, bij dezen eisch rekening met het verlangen van het Britsche volk. naar een spoedigen vrede. Na een verkla ring van den Lord Zegelbewaarder Attlee, die zich tegen deze tendenties uitsprak, werd het voorstel van de -onafhankelijke arbeidersparty door het Lagerhuis verwor pen. Het debat over de troonrede was daar mede gesloten. GERAFFINEERDE OPLICHTING. Te Utrecht heeft zich een merkwaardig geval van oplichting voorgedaan. Een win kelierster ontving nl. een groot pakket, dat blijkens het opschrift afkomstig moest zijn van een der grootste chocolade firma's van ons land. Er was geen aanleiding om het een verdacht pakket te'vinden, want de naam van de winkelierster stond zoo als altijd btj dergelijke zendingen op het pakket, terwijl er zich ook, .zooals ge- woonlyk, een vrachtbrief van de Neder landsche Spoorwegen bij bevond. Een en ander was onder rembours gestuurd en de bezorger, zeide, dat er 6.45 rem bours moest worden betaald. De winke lierster betaalde prompt, doch kwam by het uitpakken tot haar schrik tot de ont dekking, dat het pakket slechts cement bevatte. Zij heeft van het geval aangifte gedaan by de politie. DREIGENDE STAKING IN BRITSCHE METAALNIJVERHEID. Vijfhonderdduizend Engelsche metaalar beiders en technici hebben, naar het A.N.P. uit Londen meldt, zich officieel tot de re geering en de bevoegde instanties der par ticuliere industrie gewend met den eisch, tot verhooging van het uurloon met drie pence. Dit is geschied in den vorm van een resolutie, die de vertegenwoordigers der plaatselijke bonden op een te Southport gehouden conferentie met algemeene stem men hebben aangenomen. Voorloopig heeft men ervan afgezien aan den eisch kracht by te zetten door met staking te dreigen om niet direct in conflict te komen met de wet, die het staken in oorlogstyd verbiedt. De regeering is er evenwel van in kennis gesteld, dat eventueel voor geen middel om het doel te bereiken zal worden terug gedeinsd. DOODELIJK ONGEVAL. Gistermiddag is het 3-jarig dochtertje Tineke van den garagehouder H. te Nie- zijl (gemeente Grijpskerk Gr.) by het over steken van den weg door een vrachtauto gegrepen. Het kindje werd op slag gedood. De politie stelt een onderzoek in. komst hier er wel af kunnen laten. Je zou mij alleen wel kunnen vertellen wat die procureurs je verteld hebben. Word je nu schatryk of is alles aan het katten- asyl vermaakt Kom vertel nu toch eens wat Nu was liy verloren, zooals hij heel goed wist. De nieuwsgierigheid van een bemind wezen is een kracht, die slecnts een dwaas zou trachten te weerstaan, en Jim stond juist op het punt hiervoor te wyken, toen de deur open ging en uush verscheen. Voor de meeste gebeurtenissen bestaat een wetenschappelijke verklaring en in dit geval bestond zij uit het feit, dat toen Jim zijn laatste stap in Mary's richting deed, hy zyn voet had gezet op een elec- trischen belknop, die zich op een plaats bevond, waar anders een speeltafeltje stond. Het noodlot, in samenwerking met juffrouw Steele's verzoek om thee, had dit tafeltje door Lush doen verplaatsen en naast haar stoel zetten en aangezien de druk op den belknop een electrische schel in de bediendekamer in werking zette, is het verschynen van Lush hier mede wetenschappelijk verklaard. Lush, die volstrekt niet uit het veld ge slagen scheen door de lcennelyke verba zing, waarmede zyn komst werd begroet, informeerde beleefd of zijn meester ver langde dat er een taxi zou worden be steld. Jim wilde juist kortaf weigeren, toen zyn bezoekster, na een blik op haar pols horloge, opsprong en uitriep: „O, ja, graag, onmiddeliyk ik had geen idee, dat het al zoo laat was. Ik moet direct weg". Zoo tegenstrijdig is de menschelyke na tuur, dat Jim, die een oogenblik tevoren het voorwerp van zijn genegenheid byna op iedere plaats had gewenscht, behalve waar zy zich bevond, by het hooren van deze woorden alles zou willen geven, om haar nog vyf minuten by zich te houden. Drama op het IJselmeer. MOTORSCHIP MET 4 OPVARENDEN VERLOREN GEGAAN. Op het IJsselmeer is Dinsdagmorgen het motorschip „Friesland" vergaan. Naar aanleiding hiervan hadden wy een onderhoud mét den «schipper, die het onge luk heeft zien gebeuren, den heer R. Groenhof uit Broekerhaven, die zich aan boord van „De tyd zal het leeren" be vond. Dit schip had ligplaats gekozen in de haven van Nykerk. Uit den aard der zaak waren de schipper en zyn vrouw nog zeer onder den indruk van het geval, dat aan een gezin waarmede zij zeer bevriend wa ren, vier personen door den dood heeft ontnomen. De „Friesland" en „De tyd zal het lee ren" zoo vertelde schipper Groenhof waren gezamenlyk van de Oranjesluizen vertrokken met een lading kunstmest, be stemd voor een firma in Nijkerk. Myn schip had een sterkeren motor dan dat van den verongelukten schipper Eier van de riesland" en na eenigen tyd was ik de „Friesland" zoo ver vooruit, dat ik be sloot vaart te verminderen en het andere vaartuig op sleeptouw te nemen. Zoo voeren wij verder, maar na eenigen tyd zei iets in my hoe het kwam weet ik zelf niet precies dat 't beter was de verbinding te verbreken. Nauwelijks was dit gebeurd, of mijn vrouw en ik hoorden een hevigen knal en zagen onmiddeliyk daarna op de plaats waar de „Friesland" voer, een zwarten rookkolom en vervol gens een witten damp opstygen. Toen deze waren weggetrokken bleek de „Friesland" volkomen uit elkaar geslagen te zyn. Over een oppervlakte van ongeveer 100 vier kante meter zagen wij tallooze wrakstuk ken drijven en hier en daar dreven groote olievlekken op de golven. Onmiddellijk draaide ik bij om te trachten de opvaren den te redden, maar hoe rnijn vrouw en ik ook speurden er was geen spoor van hen te ontdekken. Helaas konden wij niets anders doen, dan onzen tocht voort zetten". Schipper Eier was 36 jaar oud. Zijn dochtertjes, die eveneens het leven hebben verloren, waren 3 en 5 jaar oud. Een derde dochtertje, een meisje van 8 jaar, bevindt zich thans te Sneek, waar zij de schippersschool bezoekt. De beveiliging bij bewaakte overwegen tijdens duisternis. Omdat de verduistering voor het groote aantal bewaakte overwegen bijzondere vei ligheidsmaatregelen, noodig heeft gemaakt, heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen in samenwerking met de Duitsche autoriteiten diepgaande proefne mingen genomen met maatregelen, die de autorijders zoo duidelijk mogelijk op het gesloten zijn van de spoorboomen opmerk zaam moeten maken. Voor drukke spoor wegovergangen is een transparant ont worpen, dat by gesloten boomen het woord stop in roode lichtende letters vertoont. Als de boomen open zyn, is het opschrift niet verlicht! Het'stoplicht zal in het al gemeen op de hoogte van de spoorboomen rechts van den weg ongeveer anderhalve meter hoog worden aangebracht, zoodat het verlichte transparant op ongeveer tachtig tot honderd meter zichtbaar zal zyn. Ook zullen bovendien in het midden van de spoorboomen drie reflectoren wor den aangebracht. - De minder drukke overwegen worden al leen met reflectoren uitgerust en wel naar gelang van de wegbreedte met drie tot negen stuks. De reflectoreh zullen zoo worden aangebracht, dat zy by gesloten stand van de spoorboomen een rechte lijn vyftig cm boven den grond zullen vormen. By de invoering van de niéuwe maatrege len, die door het Luftgaukommando Hol land beproefd en goedgekeurd zyn, ver valt de plaatsing van roode handlantaarns ter beveiliging der overwegen. CALIFORNISCHE GRIEP BREIDT ZICH UIT. De griepepidemie heeft zich uitgebreid tot de buurstaten Arizona, Oregon, Wa shington en Idaho. Bijzonder hevig heerscht de griep te Los Angelos en omgeving. Al leen daar ter plaatse zy'n reeds vyftig dui zend menschen ziek. Maar Mary was al bezig haar handschoe nen aan te trekken en Lush was reeds vertrokken om ex-sergeant Pink, den portier, door de huistelefoon op te dra gen, een taxi te roepen. Door het plotselinge besef van het ver gevorderde uur scheen Mary's nieuwsgie righeid omtrent Jim's theoretisch wan gedrag verdwenen te zyn, en hy durfde niets te zeggen uit vrees, deze nieuws gierigheid opnieuw op te wekken. Zoo kwam het, dèt er een volstrekte stilte viel, terwyl zij de kamer ronddrentelde en zyn boeken en etsen bekeek, en hij haar met een vreemd strak gevoel in zyn keel gade sloeg, blijkbaar veroorzaakt doordat hij haar te midden van zijn eigen omgeving aanschouwde. Ten laatste verbrak Mary het zwijgen. „Nou Jim" zeide zy, „wat doen wij nu? Is dit de laatste maal geweest, dat wij elkaar hebben gesproken?" Er was maar één antwoord mogelijk op deze vraag en dit volgde onmiddellijk. „Kyk eens", zei Jim, „ik wil niets doen, waardoor jö' in ongenoegen met je vader komt." „Trek je daar maar niets van aan", gaf Mary ten antwoord. „Als vader's zenuwen en humeur aan vaste regels onderhevig waren, zouden we tenminste kunnen over leggen, hoe wij daar tegen in moesten gaan. Maar ik heb ze nu al twintig jaar bestudeerd en daar is geen peil op te trekken. Ik ben natuurlijk niet van plan je voorloopig by ons thuis te vragen, maar als jy my vraagt om eens met je uit te gaan of als wij elkaar by toeval ergens ontmoetten snap je Jim snapte hét en het werd hem te moede alsof zyn keel langzamerhand werd dichtgeschroefd, „Maar wy zullen elkaar in ieder geval voorloopig niet kunnen spreken", vervolgde Mary, „omdat vader en ik morgen naar Hampshire gaan, naar Odiham." DE VORDERING VAN PAARDEN. Het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstyd deelt mede, dat in de komende weken de Duitsche legerautori- teitea hier te lande paarden zullen vorde ren. Teneinde te bereiken, dat de te vorde ren paarden zoo juist mogelyk over de provinciën worden verdeeld en om reke ning te kunnen houden met de omstandig heden op de verschillende bedrijven, is ge noemd ryksbureau belast met de voorbe reiding van deze vordering. Voor de uitvoering hiervan worden de provinciale voedselcommissarissen inge schakeld, deze zullen voormonsteringen organiseeren, waarop commissies, door hen aangesteld, de paarden, die voor mon stering door de Duitsche autoriteiten in aanmerking komen, zullen aanwijzen. Op deze voormonstering moeten alle paarden boven drie jaar, met uitzondering van de hengsten, worden voorgeleid. Het zich onttrekken aan voormonstering of monstering is strafbaar, terwyl boven dien inbeslagneming van de paarden kan volgen. Plaatsen en data voor de voormonste ring zullen t.z.t. in de provinciale bladen of anderszins worden bekend gemaakt. NADERE MEDEDEELINGEN. Het Ryksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt in aansluiting op het bericht, dat een besluit van den secre taris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij is verschenen, waarbij het slachten en het koopen en ver- koopen van paarden zonder vergunning 'verboden is, nog het volgende mede Slachtvergunningen worden afgegeven door of vanwege de Nederlandsche vee houderijcentrale te 's-Gravenhage en ver gunningen voor het koopen van paarden door of vanwege de betreffende landbouw crisis organisatie, behalve indien het be treft het koopen van voor slachting be stemde paarden, waarvoor de vergunning door de Nederlandsche veehouderijcentrale zal worden verstrekt. De vergunningen voor het koopen van paarden worden in tweevoud uitgereikt. Het origineel moet door den verkooper worden bewaard en het duplicaat door den kooper opgezonden naar de instantie, die de vergunning heeft uitgereikt. SLACHTOFFERS VAN DE DUISTERNIS. Woensdag is in den loop van den avond de 39-jarige J. T. te Den Haag het slacht offer geworden van de duisternis. Hy ge raakte in het water aan de Slachthuiska de, ter hoogte van de Calandbrug, waar hij verdronk. Te Nijkerk is de 24-jarige G. Bouw Woensdag, vermoedelijk door de duisternis te water geraakt en verdronken. Gister morgen heeft men zijn lyk uit de haven opgehaald. Gistermorgen is uit de Kruisvaart voor de M.T.S. te Utrecht het lijk opgehaald van een 50-jarigen man uit Houten, die in de duisternis te water is geraakt en verdronken. Het lijk. dat Dinsdag uit de Catharijnen- singel te Utrecht werd opgehaald, is thans door de familie van den drenkeling her- kend als te zijn van een man, die in de Gansstraat heeft gewoond en die waar schijnlijk door de duisternis misleid te water is geraakt en verdronken. Sinds Maandagavond werd te Rothem- Meerssen vermist de 14-jarige zoon van den molenaar E. Vermoed werd, dat hij door de duisternis misleid in de Geul is geraakt en verdronken. Donderdag is het lijk opgehaald bij het waterrad van den molen, vlak bij de ouderlijke woning. MERKWAARDIGE TROUWPARTIJ. Te Serajewo is. gisteren een opzienbarend huwelijk" voltrokken en wel tusschen den S'2-jarigen gepensionneerden spoorbeambte Rudolf Sjwacha en de 76,-jarige Anna Vor- nowitsj. De bruid is eerst onlangs uit Amerika teruggekeerd. By de voltrekking van het huwelijk waren haar kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen te genwoordig. Haar oudste achterkleinkind heeft zich Zondag verloofd en w(il binnen kort zelf ook trouwen. „En het adres?" vroeg Jim, die naar de schrijftafel liep. Mary lachte. „New Court", zeide zij. „Maar, denk er om, geen toevallig vliegongeluk in den moestuin of iets van dien aard. Brieven zijn toegestaan, binnen redelijke grenzen, meer niet." Jim kon geen woord uitbrengen, tenvyi een golf van jalouzie in hem opsteeg by de gedachte aan de lammelingen (hy wist ze ker dat het lammelingen waren), die op New Court woonden. Iets van deze ge dachte was blijkbaar op zijn gelaat tot uit drukking gekomen, want Mary zei ineens op beslisten toon „Houd nu maar op, Jim. En beschouw het niet als een aanmoediging, dat ik je vanmiddag heb opgezocht." „Neen, Mary", zei Jim bedeesd. „Zie je, het was waarschijnlijk alleen maar door nieuwsgierigheid." „Ja, Mary." „Maar als wy eenmaal buiten zyn, zal ik zien, dat ik het van vader te weten kom en als het voor herhaling vatbaar is, zal ik het je vertellen." „Graag, Mary." „Dat is alles. Daar is myn taxi." Lush was bij de deur verschenen. „Ik zal je even uitgeleide doen", zei Jim. „Niet toegestaan. Da-ag", en weg was zij. Het benauwde gevoel in Jim's keel ver dween, doch nu begonnen zijn oogen te branden. Een gedachte kwam plotseling by hem op. „Lush", riep hy uit. Lush kwam terug en keek hem afwach tend aan. „Waarom, voor den drommel, kwam je zoo even binnen? Ik had toch niet gebeld?" Lush begreep onmiddeliyk de ware toe dracht. „U zult op dien belknop hebben ge staan, mynheer. De bel rinkelde onafge broken gedurende twee of drie minuten. Ik meende dat u myn tusschenkomst verlang de, mijnheer De legerberichten van gisteren. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde gisteren mede: In den nacht van 3 op 4 December vie len gevechtsvliegtuigen ondanks de slechte weersomstandigheden Londen en Birming ham aan. In de Londensche stadswijken Paddington, Kensington en Battersea wer den zware branden waargenomen. Ook in Birmingham onstonden na hevige ontplof fingen negen groote en talrijke kleine branden. "Verder werden Southampton en eenige andere steden aangevallen. Overdag beperkte zich de bedrijvigheid van het luchtwapen tot verkenningsvluch ten. In den nacht van 4 op 5 December wa ren de aanvallen gericht op Zuid- en Mid- den-Engeland. Het leggen van mynen in Britsche havens werd voortgezet. Eenige Britsche vliegtuigen wierpen 3n den nacht in West-Duitschland bommen neer en beschadigden eenige woonhuizen. Woensdag werden drie vijandelyke vliegtuigen neergeschoten, waarvan twee door de luchtdoelartillerie. Drie eigen vliegtuigen worden vermist. HET ITALIAANSCHE. In zyn weermachtsbericht no. 181 maak te het Italiaansche hoofdkwartier het vol gende bekend: Ook Woensdag hebben aan 't Grieksche front in de sectoren der beide legers aan vallen en tegenaanvallen plaats gehad. Onze luchtformaties hebben in samen werking met de landstrijdkrachten een doeltreffende actie ondernomen en bom men geworpen op militaire werken, we gen, bruggen, colonnes van auto's en op marsch zynde troepen. Vooral de weg Premeti-Perati is verscheidene malen aan gevallen en op verscheidene punten on begaanbaar gemaakt. Tydens een gevecht tusschen een van onze formaties jacht vliegtuigen en 'n vijandelijke formatie zyn vijf vyandelijke jagers neergeschoten. Twee van onze toestellen zijn niet terug gekeerd. Op 29 November heeft een van onze duikbooten „Delfino" 'n Griekschen toipe- dojager in de Engeïsche zee tot zinken ge bracht. In Oost-Afrika hebben vyandelijke gemo toriseerde afdeelingen een aanval onder nomen op een van onze posten ten Westen van Tessenei. Zij werden afgeslagen. Vij andelijke luchtaanvallen op Cheren en Ghinda hebben geen schade aangericht en geen slachtoffers gemaakt. Een vyande lijke machine is door onze jagers neerge haald. Uit Zwitserland komende vijandelijke vliegtuigen hebben bommen laten vallen op Turijn. In de buurt van een ziekenhuis werd een persoon gedood en werden drie menschen gewond. Eenige branden kon den terstond gebluscht worden. Zij waren uitgebroken in een stoffenvexverij, een wolspinnery en een tapijtenfabriek. Mili taire doelen leden evenwel in het geheel geen schade. HISTORISCH KASTEEL BIJ BRUGGE IN DE ASCH GELEGD. Gisternacht is het historische kasteel in Oostkamp by Brugge door brand ver nield. Ondanks de energieke pogingen van de brandweer van Brugge icon het histo rische gebouw niet gered worden. Kostbare oude schilderijen, tapyten, gobelins en an dere kunstvoorwerpen werden een pi-ooi der vlammen. De materieele schade bedraagt verschei dene millioenen francs. De oorzaak van den brand is nog onbe kend. Het kasteel behoorde tot een van de meest bezienswaardige historische gebou wen van Vlaanderen. HERDENKINGSBIJEENKOMST Naar wij vernemen wordt op Zaterdag 14 dezer ter herden king van den negen jarigen strijd der N.S.B. een groote bijeen komst gehouden in de Groente- en Fruithal aan de Croeselaan te Utrecht. Het is de bedoeling, dat alleen aan zesduizend oud- strijders een plaatsbewijs voor deze her denkingssamenkomst zal worden uitge reikt. Ir. A. A. Mussert zal een rede hou den, betrekking hebbende op de geschiede nis der nationaal socialistische beweging. „O", zei Jim, en nog eens „O". Toen hier niets op volgde, trok Lush zich weer terug. Er was ook niets meer te zeggen. Mary zou hem nooit weer komen opzoeken, dus het had geen zin Lush te zeggen, het niet weer te doen of de bel te laten demontee- ren. Hy voelde zich opeens erg eenzaam en ontmoedigd. Hy had vandaag ook te veel ondervonden. Zou hij maar niet een hart- versterking nemen Neen, duizendmaal neen, niet zoolang die fyne geur, die hem aan Mary deed denken, nog in de kamer hing dat onbeschrijflijke parfum, dat hy snoof nog eens. Het verdween al. Ver duiveld Goede hemel, het was al. laat. Hij moest zich gauw gaan verkleeden, anders zou hy nog te laat zijn voor dat vervelende diner met dien vervelenden kerel. Nijdig liep hij naar zijn slaapkamer en sloeg de deur met een smak achter zich dicht. Nadat hy zijn smoking had aange trokken, waarbij hy een knoopsgat van zijn overhemd had uitgescheurd en ziclx in zyn vel had geknepen bij het aandoen van zyn boord, herinnerde hij zich, dat hij tegen Cash had gezegd, dat het informeel zou zyn. Hy vloekte nogmaals, zocht een minder nette jas en hoed uit, dan die welke Lush voor hem had klaar gelegd, en welke hij meer in overeenstemming oordeelde met zijn neerslachtige stemming, en begaf zich op weg naar zijn club. V, Terwyl de bedroefde Jim langzaam zyn weg naar de Port Club vervolgt, zullen wy den nieuwsgierigen lezer inlichten om trent Mary Steele en hoe zy in Jim's leven is gekomen. ICWordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5