Provinciale Zeeuwsche Courant Esxm Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant ENGELAND EN DE BLOKKADE. aag 15. ex. OORLOGSSCHADE V R Ij D A G 6 DECEMBER 1940 183ste JAARGANG NUMMER 284 waarin opgenomen de Uitgave dei Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer jiMinMSMKXsMXsnsssnssniixnsEEBnBMisnMSMnsEznsEix. ABONNEMENTSPRIJS i 18 cent per week of f2.30 per kwartaal. Franco por post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1-5 regel* f 1.50, Ieder® rege! meer 30 eent BIJ abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f 0.50, Iedere regel meer 10 ct (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBUT Gj. Dit nummer bestaat uit twee bladen Engeland in zijn eigen kuil gevallen constateert de Diplo. De Deutsche diplomatisch-politieke kor- respondenz schrgft, naar het A.N.P. uit Berlijn meldt: De toenemende scliaarschte in Engeland aan essentieele grondstoffen, niet in de laatste plaats aan levensmiddelen, zal vol gens uitlatingen van den Britschen minis ter van voedselvoorziening, Woolton, ten gevolge hebben,dat de goede tijden van een onbekrompen goed leventje in Enge land weldra voorbij zullen zijn en de be volking ginder zich in tegendeel gevoelige beperkingen en rantsoeneeringen zal moe ten laten welgevallen. I Daarmede doet zich dus datgene voor, wat Engeland het Duitsche volk toege dacht had, terwijl het zichzelf- in veilig heid waande. Engeland is thans in zijn eigen kuil gevallen. Geen wonder dat de verantwoordelijke pei'sonen in Groot-Brit- tannie alles probeeren om het volk ten overstaan van hun voormalige anders lui dende beloften met deze droeve vooruit zichten te' verzoenen door het de valsche suggestie te geven, dat het den tegenstan der ook slecht gaat. Met dit doel poogt de minister van eco nomische oorlogvoering, Dalton, het Brit- sche volk wijs te maken, dat in Duitsch- land de voorraden van voor den oorlog belangrijke grondstoffen als olie, rubber en koper weldra zrjn uitgeput. De Times, die op deze uiteenzettingen den nadruk legt, voegt daaraan toe, daar zij anders blijkbaar reeds van te voren de argwaan van. het publiek zouden opwekken, dat de uitlatingen van den minister, ongetwijfeld op gegevens van deskundigen zijn geba seerd. De conclusie, die men kan trekken uit dit bedrog, dat voor ieöeren kenner van den werkelijken toestand in Duitschland gemakkelijk te doorzien is, luidt, aldus de Diplo, dat men in Engeland het slinkend vertrouwen van de eigen bevolking weer Wil schragen door misleidende kleineering ook van de enorme economische mogelijk heden van den Duitschen tegenstander, zooals reeds lang op militair gebied ge schiedt. Indien daarenboven in het algemeen door Engeland steeds weer het vraagstuk van de moeilijke levensmiddelensituatie in Euro pa wordt behandeld, dan speelt daarbij on getwijfeld deze factor een beslissende rol, dat het Britsche volk zijn eigen lot draag lijker moet vinden bij de gedachte aan zware tijden elders. De bijzondei-e beteekenis van de behande ling van deze problemen bljjkt overigens pas, als in verband hiermee van Engel- sche zijde wordt gewezen op de „voorraden levensmiddelen" die reeds in de nieuwe wereld aangelegd zouden worden en die ter beschikking van de volken van Europa zouden staan, zoodra „het nationaalsocia- listisch juk afgeschud is". DE LOKKENDE BROODTROMMEL. Het doel, dat met dezen uit de verte lokkenden broodtrommel nagestreefd wordt, is velerlei. In de eerste plaats moet aan binnen- en buitenland onder het oog wor den gebracht, dat het Britsche Empire het in de hand heeft de wereld met zijn rijk dommen gelukkig te maken, respectievelijk aan de landen van andere continenten b\j hun export weer de vrije hand te geven, zoodra de tegenstand van de nazi's een maal is gebroken: Vooral echter vormt de verwijzing naar de met voorwaarden ver bonden Britsche hulpvaardigheid een on handige poging om de eigenlijke verant woordelijkheid voor den huidigen noodtoe stand in vele landen te verdoezelen. Over al zoo vervolgt de Diplo, ter wereld acht men thans den Britschen hongeroorlog in strijd met het volkenrecht en onmensche- lijk. Zoolang Duitschland het eenige land was, dat door dezen maatregel bedreigd werd, wilde de egocentrische geaardheid van vele buitenstaanders nog wel over dezen misd^-ren vorm van oorlogvoering der Britten heenstappen. Thans, nu zelfs de voormalige vriend hierdoor getroffen moet worden, tracht Engeland naarstig door „goeden wil voor de toekomst" zijn schuld aan verleden en heden te beman telen. GUL MET WOORDEN EN BELOFTEN. Deze geheele manoeuvre moet blijkbaar evenwel ook de producenten in de andere werelddeelen gerust stellen, voor zoover zij door de blokkade van grondstoffen, die niet of te nimmer als contrabande beschouwd en behandeld kunnen worden, aanzienlijke schade lijden.- De Britsche „economische commissie" onder Lord Willington heeft evenwel ook ginder in Zuid-Amerika ge toond, dat Engeland uiterst gul is met woorden en beloften, maar dat van prac- tische hulp, om nog maar te zwijgen van terugkeer van Engeland tot oorlogvoering ter. zee in overeenstemming met het vol kenrecht, in het geheel geen sprake is. Deze geheele afleidingsmanoeuvre maakt een te cynischer indruk, daar de „hulp actie", waarvan hier sprake is, juist ge voerd moet worden door een figuur Leith Ross die al twee jaar voor het uitbreken van den oorlog belast werd met de voorbereiding van den hongeroorlog, die strijdig is met het recht. Het officieuze orgaan van de Wilhelm- strasse besluit zijn beschouwingen als volgt: a, Die volken, die vroeger in lichtvaar dig vertrouwen op Britsche verdragstrouw o'ok in geval van oorlog vertrouwen heb ben gesteld in dè 'vrijheid ter zee voor den aanvoer van essentieele producten en dien ten gevolge niet overgegaan zijn tot vorming van eenigermate omvangrijke voorraden, zij moeten nu door de fata mor gana van een luilekkerland, dat hun van Britsche zijde wordt voorgespiegeld, afge houden worden van nadenken over de ware schuldvraag. Engeland komt blijkbaar in het geheel niet op de gedachte, dat het zoo op zeer vernederende wijze de volken van het vasteland opmerkzaam maakt op zijn pretentie het wel en wee der Europee- sche naties in den hand te mogen hebben. Niets kan de asmogendheden meer ver sterken in hun besluit Engeland zoo te verslaan, dat iedere worpgreep van dit land eens en voor goed onmogelijk wordt ge maakt .en zulks in het belang van alle volken, voor wie dergelijke „verlokkingen" in werkelijkheid slechts afpersing en be dreiging beteekenen. Geen Kerstwapen stilstand. IN DUITSCHLAND IS NIETS BEKEND VAN EEN INITIATIEF Het A.N.P. meldt uit Berlijn Wanneer door de officieuze Deutsche Diplomatisch- Politische Korrespondenz wof-dt verklaard, dat de „asmogendheden in staat en bereid zijn, dank zy haar voorzorgsmaatregelen den oorlog tot het zegevierende einde door te zetten", dan bevat zulk een constatee ring op zichzelfzeker niets nieuws, daar zonder twijfel geen opmerkzame neutrale waarnemer te Berlijn een anderen indruk van de vastberadenheid van Berlijn ten aanzien van den oorlog kan hebben. Merk waardig schijnt hoogstens het tijdstip van deze verklaring, daar in de internationale pers weer eens combinaties over vredes- kansen in omloop gebracht zijn waarvan werkelijk de openbare meening in Duitsch land absoluut geen notitie neemt. De ver klaring in het publicistische orgaan der Duitsche diplomatie zal echter vermoede lijk er toe kunnen bijdragen, de vredes- combinaties, die inderdaad geen basis kun nen hebben, doeltreffend te ontzenuwen. In dit verband dient ook opmerking, het geen in de Wilhelmstrasse gezegd wordt ten aanzien van het vraagstuk, of dit jaar een Kerst-wapenstilstand verwacht kan worden. Men verklaart daar namelijk, dat in Duitschland niets bekend is van een ini tiatief in die richting en dat men zich hieromtrent niet tot Duitschland heeft ge wend, dat evenwel bovendien deze kwestie te Berlijn als zinloos wordt beschouwd, nu de Britsche minister-president onlangs ver klaard heeft, dat Groot-BrittanniO met een Kerst-wapenstilstand niet accoord zal gaan. Te Berlijn is het niet onopgemerkt geble ven, dat de Britsche propaganda in verband met de Grieksche episode tracht, ItaliO en Duitschland tegen elkaar uit te spelen. De volkomen nutteloosheid van zulk een streven wordt door een officieuze persuitla ting voldoende onderstreept „Dat evenals de beiderzijdsche wereldbeschouwingen in den strjjd tegen de reactie der Westelijke democraten van den aanvang af in goede zoowel als in slechte tijden naast elkaar moesten staan, ook de beide naties als zoo danig slechts door de meest eendrachtige samenwerking haar nationale veiligheid kunnen verkrijgen". Het zijn daarom slechts illusies waarmede Engeland zijn kansen in dezen oorlog zou willen doen keeren. Wat betreft den toestand in het Verre Oosten na het sluiten van het accoord tus- schen Tokio en Nanking wordt deze be langrijke stap van Japan te Berlijn be schouwd als een gebeurtenis in het kader der Groot-Aziatische nieuwe orde. Tevens wordt er, naar het A.N.P. tenslotte meldt, echter op gewezen, dat hieruit voorloopig voor de diplomatieke betrekkingen van Duitschland met Tsjoengking geen gevol gen zullen voortvloeien, zooals zich ook omgekeerd de betrekkingen van Japan met de gevluchte Nederlandsche regeering, die naar men weet door Berlijn niet meer er kend wordt, voorshands niet gewijzigd heb ben. Amerikaansche schepen voor Engeland. Uit New York meldt het D.N.B. De Federal Shipping Board heeft den verkoop van nog vier schepen aan Engeland goed gekeurd. Daarmede is het aantal der sinds het begin van den oorlog aan Engeland geleverde schepen gestegen tot 130. Voorts zullen 16 opgelegde vrachtschepen van de Amerikaansche regeering uit den wereld oorlog zeer binnenkort eveneens aan En geland ter beschikking gesteld worden. ficlcS beproefde 3 minuten» massage Vow bedtijd: D. Fiinfe Vlcks VapoRub op bed en borst wrijven. O 2. Ook de rug Inwrijven ta 3. dikke laag op de borst wrijven en met warm flanel bedekken. Deze beproefde massage werkt direct, als pappleister en door inademen der geneeskrachtige Vicks-dampen. Urerr- lange werking en als gevolg ver kwikkende slaap en spoedig herstek De nieuwe distributiebonnen. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt het navolgende bekend. Buood en gebak. Elk der met „18" genummerde bonnen van de broodkaart geeft gedurende de week van Maandag 9 December tot en met Zon dag 15 December a.s., recht op het koopen van 125 gram roggebrood óf 100 gram ander brood. Voorts géért elke der met „18" genum merde- broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijproducten tel kens ten minste het daaruoiiter geplaatste aantal grammen: Beschuit 75 gram; biscuits en wafels 90 gram; speculaas 140 gram; andere koekjes 200 gram; koek 160 gram; cake 300 gram; gevuld klein korstgebak, (b.v. amandel broodjes) 400 gram; gevuld groot korst gebak, (b.v. boterletter) 500 gram; taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hier boven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt De op 15 December nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 16 tot en met 22 December a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. Eieren. Gedurende het tijdvak van Maandag 9 December tot en met Zondag 15 December a.s; geeft de niet „23" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 15 December nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 22 December a.s., met dien verstande, dat ook zij gedurende de week van 16 tot en met 22 December a.s. niet gebruikt mogen wor den in hotels, restaurants e.d. Suiker. De met „30" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje geeft ge durende het tijdvak van Zaterdag 7 De cember tot en met Vrijdag 20 December a.s. (dat is dus gedurende een periode van 14 dagen) recht op het koopen van één kilogram suiker. De aandacht wordt er op gevestigd, dat werkgevers, die personeel in de kost heb ben, niet bon „30" van dat personeel mogen inhouden. Boter en margarine. De met „20" genummerde bon van de boterkaart zoowel als van de vet- kaart geeft gedurende het tijdvak van Zaterdag 7 December tot en met Vrijdag 13 December a.s. recht op het koopen van 250 gram boter öf margarine. De bonnen, welke op 13 December nog niet gebruikt zijn blijven voorts nog geldig ge durende de week van 14 tot en met 20 December a,s. De met „20" genummerde bonnen geven dus geen recht op het koo pen van vet. Aanwijzing van bonnen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat het in het voornemen ligt eenige bonnum mers van de brood-, vleesch-, boter- en verklaard voor het aanschaffen van de bonnummers zullen dus niet geldig worden verklaard voor et aanschaffen van de onderscheiden levensmiddelen. De textieldistributie. Het bericht in ons nummer van gisteren betreffende de nieuwe voorschriften voor de textieldistributie zou den indruk kun nen vestigen dat thans voor alle soorten tapijten een speciale vergunning noodig is. Dit is echter niet geheel juist. Zoo zjjn bijv. alle soorten kleine afgepaste kleedjes tot 90x160 c.m, alsmede tapijten vervaar digd uit jute, sisal, manilla, hennep en ramé nog vrij. ENGELSCHE BOMMEN OP NEDERLAND. In den nacht van Woensdag op Donder dag zijn er hier te lande meer Engelsche bommen gevallen dan in de nachten daar voor. Een aantal bommen ïs op het open veld terechtgekomen waarbij een koe en een. schaap zijn gedood. Eenige andere bommen echter hadden rioodlottiger uitwerking. In twee plaatsen zijn woomvyken getroffen en ongeveer 12 huizen vernield. Er zijn daarbij vijf dooden en zes gewonden te betreuren. De petroleumprijzen. NIET HOOGER DAN 18 f2 CENT PER LITER. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat met in gang van 5 December j.l. de „prijzenbe- schikking petroleum no. 1" in werking is getreden. Volgens den beschikking is het aan verkoopers ve n petroleum verboden pe troleum en detail te koop aan te bieden of te verkoopen tegen hoogere prijzen dan die, welke zij sedert 19 Augustus 1940 in rekening brengen, vermeerderd met 4'/, cent per liter, met dien verstande, dat de prijs nimmer hooger zijn mag dam 18 /2 cent per liter. Derhalve wordt de prijs in de zóne, waarin deze 13'/, cent per liter bedroeg, thans 18 cent, in" de zóne, waarin de prijs 13% cent per liter bedroeg, thans 18% cent, in de zóne, waarin de prjjs 14 cent per liter bedroeg, thans 18'/2 cent. Hst oor van hel luchtatweer-geschirt. De bediening van de luisterapparaten eischt groote bedrevenheid (Foto Weltblld) SCHADE AAN HUISRAAD Voor de vaststelling van de schade aan huisraad geleden, is het noodzakelijk ge bleken van een ander systeem uit te gaan, daar niet voldoende objectieve gegevens voorhanden zijn om daarbij de in elk geval geleden schade als uitgangspunt te nemen, terwijl voorts het in aanmerking brengen van alle goederen, bijv. ook museumstuk ken en andere luxe goederen,, het kader van de doeleinden van de vergoeding van rijkswege der geleden oorlogsgeweldschade zou hebben overschreden. In overeenstemming met de grondge dachte van het besluit, volgens hetwelk bij de herstelregeling het maatschappelijk belang dient te praevaleeren, is een rege ling ontworpen om de getroffenen, wat be treft hun persoonlijk bezit, weer in een zoodanigen toestand te brengen, die over eenkomt met de eischen, die daaraan in het maatschappelijk verkeer naar redelijk heid kunnen worden gesteld. Diensvolgens wordt in gevallen van algeheel verlies van huisraad de schade voor een gezin gewaar deerd aan de hand van tabellen in verband met de huurwaarde volgens de personeele belasting van de woning, waarin de verlo ren gegane goederen zich op den datum der ramp bevonden. Daar voor huisraad de aldus vast te stellen schade voor 100 wordt vergoed, kan uit de tabellen in ge vallen, dat men zijn huisraad, kleeding- stukken en verbruiksvoorraden daaronder begrepen, by de ramp geheel verloren zag gaan, practisch worden afgelezen hoe groot de vergoeding is, die uit 's rijks kas zal worden toegekend, met dien verstande, dat de in de tabellen vermelde bedragen voor ieder kind beneden de 6 jaar worden verhoogd met 50 en voor de andere kin deren beneden de 21 jaar met 75. De tabellen zjjn verschillend al naar gelang het plattelandsgemeenten, grootere ge meenten of de vier grootste gemeenten des lands beereft. Eenige voorbeelden mogen dit ver duidelijken. Een Rotterdamsch gezin met 6 kinderen, waarvan 2 beneden den leeftijd van 6 jaar en 4 daarboven, bewoonde op den datum van de ramp een huis met een huurwaarde van 300. De vergoeding bedraagt ƒ1500 100 -j- 300, in totaal 1900. Een Rotterdamsch gezin, met 4 min derjarige kinderen boven 6 jaar, be woonde op den datum van de ramp een huis met een huurwaarde van 850. De vergoeding bedraagt 4675 (interpolatie) 300 of totaal 4975. De geheele schade aan wat het gezin aan huisraad enz. bezat, wordt met een bedrag van 4975 vergoed, teneinde het gezin in staat te stellen zich daarmede opnieuw te installeeren. Voor vergoeding van gedeeltelijk ver lies van huisraad, waartoe o.m. geval len van plundering in den regel zullen behooren, zullen nog nadere regelen worden bekend gemaakt. Anderzijds dient daarbij rekening te worden ge houden met het bepaalde in artikel 1, lid 4, sub C. dat voor slechts geringe schaden geen vergoeding zal worden verleend. By de toepassing dezer be palingen zal o.m. verband worden ge legd met het weekinkomen van den getroffene. HOE DE VERGOEDING VOOR HUISRAAD ZAL WORDEN UITGEKEERD. De noodige maatregelen zijn getroffen om tot een spoedige uitkeering der bijdra gen voor verlies van huisraad te kunnen overgaan. De betaalbaarstelling kan hierbij ook langs een meer eenvoudigen weg ge schieden, daar de bijdragen uit de tabellen kunnen worden afgelezen. Wel zullen nog regelen worden gesteld ter waarborging van een doelmatige besteding der hydra- gen. Deze regeling zal waarschijnlijk hier in bestaan, dat de bijdragen, waarop vol gens de tabellen aanspraak kan worden gemaakt tot bedragen van ten hoogste 2500 en minder kinderbijslagen niet medegerekend in bonnen zullen worden uitgekeerd. Bijdragen voor huisraad boven 2500 zullen geheel in contanten worden uitgekeerd. Velen zullen eerst later, in dien zij hun definitieve nieuwe behuizing betrekken, behoefte hebben aan het nieu we huisraad. In den vorm van bonnen nu zal het geld gemakkelijker worden be waard voor het doel waarvoor het be stemd is. Het ligt niet in de bedoeling door middel van het - bonnensysteem den winkelstand uit te schakelen. Integendeel, indien alle winkeliers medewerken, zullen de bonnen overal en in alle winkels in Ne derland kunnen worden ingewisseld voor de gewensebte waren, die naar eigen Keus van de bezitters der bonnen kunnen wor den uitgezocht. Tegeldemaking der bon nen bijv. door verkoop der bonnen tegen contant geld aan derden, zal niet zijn toe gestaan. Bonnen, die in strijd met dit voorschrift worden verhandeld, verliezen hun geldigheid. Om contróle op dit voor schrift mogelijk te maken, worden de bon boekjes op naam gesteld en voorzien van een identiteitsbewijs. De bonnen zijn der halve alleen geldig en mogen alleen dan in betaling worden aangenomen, indien zij in tegenwoordigheid van den winkelier uit het bonboekje worden gescheurd. De win keliers dienen zich te vergewissen van de identiteit van de aanbieders der bonnen door overlegging te vragen van de distri butie-stamkaart of een ander identiteits papier. Zoo noodig kan tot zekere grenzen niet overschrijdende bedragen gewoon wisselgeld worden teruggegeven. De win keliers echter, die door het in betaling aannemen van bonnen van hooge waarde bij aankoop voor luttele bedragen of die, door zich niet voldoende te overtuigen van de identiteit van de aanbieders, hun me dewerking verleenen tot de ontduiking van deze voorschriften, worden uitgesloten van het bonnensys.teem, doordat hun de inwis seling der bonnen in contanten wordt ge weigerd. Binnenkort zullen meer uitvoeri ge publicaties over een en ander in de dag bladen worden gedaan. ARBEIDSDIENSTPLICHT IN ENGELAND 1 Sir John Anderson heeft gisteren in een rede in het Lagerhuis betoogd, dat de re geering den arbeidsdienstplicht moet in voeren voor den herbouw van de zwaar ge bombardeerde gebieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1