Meer eerbied voor den landbouw. De R.H.B'S.-Ieer!ingen toonen belangstelling. WAT NU? Het voedselvraagstuk is momenteel over nagenoeg de geheele wereld urgent en slechts door het toepassen van strenge be palingen is het mogelijk dat in ons land b.v., een ieder over voldoende levensmiddelen kan beschikken. Prettig is deze toestand niet, doch men dient zich daarin te schikken. Toch heeft deze toestand ook een licht zijde, n.l. een steeds toenemende belangstel ling voor een groep van de bevolking, die tot op heden slechts heel weinig belangstel ling genoot, nl. de landbouwers. Wat weet de doorsnee mensch af van het boerenbe drijf Slechts bitter weinig. Zelfs in een bij uitstek landbouwgebied als Zeeuwsch Vlaanderen is, zijn er nog zoo heel velen die weinig interesse hebben of toonen voor het landbouwbedrijf. Het mag daarom een gelukkig initiatief genoemd worden van den directeur van de R.H.B.S. te Oostburg, den heer A. J. S. van Dam, om zijn leerlingen iets meer van het boerenbedrijf te doen leeren. Te dien einde werd de directeur van de landbouw school te Schoondijke, de heer L. van Dijk, bereid gevonden twee lezingen te houden om bij deze H.B.S'ers meer begrip te wek ken voor de practisclie toepassing van de wetenschappen waarvan zij de beginselen leeren en zoo in hun eigen omgeving, voor zoover noodig, eerbied te wekken voor het werk in het boerenbedrijf. Zoo trokken deze leerlingen Woensdag j.l. naar de landbouwschool in Schoondijke, waar de heer Van Dijk een lezing hield over. De landbouwwetenschappen. We moeten beginnen, aldus de heer Van Dijk, met de zekerheid dat het landbouw- volk het verstandigste volk is, omdat de landbouwer zich speciaal met de natuur bezig houdt en de natuur de beste leer- meesteresse is. De landbouw is reeds lang een eperisch bedrijf, d.w.z., dat men te weinig weet wat de landbouw geeft. De laatste jaren wordt de landbouw gelukkig meer en meer ook wetenschappelijk be oefend. Spr. noemde in dit verband de namen van verschillende pioniers. Zoo b.v. v. Helmond, de natuurkundige en grond legger van de psychologie van de plant. Van Helmond plantte b.v. een stek in een pot aarde, na van te voren alles gewogen te hebben. Daarna woog hij alles wat er bij kwam. Dat heeft hg zes jaar volgehouden en geconstateerd dat, daar er alleen water was gegeven, de plant dus bestaat uit water. Dit bewijst weer, dat de theoreticus het niet goed heeft, de boer immers zal het met deze redeneering zeker niet eens zijn, daar de plant immers ook mest noodig heeft. Theorie alleen is dus niets waard, terwijl men meer en meer overtuigd wordt dat ook de praktijk alleen niet voldoende is. Naast de practijk moet dus ook zijn de weten schap. Zoo weet men nog steeds niet het doel van het water in de bouwlaag, daarvan heeft men nog geen volledig bevredigende voorstelling. De heer Van Dijk sprak vervolgens over de voeding van de plant. Proeven van Lybi bewezen dat er een bodem- en een lucht- voeding is. In tegenstelling met wat altijd gedacht werd, wordt b.v. de humus niet door de plant opgenomen. Verduidelijkt met lichtbeelden behandelde spr. het leven van de plant, wat deze uit den grond opneemt, hoe men uit de reacties uit den grond de zuren bepalen kan enz. en de toepassing van de bacteriologie. De lezing bleek een groot succes te zgn, getuige de enthousiaste belangstelling van zijn auditorium. Zaterdag hield de heer van Dijk zijn tweede lezing, nu in het schoolgebouw te Oostburg, over De economische beteekenis van den landbouw. Spr. begon deze lezing met als uitgangs punt „Hoe kunnen alle menschen van de wereld gevoed worden?", waarna hij wees op de beteekenis van den landboiuv als grondproductieve factor. Aan de hand van diverse citaten toonde spr. aan dat we dankbaar móeten zijn dat er zoo ontzet tend veel door den landbouwarbeider ver Door DENIS MACKAEL. 6) Zijn onbekende bezoekster had dit blijk baar gehoord, want een sympathieke vrouwelijke stem deed zich uit de zit kamer hooren. „Ben jij dat, Jim? Waar om kom je niet binnen?" Jim wendde zich naar Lush, doch deze had zich uit de voeten gemaakt. Toen hij zich weer omdraaide om naar de zitkamer te gaan, bedacht hij, dat het toch maar goed was geweest, dat hg zoo juist zijn haar had geborsteld. Jim's zitkamer, tevens eet-, studeer- en kaartkamer, was gezellig en smaakvol ge- beubilleerd. Er stonden onder andere een salonvleugel, een zeer groote canapé, een aantal clubfauteuils, die wel schenen gemaakt voor kamerolifanten en een grootere hoeveelheid boeken in door glas afgesloten boekenkasten, terwijl aan de muren eenige etsen hingen. In een van deze fauteuils zat op dit moment een allerliefst schepseltje, dat kordate pogingen deed een sigaret te rooken, welke zij bij Jim's binnenkomen mét blijkbare opluchting en niet vermoede nauwkeurigheid in den open haard mikte. „Nu, jij bent ook een heelen tijd weg gebleven", was haar eerste opmerking. „Als ik had geweten, dat jij zou ko men begon Jim, onderwijl zich afvra gend hoe men dit bezoek uit een con ventioneel oogpunt zou opnemen. „Als je had geweten, dat Ik zou komen", viel het lieve schepsel hem in de rede, „zou je wel gezorgd hebben, dat je wat bij de thee te presenteeren had. Hoor eens Jim, ik ben wel jong, maar niet zoo naïef als Je misschien denkt, en je kunt er zeker van zijn, dat ik niet in je klooster, zet wordt. Weliswaar wordt er tegenwoor dig veel door machines gedaan, doch deze zijn naar verhouding wat duur, d.w.z. de afschrijvingskosten zijn te hoog. Reeds Socrates zelde „Als het den landbouw goed gaat, gaat het de .geheele bevolking goed". Desondanks werd er vroeger bijna geen aandacht aan den landbouw geschon ken en eerst professor H. Blink heeft door zijn boek deze belangstelling meer doen toenemen. Spr. vertelde typische staaltjes uit de tijden dat de landbouwer onderdrukt was, hetgeen hij toelichtte uit archiefstukken uit Aardenburg. Spr. schetste hoe de boe ren, als zij hün waren aan de markt brach ten, dure marktgeklen moesten betalen, waarna zij deze waren tegen vastgestelde prijzen aan de stadsbewoners moesten ver- koopen. Deze groote druk op de landbouw bevolking is lang zoo gebleven, hetgeen grootendeels te wijten was aan het feit dat de landbouwer geen kans zag zich te orga- niseeren, zooals andere vaklieden, zoowel werkgevers als werknemers, waardoor zij de dupe werden van den vrijhandel. Neem bijv. de nog versch in het geheugen liggen de crisisperiode. De prijzen in den landbouw met steun van de regeering, bedroegen 80 van die van voor 1918, terwijl de indexcijfers voor het levensonderhoud 140 bedroegen en heel veel ambtenarensala rissen 200 opslokten. Vergelijkt men de bedragen die de regeering vroeger beschik baar stelde voor den landbouw, in verge lijking met die voor handel en verkeer en industrie, dan blijkt daaruit overduidelijk dat de landbouw altijd achteruitgesteld is geworden. De landbouwdeskundigen hebben uitge maakt dat de aarde ongeveer 6 milliard menschen kan voeden. Daarvoor is echter noodig een algemeene waardeering, inter nationaal, van den landbouwer en een ver hooging van zjjn levenspeil. Er moet een einde komen aan den trek van het platte land naar de steden. De boer is conserva tief. Zeker, doch juist dat is veel waard,- daar hij juist daardoor den grondslag in stand houdt. Met een sterkere industriali satie zouden we nu tegen de vlakte liggen. De boer ziet veel nieuws komen en gaan, doch hij weet dat de natuur onveranderlij ke eischen heeft. Het boerenbedrijf is, zoo als helaas nog zoovelen meenen, verre van een dom bedrijf. Veel minder dan een in- dustriebedrijf waar men werkt aan den loopenden band. Een kwijnend landbouwbedrijf beteekent een groot gevaar voor het land. Zoo zag spr. dit gevaar bijv. in Engeland, in welk land slechts 7 der bevolking bij den landbouw is betrokken. Voor ons land zijn deze cijfers gelukkig veel gunstiger, daar hier minstens 20 van de bevolking bij den landbouw is betrokken, hetgeen een groot voordeel is voor ons land. Ook deze lezing, eveneens verduidelijkt met lichtbeelden, werd door de leerlingen met veel animo gevolgd. NED. VER. VOOR LUCHTVAART. Dezer dagen hield de Nederlandsche Vereeniging voor luchtvaart te 's Gra- venhage haar jaarlgksche algemeene le-. denvergadering, welke zeer druk was be zocht. De wnd. voorzitter, de heer jhr. I. L. van der Berch van Heemstede, herdacht in het algemeen de leden, die de vereeni ging waren ontvallen en in het bijzonder May. Het belangrijkste punt van de agenda de voorgestelde wijziging van het huis houdelijke reglement, werd met algemee ne stemmen goedgekeurd. In 1939 had de vereeniging reeds met succes de geheele amateur-luchtvaart in zich vereenigd, doch thans moest hierdoor het huishou delijke reglement eenige wijzigingen on dergaan, opdat het zich aan den be- staanden toestand zou aansluiten. Na afloop van d^. vergadering wensch- te de wnd. voorzitter den heer Marinus van Meel namens de geheele vergadering hartelijk geluk met zijn 60sten verjaar dag, welke hij op 28 November j.l. mocht herdenken. of hoe je het hier noemt, zou zijn bin nengedrongen, als ik daar geen goede reden voor had. Dus kijk eens een beetje meer opgewekt nu je mij weer ziet. Je hoeft nog heusch niet hierom te trou wen, weet je." „Dat is het niet, Mary. Ik ben altijd bereid mijn plicht te doen, wat het ook moge kosten, en natuurlijk ben ik erg blij je hier te zien; alleen hoop ik dat Lush riiet al te onhebbelijk was, toen hij pro beerde je te beletten binnen te komen, maar zie je „Natuurlijk zie ik dat. Ik weet heel goed dat vrouwelijke bezoekers van deze fiats geschandvlekt zijn en dat mijn repu tatie voorgoed naar de maan is. En Lush was heel voorkomend. Hij had niet vader lijker kunnen zijn, als maar, dat is waar ook. Vaders!" „Wat is er met vaders?" vroeg Jim. „Nu, vader, dan. Mjjn vader in dit ge val. Hij kwam vandaag thuis lunchen." „Daar steekt toch geen kwaad in?", vroeg Jim weer. „Het is toch zijn huis niet waar?" „Houd je mond, Jim Wacht even. Vader kwam vandaag uit de stad thuis om te lunchen en na de lunch zei hg, dat hg eens met mij wilde praten. Het was de manier, waarop hij het zei, weet je. Na tuurlijk dacht ik, dat ik iets heel ergs gedaan had, zonder dat ik het wist. Zelfs de huisknecht keek mg meewarig aan." Jim's gelaatsuitdrukking toonde zgn ongenoegen bg het hooren van die mede- deeling omtrent den huisknecht, hetgeen zijn bezoekster niet ontging. „Nu, ga maar door", zei hij. „Wat toen?" „Toen gingen wg naar vader's studeer kamer en na heel veel gepeuter aan zijn sigaar, zei hij ten laatste, dat hij wensch- te dat ik mijn omgang met jou zou sta ken en dat ik er voor moest zorgen, dat je ook niet meer bij ons genoodigd werd." Verbeurdverklaring van wapens, munitie en springstoffen. Het Woensdag verschenen Verordenin genblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende de verbeurd verklaring van wapens, munitie en spring stoffen, welke In verband met de oorlogs gebeurtenissen of op bevel van de Duitsche weermacht hg Duitsche of Nederlandsche Instanties of dienstbureaux afgegeven of door een Duitsche of Nederlandsche instan tie in beslag genomen zgn en welke geen oorlogsbuit zijn, zonder vergoeding aan het Duitsche rijk vervallen, voor zoover zij niet uiterlijk op het tijdstip van het in werking treden dezer verordening rechtmatig zijn teruggegeven. Tot beschikking over de ingevolge deze bepaling verbeurd verklaarde goederen is gerechtigd de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied of de door hem aangewezen instantie. Deze verordening geldt niet voor wape nen, welke voor de jacht bestemd zijn. Bij twijfel, of het al dan niet een wapen, als. bovenbedoeld, betreft, beslist degene, die krachtens het vorenstaande het be schikkingsrecht heeft. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. Noodlottige ontploffing te Seheveningen. Man trachtte projectiel te demonteeren. Gisteravond is in de vtonlng van de we duwe den H. te Seheveningen een nood lottige ontploffing geschied, die het leven heeft gekost aan den alleen thuiszgnden 31-jarigen zoon des huizes J. den H. De moeder was met twee van haar zoons afwezig. Vermoedelijk had de thuisgeble ven zoon aan het strand een onontploft projectiel gevonden, dat hij, zoo wordt verondersteld, thuis heeft willen demontee ren. Omstreeks acht uur werd in den om trek een hevige knal vernomen, waardoor de bovenwoning vrijwel werd verwoest, terwijl ook het benedenhuis ernstig werd beschadigd. Onmiddellijk werd de politie en de geneeskundige dienst gewaarschuwd en na kort onderzoek werd het zwaar ver minkte lijk van den jongeman te midden van de puinhoopen aangetrpffen. Uit dit droevig voorval moge voor an deren opnieuw de les worden getrokken, dat het hoogst onverantwoordelijk en le vensgevaarlijk is om eenig gevonden pro jectiel met onbevoegde handen aan te ra ken, laat staan te demonteeren. Toeslag aan garnalendrogers. Blijkens een beschikking van den secre taris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherlj zal uit het land bouwcrisisfonds aan garnalendrogers door bemiddeling van de centrale een toeslag voor de door hen gedroogde en aan de cen trale afgeleverde garnalen van de vangst 1940 worden uitgekeerd, ten bedrage van 1 per 100 kg. WINTERHULP BIJDRAGEN BEZOLDIGDEN N.V.V. Dezer dagen heeft de commissaris van het Nederlandsche Verbond van Vakver- eenigingen, de heer H. J. Woudenberg, zich in een brief gericht tot allen, die in bezoldigden dienst van -et N.V.V. zijn. In zgn brief heeft hij" den nadruk ge legd op d noodzakelijkheid van het groo te sociale gemeenschapswerk van de stichting Winterh lp Nederland en heeft hij in overweging gegeven aan dit werk geregelden materieelen steun te verleenen. Alle betrokkenen hebben zich zonder uit zondering bereid verklaard wekelijks of maandelijks een deel van hun bezoldiging af te staan ten behoeve van de Winter hulp Nederland. Los van de 10.000, die de commissa ris van het N.V.V. namens het N.V.V. reeds aan de Winterhulp heeft overge maakt, heeft hij ook de bij het N.V.V. aan gesloten organisaties, het reek1-, gegeven uit de gelden van de organisaties een bedrag door tusschenkomst van het N.V.V. ter beschikking te stellen. Tevens heeft de commissaris van het N.V.V. een beroep gedaan op de bezol digden van de bg het N.V.V. aangesloten- vakorganisaties om het voorbeeld te vol gen van hen, die in bezoldigden dienst van het N.V.V. zijn om ook een deel van hun bezoldiging ten behoeve van de Winter hulp af te staan. '„Deze houding wordt zoo langzamer hand tot een gewoonte in jouw familie, Mary", zei Jim. „Het is precies hetzelfde wat jg mij verleden Vrijdag hebt gezegd en sindsdien heb ik geprobeerd, mg daar aan te houden en nu herinner Uc mij opeens, dat jij beweerde nooit meer tegen mij te zullen spreken". „Beste Jim, het is heel wat anders, als ik je zeg op te hoepelen en voortaan weg te blijven, omdat je mij steeds „Een huwelijksaanzoek doet?" opperde Jim. „Ja, dat schijn je niet te kunnen nala ten. Maar zooals ik zei, dat is heel wat anders, dan dat vader zegt, dat ik oude vrienden moet laten schieten heel wat anders. Daar ga Ik niet mee accoord. Ik kwam natuurlijk regelrecht hierheen om te kijken of je thuis was, of althans, na eerst mijn modiste te hebben bezocht. Ik wil precies weten, wat hier achter steekt." Haar oogen schoten vlammen en vast beradenheid sprak uit lederen trek. „Nu Mary", begon Jim, „het blijkt dat je vader mij ditmaal een goeden dienst heeft bewezen Een waarschuwende blik in Mary's oogen deed hem haastig terugkeeren van het sentimenteels pad, waarop hij zich had willen begeven en vervolgde: „Maar je zei, dat hij zoo bij zonder op mij gesteld was en altijd vroeg waarom je niet meer van zulke aardige jongelui bij je thuis vroeg. Ik snap er niets van, ik Hij hield plotseling op toen de gedachte door zijn hoofd schoot, dat de oude heer Steele waarschijnlijk een gerucht had vernomen over de verliezen die zijn oom had geleden. Goede hemel! Waren de menschen zoo materialistisch, dat neen, hij had misschien toch wel gelijk. Het was een zeer onaangename gewaarwor ding voor hem, maar vermoedelijk was dit de juiste opvatting. Jim had bij zijn te rugkeer van het advocatenkantoor woede Onbeteekenende affaire op de Amsterdamsche effectenbeurs. De affaire die de laatste dagen al niet veel te beteekenen had was gisteren nog verder ingekrompen en op geen enkele afdeeling -onden omzetten van beteekenis plaats, terwijl er ook geen enkele speciali teit was, die uit den band sprong. De Amerikaansche waarden hadden een lus teloos verloop. De koersen waren nauwe lijks veranderd maar legden toch onder beurstijd een neiging tot achteruitgaan aan den dag en de kleine inzinking, die kon worden waargenomen, werd veroor zaakt door de verhandeling van slechts zeer weinig materiaal. In de Staalaandee- len was nog zeer weinig te doen en ook Anaconda's gaven nauwelijks teekenen van aanwezigheid. De Spoorwegshares en Public Utilities waren bjjna geheel ver waarloosd. Op de locale markt was I)et niet veel beter gesteld. Bij de opening werden di verse fondsen op een lichtelijk verhoogd peil afgedaan en de stemming kon goed prijshoudend worden genoemd maar er was bijna geen belangstelling en onder beurstijd ondergingen de koersen niet veel verandering, hoewel hier en daar toch een kleine afbrokkeling kon worden opge merkt. In de scheepvaart rubriek was echter geregeld iets te doen in Scheep vaart Unies, De affaire in petroleumfondsen was gering. Olies openden een vijftal punten hooger, maar zakten geleidelijk aan eeni ge procenten in en traden op ongeveer hetzelfde peil als Dinsdag uit de notee ring. Voor cultuuraandeelen was de animo gering. Voor tabakken bestond desniet temin een vaste tendenz, die voornamelijk tot uiting kwam in het koersverloop van aandeelen Deli Mg. zonder dat daarvoor een direct aanwijsbare oorzaak was te vinden. Rubberaandeelen waren weinig of niet veranderd. In Amsterdam rubbers was ook maar weinig te doen en het aan tal verhandelde stukken was gemakkelijk te tellen. De suikerafdeellng was rustig. H.V.A.'s zakten, na vaste opening, een kleinigheid in, doch konden desniettemin toch nog een klein voordeelig verschil aanwijzen. Industrieelen hadden een zeer beperkte markt. Alcu's waren vrijwel on veranderd, de Philips-aandeelen iets hoo ger, Unilevers eerder iets luier. De min der gangbare soorten meerendeels prijs houdend Voor Duitsche fondsen werd weer eenige belangstelling aan den dag gelegd. De Nederlandsche beleggingsmarkt was kalm, weinig veranderd, dit gold zoowel voor de Nederlandsche staatsobli- gatiën als de provinciale en gemeentelijke leeningen en de pandbrieven. Amsterdam 1936 3% 85 Bataafsche Petr. Mij. Obl. 3% 79% 79% A Amsterdamsche Bank 118% 118% A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 399% 396% A K.M. De Schelde Nat. Bez. 58% C Kans. City South 7% C Union Pac. Rr. 85% Nederland le lng. 1940 4 101% 101% Nederland 2e lng 1940 4 96% 96% Nederl. met bel. fao. 194U 4 101% 101% Ned. 1000 1938 (3%) 3 85% 85% Indië 1000 1937 3 86 86 A Koloniale Bank 179% A Ned, Ind. Handelsbank 130 129% C Ned. Handel Mij. 118 118 A Van Berkels Pat. 46% 46 C Calvé Delft 80 A Lever Bros en Unilever 129% 128% A Philips Gloeil. Gem. Bez. 205% 206% C Am. Car Foundry 33% 33% C Anaconda Copper 29% 29% C Bethlehem Steel 81% 82% C General Motor 53 63% C Kennec. Copper 37% 37% C North Am. Aviation 18% 18% C Rep. Steel 25 25 C Un. States Steel 67% 68 C North Am. Cy. 18% 18% A Kon. Petroleum Mg. 263% 265% C Contin. Oil Cy. 19% 20 C Pilips Petrol. 37 36% C Shell Union 12% 12% C Tide' Water Ass. OU 11 10% A Ned. Scheepvaart Unie 169% 172 A Handelsver. Amsterdam 440 444% A Ned. Ind. Suiker U. 260 265 A Deli Batavia Mg. 189 189 C Deli Mij. 1000 265 270% A Senembah Mij. 200 203% C Pennsylv. Rr. 25% 25 A South Railway 14% 15 C Amsterdam Rubb. 276 276 A Deli Batavia Rubb. Mij. 208% 205 A Hessa Rubber Mg. 139% 143 A Serbadjadi Sum Rubb. 129% 128% en teleurstelling gevoeld, doch eerst nu, waar hij inzag, dat hij als armoedzaaier alle hoop op Mary Steele moest laten varen, kreeg hij medelijden met zichzelf. „Kom vooruit, Jim! Ik wil weten wat je hebt gedaan. Heb Je ons allemaal te schande gemaakt Jim's gedachten schoten als bliksem stralen door zijn hoofd. Het was hem on mogelijk aan de problemen en vragen, die hem van alle kanten bestormden, het hoofd te bieden. Hij moest even tijd winnen en zei met een lach, die nogal geforceerd klonk: „Maar heeft je vader verder niets gezegd? Heeft hij geen reden opgegeven?" „Natuurlijk niet," zei Mary. „Vader geeft nooit redenen op. Hij heeft zijn for tuin gemaakt door veel praats te heb ben en nooit een reden op te geven. Ik heb hem ettelijke malen gevraagd „Wat heeft Jlm gedaan?, maar hij zei, dat hij dat niet kon zeggen en alleen maar vol doende reden had om te verlangen, dat er een einde werd gemaakt aan een niet langer gewenschte vriendschap. O, Jim!, je begrijpt toch wel dat ik mij door niets zou laten weerhouden, als lk je zou willen zien Wij hebben samen zooveel plezier gehad en zooveel beleefd, dat het voor mij onmogelijk zou zijn, je zoo maar te laten schieten, alleen omdat Iemand anders mij dat beveelt. Bovendien, wat ik heel erg zou missen, zijn je „Huwelijksaanzoeken" vulde Jim hoop vol aan, al het andere plotseling verge tend. „Onzin. Ik wilde zeggen: „je tips voor de paardenrennen." Maar heusch Jim, zeg nu eens, wat heeft dit te beduiden? Ben je in moeilijkheden geraakt? Ben je door mijn toedoen den verkeerden weg opge gaan?" Zij vroeg dit op een toon, alsof zij dit laatste wel erg interessant zou hebben ge vonden, maar dit ging voor Jim verloren. De conversatie had nu het punt be- De legerberichten van gisteren HEJT DUITSCHE. Het opperbevel van de Öuitsche weer macht deelde gisteren mede Het Duitsche duikbootwapen heeft in den handelsoorlog tegen Engeland nieuwe suc cessen behaald. Een duikboot heeft zes bewapende vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 31.500 b.r.t. tot zinken gebracht. Hierdoor heeft de onder bevel van den Korvettenkapitein Viktor Schütze staande duikboot in totaal 94.500 b.r.t. vijandelijke handelsscheeps- ruimte tot zinken gebracht. Zooals reeds gemeld, vielen in den nacht van 2 op 3 December vrij sterke af- deelingen gevechtsvliegers de haveninstal laties van Bristol met bommen van alle soorten kaliber aan. Brf de algemeen slech te weersomstandigheden doken de vliegtui gen soms door de laaghangende onderste wolkenlaag teneinde de opgegeven doelen met zicht op den grond aan te vallen. Tal rijke waarnemingen bevestigden, dat de bommen goed in het doel geplaatst waren. Bovendien werd dezen nacht Southampton opnieuw met bommen bestookt. In den loop van den dag vielen lichte en zware gevechtsvliegtuigen vliegvelden, troepenkampen, verkeersinstallaties en wapenfabrieken aan. Zoo werden op Londen en op een wapenfabriek in Grantham bom men geworpen. Op het vliegveld van Sho- reham gelukte het hangars te treffén en verscheidene vliegtuigen op de grond te vernielen. Een lange afstandsbommenwerper viel op 400 kilometer ten Noordwesten van Ier land een groot beschermd convooi aan en bracht daarbij een koopvaardijschip van 4000 b.r.t. door voltreffers tot zinken. In den nacht van 3 op 4 December wer den ondanks de slechte weersomstandighe den aanvallen gedaan op verschillende voor den oorlog belangrijke doelen in Mid den- en Zuid-Engeland. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen wier pen in dezen nacht in West- on Zuidwest- Duitschland bommen neer, waardoor slechts geringe schade aan gebouwen werd aangericht, zonder dat hierbij personen werden gewond. De commodore van het jachteskader Richthofen, majoor Wiek, keerde na zijn 56ste overwinning in de lucht van een vlucht naar den vgand niet terug, hier door heeft het Duitsche luchtwapen een van zgn dapperste en meest succesvolle jachtvllegers verloren. Majoor Wick, die voor zgn heldhaftig gedrag in den strijd voor de toekomst van het Duitsche volk, onderscheiden was met het eikenloof be- hoorende bij het ridderkruis van het ijzeren kruis, zal in het Duitsche volk en vooral ln de Duitsche jeugd als voorbeeld blijven voortleven. HET ITALIAANSCHE. Het 180ste communiqué van het Itali- aansche hoofdkwartier van gisteren luidde Aan het Grleksche front zijn hernieuwde, door belangrijke artillerie-afdeelingen voorbereide en gesteunde aanvallen van sterke vijandelijke afdeelingen bedwongen door den hardnekkigen tegenstand van onze troepen, die bovendien krachtige tegenaanvallen hebben gedaan. Onze luchtmachtformaties hebben het optreden der troepen gesteund en in het bijzonder het gebied ten Westen van Erseke hevig gebombardeerd. De havens van Prevesa en Santa Maura zijn met succes door onze bommenwerper!" aangevallen. Bij een ge vecht tegen eer escadrille vijandelijke vliegtuigen heeft een onzer 'ormatles bo ven Tirana zes toestellen neergeschoten. Drie onzer vliegtuigen zijn niet terugge- keet.". Vijandelijke vliegtuige- hebben bomm» geworpen op Mlraka (El Bas- san), waardoor twee -vrouwen, een kind en een arbeider om het leven kwamen. Schade werd niet aangericht. Onze torpe dovliegtuigen hebben in. de baai van Soeda (Kreta) twee vijandelijke kruisers getor pedeerd. In Oost-Afrika heeft op 29 November een -gandelijlce kruiser het vuur geopend op do werken van Aloela, Er werd eenige schade toegebracht, doch er z(jn geen slachtoffers. Op 1 December heeft een onzer duikbooten op den Atlantischen Oceaan een vijandelijken torpedobootjager getorpedeerd. reikt, dat Jlm zoo gaarne had will&t ver mijden. Wat en hoeveel moest hij ver tellen? Als wij het probleem, waarvoor hij zich geplaatst zag, in punten moesten in deelen, zou het er ongeveer als volgt uit zien: 1. Uc lean niet zeggen, dat alles er even hopeloos voor mij uitziet, en wil de zaak niet erger voorstellen, dan zij in werkelijkheid ls, tenminste niet, voor ik dien procureur nog eens heb gespro ken, maar ik moet toegeven, dat die vent mij vanmiddag verduiveld weinig hoop gaf. 2. Als ilc ronduit verklaar, dat ik al mijn geld heb verloren, is het net alsof lk den ouden Steele er van beschuldig, dat hij om die reden niets meer mot mij te doen wil hebben. Maar zelfs als dit waar is, weet ik wel beter dan den schijn aan te nemen, alsof ik Ma- ry"s vader wil aanvallen, want al doet zij het zelf, gedoogt zij dat toch van niemand anders. 3. En veronderstel, dat lk die moei lijkheid omzeil en haar vertel, dat lk vrees alles te hebben verloren, tien te gen één, dat er een emotioneele scène op volgt, die leidt tot een of twee mo gelijkheden, namelijk: a. nc vraag haar opnieuw ten huwe lijk, hetgeen onder de omstandighe den en in mgn kamers zeer ongepast zou zijn, of b. Ik verklaar, dat ik, wat haar be treft, mij zal moeten terugtrekken, hetgeen een stomme streek zou zijn, en, bovendien, dat zou ik toch niet kunnen. Ergo wat moet ik in 's hemelsnaam zeggen? En om het nog moeilijker te maken, ziet Mary er weer zoo schattig uit en kijkt mij zoo doordringend aan, dat het geen zin heeft te trachten haar om den tuin te leiden. .(Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6