JJU „MpHARDTJES"ö QyQ KORTE PREDICATIE Kroniek van den dag Uit oaze couranten van 50 jaar geleden. Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 30 November 1940 Lei op, deö fbartvörm» *2;stuksa5Q lO cfe WAAROM ZOO WEINIG VLEESCH 1 Waarom is er zoo weinig vleesch ver krijgbaar Op deze vraag is ons van bevoegde Dult- sche zijde medegedeeld, dat blijkbaar tal van veehouders op het oogenblik hun slachtvee aanhouden instede van het als gewoonlijk aan de markt te brengen. In plaats van het gewone aantal van 16.000 staks worr^n er thans slechts 1600 stuks vee per week aan de markt georacht. Voorzoover de redenen daarvoor naspeur baar zijn, schijnen zij te zijn gelegen in de vrees voor devaluatie en in vrees voor ingrijpende maatregelen ten aanzien van den veestapel. Beide verwachtingen zijn ongegrond. De mogelijkheid van devaluatie behoort tot het rijk der fantasie. De vrees voor een reconstructie van den veestapel, in verband waarmede het voordeelig zou zijn het vee vooralsnog aan te houden, of van andere maatregelen van dezelfde strekking, werd eveneens ongegrond ver klaard. Het kwaadwillige gerucht, aldus onze zegsman, wil weer, dat de Duitschers de schuld van de vleeschschaarschte zijn. Daar op moet worden geantwoord, dat er vee. genoeg is en dat' deze materie geheel in handen van Nederlandsche instanties is. De schuld ligt naar de meening van be voegde Duitsche kringen ook niet zoozeer bij het bureau voedselvoorziening in oor logstijd, maar bij de centrale landbouwor ganisaties, welker onvoldoende voorlich ting waandenkbeelden bij de veetelers heeft laten ontstaan. Indien in deze onvoldoen de voorlichting geen wijziging ten goede komt, zal, zoo zeide men ons, naar andere middelen moeten worden gegrepen. Een voorlichtingsdienst van het N.V.V. Hulp aan besturen en bestuurders. De Persdienst van het N.V.V. meldt Teneinde de besturen en bestuurders van de vakorganisaties ook onder de gewijzigde omstandigheden in staat te stellen, de hun toevertrouwde arbeidersbelangen zoo goed mogelijk te behartigen, heeft de Commissaris van het N.V.V. aan de Sociaal Economische Afdeeling van het Verbond een „Voorlichtingsdienst" verbonden, die onder leiding staat van den heer A. Ver meulen. Deze Voorlichtingsdienst zal op geregel de tijden aan alle betrokken N.V.V.-func- tionnarissen, alsmede aan die van de aangesloten organisaties en hun afdeelingen een publicatie doen toekomen, waarin be paalde belangrijke onderwerpen worden behandeld en toegelicht. Speciaal de tal rijke nieuwe verordeningen en uitvoerings besluiten maken het noodig, dat de be stuurders daarvan volledig op de hoogte zijn. Alseerste nummer in de reeks is thans een toelichting verschenen op de Ontslagverordening, die niet alleen de ver schillende moeilijkheden behandelt, welke zich kunnen voordoen, maar die ook de wegen aanwijst, die bewandeld moeten wor den om de toepassing der verordening aan haar doel te doen beantwoorden. ST. NICOLAAS. Nu wil-een ieder dezen dag In oude spelling schrijven. De dubbele E en dubbele O Mag in de woorden blijven. Het was misplaatste zuinigheid, Die niemand zou waardeeren, Wanneer men ons in nieuwe stijl Zoo zuinig zou tracteeren. Als het om chocolade gaat, Gevuld- of Boterletter, Dan zien wij als een letterknecht Begeerig op de letter. Wij willen met Sint Nicolaas Heel streng behoudend wezen, En de oude taal het allerliefst Met dubble letters lezen. C. J. V. V. Universiteit te Amsterdam heeft de Kerstvacanties vervroegd. OM STRUBBELINGEN TE VOORKOMEN Ten einde moeilijkheden te voorkomen heeft de Amsterdamsche rector magnificus gisteren aan de poorten van de universiteit een mededeeling laten aanslaan, waarin wordt bekendgemaakt, dat de colleges met ingang van Donderdag jl. zijn gestaakt, vermits de Kerstvacantie is vervroegd. In een bijeenkomst in de aula heeft de rector een verklaring van deze mededeeling gegeven en als motiveering de wenschelijk- heid om strubbelingen te voorkomen opge geven. De universiteit is dus niet gesloten. Examens, tentamens e.d. gaan gewoon door. Het betreft hier een internen maatre gel van de Amsterdamsche universitaire autoriteiten. IJZER- EN STAALBESCHÏKKING. In de staatscourant van gisteravond is een beschikking afgekondigd van den se cretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, waarbij de hoeveelheid schroot, welke de handel en het bedrijfsleven maximaal in voorraad mogen hebben zijn vastgesteld. Voor handelaren zijn deze hoeveelheden gelijk aan anderhalf maal hun omzet ge durende de afgeloopen drie maanden, voor staalfabrikanten en hoogovenbedrijven ge lijk aan het verbruik gedurende twee maanden voor ijzergieterijen en andere bedrijven gelijk aan het verbruik- gedurende drie maanden. Mr. Dr. A. BARON ROELL OVERLEDEN. Op 75-jarigen leeftijd is gisteren te Haarlem plotseling overleden mr. dr. A. baron Roell,commissaris der provincie Noord-Holland. De overledene werd In 1864 te 's-Gra- venhage geboren. Hij' bezocht daar het gymnasium en studeerde -".an de universi teit van Leiden. Engeland ook op zee in het nauw. De Duitsche legerberichten maken her haaldelijk melding van succesvolle opera ties tegen Britsche convooien. In Engeland heeft dit niet nagelaten ongerustheid te verwekken en zoowel in het Lagerhuis als in de pers heeft deze ongerustheid uitdrukking gevonden in een verhoogden aandrang op de regeering om meer aandacht te schenken aan de nood zakelijke aanvulling van de scheepston- nage. De verliescijfers kunnen, ook hlijkens Eng/rische hechten, vergeleken worden, möz die uit 1917. minister voor de scheepvaart-, Cross, o.eeft een en ander in een dezer dagen uitgesproken radiorede toegelicht. Deze Britsche openhartigheid is veelbe- teekenend. Men komt er licht toe, de ver klaring te zoeken in het streven van de regeering te Londen, om druk uit te oefe nen op de Vereenigde Staten. De situatie is inderdaad kritiek en daar voor moet uiteraard een verklaring ivor- den gezocht. De N.R.Crt, schrijft In dit verband Om te beginnen functionneert het kon vooistelsel niet meer op een wijze, die in den vorigen oorlog 'n toenemende veilig heid verzekerde. Dat komt niet alleen door de nadeelen, die ook toen dit systeem noodzakelijkerwijs aankleefden en waar over men thans weer veel hoort spreken. Uiteraard lijdt een konvooi vertraging doordat het langzaamste schip de snelheid van het geheel bepaalt en doordat tijd ver loren gaat voor het verzamelen van de schepen. Belangrijker is het gebrek aaii geleidevaartuigen, dat maakt, dat te groo- te konvooien onder te geringe bescherming moeten varen. Wanneer wij eens bedenken, dat .soms zeventig schepen moeten worden samengebracht, dat tusschen deze een vei lige tusschenruimte van tenminste 500 M. moet worden bewaard, dat ter vermijding van een reeks van eenige tientallen kilo meters, de schepen in eenige kortere rijen naast elkander moeten varen, dan kan men zich een voorstelling maken van de bezwaren, die met de navigatie en de be scherming van zulk een kudde gepaard gaan. Dit verklaart ook de successen, die Duit sche duikbooten telkens opnieuw met hun aanvallen op de vijandelijke konvooien kunnen boeken. De keur van luchtbases, waarover Duitschland langs de gansche West-Europeesche kust tot de Pyreneeën beschikt, heeft het ook mogelijk gemaakt de duikboot-actie met effect door het luchtwapen te ondersteunen. De kon vooien, de geleideschepen zoo min als de beschermde koopvaarders zelf met hun luchtafweergeschut, laten zich bij de aan vallen niet onbetuigd, maar het ligt. des ondanks voor de band, dat bij een aanval op zulk een groot en onhandelbaar object offers moeten vallen. In ieder geval ple gen de konvooien uit het vèrband gerukt te worden en de afzonderlijke schepen, die zoo spoedig mogelijk de naaste haven trachten binnen te loópen, staan bloot aan verdere vervolging. De hoofdoorzaak van de stijgende scheepsverliezen ligt dus in het gebrek aan geleideschepen en dit verklaart ook, waarom men bij de Amerikaansche regee ring steeds meer op torpedojagers is gaan aandringen. Tot in 1938 was er in Engel- j sche marinekringen veel critiek, dat er zulk een bijzonder gering deel van het vlootprogramma in geruimd was voor den bouw van torpedojagers. Hieruit en bijv. uit het feit, dat de regeering eerst betrek kelijk kort voor den oorlog haar volle aan dacht is gaan besteden aan het vraagstuk van de voorraadvorming op het eiland, ontstaat de indruk, dat degene, die in die dagen de leiding hadden zich een onvol doende voorstelling hebben gemaakt van de gevaren van defi zeeoorlog. De ophef fing van den „natten driehoek" heeft ook het probleem van de oppervlakte -„raiders" in een nieuw stadium gebracht, nu deze niet gemakkelijk meer van de oceanen zijn te weren en, naar uit de laatste berich ten blijkt, hun jachtterrein der laatsten tijd tot den Indischen Oceaan hebben uit gebreid; Fouten van het verleden komen Frankrijk duur te staan. Interview met Pétain. Maarschalk Pétain .heeft den bekenden Franschen schrijver Alphonse de Chateau briand een interview toegestaan, dat in het weekblad La Gerbe in grooten opmaak is gepubliceerd. De Fransche staatschef ver klaarde o.a., dat degenen, die Frankrijk in dezen afgrond hadden gestort, misdadigers waren. Ten aanzien van de binnenlandsch- Fransche aangelegenheden verklaarde Pér tain, dat de nieuwe orde in geen geval een, zij het ook slechtsvermomde terugkeer kan zijn tot de fouten van het verleden, die Frankrijk zoo duur te staan zijn geko men. Het nieuwe regime moet, om werke lijk nationaal te zijn, bevrijd worden van de zoogenaamde traditioneele vriendschap pen en vijandschappen, die zich in het ver leden steeds ten bate van de bewapenings industrie en de opnemers van leèningen gewijzigd hebben. Mr. Fruin president van de Utrechtsche rechtbank. Tot president van de rechtbank te Utrecht is benoemd mr. H. H. Fruin, tot heden rechter bij de rechtbank te Alkmaar. Mr. Fruin werd op 14 October 1895 te Middelburg geboren. Hij bezocht daar en later te Amsterdam en Den Haag het gymnasium. Hij promoveerde te Leiden op_ 13 Dec. 1920. Op 14 Februari d.a.v. werd hij werkzaam gesteld ter gemeente-secre tarie te Groningen. Slechts kort bleef hij daar, want reeds op 11 Mei van hetzelfde jaar werd hij benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Hoorn. In deze stad werd hij gekozen tot raadslid en tot wet houder als afgevaardigde van de liberale staatspartij. Op 20 Mei 1930 volgde' zijn be noeming tot rechter in de rechtbank te Alkmaar. Onlang3 werd hij, die in den ;..oop dec jaren .'tanhangcv was ^iworden van de beginselen der N.S.B., benoemd tot leider van de daarbij ingestelde afdeeling het rechtsfront. Het aangeven van Duitsche vermogens in vijandelijke landen. Van bevoegde zijde wordt ons medege deeld, dat het aangeven van Duitsche ver mogens in vijandelijke landen, krachtens verordening van 7 Augustus 1940 onmid dellijk geschieden moet voor wat betreft geldvorderingen, bezit, deelgenootschap in ondernemingen enz., bij de „Wirtschafts- prüfstelle". Korte Vijverberg 5 's-Graven- hage. De hiervoor noodige formulieren zijn bij dat bureau te verkrijgen. De laatste dag, waarop deze aangifte kan geschieden, is 5 December 1940. Vrij levendige handel op de Amsterdamsche beurs Het zakenverkeer op de Amsterdamsche effectenbeurs was gisteren van vrij leven- digen aard. Een direct aanwijsbare oor zaak was voor de kleine uitbreiding van den handel niet onmiddellijk aan te geven, aangezien er factoren waren,- die een te gengestelde invloed konden uitoefenen. Er ging toch echter wat meer om dan de laatste dagen het geval was en daarbij be stond aanvankelijk een vaste stemming, Op de locale markt liepen na prijshouden de opening de koersen vrijwel algemeen naar boven. Op het verhoogde koerspeil kwam later op den middag echter nogal wat materiaal aan de markt, dat klaar blijkelijk voor een deel voortsproot uit winstnemingen, zoodat zich een inzinking voltrok, die in enkele gevallen een vrjj scherp karakter droeg. Van de rubberfond sen gaven Amsterdam Rubbers nogal eeni ge affaire te aanzien en daarbij stegen deze tot 278% terwijl diverse minder courante soorten hooger werden genoteerd. Amsterdam Rubbers vielen plotseling vrij scherp terug, zoodat zij tenslotte te recht kwamen op het peil van de slotkoer- sen van gisteren. De tabaksmarkt was stil en onregelmatig. Diverse suikerfondsen konden eenige pro centen avanceeren. In de scheepvaartru briek werd evenals de laatste dagen ge regeld zaken gedaan in Nederlandsche scheepvaartünies, die eenige procenten op liepen. Ook hier echter trad later op den middag een reactie in. De petroleum markt was kalm. De affaire in industrieelen was van rustigen aard. De koersen waren nauwelijks veranderd. Aku's waren evenwel Iets hooger, unilevers daarentegen wat lager. Voor Amerikaansche fondsen werd ma tige belangstelling getoond. De stemming was goed prijshoudend, en de koersen volg den een opwa&rtsche lijn, waarbij evenwel de beste prijzen van den dag niet gehand haafd bleven. De Nederlandsche beleggings- markt was stil. In 1892, na zijn promotie in de rechten en de staatswetenschappen te Leiden, werd hij als adjunct-commies aan de provinciale griffie te Arnhem verbonden. Het jaar daarop werd hij afdeelingschef aan de pro vinciale griffie van Overijsel en vijf jaar later burgemeester van Leeuwarden. In 1904 ging de overledene in gelijke functie naar Arnhem en van Arnhem in 1910 naar Amsterdam, ter vervulling van de vaca ture- van Leeuwen. Op 16 Januari 1915 heeft hij het ambt van commissaris in de provincie Noord-Holland aanvaard. Koning Klant onttroond. NAAR ANDERE VERHOUDINGEN. In „Nederlandsch Fabrikaat" stelt drs. B. M. Sweers de vraag of koning Klant thans door koning Verkooper onttroond is. Hij meent „Over het algemeen zal de winkelier tegenover den consument en de fabrikant tegenover zijn afnemers een minder scher pe houding aannemen, dan vroeger bij de toenmalige economische verhoudingen in omgekeerden zin het geval was. Hij zal milder zijn, o.a. omdat hij het oog op de toekomst richt en rekening houdt met een eventueele nieuwe wijziging der verhou dingen. Tenslotte rijst de vraag Is de huidige gewijzigde verhouding tusschen kooper en verkooper er inderdaad een, die een tijde- gelijk dat nè. den huidigèn oorlog geen vol ledige terugkeer tot de IGant is koning plaats vindt Wij zijn geneigd dit laatste aan te ne men. Het ziet er o.i. naar uit, dat ln een meer geordende maatschappij waarnaar wtf ook vóór het jaar 1940 hard op weg waren, maar waarheen wij thans vermoe delijk in versneld tempo zullen groeien nooit meer een dergelijke overmacht van den kooper over den verkooper zal terug- keeren en dat aan de voorheen dikwerf groote willekeur van den consument eenige beperking zal worden opgelegd. In dit licht bezien zouden wij het volgende willen op merken Indien de toekomstige maatschappij In derdaad, gelijk velen wenschen en hopen, meer dan tot op heden op samenwerking en kameraadschap zal berusten, dan moe ten kooper en verkooper niet tegenover elkaar staan als onderliggende en boven liggende partij, maar veeleer als twee ge lijken, die elkaar als het ware recht ln de oogen zien. Daarbij zal zich dan de verkooper kunnen verheugen ln het feit, dat hij de belangen van den kooper behartigt doof hem goed dienstbetoon te leveren de kooper zal den verkooper beschouwen als dengeen, die hem datgene verschaft, waar aan hij werkelijk behoefte heeft", I 48ste week 1890. Na een langdurig ziekbed is Zondagmor gen 23 November, te 5.45 uur, op 73-ja- rigen leeftijd, zacht en kalm ontslapen Z.M. Koning "Willem m, groothertog van Luxem burg enz. Ruim 41 jaar schaarde zich het Nederlandsche Volk om zijn trcon en naar Koningin Emmc, regentas van het Koninkrijk, in een proclamatie mededeelt werden gedurende dit tijdvak, onder 's-Hee- ren zegen, rust, vrede en welvaart aan het vaderland geschonken. Aan de verkiezing van zes leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg is door 57 van de 351 'kiezers deelgenomen. Herkozen zijn de heeren J. Luteijn, J. P. Fokker, J. A. Tak, F. G. Sprenger, H. H. den Bouwmeester en J. J. H. Doorenbos. Te Middelburg heerschen de mazelen in hevige mate. Vorige week zijn 12 kinderen aan deze ziekte overleden, de week daar voor vier. Met de mailboot „Prinses Marie" der Mij. „Zeeland" is naar Londen verzonden een alhier uit Petersburg aangebrachte goudzending ten bedrage van 1.500.000 pd. st., bestemd voor de firma Baring Brothers Co., aldaar. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St. Lau rens ds. C. W. A. Nonhebei te Aagtekerke te Oostkapelle ds. J. W. Unger te Katwijk a. R. te Colijnsplaat ds. H. J. Hulscher te Reeuwijk. Door het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen te Tholen is tot agent dier visscherijen te Bath be noemd de heer J. L. Van den Brink, aldaar. Aan den heer J. F. Limonard,» eervol ontslagen haven- en sluismeester aan de zeedoksluis te VlisSingen, is een pensioen verleend van 693.'s jaars aan den heer A. C. J. Limonard, eervol ontslagen sluismeester aan de Westsluis van het ka naal van Terneuzen, een pensioen van 608.'s jaars. a o De lading hout van de bij Vrouwepolder gestrande Noorsche brik „Favoir" heeft ln publieke veiling 6330.opgebracht. ZONDAGSBLAD. Tengevolge van een overvloed aan kopy kunnen wij het Zondagsblad, kinderblad en vrouwenpagina eerst volgende week plaatse. Zelfvoldaanheid Ik weet niet, wat God beginnen moét 'met zelfvoldane menschen. Et is een tevredenheid, waarlangs alles afglijdt. Naar gelang van het millieu waarin men verkeert „geeft men ieder het zij- ne" of is men humanist. Nu wil tic van onze humanisten geen kwaad zeggen,, want sommigen richten dezer dagen teekenen op van Gods Rijk, die het hart verblijden. Maar o, die tevreden heid I Er zijn ook vele dames in dit land, wier leven het is met zichzelf ingeno men te zijn. Wat God met die dames doen moet, begrijp ik evenmin. Zij zullen het zelf precies weten. Een en kele gezegende maal ontdekt er ééne haar nood en schrijft „O God, die zelfs een moordnaar hebt vergeven En uitverkoren een publieke vrouw, Erbarm U over mijn verkillend leven En neig U tot mijn hulpeloos berouw. Die nooit een arme zondaar woédt bedroeven. Stel ook mijn poovre lauwheid niet te leur. God van verraders, 'tollenaars en boeven, Ontferm U over wie U 't meest behoeven r Mevrouwen met een keurig interieur." Dit schijnende is 'toch zoo weldadig Want het is een gebed om hulp. Wellicht heeft God zich over eenige mevrouwen ontfermd door haar heut, interieur te ontnemen. Zulks zou al thans ontferming kunnen zijn, indien het als zoodanig werd aanvaard. Dan is de onaantastbaarheid weg en God kan eindelijk spreken "tot een hart. Er is een Adventwoord in de Psal men, dat ik zeer lief heb. De tevre denen dezer wereld zullen er wel niets in zien. Ge moet het vele malen ach tereen zacht voor u heen zeggen. Ik moge het hier geven zonder commen taar „Ik ben wèl ellendig en nooddruftig, maar de Heer denkt aan mij Gij zijt mijne Hulp en mijn Bevrij der o mijn God, vertoef niet Distributieproblemen voor St. Nico<aa< an zijn knecht bij de voorbereidingen voor de inkoopen ais goede gave op het aanstaande feest (foto Pax-Holland)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5