superol Cultuurtechnische mogelijkheden in Noord-Brabant. Hei brood- en aardappelenprobleem in België. Vierde blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 30 November 1940 Een landaanwinning van 175.000 H.A. EEN UITEENZETTING VAN DEN DIRECTEUR VAN DEN CULTUURTECHNISCHEN DIENST. Dringende behoefte aan brood- en voeder- granen, haver en gerst. (Van onzen Haagschen correspondent.) Er is in Noord-Brabant eenig rumoer ontstaan rondom de door den heer P. J. Jansen, burgemeester van Hoeven en Standaardbuiten, tevens lid der Provinciale Staten van Noord-Bra bant, ontworpen plannen inzake de invoering van een cultuurtechnische waterstaatswet, tot ordening van het bodembeheer en de bodemverzorging en tot opvoering van de productiviteit van den bodem, waarbij deze zich be roept op z.i. onhoudbare en achterlij ke toestanden in Noord-Brabant. Wij hebben ons gewend tot den directeur van den Cultuurtechnischen Dienst in Nederland, ir. F. P. Mesu, met het ver zoek, diens meening omtrent een en ander te mogen vernemen. De heer Mesu was zoo bereidwillig hieraan ge volg te willen geven, althans wat be treft de situatie in Noord-Brabant. Wat deze provincie betreft, heeft de heer Jansen eigenlijk niet veel nieuws beweerd. Reeds twee jaar geleden heeft ir. Mesu zoowel in een lezing voor den Noordbra- bantschen Waterschapsbond als op een al- gemeene vergadering van den Noordbra- bantschen Christelijken Boerenbond, gewe zen op de groote mogelijkheden, welke ten aanzien van ontginning, ontwatering, ruil verkaveling e.d. in Noord-Brabant be staan. De heer Jansen heeft zijn beschou wingen dan ook mede gebaseerd op de bjj die gelegenheden door ir. Mesu verschafte gegevens en cijfers. Maar aldus de heer Mesu slhds dien tijd hebben wij niet stilgezeten, gelijk de heer Jansen wil suggereeren. Integendeel, er is krachtig voortge gaan met het ontginnlngs-, ontwate- rings- en verbeteringswerk. Enkele duizenden H.A. zijn intusschen weer ontgonnen, ruilverkaveld of ontwaterd; honderden K.M. wegen zijn verbeterd. Tot de verbetering van de Mark en Din- tel, waarmede een bedrag van ruim 6 mil- lioen gulden is gemoeid, werd reeds beslo ten de voorbereidingen zijn al in vollen gang, zoodat binnenkort met de eigenjjke werkzaamheden kan worden aangevangen. Eveneens hebben de betrokken regee- rlngsinstanties besloten tot inpoldering van den Biesbosch, met afsluiting van de Donge en het Oude Maasje. Bij dit gewel dige project gaat het om een bedrag van niet minder dan enkele tientalen millioenen guldens Dit zjjn toch geen kleinigheden, welke men verwaarloozen kan. In verband met de verhooging der stormvloedstanden op onze rivieren en zeegaten, die daarvan het .gevolg zal zijn, moeten vooraf de Noord-Brabantsche en de Zuid-Hollandsche dijken worden verhoogd en Dordrecht wa- tervrij worden gemaakt. Met deze verhoo ging der dijken in Noord-Brabant en Zuid- Holland is kort geleden reeds een aanvang gemaakt. Deze inpoldering van den Biesbosch doet groote mogelijkheden ontstaan, want deze oppervlakte ter grootte van rond 10.000 H.A. heeft een bevolkingsdichtheid van nog geen 10 zielen per 100 H.A., terwjjl deze bij inpoldering en intensieve exploi tatie zou kunnen stijgen tot het achtvou dige. Het laat zich verstaan, dat met de voor bereiding en uitvoering van deze geweldi ge werken een reeks van jaren is gemoeid. De critiek van den heer Jansen, dat de vorige regeeringen in dit opzicht niets hebben gedaan, achtte ir, Mesu dan ook in hooge mate onbillljjk. Wèl noemde de heer Mesu het een ernstige fout, dat de regeeringsinstanties deze werken slechts zagen en nóg zien als werkverschaf fingsobjecten. Naar de meening van den directeur van den Cultuurtechnischen Dienst heeft elke regeering, ook Indien er geen werkloozen zouden zjjn, op dit gebied een groote taak te vervullen, tor versteviging van onze economische en sociale basis. Het is daarom onjuist, do arbeiders, die deze voor onze voed selvoorziening absoluut noodzakelijke cultuurtechnische werken uitvoeren, te behandelen als werkloozen en hen on der werkverschaffingsvoorwaarden te doen arbeiden. Hiervan is mede een gevolg, dat deze arbeiders als werk loozen bij de arbeidsbemiddeling 6taan ingeschreven en dus nu in niet onaan zienlijke hoeveelheden naar Duitsch- land worden gezonden, waardoor ver schillende van dergeljjke cultuurtech nische werken ten onzent reeds we gens gebrék aan arbeiders moesten worden stopgezet, of niet konden wor den aangevangen. Dit is inderdaad een ernstige fout en een gevaarlijke kortzichtigheid der Nederland- sche regeeringsinstanties geweest. Ook wanneer hjj pleit voor een centraal orgaan, dat de uitvoering der noodige cul tuurtechnische werken dwingend kan voor schrijven, heeft de heer Jansen het gelijk aan zij*> zijde. De „leslissin^,, of et£i perceel woeste grond al dan niet zal worden ontgonnen, mag niet aan den toevalligen eigenaar worden overgelaten. Wenscht de betrokken eigenaar niet tot ontginning over te gaan, dan zal de Overheid de bevoegdheid moe ten hebben, dezen grond te ontginnen of te doen ontginnen en de kosten daarvan ge heel of gedeeltelijk te verhalen op den eige naar, bjjv. in den vorm van een „grondver beteringsrente". Kan de eigenaar den ont gonnen grond niet zelf exploiteeren, dan moet hij hem maar vekoopen of verpach ten. Alleen indien aan de Overheid of aan een. door haar hiertoe aan te wijzen cen trale instantie een dergelijke bevoegdheid wordt verleend, zal het mogelijk zijn in de behoefte aan werk en vestigingsmogelijk heden op het platteland voor onze jónge boeren, van wie er alleen al meer dan 10 duizend werkloos uitzien naar een eigen bedrflf, onder wie 3000 met voldoende eigen kapitaal hiertoe, te voorzien. En bij een behoorlijke organisatie kan door ontgin ning van woeste gronden per jaar zeker 2000 3000 H.A. bouw- of grasland wor den gewonnen, plaats biedende voor onge veer 200 zelfstandige landbouwbedrijven. In zijn uiteenzettingen heeft de heer Jan sen betoogd, dat er alléén in Noord-Bra bant nog 100.000 H.A. cultuurgrond kun nen worden gewonnen. Dit zou beteekenen: 1. een vermeerdering van het volksinko men met 30.000.000 per jaar 2. blijvende woon- en werkgelegenheid van 156.000 individuen 3. intensieve opvoering van onze bodem productie in het belang der levensmidde len-voorziening. Ook ir. Mesu is van deze groote moge lijkheden overtuigd en gaf ons hieromtrent het volgènde samenvattenle overzicht Ontginning van woeste gronden Rooien van bosschen Inpoldering en droogma kerijen Verbetering van de afwa tering Ruilverkaveling Totaal 117.500 H.A. Hieruit blijkt dus, dat het, bij een be- hooriijke organisatie en met een vasten wil om het doel te bereiken, mogelijk is in Noord-Brabant een directe en indirecte landwinst te verkrijgen van rond 117.500 H.A. hetgeen overeenkomt met bijna 25 der bestaande oppervlakte Bovenstaande cijfers zijn zeker niet te ruim genomen. Zoo bedraagt het totaal der voor ontginning in aanmerking komen de woeste gronden, volgens de officieele cijfers, eigenlijk 52.233 H.A., terwijl in bo venstaand overzicht slechts is gerekend met 30.000 H.A. Een deel dezer woeste gronden, zooals de zandverstuivingen en de zeer hooge heidegronden, is nl. onge schikt om tot bouw- of grasland te worden ontgonnen. Een ander deel is eigendom van de Vereeniging tot Behoud van Na tuurmonumenten, of heeft een zoo groote wetenschappelijke of recreatieve waarde, dat het als zoodanig behouden dient te bljjven. Ook zijn er, bijv. in de gemeente Deurne, nog uitgestrekte oppervlakten on vergraven of slechts gedeeltelijk vergraven veen, welke eerst na volledige afgraving, waarmee enkele tientallen jaren gemoeid zjjn, in behoorlijke cultuur kunnen worden gebracht. Naar schatting zal er dan ook, na aftrek van bovengenoemde gebieden, voor ontginning tot bouw- of grasland ongeveer 30.000 H.A. beschikbaar blijven. 4 In dit verband wees de heer Mesu op het groote belang, dat men zoo spoedig mogelijk tot een nauw keurige inventarisatie zal overgaan, om te weten, hoeveel woeste grond nog aanwezig is en welk deel daarvan voor ontginning in aanmerking komt. De .totale oppervlakte der te rooien bos schen bedraagt eigenlijk 62.690 H.A. In bovenstaand overzicht werd slechts 20.000 H.A. berekend. Het zou immers kapitaal vernietiging zijn, een goed-groeiend, jong bosch om te hakken, zoodat met den aan leg tot bouw- of grasland dient te worden gewacht tot het bo^ch kap-rijp is. Ook heeft een deel der bosschen bijzondere we tenschappelijke of recreatieve waarde, of een aanmerkelijke economische waarde voor de vreemdelingen-industrie. De bovengenoemde cijfers, welke ook door den heer Jansen werden aan gevoerd ter ondersteuning van zijn be schouwingen en plannen, zijn dus zeker niet aan den hoogen kant te achten. Noord-Brabant opent inderdaad nog wijde perspectieven voor even nuttige als noodzakelijke cultuurtechnische werken! Er is stellig al mooi werk verricht ten aanzien va.: de verbe tering der afwatering (een belangrijk punt in de beschouwingen van den heer Jansen) denke men bijv. aan wat in dit opzicht werd gedaan in het gebied van de „Maaskant", aan de millioenen- werken van het Waterschap de Aa, aan de irbeteringen in het stroomge bied van den Dommel, den Emilia- polder, '.nz. doch het kan en mag niet anders zfn dan slechts een be scheiden begin. En ook met waardee ring voor dit begin, kan men met kracht en klem pleiten voor een verder voortzetten en een breeder uitbouwen. Juist in dezen tjjd! Van vrouw tot vrouw. PAJEDAGOGE vraagt Mijn dochtertje kwam vorige week hevig verontwaardigd thuis. Een jongen uit haar klas (nog wel haar vriendje) had in 't bijzijn van alle kinderen een niet zacht- zinnige kastijding gekregen, omdat hij J ~-utaal Tgen der. meester geweest was. Of brutaal't dunkt mi), dat hij eerder iets zei, wat uit den mond van een jongen van dien leeftijd niet verwacht zou wor den. Toen ik vroeg, maar jongen, waarom was je zoo brutaal, zei hij, alleen de angst, dat de meester mij zou slaan, deed het hem. Het is een leuk, vlot joch, maar hij kan erg leelrjk en brutaal zijn, dat weet ik. De straf zal hij dus wel verdiend hebben, maar ik voor mij ben absoluut tegen slaan op school. Wat dunkt U, zou er niet een betere, afdoende manier geweest zijn hem te straffen? 't Zijn toch niet alleen de grocte menschen, die, vooral in dezen tijd, uit hun evenwicht zijn, 't dunkt mij, dat men laar ook met kinderen rekening mee moet houden. ANTWOORD lk ben het met TT eens, paedagogisch kan dit optreden niet worden genoemd, maarU zegt zelf, dat ook de groote menschen uit hun evenwicht zijn. Zou dat met den betrokken onderwijzer ook niet het geval geweest kunnen zijn? Kinderen kunnen, hoe leuk en vlot ze ook zijn, juist omdat ze leuk en vlet zijn, iemand het bloed onder de nagels weghalen En toch, hou je van ze, misschien meer dan van de zoete. Ik denk, dat, ais U er met den onderwijzer over spreekt, die het wel met U eens zal zijn en toch met mijn excuus zal aankomen. Paedagogie is een zéér moeilijk 'vale BEJAARDE GEHUWDE LIEDEN vra gen Waarom is hier in Vlissingen geen te huis voor ouden van dagen, zooals in an dere plaatsen. Wij meenen, <i.\t er genoeg belangstelling zou bestaan voer een derge lijke instelling. ANTWOORD Op het bureau van de „Provinciale Zeeuwsche Courant", Wal- straat Vlissingen, zal men U gaarne hier over persoonlijk nadere inlichtingen willen verstrekken. KOUKLEUM vraagt Ik zit veel stil, tamelijk dicht bij het raam en heb erg veel last van koude voe ten. Een tochtdeken voor het raam helpt niet "_d vde, een warmwaterstoof durf 'ik niet te gebruiken, uit vrees voor win tervoeten. Kunt U mij een probaat middel aan. de hand doen? ANTWOORD Ik zag toevallig dezer dagen een ideale voetenzak.. Met een beetje handigheid en wat oud bont kunt U ze zelf fabriceeren. Het is een hoog model, waarin ge de bee- nen tot aan de knie kimt steken, door middel van een ritssluiting wordt de voe tenzak geopend en gesloten. Van tocht zult U dan stellig geen last hebben. „MOEKE" vraagt U begrijpt, dat wij 's avonds veel thuis zijn. Nuheb ik het vorige jaar bij ken nissen van ons vaak Monopoly gespeeld. Het eenige bezwaar, wat ik tegen dit op windende spel heb, is, dat het geheel in het Engelsch is samengesteld. Dat is voor de kinde' - zoo moeilijk. Kent U soms een Nederlandsch soortgelijk spel? ANTWOORD Monopoly is een boeiend gezelschapsspel en ik kan U .gelukkig mededeelen, dat er binnenkort een bewerking in de Neder- landsche taal van dit .spel uitkomt. Dan zal het voor ieder lid van het gezin be grijpelijk Z"n en zal het ook bij U kunnen helpen de lange winteravonden te bekor ten. „oCHENKSTER" vraagt Kunt U mij geen tip geven voor een Sinterklaasgeschenk voor mijn aan staande. Maar iets zonder punten en geen boek. Dat krijgt hij al. ANTWOORD Dat is een moeilijke vraag, die U mij voorlegt. Ik weet niets van de liefhebbe rijen van uw aanstaande af, iets zonder punten en geen boek zijn wel wat erg vage gegevens. Intusschen meen ik uit het „boek" te mogen opmaken, dat een paar boekensteunen geen ongewenscht ge schenk zouden zijn, iets-zonder-punten wijst meer in de richting van een boorden- zak of een parapluie. Of vindt U dit te prozaïsch „LEZERESJE" vraagt Ik zou graag een goed overzicht van Nederlandsche verzen willen hebben. Weet U er soms één? De heer de Winter, secr. gen. van het Belgische ministerie van landbouw en volksvoeding, heeft in verschillende cen tra de burgemeesters der omliggende ge meenten bijeengeroepen en tot hen een rede gericht. België hangt, aldus spr., zelf in norma len. tijd, voor heel wat onontbeerlijke voe dingsstoffen en goederen, van den vreemde af en meer in het bijzonder voor de behoef ten in graan, veevoeder, vetstoffen en olie houdende producten. Onder de huidige omstandigheden is de invoer buitenmate lastig geworden. Daaruit vloeit meteen voort, wat er ver richt is. Elke invoermogelijkheid moet tot het uiterste benut worden. Op heden staan twee voedingsvraagstukken vooraan: name lijk brood en aardappelen. Hoe staat men er wat broodgraan be treft voor? In normale tijden verbouwde men in België in het geheel, ongeveer 900.000 ton tarwe en rogge. Daarbij was de invoer voor het verbruik: 1.200.000 ton tarwe en 250.000 ton rogge; deze laatste bestemd voor veevoeding. Dit jaar beschikte men uit eigen oogst voor broodbereiding over hoogstens 450.000 ton tanve en rogge. De behoeften op grondslag der rantsoeneering bedragen ech ter 750.000 ton. Een tekort van ongeveer 300.000 ton moet dus worden aangevuld. België is uitsluitend aangewezen op eigen oogst. Met andere woorden, het is volstrekt onontbeerlijk, dat de molens geregeld eiken dag de 20.000 zakken graan ontvangen. Aldus is hst duidelijk, waarom nieuwe onderrichtingen werden gegeven, om bin nen den kortst mogelijken tijd het 2/3 van den broodgraanoogst in te leveren. Het is van het allerhoogste belang voor de broodvoorziening van de bevolking, dat de eerste twee derden in versneld, zelfs in zeer versneld tempo geleverd worden. De moeilijkheid met de voedergranen is dezelfde als voor het broodgraan. De be hoeften waarin dient voorzien door de le vering van haver en gerst, zijn al even dringend. Ook hier bestaat de Invoer, waarop men vroeger kon rekenen, practisch niet meer. DE AARDAPPELEN. Wat de aardappelen betreft; de oogst van dit jaar is, indien de drie millioen ton van een normaal jaar niet wordt bereikt, nochtans voldoende om de behoeften te dekken die, rekening gehouden met de rantsoeneering, op 1.600.000 ton geschat worden. Dus op ongeveer de helft van een normalen oogst. Men zal zich afvragen, door welke oor zaak een tekort wordt vastgesteld, nauwe lijks 2% maand na het binnenhalen van den oogst. Het staat vast, dat deze oorzaak hoofd- TRACTOR MET OPLEGGER RIJDT HUIS BINNEN. Op den rijksstraatweg Amsterdam Utrecht, op grondgebied van de gemeente Loenen kwam Donderdagmorgen uit de richting Amsterdam een tractor met op legger. Deze tractor behoorde aan de N.V. Amsterdam—Noord-Brabant express. Vol gens verklaringen van den chauffeur van den tractor moest hij op een gegeven mo ment plotseling uithalen voor een vracht auto, welke achteruit den weg kwam op rijden. Doordat het nog volkomen duister was, bemerkte hij dezen pas op het laatste oogenblik. Om een aanrijding te voorkomen gooide hij zijn stuur om. Het gelukte hem den vrachtwagen te ontwijken, doch tot zijn groote schrik bemerkte de chauffeur, dat uit de tegenovergestelde richting eveneens een auto naderde. Wederom gooide hij zijn stuur nu naar rechts om. Dit werd hem noodlottig. Door een heg reed het voertuig in volle vaart tegen den muur van een langs den weg staande woning. De muur begaf het en met donderend geweld reed de tractor de huiskamer binnen. De bewoners sliepen op de bovenverdie ping, waardoor zjj geen letsel opliepen. Zij hadden het geluid van de botsing wel ge hoord, waar waren in de veronderstelling, dat er in de omgeving een bom was neer gekomen. Zonder te vermoeden, dat de woning beneden hen geheel was vernield, gingen de menschen weer rustig slapen. Even later werden zij echter gewekt en men kan zich de ontsteltenis van de men schen voorstellen, toen zij tot de ontdek king kwamen dat in den muur van hun huis een gat gaapte van niet minder dan 4 M2, terwijl het meubilair grootendeels was vernield. De beide inzittenden van den auto hadden eveneens geen letsel bekomen. AUTO MET ARBEIDERS VERON GELUKT. Voor de tweede maal in deze week is bij Ede een auto, waarin een aantal arbeiders naar hun haardsteden werden vervoerd, tegen een anderen wagen gebotst, waarbij ditmaal twee personen werden gewond. Op den weg tusschen Roekei en Ede reed een vrachtauto met oplegger in de rich ting Apeldoorn. Vermoedelijk, doordat het licht van den vrachtauto verblindend werkte, reed een met hout geladen auto, waarop twaalf arbeiders zaten en welke uit tegenovergestelde richting kwam, er met volle vaart tegenop, 'om vervolgens tegen eenige boomen langs den weg tot stilstand te komen. Door de botsing werd het dak, waaronder de twaalf arbeiders zaten, ingedrukt met 'het noodlottig ge volg, dat twee hunner, Lagerwjj uit Ede en Vliem uit Lunteren, vrij ernstig werden gewond. De laatste liep ernstige inwendi ge kneuzingen op. De beide slachtoffers werden naar het Julianaziekenhuis te Ede vervoerd, terwijl de andere arbeiders, die met den schrik waren vrijgekomen, naar huis konden gaan. zakelijk dient gezocht bjj de producenter die hun waar inhouden en weigeren ze ter beschikking van de aangenomen handelaars te stellen. Als jammerlijk gevolg van een ongerechtvaardigde paniekstemming onder de verbruikers, kan vastgesteld worden, dat de aardappel thans het product is waarvan men het gemis het scherpst aan voelt, terwijl het ongetwijfeld het voedings product is, dat het minst zou worden ont beerd, indien de bevolking blijk had gege ven van meer gezond verstand en koel bloedigheid. Schikkingen zijn getroffen om, door nauwe en rechtstreeksche samenwerking tusschen de provincies, de moeilijkheden inzake billijke verdeeling van den oogst uit den weg te ruimen. Deze samenwerking hebben niet de re sultaten opgeleverd, welke ervan verwacht mochten worden. Daarom worden, nu pas eenige dagen ge leden, radicale schikkingen getroffen. Een aantal tabellen is opgemaakt, welke per gemeente, den toestand van de pro ductie en van de behoeften aan aardap pelen opgeven. Deze tabellen vermelden het teveel of het tekort van de productie der bedoelde gewesten met betrekking tot de behoeften van hun bevolking. Een provincie, die een belangrijke over productie heelt, moet bijdragen, tot de be voorrading van de centra, waarin een tekort bestaat. Het leveringsplan, dat haar wordt voorgeschreven, omvat eenerzijds leveringen aan de aardappelcentrale en anderzijds leveringen binnen de provincie voor de bevoorrading van sommige centra met onvoldoende productie. Zoowel voor het graan als voor de aard appelen, zal het pleit meteen gewonnen zijn, wanneer ieder krachtdadig alles in het werk stelt en de ontvangen onderrich tingen toepast met den vasten wil het beoogde doel te bereiken. Ingevolge de huidige gebeurtenissen dient men hoofdzakelijk de voeding door middel van eigen graan en aardappelen te verzekeren. De aardappeloogst is voldoende om in de behoeften van de bevolking te voorzien. De behoeften aan graan dienen aange vuld door den invoer. Te dien einde zijn sedert ettelijke maanden onderhandelingen aan den gang. België kan slechts op den invoer rekenen voor zoover vooraf de eigen graan- en aardappeloogst opgehaald is. België beschikt over de verbouwde hoeveelheden, er is geen andere voorraad in de maalderijen, noch in de graanopslag- plaatsen, noch elders. Het slechte seizoen is in aantocht, het vervoer kan moeilijk worden. Thans zullen allen zonder uitzondering zich een grenzelooze krachtsinspanning moeten getroosten. SPORT VOETBAL FUSIE VAN BONDEN IN ZEELAND. In een te Goes onder leiding van den voorzitter, mr. dr. A. M. J. J. Mes van het district Zeeland van den Diocesanen Haarlemschen Voetbal Bond gehouden ver gadering van het bestuur van dit voor malige district met de heeren ir, J. Ph. van Dalsum en A. Imanse, resp. voorzitter en secretaris van de onderafdeeling Zeeland van den N.V.B., is volledige overeenstem ming bereikt over de opname van de ver- eenigingen van den voormaligen D.H.V.B. in de onderafdeeling Zeeland. Het districtsbestuur van den D.H.V.B. is opgenomen in de onderafdeeling Zeeland als contactcommissie voor de speciale R.K.-belangen van de overgaande vereeni- gingen. De heer J. Klaaijssen te Goes is aange wezen als leider van de juniores-afdeeling van de R.K.-vereenigingen op Zuid Beve land. Tot de onderafdeeling Zeeland zijn hier door toegetreden de vereenigingen Zeelan- dia te Overzande; De Patrijzen te 's Hee- renhoelc; Robur te Goes <n De Zeeuwen te Heinkenszand. Er zal een competitie-afdeeling voor Zuid Beveland worden samengesteld, bestaande uit elftallen van deze vereenigingen met elftallen van reeds bjj de onderafdeeling aangesloten clubs. Met verschillende andere Zuid Beveland- sche vereenigingen, welke nog niet zijn aangesloten, wordt thans contact gezocht om ook deze tot toetreding te bewegen. COMPETITIE-INDEELING ONDERAFDEELING ZEELAND. De vereeniging „De Zeeuwen" te Vlis singen heeft nog ingeschreven met een vijfde elftal. Dit elftal is opgenomen in de tweede klasse A onder de benaming „De Zeeuwen 4", terwijl het in de derde klasse A uitkomende elftal thans wordt aange duid als „De Zeeuwen 5". Ook de vereeniging „Goes" heeft nog een elftal in de Onderafdeeling doen indeelen. Wedstrijdprogramma N.V.B., onderafd. Zeeland, Zondag 8 December 1940. Ie klasse A Cortgene 1Middelburg 3 E.M.M. 2De Zeeuwen 3 le klasse B Aardenburg 2Oo&rburg 2; Breskens 2Sluis 2 Braakman Boys 1 Schoondjjke 2. le klasse C Clinge 1Steensche Boys 1; Hulst 1Hontenisse 1; Axel 2S.V.0.1, 2e klasse A Walcheren 2Zeelandia 3 R.C.S. 3— E.M.M. 3. 2e klasse B Sluiskil 2Corn Boys 2 Hontenisse 2Hulst 2 Steensche Boys 2Clinge 2. 3e klasse A Vlissingen 4Middelburg 4. Adspiranten Middelburg AVlissingen. ONDER VALLENDE MUUR GERAAKT EN OMGEKOMEN. Dezer dagen is bij het verrichten van werkzaamheden aan een boerderij te Zuid- horn <?e 52 jarige gehuwde arbeider E. Kui pers onder een vallende muur geraakt en ernstig gewond. Gisteren is het slachtoffer in het academisch ziekenhuis te Groningen overleden. JONGEN DOOR AUTO OVERREDEN. Gisteravond is te Rotterdam de vijfjarige K. van Stralen, toen hij spelenderwijs de Scheepstimmermanlaan aldaar wilde over steken, aangereden door een vrachtauto. Het kind werd tegen den grond geworpen en was vrijwel op slag dood. i ANTWOORD Er is juist een uitstekende verzameling verschenen. Hetheeft een lange titel in verhouding tot zijn omvang. Het heet „Lof van Nederlanld", zjjnde een verzame ling, zoowel van ouds beproefde als korte lings geschreven gedichten, verzen en rij men, waarin de schoonheid des vader lands te water en te land wordt zichtbaar gemaakt mitsgaders eenige beschrijvin gen van de maan en van schoone bloem stukken, vrouwspersonen en andere aan verwante zaken hetgeen alles is saamge lezen door J. W. J. Werumeus Buning en wordt uitgegeven aan de Keizersgracht 333 bij Em. Querido". Oef Maar daarom niet minder aanbevelenswaardig. Veel gf.- egen ermee. 30.000 H.A. 20.000 H.A. 40.000 H.A. 20.000 H.A. leg&n fceefyufn goïgelen mei V DOODT BACTERIËN BEVORDERT GENEZING

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 11