Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant De iiieiw® koers in Roemenië. r J Oplaag 15.000 ex. f Prnvi VRIJDAG 29 NOVEMBER 1940 183ste JAARGANG NUMMER 278 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F, van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS 8 18 cent pw *r««k of f 2,30 per tcworteaL Franco per P«* '2.50 per kwartaal Afzonderlijke nummer® 5 cent. ADVERTENTBEPROJSe Van 1 - 5 regels f 1.50, tedere re ge! meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 —5 regels f 0.50, Iedere rege! meer 10 et (max. 8 regels)* POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit vier bladen Het volk keurt de actie goed MILITAIRE VOORZORGS MAATREGELEN. In den nacht van Woensdag- op Donder dag heeft de Roemeensche staatsleider ge neraal Antonescu militaire voorzorgsmaat regelen getroffen. Gedurende den geheelen nacht hadden in de stad sterke troepenbe wegingen plaats. De belangrijkste gebou wen, zooals de postkantoren en het ge bouw der telefoonmij. werden door soldaten bezet. Na middernacht werd het geheele telefoonverkeer verbroken. Tot gisterochtend 10 uur konden geen gesprek ken met het buitenland gevoerd worden. De legionnaire beweging heeft, naar hot D.N.B. uit Boekarest meldt, haar afdeelingen geconcentreerd en houdt ze gereed. Er heerscht een zekere ze nuwachtigheid in de stad, waarbij nau welijks nog wordt gesproken over de executie der moordenaars van Codrea- nu, omdat deze daad door het volk algemeen wordt goedgekeurd. Men lieeft veeleer het oog op de mogelijk heid, dat door enkelingen acties wor den ondernomen, die volgens den tekst van de in de bladen gepubliceerde re- geeringsoproepen ook door de leiding der legionnaire beweging beslist wor den afgewezen. De afzonderlijke actie, welker omvang nog niet bekend is, is dan ook niet onder nomen door de legiohhaire politie, maar door een groep van legionnairs, die zich hebben vereenigd in het zoogenaamde „corps der verstrooiden", dat indertijd oolc Calinescu heeft doodgeschoten. Dit corps had zich toegang verschaft tot de militaire gevangenis van Jilava en daar het vonnis aan de moordenaars van Codreanu voltrok ken. De individueele daders zijn niet be kend. Met dit corps stond het hoofd der politie te Boekarest, kolonel Zavianu, in relatie, waarom hij werd afgezet. In zijn plaats is, naar verluidt, prof. Palangeanu benoemd. Deze is een der onderwijzers van koning Michael geweest en werd uit die functie ontzet, omdat hij zich bij de legion naire beweging aansloot. Een deel der bij zonder gehate politici van het vroegere regime bevindt zich nog steeds in arrest. Het valt niet met zekerheid vast te stellen, wie gearresteerd en wie op vrije voeten is. Van de laatste gebeurtenissen zijn geen verdere politieke gevolgen te verwachten, daar er volledige overeenstemming bestaat tusschen generaal Antonescu en Horia Sima. Ook prof. Jorga omgebracht. Naar verluidt, bevindt zich onder de staatswaardigheidsbekleeders van het Ca rol-regime, die ten offer zijn gevallen aan de legionnairs, ook professor Jorga. Deze vertoefde de laatste weken in Sinaja, waar hij in den loop van Woensdag door ver scheidene legionnairs uit zijn woning werd gehaald. Donderdagochtend vond men hem dood in de nabijheid van Ploesti aan den landweg liggen, doorboord door verschei dene revolverschoten. Prof. Jorga, die on der koning Carol in 1931 en 1932 minister president was, werd van legionnaire zijde beschouwd als de auctor intellectualis der veroordeeling van Codreanu. Hij had in het voorjaar van 1938 een aanklacht ingediend tegen Codreanu, daar hij zich als officieele persoonlijkheid door een brief van Co dreanu beleedigd gevoelde. Codreanu werd toen wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf. De legionnaire beweging heeft in Braila eenige tot dusver met Joodsch kapitaal werkende ondernemingen, zooals de groote maalderij „Hëran", de houtopslagplaats „Forestiera" en de bioscoop „Trianon" bene vens de badinrichting van de Joodsche ge meente overgenomen. De minister van arbeid heeft bepaald, dat alle Joodsche café's, restaurants e.d. in geheel Roemenië op Zon- en feestdagen gesloten moeten zijn. HET REGEERINGSST ANDPUNT. De Roemeensche ministerraad maakt bekeend: Op 26 November werd de vroegere minis ter Madgearu door onbekenden uit zijn wo ning ontvoerd. Zijn lijk werd in een bosch in de buurt van Boekarest gevonden. Het droeg de sporen van revolverschoten. Op den avond van 27 November werd profes sor Nicolas Jorga uit zijn woning in Sinala ontvoerd. De snel genomen maatregelen om nog des nachts den vroegeren minister president te vinden en hem te bevrijden, bleven zonder resultaat. Op 28 November vonden gendarmen van het corps van Pra- hova het ontzielde lichaam van Jorga in het plaatsje Tresnic in het district Pra- hova met zes revolverschoten doorboord. De regeering zoekt de schuldigeh om hen zware straffen op te leggen, overeenkom stig de van kracht zijnde wetten. SCHEPEN OVER TIjD. De Canadeesche bladen melden uit Ot tawa, dat het Canadeesche s.s. „Beaver- ford", dat' met post aan boord onderweg was naar Engeland, over tijd is. Sinds 5 November heeft men niets meer van het vaartuig vernomen. In Kingston (Jamaica) is, naar te New- York gemeld wordt, officieel medegedeeld, dat de schoener „Hustler" dié reeds weken over tijd is, als verloren moet worden be schouwd. De schoener is het laatst in de Caraïbische Zee gezien. Men vreest, dat de uit veertien koppen bestaande beman ning en eenige passagiers verdronken zijn. Het Australische ministerie van marine heeft, naar Associated Press uit Canberra meldt, medegedeeld, dat in den Indischen Oceaan een leege reddingboot, van het Britsche. vrachtschip „Maimoa" gevonden is. Over het lot van het schip zelf is niets naders medegedeeld. NOQRSOH SCHIP OP MIJN GELOOPEN. Uit New York meldt het D.N.B. Het maritime register meldt, dat het Noorsche stoomschip „Prinsess Ragnhild", groot 1950 b.r.t., met driehonderd personen aan boord, vóór de Engelsche kust op een mijn geloopen en gezonken is. Het aantal slacht offers is nog niet bekend. DE ONDERGANG VAN DE PÓRT BRISBANE. Uit Stockholm seint het D.N.B.Naar Reuter betreffende het in den grond boren van het Britsche s.s. Port Brisbane, groot 10.612 b.r.t., in den Indischen Oceaan na der meldt, geschiedde de aanval des nachts. Het Duitsche schip vernielde met zijn vuur het eerst de draadlooze installatie en de commandobrug, terwijl de stuurinrichting onklaar raakte. Daarop werd de Port Bris bane verlaten. Alle aan boord aanwezige personen namen plaats in drie reddingboo ten. De inzittenden van twee reddingboo ten werden door het Duitsche schip aan boord genomen, de opvarenden van de der de boot werden later door een Australisch, oorlogsschip gered. Toen het Australische oorlogsschip zocht naar verdere overleven den van de Port Brisbane, vond het een reddingboot van den Britschen koopvaar der Maimoa (8011 b.r.t.). Reuter gelooft, dat de Maimoa eveneens door het Duitsche schip tot zinken ingebracht en dat de op- Varenden gevangen zijn genomen. DOOR AUTOBUS OVERREDEN. Gisteravond werd te 'Prinsenhage de 35-jarige gehuwde fabrieksarbeider F. Martens door een autobus aangereden. De man was op slag dood. Volksinkomen en kerkelijke belasting. Terwjjl het grondbezit het belangrijkste deel van het kerkelijk vermogen in Duitsch- land uitmaakt, bestaan de kerkelijke in komsten in hoofdzaak uit de opbrengst der kerkelijke belasting.1 Onlangs nu publiceerde liet bekende Duitsche weekblad „Das Reich" eenige interessante cijfers over het Duitsche volksinkomen en de besteding daarvan. In 1939 bedroeg dit volksinkomen ongeveer 90 milliard Mark. Aan belastingen, accijn zen mz. slokten staat, landen en gemeen ten hiervan gezamenlijk rond 29 milliard Mark op. Aan sociale verzekeringen vielen 3 milliard Mark ten deel en aan de werk loosheidsverzekering 1.7 milliard Mark. In zijn geschriftje „Het Rijksministerie voor kerkelijke aangelegenheden" stelt Werner Haugg hiertegenover de opbrengst der kerkelijke belastingen, en becijfert hierbij voor de EvangeLische Kerk 150 mil- lioen Mark en voor de R. Katli. Kerk 120 millioen Mark. In totaal ontvangen deze grootste beide kerken in het Duitsche Rjjk dus 270 millioen Mark aan belastinggel den. Dat is dus ongeveer 0.3 van het volksinkomen, of, anders uitgedrukt van elke 100 Mark volksinkomen valt 30 Pfen nig op deze wijze aan de kerken ten deel. Volgens opgave van Haugg ontvangt de Evangelische Kerk bovendien 72 millioen Mark uit de Staatskas. Ten aanzien van de R. Kath. Kerk zou dit bedrag naar verhouding iets geringer zijn. Het totaal bedrag, dat aan de beide kerken alzóo uit het publieke inkomen toevloeit, beloopt dus ongeveer 400 millioen Mark per jaar, of 0.44 van het totale volksinkomen. EENIGE CONTIGENTEERINGEN INGETROKKEN. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart deelt mede, dat de contigen- teeringen van vrouwenbovenkleeding, pet ten en baretten, sloten en espagnoletten en van waterglas, waarvan de geldigheidsduur per 30 November 1940 afloopt, niet voor een nieuwe periode worden verlengd. Invoer van de betreffende goederen zal derhalve na genoemden datum zonder vergunning ingevolge de crisisinvoerwet 1937 zijn toe gestaan,- Honderdduizend K.G. bommen op Plymouth. NIEUWE ACTIE VAN HET DUITSCHE LUCHTWAPEN. De gevechtsactie van het Duitsche lucht- wapen was Woensdag door ongunstig weer beperkt. Niettemin werd Londen, naar het D.N.B. verneemt, door een sterke groep lichte gevechtsvliegtuigen aangevallen, welker bommen schade aan gebouwen en branden verwekten. Ook eenige steden en vliegvelden in de Zuidelijke graafschappen werden op succesvolle wijze met bommen bestookt. Sterke krachten van het Duit sche luchtwapen deden aanvallen op Londen en de haven van Plymouth. Het zwaarte punt van den aanval lag op Plymouth, waarop meer dan 100.000 kg. brisantbom men en duizenden brandbommen geworpen werden. Er heerschte gunstig weer en goed uitzicht, zoodat de aanvallende vlieg tuigen hun doelen nauwkeurig konden her kennen. De uitwerking was overeenkom stig 'deze gunstige omstandigheden groot. De haveninstallaties werden zwaar getrof fen, waarvan eenige groote, van ver af zichtbare en vele middel- en kleine bran den getuigden. Daar tegenover vlogen Britsche vliegtuigen even na middernacht boven de buitenste zone van het industrie gebied van het Rijnland. Zij wierpen op eenige plaatsen bommen neer, die echter weinig schade aanlichtten. Slechts eenige kleine woonhuizen van een industrie-arbei derskolonie werden vernield. EEN BELANGRIJKE VLOOTBASIS. Plymouth, dat behoort tot de belang rijkste Britsche vlootbases en beroemd is door zijn groote marinewerven, die de grootste moderne oorlogsschepen kunnen bouwen, uitrusten.en herstellen. De Duitsche luchtmacht heeft reeds alle gewichtige Britsche scheepswerven krach tig aangevallen, met het gevolg, dat de tenuitvoerlegging van het wapeningspro gramma aanzienlijk gestoord is en het groote aantal oorlogsschepen, dat herstel behoeft, niet onmiddellijk gerepareerd lean worden. Van alle ^scheepswerven in hét' Britsche rijk wordt het uiterste gevergd vele herstellingen moeten in Canada ge schieden. Duitsche verkenningsvliegtuigen, die boven Plymouth hebben gekruist, hebben, naar het D.N.B. verneemt, geconstateerd, dat ook de groote voorraden, die in de opslagplaatsen lagen, in vlammen zijn op gegaan. Verder branden de groote, in het tuighuis "der Britsche marine opgestapelde voorraden. Verder konden de waarnemers constateeren, dat de spoorweginstallaties van de Great Western Railway als ge volg van de gevallen bommen in aanzien lijke mate zijn vernield. Deze installaties zijn voor de verbinding van het Westen van Engeland met Londen, alsmede met Devon, Cornwall en de overige Engelsche gebieden van de grootste beteekenis. Het verkeer van het uiterste Westen van het eiland met de hoofdstad en de rest van het land is hiermede stilgelegd. LIVERPOOL VANNACHT HEVIG GETEISTERD. Liverpool brandt, zoo meldde het D.N.B. hedenmorgen uit Berlijn. Reusachtige brandhaarden in Liverpool, zoo rappor teeren reeds terugkeerende Duitsche ge vechtsvliegers, die aan den grootschen aanval van het Duitsche luchtwapen op deze stad hebben deelgenomen. En steeds nog was de aanval niet ten einde, een aanval, zonder pauze, gericht op de op een na grootste haven van het Engelsche eiland, het reusachtige middelpunt voor de verzorging van Groot Brittannië met levensmiddelen en grondstoffen van aller lei aard. Nauwelijks zijn de branden in Birmingham gebluscht, nog rooken de puinhoopen van het in asch gelegde Co ventry. Daar branden ook reeds kilometers lang de graanpakhuizen en silo's, de olie- fabrieken en droogdokken, de benzine-op- slagplaatsen en vliegtuigfabrieken langs de Mersey. De groote in- en uitvoerhaven aan de Britsche Westkust, een der voor naamste slagaders van het Engelsche be drijfsleven en van de oorlogsindustrie, is in den nacht van Donderdag op Vrijdag vernietigend getroffen. Na Londen en Bristol, na Coventry en Birmingham, na Portsmouth en Southampton, hebben zich Duitsche luchtwapen met onverbiddelijk thans de vergelding'saanvallen van het geweld ook op dit geweldige steunpunt van het insulaire Britsche leven gericht. BRITSCH COMMUNIQUÉ. Volgens een communiqué van het Brit sche ministerie van luchtvaart en het mi nisterie voor binnenlandsche veiligheid heeft het Duitsche luchtwapen in den nacht van Donderdag op Vrqdag weer .aanzienlijke bedrijvigheid" boven Engeland ontwikkeld. De hoofdaanval van de Duit sche vliegtuigen was tegen een stad In het Noordwesten van Engeland en tegen de beide oevers van de Mersey gericht. Aan de oevers van de Mersey, zoo luidt het com muniqué letterlijk, werden eenige branden verwekt, waarvan sommige ernstig waren. Er is groote schade aan gebouwen en huizen aangericht. Voorts zijn bommen I gevallen op een groot aantal afzonderlijke plaatsen in Midden- en Zuid-Engeland. De rieuwe distributiebonnen. De secretaris-generaal, waarnemend hfd. van het departement van landbouw en vis- scherij maakt het navolgende bekend, BROOD EN GEBAK. Elk der met ,,17" genummerde bon van de broodkaart geeft gedurende de week van Maandag 2 December t/m Zondag 8 December a.s. recht op het lcoopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. Voorts geeft elke der met „17" genum merde broodbonnen recht op. het koopen van een rantsoen gebak, dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijproducten telkens tenminste het daarachter geplaatste aan tal grammen biscuits 75 gram biscuits en wafel3 ...i#90 gram speculaas 140 gram andere koekjes 200 gram koek 160 gram cake 300 gram gevuld klein korstgebak (bijv. amandelbroodjes) 400 gram gevuld groot korstgebak (bijv. boterletters) 500 gram taart en gebakjes 600 gram Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierbo- vén niet genoemd zijn,.geldt, dat een rant soen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel pf bloem is verwerkt. De op 8 December nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 9 tot en met 15 December a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. Voorts geven de met „2" genummerde bonnen van de bloemkaart gedurende het tijdvak van Maandag 2 December tot en met Zondag 29 December a.s. recht op het koopen van 60 65 gram roggebrood öf 50 gram ander brood èf een half rantsoen „gebak" als hierboven genoemd, TARWEBLOEM. De "met „2" genummerde bonnen van de bloemkaart geven gedurende het tijdvak van Maandag 2 December tot en met Zon dag 29 December a.s. recht op het koopen van 35 gram tarwemeel of tarwebloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel. RIJST. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 30' November tot en met Vrijdag 27 Decem ber a.s. geeft de met „43" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 250 gram rijst of rijstemeel of rijstebloem of gruttemeel (ge mengd meel). EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 2 December tot en met Zondag 8 Decem ber a.s. geeft de met „36" genummerde bon van het algemeen distributiebon boekje recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 8 December nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 15 December a.s., met dien ver stande, dat ook zij gedurende de week van 9 tot en met 15 December, niet ge bruikt mogen worden in hotels, restau rants e.d. KAAS. In de distributie van kaas is een wijzi ging aangebracht, welke den consumenten mogelijk maakt een stuk kaas of een ge heel kaasje aan te schaffen. Het ligt in het voornemen in den vervolge voor kaas vier bonnen aan te wijzen voor een tijd vak van vier weken, elke der bonnen is dus vier weken geldig. Gedurende het tijdvak van Maandag 2 December tot en met Zondag 29 December a.s. geeft elke der met „49", „50", „62" en „63" genummerde bonnen van het alge meen distributie-bonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de geldigheids duur van deze bonnen eindigt op 29 De cember a.s., zoodat zrj na dien datum niet meer gebruikt mogen worden, BOTER EN MARGARINE. Een bericht betreffende bonaanwijzing voor boter en margarine volgt. De vleeschdistributie. Runder-, kalfs- en varkenslevers, -nieren, -tongen en -harten vallen ook onder de distributie. Naar aanleiding van de hier en daar ten onrechte heerschende meening, dat run der-, kalfs- en varkenslevers, -nieren, -ton gen en -harten buiten de vleeschdistributie vallen en derhalve zonder vleeschbonnen kunnen worden betrokken, vestigt het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd er de aandacht op, dat deze meening geheel onjuist is. De genoemde artikelen mogen uitsluitend tegen vleeschbonnen worden verkocht. De slagers, die de artikelen verkoopen zonder daarvoor bonnen in ontvangst te nemen, stellen zich bloot aan het gevaar van uit sluiting. DISTRIBUTIE VAN TERPENTIJN EN LIJNOLIE VOOR SCHILDERS. De secretaris-generaal van handel, nij verheid en scheepvaart deelt mede, dat de hoeveelheid terpentijn en lijnolie, welke-op - Engelsche bommen» In den nacht van Woensdag op Donder dag en ook Donderdagochtend waren de aanvallen van Engelsche vliegers heviger dan in de vorige nachten. In verschillende plaatsen is, naar later bleek grootendeels ongegrond, luchtalarm gemaakt, Een groot deel der bommen viel op het open veld en richtte nauwelijks eenige schade aam Sommige bebouwde kommen echter moes ten het ontgelden, ongeveer 24 huizen zijn min of meer zwaar beschadigd. In een schoolgebouw zijn groote verwoestingen aangericht. In een plaats in Zuid-Holland zijn tal- kerlc en de omliggende woonhuizen. De rijke brandbommen uitgeworpen op een kerk brandde voor een groot gedeelte af. In de woonhuizen ontstonden verschillende branden, welke snel konden worden ge bluscht. Er is één persoon zwaar gewond. Bestrijd deze gevaarlijke zielcte direct met Vicks Vaporub. Wrijf keel, borst en rug daarmede in. Vlugste en aangenaamste bestrijding. Nieuwe klanken voor oude. Naar de Tel. verneemt, zal van 1 De cember af een nieuwe gramofoonplaat slechts worden afgegeven, indien hiervoor in ruil een oude plaat wordt ingeleverd. De winkelier zal de oude plaat innemen tegen den oud-materiaalprijs van 5 cents voor een kleine plaat en 8 cents voor een groote plaat. Zooals zoovele bedrijfstakken zit ook de gramofoonplatenindustrie met de moeilijk heid, hoe aan voldoende grondstoffen te komen. Men is daarom genoodzaakt, bo venvermelden maatregel te treffen. De oude platen, die desnoods gebarsten of zelfs aan stukken mogen zijn, komen dan weer in dezelfde mate ter beschikking van de fabrieken één in Nederland, verschillen de in Duitschland en België als de nieuwe in circulatie worden gebracht. Een uitzondering moet slechts gemaakt worden voor gramofoonplaten, waarbij tus schen boven- en onderkant een dunne pa- pierlaag is aangebracht, zooals bij het merk „Columbia" het geval is. Deze zijn onbruikbaar, daar het papier zich met de schellak zou vermengen. Twij felt de handelaar er aan of een plaat pa pier bevat, dan zal hij dit op eenvoudige wijze kunnen constateeren door de plaat doormidden te breken. Inspecteur-generaal der Nederlandsche poiitle benoemd. Luitenant-kolonel A. W. de Koning ,De Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied heeft op voordracht van den secretaris-generaal van het "de partement van justitie, luit.-kolonel A. W, de Koningh, "benoemd tot inspecteur-gene raal der Nederlandsche politie. Luit.-kolonel De Koningh was tot nu toe inspecteur der marechaussee. Hij werd op 14 September 1940 reeds aangesteld als commissaris, belast met de waarneming der functie van inspecteur-generaal. de door de plaatselijke distributiediensten aan schilders uit te reiken bonnen kunnen worden betrokken, voor de periode van 1 December 19401 Januari 1941 als volgt zijn vastgesteld 2 liter terpentijn per bon voor terpentijn en 4 liter lijnolie per bon. voor lijnolies

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1