DAMPO Volksvoorlichting en kunsten. STADSNIEUWS Vlissingen. GESCHENKENHUIS STADSNIEUWS Middelburg. Dr. Goedewaagen over de taak van zijn nieuw departement. NIET VERWACHTE GAST. Gisteren vervoegde zich aan het politie bureau een man die daar kalmpjes een voorwerp in een jutezak deponeerde. Bij onderzoek bleek, dat de zak een niet geëxplodeerde groote granaat bevatte. Het gevaarlijke voorwerp had hij in een vuil nisbak gevonden op den Marinedam. 'Hij "hacTHe granaatTifTeen zak achter op zijn fiets gebonden en wist niet beter te doen, dan het projectiel aan de politie ter bescherming over te dragen. De com missaris van politie, die een en ander ver nam en op dergelijke gasten niet gesteld is liet Duitsche deskundigen waarschuwen, die voor demontage zorgden. Het is niet de eerste maal, dat dergelijke Voorwerpen bij de politie in bewaring wor den gegeven. In de afgeloopen maanden is het eenige malen voorgekomen dat gra naten werden gevonden. Indien de vinders de voorwerpen laten liggen en slechts de politie waarschuwen, zou dit natuurlijk voldoende zijn, daar men dan van politie- wege de vereischte maatregelen kan tref fen. Nu pakken de menschen de voorwer pen op en brengen deze zelf naar het poli tiebureau. Het is begrijpelijk, dat de politie de projectielen met de vinders niet terug' stuurt, met alle gevolgen van dien, doch de projectielen in bewaring houdt. Noodgedwongen moet zij dergelijke za ken wel in ontvangst nemen, maar wel kome presentjes zijn het niet. GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie te Vlissin gen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd: een aantal da mes- en heerenrijwielen; blauwe porte- monnaie met ritssluiting ,inh. vreemd geld en trouwring; nummerbord GZ 43986; Lips-sleutel; rol behangselpapier; bruine wollen handschoen; paar dameshandschoe nen en zeepdoos; sleutel no. 94; en dat in lichtingen zijn te bekomen omtrent: por- ternonnaie inhoudende kosteloos rijwielbe- lastingmerk, 3 sleutels en vischgaren bij kantoor Invoerrechten en Accijnzen, Pr. Hendrikweg 12; huissleutel bij P. Jan sen, Koudekerksche weg 118; rijwielbelas- tingmerk bij A. Beun, Ravensteijnplein 29; heerenhoed bij Luijten, Hobeinstraat 9; padvindersriem bij M. Braam, Bonedq'ke- straat 13; combinatietang bij Schets, Hy acintenlaan 3; brandstof bonnen bij Boste laar, Slijkstraat 13; rechter glacé hand schoen bij Groeneveld, De Ruijterstraat 7; bruine heerenportemonnaie met inhoud bij Posthuma, Anjelierenlaan 42 of het Roode Kruisvaartuig bij de Keersluis; grijze wol len das bij Van Tuil, Bouwen Ewoutstraat 25; 10 postzegels bij directeur Postkan toor; ver duister ingskap van een auto bij W. Jonckman, Breewaterstraat 39; zil veren kinderarmband, waarop de naam „Janny" bij Van der Star, Spuistraat 15; zwart fluweelen damesmuts bij Louwerse, Kalkhokstraat 7; rood fluweelen dames muts bij Frenks, Badhuisstraat 46; blauw gebreid kinderwantje bij Keijzer, Glacis- str. 104 zak aardappelen bij De Bruine, Hyacintenlaan 29; rechter glacé heeren- handschoen, gevoerd met wol, bij Somme- ling, Lanoijstraat 1; 2 huissleutels bij win kel van Fa. De Gruijter, Kleine Markt 5; zilverbon bij De Waard, Duijvendrecht- straat 39; verm. zilveren kettingarmband je bij G. Sanderse, Duqvendrechtstraat 5; zwarte heerenportemonnaie met inhoud bij J. Bostelaar, Koudekerksche weg B 446 te Koudekerke; dameshandschoen blauw met rood bij Braat, Bonedijkestraat 7; wiel met massieve gummiband, verm. van in validewagentje bij Martens, St. Joseph Ziekenhuis; huissleutel bij P. J. Bouwe- raerts, Verk. Quakkelaarstr. 136; brand weerarmband bij Maquelin, B. de Ruijter 14; groen lederen beursje bq J- Scheers. C. Buskenstraat 47; heerenpolshorloge bij Heijman, Marinestraat 23; knot sajet en zijde bij Scheffer, Glacisstraat 133; ket tinkje met collier bij M. van Eoven, Nieu- wendijk 41; bon 81 voor koffie of thee bij Bos, Badhuisstraat 91; rechter glacé handschoen bij Somers, Nieuwstraat 5; kanarie bij Herman, Singel 32; bruin wol len dameswant bij Vel'ders, Bellamypark 19; kolenborinen bij Nieuwenhuijze, Oude Markt 10; huissleutel bij Lagendijk, V. Quakkelaarstraat 11. Getijen. Nov. (Zomertijd) Hoogwater Laagwater Donderd. 28 13.46 7.55 20.28 Vrijdag 29 N.M. 2.16 14.30 8.45 21.14 S Zat'erd. 30 3.— 15.15 9.33 21.57 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij komt weer uit 't Geschenkenhuis. Alles wat mooi is, vindt U daar onder één dak. De fijnste Uurwerken, Barometers, Serviezen, Glaswerk, Vulpenhouders, Kunstvoorwerpen, Lederwaren en honderden aparte, aardige cadeau tjes in iederen prijs. Daarom uw Sint-Nicolaas-cadeaux uitzoeken Goes. Goed verzorgd DRUKWERK Fa. van de Velde Jr. Het Roede Kruis. Jaarvergadering van de afdeellng Middelburg. Woensdagmiddag vergaderde de afdee- ling Middelburg van de Vereeniging Het Nederlandsche Roode Kruis in een der zalen van hotel de Burg. Het bestuur, wetende dat de algemeene vergaderingen meestal slecht bezocht zijn, heeft zich voor af met een schrijven tot de leden gericht, om deze op de hoogte te stellen van hetgeen door de afdeeling in de achterliggende maanden, in het bijzonder in de oorlogs dagen, werd verricht. Daaraan ontleenen wij het volgende In den mobilisatietijd heeft het bestuur gestreefd naar een zoo groot mogelijk corps van geoefend manlek en vrouwelijk personeel. Daartoe werd in het nieuw in gerichte lokaal in het Oost-Indisch Huis vrijwel iederen avond cursus gegeven. Tal van artsen en gediplomeerde verpleegsters verleenden hieraan hun zeer gewaardeerde medewerking. Hierdoor werd de grootte der transportcolonne 31 en het 'aantal leerling-helpers steeg tot 13. Dank zij flnancieelen steun van verschillende zijden, waaronder een belangrijk bedrag van het Groene Kruis, werd de uitrusting van de geheele colonne gecompleteerd. Kort vóór den oorlog verliet de Commandant, arts H. A. de Boer, de afdeeling wegens ver trek naar elders. Het is vooral aan hem te danken geweest, dat de colonne in de oorlogsdagen in staat bleek om haar taak te vervullen. Het bestuur heeft van hem immer veel steun ondervonden en betuigt hem ook gaarne zijn dank voor zijn toe wijding. De heer De' Boer werd opgevolgd door dr. J. C. B. Simons. Het aantal helpsters werd opgevoerd tot 79. Ver schillende cursussen zijn georganiseerd om ook deze verpleegcolonne voor te bereiden voor haar taak. De uitrusting dezer help sters werd gecompleteerd. Tevens heeft het bestuur vóór den oorlog de noodige ver bandmiddelen aangeschaft voor de ver- bandtasschen van ploegcommandanten en helpers, zoomede voor de groote hulp- kisten en oefenkisten voor de cursussen. Met deze voorbereidingen zijn aanzienlijke bedragen gemoeid geweest. Ter illustratie Wordt vermeld, dat één ploegcomman- dantentasch met inhoud circa 40 kost. Een bloedtransfusiedienst werd georga niseerd; donors goworven en gekeurd. De alarmeering van donors en.de administratie voor dezen dienst is opgezet. Bloedtrans fusie had in het ziekenhuis in Middelburg geregeld plaats. Toen kwam 10 Mei. Over het werk der colonne in de oor logsdagen is reeds een rapport in den loop van de maand Augustus verschenen en ook door ons vermeld. Het bestuur con stateert thans, dat vooral de leden der colonne onder somtijds levensgevaarlijke omstandigheden voorbeeldig hun plicht ge daan hebben om gewonden op te sporen, te verzorgen en te vervoeren. Het groote vertrouwen, dat het bestuur in de Colonne stelde is niet bpschaamd, integendeel. Het bestuur heeft buitengewoon veel steun on dervonden van de Chirurgische Ploeg van den Militairen Geneeskundigen Dienst, en noemt daarnaast met eere de zusters Bouwens en Van Roon, die de leiding had den van de hulpziekenhuizen. Beide zusters hebben in die dagen een ongelooflijks hoe veelheid werk met bewonderenswaardige kalmte en kennis van zaken verzet. Na den oorlog moesten eerst de omvang rijke financieele en administratieve moei lijkheden opgelost worden. Door bemidde ling van het Roode Kruis werd nasporing gedaan naar verschillende personen. Nog steeds vormt de inlichtingendienst een be langrijke taak in het Afdeelingsbestuur. Ook het Correspondentiebureau ving zijn taak aan. Per maand worden, door be middeling van het afdeelingsbestuur ruim 200 correspondentieformulieren uitgereikt. Al deze bemiddeling geschiedt gratis, zoo als alle Roode Kruis-hulp. Thans zijn de cursussen voor de geoefendheid en opleiding der Colonnisten weer bijna geheel op gang. Het gemeentebestuur van Koudekerke stel de daartoe een lokaal welwillend ter be schikking. Door gebrek aan ruimte kon de helpstersafdeeling haar cursussen nog niet aanvangen, ondanks verschillende pogingen van het bestuur om een lokaal ter beschik king te krijgen. Met het Oost-Indische Huis was ook een deel van de uitrusting verbrand. Deze- is thans ook weer ten deele aangevuld. Met hulp .van het Roode Kruis werd een tweetal hulpziekenhuizen ingericht en voorzien van medicamenten en instru menten. Deze hulpziekenhuizen staan ter beschikking van den civielen luchtbescher mingsdienst. Bij ieder luchtalarm komt de transportcolonne, volledig uitgerust, ver deeld over drie posten in de stad op, even als een aantal helpsters, ter bezetting van de hulpziekenhuizen. Na den oorlog onderging het bestuur inzooverre wijziging, dat de secretaris, jhr. ir. J. de Ranitz, aangewezen werd tot voor zitter in plaats van den heer J. L. A. Baron v. Ittersum, die sedertdien deel uit maakt van het bestuur zonder dat hem daarin een bepaalde functie is toebedeeld. In plaats van jhr. De Ranitz werd als secretaris aangewezen het bestuurslid mr. J. M. Pilaar, die deze functie reeds eerder bekleedde. Vertrouwende, dat de alge meene vergadering daaraan hare goed keuring zou hechten, werd in het bestuur opgenomen de heer J. C. Peeck, die daarbij tevens belast werd met het Zieken huiswezen, zooals de voorzitter tegelqk be last werd met het Transportwezen en het inlichtingen- en correspondentiebureau. Ge bruik makende van de toegekende bevoegd heid heeft het bestuur voorts als adviseur aan zich toegevoegd den Commandant der Transportcolonne, dr. J. C. B. Simons. Het bestuur roept aller flnancieelen steun in. De financieele positie is na den oorlog zorgwekkend, hetgeen geen verwondering behoeft te baren. Het bestuur deelt mede, dat de minimumcontributie 1,bedraagt. Het is brj een alarmoefening gebleken, dat de afdeeling Middelburg met haar trans portcolonne en de helpsters in drie kwar tier gereed kan zijn om hulp op groote schaal te bieden. Deze hulp zal thans nog doeltreffender gegeven kunnen worden, U voell het haast op het moment, dat de verkoudheid begint Dat scherpe, prikkelende gevoel in neus en keel i* bet sein: „Weest op Uw hoede". Dan is het zaak vlug een weinig Dampo verkoudheidszall in Uw neusgaten te doen en op Uw keel te wrijven. Dampo «s een beproefd wetenschappelijk ge neesmiddel met zeldzaam groot koude- verdrijvend vermogen. Het verlicht niet alleen de ergste verkoudheid maar kan ook een opkomende neus^catarrh of keel- aandoening in den aanvang stuiten. Een product van de N.V. Pharm. Fabriek A. Mijnhardt, Zeist - Doos 30 ct Potten 50 et doordat de afdeeling van de colonnisten en helpsters een rijwielverbandwagen voor massa-ongevallen met inhoud en een rij wielbrancard ten geschenke heeft ge kregen. Het Roode Kruis za! onder alle omstan digheden zijn plicht doen. Denkt gq aldus het bestuur aan het .devies „In tijd van nood helpt het Roode Kruis U, helpt gij thans het Roode Kruis". De ook nu niet druk bezochte vergade ring heeft o.a. de begrooting 1941 goedge keurd en heeft haar sanctie verleend aan de opname van dr. J. C. Peeck in het be stuur. R.H.B.S. Aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg is weder tijdelqk benoemd tot leeraar J. Scheltens, en is tijdelijk be noemd tot leerares mej. D. S. Vogelesang, wonende te Purmerend. Vrijstelling dienstplicht. Het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van defensie heeft aan Abraham Adriaan van der Weele voor goed vrijstelling verleend van den dienst plicht wegens kostwinnerschap, zulks met ingang van 16 December 1940. Middelburg. PROVINCIAAL BUREAU WINTERHULP. Men verzoekt ons mede te deelen dat het telefoonnummer van het provinciaal bureau Zeeland van de Winterhulp,' welk bureau zooals wij gisteren meldden ge vestigd is aan de Singel straat 25. te Mid delburg, is geworden 777. FILMVOORSTELLING TEN BATE VAN DE WINTERHULP. Zaterdagmiddag zal in de Electro-bios- coop op de Markt van 2—4 uur een film voorstelling worden gegeven, waarvan de opbrengst geheel voor de winterhulp zal worden bestemd. Het ligt in de bedoeling korte films te geven in de geest van de cineac-voorstellingen, zoodat men ook tus- schentjjds binnen kan gaan. Gaarne wek ken wq op de directie in haar sympathiek streven te steunen. DE HEER BOASSON VERLAAT DEN GEMEENTERAAD. Naar wq vernemen heeft de heer M. H. Boasson ontslag genomen als lid van den gemeenteraad, waarin hij sedert Sep tember 1931 zitting had. Van December 1932 tot Juni 1940 was de heer Boasson wethouder van onderwqs en van gemeente bedrijven. 71 NOODWONINGEN IN GEBRUIK. Heden z(jn op de Turfkade weder drie nieuwe noodwinliels geopend, zoodat nu 71 panden in bedrijf zijn en nog drie in aanbouw. Op de Londensche kade is een pand tij delijk ongebruikt, omdat de eigenaar van het er in gevestigd café overleden is. Thans vernemen wij, dat het pand zal worden vergroot met de er naast open ge bleven ruimte, waar nu een fietsenrek is. Deze noodwoning zal door den nieuwen exploitant ook als café worden ingericht. Ais ook de nummers 72 tot en met 74 in gebruik zijn, zullen er 67 winkels, waar van een tevens rijwielbergplaats, 6 café's- restaurants of lunchrooms en een winkel tevens lunchroom en restaurant zijn. NIEUW GEBOUW VOOR DE PROVINCIALE BIBLIOTHEEK. Enkele weken geleden meldden wjj, dat de heer H. Pieters, de assistent van de Provinciale Biblotheek in zqn woning in de Spanjaardstraat ruimte had weten te vinden om voorloopig de zaken van de Bibliotheek gaande te houden. Direct stond het echter vast dat, hoe die schik king ook op prqs moet worden gesteld, zij toch maar een tijdelijk karakter droeg. Thans staat vast dat over een paar maan den een grootere ruimte zal kunnen wor den getrokken. De Provincie is door aankoop eigenares geworden van het pand Dam 71, thans be woond door dr. L. A. J. Burgersdijk en tijdelijk ook door mr. A. Meerkamp van Embden. Beide zullen binnen afzienbaren tqd de woning verlaten en dan zal deze kunnen worden ingericht voor Provinciale Bibliotheek. Daarmede is tevens ©en 17e eouwsch pand behouden, dat niet van belang ont bloot is. In den voorgevel staan een viertal gevel- steenen. Drie tusschen de ramen van eerste en tweede verdieping. De middel- Kort nadat de Rijkscommissaris den nieuw benoemden secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, dr. T. Goedewaagen (men zie elders in dit blad) had beëedigd vond eèn redacteur van het A.N.P. laatstgenoemde bereid over de taak van dit nieuwe depar tement het een en ander te vertellen. Dit departement beteekent zoo ongeveer ving dr. Goedewaagen zijn mededeeling aan, ten opzichte van de volksvoorlichting iets geheel nieuws, omdat in vroegeren tijd en vooral in de laatste jaren door middel van pers, radio en film, die voor lichting was overgelaten aan particuliere instellingen met individueels en groepsbe langen, waarbij uiteraard de volksgemeen schap veelal op den achtergrond kwam. De geest van dezen tijd is vooral daar door gekenmerkt, dat ook de volksvoor lichting als 'onderdeel van de staatstaak wordt aangevoeld. Natuurlijk niet in dien zin, dat bepaalde meeningen ten aanzien van de volksvoorlichting moeten worden opgedrongen, maar wel, dat aan de in de samenleving opkomende meeningen en opvattingen vorm en richting worden ge geven. Op de vraag wat de zorg van het nieuwe departement voor pers, film en radio om vat, antwoordde dr. Goedewaagen aldus: De pers. Ten aanzien van de pers neemt het departement in zooyerre een zeer bijzon dere positie in, dat hetgeen hiermede wordt beoogd voor een groot gedeelte reeds is voorbereid in den Raad van Voorlichting der Nederlandsche pers. Deze Raad toch stelt zich de ordening van de pers in materieelen, socialen en financieeien zin ten doeL Hierbij gaat het vooral om de geestelijke waarde van de pers. Het nieuwe departement zal het werk van den Raad van voorlichting kunnen aanvullen en be kronen. Zuivere instelling en goede wil ten op zichte van de nieuwe orde en van den nieuwen gang van zaken in Europa zijn voor de pers de factoren waarom het voor namelijk zal gaan. De radio. Wat de radio betreft, ook daarvoor zijn belangrijke wijzigingen noodzakelijk, aldus dr, Goedewaagen. Het particularisme, ook in de radiowe reld, waarin iedere volksgroep haar eigen opvattingen had en met enorme verspil ling van geld en arbeidskracht meer haar aanhangers dan de Nederlandsche volks gemeenschap diende, is, wanneer we de wereld uit het nieuwe gezichtspunt van den organischon samenhang bekijken niet meer te handhaven. Ook hier zullen onge twijfeld maatregelen moeten worden geno men, die werken in de richting van een ste daarvan geeft het jaar van stichting 1638 aan, de beide andere vermelden resp. „Met Cristo" en „Rq'ck in alles". Onder de ramen van de eerste verdieping staat de naar- van het huis, nml. „de Ingelsche Crayaert" (het Engelsche schip). Al moge -iet dan niet een gebouw zijn als dat in de Langedelft, waarvan de fraaie gevel nog gestut staat in afwach ting wat. er wellicht in de toekomst achter zal worden gebouwd, toch is het toe. te juichen, dat voor de Bibliotheek dit pand is kunnen worden bestemd. DE LUCHTBESCHERMINGSDIENST. Toen in Augustus 1939 de oorlog al meer en meer onvermijdelijk werd, waren een flink aantal stadgenooten bereid vrij willig een taaie bjj den luchtbeschermings dienst op zich. te nemen. Dit gold in de eerste plaats de bezetting van de hoofdpost in het gebouw in de Lang! Giststraat naast het politiebureau, waar assistenten en telefonisten dag' in dag uit, ook in de nachtelijke aren present moeten zijn. In de tweede plaats gold het de ook verre van gemakkelijke en lang niet rustige taak van het bedienen van den uitkijkpost. Tot de catastrophe van Mei zijn al die posten zonder eenige ver goeding bezet. In Juni echter is men be gonnen met een vergoeding te geven aan hen, die den uitkijkpost bezetten. Die uit kijkpost, voorloopig gevestigd boven hotel du Commerce, is steeds bezet. In het gla zen hokje zit, als de toestand niet ernstig is, een der betaalde personen, terwijl hij des avonds assistentie krijgt van een vrij williger want die zijn er ook nu nog en hun arbeid wordt nog steeds hoogelijk ge waardeerd Des nachts zijn twee vaste personen boven en zoo noodig samen in liet glazen vertrek. De telefonisten op den hoofdpost krijgen ook reeds eenigen tqd een vergoeding, doch de andere daar werkende vrijwilli gers zijn tot Zaterdag j.l. blqven voort- werken en zqn toen met „groot verlof" ge gaan en vervangen door een viertal be taalde krachten, *3 van den Opbouw- dienst afkomstig zijn. Een der vrijwilligers is nu aan het hoofd van den dienst toegevoegd en zal hem o.a. behulpzaam zijn bq' het wederopvatten van het bloksysteem met blokleiders om de persoonlijke maatregelen der inwoners te bevorderen. Bij de brandwee. is steeds een vaste kern aanwegig om de eerste maatregelen te nemen als er brand gemeld wordt en ook daarvoor wordt aan deze personen, die werklooze brandweerlieden zqn, vergoe ding toegekend. De verdere diensten voor eventueel luch'-gevaar, zooals de medische dienst, de opruimingsdienst e.d. kennen alleen vrij willigers, doch die moeten ook alleen opko men als pr werkelijk gevaar dreigt, Aan deze vrijwilligers, maar zeker nog meer aan hen, die vele uren, w.o. ook tal- looze nachtelijke voor het belang der vei ligheid dus in dat van al hun stadgenooten paraat waren, komt een woord van dank en lof toe. Zq begrijpen zeker ten volle wat gemeenschapszin beteekent. totale her-oriënteering. De radio zal veel meer in nationaal-opbouwenden zin werk zaam moeten zijn. De film. Het derde onderdeel, de film, is sinds haar ontstaan in de moderne maatschappij vooral een factor van amusement gevveest. Zonder nu dit element te verstrooien of te willen v©rwaarloozen, lijkt het mjj noo dig ook in het filmwezen het kunstzinnig en voorlichtend element in nauw contact te brengen met de blijvende volksche waar den, die sluimerend op den bodem van ons volksbewustzijn liggen. De kunst-. Hierna kwam het nieuwe departements hoofd tot de andere hoofdgroep van zqn taak: de verschillende kunsten. Deze had den zich, aldus dr. Goedewaagen, in de afgeloopen generaties voornamelijk in den individualistischen zin ontwikkeld. Het is, zoo zeide hij, mijn vaste overtuiging, dat het volksche ethos van onze dagen ook voor de kunsten een opleving zonder weer ga kan beteekenen. De kunstenaar zal geen parasiet.of anarchist meer zqn. Hij zal zich opgenomen weten in de door bloed en geest bepaalde gemeenschap van het Nederland sche volle en rijn historische traditie. De staat is niet bij machte op directe wijze de vrijheid van den kunstenaar te beïnvloeden. Tendenz-kunst is in alle op zichten verkeerd en kansloos, maar wel moet en kan de staat de voorwaarden scheppen, niet alleen sociaal, maar ook geestelijk, om den kunstenaar in diens vrij heid de kansen voor zelfontplooiing, te geven. Van verre strekking zijn de gevolgen van dit alles ten aanzien van de muziek en het concertleven en met minder van de archi tectuur, de beeldhouw- en de schilderkunst. In het bijzonder zie ik hier groote mo gelijkheden voor het theater en het drama. In het algemeen heeft het departement echter nog een veel ruimere taak: een volk moet zich uitleven in vormen van levensstijl. Het volk zoekt telkens weer bepaalde wegen, waarlangs verschillende sociale vormen van gemeenschapszin zich als het ware aanschouwelijk maken. Ook hier heeft de staat een positieve en opbou wende taak en hij zal daarbij moeten op voeden op een wijze, die het volksche be wustzijn versterkt en den volksaard in stand houdt. De vorm van staatsbemoeiing, zooals hfer geschetst, is voor een groot deel van onbekenden aard. Het Nederlandsche volk zal echter ook op dit gebied een levens stijl, moeten kiezen en het lijkt mij, zoo eindigde dr. Goedewaagen, niet verwon derlijk, wanneer ons volk van bouwmeesters en goede schilders hierin onder de voor zichtige leiding van den staat zal slagen. Rechtszaken DE SCHEEPSRAMP VAN DE „SIMON BOLIVAR" Behandeling voor den Raad van Scheepvaart. De raad voor de scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake het verloren gaan van het stoomschip „Simon Bolivar" onder de Oostkust van Engeland bezuiden het lichtschip „Sunk" op 18 November 1939. De Raad is van oordeel, dat de toedracht van deze ramp, de grootste, welke sinds vele jaren de Nederlandsche koopvaardij vloot getroffen, bij welke ramp helaas talrijke passagiers en opvarenden het leven hebben verloren, ten duidelijkste aantoont, dat het schip door twee ontploffingen van buitenaf is verloren gegaan. Deze ont ploffingen moeten veroorzaakt zijn door mijnen, die zich bevonden in een gebied waarin tot dusver de aanwezigheid van mijnen niet was vastgesteld. Voor de ge volgde route kan aan schip of reederij geen enkel verwijt worden gemaakt. De raad bepaalt er zich toe om in het kort aan te stippen: le. Dat van de gevolgde route aan do scheepsleiding geen enkel verwijt kan worden gemaakt. 2e. Dat niet gebleken is, dat aan den toestand der reddingsmiddelen iets haper de, terwfll de vraag van het al of niet buiten boord draaien der reddingsbooten aan het oordeel van den gezagvoerder moet worden1 overgelaten. 3e. Dat het te betreuren is, dat, toen de ramp voorviel, nog geen sloepenrol voor de passagiers was gehouden, en 4e. dat de beide hiervorenbedoelde wa terdichte deuren gesloten hadden moeten zijn en de opvatting, dat zulks niet uit voerbaar zou zijn, naar den Raad bij het onderzoek van later plaats gehad hebbende scheepsrampen is gebleken, gelukkig ook op de schepen hoe langer hoe meer is ver laten. Het heeft onder de huidige omstandig heden weinig zin om uitvoerig op deze punten in te gaan. MILLIOENENSMOKKEL VOOR DE WEENSCHE RECHTBANK. 5', Voor de Weensche arrondissementsrecht bank is gisteren het proces begonnen tegen den gewezen Oostenrijkschen kapitein Richard Riedel on zeven andere leden van een internationale smokkelaarsbende, die er van worden beticht beroepshalve sedert jaren kapitaal uit: Duitschiand en andere Europeesche landen met valutabepalingen weggevoerd te hebben. Verwarmingsbuizen in de internationale D-treinen en andere holle ruimten in wagons dienden als berg plaats voor de smokkelwaar. De onrecht matig uitgevoerde bedragen zouden meer dan twintig millioen mark beloopen. De centraio van de smokkelorganisatie vormt de Parqsche Banque Union Change in de Rue d'Antin. Ex-kapitein Riedel, die als hoofdver dachte terecht stond, verklaarde er bq zijn bemiddelfngswerk geen vermoeden van gehad te hebben, dat het strafbare daden betrof.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2