Provinciale Zieuwsche Oourant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskenscke Courant jf Oplaag 15,000 ex. J DONDERDAG 28 NOVEMBER 1940 183ste JAARGANG NUMMER 277 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS g 18 cent per wreek oi f 2.30 per kwartsaL Franco per post f 2.50 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Vaa 1 —5 regels f 1.50, tedere regeS meer 30 eent Bij abonnement speciale pdjs. Kleine advertenties van 1 —5 regels 10.50!, iedere regel meer 10 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG*, DU nummer bestaat uit vier bladen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWA ARDE, INGESTELD DOOR D E V E R E E N I G I N G - „D E NEDERLANDSCHE D AGB L ADPE R S" WINTERHULP - EEN EEREZAAK. Morgen en overmorgen zal een beroep Worden gedaan op het Nederlandsche volk ten bate van de winterhulp. De laatste weken is de aandacht van het publiek op velerlei wyze op dezen nieuwen vorm van liefdadigheid gevestigd. In aanmoedigenden zin, helaas ook in negatieven zin. Het schijnt noodzakelijk het belang van de thans ingezette actie nog eens aan onze lezers voor te leggen, want het misver stand, dat in tal van kringen heerscht, blijkt zoo hardnekkig, dat het velen een onbegonnen werk toeschijnt, te trachten aan deze misverstanden een einde te ma ken. Wanneer wy daartoe thans toch nog een poging wagen, dan geschiedt zulks uit de overtuiging, dat ons volk door zich te onttrekken, de nationale zaak schaadt. Het treft daarmede geen buitenstaanders, maar zich zelf. Deze winterhulp is een Neder landsche zaak en dus een eerezaak, welk ons allen, hoe wij ook over allerlei mogen denken, zeer na aan het hart moet gaan. Een Nederlandsche zaak. Daarom gaat het thans in de eerste plaats. Ons volk staat op het gebied van de liefdadigheid zeker niet in het achterste gelid. Wanneer wij hier den diaconalen ar beid uitschakelen, dan is zulks in overeen stemming met de bedoelingen, van het winterhulp-werk, dat zich uitsluitend wil bepalen tot de algemeene, buitenkerkelijke liefdadigheid. Dit is reeds een erkenning van bet vele en belangrijke werk, dat door of vanwege de onderscheiden kerkgenoot schappen, wordt ondernomen, tot leniging van de nooden der minder bedeelden. Dit werk kan ongestoord voortgaan, het moet ook voortgaan, omdat wij den diaconalen arbeid niet kunnen missen. Maar Winterhulp heeft zich op een an der plan geplaatst, het wil de bestaande hulpacties overkoepelen en zoo aan de liefdadigheid een - nieuwe basis geven, waarop zij haar werkzaamheden kan ont plooien, zonder dat het gevaar bestaat, dat de onderschelden groepen langs el kaar heenwerken, waardoor aan de uit eindelijke bedoelingen schade wordt toe gebracht. Deze gedachte is geenszins nieuw, zjj is evenmin van buitenlandschen oorsprong, zjj is in Nederland gevoed, lang voordat men elders dit denkbeeld practisch had ver wezenlijkt. Wat in het buitenland, met name in Duitschland op het gebied van winterhulp is bereikt, wil voor ons slechts beteekenen, dat daar het tastbare bewijs van de juistheid der Nederlandsche denk beelden is geleverd. Ligt het niet op onzen weg, daaraan onze vólle aandacht en onze warme belang stelling te schenken? En dus de pogingen te ondersteunen, welke worden aangewend om ook hier dit Nederlandsche denkbeeld op Nederlandsche wijze te verwezenlijken. Voor ons is dat een eerezaak. Het is goed, dat we open kaart spelen. Verstoppertje is struisvogelpolitiek en wanneer de menschen, die „anders" wel wat voor „het goede doel" over zouden hebben, er nu om bepaalde redenen niet aan doen, laden zij een groote verantwoor delijkheid op zich. De gemiddelde Nederlander loopt niet spoedig warm en dat kan in vele gevallen zijn goede zijde hebben. Zijn spreekwoorde lijke nuchterheid dwingt hem tot behoed zaamheid en overleg, maar dat wil niet zeggen, dat hij ontoegankelijk is voor nieuwe denkbeelden, waarvan hg de op rechtheid en de bruikbaarheid heeft inge zien. De gemiddelde Nederlander heeft eer bied voor tradities, maar dat wil al weer niet zeggen, dat hij voor het nieuwe niet open zou staan. Maar in 1940 heeft zich een ander be paald on-Nederlandèch verschijnsel aange diend in den vorm der verdachtmaking, welke zich ook heeft meester gemaakt Van de winterhulp-actie. De omstandigheid, dat velen in de ver onderstelling leven, dat het winterhulp- denkbeeld ons van Duitsche zyde is opge drongen, heeft velen, naar het schgnt, kop schuw gemaakt. Het is een dwaasheid gesteld al, dat de bezettende overheid ons een soort win- terhulpverplich jn opgelegd dat men zi en gaat af wenden. Wamii rechts in formeert wat »t algemeen van een soort kan men er in negen va en op reke nen, dat het e den t Tegen Winterhulp als m we niets, jnaar Dit „maar" |ke overwe ging, want mei it men geen vreemde, geen loch uitslui tend de zaak v derlandsche volk. De versnippi d is saam- gesmolten tot één algemeene liefdadig heidsactie. En het Nederlandsche volk, dat zich op dit terrein zoo vaalt van zy'n beste zijde heeft doen kennen, voele zich ook nu moreel verplicht de winterhulpcollecte tot een groot succes te makeii. Niet ten ge rieve van de organisatoren, die daartoe werden aangesteld, maar ten bate van die leden onzer volksgemeenschap, die het in dezen tijd zoo bijzonder moeilijk en zwaar hebben. Het Nederlandsche volk wete zich in zyn geheel de organisator van de winterhulp actie. Wanneer het volk ook- ons Zeeuwsche volk zich achter deze actie stelt, zal zg zeker slagen. Morgen en over morgen kunnen we toonen, dat we pit heb ben en eergevoel. t> 9 0 Hier zit een verderstrekkend doel voor, dan uitsluitend dat der inzameling van gel den, Met de in winterhulp overkoepelde liefdadigheidszin van ons volk wordt ook een idëel doel "nagestreefd. Want hierin kunnen wij ons inderdaad als een geslo ten gemeenschap gaan voelen niet een volk van groepen en groepjes, maar een volk dat zich als eenheid geplaatst ziet voor de taak den nood der minder bedeel den te lenigen. Doch een eerste voorwaar de is vertrouwen. Vertrouwen kan men zich niet laten aanmeten als een gelegen- heidscostuum, vertrouwen is een levens houding, ontsproten aan een Innerlijke ge steldheid. Vertrouwen kan men niet in een bepaalde formule onderbrengen, het is een sprong in het onbekende. Maar deze sprong is waard gewaagd te worden, wanneer in oprechtheid en eerlyk- heid den raad daartoe gegeven wordt. Daarom is het van zoo groot gewicht, dat de burgemeesters als plaatselyke direc teuren van Winterhulp optreden. Want zy kunnen geacht worden, het vertrouwen der bevolking te genieten. Hun advies willen wij thans met nadruk onderstreepen. Waag den sprong. Het gaat om een eerezaak. Want, het is een zaak van en voor ons eigen, Nederland sche volk. POLITIEKE ARRESTANTEN IN ROEMENIE DOODGESCHOTEN. Uit Boekarest (Roemenië) meldt het D.N.B. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn de in de militaire gevangenis Jilavy ondergebrachte politieke arrestanten, in totaal 64, door een groep legionnairs doodgeschoten. Onder deze doodgeschoten personen be vinden zich de vroegere ministerpresident en minister van oorlog, generaal Arges- cianu, die er voor verantwoordelijk ge steld wordt, dat na den dood van Cali- nescu meer dan duizend voor het groot ste deel onschuldige legionnairs zijn ver moord, de vroegere minister van open bare veiligheid en prefect van politie te Boekarest, generaal Marinescu, die voor ex-koning Carol een eigen spionnage- en inlichtingendienst heeft georganiseerd, de generaal der gendarmerie Bengliu en twee andere majoors der gendarmerie, die het bevel hebben gegeven voor het ver moorden van Codreanu en dertien andere legionnairs, veertien gendarmes en een aantal andere persoonlijkheden van het Carol-regiem. Het vonnis over deze 64 menschen, is voltrokken, voordat het graf van Codreanu, dat bedekt is door een zware betonnen plaat, geopend werd. Het staat nog niet vast wie het bevel heeft gegeven. Gisterochtend vroeg zyn andere per- soonlijkheden van het oude regiem ge arresteerd, waaronder de laatste minister president van het Carolregiem, Gigurtu, de vroegere ministerpresident en leider van da financieele marlet Argetoianu en generaal Hasievici, de laatste chef van het militaire kabinet van koning Carol. Naar van bevoegde zyde verluidt, ge schiedde hun arrestatie met het doel, hen te beschermen voor de bijzondere maat regelen, die, gezien de groote opwinding der legionnairs over de beestachtige wijze van vermoording van Codreanu, wiens graf Woensdag blootgesteld werd, mogeigk worden geacht. Roemeensche regeering veroordeeld de moorden. Het Roemeensche minister-presidium heeft een officieel communiqué uitgegeven, dat als volgt luidt In den afgeloopen nacht is een groep legionnairs, die bezig waren met de op graving van Codreanu en de anderen, die in de militaire gevangenis van Jllava ver moord waren, de gevangenis binnengedron gen en heeft enkele der daar aanwezige politieke arrestanten doodgeschoten. Deze legionnairs hebben de doodgeschoten per sonen schuldig geacht aan den moord op Codreanu en de anderen. Generaal Antonescu en Horia Sima keu ren deze daad af. Generaal Antonescu en In openbare», dienst werkzame Joden ontslagen. Uit 's-Gravenhage meldt het A.N.P.: Ter verzekering van de openbare veiligheid, rust en orde in de bezette Nederlandsche gebieden heeft 't bevoegde bureau van den Rijkscommissaris het noodig geoordeeld, tegen de Joden, die een openbaar ambt bekleeden of in openbaren dienst werk zaam zyn, wegens de tegen de bezettings mogendheid gerichte actie van het Joden dom maatregelen te nemen. Op grond van een rondschryven is derhalve bepaald, dat zulke Joden uit hun ambt of uit hun werk kring dienen te worden ontslagen. Hun aan spraken op uitkeeringen op grond van hun werkkring of op andere tegenprestaties van materieelen aard bigven daarbij onaan getast. Sluiting van hoogescholen. Met miskenning van het doel van dezen maatregel hebben de studenten te Delft en Leiden voor de Joden partg getrokken en het bezoeken der colleges voor den tijd van 48 uur gestaakt. Als algemeene waar schuwing heeft de commissaris-generaal voor bestuur en justitie zich genoodzaakt gezien, de Technische Hoogeschool te Delft en de Universiteit te Leiden alsmede de daaraan verbonden instituten voor de stu- denten van alle jaarklassen onmiddellijk tot nader order te sluiten. DE ZEDELIJKE EN MATERIEELE BELANGEN VAN HET GEZIN. Nationaal comité opgericht. Naar wy vernemen is kortelings in het leven geroepen een comité, dat zich ten doel stelt de studie en de behartiging van de zedelyke en- materieele belangen van het gezin in Neder1 ~x}*l Het comité stelt 3,ch op het standpunt van de christelyke beginselen in het ech- telyke leven, de huwelijkswetgeving en de opvoeding. Het zal zich op de hoogte hou den van de omstandigheden, waarin het gezinsleven in Nederland verkeert en, waar noodig, niet alleen een beroep doen op de medewerking der betreffende autoriteiten, om de belangen van het gezinsleven te be schermen, maar zich ook wenden tot de publieke opinie, ten einde een gunstige mentaliteit ten opzichte van huwelyk en huisgezin aan te kweeken en te bevorde ren. Het comité, dat voorloopig is samen gesteld uit de heeren: dr. J. P. Chr. de Boer, D. L. Daalder, dr. H. Hijmans, dr. W. C. Meiss en dr. Fr. Twaalfhoven, is voor gesteld aan den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van sociale za ken. ENGELSCHE BOMMEN. Er vallen over den nacht van Dinsdag op Woensdag geen ernstige aanvallen van Engelsche vliegers te vermelden. Een man is zwaar gewond, eenig huizen zy'n licht beschadigd. Zij, die arbeid in Duitschland weigeren, zullen niet verhongeren. De Nederlandsche vereeniging voor ar menzorg en weldadigheid heeft, naar de N.R.Ct. meldt, aan haar leden een brief gezonden, waarin zij mededeeling doet van het feit, dat van overheidswege geen be zwaar bestaat, dat particuliere en kerke- ïgke instellingen by volstrekte noodzake- lijkheid er voor zorg dragen, dat door steunverleening in natura de gezinnen van de arbeiders, die passenden arbeid in Duitschland weigeren of neerleggen er te gen gevrijwaard worden, dat zy verhonge ren. Bigkens een brief van het departement van binnenlandsche zaken, is deze moge- lykheid van steunverleening in natura ook voor de burgerlijke organen van Armen zorg geopend, gelyk van de zy'de van deze vereeniging was verzocht. de legionnaire beweging staan op het standpunt der gerechtigheid en wettigheid. De daders worden streng gestraft. Nog meer functlonnarissen dood geschoten. Behalve reeds gemelde terechtstellingen in den nacht van 26 op 27 November in de militaire gevangenis van Jiliva by Boekarest, zgn in den loop van den dag nog meer gewezen functionnarissen door legionnairs doodgeschoten, doch hierom trent ontbreken nog nadere bgzonderheden. Bekend is slechts, dat zich onder hen de vroegere secretaris-generaal van de natio nale boerenparty, Madgeanu, bevindt, die, zg het ook niet onder de Carol-dictatuur, herhaaldelijk minister was, doch als buiten gewoon sterk links georiënteerd was, Nieuwe secretarissen-generaal. Prof. dr. J. van Dam en dr. T. Goedewaagen. De Rykscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft tot secretaris generaal van het departement van opvoe ding, wetenschap en cultuurbescherming prof. dr. J. van Dam te Amsterdam en tot secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten dr. T. Goedewaagen te 's-Gravenhage. benoemd. De beide nieuwbenoemde secretarissen- generaal zijn gisteren door den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied beëedigd. In een korte toespraak wees de Rijkscommissaris op de redenen voor de instelling van de nieuwe departe menten alsmede op de taak, welke zy zul len hebben te vervullen. PROF. DR. J. VAN DAM. Dr. Jan van Dam werd 3 October 1896 te Amsterdam geboren. Hg studeerde, na de H.B.S. aldaar te hebben doorloopen en het staatsexamen te hebben afgelegd, aan de Amsterdamsche universiteit in de Ne derlandsche en Duitsche letteren en werd in 1923 tot doctor in de Duitsche taal- en letterkunde bevorderd. Intusschen was hg reeds van 1920'22 lector in de Neder landsche taal en letterkunde aan de uni versiteit te Bonn en in laatstgenoemd jaar werd hij als leeraar aan de openbare han delsschool te Amsterdam en assistent voor het Duitsche taalonderwys aan de Am- sterdamsche universiteit verbonden, wel ke functie dr. Van Dam bleef vervullen tot 1925, toen hij tot lector in de Duitsche taal en letterkunde aan deze universiteit "werd benoemd. Prof. dr. J. van Dam, In 1929 werd dr. Van Dam "benoemd tot hoogleeraar voor het Gotisch en de oudere Duitsche taal en letterkunde aan de Am sterdamsche universiteit, welk hoog leraarschap hij bleef bekleeden tot 1936, toen hij aan dezelfde universiteit werd be last met dat voor de oud-Germaansche philologie, benevens de oudere Duitsche taal- en letterkunde. Vele werken zijn van zyn hand verschenen. DR. T. GOEDEWAAGEN. Dr. T. Goedewaagen werd 15 Maart 1895 te Amsterdam geboren, bezocht de gymnasia te Utrecht en te Hilversum, studeerde vervolgens te Utrecht klassieke letteren en wijsbegeerte, waarin hij in 1923 met lof promoveerde. Dr. T. Goedewaagen In 1925 werd dr. Goedewaagen privaat docent in de geschiedenis der philosophie na Kant, aan de universiteit te Utrecht. Van zijn hand verschenen verschillende wei-ken over philosophie. Dr, Goedewaagen was eenige jaren re- EEN JAPANSCH PROTEST. Tegen antl-japansch optreden in Nederlandsch-Indië. - Uit Tokio meldt Domei. De minister van buitenlandsche zaken Matsoeolia zal, naar wordt vernacht, binnenkort een krachtig protest indienen bij den Nederlandschen ge zant, generaal J. C. Pabst, tegen het her- haalde anti-Japansche optreden in Neder landsch-Indië en formeele verontschuldi gingen, schadevergoeding en een garantie %roor de toekomst eischen. Kort geleden hebben zich drie ernstigé gevallen voorgedaan 1. De Japansche eigenaar van een yzer- fabriek te Batavia op 11 November aan gevallen en mishandeld door een Neder landsche politiebeambte, 2. Op 23 November is de Japansche vlag, die by' een kapperszaak te Bandoeng uit hing, verbrand. 3. Denzelfden dag werd de kanselier van het Japansche consulaat-generaal te Ba taria, Ariyoshi, by het passeeren van de ambtswoning van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië door een schild wacht aangeroepen en met geweld naar het politiebureau opgebracht. Hy werd echter spoedig op vrije voeten gesteld, om dat niet alleen de beschuldiging van het' illegaal fotografeeren van het paleis van den gouverneur volkomen ongegrond bleek te zijn, zooals hy zelf met nadruk had ver klaard, doch het i'otografeeren ook wette-- lijk was toegestaan, waaruit de onnoodige onderdi-uliking door de Nederlandsche autoriteiten blijkt. Er wordt verder nog melding gemaakt van enkele minder be langrijke gevallen, o.a. geweldpleging door Nederlandsche soldaten. Nieuwe credieten voor Amerikaansche bewapening. De minister van marine Knox heeft medegedeeld, naar het D.N.B. uit Was hington meldt, dat Roosevelt eer. crediet van vijftig millioen dollar voor de on middellijke uitbreiding van een aantal vliegtuig- en vlootsteunpunten in de on langs door Engeland afgestane gebieden heeft goedgekeurd. Voorts deelde Knox mede, dat nog onge veer 32.000 reserve-officieren en manschap pen der marine zich gereed moeten houden om terstond te kunnen opkomen. BRITSCHE SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT, Voorts meldt het D.N.B. uit Stockholm, dat het Britsche koopvaardyschip „Port Brisbane" volgens een bericht uit Londen naar de Australische minister van marine Gughes, heeft medegedeeld, vyf dagen ge leden op den Indischen Oceaan door een Duitschen oorlogsbodem tot zinken is ge bracht. Een Australisch oorlogsschip is in een Australische haven aangekomen met 27 overlevenden. De „Port Brisbane" was 8700 b.r.t. groot. Uit Londen meldt ReuterOfficieel wordt medegedeeld, dat de vyand twee kleine oorlogsvaartuigen, de „Kingston Alalita" en de „Reed", tot zinken heeft gebracht. dactie-secretaris van het „Tgdschrift voor wijsbegeerte" en van de „Annalen der critische philosophie". Eenige jaren geleden werd hg lid van het Bolland-genootschap. Hij trad op als spreker voor volksuniversiteiten, voor de A.V.R.O. en voor tal van wijsgeerige ver- eenigingen. In 1939 werd hg verbonden aan het weekblad „De Waag", eerst als leider der Waagkringen, daarna als redacteur ten t' '.slotte als hoofdredacteur. Nadat reeds vele jaren in „Nieuw Ne derland" publicaties van zyn hand waren verscheaen, benoemde de leider der N.S. B. hem op 1 Augustus 1940 tot hoofd van afd. XIV (perszaken) van het hoofdkwar tier, in verband waarmede hy al zijn functies by „De Waag" neerlegde. Gedurende de .laatste jaren publiceerde! hy tal van politieke bydragen in verschil lende bladen en tgdschriften. Kort na den oorlog trad dr. Goedewaa gen op als voorzitter van den Raad van Voorlichting der Nederlandsche pers, het lichaam dat ten doel heeft üe geheele Ne derlandsche pers in een „perskamer" te ordenen.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1