Provinciate Zmvscke Sonrait Middelfourgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensehe Courant TWEE NIEUWE DEPARTEMENTEN, waarin opgenomen de 183ste JAARGANG NUMMER 276 WOENSDAG 27 NOVEMBER 1940 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS? 18 cant per week of f2.30 por Wartaal Franco' per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1—5 regels f 1.50, Iedere regel meer 30 eent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f0.50. Iedere regel meer 10 et (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen DE WINTERHULP EN ZEELAND. SPROOKJES UITGELUID. - ONZE PROVINCIE KRIJGT WELLICHT NOG MEER DAN ZIJ BIJEENBRENGT. De directeur-generaal van de Winter hulp Nederland, de heer C. Piek, heeft gis teren in Goes en in Middelburg met de burgemeesters van Zeeuwsche' gemeenten vergaderd teneinde deze plaatselijke direc teuren. van de Winterhulp voor te lichten en te instrueeren. Beide vergaderingen wérden gepresideerd door mr. P. Dieleman, waarnemend com missaris der provincie. Mede aanwezig was mr. W. K. Dieleman, provinciaal-directeur van Winterhulp voor Zeeland. In de bijeenkomst, die gistermorgen in de raadzaal te Goes werd gehouden, waren aanwezig de burgemeesters van Zuid- en Noord-Bevéland, Tholen en St. Philipsland. Mr. P. Dieleman, die de bijeenkomst opende, zeide dat de Winterhulpgedachte, niet van vreemden bodem stamt, maar reeds sedert menschen heugenis in ons volk wortelt. Helaas werkten de verschik lende instellingen op het gebied van lief dadigheid dikwijls tegen elkaar in, en naast elkaar inplaats van met. elkaar. Teneinde de Winterhulpactie den ge- Nvenschten steun te verleenen, is in Zeeland opgericht een provinciale eere-raad, welks samenstelling dezer dagen zal worden ge publiceerd. Vice-voorzitter van dezen raad is mr. Stieger; zitting in den raad hebben de predikanten en voorgangers van alle kerkgenootschappen, en vertegenwoordigers van de meest uiteenloopende groepen dei- bevolking. Spr. zei dat al deze inwoners van Zee land met vertrouwen tot de Zeeuwen tre den, zoodat door gemeenschappelijken ar beid goed werk voor de provincie zal wor den verricht. De heei' Piek spreekt. Hierna was het woord aan den directeur- generaal van Winterhulp, die een uitvoerig overzicht gaf van het ontstaan der in stelling, van haar werkmethoden, en van haar doelstelling. Spr. wees erop, dat art. 2 van de verordening 109, betrekking heb bend op openbare collecten en inzamelingen reeds in den zomer ontstond, dus maanden voordat van Winterhulp sprake was. Ge noemd artikel heeft veel ontstemming ge wekt bij de, groepen der bevolking die cha ritatief altijd sterk werkzaam zijn geweest. Zij voelden zich beknot in hun arbeid. Spr. zei dat deze groepen, meestal ten onrechte, zich ook tegen Winterhulp heb ben gekant. Dit komt waarschijnlijk omdat zij niet weten, dat Winterhulp het chari tatief kerkelijke leven niet kan en 'wil beperken: integendeel de in de kerk ge groeide tradities wil laten voortbestaan. Spr. persoonlijk zal er steeds naar streven, dat het kerkelijke charitatieve werk zich op normale wijze zal blijven ontwikkelen. De heer Piek raadde alle organisaties op charitatief gebied, die willen doorwer ken, maar die in botsing komen met art. 2 van de verordening 109, aan, zich tot zijn bureau in Den Haag te wenden, waar men bereid is alles in het werk te stellen om een goede oplossing te vinden. Spr. zei verder, dat het doel der Winterhulp is een goede verdeeling van de voor hulp afge stane goederen in Nederland te bewerk stelligen, en de hulpbehoevenden aan een betere minimum-levensbasis te helpen dan tot nu toe geschiedde. Het ligt in de bedoeling een gedeelte van de gelden, die in een gemeente worden opgehaald voor hulpverleening in die ge meente te bestemmen. Er zullen gemeenten zijn, b.v. Middel burg en Vlissingen, die door den bjjzonde- ren toestand, waarin zij verkeeren, het geheelo ingezamelde bedrag kunnen be houden en bovendien nog gelden van ande re gemeenten krygen. In andere gemeenten echter zal meer worden opgehaald dan men daar noodig heeft, en omdat Winterhulp voor geheel Nederland werkt, zou het dwaas zijn elke plaats in het bezit van het opgebrach te te laten. Spr. wijdde uitvoerig uit over het sprookje, dat het geld van Winterhulp voor Duitschland zou zyn bestemd. Om dit ^sprookje uit de wereld te helpen heeft hij van Winterhulp een glazen huis gemaakt, dat voor alle blikken toegankelijk is. Er is een landelijk eere-comité, dat toe ziet, en er is een financieele commissie, waarin de heeren Trip, en Zuiderhof en zes Nederlandsche bankiers zitting hebben. Wy hebben niets te verbergen; wjj willen niets verbergen. Wjj willen de Nederland sche gemeenschap juist toonen dat en hoe wjj alleen voor haar werken. Hierna gaf de heer Piek de burgemees ters enkele richtlijnen aan voor hun taak. Zij dienen werkgemeenschappen te vormen, met de bestaande charitatieve organisaties als kernen, die aangevuld kunnen worden met allen die ^ich voor dit sociale doel interesseeren. Gewaakt dient echter te worden tegen elke poging om Winterhulp te misbruiken voor politieke doeleinden. Bewegingen als N.S.B., Nederlandsche Unie en Nationaal Front,' zullen, als zij voor Winterhulp wer ken, zich hebben te onthouden van elke aanduiding, van elk teelten, dat aan hun party herinnert. Geen collectanten in uni form, doch burgers, die ter onderscheid een xood-wifc-blauwe band dragen. Hierna zette de heer Piek uiteen welke motieven hem tot zijn taak hebben ge bracht. Het technisch motief werd ontleend aan de geweldige versplintering op charitatief gebied in ons land, waardoor de zonder lingste verhoudingen ontstonden. De versplintering had een grooten terug slag op de liefdadigheid. Men gaf een dub beltje aan de 9400 collecten per jaar in Nederland om van verder gevraag af te zijn, maar men gaf niet meer om der wille van het doel. Spr. wil deze geforceerde groep van gevers dichter brengen bij de groep, die altijd uit waarachtigen aandrang heeft ge geven en verder aan den anderen kant de groep, die steeds, als van zelf sprekend incasseerde, in een juistere verhouding stellen ten opzichte van degenen, die ver waarloosd werden omdat zij het vernede rend vonden door de gemeenschap te wor den geholpen. Winterhulp wil allen in ons land opvoe den tot vreugdevoller geven, en tot vreug devoller ontvangen. Tenslotte zei de heer Piek dat hij dezen arbeid heeft gekozen omdat hij voelt ons volk, door het een sociale taak te geven, tot een eenheid te kunnen brengen. Talrijke groepen, die thans afwachten, niets doen, kunnen door dit sociale werk tot activeering worden gebracht. Op poli tiek gebied blijkt het Nederlandsche volk elkaar niet te kunnen vinden. Door ge meenschappelijk werk om een groote so ciale taak, zal, naar spr. hoopte, de sterke eenheid onstaan, die straks het Nederland sche volk een waardige, zelfstandige plaats in het nieuwe Europa zal bezorgen. VRAAG EN ANTWOORD. Zoowel in de vergadering te Goes, als in die te Middelburg, welke laatste werd bijgewoond door alle burgemeesters van Walcheren,-ontstond na 'Ig rede van.dc-tv directeur-generaal een levendige gedach- tenwisseling. Alle vragen werden uitvoerig en open hartig beantwoord, waarna verschillende sprekers verklaarden, dat zy volkomen ver trouwen in het werk van Winterhulp had den gekregen, en dat zij alles 'n hot werk zouden stellen om ook him gemeenten van liet mooie doel te doordringen. Op een der vragen antwoordde de heer Piek, dat Winterhulp het èerste de gezin nen met kinderen ten goede zal komen, omdat deze tijd voornamelijk de jeugd be dreigt in den vorm van t.b.c. Dit geldt niet het minst voor Zeeland, door gezins inkomsten een der armste provincies van het land, waar vele huishoudens door stij ging der levenskosten, geen geld genoeg hebben om de hen door de distributie toe gedachte hoeveelheden aan te schaffen, en waar de jeugd door psychische factoren wellicht ook minder profijt van het voed sel trekt dan de jeugd, die in de rustige gedeelten des lands woont. Winterhulp wil niet slechts rechtstreeks helpen door geld of voedsel te verstrekken, doch zoo noodig om indirect aan de, door tijdsomstandigheden te zwaar belast.e huis vrouwen, haar taak te verlichten. Vole burgemeesters vroegen den heer Piek of hjj kan garandeeren, dat het in Zeeland bijeengebracht©! geld aan de bewo ners van Zeeland zal worden besteed. De heer' Piek antwoordde hierop, dat, gezien de verhoudingen in Nederland, en de behoeften in Zeeland, men practisch kan aannemen, dat niet alleen hdt in Zeeand verzamelde geld in Zeeland zal bljjven, maar dat ook nog van elders bijeengebrach te gelden bedragen voor Zeeland zullen worden afgezonderd. SCHEEPSRAMP IN DE HAVEN VAN HAIFA. GROOT AANTAL SLACHTOFFERS. Het s.s. Patria, dat 1800 Joodsche emi granten aan boord had, is, naar het D.N. B. meldt, tengevolge van een ontploffing in de haven van Haifa gekapseisd. Men vreest, dat er slachtoffers zijn gevallen. De opvarenden hadden zich niet in Pa lestina aan land mogen begeven. Nader wordt vernomen: Op het s.s. Patria heeft zich Maandagavond in de haven een gruwelijke ontploffing voorge daan. Het 11,885 ton metende schip was binnen enkele minuten volkomen vernie tigd. Aan boord bevonden zich ongeveer 1800 illegale passagiers, die in Palestina geweigerd waren. Het schip stond op het punt te vertrekken toen de ramp gebeurde. Den geheelen. nacht door hebben red dingsploegen gewerkt om menschen uit het wrak van het half gezonken schip te redden. Op een deel van het wrak brak brand uit. Men vreest dat een groot aantal menschen om het leven is gekomen. Dinsdagochtend was de omvang van de ramp nog niet bij benadering te "overzien. De passagiers waren voor het meerendeel illegale emigranten, die van Palestina naar een Engelsche kolonie zouden worden over gebracht. De Patria, die vroeger onder Fransche vlag voer en eigendom was van de Fabre-lijn te Marseille, was na de ca pitulatie van Frankrijk door Engeland in "beslag genomen. Tachtig dagen vergeldingsoorlog. ALLE BRITSCHE VERWACHTINGEN WEERLEGD. Commentaar op het jongste Duitsche legerbericht. Sedert op 7 September 1940 het Duit scheluchtwapen voor de eerste maal over ging tot intensieve vergeldings-aanvallen op het Britsche moederland zijn precies tachtig dagen verlbopen. In dien langen tijd, zoo schrijft het D.N.B., moest in Engeland alle hoop begraven worden, waarmede men zich in den aanvang van de groote aanvallen, trachtte te troosten. Toentertijd geloofde men hoofdzakelijk op grond van drie argumenten te kunnen voorspellen, dat de Duitsche acties spoe dig zouden verlammen. In de eerste plaats, heeft de slijtage theorie, 'volgens welke het verbruik van materiaal en brandstoffen noodzakelijkerwijs een verlichting voor Engeland moest brengen, schipbreuk gele den. Het Duitsche luchtwapen bewijst da gelijks door harde slagen, dat zijn strijd kracht niets heeft' geleden, zoodat het souverein op ieder oogenblik al naar de bestaande omstandigheden, de kracht en zwaarte van de aanvallen bepaalt, precies zooals een goede organist het register van zijn instrument beheerscht om de beste harmonieën te voorschijn te lokken. Ook het vertrouwen op het slechte weer van den herfst is bëdriegelijk gebleken. Storm noch koude, mist noch regen, konden de gevechtsvliegtuigen uit het Engelsche luchtruim weg houden. In tegenstelling met de R. A. F., die zijn actie vaak ge noeg dagen lang stop zette, hebben de Duitsche vliegers te allen tijde bewezen ongunstig weer te kunnen meester wor den. Ook deze illusoirs? wissel- op do toe komst werd niet gehonoreerd. De Britsche afweer is intusschen niet doeltreffender, maar zwakker geworden. Steeds vaker faalt hij volkomen. Nooit is hij in staat gebleken den aanvallenden machines den weg naar hun doelen te versperren. Na Londen, Coventry, Birmingham en Southampton is thans de groote haven en industriestad Bristol door het Duitsche luchtwapen uitgekozen voor massale aan vallen. De Amerikaansche pers heeft voor de laatstelijk toegepaste methode van con centratie der hoofdzakelijke trefkracht, telkens op een bepaalde stad de uitdruk- lflng „coventreeren" uitgedacht, omdat Coventry het eerste voorbeeld hiervoor was. Op die wijze, aldus het D.N.B., wordt de uitdrukking verbonden met een bepaal de daad, welker succes niet kan worden ontkend, ja dat door de bladen van alle anden in talrijke ooggetuigenverslagen uit drukkelijk wordt bevestigd. De mededeelingen van het jongste weer- machtbericht geven de onbetwistbare waarnemingen weer, gedaan uit de in den strijd geworpen vliegtuigen boven Bristol. Deze waarnemingen vormen bij wijze van spreken de groote penseelstreken voor het ontzaglijke schilderij der vernieling, ter- wyl de in buitenlandsche bladen weerge geven gedetailleerde waarnemingen op den grond reeds een effectieve schildering, gaven van de vreeselijke verwoestingen. Hieruit blijkt, dat er een diepgaande te genstelling bestaat tusschen deze feiten en de illusoire „verpulvering" van Duit sche steden, waarmede de R.A.F. zich ge blameerd heeft zoo goed als dat maar kon. Voorstel tot wijziging van de Johnson-wet. De voorzitter van de commissie van buitenlandsche zaken uit den senaat, sena tor George, heeft naar uit Washington wordt gemeld, na een bespreking met Roo sevelt bekend gemaakt, dat de commissie zich Woensdag zal bezig houden met het voorstel van senator King om de Johnson- wet te wijzigen zoodat het mogelijk zal worden Engeland credieten te verstrekken. Voorts zal de elsch van den isolationisti- schen senator Nrje ter sprake komen, die ten doel heeft het congres op te dragen een onderzoek in te stellen naar de Brit sche credieten in. de Vereenigde Staten. Waarnemers zijn van meening dat over deze beide onderwerpen een heftig debat zal ontbranden, dat in scherpte wellicht dat over het vredesverdrag van Versailles in den Amerikaanschen Senaat zal naderen. Britsche vliegtuigen boven Dultsch gebied. Uit Berlijn, meldt het D.N.B. j In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben verscheidene Britsche vliegtuigen gepro beerd de rijkshoofdstad aan te vallen. Als gevolg van het zware luchtdoelgeschut lukte het hun echter niet, over de ver- sperringszöne heen te vliegen. Zij moesten terugkeeren, alvorens de stad bereikt te hebben, na eenige bommen te hebben laten vallen aan den uitersten rand van de stad. Er werd slechts geringe schade aan huizen en landerijen aangericht. Plaatsingsverordening overkeids- en semi= overheidspersoneel. De Staatscourant van hedenavond bevat de volgende beschikking van den secreta ris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van binnenlandsche zaken, regelende de wijze van aanvulling varf het personeel bij de diensten, bedrijven en in stellingen van het rijk, de provinciën, de gemeenten en de Nederlandsche spoorwe gen. Aan deze verordening ontleenen wjj; In de behoefte aan personeel bij de diensten, bedrijven en instellingen, zoowel van het rijk als de provinciën, de gemeen ten en de Nederlandsche spoorwegen zal worden voorzien door aanwijzing van daarvoor geschikte krachten uit de vol gende categorieën van personen a. Zij, die op 15 Mei 1940 rechtstrèeks of middellijk bij het rijk in dienstbetrek king waren, hetzij in burgerlijken dienst, hetztj als beroepsmilitair. b. Zij, die op 15 Mei 1940 in het genot waren van wachtgeld als burgerlijk of mi litair Tijksambtenaar, als ambtenaar bij een provincie, bij een gemeente of bij de Nederlandsche spoorwegen. c. Zij, die ten gevolge van in en door den militairen dienst bekomen letsel uit dien dienst zijn ontslagen onder toekenning van pensioen, doch die niet uitsluitend met dit pensioen in hun levensonderhoud kunnen voorzien. d. Houders der akte van bekwaamheid als onderwijzer. Indien in de behoefte aan een werk kracht moet worden voorzien, dient het in deze tot benoemen of tot indienststellen bevoegd gezag aan het departemënt van binnenlandsche zaken een aanvraag in tot aanwijzing van een geschikten candidaat. Kan geen geschikte candidaat worden aangewezen, dan mag in de bestaande va cature worden voorzien door keuze uit vrije sollicitanten. Candidaten, die ter vervulling van eeni- gerlei functie zijn aangewezen en die wei geren om deze functie te aanvaarden, worden niet meer ter vervulling van een, andere vacature bestémd. De regeling ter bevordering van de be noeming in betrekkingen in dienst van het rijk van houders der akte van bekwaam heid als onderwijzer wordt bij deze inge trokken. Deze verordening wordt geacht in wer king te zijn getreden met ingang van 1 Augustus 1940. Baden Powell overleden. Naar de „Telegraaf" verneemt is Lord R. Baden Powell of Gillwell, stichter van de Padvindersbeweging, in den ouderdom van 83 jaar overleden. In 1937 bracht „B. P." nog een bezoek aan de Wereld-jamboree te Vogelenzang. DE OVERSTROOMINGEN IN ZUID-SLA VTiS. De regeering van Zuid-Slavië heeft me degedeeld, dat door het water van de Sa ve een gebied van 57.000 hectare is over stroomd. Volgens de Vreme staan 2500 huizen blank, terwijl meer dan 30.000 menschen dakloos zijn. De samenwerking der landbouworganisaties. Het landbouwcomité breekt met Landbouw en Maatschappij. Door bemiddeling van oud-minister Post- huma zijn de Nationale Bond Landbouw; en Maatschappij en het Boerenfront van de; N.S.B. het eens geworden over een samen stelling, waaruit een „Nederlandsch Agra risch Front" zal verrijzen. Naar aanleiding daarvan heeft het Land bouwcomité in zijn jongste rnaanüelijksche vergadering de volgende motie aangeno men: „Het bestuur van het Landbouw-comitë, kennis genomen hebbende van de besluiten, welke zijn genomen op een te Meppel op 11 Nov. j.L gehouden vergadering van den ledenraad van den nationalen bond „Land bouw en Maatschappij", welke inhouden een samenwerking van genoemde organisa tie met het boerenfront van de N.S.B. om te komen tot den opbouw van een Neder landsch agrarisch front, oordeelt, dat het karakter van den nationalen bond,, Land bouw en Maatschappij" daardoor is ge wijzigd en besluit op grond daarvan de; samenwerking met dien bond niet te be stendigen. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. In den nacht van Maandag op Dins dag hebben Engelsche vliegers eenige' bommen op Nederlandsch gebied neerge worpen. De schade is gering. Vier woon huizen zijn beschadigd. Een meisje is ge wónd. Distributie vatt vaste brandstoffen. VaststelHng van het aantal vertrekken. Het is gebleken, dat in enkele gevallen, op het aanvraagformulier voor vaste •brandstoffen de aanvragers slechts die verstrekken hebben vermeld, welke inder daad verwarmd kunnen worden, of die, welke zij in vorige jaren hebben verwarmd, warm. Het was echter de bedoeling, dat voor de vaststelling van het aantal uit te reiken brandstoffenbonnen het totaal aantal vertrekken werd opgegeven. Tengevolge van dit misverstand zijn sommige brandstofverbruikers in de groe pen van 1 tot en met 4 vertrekken (voor haarden en kachels) of in de groep 1 tot en met 6 vertreken (voor centrale verwar- ming) gerangschikt, terwijl zij in de be treffende hoogere groep thuis behooren. Aan hen wordt nog tot uiterlijk 7 De cember a.s. de gelegenheid -gegeven een nieuw z.g. A-formulier bij den plaatselyken distributiedienst aan te vragen en na in vulling bij dezen dienst in te leveren. Vanzelfsprekend zullen de distributie diensten slechts overgaan tot uitreiicing van het aanvullend aantal brandstoffen- bonnen, nadat zij van de juistheid van de opgave overtuigd zijn. Een departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming en een van volksvoorlichting en kunsten. Het dep. van O., K. en W. gesplitst. In het gisteren verschenen verordenin genblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied tot instelling van de partementen van algemeen bestuur, welke den naam' zulenl dragen van departement van opvoeding, wetenschap en cutuurbe- scherming en van departement van volks voorlichting en kunsten. Hierin is bepaald, dat in de plaats van het departement van onderwys, kunsten en wetenschappen worden ingesteld het de partement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming, alsmede het departe ment van volksvoorlichting en kunsten. Aan het departement van opvoeding, we tenschap en cultuurbescherming is opge dragen de zorg voor al hetgeen met in richtingen van openbaar en bijzonder on derwijs en opvoeding samenhangt, met in begrip van de inrichtingen van hooger onderwijs, de opleiding van onderwijzers, het schoolfilmwezen, de0 lichamelijke op voeding, de jeugdleiding en de cultureele verzorging der jeugd. De ontwikkeling van volwassenen, met inbegrip van de zorg voor .openbare bibliotheken, de wetenschap met inbegrip van de bibliotheken, inrich tingen, en vereenigingen van vvetenschap- pelrjken aard, van de Inrichting en ver eenigingen van wetenschappelijken aard, van de wetenschappelijke literatuur, als mede van opgravingen, de openbare en niet openbare musea en andere collecties, de monumentenzorg en de zorg voor het archiefwezen, alsmede de natuurbescher ming en de heemschut. Aan het departement van volksvoorlich ting en kunsten is opgedragen de zorg voor het pers- en radiowezen en, onver minderd het bepaalde in de bioscoopwet 1926 (artikel 1 der verordening no. 160/ 1940), het filmwezen; de niet-wetenschap- pelijke literatuur, de muziek, de beeldende kunsten, met inbegrip van de architectuur, en de kunstnijverheid, het theaterwezen, de kunstdans en het tentoonstel! ingswezen, de bestrijding van al hetgeen in strijd is met de openbare orde en de goede zeden, alsmede al hetgeen samenhangt met pro paganda en met bekendmakingen ten be hoeve van doeleinden, die niet op het maken van winst gericht zijn. Aan beide departementen is opgedragen de zorg voor de instandhouding van den volksaard; ieder van hen oefent zijn be voegdheden dienaangaande zelfstandig uit, voor zooveel het de aan zijn zorg toever trouwde onderwerpen aangaat, doch in on derling overleg, waar zulks noodzakeljjlc is. Hetzelfde geldt ten aanzien van de uit wisseling van cultureele waarden. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1