De distributie van eieren. Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Dinsdag 26 November 1940 Kroniek van den dag Amerika zoekt steunpunten. De oorlog In Europa heeft opmerkelijke reacties opgewekt en met name op de poli tiek van de Vereenigde Staten heeft hij een Invloed van beteekenis uitgeoefend. De tijd schijnt voorbij te zijn President Roosevelt heeft zich ook in dien geest uit gelaten dat het Witte Huis zich toe gankelijk toont voor aanmoedigingen, om een nieuw vredesinitiatief te steunen. Af gezien van de mogelijkheid van zulk een initiatief, heeft de Amerikaansche diplo matie zich in het achter ons liggend anderhalf jaar niet van haar meest tacti sche zijde laten kennen. Nu wij het optre den dier diplomatie van eenigen afstand kunnen beoordeelen, spreekt het karakter en de 'strekking dier initiatieven sterker. De Vereenigde Staten, hoe prijzenswaar dig op zichzelf de pogingen ook waren, hebben zich in hun optreden teveel achter de Britsche opvattingen geplaatst, dan dat daarin een basis voor toenadering kon worden gevonden. Roosevelt zelf had zich in zijn krasse bewoordingen over de Euro- peesche dictatoren uitgelaten en zijn naas te medewerkers deden daarin al niet voor hem onder. Vandaar, dat een Ameri- kaansch vredesoffensief reeds by voorbaat verdacht moest zijn. Door den loop, welke de gebeurtenissen in Europa hebben genomen, is er in de houding van het officieele Washington niet een zoodanige wijziging gekomen, dat daarin voor de as-mogendheden een aan moediging kan worden gezien met het Witte Huis ten vredesoffensief te tijgen, zoo zij al voor overeenstemming te vin den zouden zijn. De officieele uitlatingen van Rome en Berlijn hebben wel duidelijk gemaakt, dat voor de as nog slechts één weg aanvaard baar is strijd tot de capitulatie van het imperium. Zulks heeft men ook in de Vereenigde Staten wel begrepen en naarmate Enge land meer en meer in het nauw geraakte viel tevens het verschijnsel te signaleeren, dat de Nieuwe Wereld zich sterker nog dan voorheen met de Britsche zaak is gaan vereenzelvigen, zonder het nochtans zoo ver te laten komen, dat van ,een actieve inmenging kan worden gesproken. Roosevelt is op dit punt een te voorzichtig politicus, dan dat hij zich zou laten ver leiden tot onberaden stappen, op een oogenblik, dat de Amerikaansche defensie zich nog in een zoo uitgesproken stadium van voorbereiding bevindt. In Londen zou men een Amerikaansch ingrijpen wellicht toejuichen, maar en hier blijkt, in welk een dwangpositie het Britsche rijk zich bevindt de Britsche bestellingen in Amerika vergen zooveel van de Ameri kaansche industrieele capaciteit, dat daar door het defensieprogram, van de Veree nigde Staten zelf in het gedrang dreigt te komen. Daarbij komt de vraag, of Engeland een zoodanig inspanning, die van de economi sche weerbaarheid het alleruiterste vergt, lang genoeg kan volhouden. De Britsche ambassadeur, Lord Lothian heeft -bij zijn terugkeer in New York eenige mededee- lingen gedaan, welke voor het moederland nu niet direct bemoedigend hebben ge klonken. Het is het perspectief, da.t de heeren in Londen ook sinds lang hebben waargeno men. Engeland moet, allen rijkdommen ten spijt, een zuinig beheer voeren, terwijl het anderzijds met geld moet smijten, om zich den tegenstander aan de onderschei den fronten nog eenigen tyd van het lijf te houden. Engeland drijft op Amerika en anderzijds gelijk ook in de Veree nigde Staten bij meer één gelegenheid te verstaan werd gegeven Engeland is de Amerikaansche voorpost ln een worsteling waarbij ook de belangen van de Veree nigde Strten in het geding zijn. Wall- street is de groote financier, maar deze financier moet er tevens voo'r zorgen, dat zijn middelen niet in het ongereede ge raken. En zoo staan wij dan voor de oplossing, welke men voor dit netelige probleem heeft aanvaard en waarvoor men den in derdaad weinig vleienden naam koehan del zou kunnen bezigen. Deze oplossing die van k:t afstaan van st-unpunten heeft ook weer twee •zijden. Een Britsche en een Amerikaan sche. De Britscheis reeds vaker bespro ken. Engeland staat zonder zich maar een oogenblik te bedenken, belangrijke steun punten af, in de hoop daarmede een even tueel gebrek-op-korten-termyu aan liquide middelen te kunnen compenseeren. Dat Lord Lothian het niettemin dienstig oor deelde, te zeggen, dat een beroep moest worden gedaan op de reserves, bewijst wel dat Engeland zich voor zijn wanhopige verdediging, de grootst mogelijke offers getroost, in de onzekere verwachting, het zoo lang te kunnen volhouden, dat de Amerikaansche productie een zoodanige capaciteit heeft bereikt, dat daarmede de verdediging van het moederland bevredi gend kan worden aangevuld. De Ameri kanen die intusschen ook in meer dan één opzicht in een dwangpositie zijn ge raakt hebben wel zooveel economisch en strategisch inzicht, dat zy' in de voor naamste plaats het belang van hun con tinent beoogen en dat zij dus vóór alles bedacht zijn op het in staat van dekking brengen van dat continent. Op dat punt nu schjjnen de Amerikaan-^ sche staten niet één lijn te kunnen trek ken, nu men in Washington van de nood zakelijkheid overtuigd blijkt te zjjn, de meest kwetsbare puntèn een zoo groot mo gelijke beveiliging te geven. Er is reeds eerder op gewezen, dat Amerika naar het Oosten, maar ook naar het Westen front moet maken en dat. het vooral de ontwik keling in de Pacific-verhoudingen met de grootste opmerkzaamheid volgt. Hoe ver gaat nu de Amerikaansche saamhorigheid, waarvan de conferenties van Buenos Aires, van Lina en Panama zoo duidelijke manifestaties hebben gege- Dc Vereenigde Staten in hun verlangen, zich door de bezetting van steunpunten een dekking naar den Atlantischen Oceaan te verzekeren, werpen zich daarbij tevens op als de natuurlijke beschermers van Noord-, zoowel als van Latynsch Amerika. En hier nu openbaart zich het verschil in Heeft het veilen afgedaan Vaste prijzen voor tuinbouwproducten. Enkele maatregelen in de groenten-, centrale hebben het stelsel .van véllen van tuinbouwproducten, dat sinds 50 jaar in Nederland regel geworden is, op non-ac tiviteit gesteld. Behalve minimumprijzen, die reeds be kend waren sinds van Overheidswege de tuinbouw wordtgesteund, zijn thans na melijk ook maximumprijzen vastgesteld en voor een aantal belangrijke producten vallen de minimum- en maximumprijzen samen. Zoo hebben de veilingen thans nog wel beteekenis voor registratie van verkoopen, maar niet meer voor de prijsvorming, al thans wat de voornaamste producten aan gaat. Voor bepaalde artikelen ontmoet de re geling weinig bezwaar. Sluitkool bijvoor beeld is vrij gelijk van kwaliteit. Doch met bloemkool staat dit heel anders. Ook bin nen de onderscheiding le, 2e en 3e soort was er nog altijd veel verschil in pry's, en inzonderheid bij de le soort waren er altijd bijzonder mooie kooien, waar de handel gaarne een ex.traprijs voor betaal de. Bij de thans ingevoerde regeling is het onmogelijk voor bijzonder mooie kooien een extra-prijs te bedingen en kan ook moeilijk aan de vraag van het publiek worden voldaan. Overigens zijn de bloemkooltelers best tevreden over de vastgestelde prijzen. Die voor sluitkool zyn beduidend lager dan de vrije marktprijs. Het gevolg is, dat de aanvoer sterk slinkt. De telers slaan de ltool liever óp totdat het pryspeil weer aanlokkelijk wordt. (Vad.) Het stookverbod voor den tuinbouw. Productiekosten moeten dalen. Het besluit, waarby het voor den tuin bouw verboden zal zijn om vóór 1 Januari 1941 met het verwarmen van kassen en warenhuizen aan te vangen, komt voor de ingewijden niet zoo geheel onverwachts. Er is, voornamelijk ook van de zijde der Ned. Groenten- en Fruitcentrale aange drongen om uit te zien naar mogelijkhe den, waardoor de productiekosten ver laagd zouden kunnen worden. De wenschelijkheid daartoe gold reeds, toen onze tuinbouw nog te kampen had met de moeilijldieden voor den afzet van het product, omdat vooral toen de eerste producten bij export-bezwaren niet steeds een loonenden prijs opbrachten. Het was voornamelijk Engeland dat be langstelling had voor de eerste producten uit het Westland Duitschland liet zich meer in volle kracht gelden wanneer men met den oogst wat verder in het voorjaar was gekomen, en de prijzen niet meer zoo abnormaal hoog waren. Het is daarom be grijpelijk dat nu krachtiger wordt gewerkt om de productiekosten voor den tuinbouw omlaag te brengen, zoodat ook de op brengst voor de artikelen niet zoo hoog behoeft te zijn. De hooge productiekosten brachten ook mee, dat'al te spoedig een verleenen van steun als toeslag op de prij zen gegeven moest worden. Dat door het stoken op de tuinbouwbedrijven de kosten voor. de vroege producten hoog waren, vooral indien de vorst zich sterk liet gel den, valt te begrijpen. Men meent in tuinbouwkringen dat met den thans genomen maatregel'de tuinbouw meer tegen zichzelf beschermd zal zijn. En het eenigste is, dat men de heel vroe ge en ook heel dure eerste producten in het voorjaar zal moeten missen, terwijl voor het overige de normale oogst toch omstreeks denzelfden tyd aan de markt zal verschynen. Concentratie in de bloemisterij- In eén gecombineerde vergadering van den kring bloemenveilingen der vereeniging groep bloemisterij en den bond van bloe menveilingen in Nederland, is besloten tot de samensmelting van deze beide organi saties. Deze concentratie van krachten en be reikte eenheid zyn voor de Nederlandsche bloemisterij van groot belang. Nagenoeg alle organisaties op het gebied van de bloemisterij zijn thans vereenigd in een centrale organisatie, de vereeniging „groep bloemisterij", van den Nederland- schen tuinbouwraad. opvatting, waarvan de groote Zuld-Ame- rikaansche staten reeds vroeger blijk ga ven. Hoewel instemmend met de Monroe- doctrine gaat hun sympathie niet zoover, dat ze nu in alles de leiding, misschien wel de voogdij, van Washington vo'ets- stoots aanvaarden, vooral wanneer dat ge paard zou moeten gaan met een verpach ting van steunpunten aan het machtige Noorden. Staten, die, gelijk, de groote Zuid-Amerikaansche mogendheden, prjjs stellen op het hooge goed, de zelfstandig heid en onafhankelijkheid, waarvoor ze immers zoo lang hebben moeten vechten, zullen een vreedzame doordringing onder het vriendelijke mom der bescherming niet aanvaarden, omdat zulks in wezen niet gaat om hun belangen, maar om het be lang der beschermende' mogendheid, die haar zetel in Washington heeft. Hier blijkt, dat men in de Vereenigde Staten niet uit is op een Britsch-Ameri- kaansche handelstransactie, maar dat Washington de beveiliging van het ge- heele Amerikaansche continent nog verder wil verzekeren, om op alle eventualiteiten voorbereid te zyn, met name op de even tualiteit, dat Engeland het in Europa niet langer kan bolwerken. De regeoring van het Witte Huis heeft den blik vooral gericht op den Pacific, maar het schijnt, dat de Zuid-Amerikaan sche staten er weinig voor gevoelen zich daarby als dekking te doen gebruiken tegen een mogelyk Europeesch ingrypen in Amerikaansche zaken, ook voor de ver dediging van het Panamakanaal. Het valt niet te zeggen, hoe de uiteinde lijke beslissing der Zuid-Amerikaansche staten zal uitvallen. Uit de omstandigheid, dat zij onderling contact hebben gezocht, valt echter af te leiden, dat de kans niet gering is, dat deze Rooseveltsche vlieger niet zal opgaan. EN TOCH TROUWDEN ZE PER AUTO. De menschen wórden vindingrijk. Je staat er van te kijken, hoe men zich be helpt met surrogaten van dit en gootwa- teraftreksels van dat en dan nog een ge zicht kan zetten, of het lekker is. Mis schien hebben we ons altijd vergist en zijn de surrogaten smakelijker dan het onver- valscbte. Tenslotte is alles een kwestie van appreciatie en goed gerichte reclame. Daar was eens een meneer in Amei'ika, die een of ander raar goedje fabriceerde, waar iedereen zijn neus voor optrok. Maar ziet, iederen avond verscheen in de krant met een groote vette letter een woord, dat niemand begreepIederen avond op dezelfde plaats dat woord en het duurde niet lang of half Amerika had het over dat woord, waarvan niemand wist, of het nu een filmster of een poetscrême was. Tot op een goeden dag hetzelfde woord in bepaalde winkeletalages verscheen. Het artikel ging er in als koek en de. Ameri kaansche meneer woont-in-ruste ergens op een villa in Californië. De mensch is een küddedier geloof me en wanneer een handige snuiter het col- bert-costuum niet hadi uitgevonden liepen we nu nog in berenvellen. Dat is alles een kwestie van aanpassen in economischen zin, wel te verstaan. In den vorigen oorlog rookten we gedroogde kersenbladeren en we waren er dolgelukkig mee. Thans zijn we niet anders en dat is maar goed ook. We moeten probeeren dat is een verstandige raad en niet een praatje voor de vaak van alle dingen de lichtzijde te zien, want het is toch maar een feit, dat we van veel „streamline" terug vallen tot de poëzie van den goeden, ouden tijd. De spoorwegen gaan in dit opzicht met him trjd mee en voortaan zullen de treinen maar tachtig kilometer pér uur rijden. Is dat niet prettig? Krijg je tenminste waar voor je geld. Het duurt wat langer, de •trein staat eens wat vaker en 'wat langer stil Er is weinig benzine 11c heb nog wel een tank achteruit voor den sigaren-aan steker maar dat blijft onder ons het te kort aan benzine drukt het tempo en ons in de gewenschte richting.. Ook daarin komt onze nationale aanpassings eigenschap ons te pas zy speelt thans haar waardevolle troeven uit. De gemeen te-auto is een gemeente-vigilante gewor den en de karrepaarden kijken snorkerig alsof ze een vorstelijken last torsen in- plaats van waardevol huisvuil. W'anneer in vroeger dagen een paar ging trouwen, liet het een coupé aanrukken, mitsgaders een Jan Plezier voor de aan verwanten. Wanneer men erg deftig wilde doen, kwamen er appelschimmels en blauw livrei met verguld koperen knoopen bij...... Die tijd is lang voorbij. De auto heeft paard met coupé en livreï verdrongen en ook dat gingen we prach tig vinden, met dat gewezen witte strikjei aan de knoppen der portieren. En nu zitten we met de gebakken peren. Een trouwauto met lint en een 60. k 90 PK motor zonder benzine. Er was dezer dagen een stelletje IrS Goes, dat zich met dit probleem had bezig' te houden. Waarlijk geniaal, zooals zij zich er uit gered hebben. Je moet' van oud nieuw kunnen maken, een kwestie van passen en meten en van combineeren. Van den nood een deugd maken en dan nog de illusie koesteren, het precies zoo en niet anders gewild te hebben. Dat noem je levenskunst en de kunstenmakers, die het zoover schopten verdienen onze oprechte bewondering. Vandaar dat we er een plaatje aan gewaagd hebben. Van binnen weten ze zich in een zestig» paards limousine en naar buiten handha» ven ze de illusie van den goeden ouden tijd, de eeuw van het paard. Zulke menschen moeten slagen in het leven, dit begin is hoopvol. Hoopvoller dan dat van de lieden, die zich per autoped stadhuiswaarts begaven, want dat was een aanfluiting van het decorum. Dit was waardig, bovendien een staal van aanpassing, dat de vondst van'kersen- bladentabalc slaat. Proficiat I Regeling voor Walcheren en Zuid- en Noord-Beveland. Ook eieren zyn thans in de distributie maatregelen begrepen. Het schema voor die distributie is gepubliceerd en alle be langhebbenden kunnen daarvan dus op de hoogte zijn. Gebleken is echter, dat het lang niet zoo gemakkelijk is, de distribu tie van eieren op gang te brengen; de eierhandel beweert terecht, het ei is een zeer lastig artikel en ieder die met dien handel te maken krijgt, zal dat beamen. Vooral in Zeeland deden zich tal van be zwaren voor en wel in die mate, dat er geen eieren, tegen de voor de consumenten vastgestelde prijzen, op de eierbonnen te krijgen waren. Deze bezwaren vonden hun oorzaak eerstens in het. feit, dat er thans in Zee land veel minder eieren geproduceerd wor den, dan voor het gebruik noodig zijn en ten tweede is het verzamelen van de eieren er over het geheel moeilyk en kostbaar, voornamelijk 's winters, want dan is het aantal eieren bij de pluimvee houders zeer gering. Om de zaak draaiende te krygen zijn in overleg mét den Directeur der Nederl. Centrale voor Eieren en Pluimvee en den Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland in het begin der week vergaderingen onder leiding van ondergeteekende, belegd, met de menschen, die bij den handel in eieren betrokken zijn en wel één in Goes voor Zuid-Beveland en één in Middelburg voor Walcheren. In de andere deelen van Zee land zullen binnenkort ook soortgelijke vergaderingen werden, gehouden. Het doel van deze vergaderingen was en zal zyn, de distributiemaatregelen, zoo veel dat mogelyk is, aan te passen aan de toestanden op het gebied van pluimvee- ■houderij en eierhandel in Zeeland. Het resultaat dezer besprekingen is als volgt samen te vatten: De pluimveehouders moeten, willen zij in .het vervolg voor voedertoewyzingen voor hun kippen in aanmerking komen, al him eieren afleveren aan door de Nederl. Centrale voor Eieren en Pluimvee erkende Verzamelaars. Deze verzamelaars moeten voor de eieren, die ze bij de pluimveehouders op halen den vastgestèlden prijs van 1,05 per k.g. eieren betalen en tegelijk een bon afgeven,waarop het aantal stuks eieren is vermeld. De toeslag 'van 2 ets. per K.g. eieren zal in Zeeland niet aan de pluimveehou ders worden betaald, maar mede als op- haalloon voor de verzamelaars gelden. Aan pluimveehouders, die hun eieren bij de verzamelaars bezorgen of franco doen bezorgen, moet wel die toeslag van 2 ets. per K.g. betaald worden. Zy ontvangen dus 1.07 per K.G. eiex-en. Op de vergadering is een aantal verza melaars door de vergadering zelf aange wezen, allemaal personen, die voorheen ook hun beroep daarvan maakten. Voor zoover zij niet door de Centrale er kend zijn, zullen zij voor erkenning wor den voorgedragen. De namen dezer verzamelaars zyn gis teren in de advertentierubriek van dit blad vermeld en daaruit moeten de pluimvee- houders er één kiezen. De verzamelaars moeten al hun eieren leveren- aan een erkend handelaar. Daar voor komt thans alleen in aanmerking de Centrale Eïerveiling van de Veilingsver- eeniging Zuid-Beveland te Goes. Daar zullen alle eieren worden ge schouwd, en overeenkomstig de voor schriften geso-teerd in 6 klassen en ge stempeld: Holland 1, Holland 2, Holland 3, Holland 4, Holland 5, Holland 6, in ovalen ring, al naar gelang de gewichtsldasse, waarin de eieren vallen. Ten behoeve van de gebruikers wijs ik er op, dat voor de gewichtsklassen thans de volgende winkel prijs gelden: 8, 7,50, 7, 6,50, 6, en 5.50. Voor een groot ei „Holland 1" gestem peld (65 gram en zwaarder) moet men dus in den vonkel thans betalen S ets., voor een klein ei „-Holland 6" (45 gram en kleiner) 5% ets. enz. Gelijk bekend heeft iedere Nederlander thans recht op 1 ei per week op zyn eier- bon. Het sorteeren en stempelen van eieren moet machinaal gebeuren en daarvoor is een kostbare machine noodig; daarvoor moet werk zyn, anders rendeert zoo'n ma chine niet en dat is de reden, dat de an dere handelaren geen prijs stelden op een erkenning als handelaar ln den zin der distributiemaatregelen. Alleen de Coöp. Veilings Vereeniging „Walcheren" W.A. bleek wel pry's te stel len op zulk een erkenning en de vergade ring te Middelburg ondersteunde dit. De beslissing in deze is aan de Ned. Centrale voor Eieren en Pluimvee. De Centrale Eierveiling te Goes heeft prys gegeven haar erkenning als Verzame laar van eieren, ook maakt zy geen aan spraak op de vergoedingen voor erken ning als grossier; zij zal dus alle eieren, die bij haar aangevoerd worden, als han delaar aan de erkende grossiers leveren. Ook de grossiers zyn op de Vergadering aangewezen; eveneens uitsluitend perso nen en zaken, die voorheen als grossier in eieren optraden. Voor zoover niet erkend, zal hun erkenning aangevraagd worden. Ook deze namen heeft men in de adver- tentierubriek vermeld kunnen vinden, en iedere detaillist en bakker moet er zich dus één uit kiezen. Alleen de erkende grossiers mogen voortaan eieren en uitsluitend gestempel de, aan winkeliers, melkboeren, groente boeren en eventueel andere distribuanten leveren, tegen overgave van toewijzingen, uitgegeven door de gemeentelijke distri- butiebureaux, welke tegen inlevering van eierenbonnen zijn te verkrijgen. Bakkers krijgen hun Eiertoewijzingen van de Meelcentrale. Voor het verkoopen van eieren !n win kels of door melk- en groenteliandel is geen erkenning noodig, dat is dus vrij, voor zoover de plaatselijke distributiekan toren geen bezwaren maken. In sommi ge plaatsen eischt men bijv. inschrijving bij de Kamer van Koophandel, als winke lier enz. Resumeerend Is de gang van zaken al dus: De Pluimveehouders moeten hun eieren leveren aan een erkend Verzamelaar, elke andere aflevering is verboden en alle eieren, die men aan anderen als verzame laars aflevert, tellen niet mee voor de voederverstrekking. Dé" pluimveehouder ontvangt den vast- gestelden kiloprijs en 2 ets. toeslag, als htj de eieren bij den verzamelaar franco aan huis brengt en een door den verzamelaar geteekende bon. De verzamelaar mag uitsluitend zijn eieren leveren aan de Centrale Eierveiling in Goes: voor Walcheren zijn tevens als verzamelpunten aangewezen; de eiex-gros- siev: 1. A. DingemanseSt. La/urens. 2. de Coöp. Veilingsvereenlging Wal cheren te Middelburg. De verzamelaar moet de eieren fx'anco Eierveiling Goes, of franco verzamelplaats Middelburg of St. Laurens leveren. De Centrale Veiling te Goes levert uit sluitend eieren (van de vereischte stem pels voorzien) franco van erkende gros siers en de grossiers mogen deze eieren allee:x weer afleveren aan detaillisten, eveneens franco. De pluimveehouders wil 'k ér nog uit drukkelijk op wijzen, dat de verzamelaars alleen volgens kilo gewicht mogen uitbe talen en niet meer per stuk. Iedere pluim veehouder moet dus ook het nettogewicht van de eieren, die hij levert, vaststellen, a, y.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5