UIT DE PROVINCIE HOE LANG IS HET LICHT? Zonopkomst Woensdag 9,21 Zonondergang Woensdag 17,34 Tusschen zonsondergang en -op komst moet worden verduisterd. Maanoplcomst Woensdag 6,30 Maanondergang Woensd. 16.44 d.a.v. Whlcheren Raad van Vrouwenpolder. De wenschelijkheid van een uitbreidingsplan, VROUWENPOLDER. Zaterdagmiddag vergaderde de Raad dezer gemeente, on der voorzitterschap van burgemeester W. Maas. Afwezig, de heer M. Arendse. Ingekomen was o.m. bericht van goed keuring door den secretaris-generaal wnd. hoofd van het departement van bin- nenlandsche zaken, van de verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. Op voorstel van B. en W. werd m. a. st. besloten, ontheffing te vragen, aan den di recteur van de voedselvoorziening van de verplichting tot hét vaststellen van voor schriften voor het bewaren en inzamelen van afvallen van levensmiddelen, aange zien het samenstellen dier voorschriften verschillende bezwaren medebrengt, daar de meeste ingezetenen zelf deze stoffen aanwenden voor veevoeder; terwijl ten aanzien van heb bewaren en inzamelen van dierlijke afvallen de'met de N.V. „Ge- kro" getroffen regeling kan gelden. Wijziging bouwverordening. Overeenkomstig den door Ged. Staten, bij een ter zake toegezonden schrijven, ge- uiten. wensch, werd m. a. st. besloten aan de bouwverordening een bepaling toe te voegen volgens welke B. en W. andere bouwmaterialen of toepassing eener an-- dere wijze van constructie, dan de bouw verordening voorschrijft, kunnen toestaan, indien zulks tengevolge van de ongunstige bouwmaterialenpositle noodzakelijk is. M. a. st. werd besloten afwijzend te be schikken op het verzoek van den heer G. H. Foebes te Tiel om ontheffing van den hem over 1940 opgelegden aanslag in de straatbelasting no. 2, terwijl z. h. st. werd besloten L. Harpe, overeenkomstig diens verzoek, voor gedeelte onthef fing te verleenen van diens aanslag in de hondenbelasting 1940. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd z.h.st. besloten, de pensioens grondslagen van de bezoldigde ambtenaren van den burgerlijken stand, ingaande 1 Ja nuari 1941, nader vast te stellen op 127 en 10. Chr. school te Gapinge. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur der vereeniging voor Chr. 1. o. te Gapinge, om beschikbaarstelling, inge volge art. 72 per L.O. wet 1920, voor een bedrag van 466, benoodigd voor bestrij ding van de kosten verbonden aan de werkzaamheden van de verbetering voor de w.c.'s in het schoolgebouw, deelde de VOORZ. mede, dat z.i. op grond van de door den secretaris-generaal van het de partement van onderwijs genomen beslis sing, inzake stopzetting van schoolbouw, enz. het verzoek geacht moet worden niet te zjjn ingediend. Na bespreking stelde de heer LANGE- BEEKE, gesteund door den heer DINGE- MANSE op grond, dat z.i. uitvoering van de door het schoolbestuur bedoelde werk zaamheden dringend noodig is, voor, den secretaris-generaal alsnog toestemming te vragen tot het doen uitvoeren van de door het schoolbestuur bedoelde werk zaamheden, welk voorstel met 7 tegen 12 stemmen werd aangenomen. Overeenkomstig een terzake van Ged. Staten ontvangen schrijven, werd op voor stel van B. en W. m.a.st. besloten tot vast stelling, ingevolge de Woningwet, van een besluit regelende den onderhoudsplicht, na de uitvoering van de verhardingswerk zaamheden, van den Zoekweg. I, den Snouck Hurgronjeweg, den Slikweg n en den Melse'sweg. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd m.a.st. besloten, aan C. van der Sluijs, overeenkomstig diens verzoek in eigendom a_~ te staan, het voor zijn wo ning In de afd. Gapinge gelegen onge bruikt wordende gedeelte zijkant weg, tegen den prijs van 0.20 per, c.A. onver minderd de kosten op deze overdracht val lende en die verbonden aan het aanbren gen van een behoorlijke perceelsscheiding. Uitbreidingsplan. De voorzitter deelde mede, dat het Ged. Staten enschelijk voorkomt, dat wordt overgegaan tot vaststelling van een uit breidingsplan, waarbij den bouw van zo merwoningen op meer doeltreffende wijze wordt gei-egeld, alsmede, dat door B. en W. te dezer zake bereids nader overleg is gepleegd met den voorzitter van het streekplan Walchei-en en den inspecteur van de Volksgezondheid. Naar aanleiding van di bespreking stellen zjj thans voor een daartoe aan te wijzen deskun dige, opdracht te geven, zoodanig plan uit te werken. Na bespreking, wordt m.a.st. besloten. Ged. Staten te doen belichten, ofschoon de Raad ook- de wenschelijk heid van het vaststellen van het beoogde uitbreidingsplan ten volle onderschrijft, hjj met het oog op de aanhangig samenvoe ging c.q. grenswijziging van gemeenten op Waleiiiren, het geven van opdracht tot het ontwerpen van bedoeld plan, voorloo- pig alsnog wensc! aan te houden. Ontslag landarbeiders. Van de circulaire van den directeur der arbeidsbeurs alsmede het schrijven van den wnd. commissaris in Zeeland betref fende het ontslaan van landarbeiders, werd met belangstelling kennis genomen. Na bespreking werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. m.a.st. besloten de, tengevolge van de gewijzigde wet op de heffing eener couponbelasting, Verschuldig de couponbelasting van ten laste der ge meente loopende leeningen, waarvoor de rente minder dan 4 bedraagt, voor re kening der gemeente te nemen en de cou ponbelasting van de geldleeningen Waar van 4 of meer rente verschuldigd, op de geldschieters te doen verhalen. Rondvraag. Bij de rondvraag werden door den heer DINGEMANSE inlichtingen gevraagd om trent de regeling van den torenwacht van den luchtbeschermingsdienst. De heer VAN DIS bepleitte de wenschelijkheid van vernieuwing van het straatwerk in de dorpskom te Vrouwenpolder, terwijl den heer VAN DEN BOSSE de wenschelijk heid van het opsnoeien van het houtge was langs de grindwegen besprak. De VOORZ. diende genoemde heeren van ant woord op het door hen naar voren ge brachte en zegde waar mogelijk zijn mede werking toe. Ophalen groente- en fruitafval. ARNEMUIDEN. In deze gemeente is aangewezen voor het ophalen van gi-oente en fruitafval alsmede etensresten welke niet door de bewoners zelf vervoederd worden aan hun kippen of konijnen enz. de heer J. L. de Trojje. Deze zal genoemde resten ophalen aan de woningen des Maan dags, Woensdag, Vrijdag en Zaterdags, zoodat de bewoners een en ander kunnen bewaren en op die dagen gereedzetten. TUSSCHEN KADE EN SCHIP GEVALLEN. ARNEMUIDEN. Doordat een trap kan telde, viel zekere v. d. K. welke te Middel burg xxit een schip pulp loste met een mand vol pulp van deze trap. De man viel tusschen kade en schip, in het water. Nadat v. d. K. uit het water gehaald was bleek dat beide lippen danig verwond waren, vooral de bovenlip. Hij werd per taxi naar het Ziekenhuis vervoerd waar een 3-tal tanden verwijderd moesten wor den. Daarna kon de man huiswaarts keeren, Gevonden voorwerpen. O. EN W. SOUBURG. Een belsting- plaatje bij J. J. Biese, Nieuws Vlissingsche weg 211. Een schi-oevendraaier en een mesje van een groentenschaaf bij G. Schuijer, gemeenteveldwachter, Nieuwe Vlissingscheweg E 209; Een snelbinder, Concierge gemeentehuis; een belasting plaatje bij Luijten, Nieuwstraat 63. Gevonden voorwerpen. OOSTKAPELLE. Lichtkleurige mantel band, te bevragen bij den Gemeente Veld wachter. Mes in schede, te bevragen bij A. Maranus, Noordweg B 68b. GRIJPSKERKE. Voor het Midden standsdiploma Algemeene-Handelskennis, slaagde den heer L. Bimmel Jr., alhier. Zuid'Beveland VERVALSCHTE DISTRIBUTIE BONNEN. HANSWEERT. Tegen den winkelier A. D. de M. alhier, werd proces-verbaal opge maakt, omdat hij van een grossier te Goes op door hem vervalschte distributie-bon nen koffie en thee probeerde te krijgen. De M. had de ongeldige bonnen 8 en 1 zoo over elkaar geplakt, dat zij den indruk maakten van dc geldige bon 81. De ver- valsching werd echter ontdekt, waarna aangifte bij de politie volgde. Collecte voor een oorlogsmonument. YERSEKE. De collecte welke alhier langs de huizen werd gehouden tot het op richten van een monument ter nagedach tenis aan de oorlogsslachtoffers uit onze gemeente, heeft opgebracht 320. Een schadepost. YERSEKE. De schipper L. Paauwe trok eind vorige week als steun voor zijn pan nen 300. P. beging de onvoorzichtigheid om het geld bij zich te houden tijdens zijn werkzaamheden. Bij zijn thuiskomst kwam hij tot de onaangename conclusie, dat van het zoo zeer begeerde steungeld niet min der dan 260 was verdwenen. Wel een zeer bittere ontgoocheling om na vnxchtcloos werken zich ook de steun nog te zien ontvallen, en dan nog wel op een dergelijke manier. Pogingen voor een betere verbinding. LEWEDORP. Er worden te Lewedorp 's Heer Arendskerke, Nieuwdorp, Heinkens- zand, 's Heerenhoek en Borssele pogingen' in het werk gesteld om e,en betere verbin ding van de Nederlandsche Spoorwegen te vei-krijgen tusschen Goes en Vlissingen. Aangezien in genoemde gemeenten zeer veel personen zich gevestigd hebben, welke elders hun werkkring hebben, is het voor deze en voor het reizend publiek thans onmogelijk zich op reis te begeven, gezien de verbinding van- en naar hun woonplaats naar- en van de stations Goes en Vlissin gen. Thans zijn in bovengenoemde gemeenten lijsten ter teekening gelegd om zoodoende de Nederlandsche Spoorwegen te over tuigen hoe noodzakelijk het is, dat zoo spoedig mogelijk maatregelen worden ge troffen dat alle treinen op de stations 's Heer Arendskerke en Lewedorp zullen stoppen. Wijziging schooltijden. KLOETINGE. De schooltijden in deze gemeente zijn thans vastgesteld van 10 12 en van 13.30 tot 16.30 uur. Getjjen Wemeldinge. Nov. (Zomertijd) Hoogwater Laagwater Maandag 25 12.35 1.22 6.02 18.34 Dinsdag 26 13.52 7.14 19.42 Woensdag 27 2.05 14.49 8.11 20.35 Donderd. 28 3.20 15.42 9.02 21.23 S. Vrijdag 29 N.M. 4.16 16.32 9.50 22.09 Zaterdag 30 5.04 17.20 10.38 22.53 Noord-Beveland De „Broedertrouw" gelicht. KLATS. Zondagmiddag werd het schip „Broedertrouw" schipper J. van Mil, wel ke tijdens de storm van 13 November ge zonken was in de Zandkreek onder Katsclie Veer, gelicht door een bok van de N.V. Giraffe uit Henckïk-Ido-Ambacht en Van der Talc's Bergings Mij. Nadat dóór de deskundigen de staal draden onder het schip aangebracht wa ren, duurde het slechts korten tijd om het geheele schip boven water te brengen. Direct werd begonnen met het uitpompen van het water, hetgeen veel tijd in beslag k Bescherm Uw keel tegen infectie met de beproefde geneeskracht van 7 nam. De geheele lading suikerbieten, was in tact gebleven. Wel zijn verschillende meubelstukken weggespoeld. De aanblik die men kreeg als men in de roef keek was ontzettend. Stoelen, tafel, lamp; de geheele kast, alles lag door elkaar, en onder slik en olie. Kleeren, beddegoed,alles is Verloren. Voor den schipper, die laag verzekerd is, is het een groote schadepost. Het glas en porseleinwei'k is gebroken. Door de lading die in het schip zat kon niet op volle kracht gewerkt worden. Het schip zal gesleept worden naar Din- teloord. De suikerbieten zullen wel niet meer voor suiker gebruikt kunnen worden, maar misschien dat er nog stroop en pulp van gemaakt kan worden. Zeeuwsch-Vlaanderen BEGRAFENIS Dr. J. DE HULLÜ. CADZAND. Maandagmiddag j.l. werd onder groote belangstelling, zoowel van de zijde der ingezetenen als van velen buiten deze gemeente woonachtig, het stoffelijk overschot van doctor Johannes de Hullu op de algemeene begraafplaats alhier, ter ruste gelegd. Vooraf was onder leiding van ds. Everts te Zuidzande een rouwdienst gehouden in het kerkgebouw der Herv. Gemeente, het gebouw voor welkB restauratie de over ledene zulk een intense belangstelling had. Bij den aanvang van den dienst deelde ds. Everts mede, dat alles wat zou voor gelezen en gezongen worden, alsmede de volgorde, waarin dat gebeuren zou op ver zoek van den overledene plaats zou vinden, zoo dat van een persoonlijke gedachtenis rede geen sprake zou zijn. Ook op de begraafplaats werd op ver zoek van den gestorvene niet gesproken; alleen dankte, nadat de kist in het graf neergelaten was, doctor J. de Hullu uit Amsterdam, een neef van den overledene, in een kort woord allen, die belangstelling voor zijn oom aan den dag legden en wees er op, hoe zjjn oom thans rust in den grond van het Cadzand, waarvoor hij im mer zoo warm voelde. Het water zakt snel. AXEL. Langdurige last heeft men ook ditmaal weer niet ondervonden van den hóogen waterstand in Zeeuwsch-Vlaande ren. Reeds is het meer dan een halven meter gezakt en zijn groote stukken wei land droog gekomen, waarop thans aller lei vuil en rommel te vinden is, dat door het water is aangevoerd. En daartusschen ziet men hier en daar een enkel madeliefje langs de oevers der kreelcen. De bieten koppen, die langs de oevers lagen voor het vee, zijn onbruikbaar en tot een rottende massa geworden. Nog is de bodem zeer drassig en de aanvoer van zgn. grondwa ter zal nog wel eenigen tijd aanhouden, doch langdurigen overlast van hoog wa ter, zooals vroeger steeds het geval was na hevigen regenval, behoort gelukkig tot het vex-leden. De watei-afvoer in deze streek werkt thans perfect. Bietencampagne loopt ten einde. AXEL. Het werk in de bietencampagne begint thans ten einde te loopen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Reeds heeft een aanzienlijk gedeelte van het vaste perso neel aan de weegbruggen enz. gedaan ge kregen voor deze campagne een ander gedeelte, werkzaam in de fabrieken, zal echter nog eenigen tijd in dienst blijven, als ook de lossers en laders. Nog lijden de lange bietentrammen en de groote vrachtauto's door Zeeuwsch-Vlaanderen, doch weldra zal deze bedrijvigheid ook weer voor een jaar achter den rug zjjn. Reeds ziet men de wagens en vrachtwa gens met pulp en dat beteekent dat de campagne ten einde loopt. Over het alge meen heeft alles een vlot vei'loop gehad, de bestaande moeilijkheden in aanmerking genomen. Ook het weder heeft medege werkt bij het buitenwerk en slechts gedu rende de laatste weken is hierin door de storm- en regenvlagen eenige stagnatie ontstaan. Toen werden de bewoners van dit gewest weer eens herinnerd aan de „ouderwetsche" campagnes, met alle mi sère daaraan verbonden. Moelijkheden bjj voetbalreizen. AXEL. In Zeeuwsch-Vlaanderen heb ben de voetbalvereenigingen thans met groote moeilijkheden te kampen in verband met de beperkte reisgelegenheden. Voor reisjes naar de gi-ensgemeenten is men nu bijv. op de fiets aangewezen, zooals in den „goeden ouden tijd", toen men er desnoods ook niet tegen opzag om bjj gebrek aan een fiets een paar uurtjes te tippelen naar de plaats van bestemming, of anders ach ter op ,,'t pinnetje" van de fiets. En in dezen tijd van 't jaar, met allerlei ongun stig weer en slechte wegen naar de afge legen dorpen in dit gewest, moet men dan ook iets over hebben voor de sport. De gewestelijke groote autobussen, waarmede anders de reizen gemaakt werden, moet men nu eenmaal missen, trein- of tramver binding is er meestal ook niet, dus rest nog slechts de fiets. En zoo ziet men thans de voetballende Zeeuwsch-Vaamsche jon gelingschap, vergezeld meestal van 'n paar oude getrouwe „veteranen" als leider, er 's Zondags op uittrekken per fiets, om te trachten elders een paar puntjes rijker te worden. Gemoedelijk, zooals in den „goe den ouden tijd" In 15.000 gezinnen wordt dit dagblad bezorgd. GEHEEL ZEELAND kunt ge bereiken met een advertentie in dit blad. Jaarvergadering Zeeuwsche bond van Harmonie- en Famfarevereenigingen. Sollstenconcours en ■Pinksterconcours volgend jaar belde te Goes. Zaterdag kwam de Bond van Harmonie- en Fanfarevereenigingen in Zeeland te Goes in jaarvergadei'ing bijeen. Vertegen woordigd waren 19 vereenigingen. De voor zitter de heer C. Flipse te Wissenkerke, moest tot zijn spijt mededeelen dat de secretaris, de heer M. v. d. Griendt te Vlij- nen, niet aanwezig kon zijn, zulks in verband met het verbod van reizen naar Zeeland. Spr. memoreert het succesvolle verloop van het Solistenconcours, ondanks de moeilijke reisgelegenheid. Het Pinkster concours kon om bekende redenen niet doorgaan. De financieele regeling is tot aller tevredenheid verloopen en spr. uit de hoop dat de bond nog eens in een herbouwd Middelburg dit concours zal kunnen hou- den. De voorzitter herdenkt het 40-jarig ju bileum van den heer L. Boonman te Hein- kenszand, wien het bestuur een bescheiden bloemenhulde bracht. De jaarverslagen van penningmeester en secretaris werden onder dankzegging aan de betreffende functionnarissen onveran derd goedgekeurd. De penningmeester, de heer F. X. Manhardt te Goes, heeft van den voorzitter bovendien een felicitatie in ontvangst, te nemen in verband met zijn 72en jaardag. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat de bond thans 40 ver eenigingen met 1153 leden omvat. De aftredende bestuursleden, de heeren A. A. Mol te Rilland en M. v. d. Griendt te Vlijmen werden met algemeene stem- mën herkozen. Het solistenconcours. De voorzitter bracht vervolgens het voorstel om zoo mogelijk in Februari een king. De' afgevaardigde van Arnemuiden solistenwedstrijd te organiseeren in bespre- zei dat hij, wanneer hij den toestand in zijn vereeniging als maatstaf neemt, de moge lijkheid van het slagen van dit concours somber inziet. De afgevaardigde van Baar land liet een optimistischer geluid hooren. Ook de afgevaardigde van Kattendijke ga- randeei'd deename zijner vereeniging. „Vroolijk Voorwaarts" te Bath, „Excel- .sior" te 's-Heer Arendskerke en „Excel- mers, De vraag werd naar voren gebracht sior" te Kloetinge garandeerden deelne- of het concours wel gehouden zal mogen worden. De voorzitter zei eerst te hebben willen weten of er animo voor bestaat. Hij meende te kunnen constateereh dat dit het geval is. Het bestuur zal dus trachten dit concours doorgang te doen vinden. ■Het zou ditmaal in Middelburg gehouden moeten worden, doch het bestuur achtte onder de huidige omstandigheden Goes ge schikter. De afgevaardigde van „Excel sior" te Middelburg zou gaarne zien dat wanneer het concours 2 dagen zou duren, dit 1 dag in Goes en 1 dag in Middelburg zou plaats vinden. Overigens kon hij de bezwaren tegen Middelbui'g niet onder schrijven. De vooi-zitter bracht de mogelijkheid naar voren het concours op een specifiek Zeeuwschen feestdag, den ,,3en Kerstdag" te houden. Deze mogelijkheid kan volgend jaar onder oogen gezien worden. Het con cours zou ook uitgesteld kunnen worden tot 3en Kei-stdag 1941, die op een Zater dag valt. Uit de vei'gadering werd het denkbeeld geopperd den 2en en 3en Kerst dag er voor te ï'eserveeren. De heer Laroes 8cht dit voox-stel voor de stadsmenschen uitermate ongeschikt. De heer Meliefste brak een lans voor den 3en Kersdag. Het idee om dezen dag hiervoor te reserveeren is naar voren gekomen om de onregelma tige opkomst der solisten te ondervangen. De vergadering acht het tenslotte be ter het concurs op een Zaterdag in Febru ari of Maart te houden. Het voorstel daar toe werd met algemeene stemmen aange nomen. Besloten werd- vervolgens het dit maal in Goes te houden. Daarna zal het 2 jaar achtereen in Middelburg plaats vin den. Als datum werd vastgesteld 8 Maart 1941. De voorzitter drong er op aan de inschrijving zoo vroeg mogelijk aan den secretaris op te zenden. De inschrijving sluit 31 December 1940. Het Pinksterconcours. Het bondsbestuur heeft aan de algemee ne vergadering de vraag voorgelegd of het onder de tegenwoordige omstandigheden raadzaam zoude zijn den jaarlrjkschen bondswedstrijd te houden. Van verschillen de zjjden werd op de wenschelijkheid hier van gewezen. Met algemeene stemmen werd dan ook besloten dit concours door gang te doen vinden en wel voor rekening van den Bond. Het bestuur heeft Goes hier voor aangewezen, daar geen enkele veree niging een aanvraag indiende. De voorzitter gaf Middelburg namens den Bond de verzekering dat zoodra zij in staat is den Bond te ontvangen het concours daar gehouden zal wordey. De uitzonderingsbepalingen van het mo bilisatieconcours van dit jaar zullen voor dit concours niet van toepassing zijn. De muzieknummers, welke reeds voor het vo rige concours zjjn uigekozen, zullen ook voor dit concours rienen. De heer Mol acht het gewenscht, ge zien de moeilijke omstandigheden' waarin de vereenigingen verkeeren, ook volgend jaar weer de uitzonderingsbepalingen toe te passen. Hij is anders bang dat vele ver eenigingen zullen degradeeren. De voorzitter was het niet met hem eens. Wanneer een vereeniging niet capa bel is in haar afdeeling uit te komen, kan zij volgens het reglement een of meer af- deelingen lager uitkomen, hetgeen echter tevens degradatie beteekent. Vei-schiÜende afgevaardigden voerden over deze kwestie het woord. Zij achtten het gewenscht de uitzonderingsbepalingen toe te passen. Het bestuur was bereid, ge zien -de besprekingen, een vooi'stel hiertoe in stemming te brengen. De heer Meliefste acht degradatie niet erg. De vereenigin gen zijn alle door de omstandigheden en kele jaren in kwaliteit achteruit. Zij leven boven haar stand, hetgeen het beste blijkt bij de concerten, die slechts zelden het peil van de concoursen bereiken. Tenslotte werd besloten het concours op dezelfde condities als dit jaar te organiseeren. De vereenigingen kunnen dus zelf haar afdee ling kiezen. De uitslagen hebben geen pro motie of degradatie tengevolge. Buiten me dedinging kan niet worden deelgenomen. Als juryleden zullen fungeeren de heeren Speets, Caro en Flipse. De voorzitter drong er op aan dat de vereenigingen regelmatig haar program ma's aan Buma opzenden. Nalatigheid geeft bergen overbodige correspondentie en de mogelijkheid op 5 boete. Wanneer een vereeniging in een jaar in het geheel niet is opgetreden, kan zij een verzoek tot teruggaaf der bijdrage indie nen. De ledenlijsten dienen vóór 1 Januari 1941 bij den secretaris te worden ingediend. Is dat niet geschied, dan zullen de cijfers van vorig jaar worden aangehouden. De fa. Tieroff te Roosendaal heeft 6 mai'schen beschikbaar gesteld. Bij loting blijken „Crescendo" te Middelburg, „Cres cendo" te Oostkapelle, „E. M. M." te Se- rooskerke, „Mozart" te Yerseke, „O. K. K." te Wemeldinge en „Witte van Haemstede" te Haamstede de gelukkige winnaars te zijn. Nadat vele afgevaardigden van de rond- vraag hebben gebruik gemaakt, sloot de voorzitter onder dankzegging voor de ge nomen besluiten en de aangename bespre kingen de vergadering. Kerknieuws Roomsch-Iiatholieken en Protestanten In Europa. Prof. Mulert heeft in de „Christliche Welt" eenige interessante cijfers gegeven over de verhoudingen der religies in Euro pa sinds 1800. In laatstgenoemd jaar telde Europa, met uitzondering van de Oos- tersch-Orthodoxe kerk in Rusland en de Balkanlanden, 89 mlllioen Roomsch-Katho- lieken en 33 millioen Protestanten. In 1870 waren deze getallen resp. 140 en 66 mil lioen, terwijl thans Europa 194 mil lioen R. Katholieken en 114 millioen Pro testanten telt. Het percentage der Protes tanten is dus sinds 1800 gestegen van 26 tot 35 terwijl dat der R. Katholieken in dien tijd daalde van 71 tot 61 De oorzaak van dit laatste moet voornamelijk worden gezocht in de omstandigheid, dat de bevolking van Frankrijk al sedert lan gen tijd niet meer toeneemt, terwijl dit in Ierland door emigratie zelfs afnam. Ten aanzien van Duitschland waren de ze verschuivingen veel kleiner. Van 1871 tot den wereldoorlog bleef hier de verhou ding vrijwel stabiel 5/8 van de bevolking Protestant en 3/8 Roomsch-Katholiek. Het verdrag van Versailles bracht een kunst matige verandering, daar de hierbjj aan Duitschland ontnomen gebieden, zoowel in het Oosten als in het Westen, een overwe gend R. Kath. bevolking hadden. Hierdoor daalde het getal R. Kath. van 3/8 op 1/3. De terugkeer van deze gebieden, alsook de aansluiting van de Ostmark en het Sude- tenland, hebben het R. Kath. bevolkings deel echter weer sterk doen toenemen, zoodat men thans, volgens een officieelo berekening van het ministerie voor kerke lijke aangelegenheden, bij een bevolkings cijfer van 96 millioen kan rekenen met 4S millioen R, Kath. en 45 millioen Protestan ten. Aan beide zijden zal men hiervan een aantal „godsdienstloozen" moeten aftrek ken. Bij de volkstelling van 1933 bedroeg dit aantal in het toenmalige Rijk ongeveer 2% millioen. Men kan dus wel zeggen, dat Geen z.g. cricisproducten naar het buitenland. Het rijksbureau voor de voedselvoor- jiening in oorlogstijd maakt bekend, dat thans op grond van het besluit van 23 Sep tember 1940 het te koop aanbieden, het te koop doen aanbieden, het verkoopen of doen verkoopen, met bestemming naar het buitenland, van alle bij of krachtens arti kel 1 der landbouw-crisiswet 1933 aange wezen ci'isisproducten, is verboden. Voorts is bepaald, dat voor de onder dit verbod vallende producten waarvan een uitvoermonopolie bestaat, ontheffing van dat verbod kan worden verleend door de crisis-organisatie, die als monopoliehoud ster voor den uitvoer der betreffende pro ducten is aangewezen. Voor producten van de bloementeelt en de boomkweekerij, bollen en knollen van bloemgewassen kan zulk een ontheffing worden verleend door de Nederlandsche sierteeltcentrale te 's-Gravenhage en voor turf èn tui'fproducten door de Nederland sche Turfcenti-ale te Assen. Giften voor de Winterhulp. Voor de Winterhulp Nederland kwam aan persoonlijke giften tot op heden een totaal binnen van 43.748.57, terwijl aan diverse giften een bedrag van 8.917.43 werd ontvangen. O.m. kwamen de volgen de giften binnen Ned. Unie Den Haag 5000 F. W. H. Rotterdam 1000 Am- sterdamsche Droogdok Mjj., Amsterdam 10.000 v. d. L., Geldrop 1000 N.V. Rott. Nieuwsblad 1000 J. C. R., Breda 1000 Ned. Ver. Wegenbouwers, Den Haag 1000 N.V.V., Amsterdam 10.000; J. S., Hillegersberg 5000. Bovendien zijn toegezegd de volgende giften C. en A. Brenninkmeyer 50.000 Philips Eindhoven 50.000 en de Rotter- darosche Banltvereeniging 25.000. het Duitsclie Rijk thans ongeveer evenveel R. Kath. als Protestanten telt een om standigheid, die onder de groote Europee- sche naties uniek is, en ook niet zonder moeilijkheden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3