Provinciale Znuwscfce Courant Middeiburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant waarin opgenomen de 183ste JAARGANG NUMMER 274 MAANDAG 25 NOVEMBER 1940 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS s H3 cent per week of f 2.30 per kwartaal Franco per poA I 2.50 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1 -5 regels f 1.50, teder® regelroeer 30 ©ent Bij abonhemeni cpectale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f 0.50, Iedere regel meer 10 ct (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG), Dit nummer bestaat uit vier bladen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAUVOOR PUBLÏCITEITS WAARDE, INGESTELD DOOR DE VE RE ENIG ING „DE NEDRRLANDSCHE DAGBLADPERS" Winterhulp Het schijnt dat er, niettegenstaande de pers verslag deed van een ter inlichting dienend onderhoud met den landeljjken leider der Winterhulpactie, in onze pro vincie nog allerlei wantrouwen is bleven bestaan. Het is daarom dat ik als bijzonder mij Verantwoordelijk achtend voor den gang van zaken in mijn provincie, mij verplicht reken een krachtig en ernstig beroep te doen op aller medewerking. Het is abso luut zeker dat de bijeen te brengen gel den zullen dienen voor onze eigen hier te lande wonende landgenooten, die het be hoeven. Naast, niet In plaats van den steun, die gegeven wordt door andere Instanties, welke dat gewoon zjjn te doén, zal het mogelijk zijn door de Winterhulpactie aan zeer velen een extra hulp te verstrekken in den komenden winter, nü vooral zoo bijzonder noodza kelijk. Hoeveel er ook gegeven moge zijn, toch blijven er nog talloozen zonder vol doende, zoo niet eenige hulp, ook in Zee land. Er wordt hulp verstrekt zonder onder- scheid van godsdienst of stand of maat schappelijke positie. En juist door de sa menwerking van velen, die anders dikwijls zonder eenige samenspreking met elkaar sociale zorg boden, zal deze des te beter nu kunnen geoefend worden. Maar het is dan ook wel zeer onverantwoordelijk om dit prachtig bedoelde werk te willen sa- boteeren of in kille zelfzucht of zelf ge noegzame eigengerechtigheid weigerach tig te zijn om mede te werken. Het is nu een gelegenheid, waarin ons volk kan too- nen dat het één is in liefde voor alle volksgenooten, die hulp behoeven, dat het een eenheid, een van God gewilde eenheid vormt. Met milde hand behoort een extra gift te worden gegeven in deze voor zoo- yelen uiterst moeilijke tijden. Aan de inzameling behooren zeker alle geestelijke voorgangers en leiders van ons volk mede te werken, en al die jongelie den en ook ouderen, die maar eenigszins in staat zijn het te doen behooren in onze steden en dorpen nobel te wedijveren in den arbeid der inzameling, opdat een rjjke oogst moge worden verkregen en veel nood nu gelenigd en menige traan kan gedroogd, die om stoffelijke ellende ge schreid wordt. Ik wek U met alle vrijmoedigheid tot die medewerking op. Stelt U aan onze .burgemeesters, die plaatselijke directeu ren van het werk zijn, tot helpen, be schikbaar. Gevoel Uw groote verant woordelijkheid jegens Uw volk en Uw behoeftigen. Christelijke naastenliefde moet ons daartoe dringen. Wat beteekent een Christelijke belijde nis met den mond, wanneer zij niet om gezet wordt in een daad van naastenlief de, die leidt tot naastenhulp Dat is onze moreele plicht, geworteld in het mensch zjjn. Helpt ook Uw armere broeders en zusters. Nog eens de gelden worden uitsluitend voor hen besteed. Een bedrag dat in Zee land wordt bijeengebracht, wordt ook in Zeeland besteed en meer dan dat, wan neer hier of daar in ons gewest groote nood is, zal immers door de milddadigheid van ons geheele volk der Nederlanden, van ouds zoo geroemd en erkend, ook elk onderdeel daarvan uitnemend verzorgd kunnen worden. Een breede schare van mannen en vrouwen heeft plaats genomen in een lan delijken Eereraad, waaronder alle Commis sarissen der provincies. Zeer velen maken deel uit van den provincialen Eereraad, w.o. predikanten en voorgangers van on derscheiden kerken en godsdienstige ge meenschappen en uit onderscheiden krin gen van landbouw en industrie en handel, onder mijn eigen voorzitterschap. De bijeengebrache gelden blijven aan vankelijk onder de ontvangers der, ge meenten of bij de grootste daarvoor aan gewezen bankinstellingen, totdat zij in gemeen overleg, voor iedere gemeente en ook aan allen, die niet tot een kerkge nootschap behooren en hulp behoeven, worden verdeeld in gelden of goederen, terwijl de financieele contröle door een commissie van onze beste Nederlandsche financieele experts wordt uitgeoefend. Vrees, dat de gelden niet zullen worden besteed voor onze armen en hulpbehoe venden, of dat het werk niet geheel in Nederlandsche handen zou zijn (ook een groote onwaai-heid) kan nu geen dekman tel meer zjjn om niet mede'te werken of ,Uw gave achter te houden. Laat Zeeland, klein als het Is, vooraan staan in deze edele actie van hulpbetoon en toonen dat het waard is een zelfstan dig gewest in de Nederlanden te zijn, met oude glorie, maar ook met nieuwe energie en moed voor de toekomst, geworteld in een rotsvast Godsvertrouwen, in een ne derig en ootmoedig toonen van zijn ge loof, uit zijn warme, eensgezinde toewij ding aan den naaste, Alle weigering o£, Marseille werd hevig gebombardeerd. Twintig branden, eenige dooden en gewonden. ERNSTIGE GEVOLGEN VOOR DE FRANSCH-BRITSCHE BETREKKINGEN IN UITZICHT Uit Vichy wordt gemeld, dat vliegtuigen van onbekende nationaliteit Zaterdagavond boven Marseille bommen op de binnenstad en de buitenwijken hebben gewoi'pen. Volgens het eerste rapport van 'den pre fect van Marseille aan de regeering te Vichy braken in de stad meer dan twintig branden uit. Volgens dit rapport cirkelden de vliegtuigen ï-uim een uur boven de stad. De bladen te Marseille melden, dat in de wijk Prado verschillende bommen 'zijn ge vallen. Daarbij zijn eenige slachtoffers te betreuren. Ook in de wijlc St. Just moeten er dooden gevallen zijn onder de burger bevolking. In bevoegde kringen neemt men, aldus het D.N.B., aan, dat hier sprake is van Engelsche vliegtuigen. De vliegtuigen koersten bij helderen, door sterren verlichten hemel, ongeveer 35 mi nuten op geringe hoogte boven de stad. De vier dooden en de gewonden zijn veroor zaakt doordat een bom op éen woonhuis terechtkwam. Volgens een nog onbevestigd belicht zou het waterleidingbedrijf van de stad door een bom getroffen zijn. Men ver moedt, dat de vliegtuigen öf van een in de Middellandsche Zee liggend vliegtuigmoe- derschip zjjn opgestegen, öf van Engeland komend over het Rhöhe-dal zijn gevlogen. Dit laatste wordt in verband gebracht met het feit, dat ook in Genéve luchtalarm is gegeven. Het D.N.B. meldt uit Genève Volgens een bericht uit Vichy heeft het neerwerpen van vliegtuigbommen op Marseille zeer groot opzien gebaard. In bevoegde kringen te Marseille gelooft men, dat het Engel sche vliegtuigen geweest zjjn, en verklaart men, dat deze overval, indien de vermoe dens bevestigd wox'den, „ernstige gevol gen" voor de Fransch-Engelsche betrek kingen zal hebben. Fransch protest te Londen. Uit Vichy wordt nader aan het D.N.B. gemeld Zondagavond is met betrekking tot het bombardement van Marseille door Engel- sghe vliegtuigen het volgende officieele 'communiqué gepubliceerd „Zooals reeds gemeld, is in den afgeloopen nacht te Mar seille luchtalarm gemaakt. Op dit alarm volgde een door verscheidene Bi-itsche vliegtuigen ondernomen bombardement. Er werd een' aantal bommen, waaronder onge veer 20 brandbommen, geworpen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten zijn vier vrouwen gedood en vjjf gewond. Drie hui zen, waaronder een in het centrum dei- stad gelegen, hebben aanzienlijke schade geleden. Het onderzoek der niet ontplofte bommen en het vinden van anti-Italiaan- sche vlugschriften laten geen twijfel be staan omtrent de nationaliteit der vlieg tuigen". In vei-band met dit feit, heeft de Fran- sche regeering een krachtig protest tegen dit niet te kwalificeeren en onverwachte optreden der Britsche luchtmacht inge diend en van de Engelsche regeering scha devergoeding verlangd. De protestnota is nog vanavond door bemiddeling van de Vei-eenigde Staten, die na het afbreken der Fransch-Britsche betrekkingen de belangen van Frankrijk vertegenwoordigen, verzon den. „WILT U DE WAARHEID WETEN?" Er is thans een boekje verschenen over Hitier, onder den titel, „Wilt u de waar heid weten?" Dit werkje zal op groote schaal in Nederland worden verspreid. Het is de bedoeling dat het in alle Nederland sche huisgezinnen zal komen. Nadat Vrij dag de Rijkscommissaris in Limburg de verspreiding persoonljjk heeft ingezet, zijn Zaterdag de commissarissen-generaal, de weermachtbevelhebber en de Duitsche hooge autoriteiten begonnen met de ver spreiding in de verschillende deelen des lands. Het aantrekkelijk uitgevoerde boekje bevat veel fotomateriaal met bijschriften over de persoon van den Führer, waarbjj tevens, bjj wjjze van tegenstelling, voor beelden zjjn gevoegd van vroeger hier te lande verspreide caricaturen. zich verre houden is ten nadeele van onze eigen Zeeuwsche hulpbehoevenden, als ge heel genomen, wat iemand individueel ook aan een enkele moge doen. Men versta dit toch in hoogsten ernst. Het gaat er om te toonen, ook aan de bezettende macht, dat wjj één zjjn in liefde tot onzen naaste. En dan zal zich over de trouwe warmge- voelende Zeeuwen, zich niemand onzer behoeven te schamen. Middelburg, November 1940. De wnd. Commissaris der Provincie, E, PIELEMANj Een oud gebruik komt in sommige Noord Hollandsche dorpen op het oogenblik nog sporadisch voor. Het is het zgn. koekventen, ook wel speculaas-venten, waarmede behoeftigen in de dagen voor het St. Nicolaas- feest een extra centje voor den winterdag verdienen (Foto Pax-Hollend) Standaardisatie van melk. Do Zaterdag verschenen buitengewone Staatscoui-ant bevat een besluit van de se cretarissen-generaal van de departemen ten van sociale zaken en van landbouw en visscherij betreffende standaardisatie van melk. Artikel 2 daarvan luidt Het is aan melkverkoopers verboden volle melk en/of melk te verkoopen. Artikel 3 Het verbod in artikel 2 gesteld, geldt niet 1. Indien de volle melk of de melk uit sluitend wordt verkocht anders dan recht streeks aan verbruikers 2. indien de melk wordt verkocht door melkverkoopers, die in het bezit zjjn van een vergunning volgens artikel 29 van het Melkbesluit mits zij deze melk hebben be trokken van een bedrijf, als bedoeld in artikel 5, deze melk voldoet aan den eisch, gesteld in artikel 4 en deze verkoop niet plaats vindt in gebieden, gemeenten of ge deelten van gemeenten, als bedoeld in dit artikel, sub. 3 3. indien de volle melk verkocht wordt in gebieden, gemeenten of gedeelten van gemeenten, door den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken aangewezen, of door bedrjjven, welke van hem ontheffing van het verbod hebben verkregen 4. indien de volle melk verkocht wordt volgens een door den seci-etaris-generaal van het departement van landbouw en vis- scherjj vastgestelde regeling ten behoeve van bepaalde categorieën van verbruikers en deze volle melk voorzien is van de aan duiding „gepasteui-iseerd", als bedoeld in artikel 13 van het Melkbesluit of van de aanduiding „modelmelk", als bedoeld in het besluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken van 18 November 1940 betreffende mo delmelk. Artikel 5 luidt als volgt Behandeling van volle melk of room, ten einde deze door onttrekking van melkvet of toevoeging van gedeelteljjk ontroomde volle melk of ondermellc te brengen op het voorgeschreven vetgehalte (tusschen 2, 4 en 2, 6 pet.) mag uitsluitend geschieden in bédrijven van melkverkoopers, die daar toe een schriftelijke vergunning van den directeur van den keuringsdienst van het gebied, waarin de behandeling van de volle melk of den room geschiedt, hebben ver kregen. Aan deze vergunning kunnen door den directeur van den keuringsdienst voorwaarden worden verbonden. Voorts bevat het besluit een aantal andere artikelen. Overtreding van eenige artikelen wordt gestraft met een hechtenis van ten hoog ste zes maanden of een geldboete van ten hoogste tien duizend gulden. De fietsvlaggetjes van de Nederlandsche Unie. Dei te Delft opgemaakte proces- verbalen zjjn ingetrokken. Een dezer dagen heeft de politie te Delft tegen twee personen proces-verbaal opgemaakt wegens het voei*en van een fietsvlag van De Nederlandsche Unie. Het gold hier een proefverbaal, teneinde op korten termjjn een uitspraak te verkrjjgen over de vraag, of het voeren van genoem de vlag een inbreuk vormde op het uni formverbod. Van de zjjde van De Nederlandsche Unie wordt thans medegedeeld dat bedoelde proces-verbalen zijn ingetrokken en dat niet tot .vervolging zal worden ever- gegaan* De prijzen in restaurants, café's e.d. Verhoogingen alleen toegestaan met toestemming van den secretaris-generaal van handel, nijverheid en scheepvaart. Van bevoegde zijde wordt er de aan dacht op gevestigd, dat het voorschrift van de Prijzenbeschikking 1940 no. 1, vol gens hetwelk prijsverhooging boven het peil van 9 Mei 1940 vex-boden is, ook van toepassing is voor de dranken, maaltijden en eetwaren, welke in restaurants en café's worden verstrekt. Gebleken is namelijk, dat verschillende restaurant- en caféhouders de tarieven hebben verhoogd zonder dat daar voor vergunning door den secretaris-gene raal van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart is verleend. Zoo danige vergunning is tot dusverre behou dens in enkele afzonderlijke gevallen slechts verleend ten aanzien van bier en gedistilleerd, voorzoover de prjjs lager was dan 20 cent. De toegestane vexhooging be draagt 1 cent. Alle pi'ijsvei'hoogingen, die sinds 10 Mei 1940 in restaurants en café's hebben plaats gevonden, zijn, tenzij daarvoor toestem ming van den secretaris-genex-aal van han del, njjverheid en scheepvaart is verkregen, als overtreding der prijsvoorschriften te beschouwen. Hun, die zich daaraan schul dig maakten, wordt aangeraden bedoelde prjjsverhoogingen zoo spoedig mogelijk on gedaan te maken. Aanvragen tot prijsverhooging met be trekking tot de tarieven in het hotel-, café restaurant- en pensionbedrijf, dienen te worden gelicht tot het Rijksbureau voor het hotel-, café, restaurant- en pension- bedrijf, Raamweg 14 te 's-Gravenhage. DE AANVALLEN OP ENGELAND. Southampton gebombardeerd. Volgens de door het oppex-bevel van de Duitsche weermacht ontvangen berichten hebben talrijke Duitsche gevechtseskaders in onophoudelijke aanvallen in den nacht van 23 op 24 November Southampton met bommen van alle kalibers overvloedig be stookt. In de haven- en industrieele instal laties braken geweldige branden uit, die tot zelfs in Frankrijk waren te zien. De aanvallen concentreerden zich vooral op de zeer belangrijke haven en werfinstalla- ties alsmede op eenige belangrijke wapen fabrieken, waarin zeer zware ontploffingen ontstonden. Naar het door Reuter gepubliceerde com muniqué van het Engelsche ministerie van luchtvaart en van het ministerie voor open bare veiligheid mededeelt, werden in de eerste uren van den nacht van Zaterdag op Zondag in vele deelen van Groot- Brlttannië hommen geworpen. Een stad in Zuid-Engeland had een aanval van ver scheidene uren te verduren, waarbjj vele bommen werden geworpen. Door explo sieve- en brandbommen werd talrijke scha de aangericht. Een aantal personen werd gedood' of gewond, jr DOOR DE DUISTERNIS MISLEID EN VERDRONKEN. Uit het water aan de Lijnbaan te Den Haag is opgehaald het ljjk van den 38- jarigen J. J. M. W. Vermoed wordt, dat W. reeds op 2 November door de duisternis is misleid en zoodoende te water; is geraakt, De distributieperiode van vleesch verlengd tot tien dagen. Het rantsoen blijft echter ongewijzigd. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van landbouw en vissche- rjj maakt beleend, dat in de distributie van vleesch en vleeschwaren een wijziging is gebracht. Door verschillende omstandig heden is het aanbod van slachtvee dezer dagen gering. In verband hiermede is de duur van de eerstvolgende distributie-periode gesteld op tien dagen tex-wijl het rantsoen onge wijzigd is gebleven. Men dient derhalve! het gebruikelijke x-antsoen over tien dagen in plaats van zooals tot dusverre het geval was over een week te verdeelen. Gedurende het tijdvak van Maandag 25. November t/m Woensdag 4 December a.s, geeft elk der met „tien vleesch" gemerkte bonnen recht op het koopen van 100 gram: vleesch, heen inbegrepen, öf een rantsoen vleeschwaren. De met „tien worst, vleesch waren" gemerkte bon geeft gedurende dat tijdvak uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen welke op 4 December a.s. nog niet gebruikt zjjn, blijven nog geldig t/m Zondag 8 December a.s., met dien ver stande, dat zjj gedurende het tijdvak van 5 December t/m 8 December a.s., niet ge- bx*uikt zullen mogen worden voor het koopen van vleesch of vleeschwaren in ho tels, restaurants e.d. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund of kalfsvleesch en voor gerookte worst- soorteix^ 100 gram voor gekookte worst soorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongeworst en nier- brood en 150 gram voor bloedworst. 2200 militairen en 1986 burgers tengevolge van den oorlog omgekomen. Uit een publicatie van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat in Mei tengevolge van de oor logsomstandigheden zjjn gestorven 2185 militairen en 1864 burgers en in Juni 15. militairen en 122 burgers. 's-Gravenhage heeft in Mei 143 militairen en 67 burgers, in Juni 1 militair als slacht offer te boeken gehad. In totaal dus 211, Voorts zijn in Rotterdam in Mei 166 mili tairen en 798 burgers en in Juni 3 mili tairen en 20 burgers, in totaal 987 personen als slachtoffer gevallen. Het totaal voor Mei en Juni bedraagt dus 2200 militairen en 1986 burgers, Wie heeft werk voor de oorlogsinvaliden Geljjlc men eenigen tijd geleden in de pers heeft kunnen lezen, is de zorg voor, het medisch en sociaal herstel der oorlogs invaliden (gewonden, verminkten en zie ken) tot een ondenverp gemaakt vaxx staatszorg. Op instigatie van den rijks commissaris is een groot bedrag op de begrooting van sociale zaken gebracht, waaruit alle kosten van dit herstelwerk kunnen worden bestreden, terwijl daar naast het afwikkelingsbureau van het departement van defensie zorgt voor de pensioenvoorzieningen der militaire oorlogs invaliden en voor andere eventueele nood zakelijke hulp aan hen. Hun medisch herstel wordt verzorgd door den militairen geneeskundigen dienst. Na het medisch herstel en als regel zelfs reeds te voren wordt de vereeniging A.V.O. ingeschakeld onx te zorgen voor het sociale herstel, het terugbrengen der oorlogsslachtoffers in de. maatschappij. De vereeniging heeft daar voor een apart bureau ingericht, het ar beidsbureau voor oorlogsinvaliden (A.O.O.)] Het bureau, dat reeds een aantal voor malige oorlogsgewonden heeft geplaatst of herplaatst, zal gaarne verdere aanvragen van werkgevers om oorlogsinvaliden of voormalige oorlogsgewonden in dienst te nemen ontvangen. Anderzjjds kunnen zji, die reeds uit de hospitalen, ziekenhuizen en herstellingsoorden ontslagen zjjn en nog niet geslaagd zijn in het vinden van werk, zich bjj dit bureau aanmelden. Het arbeids bureau voor oorlogsinvaliden is gevestigd Nicolaas Maesstraat 52, .Amsterdam Zuid, N.S.N.A.P. WENSCHT HET PLEIN TE DEN HAAG ALS ADOLF HITLER-PLEIN. Het A.N.P. meldt, dat de kring Den Haag van de N.S.N.A.P., leider dr. E. H. van Rappard, een verzoek heeft gericht tot den gemeenteraad van Den Haag om het „Plein" in den vervolge te doen heeten „Adolf Hitler-plein". In het verzoek voert de kring eenige gronden aan, waarop dit steunt,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1