Raad van Vlissingen wijst belasting' verhooging al. ««ZEELAND» Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 23 November 1940 Het oude station wordt aangekocht Kroniek van den dag Verzet Jn Britsch-IncTë. De aandacht wordt in dezen tijd ster ker gevestigd op Britsch-Indië doch, waar de berichten doorgaans uit Britsche bron komen, is het niet xnogelgk er peil op te trekken. Het beeld van den toestand in Indië is ook door de trage berichtgeving onvolle dig. Dat is te meer jammer, omdat juist voor het uitbreken van den oorlog het ge schil tusschen Londen en het Congres over den status van Britsch-Indië weer werd ppgerakeld. Het streven naar onafhankelijkheid was wel zeer vaag omschreven, maar na derhand bleek, dat het Britsch-Indische volk er ock op stond, zijn eigen grondwet vast te stellen. Van regeeringswege kon den te dien aanzien geen toezeggingen worden gedaan, zulks met een beroep op de buitengewone omstandigheden, al ver klaarde men zich in Londen tot tegmoet- koming bereid. In een beschouwing over dit onderwerp schrijft de N.R.Crt. „Blijkens uitlatingen van Gandhi zijn re geering en Congres óp het punt van de beperkte grondwetscommissie wel nader tot elkaar gekomen, maar niet op het punt van den Britschen invloed bij de op stelling van de grondwet, noch wat be treft den eigenlijken status van Britsch- Indië, die in de grondwet moest worden vastgelegd. Wat aan Britsch-Indië was toegezegd was een Dominion-status van het Westminster-type, de positie van lan den als Canada, Australië en Zuid-Afrika dus maar wat voor deze landen nog niet geheel vast staat het recht tot afschei ding uit het Britsche gemeenebest en tot onzijdigheid in een Engelschen oorlog zou dat voor Britsch-Indië wèl buiten twijfel staan? In ieder geval zou de En- gelsche regeerihg door haar militaire macht haar opvatting ten deze altijd aan Britsch-Indië kunnen opleggen, terwijl zij niet zou kunnen beletten, dat de andere Dominions zich de betwiste rechten even tueel usurpeerden, gelijk Ierland bijv. heeft gedaan. Zij zou aan Indië deze rechten niet kunnen toestaan, omdit dit land haar in bijna iederen oorlog onmisbaar is (ge lijk ook nu weer wordt bewezen) en toch zou zij kunnen zeggen, dat aan Indië de dominions-status was toegestaan. Dat was het punt, dat zich achter de discussies over c.1 of niet onafhankelijkheid verschool en hieromtrent zijn de partijen tenslotte stéeds verder van elkaar geraakt. Hoe weinig nu ook verder omtrent den aard der Engelsche compromisvoorstellen bekend is, /ast staat, dat het eene na het andere is verwox-pen en dat het Congres langzamerhand is ovei-gegaan tot een ge- oi-ganiseerden strjjd. Niet alleen is de ont houding aan de regeering voortgezet, maar ook is de beweging der burgerlijke ongehoorzaamheid begonnen en dezer da gen heeft de wetgevende vergadering de aanvullende begrooting verworpen, die een verhooging der oorlogsuitgaven voorzag. Gandhi, die eerst een matigen invloed oe fende in zijn partij, is tot het 'standpunt der meer extreme leiders genaderd en heeft zijn actie sterk uitgebreid. Zoo is de constitutioneels strijd geworden tot een beweging ter belemmering van de Brit sche oorlogvoering, voor welke beweging de Congresleiders het recht opeischen vrijelijk propaganda te maken. Daar hier mede vitale belangen van het Empire in het spel zijn gekomen, is het in Indië den laatsten tijd hard tegen hard gegaan en zijn vele leidei'S gearresteerd, o.a. Pandit Nehru, De beweging tegen de oorlogvoe ring is overigens meer wapen dan begin sel oorspronkelijk waren de Congreslei ders en met name Gandhi tegen de Engel sche oorlogsdoeleinden niet gekant. Ook is de tijdskwestie voor hen nog altijd niet de hoofdzaak de grondwettelijke hervor mingen hoeven niet reeds nu in vollen omvang haar beslag te krijgen, mits de regeering maar op dit moment voor de pei-iode van na den oorlog binnende en toe reikend'- toezeggingen kan doen. Nu de Indische kwestie in deze nieuwe phase is gekomen, kan zij stellig van in vloed worden 'op de Britsche militaire sterkte in andere deelen van de wereld. Niet zoozeer wegens de soldaten, die te allen tijde rustig kunnen worden gerecru- teerd uit de vorstendommen en de Noord- Westelijke provinciën, welke buiten den invloed van het Congres staan, maar voor al om de materieele bijdragen tot de oor logsinspanning, waarvan men in Engeland veel verwacht. De conferentie van de Oostelijke Empire-groep, onlangs in Delhi gehouden, had ten doel deze inspanning te bevorderen en veel is den laatsten tijd ge daan tot organisatie van de wapen-indus trie in Indië. Voor de Icrijgsverrichtingen in de Middellandsche Zee, in Afrika en het Naburige Oosten is dat natuurlijk van groot gewicht en de regeering zal aldus te langen leste wel met zoodanige voor stellen komen, die -de nationalistische be weging in Indië ervan terughouden tot een werkelijke belasting voor de Britsche oor logvoering te worden. De Engelschen in Egypte. Het D.N.B. meldt uit Beirvet: Als gevolg van de energieke weigering van- de Egyptische regeering om verder hij te dragen in de militaire uitgaven der Engelschen in Egypte, hebben de Engel sche militaire autoriteiten besloten het nog ontbrekende stuk weg, ter lengte vaii 450 kilometer, loopende van Assoean naar Wadi Ahlfa in Opper-Egypte voor eigen rekening aan te leggen. Deze weg, die door de verlenging aan weerszijden het Egyptische oorlogstooneel met het Soe- daneesche verbindt en dientengevolge voor de Engelsche strijdkrachten van vitale be- teekenis is, zou, wat de techniek betreft, op dezelfde wijze worden aangelegd als de Weg over den berg Sinaï naar Palestina, In kringen te Cairo wordt gezegd, dat de Engelschen voor den eersten keer in de geschiedenis der Engelsch-Egyptische betrekkingen de kosten voor de verdedi gingswerken van hun empire in Egypte uit eigen zak moeten betalem De Raad van Vlissingen kwam gisteren bijeen onder voorzitterschap van burge meester Van Woeldereru Twee vacatures. Afwezig: de heei-en Sorel en de Wilde. Ingekomen waren eenige stukken be treffende goedkeuring door Ged. Staten van Raadsbesluiten. Tot onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand wordt benoemd ver klaard de heer F. C. Wijsveld, alhier. Nieuwe Raadsleden. De geloofsbrieven van de nieuwbenoem de Raadsleden, mèj. H. Meyer en den heer J. M. van Linschooten worden in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de leden mevr. Hartjes, Andriessen en Kö- nig. De vergadering wordt geschorst. Na heropening rapporteert mevr. HART JES, dat de geloofsbrieven in orde zijn bevonden en dat tegen toelating geen be zwaar bestaat. Hierna wordt besloten mej. Meyer en den heer Van Linschooten toe te laten als leden van den Raad. Af valuer ordening. B. en W. stellen voor, ingevolge de af- vallenbesluiten 1940, I en II over te gaan tot vaststelling eener verordening, waar bij de aan de gemeente opgelegde verplich ting, om de afvalstoffen, alsmede de ca- davers van honden en katten te doen in zamelen, nader wordt omschreven. De ontwerp verordening is gereed gemaakt naar het model-ontwerp,' dat daarvoor van wege de Ver. van Nederlandsche gemeen ten is samengesteld. Aangenomen, Gemeentebegrooting van 191,0. Gewijzigde vaststelling. Gedeputeerde Staten hebben bezwaren gemaakt tegen eenige posten óp de ge meentebegrooting 1940. De verandering in uitkeeringen en de omtrent de begrooting gemaakte opmerkingen zijn verwerkt in een begrootingswijziging, welke B. en W. den Raad ter vaststelling hebben aangeboden. De heer POST (s.d.a.p.) spreekt er zijn leedwezen over uit, dat Ged. Staten den post aanleg en onderhoud van straten en plantsoen hebben besnoeid. Spr. wijst er op dat er straten noodig aan onderhoud toe zijn en dringt er op aan dat deze belan gen nogmaals onder de aandacht van Ged. Staten wox'den gebracht. De heer VERHAGEN (lib.), zich aan sluitend bij deze opmerking, zegt dat er voor deze -bezwaren alleszins plaats is, omda,t hier kan worden gesproken van een symptomatisch verschijnsel.' In het bijzon der vestigt spr. de aandacht op de beper king welke ten aanzien van het. subsidie voor V.V.V., temeer waar hier vergelijkin gen kunnen worden getroffen met Middel burg. De V.V.V. worstelt met groote moei lijkheden; juist vóór den oorlog werd de uitgave van 10.000 folders verzorgd. Door de voorgeschreven bezuiniging worden de moeilijkheden nog grooter. In de derde plaats moet gewezen op de op zichzelf reeds hoogst ongewenschte ver laging van den post schoolvoeding en klee ding. Het gaat hier om het belang van het arme kind; een belangrijk sociaal werk De heer VAN OORSCHOT (s.d.), even- komt hier in het gedrang, eens bezwaren ontwikkelend, kan zich niet aan den indruk onttrekken, dat Ged. Sta ten willens en wetens aansturen op verla gingen, zonder er zich rekenschap van te geven, of deze wel gerechtvaai'digd zijn. Dat geldt voor den post subsidie V.V.V. Al zal er gedurende den ooi-log van haar wei'k niet zoo veel kunnen komen, we moeten den blik gericht houden op de toekomst en op ons qui-vive zijn om onze stad haar bloei, die onder den druk ver- schrompelt, te hergeven. Daarom was deze post niet overbodig. Met betrekking tot de voeding en Wee ding meende spr. te moeten constateeren, '.dat Ged. Staten zich er niet van hebben vergewist of hier niet tekort werd gedaan aan de kinderen, die juist nu aan extra verzorging toe zijn. Er valt een voortdu rende stijging der prijzen waar te nemen, vooi-al ten aanzien van de eerste levens behoeften. Ged. Staten hadden klaar moeten aan- toonen, dat de verlaging sociaal verant woord is, maar daarvan is niets geble ken. Nu schrijnt het bij ons, omdat er te kort wordt gedaan aan de taak. die de overheid ten deze heeft. Wanneer Ged. Staten meenen, dat de posten moeten wor den verlaagd, dan wil zulks zeggen, dat wij over de schreef zijn gegaan. Wij ach ten ons echter niet verantwoord wanneer op deze wijze het mes in onze begrooting wordt gezet. Er worden comité's opgericht voor hulp in de komende wintermaanden. Hemel en aarde ^worden bewogen om iets tot stand te brengen en nu zal op het werk dat de overheid doet, worden beknibbeld. Deze maatregelen passen zeer slecht bij de terminologie van dezen tijd. De heer WOLTERING (a.r.) geeft als bemiddelingsvoorstel de gedachte in over weging een post van 500 op de begroo ting voor V.V.V. geplaatst te krijgen. De heer DE RUITER Xc.h.) kan zich in veel vereenigen met wat door den heer Van Oorschot is gezegd. Het advies van den heer Woltering juicht spr. toe; een bedrag van 225 is inderdaad te laag. Een bemiddelingsvoorstel heeft wellicht kans. De heer KORTEWEG (v.d.) sluit zich namens zijn fractie aan bjj de gemaakte opmerkingen. De VOORZ. constateert dat de Raad zich dus achter de bezwaren van B. en W. heeft geschaard. De wethouder van financiën, de heer RORIJE, zegt dat thans met man en macht wordt gewerkt aan de verbetering van straten en plantsoenen. In verband met de stijging der mateiïaalprijzen is de post reeds vei-hoogd. Mocht zij nog niet toereikend zijn, dan zullen B. en W. niet aarzelen verder te gaan. Ged. Staten hebben alles in 't werk ge steld om de begrooting goedgekeurd te krijgen. De nieuwe begrooting eal niet meevallen. Mocht zg er zoo uitzien als de vorige, dan mogen we de handen dicht knijpen. Wellicht zijn er meevallers, zoodat ook kan worden voldaan aan het verlangen van B .en W. dat de post voeding en klee ding niet behoeft te worden verlaagd. Het voedsel zal, naar spr. verwacht, niet min der zijn. B. en W. zijn ten deze diligent. Ten aanzien van het subsidie van V.V.V. zegt spr., dat men in Middelburg en Den Haag van oordeel is, dat er op het oogen- blik grootere belangen te behartigen zijn. Echter zijn ook B. en W. van oordeel, dat. wanneer V.V.V. wil werken, zij ruimer armslag behoeft. De VOORZ. heeft in andere kwaliteit besprekingen gevoerd met den t.b.c.-arts in verband met een mogelijke uitbreiding van de gevaarlijke t.b.c. Deze zaak heeft de volle belangstelling en met het oog daarop zal dan ook een onderzoek worden ingesteld naar den voedingstoe stand. Zulks merkt spr. op, strekt ter ge ruststelling met het oog op de schoolvoe ding, die de volle aandacht heeft. De heer VAN OORSCHOT drukte brj de replieken nog zijn voldoening er over uit, dat dit onderzoek kan worden ingesteld. Het voorstel van B. en W, wordt aan genomen. Rekeningen der gemeentebedrijven. B. en W. bieden ter voorloopige vast stelling aan de rekeningen van baten en lasten en die van de kapitaalsinkomsten en -uitgaven van het grondbedrijf, het wa terleidingbedrijf, het badbedrijf, het wo ningbedrijf, het vischmijnbedrgf, den Vee- en vleeschkeuringsdienst, den ï-einigings- dienst en van het fonds voor den aanleg en het verbeteren van straten en wegen. De heer KöNIG (s.d.) bespreekt de re kening van het waterleidingbedrijf en acht het onjuist dat Ged. Staten afwijzend staan tegenover een storten van de winsten in het resrvefonds. Spr. acht het juister, deze winsten te reserveeren voor extra afschrijving en materiaal-vernieuwing dan deze over te hevelen naar den genoemden dienst. De heer VERHAGEN (lib.)' sluit zich bij dit betoog aan, temeer, waar hier ge raakt wordt aan het beheer van overheids bedrijven. Spr. dringt dan ook aan op de tarieven- verlaging onder het oog te zien en' het gevoelen van den raad aan Ged. Staten kenbaar te maken. De heer RORIJE (weth.) acht het voor- geschrevene eveneens principieel onjuist. De saldi behooren tekqmen ten bate van het bedrijf. De Rijksbegrootingscommissie staat echter op een ander standpunt. Er zal weinig aan te doen zijn ca om andere posten te sparen, moeten wg ons er bij neerleggen, aldus spr. Het voorstel van B. en W. werd daarna aangenomen. Goedkeuring van rekeningen Goedgekeurd worden de rekening over 1939 van het gasthuis, het Burger Wees huis, van Maatschappelijk Hulpbetoon. Raad Vlissingen 3. Voorloopige vaststelling gemeente- rekening. B. en W. bieden ter voorloopige vast stelling aan de rekening van inkomsten en uitgaven van de gemeente over het dienst jaar 1939, sluitende wat den gewonen dienst aangaat in ontvangst met f 1.803.787.71 en in uitgaaf met - 1.754.594.67 alzoo met een batig slot van 49.193.10 De kapitaaldienst sluit in uitgaaf met ƒ1.293.536:71 en in ontvangst met -1.228.090.32 alzoo met een nadeelig slot van t 65.446.39 B. en W. merken in hun toelichting op, dat nu de rekening over 1939 een batig saldo heeft opgeleverd, het indertijd van het rijk ontvangen rentelooze voorschot voor de begrooting 1939, zal moeten wor den terugbetaald. Het batig saldo blijft, na aftrek van de aan het rijk terug te beta len 70 van het renteloos voorschot 19.047.46 groot, welk bedrag ten bate van de begrooting van 1941 komt. Z.h.s. aangenomen. Pensioen P. Laernoes. B. en W. stellen voor, aan den heer P. G. Laérnoes, oud-wethouder der gemeente, met ingang van 31 Januari 1941 in het genot te stellen van het maximum wethou derspensioen van 1000 per jaar. Aldus besloten Vergunningsrechten. Een gewijzigde verordening. B. en W. stellen voor eenige wijziging aan te brengen in de bestaande verorde ning op de heffing van het vergunnings recht voor den verkoop van sterken drank in het klein en in verband met het feit, dat sedert 1 Januari 1938 geen afzonder lijke verordening tot invordering der be lastingen meer wordt vastgesteld, een ge heel nieuwe verordening vast te stellen. De heer VERHAGEN (lib.) achtte de oude verordening niet juist, wat betreft de aanvaarde normen, doch ook wat het onderhavige voorstel betreft, ontwikkelde spr. eenige juridische bezwaren. De heer CASTEL (s.d.) ging ook de be zwaren, die aan de oude verordening Weef den na. De VOORZ, zei dat de wet dezen vorm voorschrijft en dat de schatters er zijn om een billijke naleving der verordening te bevorderen, waarna de raad zich met de voordracht vereenigde. Verlening huurovereenlcomst. Aangenomen werd het voorstel opnieuw voor den tgd van 5 jaar te verhuren aan de firma B, Stofkoper Co., een stukje grond, deel uitmakende van de Houtkade en dienende voor het plaatsen van een walhuis. Het waterleiding tarief. B. en W, stellen voor zich te vereeni gen met de conclusie van de commissie van het waterleidingbedrijf, dat er geen aanleiding bestaat om over te gaan tot wijziging van het thans geldende water leidingtarief. De heer ANDRIESSEN (r.k.) betreurt deze conclusie. Dit tarief is een bron van ontevredenheid, waarbij spr. vooral wijst op de methode van verrekening van het meerdere verbruik. Is het niet mogelijk, om, gelijk dat in diverse gemeenten ge schiedt, deze verrekening over een geheel jaar te doen geschieden. Wethouder KNOOP betoogde in zijn antwoord, dat daartegen overwegende be zwaren bestaan, van de zijde van den In specteur van de Volksgezondheid, terwijl er vooral technische bezwaren zijn, met het oog op de continuïteit der waterleve- ring. Het voorstel werd' daarna aangenomen. Vervolgens werden z.h.s. aangenomen het voorstel tot wijzigen van de overeen komst met het Rijk tot verhooging van het voorschot van het Rijk inzake de door trekking van den Boulevard de Ruyter om den voormaligen Gevangentoren van 41.000 op 42.672.53 en dat tot het verleenen van een premie van 160 (een honderd zestig gulden) aan A. de Klerk voor verbetering van 2 wo ningen aan de Vrouwestraat No. 20. Classificatie Personeele belasting. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening betreffende het plaat sen der gemeente Vlissingen in de 5e klas se voor de heffing van de personeele be lasting. B. en W. hebben tegen dit verlangen van het depai-tement van Binnenlandsche Zaken bezwaren ingebracht, omdat zij deze rangschikking voor minder draagkrach- tigen niet verantwoord achtten. Zij zijn tenslotte 'gezwicht, toen te ver staan werd gegeven, dat bij niet voldoen aan het verlangen de verordening tot hef fing van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting voor het belas tingjaar 1941)1942 niet voor goedkeuring in aanmerking zou kunnen komen. Nadat de VOORZ. had verklaard, dat het voor-stel om formeele redenen op de agenda was geplaatst en dat de classifica tie eerst in 1942 van kracht wordt, opende de heer VAN OORSCHOT het debat. Spr. betoogde, dat de sociale positie der ingezetenen in het gedrang komt, wan neer wij naar de vijfde klasse worden „ge deporteerd". Het gaat eerst om hen, die het op het oogenblik het moeilijkst heb ben. Deze bezwaren gelden ook ten aan zien van het meubilair. Spr. kan zich er niet mee vereenigen, dat nu van ovex-heids- wege maatregelen worden genomen. Spr. heeft geen wees voor de conse quenties en durft desondanks neen te zeg gen op dit voorstel. Wanneer B. en W. be reid zijn, nog eens overleg te plegen met Ged. Staten, zal spr. zich daarbij neer- leggen. De heer VAN ROOIJEN (a.r.) vraagt zich af of vanwege het departement wel voldoende onderzocht is, of de motieven een plaatsing in de 5e klasse rechtvaardi gen, zulks in vex'gelijking met andere ge meenten van gelijke grootte. Het uitslui tende argument van de lagere huurwaar den ,is niet overtuigend. Het peil van de huurprijzen speelt toch ook nog een rol en dat is thans te veel over het hoofd ge zien. Spr. wijst op den trek naar de rand gemeenten, die ongetwijfeld nog zal toe nemen. Wij zullen ons er wel bij moeten neerleggen, aldus spr., maar de raad hand haaft zijn bezwaren. De heer DE RUITER (c.h.) stelt in het licht, dat het niet juist is te zeggen, dat alleen de minst draagkrachtigen getrof fen worden. De verhooging gaat over alle aanslagen. Ex* zullen er ongeveer 400 bij komen. Een cri de coeur. De heer VERHAGEN (lib.) zegt, dat het voorstel ook op hem een onsympathie- ken indx-ulc heeft gemaakt. Spr. wijst voorts op de mogelijkheid welke art. 283 der Gemeeixtevvet opent, om 100 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelas ting te heffen. In afwachting van het antwoord van B. en W. is spr. geneigd tegen te stem men. De heer KORTEWEG (v.d.) wijst op de sociale onrechtvaardigheid van den ge stelden eisch: Spx\ zou niet abrupt neen willen zeggen en adviseert het voorstel van de agenda af te voeren. Ook de heer ANDRIESSEN (r.k.). deel de de ingebx'achte bezwaren. Wethouder RORIJE zegt, dat B. en W. destijds ernstige bezwaren hebben geop- pex-d. De beslissing van Den Haag is van zeer recenten datum. Inderdaad is dit voorstel moeilijk te verdedigen. Wanneer de raad het verwerpt, weet spr. niet, wat er gebeuren zal, alleen weet hij wel dat dan de 75 opcenten niet mogen worden geheven en dat het nog moeilijker zal zijn, om de begrooting sluitend te ma ken. De omstandigheden zijn voor Vlissin gen zeer slecht. Spr. is er overigens van overtuigd, dat Den Haag zich bij een af wijzende beslissing niet zal neerlèggen. Replieken. De heer DE RUITER (c.h.) zegt, dat de mogelijkheid van oninbaarheid nog open blijft. De heer VAN OORSCHOT (s.d.) betoo- gend, dat het betoog van den heer De Rui ter zijn argumenten heeft versterkt, zegt, dat de oninbaarheid geen steekhoudend argument is. Ook spr. zou er voor zijn, dat het voorstel wordt afgevoerd. De VOORZ. „Daar houden wij niet van". De heer VAN OORSCHOT aanvaart de consequentie van het neen. Spr, wil de maatregelen dan maar afwachten. De heer KORTEWEG (v.d.) vreest dat de gemeente bij een weigering aan nog la ger wal zal komen. Toch kan ook spr. niet voorstemmen en hij .stelt daarom DE CENTRALE KEUKEN. De Centrale Keuken Opvoedend in haar taak, Richt zich tot de lieden, Met een goeden smaak. Voor de Jceukenpieten Is t geen aardigheid: Ze zijn hun spionnage In de keukens kwijt. Vrouwen bij hun gasstel, Van de kook geraakt, Kunnen nu eens proeven, Hoe het eten smaakt. Ook het keukenmeisje Gaat voorgoed naar huis Ze staart met brandend' oogett. Naar 't gebluscht fornuis. Wij sparen onze kolen De groenboer komt niet meer. Dan hooren wij geen nieuwtjes. Berichten over t weer. Wij lezen eiken a/vond 't Menu in onze krant. Er komt vast een rubriekje! „Centrale Keukenstand C. J, v. .V, STOOMWASSCHERIJ TELEFOON-637 MIDDELBURG Hét. adres voor beter werk 1 voor het punt af te voeren. De VOORZ,„Dat helpt niets", De heer KORTEWEG i „Dan hebben wij toch iets gewonnen". De VOORZ. „B. en W. hebben een zelfden strijd doorgemaakt. Er is nu een maal niets aan te doen". De heer WOLTERING (a.r.)" zegt, dat hij zich, gelijk in de commissie voor de; financiën, achter het voorstel plaatst. De heer ANDRIESSEN (r.k.), is niet overtuigd en zal tegenstemmen. Nadat de heer RORIJE (weth.)' gezegd had dat B. en W. den eisch ook onlogisch en onjuist achtten, maar er tevens op wees, dat het departement voor de argu menten niet zal zwichten, werd het voor- stel verworpen met 10 tegen 5 stemmen. Voor de heeren Knoop, Rorije, Edelman, De Ruiter en Wittering. De heer Korte- weg onthield zich van stemming. De gemeente koop het Oude. Station der N.S. Voorstel tot aankoop van eenige terrei nen nabij het oude spoorwegstation, be noorden den Prins Hendrikweg yan de N.V. Nederlandsche Spoorwegen. De heer VAN OORSCHOT (s.d.)" B. en W. huldigend voor hun werkzaamheid ten deze vraagt naar de mogelijlxheid om 'het gedeelte begrensd door den Prins Hen drikweg, Ouden Vlisslngschen weg en het poldexwegje in het plan te betrekken, om een sluitend geheel te krijgen. Is het de bedoeling de woningen voor- loopig nog te vex-huren en de pacht van spoorwegtuintjes te doen voortduren?, De VOORZ. zegt, dat uitbreiding niet mogelijk is, omdat deze terreinen voor lange jaren in erfpacht zijn gegeven aan de Vlismar. De huren en pachten worden vex-lengd. De eerste bestemming van het terrein, is er een stortplaats van te maken. De heer VERHAGEN (lib.) brengt hulde aan B. en W. ook voor hun koop manschap. Het voorstel wordt aangenomen. Tot lid der schattingscommiasie wordt in de plaats van den heer J. Loois Hzn, aangewezen de heer J. Loois Azn, Rondvraag. Op een vraag van den heer POST (s.d.); deelt de VOORZ. mede, dat de uitbreiding van het politiecorps dezer dagen haar be slag zal krijgen. De heer VAN OORSCHOT vraagt welke maatregelen B. en W. denken te nemen, om het onderwijs aan H.B.S.-leerlingen weer normaal te doen functionneeren. Wanneer zal de H.B.S. worden vrijgegeven. Mevrouw HARTJES (c.h.) bepleit de be langen van het gymnastiekonderwijs en vraagt naar de mogelijkheid om de leer lingen van school-Brand en scliool-Lu- brechtse in het lokaal bij de school aan de Sottegemstraat te doen geven. De heer EDELMAN (weth.) deelt in antwoord op deze vragen mede, dat de moeilijkheden in verband met de vorde ring der lokaliteiten zeer gx'oot zijn. Er is overleg gaande en alles in het werk ge steld, om een vex-andex-ing in den bestaan- den toestand te verkrijgen. De heer VERHAGEN (lib.) vraagt of B. en W. voornemens zijn, inplaats van het Julianapaviljoen iets schoons in de plaats te zetten en of de omgewaaide schutting bij het voetbalveld definitief zal worden opgeruimd. De VOORZ. zegt, dat er prachtige ont- wex-pen voor het badpaviljoen zijn en dat het restantje eerlang zal worden opge ruimd. De schutting is eigendom van de voetbalclub. De heer KORTEWEG (v.d.)1 brengt het Avondschoolonderwijs ter sprake onder verwijzing naar de. oplossing, welke in Amsterdam is verkregen. De heer EDELMAN (weth.) zegt dat dë mogelijkheid om Zaterdags onderwijs te geven, doch in verband met de werktijden op de Schelde, die SO van het aantal leerlingen levert, die op Zaterdagmiddag niet gemist kixnnen worden, is zulks niet mogeljjk gebleken. Lx Januari zal opnieuw overleg worden gepleegd. Er is getracht taken te geven, 140 leerlingen hebben aan den betreffen- den oproep gevolg gegeven. Wat de finan ciën betreft, zijn er sombere berichten uit Den Haag gekomen ,doch B. en W. zijn diligent. Tenslotte heeft de heer WOLTERING (a.r.) de aandacht gevestigd op de con trole der identiteitsbewijzen, die soms hin derlijk is. De VOORZ. zegt, dat deze kwestie niet langer gemeentelijk is. Hierna sluiting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5