POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Dampo Bon bons 1 Het Duitsche rijk en de Rijkscommissaris beleedigd. Verschillende verdachten tot zware straffen veroordeeld. Fotograaf beleedigde het Duitsche volk. Het Deutsche Landesgericht für das besetzte Niederlandische Gebiet heeft Don derdag een zitting gehouden in het gebouw van het kantongerecht te Enschede. Als eerste verdachte verscheen de foto graaf J. H. uit Enschede. Verdachte had in Augustus van dit jaar des avonds om circa half elf met een fiets gereden, wel ke naar het oordeel van voorbijgangers slecht was verduisterd. De 48-jarige wed. K., een Duitsche, had hem toegeroepen, dat hij zijn licht beter moest afschermen, waarop verd. op haar was toegekomen en in een woordenwisseling voor het Duit sche volk beleedigende uitdrukkingen had gebruikt. H. verklaarde, dat hij niet van rot moffen, maar slechts van moffen had ge sproken en daarmede niets beleedigends had bedoeld. Zijn fiets was, naar hij mede deelde, van volgens de voorschriften afge schermd licht vóórzien en zijn opmerking betreffende het laagstaande karakter van de Duitschers had slechts betrekking ge had op de getuige K. en getuige H., die zich in haar gezelschap bevonden en die hem z.i. bedreigd hadden. De beide getuigen verklaarden, dat H. wel degelijk de geïncrimineerde woorden had gebruikt in voor het Duitsche volk be- leedigenden zin. De staats^walt achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte een gevange nisstraf van vier maanden zondèr aftrek van alle preventieve hechtenis. Verdachte herhaalde, dat hij zich niet schuldig gevoelde. Vonnis vier maanden gevangenisstraf met aftrek van twee weken preventief en veroordeeling van verdachte in de kosten van het geding; Een grondwerker wilde werkloosen aansporen niet tiaar Duitschland te gaan. Hierna stond terecht de grondwerker G. H. uit Enschede, geboren in 1912, die na zeven jaar werkloos te zijn geweest, dezen zomer in Duitschland werk kreeg. Na vijf weken gaf hij er den brui aan en keerde terug. Te midden van een groep werkloozen voor de Enschedesche arbeidsbeurs ver klaarde hij op 9 September, dat zij niet naar Duitschland moesten 'gaan om te werken, omdat je daar niets te eten kreeg. Geen mensch kon in Duitschland volgens hem leven. Verd., die geen erg pienteren indruk maakte, gaf toe dit te hebben gezegd en verklaarde thans, dat van alles niets waar Is. Het eten was er goed. De woorden wa ren hem zoo maar uit den mond gevallen. De staatsanwalt noemde de uitlatingen van S. brutale hetze, welke bewust belee- digend waren voor het Duitsche volk en het Duitsche rgk. Spreker eischte acht maanden gevangenisstraf met aftrek van twee maanden preventief. Verdachte, die zei graag zoo gauw mo gelijk naar huis te willen en beloofde voortaan zijn mond te zullen houden, werd conform den eisch veroordeeld. De Rijkscommissaris beleedigd. Vervolgens stond terecht de 36-jarige banketbakker G. H. S. uit Zwolle. Ver dachte had dezen zomer de potretten van leden van het Koninklijk huis in zijn ijs- salon hangen. Op 3 Augustus hoorde hij, dat er leden van een politieke partij zou den komen om deze portretten te ver wijderen. Hij geloofde dit niet, maar toen des avonds een groep van veertien perso nen zijn zaak naderde, had hij zelf de portretten verwijderd en de deur op slot gedaan om vernietiging te voorkomen. De deur wa~ toen ingetrapt. De menschen buiten hadden een dreigende houding aan genomen. Men had hem toegeroepen, dat hij een verordening van Rijkscommissaris Seyss Inquart had overtreden, waarna verd. een beleedigende uitdrukking over den hoogsten vertegenwoordiger van het Duitsche rijk in Nederland had gebruikt, zulks in zijn drift en verontwaardiging over het gebeurde. Verdachte bekende. De Staatsanwalt zeide, dat vele ver zachtende omstandigheden voor verdach te' pleitten, maar dat toch een daad als deze niet kon worden toegelaten. Spr. eischte daarom tegen verdachtè, die reeds sedert 3 Augustus in preventieve hechte nis zit, een gevangenisstraf van vier maanden, met aftrek van de geheele pre ventieve hechtenis. Vonnis conform den eisch. Hierna stonden terecht de heer B. J. de B., 52 jaar, fabrieksdirecteur te Ensche de, zijn zeventienjarige zoon P. de B., zijn zestienjarige zoon M. J. de B., de 16-jarige H.B.S.-er J. H. G. uit Oldenzaal en de 20-jarige student H. J. Th. S. uit Hen gelo. Toen op 30 Augustus van dit jaar in een der Enschedesche bioscopen in het jour naal opnamen werden vertoond van dr. Seyss Inquart, terwijl deze een groep le den van den arbeidsdienst inspecteerde, hadden deze personen zich demonstratief van het witte doek afgewend. Verd. De B. zei dit filmpje reeds voor den tweeden keer te hebben gezien en Zich daarom te hebben omgedraaid. Ande ren deden dat ook. Demonstratief deed hg het echter niet. Ook bedoelde hij het niet als een protest. Maar men behoeft, zijn eigen schande toch niet tweemaal te zien en men kan toch ook wel impusief zijn. Ije voorzitter merkte in dit verband op, dat een inspectie van den arbeids dienst geen schande is en dat Nederland den oorlog nu eenmaal heeft verloren. Verd. F. de B. verklaarde, in tegenstel ling met zijn verklaringen bij de politie, dat hij niet heeft meegedaan. Hij heeft dit bg de politie verklaard uit solidariteit met de anderen. De andere verdachten geven zonder meer hun daad toe, zonder deze te kunnen tnotiveeren. De Staatsanwalt achtte het ten laste gelegde bewezen en vroeg tegen de jeug dige verdachten drie weken gevangenis straf met aftrek van preventief. Al deze verdachten hadden twee weken preventief gezeten. Tegen verd. B. J. de B., die zeer goed wist wat hg deed, requireerde spr. een gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek van twee maanden preventieve hechtenis. Verd. vroeg een voorwaardelijke ver oordeeling. Het vonnis luidde tegen B. J. de B. vier maanden en 21 dagen gevangenisstraf met aftrek van preventief, tegen verdachte S. drie weken, tegen verdachte M. de B. en tegen verdachte G. twee weken, met af trek van de preventieve hechtenis. Verd. F. de B. werd vrijgesproken. De 36-jarige Joodsche slager M. C. uit Enschede stond vervolgens terecht, omdat hij tijdens het bezoek van Rijkscommissaris Seyss Inquart dezen zomer aan Enschede, scheldwoorden had uitgesproken aan het adres van dezen autoriteit. Dit was ge schied voor den winkel van zijn vader. Twee van zijn knechts padden hem deze uitdrukkingen kwalijk genomen, en een van hen had later werk van de zaak ge maakt. Verdachte zei niet gescholden te hebben. De bedienden B. en D. verklaarden echter, dat zg wel degelijk de scheldwoorden had den gehoord. Tevens zou verdachte den wensch hebben uitgesproken, dat de Rijks commissaris zich te pletter zou rijden door de ruiten van een hoekpand. DeStaatsanwalt vorderde tegen ver dachte C. een gevangenisstraf van zes maanden zonder aftrek van preventief. Het vonnis luidde zes maanden gevan genisstraf, echter met aftrek van een maand preventief. Dan stond terecht de 29-jarige H. C., boerenknecht te Delden, die er van wordt verdacht op den avond van den 24en Sep tember j.l. vijandige uitlatingen jegens het Duitsche volk te hebben gedaan. Op een vraag van den president, ivat voor nationaliteit verdachte heeft, ant woordde deze, dat hg „statenloos" is. Zijn ouders wonen in Luxemburg; hij zelf ver blijft sedert 1932 in Nederland. De Staatsanwalt eischte een gevange nisstraf van drie maanden met aftrek van twee maanden preventief. Verdachte werd daarop veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek van een maand en twee we ken preventief. Geen (ekke banden meer Toen de Iersche geneesheer Dunlop den luchtband uitvond en daardoor den tot dusver gebruikelijke massieven band overbodig maakten was voor de ont wikkeling van fiets en auto op nieuw een belangrijke voorwaarde ver vuld. Als men thans verneemt, dat een Duitsche uitvinder voor den modernen auto met zijn hooge snelheden een mas sieven band heeft geconstrueerd, dan lijkt dit een zonderlinge ommekeer in de ont wikkeling. De moderne luchtband heeft evenwel ondanks alle perfectionneering van de laatste tientallen jaren, nog steeds het nadeel, dat hij lek kan worden, hetgeen niet alleen hinderlijk is, maar zelfs ge vaarlijk voor voertuig en inzittenden kan worden. De massieve band had echter, afgezien van de veel geringere elasticiteit, het bezwaar, dat hrj niet bestemd was te gen de groote warmteontwikkeling, die met hooge snelheid gepaard gaat. Alfred Spen- cker nu heeft een band geconstrueerd, die voorzien is van een weldoordacht stelsel van koèlkanalen, die schuin door den band naar de velg loopen. Daar worden zij aan gesloten op holle spaken, die ze met de naaf in verbinding brengen, waar een luchtpompje gemonteerd is, zoodat door wiel en band steeds lucht circuleert. De luchtdruk iszoo groot, dat vuildeeltjes, waardoor de kanalen verstopt zou den kun nen raken steeds meegezogen worden. In een onderzoekingsinstituut te Stutt gart heeft men dezen band op duurzaam heid beproefd en daarbij is gebleken, dat bij een snelheid van 100 km. en een be lasting van 600 kg. binnen in den band een temperatuur van 72 graden heerschte en aan den buitenkant 3,5 graden. Bij 120 km. daalde de 'nwendige temperatuur zelfs tot 70' graden. Door toepassing van zachte rubber en door het stelsel der koelkanalen benadert de elasticiteit van Spenckers band die van den luchtband dicht. In vergelijking met dezen brengt de massieve band ook een niet onbelangrijke materiaalbesparing mee. Voor een vrachtauto van 2% ton bedraagt deze 10 15 kg, hetgeen den band lichter en goedkooper maakt. SERIE INBRAKEN EN DIEFSTALLEN OPGEHELDERD. Den laatsten tijd werd het platteland van Kethel en Spaland, Overschie en Delft on veilig gemaakt door een individu, dat er geregeld alleen op uit trok en kleinere en grootere diefstallen, met of zonder braak, pleegde. Dit individu, zekere P. H. G. zon der vaste woonplaats, die echter een pak huis had in Rotterdam, waar hij de gesto len goederen opsloeg, is door de te Kethel gestationneerde rijksveldwacht, in samen werking met rijks- en gemeentepolitie uit Rotterdam, Delft, Overschie en Kethel ge arresteerd en in verzekerde bewaring ge steld. De man heeft vg'f inbraken en dief stallen bekend. De gestolen voorwerpen zgn in het pakhuis te Rotterdam gevonden en in beslag genomen. De man had de gewoonte de gestolen goederen op een handkar te vervoeren. De laatste door hem bekende diefstal is die van drie vaten olie, die hij bij de Zwet onder Overschie bemachtigde. Het vervoer werd hem noodlottig, want een melkschipper vond aan 'amant houding wat verdachts, toen hij hem met zgn hand wagen zag loopen. De schipper waarschuwde de rijksveld wacht, die den man arresteerde. (Zitting van Vrijdag SS November.) De volgende personen waren gedag vaard: A. S., 44 jaar, expediteur, Middelburg, wegens het feit dat hg op 9 September te Middelburg, des namiddags om 10% uur een auto beeft geparkeerd op den open baren weg het Seisolein. zulks in strnd met een door den Burgemeester van Middel burg vastgestelden gedragsregel. Eisch en uitspraak 10 b. of 5 d.h. A. W.. 26 jaar. chauffeur. M'ddelbur0". wegens een dergelijk feit on 9 September om 10% uur od het ffefsplein. Eisch 10 b. of 5 d.h. uitspraak 5 b. "t 3 d.h. G. M. K,. 49 jaar. koonman, Sint Lau rens. wegens zulk een felt on 4 S"ntêmher te VUssingen. om 11,55 uur op den Bou levard Rankert. Eisch en uitspraak 10 b. of 5 d.h. W. S.. 35 laar, chauffeur. Middelburg wegens het zelfde on 10 Sentember te 9,50 uur in de Branderij Molen ga ng. Eisch en uitspraak 10 b. of 5 d b. B. van E., 34 jaar, werkman. Souburg, wegens diefstal van 10 k.g. lood, toebe- hoorende aan het Riik der- Nederlanden, genleegd on 26 Augustus te Middelburg. Eisch en uitspraak 14 dagen gevangenis straf. J. K„ 41 jaar. fabrieksarbeider. Middel burg. wegens diefstal van stukken lood, toebehoorende aan de gemeente Middel burg, gepleegd op 30 Augustus te Mid delburg. Eisch en uitspraak 14 dagen gevangenis straf. J. A. L., 24 jaar, landbouwer. Oostkanel- le. wegens mishandeling van P. de Kam on 26 Augustus te OostkanelTe. Eisch en uitspraak 15 b. of 10 d.h. J. L., 51 jaar, transportarbeider, Vlis- singeu, wegens mishandeling van C. Buys on 27 Juli. Eisch en uitspraak 15 b. of 10 d.h. J. J., 20 jaar. straatmaker, Seroóskerke (W.) wegens diefstal van een rnwiel toe behoorende aan een ander dan hem ver1 dachte. genleegd tusschen Mei en Augustus. Subs, wegens verduistering van dat riiwiel. Eisch 25 b. of 20 d.h. en 1 maand voorw. uitspraak 25 b. of 15 d.h. en 1 maand gevangenisstraf met 3 jaar proef tijd. L. de N., 18 jaar, werkman, Vlissingen, wegens diefstal van een rijwiel, toebehoo rende aan P. de Bree, gepleegd op 22 Juni. Eisch en uitspraak 1 maand voorwaar delijk met 3 jaar proeftijd. J. J., 25 jaar, werkman, Middelburg, wegens diefstal van 10 k.g. lood, toebehoo rende aan een ander dan aan hem ver dachte, gepleegd op 8 Augustus. Eisch en uitspraak 14 dagen gevangenis straf. C. W., 64 jaar, slagersknecht, Middel burg, wegens mishandeling van M. Dillen op 20 Juli te Middelburg. Eisch 2 maandenuitspraak 6 weken gevangenisstraf. A. R., 55 jaar, landbouwer,' Oostkapelle, wegens beleediging van den rijksveldwach ter M. van Schaik op 3 Augustus te Se- rooskerke. Eisch en uitspraak 15 b. of 10 d.h. P. J. O., 19 jaar, vliegtuigmaker, Sou burg, wegens mishandeling van W. Lan- gendijk op 29 Juli te Middelburg. Eisch 25 b. of 20 d.h. uitspraak 25 b. of 15 d.h. E. L. B., 41 jaar, koopman, Middelburg, wegens diefstal van een hoeveelheid lood, toebehoorende aan de gemeente Middel burg. gepleegd op 18 Juli. Eisch en uitspraak 1 maand gevangenis straf. HAAGSCHE GERECHTSHOF. Diefstal van slaolie. Toen in de oorlogsdagen zekere G. A. B. uit Sluiskil door de Kerkstraat kwam, zag hij dat de winkel van D. open was. Hg ging naar binnen en kwam naar buiten met eenige flesschen slaolie. Enkele per sonen waarschuwden hem, doch hij repli ceerde „Als ik ze niet neem, doet een ander het". Als gevolg van zijn handeling stond hij dezer dagen voor hét Haagsche hof we gens diefstal terecht, nadat de politierech ter hem tot drie maanden gevangenisstraf had veroordeeld. De officier was tegen het vonnis in hoo- ger beroep gekomen. Nu gaf de verdachtè toe dat hij met enkele flesschen olie uit den winkel was gekomen, doch hij had die gekregen van een Fx-anschen officier, die in den winkel was. Men was bezig te nemen wat er te nemen viel, en dus nam ook B. maar aan wat hij kreeg. „Maar die officier mocht u ook niets geven", zoo merkte de president van het Hof op. De getuige H. Taffijn had gezien dat ver dachte met een tasch, waarin eenige fles schen waren, uit den winkel was gekomen. Hij had er geen Franschen gezien, doch mogelijk waren die wel binnen. De proc.-generaal, jhr. mr. van Asch van Wijck, vond het eender of B. nu de fles schen later had teruggebracht, omdat het delict al voltooid was. Spr. vond het von nis juist gewezen, en vorderde bevestiging van het vonnis. Vonnis over 14 Boerderjj-gevecht. De mishandeling waaraan de 46-jarige landbouwer J. S. uit Yerseke zich had schuldig gemaakt, was ernstig, doch had gezien het wapen dat gebezigd werd, voor den landbouwer L. J. Boot te Kruiningen, nog een gunstlgen afloop. Want S. was hem te lijf gegaan met een houweel, hetgeen het slachtoffer een gekneusde rib had veroorzaakt, zoodat hij geruimen tgd niet kon werken. De rechtbank te Midelburg had S. ver oordeeld tot twee maanden gevangenis straf, van welk vonnis hij in hooger be roep kwam. Het bleek dat S. bij het slachtoffer was De legerberlchten van gisteren. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend Het luchtwapen ondernam ook in den nacht van 20 op 21 November succesvolle vergeldingsaanvallen op Londen, Birming ham en andere wapenfabrieken in Mid- den-Engeland, alsmede op havencomplexen en bedrijven in Zuid-Engeland. Talrijke branden waren de uitwerking. Op 21 No vember werden in het kader van de be wapende verkenning Londen en voor de oorlogvoering belangrijke doelen ln Zuid en Zuidoost Engeland met bommen be stookt. Spoorlijnen en fabriekscomplexen ontvingen treffers. Voortgegaan werd met het leggen van mijnen voor Britsche ha vens. In den nacht van 21 op 22 Novem ber vlogen geen vijandelijke vliegtuigen het gebied van het Duitsche rijk binnen. Twee eigen toestellen worden vermist. HET ITALIAANSCHE. In zijn legerbericht no. 168 maakte het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend. Onze dekkingstroepen, bestaande uit 2 divisies die bg het begin der vijan delijkheden in defensieve positie waren opgesteld langs de grenzen tusschen Griekenland en Albanië hebben zich na elf dagen strgd teruggetrokken tot een lyn ten Westen van de stad Korka welke ontruimd is. In dit tijdvak hebben zich hard nekkige gevechten afgespeeld. Onze verliezen zgn aanzienlijk, doch die van den vijand eveneens en wellicht in er ger mate. Gnze versterkingen concen- treeren zich op een nieuwe linie. On danks de zeer slechte weersgesteldheid, werkte onze luchtmacht samen met de troepen en bombardeerde eenige vijan delijke doelen. In Noord-Afrilca hebben onze luchtfor- maties spoorwegwerken en andere vijan delijke installaties te Mersa Matroe ge bombardeerd. Volgens later ontvangen in lichtingen blijkt, dat tijdens het gevecht dat zich op 19 November heeft afgespeeld, een tiental vijandelijke pantserwagens ver nield is waarvan vier van gemiddeld type, en dat een twintigtal auto's bescha digd zijn. De aan den vijand toegebrachte verliezen- aan menschenlevens waren aan zienlijk. De vijand heeft luchtaanvallen onderno men op Solloem, Pardia, Tobroek en Ren- ghazi. De aangerichte materieele schade is onbeteekenend. Vijandelijke schepen bom bardeerden de zóne ten Oosten van Sidi el Barrani alsmede onze stellingen te Ouadi Maktila. Er vielen geen slachtoffers en er werd geen schade aangericht. In de Egeïsche zee wierpen vijandelijke vlieg tuigen op goed geluk bommen op het eiland Leros. Het grootste deel daarvan viel in zee. Er vielen geen slachtoffers en er werd geen schade berokkend. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuigen het vliegveld Roseires gebombardeerd en een brand veroorzaakt. Tijdens den door onze luchtmacht ondernomen aanval op de haven van Aden, waarvan melding ge maakt is in het weermachtsbericht van Donderdag, blijken een schip en installa ties van het vliegveld getroffen te zgn. Vijandelijke toestellen hebben Assab ge bombardeerd, zonder slachtoffers te ma ken. Er werd ernstige schade toegebracht aan het inlandsche dorp. Te Massaoea, Decamere, Asmara werd geen schade aan gericht. Evenmin vielen er slachtoffers. Te Hargeisa werd één persoon gedood en werden vgf menschen gewond. Te Asosa ten Zuidoosten van Koermoek werden 8 personen gewond. gekomen om te spreken over 40 liter melk die S. nog meende te moeten vorderen. Er ontstond een woordenwisseling, waarbij S. een mes trok. Uit zelfverdediging nam Boot een houweel, dat door S. werd ont rukt. Enkele personen, die in de omgeving waren, hebben toen S. helpen ontwapenen. De verdachte kon zich van het geval niet veel herinneren, doch een getuige vertelde dat S. woest was het schuim stond hem op den mond. Dr. M. C. Polderman uit Yerseke, als getuige-deskundige aanwezig, was van meening dat verdachte niet geheel toerekenbaar kon worden geacht als ge volg van een' ziekte. De proc.-generaal vond echter dat men daarmee niet van het geval af is. Het zou juist verkeerd werken indien dergelijke menschen zich maar konden beroepen op ontoerekenbaarheid, en anderen van hen de dupe konden worden. Er zijn dus maat regelen noodig, temeer omdat S. als zeer lastig bekend staat, en er altijd maar op los slaat. Hg heeft dan ook een heele lijst van bekeuringen. Gezien de omstandighe den wilde spr. eerst een psychiatersrap port inwinnen. De verdediger, mr. M. Vlaming uit Yer seke, kon hiermede accoord gaan, na eerst voor verdachte nog op verzachtende om standigheden te hebben gewezen. Daartoe werd de zaak verder aange houden. Ze viel niet mee. Nee, ze viel niet mee, zoo moest mej. A. Tromper uit Baarland toegeven. Ze moest mededeelen wat ze gezien had van de handelingen van mej. G. S. uit die gemeente, die terecht moest staan 4n hoo ger beroep van een vonnis van den politie rechter te Middelburg. Want, mej. S. had haar heldhaftigheid getoond jegens den 83 jarigen heer, dien ze met een stok had geslagen. En nogal stevig ook, want op het laatst was de oude man bloedend op den weg gevallen. „Ik dacht dat ze bezig was een koe te slaan", vertelde de getuige. „Ze is geloof ik nogal lastig", zoo meende de president van het Hof, uit de stukken te kunnen opmaken en de ge tuige gaf toe; „Nee, gemakkelijk is ze niet," Het bleek uit het rapport dat mej. S. er maar al te vlug op slaat. De proc.generaal was weinig over de verdachte te spreken; de Politierechter te Middelburg had naar zijn meening nog veel te clement gestraft. De verdachte, staat ér financieel best bij, zoodat een hooger boete alleszins bil lijk en noodig is. Spr. vorderde dus nu 100 boete subs. 100 dagen hechtenis. (Het. Hof zal over li dagen vonnis wüzen). DE BEGROOTING VAN WISSENKERKE VOOR 1941 VASTGESTELD., De gemeente-ambtenaren met salarissen beneden 1000. krijgen een toelage van 5 WISSENKERKE. Donderdag vergaderde de gemeenteraad ónder voorzitterschap van burgemeester Geuze. Afwezig de heer Meu- lenberg. Bij de ingekomen stukken deelde de VOORZ. mede, dat bij hem een brief was ingekomen, waarin de landbouwers worden aangespoord zooveel mogelijk arbeids krachten in dienst te houden, daar zjj anders in het voorjaar In verband met bemiddeling van arbeidskrachten naar Duitschland voor de mogelijkheid wor den gesteld over niet voldoende arbeids krachten te kunnen beschikken. Wethou der SCHIPPERS merkte naar aanleiding hiervan op dat de werkloosheid zou zijn op gelost wanneer iedere landbouwer slechts één man meer in dienst nam, dan hij tot dusverre gewoon was. Dit zou z.i. in het ge heel geen bezwaar zijn, wanneer de arbeids duur met een half uur per dag wordt ver kort. Nadat nog enkele leden hierover him meening hebben gezegd, werd de mededee- ling voor kennisgeving aangenomen. De jaarwedde en pensioensgrondslag van de ambtenaren van den burgerlijken stand werden vastgesteld. Besloten werd aan ondersteunden en ln werkverschaffing geplaatsten een kolentoe- slag te verleenen van 1.30 per week. Vastgesteld werd een aanvulling en wij ziging der gemeenscbappeijke regeling voor den vleeschkeuringsdienst. Vastgesteld werd een verordening op het bewaren en beschikbaar stellen van afvalen van levensmiddelen en dierlijke afvallen. De verordening van algemeen plaatselijke politie werd gewijzigd tenopzichte van het colporteeren met gedrukte stukken. Aan L. v. d. Weele werd voor een ler- plichtig kind tegemoetkoming verleend in de vervoerskosten als bedoeld in artikel 18 der lager-onderwijswet 1920. Begrooting 1941. Bij de behandeling van de begrooting voor het jaar 1941 stelde de heer DEN BOER voor aan de gemeenteambtenaren met een salaris van minder dan 1000 een tijdelijke toelage te verstrekken. Na eeni ge bespreking van dit onderwerp werd be sloten aan deze ambtenaren voor het jaar 1941 een toelage te verstrekken van 5% van de gezamenlijke door hen in gemeente dienst genoten wedden. Verder stelden enkele leden nog eenige vragen die door den voorzitter werden be antwoord, waarna met algemeene stemmen werd besloten de begrooting voorloopig vast te stelen in ontvangst en uitgaaf voor wat den gewonen-dienst betreft op 101691 met een post voor onvoorziene uitgaven van 2517 en voor wat den kapitaaldienst be treft in ontvang en uigaaf op 25195 28. Het bedrag der exploitatiekosten per leerling van den openbare school werd voor het jaar 1941 met algemeene stemmen vastgesteld op 11. De bouwverordening werd aangevuld met een bepaling in verband met de besparing op bouwmaterialen. Bg de rondvraag informeerde het lid KRAMER of de uren van uitreiking van distributiebescheiden te Kamperland niet een uur kunnen worden vervroegd. De VOORZ. zette uiteen dat vervroeging wel mogelijk is maar dat de resultaten die de heer kramer er van verwacht door hem worden betwijfeld. De gemeenteraad van 's-Gravenpolder bijeen. 's-GRAVENPOLDER. Donderdagmiddag vergaderde de gemeenteraad voltallig onder voorzitterschap van burgemeester yan Meerendonk. De VOORZ. deelde mede, dat de nieuwe verordening op de heffing van leges ter secretarie door den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken is goedgekeurd zoodat thans ook leges zal worden geheven van ventvergunningen. Op de begrooting voor 1941 van het Luchtbeschermingsgebied Zuid- en Noord- Beveland werd geen aanmerking gemaakt. De gemeentelijke vergoeding aan de bijzon dere lagere school over 1939 werd vastge steld op 984,20 en het bedrag der voor vergoeding in aanmerking komende uit gaven op 767.27. Op verlangen van Ge deputeerde Staten werd de bouwverordening aangevuld met een bepaling volgens welke B. en W. andere bouwmaterialen of het toepassen van een andere wijze van con structie dan de bouwverordening voor schrijft kunnen toestaan indien dit tenge volge van de bouwmaterialenpositie nood zakelijk is. De gemeentebegrootlng werd gewijzigd ln verband met het feit dat de uitgaven voor de nieuwe bestrating van den Kaai- dam hooger zijn dan de aanvankelijke ra ming. Een nieuwe verordening op de honden belasting werd vastgesteld om het tekort op de gemeentebegrooting 1941 zooveel mo gelijk te beperken. Met ingang van 1 Ja nuari 1941 zal worden geheven 5.voor een luxe en f 2.50 voor een bedrgfshond. Op voorstel van B. en W. werd besloten ontheffing te vragen aan den directeur-ge neraal van de voedselvoorziening van de verplichting tot het vaststellen van voor schriften voor het bewaren en inzamelen van afvallen van levensmiddelen aangezien deze afvallen op het platteland practisch niet verloren gaan. n Wat betreft de bewaring en inzameling van de dierlijke afvallen zal een regeling met de Gekro worden getroffen. Met de polderbesturen zal zoo noodig in overleg worden getreden inzake het voor gemeenschappelijke rekening delven, pn schoonmaken van slooten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 10