N"m"AKKERTJE DE RAAD VAN BORSSELE VERGADERDE Mr. Stevens uit Detroit De begrooting sluitend gemaakt. De Bureaus van de Provinciale Zeeuwsche Courant zijn gevestigd te VLISSINGEN Redactie en A dm.: Wolstraat G8-60 Telefoon 10 (2 lijnen) MIDDELBURG Londenscbe Kaal 29 Redactie Tel. 269. Administratie Tel. 189 GOES Redactie en A dm. Tnrfkade 15 Telefoon 2868 OOSTBURG Redactie en Adm.t Breedestraat 46 Telefoon 102. SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 85 BRESKENS Dorpsstraat 85, Telefoon 21 Een gratificatie voor den veld wachter. - Het raadslid Walhout stelt vragen. BORSSELE. Woensdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van den bur gemeester, G. A. Bax, voltallig. Sohooïschoonmaak. De heer M. DE REGT, vroeg hoe ge handeld is inzake het aanbesteden van de schoolschoonmaak en die de gelukkigen, als men ze zoo mag noemen, zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat die schoonmaak inderdaad is aanbesteed, doch dat B. en W. daarna besloten hebben de huidige schoonmaaksters het werk op de oude voorwaarden te laten doen tot het einde van dit jaar. Ze handelden zoo, daar 1 Januari a.s. een gymnastieklokaal aan wezig moet zijn, waardoor er meer werk voor de schoonmaaksters zal komen. Dan zal er dus een nieuwe aanbesteding moe ten. plaats hebben. Luchtbescherming. De heer DE REGT verklaart zich bevre digd, doch wil thans nog de vraag stellen, hoe de verklaring van den voorzitter in een vorige vergadering, dat de luchtbe scherming de gemeente niets zou kosten te rijmen is met de aanstelling van vaste personen voor den luchtbeschermingsdienst, die daarvoor bezoldigd worden. De VOORZ. wijst er op, dat de ge meente weliswaar de vier bedoelde pex-so- nen betaalt, doch dat de geheele daarvoor- uitgetrokken' som door het Rijk wordt terugbetaald. Het voorstel om in gevolge artikel 13 der lageronderwijswet aan- den heer Jacob Walhout, wiens leerplichtige zoon een. U.L.O.-school te Goes bezoekt, eenjaar- lijksche vergoeding van 46 toe te kennen, wordt z.h.st. aangenomen. Ophalen van afval. Evenals in andere plattelandsgemeenten zal ook hier ontheffing worden gevraagd van de verplichting tot het ophalen van afval van levensmiddelen. Over het ophalen van dierlijke afvallen worden besprekingen gevoerd met de Gekro. B. en W. krijgen opdracht deze zaak met de Gekro te regelen. De uitgaven voor het openbaar onder vijs zijn voor 1939 vastgesteld op 7,66 per leerling. In verband daarmee stelt men het bedrag, dat de bijzondere school over dit jaar moet uitbetaald worden, vast op 958,94. Gemeentebsgrooting. De VOORZITTER zegt, dat het B. en W. gelukt is ,,op het moment, waarin we thans leven" de begrooting 1940 sluitend te maken, al is de rijksbijdrage aanmerke lijk verminderd. Thans komt aan de orde de vaststel ling van de gemeentebegrooting en de begrooting van het gemeentelijk water leidingsbedrijf voor den dienst 1941. Het geeft reden tot verheuging, zegt de VOOR ZITTER, dat ook deze gemeentebegrooting sluitend Is kunnen gemaakt worden zon der rijksbijdrage, doch het optimisme mag niet te groot zijn, daar we thans in zeer onzekere tijden leven. De heer M. DE REGT, rapporteur der commissie, belast met het nazien der be grooting, merkt op, dat het de commissie heeft verwonderd, dat geen post is uit getrokken voor herstel van den dorps toren, terwijl deze toren, naar vroeger hier door den voorzitter is opgemerkt, op Instorten stond. Is de toestand toch niet zoo gevaarlijk als toen gezegd is zoo vraagt hij. De VOORZITTER zegt, dat er in dezen zeker nog altijd voorziening wenschelijk is. In een volgende vergadering zullen B. en W. met voorstellen komen voor dit her stelwerk, dat dan tegelijk kan aanbesteed worden met de inrichting van een gym nastieklokaal. De heer DE REGT acht het wenschelijk, dat voortaan bij het nazien der begrooting door de commissie iemand aanwezig' zal zijn, die de commissie onmiddellijk de door haar gevraagde inlichtingen kan geven. Op een vraag van den voorzitter zegt de gemeentesecretaris bereid te zijn voortaan de zitting der commissie bij te wonen. Daarna verklaren alle leden accoord te gaan met de begrooting, die nu wordt vastgesteld in gewonen dienst op een be drag van 59526,53 in ontvang en uit gaaf en kapitaaldienst in inkomsten 16100 en uitgaven van 16180.50, dus een nadeelig saldo van 80,50. Het ver lies op het gemeentelijk waterleidingbedrijf wordt geraamd op 900, Waar met 31 December 1940 de kasgeld- leening der gemeente ad 8000 afloopt, stellen B. en W. voor eenzelfde leening op te nemen, ingaande 1 Januari 1941. Alzoo besluit men. Waterleiding belangen. Het is wenschelijk, zegt de VOORZ. als buitengewoon lid toe te treden tot de vereeniging waterleiding-belangen. Daar door toch zal het gemakkelijker vallen het benoodigde materiaal aan te schaffen. Hij vindt het bedrag van 18 per jaar wel hoog, maar de voordeelen van aansluiting billijken die uitgave. Men besluit z.h.st. tot aansluiting. Waterafvoer in de Weststraat. De VOORZITTER deelt mee, dat B. en W. overtuigd zijn, dat de waterafvoer in de Weststraat voorziening eischt en zegt, dat B. en W. zullen voorstellen eenige ge deelten in die straat te doen verleggen, doch dat daartoe niet onmiddellijk kan worden overgegaan, waar de P.Z.E.M. te genwoordig meermalen ook in die straat ingravingen moet doen. Zoodra dit is afge- loopen zal een voorstel ter tafel worden gebracht. Rondvraag. De teer M. DE REGT wijst bij de rond vraag op het feit, dat er een put is in den weg, aan den dorpssingel. De VOORZITTER-zegt, dat de aannemer dit euvel zal verhelpen. Ook vraagt de heer DE REGT, waarom de planken over de goot in den Noorderweg niet van klam pen z\jn voorzien. .Zij worden op sommige plaatsen geheel stuk gereden. Wethouder P. DEKKER merkt op, dat reeds last is gegeven om hier en daar ijzeren banden aan te brengen en dat dit ten deele ook reeds is gebeurd, De heer A. VAN ZWEEDEN zou het alleszins billijk vinden, dat den gemeente veldwachter voor het vele buitengewone werk, dat hij gedurende den oorlogstijd met zooveel zorg heeft verricht een gratificatie werd verleend. De VOORZITTER juicht dit voorstel toe, maar vraagt zich af, waar het geld daarvoor te krijgen is. Hij raadt den voorsteller zijn voorstel eenigszins anders in te kleeden. Deze gaat daarmee accoord en stelt voor den gemeente-veldwachter 50 gratificatie te geven, mits B. en W. dekking zullen kunnen vinden voor dien post. De heer M. DE REGT wenscht stemming over dit voorstel, dat daarna wordt aan genomen met vier tegen drie, tegen de heeren M. Nijsse, M. de Regt en M. Wal hout. De VOORZITTER zegt toe, dat B. en W. hun best zullen doen om het genomen be- sluit tot uitvoering te brengen. De heer M. WALHOUT zegt „verschei dene vragen te hebben, die hij daarom maar op papier gesteld heeft". Ten eerste vraagt hij: „Hoe komt het toch, dat bij de benoeming van personen voor den luchtbe schermingsdienst werkloozen, niet alleen jongeren, maar zelfs vaders van groote gezinnen zijn gepasseerd en o.a. zelfs een vakman, geen werklooze, is benoemd. Is dat soms gebeurd op bevel van den rijks commissaris of is het bevoorrechting van lieve kinderen?" De VOORZITTER zegt naar zijn beste weten te hebben gehandeld en bovendien geen verantwoording daarover te moeten doen, waarop de heer WALHOUT weer zegt: „Als U niet verplicht is verant woording te doen, kan ik het wel laten te vragen, maar ik begrijp niet, dat men voor het a.s. onderwijs in gymnastiek werklooze onderwijzers aan arbeid wil helpen, ter wijl hier werkloozen, die spoedig om steun zullen moeten komen, gepasseerd worden". „Toen de sollicitaties inkwamen, waren er geen werkloozen", zegt de VOORZIT TER, wat de heer WALHOUT een onwaar heid noemt. Heeft U nog iets anders te Opgewekte stemming op de Amsterdamsche beurs. De beurs die Maandag een sterk voorko men had gehad, was gisteren vast gestemd. Aanvankelijk waren de koersen wel niet veel veranderd, maar onder beurstijd kon den vrijwel alle afdeellngen een verbetering té zien geven, en per saldo konden in vele gevallen behoorlijke koerswinsten wox-den behaald. De handel was wel niet bepaald omvangrijk, maar de omzetten waren toch grooter dan de laatste dagen het geval was en de markt als geheel maakte een opgewekten indruk. De beweegredenen voor een en ander waren niet gemakkelijk aan te geven. Voor Amerlkaansche fondsen werd weer goede belangstelling aan den dag gelegd. Niet alleen de staalaandeelen, maar ook anaconda's, de spoorwegshares, werden bij na aanhoudend in open hoeken verhandeld. Bij dé opening werd in de meeste gevallen boven het peil van de vox'ige slotprijzen ge handeld, en daarna liepen de koersen vrij wel zonder onderbreking naar boven, zoo dat het slot niet onbelangrijk hooger was. Op de locale afdeeling ging ook meer om dan in de eerste dagen dezer week. Het sentiment was ook hier veel aange namer. Van de petroleunv-andeelen werder Olies weliswaar eenige punten lager inge zet, doch onder beux-stijd kon een stijging van een vijftal procenten worden opge merkt en het slot kwam ongeveer op het beste punt van den. dag. H.V.A.'s kwamen een vijftiental pro centen boven de vorige prijzen uit de no- teéring. Ook de xmbberaandeelen waren goed van toon. De tabaksafdeeling was stil. De affaire in industrieelen was van kalmen aard. De toonaangevende aandeelen liepen geleidelijk aan naar boven toe, ook diverse outsiders werden hooger genoteerd. De scheepvaartx-ubrielc was kalm, maar vast gestemd. De beleggingsafdeeling had een rustig verloop. De Ned. Staatspapieren waren eerder iets beter. Bataafsche Petr. M. enenyenyenyeny Bat. Petr. Mij. Obl. 3% 81 80% A Amsterdamsche Bank 114% 114 A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 400 A K.M. De Schelde Nat. Bez. 53% A Houthandel Alberts 105%-- C Kans. City South 7% 7% C Union Pac Rr. 82 80 Nederland le lng 1940 4 101 101 Nederland 2e lng 1940 4 96% 96% Nederland met bel. fac. 1940 4 101 101 Ned.A 1000 1938 (3%) 3 86 86% Indië 1000 1937 3 86 86 A Koloniale Bank 176% A Ned. Ind. Handelsbank 125% 127 C Ned. Handel Mij. 114% 112 A Van Berkels Pat. 43% 42 A Lever Bros en Unilever 131% 131% A Philips Gloeil. Gem. Bez. 195 194 C Am. Car. Foundry 31% 30% C Anaconda Copper 27 26% C Bethlehem Steel 78% 78% C General Motor 49% 49 C Kennec. Copper 34% 34% C North Am. Aviation 16 17, C Rep. Steel 23 23' C Un. States Steel 64% 64% C North Am. Cy. 18% 18% A Kon. Petroleum Mij. 274 268 C Contin. ©il Cy. 18 19% C Philips Petrol. 34% 34 C Shell Union 10% 10% C Tide Water Ass. Oil. 9% 10 A Ned. Scheepvaart Unie 154% 153% A Handelsver. Amsterdam 417 425 A Ned. Ind. Suiker U. 239% 240 A Deli Batavia Mrj. 184% C Deli Mij k 1000 247% 246 A Senembah Mg. 189 187 C Penr.sylv, Rr. 22% 22% A South Railway 14% 14 C Amsterdam Rubb. 249% 250% A Deli Batavia Rubb. Mg, 180 1 A Serbadjadi Sum Rubb. 117 119% HOUWER OM HET LEVEN. GEKOMEN, nl de dominiale mijn te Kerkrade werd de 36-jarige houwer C. J. Moonen, wonen de te Kaalheide, gemeente Kerkrade, in een pijler op de 500 meter verdieping, dood aangetroffen. De om het leven gekomen man laat een vrouw en drie jeugdige kin deren achter. vragen, zegt de VOORZITTER. De heer WALHOUT: „De overige vra gen hebben alle dezelfde strekking, maar ik zal er dan het zwijgen maar toe doen, waar U geen antwoord wenscht te geven". De legerberlchten van gisteren. HET DUITSCHE. Het oppex-bevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: De Duitsche motortox-pedobooten hebben in talrijke gevechten met superieure En- gelsche strijdkrachten sedert het uitbreken van den oox-log een groot aantal vijandelijke oorlogsschepen met een inhoud van 11.300 ton, waaronder zes torpedojagers en twee duikbooten tot zinken gebracht. De tot zin- leen gebrachte handelsscheepsxnximte be draagt' sedert het optreden dezer booten in het Westelijk gebied 212.000 b.r.t. Eerst thans is voor het eerst een Duitsche mo tortorpedoboot bij een actie tegen de En- gelsche oostkust tijdens een gevecht met verscheidene Engelsche torpedojagex's ver loren gegaan. In den nacht van 19 op 20 November zette het luchtwapen, behalve de reeds ge melde groote aanval op Birmingham, zijn vergeldingsvluchten tegen Londen voort. Andere aanvallen waren gex'icht tegen de haveninstallaties van Weymouth, Nor thampton, Boxirnemouth, en andex-e voor den oorlog belangrijke doelen. In den loop van den dag bleef de be drijvigheid als gevolg van de weersom standigheden bepex-kt tot gewapende lucht- v.erkenning. In den nacht van 20 op 21 November vielen Britsche vliegtuigen in West- en Noord-Fx-ankrgk eenige Duitsche vliegvel den aan. Geen enkel doel werd echter ge troffen. Ook aanvallen op eenige paatsjes in West-Duitschland hadden geen noe menswaardig succes. Slechts een werk plaats en een gasleiding van een mijn- bouwonderneming werden getroffen. De aangex-ichte schade wex-d in den korst mo- gelijken tijd door het ingrijpen van den bedrijfsveiligheidsdienst hersteld. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. HET XTALIAANSCHE. In zijn weermachtsbericht no. 167 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: Aan het Grieksche front vooral in den sector van Korciano, liepen de herhaalde aanvallen van den vijand te pletter op de hechte verdediging van onze troepen. On ze luchtmacht bombax'deerde de vijande lijke basis Preveza, militaire doelen in de zones van Frikkala en in Korciano. Vier van onze yliegtuigen worden vermist. Een van onze luchtformaties deed een aanvai op militaire doelen van Malta, waarbij het vliegveld van Tavenezia werd getroffen, alsmede militaire wex'ken en het arsenaal van La Valletta, waar een zware brand onstond. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases tex-uggekeerd. Een Engelsche ma chine van' het type Wellington moest een noodlanding maken op Sicilië. De uit ze ven personen bestaande bemanning, onder wie de vice-Iuchtmaarschalw Boyen Awer Tudor, een majoor en drie lagere officieren, werd gevangen genomen. In Noord-Afrika behaalde onze lucht macht opnieuw een schitterend succes. Een van onze formaties jagers merkte een groote formatie vijandelijke jachttoestel- len op, welke veel gx-ooter in aantal was. Niettemin ondernamen de onzen een reso- luten aanval. In het gevecht dat hierop volgde werden zeven vijandelijke toestellen brandend neergehaald, nl. vier Glosters, twee Hurricanes en een Blenheim. Van on ze vliegtuigen zijn er 3 niet teruggekeerd. Onze luchtformaties bombardeerden de spoorlijnen AlexandriaCairo en Alexan driaMersa' Matroe, het vliegveld Biraby Batta (ten Zuiden van Mersa Matroe) en de vijandelijke kampen langs den weg van Mersa Matroe naar Bir Kenays. Vijandelijke vliegtuigen wierpen zonder eenig gevolg bommen op de haven van To- broek. In Oost-Afrika ontwikkelde de vijand een felle actie der artillerie op onze stellingen rr n tr' n o o De f\*edertandsthe rïïoofapsjn punsmer £€S@spipm Zenuwpijn jfjT DE NEDERLANDSCHE VAKVÈREENIGINGSLE1DERS VAN HUN STUDIEREIS DOOR DUITSCHLAND TERUG! De Nederlandsche vakvereenigingsleiders( die op uitnoodiging van het Duitsche ar beidsfront een studiereis door'Duitschland hebben gemaakt, zijn Woensdagavond in het vaderland teruggekeerd. Na het be zoek, dat zij het afgeloopen weekeinde aan Neurenberg en Mtinchen brachten, reisden zij Maandag j.J. naar Keulen, waar het ge zelschap laat in den avond arriveerde. Den volgenden mox-gen werd de tocht voort gezet naar Dusseldorf, waar de Nederland sche gasten op de bekende Henkel-Pérsil- werke door de leiding van het Duitsche arbeidsfront in de' Gau Dusseldorf bijzon der gastvrij werden ontvangen. Èen bezich tiging van dit, op sociaal gebied, model- bedrijf vormde de hoofdschotel van dezen dag. Na de bezichtiging demonstreerden leden van de bedx-ijfssportvereeniging, gaf een groep jongemannen bijzonder goede staal tjes van aorobatische gymnastiek en poer de een dansgx'oep gevormd uit het vrouwe lijk personeel, volksdansen uit. In het Gemeinschaftshaus van het Duit sche arbeidsfront in de Gau Dusseldorf hebben de Nederlanders 's avonds afscheid van hun gastheeren genomen. Tijdens het diner, waaraan ook ver scheidene Duitsche autoriteiten deelnamen, vertolkte de heer A. C. de Bruijn, voor zitter van het Roomsch-Katholiek Werk liedenverbond, de gevoelens van erkentelijk heid der Nedex-landers jegens het Duit sche arbeidsfront voor de interessante en leerrijke excursie en de hartelijke ont vangst, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de twee leiders der excursie, de heex-en Strathmann en Bötticher. De heeren Stx-athroann en Bötticher heb ben hierna met enkele vriendelijke woorden voor de hun aangeboden geschenken be dankt. Met een gezellig samenzijn werd de avond en daarmede de 12-daagsche studie reis besloten. van Gallabat. Toen de vijand onze linies genaderd was, ondernamen wij een tegen aanval en werd de vijand op de vlucht ge dreven, met achterlating van dooden en oorlogsmateriaal. Onze vliegtuigen bom bardeerden het spoorwegstation van Sho- wak (Soedan)), troepenkampen te Ghe- daref, gemotoriseerde afdeelingen, lucht doelbatterijen ten Westen van Gallabat en op den berg Reyan alsmede de haven van Aden. Een van onze vliegtuigen Is niet te ruggekeerd. Vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen op Assab, waarbij onder de inlanders vijf personen gedood en negen gewond werden. Een vijandelijk oorlogsschip dat Chisiami probeerde te naderen werd door onze vlieg tuigen aangevallen en gedwongen zich te rug te trekken. DOOR R. ARDEN. 47)' „Zij kunnen niet weg en wij krijgen den kotter niet in ons bezit. Dat is voor beide partijen niet plezierig!" Lopez werd nu nog boozer. „Als ik jouw kinderverstand had, zou de toestand zoo blijven, totdat wij dood waren", hoonde hij. „Maar daar komt wel verandering in! Wij hebben ten slotte ge weren, die tot. overde heele bocht heen kunnen dragen. Nu, in den nacht, heeft het geen zin om te schieten, maar laat het eerst maar eens licht worden!" Nu mengde Kill zich eveneens in het gesprek. „Daar bereik je niets mee, Lopez. Het zijn gangsters uit mijn land. Kerels waar je niet zoo gemakkelijk bij kunt komen. Ze leggen zich bij het eerste schot achter de verschansching en dan blijven ze op die manier dekking zoeken. Dat is alleen maar jammer van de munitie! Je hebt ex- je zelf wel eens op beroemd, hoe sterk de kotter gebouwd is. Neen, we moeten een aanval doen!" „Hé hoe dan?" vroegen zes stemmen tegelijk. Kill glimlachte ongeloofelijk slim. „We binden twee booten aan elkaar en richten daar een soort kogelvanger op, een pantser. Vier mannen moeten roeien en vier staan er achter het pantser en moeten schieten. Dat kan toch wel, hé?" Er volgde eén algemeen stilzwijgen. I'ill bewees weer eens, dat hij ook van het vak goed verstand had. „Ze hebben nog een beetje brandstof," meende Lopez weifelend. „De motor zal aanspx-ingen en ze gaan ons uit den weg of ze rammen ons!" „Bah," zei Kill verachtelijk, „daarvoor moet er iemand kunnen sturen. Maar dat kan niemand omdat hij zonder dekking aan het stuurrad moet staan en wij hem dan wegvegen! Als ze eenmaal gedwon gen zijn, onder het dek te vluchten, en wij het schip weer hebben, dan hongeren wij ze uit. Heel eenvoudig!" „Bravo!" riepen een paar mannen. „Kill heeft gelijk Bravo, Kill Lopez wierp Kiil een afgunstigen bik toe. Hij hield er niet van, dat een ander betere ideeën had dan hij. „Ik moet er eens over nadenken," zei hij met eenige terughouding. „Misschien gaat het vlugger met een paar geweer schoten. Vlugger en beter! Maar dien vent in de hut moeten we nog harder .aanpakken. Hij moet eindelijk om het los geld schrijven en ik kan den brief dan tegelijk meenemen om hem in Dakar op de post te doen. Hij kan het geld dadelijk op mijn naam laten overschrijven! Ik zal eens met hem gaan spreken!" Lopez stoixd op en verliet het vuur. De hutten, waarvan er zeven waren, zagen er vervallen en vuil uit. Ze stonden alle op een rij. Hier hadden mannen eer tijds een visschersdox-p gesticht en de zonen van deze mannen waren nu, inplaats van dit eerlijke handwerk verder uit te oefenen, schooiers en afpersers geworden, te lui voor gewonen arbeid en te dom voor een werkelijk gangsterdom. Zoo dacht ten minste de gevangene er over, waarvan hier sprake was, de man, die in de klein ste hut was opgesloten. Deze man, wien men op een kort onder broekje na alles had afgenomen, zat in een donkere ruimte, bloedig geslagen on geschoren en vuil. Deze man heette Ste vens. Hjj was de werkelijke Stevens, die bij zijn overhaaste vlucht uit Dakar eveneens op de gedachte was gekomen, de reis met een onschadelijken visscherskotter te ma ken en die daarbij in een gevangen schap was geraakt, die veel erger was dan het ergste otuchthuis ter wereld. Daar zat hij nu op den grond ter neer, vermagerd en geslagen, hij moest om geld schrijven en wist niet aan wien, maar hij moest een losprijs ergens zien te krij gen. Stevens zag er niet meer als Stevens uit, maar hij geleek op een halven wilde, die nooit gelegenheid had gehad om zich te wasschen. Daarbij kwamen nog de mis handelingen, die hij had te verduren, om dat hij weigerde een brief te schrijven. Stevens wist heel precies dat hij tijd kon winnen' door aan een willekeurig iemand te schrijven, aan een of ander adres. Hij wist echter ook, dat de eilandbewoners hem onder bepaalde omstandigheden konden vermoorden, wanneer ze eenmaal den brief, waarvan ze geld verwachtten, in hun han den hadden. Daarom was Stevens tot nu toe standvastig gebleven. Hij had met moeizamen arbeid een plank uit den ach terwand van de hut losgemaakt en wacht te nu op een gelegenheid om te vluchten. Hij wist, dat hij op het eiland niet verder zou komen. Het was te klein en men zou hem na een paar uren gevangen hebben en weer hebben teruggebracht, want hij had niet eens schoenen om behoorlijk te kunnen loopen. Bovendien moest hij ook een wapen hebben, al zou het ook maar een ouderwetsch jachtgeweer zijn. Stevens was niet alleen uiterlijk veran derd, ook innerlijk was er veel met hem gebeurd. Vroeger was hij een koelbloedige moordenaar geweest, maar nu was hij een wild dier, welks woestheid geen grenzen zou kennen als er gelegenheid voor was. Zijn mishandelde en met bloed bedekte lichaam verklaarde dat volkomen. En daarom beging Lopez wellicht de grootste-domheid van zijn leven, toen hij, met groot vertoon en slechts met een fak kel gewapend, den houten grendel terug- schoof en de hut van den gevangene bin nentrad. De kerel was immers zwak van uitputting, door den honger en de onder gane mishandelingen, wat had hg dan nog De mannen, die bij het vuur waren ach tergebleven, keken elkaar gx-gnzend aan, toen dadelijk daarop een vreeselgk gebrul weerklonk. „Hij desseert hem zeker met zijn fak kel", meende Gomez grijnzend. Kill spoog op den grond en zeide, dat hij daarvan nu- genoeg had. Hij zou blij zijn, als de geschiedenis met dien vent nu eindelijk uit zou zijn. De andere mannen vonden deze gedachte vreemd, want de gevangene had alleen maar den brief te schrijven en daarmee was alles uit. Kill vermoedde, hoe de anderen er over dachten. Hij zag zijn collega's verachtelijk aan en besloot in stilte, deze bende spoe dig den rug toe te keeren en aansluiting te zpeken bij een behoorlijke gangster bende. Deze hier waren hem te wreed en vooral te laf. In de hut was het stil geworden. „Hé, hij schijnt hem nu klein te hebben gekregen", grijnsde Gomez, die er geen vermoeden van had, dat de gevangene nu reeds door het struikgewas sloop, in de hoop ongezien bij de zee te komen ter wijl de heer Lopez bezig was, zjjn laatsten adem uit te blazen. Stevens had namelijk^ in ofwaohting van nieuwe mishandelingen, de losgemaakte plank uit den achterwand genomen, toen hij bemerkte, dat men hem de eer van een bezoek aandeed. In een aanval van ver twijfelde woede wachtte hij; met de plank in zijn magere vuisten. Toen daarop Lopez gewichtig en zelfbewust binnentrad, ont ving hij een slag in zijn gezicht. Daarna kreeghij nog meer te verduren en toen Stevens tenslotte door het gat in den ach terwand kroop, liet hij iets achter dat wei nig meer op den zelfbewusten heer Lopez geleek. De mannen bij het vuur zetten hun ge sprek nog tamelijk lang voort. Lopez had dien kerel eindelijk klein gekregen, dach ten ze, nu zal hij eindelijk wel zijn brief schrijven. Ja, dat was nu eenmaal ïxiet anders, als men in de handen van zeeroo» vers viel. Een uur kon zijn verstreken en toen werd Gomez wantrouwend. „Wat heeft Lopez zoo lang met dien vent te bespreken? En bovendien nog al leen Wij hebben ook het recht om te we ten, wat ze daar bekokstoven „Ja", - zeiden de andere leden van dit eerbiedwaardige gezelschap. „Gomez heeft gelijk. Wat heeft Lopez zoo lang met hem te praten? Hoe komt hij er bg zonder ons te onderhandelen?" En zoo stonden er enkelen op en gingen naar de hut. Een van hen, het was Kill, klopte aan de deur. „Hé, Lopez, wat is er aan de hand?. Waarom kom je niet terug?" Er volgde een stilte. Allen wilden we ten, waarom Lopez niet terug kwam. Nu werden de mannen ongeduldig. Ze liepen naar het vuur, namen er -en paar bran dende takken uit, die hun als fakkels moesten dienen, keerden naar de hut terug en openden de deur. Wat ze toen zagen, was vexTassend en weinig opbeurend en daarom begonnen ze hevig te vloeken. Lopez was dood en tamelijk toegetakeld ook. En de man, die dat op zgn geweten had, was door een gat in den achterwand van de hut er vandoor gegaan. Kill, die in de meening verkeerde, dat hg na Lopez de man met de meeste erva ring was, brulde „Stilte Maar ook Gomez kon wel de meening zgn toegedaan,' dat hij nu het commando moest overnemen, want hij maakte Kill er op opmerkzaam, dat hij zelf het meeste lawaai maakte. j,Wordt vervolgd},

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6