Kroniek van den dag IVOROL-tanrïpasta; si@g altijd beter dara aSIe auicfere. GEEN BELASTINGVERHOOGING IN 's-HEER ARENDSKERKE. Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vrijdag 22 November 1940 Henderson heeft uit de school geklapt. Het is een veel gebezigde en vaak schromelijk misbruikte en kwalijk toege paste uitdrukking „Van. de dooden niets dan goeds". Velen komen er daardoor toe, bij een geopend graf dingen te zeggen, die zij niet recht kunnen verantwoorden en zij kunnen er toe bijdragen, dat er legen den ontstaan, die in volkomen tegenspraak zijn, met wat het leven van den afgestor vene te zien heeft 'gegeven. Een begrafe nis-plechtigheid kan daardoor ontaarden in een demonstratie van onwaarachtigheid. De zin van deze uitdrukking is ook een geheel andere. Men zegge over de dooden niets, tenzy op een nette manier. Zoo kan men ook bij een geopend graf met allen eerbied voor de majesteit van den dood over het leven van den afgestorvene een helder licht laten vallen. Vanwaar deze aanhef? Omdat het gaat om een doode. Een man, die in het inter nationale gebeuren der laatste jaren een rol van meer dan gewone beteekenis heeft gespeeld en over wiens ware grootheid en over wiens gebreken de geschiedenis het beslissende oordeel zal spreken. Die man was de onlangs ontslapen oud premier van het Britsche rijk, Nevil Chamberlain. t Een staatsman timmert aan den weg en ook na zijn dood, al naar gelang van zijn daden, pleegt het licht van de publieke belangstelling zich veelal niet te ver plaatsen. Te minder is dat het geval, nu het gaat om den man, die zoowel zijn handteekening plaatste onder het Mün- ehener aecoord als onder de oorlogsver klaring van den derden September 1939. Terwijl het oorlogsgeweld de kusten eh de steden van Engeland beukte, terwijl het machtige imperium op zijn grondvesten wankelde is Nevil Chamberlain de eeuwige rust ingegaan. En eerst nu komen de hartstochten los om hem de verantwoor delijkheid voor dezen oorlog -aan te wrij ven. Chamberlain is geschiedenis gewor den en reeds nu wordt het oordeel over zijn daden geformuleerd en dat dit oordeel verre van zachtzinnig is, is geenszins ver wonderlijk. Het oordeel Chamberlain kwam niet naar München, om den weg te banen voor een overeenkomst, welke aan Europa eindelijk den vrede zou geven, waaraan het zoo dringend behoefte had. Chamberlain wilde den vrede niet, hij begeerde slechts de vernietiging van Duitschland, dat als beheerscher van het continent en beschik- kend over de levensruimte, waarop het aanspraak meende te kunnen maken, een gevaarlijke concurrent voor Engeland zou worden. München had voor den toenmali- gen Britschen premier slechts de beteeke nis van een uitstel. Het uitstel van wat ook hij onafwendbaar achtte den oorlog. Aldus in 't kort de opvatting, die in de Duitsche en Italiaansche perscommen taren tot uitdrukking is gekomen. Men heeft het Chamberlain zeer kwalijk geno men, dat hij als zijn eerste regeeringsdaad na het accoord van München de Britsche oorlogstoerusting in het Lagerhuis aan de orde stelde. Op dat oogenblik begrepen de as-mogendheden dat Engeland niet van plan was een afbakening van de interes- sensferen, gelijk zij die voorstonden te er kennen, dat Engeland zich in Europa's continent niet wenschte te desinteressee- ren en de rechten der jonge mogendheden niet wilde erkennen. Door de consequentie, welke Chamber lain trok, was de vrede van München niet anders, dan een verkapte oorlogsverkla ring. - Op dat oogenblik begrepen de as- mogendheden tevens, dat zij de conse quentie van het Münchener accoord naar letter en geest onmiddellijk moesten uit werken. Zij konden daarbij gebruik maken VR.i den voorsprong, dien zij op Engeland hadden en tevens erkenden zij daarmede dat tusschen de wederzijdsche opvattingen een diepe klove gaapte. München had haar niet kunnen overbruggen, haar inte gendeel verbreed. .De geschiedenis krijgt nu de vraag te beantwoorden waarom voerde Chamber lain een zoodanige politiek? Doch reeds by zijn doodsbaar zijn daarover harde noten gekraakt, gelijk men zich reeds lang heeft bezig gehouden mat de ontleding Van deze politiek. Zij is voor velen een raadsel gebleven de sympathieën waren verdeeld, naar gelang van de plaats welke men aan een der zijden van de klove in nam. Er is grond voor de opvatting, dat Chamberlain's politiek aan een innerlijke gespletenheid laboreerde. Nu wij reeds op eenigen afstand het gebeuren wat beter vermogen te overzien, kan te/ens worden vastgesteld, dat Chamberlain's fout is ge weest, dat hij op twee paarden tegelijk heeft willen wedden. Vandaar, dat de Brit sche politiek in de achter ons liggende jaren veelal achter de feiten heeft aange draafd. De geschiedenis zal deze opvattingen wellicht zuiveren van alle bjj-overwegin- gen, welke haar nu, terwijl wy nog mid den in de wanhoopsworsteling zitten, on vermijdelijk moeten aankleven. Doch ge zien vanuit den Britschen gezichtshoek was dit het noodlot van Chamberlain hij kon niet anders, hij moest op twee kansen te gelijk spelen en nu de gebeurtenissen dezen loop hebben genomen valt de verantwoor delijkheid daarvoor op hem terug en in hem op de Britsche politiek sedert 1918. Chamberlain kwam niet naar München, om den vrede te bedingen, hij kwam slechts om een uitstel te bewerkstelligen. Deze Duitsche opvatting heeft thans steun gekregen van den voormaligen am bassadeur te Berlijn, Neville Henderson, die in een interview verklaarde, dat En geland in September 1938 over zeer wei nig vliegtuigen beschikte en dat de luoht- afweer van Londen ten eenenmale ontoe reikend was. Henderson heeft uit de school geklapt, wijl zjjn verklaringen schijnen te beves tigen, dat m£n Londen geen vertrouwen had in de Duitsche toezeggingen en dat de Britsche politiek er slechts op was ge richt, de uitbreiding van de Duitsche levensruimte te stuiten ten koste van Duitschland zelf. Er kan uit blijken, dat men te Londen geenerlei verwachting koesterde van een minnelijke schikking, Er wordt een register van erkende architecten ingesteld. DOOR DEN BOND VAN NE- DERLANDSCHE ARCHITECTEN Het dagelyksch bestuur van den bond van Nederlandsche architecten heeft thans besloten tot het instellen van een z.g. ar- chitectenregister, d.w.z. een register, waarin allen kunnen worden opgenomen, die op grond van hun vakbekwaamheid en vakgeschiktheid erkend kunnen worden als gerechtigd tot het voeren van den in ons land nog steeds volkomen vogelvrijen titel van architect. Teneinde te voorkomen, dat in plaats van den erkenden archltectentitel die van „bouwmeester" nog vrij gebruikt zou kunnen worden, zal aan de ingeschrevenen in het architecten register voorloopig wor den toegestaan den titel van erkend „ar chitect" of „bouwmeester" te voeren. Het is echter wel de bedoeling om, zoodra het register den., daartoe noodigen omvang en de rechtsgeldigheid heeft verkregen, den titel „bouwmeester" als een bijzonderen eeretitel te gebruiken. Het architecten-register zal worden aan gelegd en beheerd door een architecten- raad. Deze zal in normale gevallen bestaan uit een viertal erkende architecten en een voorzitter-niet-architect. Het is daarbij geenszins de bedoeling, dat alleen het gebruik van den titel zou worden erkend, doch overigens de uit oefening van het beroep niet met het voe ren van dien titel gebonden zou zijn. In tegendeel. De bond van Nederlandsche ar chitecten staat op het standpunt, dat al len aan wien het recht is toegekend tot net voeren van den titel, ook de plicht moet worden opgelegd zijn vak op correcte en verantwoordelijke wijze uit te oefenen. De architecten-raad zal voor alle inge schrevenen in het register te dien aanzien bindende voorschriften geven. Deze voor schriften zullen in de eerste plaats berus ten op de overweging, dat de positie, die de architect behoort in te nemen, is die- van den vertrouwensman van zijn op drachtgever. "Uit dien hoofde zullen aan alle erkende architecten dezelfde regelen gesteld moe ten worden als die, waaraan de leden van den bond zich reeds vrijwillig hebben on derworpen. De positie van vertrouwensman bréngt voor den architect eenerzijds mede het zich onthouden van dienstaanbiedingen en andex-e dei-gelijke vormen van onderlinge concurrentie, anderzijds het afzien van al le andere vergoedingen dan die, welke hem rechtstreeks van den opdrachtgever toe komen als honoraium voor zijn werkzaam heden. Daarmee is tevens vastgesteld, dat hij zich heeft te onthouden van alle daden van koopmanschap c.q. van het verrich ten van nevenwerkzaamheden, die daartoe kunnen leiden. Zoo zal het den erkenden architecten ver boden zijn tevens op te treden als woning bureau of makelaar, als aannemer, bouw ondernemer of handelaar, hetzij persoonlijk hetzij als directeur, beheerend vennoot of commissaris van een firma of maat- of vennootschap, welke als zoodanig optreedt. Wie maakte de eerste „zwaarder-dan-Iucht"-vlucht. Santos Dumont tegen de gebroeders Wright, De Braziliaansche Aeroclub publiceex-t een protest tegen het besluit der regeering van de Ver. Staten,' den 17en December ter herinnering aan den eersten „zwaarder-dan lucht-vlucht der gebroeders Wright" te ma ken tot dag der Pan-Amei'ikaansche vlie gerij. In het protest wordt erop gewezen, dat aan den Braziliaanschen vlieger Santos Dumont de eer toekomt, le eex-ste „zwaar- der-dan-lucht-vlucht" te hebben gemaakt. Deze heeft in 1906 ten overstaan van een officieele Fransche commissie deze eerste vlucht gemaakt. Zelfs de meeste Ameri kanen geven den Braziliaanschen vlieger deze eer en beschouwen derhalve algemeen den 23en October als hex-denkingsdag der vliegerij. doch dat men deze methode als uitstel manoeuvre aanvaardde, zonder het eigen lijke doel uit het oog te verliezen. Heeft Chamberlain ook hierin op het verkeerde paard gewed? Het gelijk is thans in ieder geval aan de zijde van Duitschland en Italië. De as is een Euro- peesche realiteit. Dat heeft ook Chamber lain erkend, doch slechts in negatieven zin. Duitschland en Italië zullen nu de wereld gaan toonen, dat de Britsche op vatting, waarvan Chamberlain de expo nent was, een vex-ouderde is en niet meer van dezen tijd. De nieuwe Europeesche ox-de, die door de toetreding van Hongarije, straks wellicht van Roemenië en Bulga rije, tot het Berlijnsche driehoeksverdiag, iri Duitsch-Italiaanschen geest haar ver wezenlijking nab\j komt, zal de onmoge lijkheid der Britsche opvattingen moeten ac'centueeren, liet harde oordeel over Chamberlain moeten bevestigen. Reeds wordt in de commentaren ver klaard, dat zich een anti-Biitsch wereld- bloc bezig is te consolideeren en waar schuwend voegt men er aan toe, dat de landen die nog neutraal zijn Zweden en Zwitserland wel moeten inzien, welke de consequentie is, zoo zij zich isoleeren. In een schets, welke de „Popoio d' Italia" gaf van de wereldordening wordt te ver- staan gegeven, dat er van Madrid tot Tokio een volledige overeenstemming te dien aanzien bestaat en dat mei. met name in de Vereenigde Staten mag beden ken, dat hulp aan Engeland beteekent, het op te nemen voor een verloren zaak. Dat Engeland de juistheid van de Duitsch-Italiaansche opvatting heeft ont kend, dat het de kracht van die opvat ting heeft miskend en de toekomst van Europa van uit een verouderden gezichts hoek heeft beoordeeld, dat wordt, naar zoowel te Berlijn als te Rome wordt ver klaard, bevestigd door de openhartigheid van Henderson. De ambassadeur heeft de nagedachtenis van Chamberlain willen zuivei'en van legendevorming, H\j heeft door uit de school te klappen, slechts het tegendeel bereikt en daarmede nieuw voedsel verschaft voor de vernietigende •oordeelvelling over Chamberlain, 's HEER ARENDSKERKE. De Raad de- dèr gemeente' kwam Vrijdagmorgen in openbare vergadering bijeen onder voorzit terschap van burgemeester El'enbaas. De VOORZITTER doet mededeeling van den brief van den directeur der districts arbeidsbeurs, waarin aangedrongen wordt, dat land- en tuinbouwers hun arbeiders in dienst zullen houden. Anders volgt wel licht uitzending naar Duitschland en heeft men volgend jaar gebrek a an arbeids krachten. Spr. zegt, dat het ook hier ont- slagvex-gunningen regent. Hij heeft den indruk, dat men meer kan doen. Intus- schen weet men wat men nu wachtende is. Daar is voldoende bekendheid aan gegeven. Protesteerende luchtbeschermers. Voorts is ingekomen een schrijven van 57 personen, behoord hebbende tot den luchtbeschermingsdienst, die protesteeren tegen de aanstelling van vier vaste lucht wachters, zonder dat daartoe een oproep is gedaan. De VOORZITTER zegt, dat de benoe ming niet geschiedt door B. en W., maar door den burgemeester. Spr. is van mee ning, dat hij gehandeld heeft zooals goed is. Hij stelt dus voor, dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt zonder discussie of stem ming besloten. Op dezelfde wijze wordt een wijziging gebracht in de gemeenschappe lijke regeling voor den keuringsdienst van vee- en vleesch -in den Keuringsdienst Heinkenszand, 'en worden de vergoedingen vastgesteld voor de bijzondere lagere scho len in de gemeente, berekend tegen een bedrag van 8 per leerling. De afvallen-verordening, De VOORZITTER doet dan mededeeling van de afvallenbesluiten en de desbetreffen de verordening, welke ter vaststelling aan de gemeenteraden gezonden is. Spr. zegt, 'dat B. en W. van meening zijn, dat deze verordening van geen zin is voor de ge meente, zij willen dus ontheffing ver zoeken. Het huishoudelijke afval gebruikt men zelf voor klein en gx-oot vee, en de cadavers en resten wox-den reeds door den destructiedienst afgehaald. De Raad gaat hiermede accoord. Een vergeten belasting. Er moeten dan eenige wijzigingen ge- bracht worden in de gemeentebegi'ooting 1940, o.a. omdat, over 5 jaar, nog belas ting betaald moest worden voor het ver- eenigingslokaal, zijnde ruim 97. Men heeft vex-geten dat op te geven, men heeft ook nooit een aanslag gehad. En blijk baar heeft de een of ander dat ontdekt. Na onderzoek zagen B. en W. van protest af en leek het hun beter te 'betalen. Voorts kwam bericht binnen, dat de gemeente over 1940 geen rijksbijdrage in de werkloo- zenzorg krijgt welke bijdrage op 2730 was geraamd, dit, omdat de post met 5950 verminderd kon worden, waarmede deze onder het bedrag komt, dat het Rijk aan de gemeente een bijdrage toekent. Dit omdat de uitgaven der gemeente zooveel la ger waren dan geraamd was. Intusschen beteekent een en ander toch nog een voor deel, daar nu van de eigen geraamde uit gavenpost een som van 2219, naar „on voorzien" overgebracht kan worden. De begrooting voor 1941. Aan de orde is nu de behandeling der gemeentebegrooting 1941. De VOORZITTER wijst er op, dat men steeds achteruit boert. Uit de batige slo ten blijkt, dat deze achtei-uitgang plm. 6000 per jaar bedraagt. Dit is hoofd zakelijk te 'wijten aan de verlaagde uit- keering uit het werkloosheidssubsidiefonds, (meer dan 3000), den achteruitgang der havenrechten en der keurloonen. Intus schen baren de financiën nog geen zor gen, doch B. en W. denken toch, dat vol gend jaar, dus voor 1942, maatregelen noodig zullen zijn, b.v. een kleine belasting verhooging. Doch dit is nog verweg. Kijkt men naar de schulden, dan ziet men, dat de gemeente deze weinig heeft. En de schulden die er zijn, daar staan bezittingen tegenover. Het salaris van den ambtenaar ter secretarie, den heer Pik, is met 100 per jaar verhoogd. De post bestratingen is met 1000 verlaagd, omdat praktisch alles gedaan is wat gedaan moest worden. B. en W. bestudeeren de aanschaffing van een motorbrandspuit. De aanschaffing van een groote spuit, die de deskundige wen- schèlijk achten, is zeer kostbaar. B. en W. zullen daar in een volgende vergadex-ing op terugkomen. Vervuilde sloten. Onder nadere uiteenzettingen der pos ten wordt nu de begrooting behandeld. Er wordt door één lid geklaagd over het wer pen van vuil- in de sloten. Andere leden opperen dezelfde bezwaren. De VOORITTER merkt op, dat men niet schijnt te beseffen, dat dit niet mag. Er zal ingegrepen moeten worden. Het gymnastiekonderwijs. De VOORZITTER wijst er op, dat men in voorgaande jaren vrijstelling verzocht van de verplichting tot het geven van gymnastiekonderwijs op de scholen. Dit is nu niet meer mogelijk. Wat 's Heer Hen drikskinderen betreft, daar is geen lokaal over. En het gaat niet aan om daar een lokaal te bouwen. Mogelijk is er, met me dewerking, nog een oplossing te vinden. Anders zullen de kinderen naar 's Heer Arenskerke moeten komen. De openbax-e school te 's Heer Arendskerke heeft twee lokalen over. Als het achterste lokaal ver beterd wordt, kunnen de aan elkaar gren zende lokalen 1 en 2 vrijkomen en kan men daar door het uitbreken van den tusschenmuur, één groot gymnastieklokaal verkrijgen. Te Lewedorp is er geen lokaal school vrij en goed voor een gymnastiek lokaal in ox-de te maken. Daar zullen ook de kinderen van de andere school gymnas tiek krijgen. Het gymnastieklokaal zal echter vrij van de school komen. Verder is er nog' de kwestie van aanschaffing ma teriaal enz. B. en W. zullen in een vol gende Raad met omschreven voorstellen komen. De Raad gaat met deze plannen ac coord en na nog eenige besprekingen wordt de gelieele begx-ooting vastgesteld sluiten de met 144.024 en een post onvoorzien van 1392.—. De VOORZITTER merkt nog op, dat de uitgaven niet te laag en de inkomsten niet te hoog geraamd zijn. Schaarschte bouwmaterialen. In de bouwvoorschriften wordt een (toe gestane) wijziging gebi-acht, zoodat ander dan het voorgeschreven, mits even deug delijk, materiaal gebruikt mag worden. Dit met het oog op de schaarschte aan ze kere materialen. Electrificatle „Graszode". De VOORZITTER herinnert, dat de heer Vex-mue in een vorige x-aad informeerde naar de kosten van electrificatie in zijn omgeving (Graszode). De heer Vermue ging zelf op onderzoek uit, naar het ver bruik daar en kwam tot een gegarandeerd verbruik van 369 per jaar. Als de P.Z. E.M. op de gedane voorstellen in wil gaan, zou daardoor de P.Z.E.M. en de gemeente elk 70.per jaar bijgepast moeten worden. De gemeente wil dat voor 15 jaar doen. Aan den Oud-Kraayertschen dijk zou, vol gens de toegezegde gax-anties 22 per jaar bijgepast moeten worden. Wil men ook aan de andere zijde (Vlaamsche weg) de zelfde garanties stellen, dan moet totaal 216.15 bijgepast worden om rond de „Graszode" alles te electrificeeren. Dat is heel wat, doch B. en W. willen er_toe overgaan mits de garanties, door allen in gelijke mate, vei"zekerd worden. De één moet niet meer betalen dan de ander. De heer VERMUE zal er nog eens op uittrekken. Hij is intusschen dankbaar voor de toezeggingen en den ai-beid van B. en W. De andere leden betuigen hun instem ming met deze electrificatieplannen. Molestverzekering. De VOORZITTER zet dan uiteen, dat B. en W. het sluiten van :en verzekering tegen molest-risico overwogen. Er zou dan aan gemeente-eigendommen, voor 328.000 verzekerd moeten worden. Spr. zet de voordeelen en de risico uiteen. Men kan b.v., in de schade aan anderen berokkend, een groot bedrag moeten bijdragen, zonder dat men zelf iets noodig heeft of trekt. B. en W. meenen echter zelf de risico niet te mogen dragen. Zij willen voorts ook, om de bijzondere bepalingen van elk, de risico over drie maatschappijen verdeelen, en stellen voor 125.000 te verzekeren bij de „Nieuwe Molest risico", 125.000 bij de „Ondex-linge Oox-logsschade Verz. Mij.", en 76,000 bij de „Plattelands Verz. Mij". De heer LINDENBERGH wil 'één verze kering bij de laatste Mij. sluiten, hetgeen de VOORZ., namens B. en W. ten sterkste ontraadt. De Raad gaat in het algemeen met het voorstel tot het sluiten van een molest verzekering accoord en verwerpt het voor stel van den heer Lindenbergh, met alleen de heeren Lindenbei-gh en Op 't Hof voor. Eenheid onder het hotel personeel. Fusie van bestaande organisaties een feit geworden. De persdienst van het N.V.V. meldt: Met ingang van 15 November j.l. is de fusie van kracht geworden tusschen den „Bond van Hotel-, Café- en Restaurant- pex-soneel in Nedei-land" en den „Neder- landschen Geneefschen Bond van Hotel-, Café- en Restaurantpex-soneel". Uit deze beide .bonden is thans als nieuwe organi satie naar voren gekomen de „Nederland sche Bond van Hotel-, Café- en Restau- rantpersonecl". De regeling van de werkloozenkas, die aan den „Genver" vei-bonden was, wordt door den nieuwen bond overgenomen. Een nadere beslissing zal nog worden geno men met betrekking tot den wachttijd en de seizoenuitkeering. Zooals bekend, is ook deze fusie een logisch gevolg van de aan sluiting van de Nedexiandsche Vakcentx-ale (N.V.C.) bij ht Nederlandcch Verbond van Vakvex-eenigingen (N.V.V.) ZITTINGSDUUR LEDEN DER RADEN VAN ARBEID VERLENGD. Bij besluit van den secretai-ia-generaal van het departement van sociale zaken is de zittingsduur van de tegenwoordige werkgevers en arbeidersleden en de plaats vervangende werkgevers- en arbeidersleden van de raden van arbeid met een jaar ver- lengtj. HET UNIE-FIETSVLAGGETJE. De voorzitter van den stedelijken Raad der Nederlandsche Unie te Amsterdam, de heer C. Brink, verzoekt aan alle wielrijders in de hoofdstad, die in het bezit zyn van een Unie-tietsvlaggetje, voorloopig daar mee hun fiets niet te tooien. Er is twijfel gerezen over de vraag, of dit vlaggetje al dan niet onder het uni- formverbo'd Valt. Zoolang dit niet is vast gesteld,kan het voeren van dat teeken moeilijkheden leiden. Reeds is het eenige malen voorgekomen, dat fietsen, - die van zulk een vlaggetje voorzien waren, over en zal er een gebouwd moeten wor- in beslag genomen werden. den. Er zal daar ook een lokaal bij de -R.K. school moeten komen. En voorts moet er dan een plaats voor brandweer materiaal komen. Lewedorp breidt zich steeds uit, en daarmede de behoeften. Te Nieuwdorp zijn twee lokalen van de R.K, Inmiddels is elders een proefproces aan hangig gemaakt, teneinde een gei-echtelijke uitspraak in dezen uit te lokken. Het is goed het resultaat van dat pi'oces, dat on getwijfeld bekend zal worden gemaakt, af te wachten. Kerknieuws De kanselafkondiging. Kort geleden werd van den kansel der Nederlandsche Hex-vormde kerk de vol gende verklaring afgelezen: „Op verzoek van de algemeene synode der Nederlandsche Hervormde Kerk wordt aan de gemeente medegedeeld, dat namens de navolgende protestansche kerken in Ne derland, te weten: 1. De Nederlandsche Hervormde Kerk, 2. De Gereformeerde kerken, 3. De Christelijk Gereformeerde kerk, land in Hersteld Verband, 4. De Gereformeerde kerken in Neder- 5. De Remonstrantsche broederschap, 6. De Algemeene Doopsgezinde Sociëteit, een adres is gericht aan den rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied, in welk adres deze kerken eenparig uiting geven aan de ernstige bedenkingen, die zy uit beweegredenen van barmhartig heid en op gronden aan de Heilige Schrift ontleend, koesteren tegen de onlangs uit gevaardigde voorschriften, waax-bij de be noeming en bevordering van ambteixaren en andere personen van Joodsche bloede, in Nederland wordt verboden, met dringend verzoek aan den rijkscommissaris te willen medewerken tot de üitx-ekking van boven» bedoede voorschriften." Nadien1 bleek, dat deze bekendmaking niet de instemming van al de genoemde kerkgenootschappen had. In „Evangelie en Volk" waarin eenige critische artikelen inzake deze afkondiging verschenen, werd medegedeeld, gflatde deputaten der Geïn formeerde kerken voor correspondentie met de hooge overheid aan alle predikanten on* der mededeeling van het aan den rijks commissaris gedane verzoek hadden ver zocht geenerlei publicatie ter zake te doen. Eveneens deelde „Evangelie en Volk" me de, dat in de Christelijke Gereformeerde kerk bij de desbetreffende deputaten de grootste verbazing over de bovenbedoelde afkondiging heerschte. Gisteren werd van officieele zijde de aandacht gevestigd op een publicatie van prof. dr. H. H. Kuyper in de Heraut (der Gereformeerde kerken), waarin professor Kuyper verklaarde, dat de Gereformeerde kerken niet tot kanselafkondiging waren overgegaan, wijl het in strijd is met de di plomatische usantie om hangende een aan de overheid gericht verzoek, aan dit ver zoek publiciteit te geven en voorts een der gelijke afkondiging licht als een mani festatie kanworden opgevat en dan bo vendien nog gevaren voor hen, die dit af kondigen kan bevatten, die ongewenscht zouden moeten geacht worden. Van Duitsche officieele zijde werd gis teren verklaard, dat deze mededeelingen van prof. Kuyper, volkomen terecht waren. En men van officieele zijde met verwijzing naar deze verklaring hier alleen nog aan toe te voegen had, dat besluiten der over heid als het onderhavige slechts na zorg vuldige voorbereiding worden genomen en er geen sprake van kan zijn, dat men op verzoeken als hier een vermeld werd, zou kunnen ingaan. Het verzoek in quaestie moest ter zijde Worden gelegd. Voorts werd nog medegedeeld, dat op het moment der kanselafkpndiging het betreffende verzoek den rijkscommissaris nog niets eens bereikt had. De noodcollecte. Het bedrag, dat bij den quaestor-gene raal van de algemeene synode der Neder- landsche Hervormde Kerk voor de nood- collecte is ontvangen, is tot 162.750.32 gestegen. LEGER DES HEELS. De commandant van het Leger des Heils, Bouwe Vlas, deelt in de „Strijdkreet" me de, dat de raad van toezicht en advies, die in het leven is geroepen om den com mandant bij te staan, voorloopig zal be staan uit de heeren mr. H. de Bie, mr. P. D i e 1 e nx a n, mr. E. E. Menten en mr. H. A. Warmelink. De raad zal nog wor den uitgebreid. Geen voorschottoewijzingen voor nieuwe detaillisten. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat in het al gemeen ten behoeve van nieuw te openen detaillisten zaken geen voorschottoewij zingen van in distributie gebrachte goede ren meer zullen worden verstrekt. Voorts wordt er op gewezen, dat geen voorschot- toewijzingen uitgereikt zullen worden aan reeds gevestigde zaken, welke voornemens zijn soorten goederen, waarin zij tot nu geen handel dreven, te gaan verkoopexu Henri J. van Abbe f Gisteren vond te Eindhoven onder enor me belangstelling de begrafenis paats van den heer Henri J. van Abbé, oprichter en directeur van de Karei I-fabrieken aldaar. Onder de autoriteiten, die de plechtig heid bijwoonden, merkten wy o.m. op prof. dr. W. Martin als vertegenwoordiger van den waarnemend secretaris-generaal van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen, burgemeester A. Ver dijk en de wethouders van Eindhoven, die mede als bestuur van het stedelijk van Abbe-museum aanwezig waren. Na de plechtige Requiemmis in de Stra- tumsche kerk, volgde in den namiddag de bijzetting van het stoffelijk overschot in de grafkapel van de familie van Abbe op „Eikenburg". Op verzoek van den overledene werd hierbij niet gesproken. Meer dan twaalf bloemstukken dekten de baar. Een zoon van den overledene, de heer Jan van Abbe, daixkte voor de betoonde belangstelling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5