Provinciale Zeeuwsche Courant f Oplaag 15.000 ex. J Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant 183ste JAARGANG NUMMER 272 VRIJDAG 22 NOVEMBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS; 18 cent per week of f2.30 per kwartaal. Franco per port f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1 -5 regel» f 1.50, tedere reget meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 - 5 regels f 0.50, Iedere regel meer 10 et, (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen Hongarije en het Driemogendhedenpact. TOETREDING KENT GEEN VOORBEHOUD. In verband met de toetreding van Hon garije tot liet Driemogendhedenverdrag wjjst men in kringen te Rome op de vol gende punten: 1. De toetreding kent geen enkel voor behoud, hetgeen beteekent, dat Hongarije zich tot het verleenen van politieken, èco- nomischen en militairen steun aan de an dere oriderteekenaars in geval van een aan val, ondernomen door een mogendheid, die thans niet in het conflict betrokken is. In dien Hongarije zou worden aangevallen, zou het steun krijgen. 2. De toetreding lijkt logisch met het oog op de vriendschapsbanden tusschen Hon garije en de spilmogendheden en de Hon- gaai-sche dankbaarheid jegens de spil. 3. De toetredingbewijst, de aantrek kingskracht van het verdrag, dat een middel voor algeheele samenwerking met de spil is ter beperking van het conflict, ter verzekering van de militaire overwin ning en ter vereeniging van de landen, die werkelijk den vrede en een nieuwe wereld orde willen. Onder nieuwe wereldorde moet men. niet verstaan een statuut, dat slechts de Engelsche hegemonie zou vervangen, maar ook een economisch stelsel, dat ver betering kan brengen - in den levensstan daard. der volken. Engeland heeft den slag toegegeven en poogt tevergeefs de betee- kenis dezer gebeurtenis te verkleinen. YOEGOSLAVISCHE PERSSTEMMEN. Het toetreden van Hongarije tot het Driemogendhedenverdrag wordt door de Yoegoslavische bladen groot opgemaakt. De Vreme schrijft o.a.: „Thans kan geen enkele Europeesche staat zich qr meer op beroepen, dat hjj geen instructies heeft ontvangen over de hem toebedachte rol bij de reorganisatie van het Europeesche leven. Evenzoo kan geen enkele staat zich er meer op beroepen, dat hij zijn totdus- verre bewaarde neutraliteit wenscht te handhaven. Want het gaat niet alleen om de belangen van afzonderlijke staten. Het probleem van het Europeesche conti nent is op de eerste plaats gekomen. Daarna pas'komen de bijzondere belangen van de afzonderlijke naties. Er bestaat ook geenerlei belemmering meer voor het toetreden van alle Europeesche volken in de Europeesche gemeenschap. „Jutro" schrijft, dat de toetreding van Hongarije tot het Driemogendhedenverdrag niemand heeft verrast, daar Hongarije reeds jaren lang zijn solidariteit met de spilmogendhe den heeft verkondigd. DE BULGAARSCH-DUITSCHE BETREKKINGEN. De debatten in de Sobranje, het Bul gaarsche parlement stonden, vooral wat het buitenlandsch politieke gedeelte be treft, onder den indruk der laatste demon stratie van Duitsch-Bulgaarsche vriend schap ter gelegenheid van het bezoek van Koning Boris aan den Führer. Afgevaar digde Nikola Wassileff gaf uitdrukk. aan zijn bewondering voor den Führer en ver zekerde, dat de Duitsch-Bulgaarsche vriend schap, sedert lang beproefd en opnieuw bevestigd, ook thans de Bulgaarsche bui- tenlandsche politiek kenmerkt. Het Bul gaarsche volk gevoelt diepe dankbaarheid jegens de spilmogendheden voor het her winnen van het Zuiden der Dobroedsja. In gaande op de Bulgaarsche weermacht zeïde de afgevaardigde, dat zij te allen tijde bereid is om ter verdediging van de hei lige rechten van het volk den roep van haar oppersten bevelhebber te volgen. Ruim een dozijn afgevaardigden zullen bij deze debatten het woord voeren, die wel eenige dagen zullen duren. EEN ARTIKEL VAN ANTONESCU. De'Roemeensche staatsleider en minis ter-president generaal Antonescu, die van daag te Berlijn zal aankomen, schrijft in het door rrjksleider Baldur von Schirach uitgegeven orgaan der jeugd „Wille und Macht": De nationaal legionnaire staat ontleent zijn kracht en dynamiek aan de duizendjarige levensvatbaarheid van de Roemeensche natie, daar de legionnaire beweging zelf de actiefste en hartstochte- Irjkste uiting van de Roemeensche volks kracht is. Het nationaal legionnaire re gime grondt zijn macht op de rijkdommen van den Roemeenschen bodem, op de hand having van den onafgebroken en georgani- seerden arbeid van ons volk. De wereld van morgen zal haar indeeling en stxnic- tuur niet baseeren op de spitsvondige in richtingen van eenige verdragen, die meer afbreken dan opbouwen. De wereld van morgen zal geen vertrouwen stellen in po litieke inrichtingen, die iederen natuurlijken economischen grondslag ontberen. Onze in schakeling In de as is de aansluiting bij de nieuwe wereld, de stap, waarmede het Roemeensche volk den weg der toekomst betreden heeft. Van dezen weg. zullen wij niet afwijken. De heropbouw van de Grebbestreek. In een persconferentie, welke een dezer dagen in het Jaarbeursgebouw te Utrecht is gehouden, zijn de algemeene richtlijnen der herbouwplannen van1 de verschillende gemeenten uit de Grebbestreek, welke zoo zeer geleden heeft dbor het oorlogsgeweld, besproken. Rhenen zal hernieuwd uit den Strijd komen. En dan is het begrijpelijk, dat eerst het wederopbouwplan van do gemeente Rhenen onder de loupe werd genomen, omdat dit „badplaatsje aan den Rijn" wel het meest werd getroffen. De eigenlijke kern van Rhenen met de voornaamste winkels en bedrijven, is zoo goed als geheel vernield. Het ligt in de bedoeling, dat ook als Rhenen weer is opgebouwd, de voormalige Heerenstraat de hoofdstraat zal worden. Verder zal de rijksweg. ArnhemUtrecht niet worden omgelegd, waardoor het har monische verband met Rhenens achterland jilet verbroken zal worden. De omgeving van de Cunerakerk was voor den oorlog weinig in overeenstem ming met de schoonheid en belangrijkheid van dit fraaie monument. De kerk zal op een nagenoeg vierkant plein komen te staan met rondombescheiden huizen en hier en daar op den hoek een winkel, zoo dat het geheel een uitgesproken element van rust zal vertegenwoordigen. De Rhe- nensche steegjes van de binnenstad zijn rij- wel ongerept gelaten om het karakter zoo veel mogelijk te behouden. De onteigening van de terreinen voor de industrieën en voor den bouw van arbelderswoninen langs den Grebbeweg heeft op 26 October jl. haar be slag gekregen. De binnenstad is reeds een gedeelte ont eigend en naar het zich laat aanzien, zal nog voor 't einde van dit jaar ook 't over blijvende gedeelte onteigend worden. Hoe Wageningen herbouwd zal worden. De oude, historische stad Wageningen heeft het meeste te lijden gehad in het cen trum, dat volkomen is verwoest. Er is nu 'n plan ontworpen, waarin het gothische kerkgebouw (dat vrijwel geheel is vernield) met den Romaanschen toren zal worden ge restaureerd en herbouwd. In het plan wordt dit kerkgebouw het alles beheerschende element, de ontworpen vorm van het centrale kerkplein werd be paald door den schijnbaar willekeurigen en scheeven stand van dit monument "in het stadsbeeld. Een tweede element In het opbouwplan vormen de stadspoorten. Nu de beide ein den van de Hoogstraat ernstig zijn bescha digd, is van de gelegenheid gebruik ge maakt om weer twee duidelijke toegangen toe de stad aan te brengen, zonder te ver vallen in een weinig zinvolle imitatie van de vroegere stadspoorten. Als meer op zichzelf staand element is een verbetering van den gordel groen en van de vestinggracht in het plan opgeno men. Door den geprojecteerden rijksweg zal het doorgaand verkeer geheel buiten de oude stad om worden geleid. Naar Nieuw-Scherpenzeel. Ook Scherpenzeel is gedupeerd door de oorlogsverrichtingen. Men is er toe over gegaan een uitbreidingsplan te ontwerpen, dat met name het voortwoekeren van de lintbebouwing tegen zal gaan. Daar de totstandkoming van de omleg ging van het verkeer nog wel zeer langen tijd zal duren, zijn in de eerste plaafs ver beteringen in de Dorpsstraat geprojecteerd. Het geheel verwoeste gemeentehuis zal niet meer schuil gaan achter de aangren zende bebouwing. Op en vrijkomend terrein is het nieuwe raadhuis gedacht. Ook Veenendaal wordt hernieuwd. Nabij het station van Veenendaal viel een rij belangrijke heerenhuizen, alsmede een reeks andere gebouwen ten offer aan het oorlogsgeweld. De bebouwde kom van Veenendaal vraagt dringend om verschil lende verbeteringen. Zoo opende zich thans de gelegenheid tot aanleg van een nieuwen weg nabij het station parallel met de spoorlijn AmersfoortKesteren, welke weg in hét toekomstige schema voor het ge- heele uitbreidingsplan een belangrijke rol zal kunnen vervullen en waaraan tevens het station een behoorlijke plaats zal ver krijgen. Wederopbouwplan Amersfoort. Van gemeentewege wordt de onteigening in Amersfoort ovei'eenkomstig het ge maakte plan voorbei-eid. Het wederopbouwplan wil van de ver woesting langs den Liendertschen- en den Hooglandschen weg gebruik maken om aan de lintbebouwing aldaar een einde te ma ken en ter bevordering van de eenheid in het stadsbeeld bij den herbouw zooveel mo gelijk rekening houden met den aard van de bebouwing. De perceelen, welke zijn verwoest, zullen dus in die deelen van de stad, waar zij het beste passen, dienen te worden hex-bouwd. Nieuwe boerderijen zullen verrijzen. Over de verwoeste boerderijen is reeds in vele beschouwingen uitvoerig geschreven. Daarom werd ter persconferentie alleen een aantal cijfers medegedeeld, hetwelk voor DE NIEUWE BONNEN. Ook nu nog margarine op den boterbon. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het navolgende be kend BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 23 tot en met Vrijdag 29 November a.s. geeft de met „18" genummerde bon van de bo- terkaart recht op het koopen van een half pond boter öf een half pond margarine. De aan bon „17" der boterkaart verbon den faciliteit, dat deze desgewenscht ook recht geeft op het koopen van margarine, is dus thans ook op bon „18" van die kaart van toepassing. Ook de met „18" gènummerde bon der vetkaart geeft gedurende het, tijdvak van 23 tot en met 29 Novernbr a.s. recht op het koopen van een half pond margax-ine öf een half pond boter. De bonnen, die op 29 November a.s. nog niet gebruikt zijn blijven voorts nog gel dig tot en met Vrijdag 6 December. Tot laatstgenoemden datum kan bon „18" van de boterkaart dus gebruikt worden voor het koopen van boter of margarine. BROOD. Elk der met „16" genummex-de bonnen van de broodkaart geeft gedurende de week van Maandag 25 November tot en met Zondag 1 December a.s. recht op het koopen van 125 gram roggebrood öf 100 gram ander brood. Voorts geeft elke der met „16" genum- merde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aan tal grammen beschuit 75 gr., biscuit en wafels 90 gr., speculaas 14-0 gr., andere koekjes 200 gr., koek 160 gr., cake 300 gr., gevuld klein korstgebak (bijv. ama.ndel- broodjes) 400 gr., gevuld groot korstgebak (bijv. boterlettex-s) 500 gr., taart en gebak jes 600 gr. Voor geheel of ter deele uit meel of bloem gebakken px-oduci en, welke hierboven niet genoemd zijn, geld'.dat een rantsoen een hoeveelheid owvui, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 1 December nog niet gebruikte bonnen, blijven voorts nog geldig gedurende de week van 2 tot en met 8 Decenber a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. KAAS. Gedurende het tijdvak van Maandag 25 November tot en met Zondag 1 Decem ber a.s. geeft de met „24" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. De bonnen, welke op 1 December a.s. nog niet gebruikt zijn. blijven nog geldig tot en met Zondag 8 December a.s. De bonnen mogen gedurende de week van 2 tot en met 8 December a.s. niet ge bruikt worden in hotels, restaui'ants e.d. In verband met bovenstaande bonaanwij zing voor kaas wordt er nogmaals de aan dacht op gevestigd, dat de met „1" tot en me,t „13" genummerde bonnen van het al gemeen distributiebonboekje niet aangewe zen zullen worden en dus vernietigd kun nen worden. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 25 November tot en met Zondag 1 December a.s. geeft de met „37" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 1 December nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met .Zondag 8 December a.s., met dien vex-stande, dat ook zij gedurende de week van 2 tot en met 8 December niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. De bonnen voor vleesch en vleeschwaren worden afzonderlijk bekend gemaakt. ENGELSCHE BOMMEN RICHTEN WEINIG SCHADE AAN. In den nacht van Woensdag op Donder-, dag hebben Engelsche vliegers getracht ons land op verschillende plaatsen met bommen te bestoken. Van de uitgeworpen bommen kwamen de meeste echter in het vrije veld terecht,, zoodat zij weinig resultaat op le verden. Slechts kreeg een twaalftal woonhuizen dakschade door brandbommen of granaat scherven, terwjjl voorts een schuur uit brandde en twee andere schuren werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet te betreuren. het wederopbouwwerk van groote beteeke- nis is. In Nederland werden in totaal 527 boerderijen verwoest. Het district Amers foort telt er o.a. 134 en het distxict Vee nendaal 152. Tot op heden zijn voor het geheele land aanbesteed en gegund 47 boerderijen, waar van vijf in Eede, veertien in Hoogland, dx-ie in Renswoude, veertien in Rhenen, een in Veenendaal en een in Woudenberg. Binnenkort zullen meer boerderijen wor den aanbesteed. De voorbereidingen voor de Winterhulp-collecte zijn in vol jen gang. Aan de decoraties van de étalages, welke verschiWende firma's in Amsterdam gaan inrichten, wordt de laatste hand gelegd. (Foto Pax-Holland.) VERMISSING VAN DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. Weest voorzichtig met uw kaarten De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van land bouw en visscherij, maakt het navolgende hekend met betrekking tot vermissing van "distributiebescheiden^ Het is gebleken, dat in vele gevallen niet de vereischte voorzichtigheid wordt betracht met brood-, vleesch-, bloem-, tex- tielkaarten en dergelijke bescheiden. Tot nu toe werden in de meeste gevallen nieu we exemplaren uitgereikt, indien deze kaarten werden vermist of in het ongeree- de waren geraakt. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat uitreiking van nieuwe exem plaren in den vervolge slechts dan zal ge schieden, wanneer kan worden aange toond, dat de kaarten tengevolge van overmacht (brand, diefstal e.d.) verloren zijn geraakt. Wanneer overmacht niet kan worden aangetoond, zullen de distributie diensten slechts in beperkte mate distribu tiebescheiden voor de noodzakelijkste le vensmiddelen verstrekken. Van brandstof fen-, textiel- en bloemkaarten bijv. zullen in het algemeen geen tweede exemplaren meer worden verstrekt. Een ieder wordt dus in zijn eigen belang aangeraden de kaarten op een veilige plaats met de meeste zorgvuldigheid te bewaren. Engelsche luchtvaartmaarschalk gevangen genomen. De speciale correspondent van Stefani aan het luchtfront meldt, dat een Brit- sche luchtvaartmaarschalk met 6 officieren is gevangen genomen. Tot deze officieren be hoor en de inzittenden van een Wellington bommenwerper, die ovex' Sicilië ln ue rich ting van Malta vloog. De afgifte van bonnen door het publiek in hotels en restaurants. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het depai'tement van landbouw en visscherij, maakt het navolgende be kend. Het is gebleken, dat in een aantal ho tels, restaurants en dergelijke instellingen bi-ood, gebak, vleesch, vleeschwaren, kaas en eieren aan de gasten worden verkocht, zonder dat hiervoor bonnen in ontvangst wox-den genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze handelwijze strafbaar is en dat con trole zal worden uitgeoefend. Indien overtreding van de bepaling, dat bovengenoemde artikelen ook in restau- rants e.d. uitsluitend tegen afgifte van bonnen aan de uiteindelijke verbruikers mogen worden verkocht, wordt geconsta- teerd, zal terstond tot het inhouden van alle toewijzingen aan de betreffende in stelling kunnen worden overgegaan. Het vervoederen van peen verboden. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis scherij, is, behoudens ontheffing met in gang van heden het vervoederen en doen vervoederen van alle rood bos-, breek- en bewaarpeen verboden. EEN TEKORT VAN RUIM 26 MILLIOEN GULDEN OP AMSTERDAMS BEGR00T1NG. Veel later dan gewoonlijk heeft de wet houder van financiën te Amsterdam, da heer Jacq. Rustige, zijn begrooting voor het jaar 1941 samengesteld. De bijzondere omstandigheden, als gevolg van het uit breken van den oorlog en de bezetting van ons land, hebben het niet eerder mogelijk gemaakt een basis te vinden, waarop de begrooting kon worden opgebouwd.' De ontwerpbegrooting, zooals die den Amsterdamschen raad zal worden aange boden, wijst in den gewonen dienst de volgende totaal bedragen aan: 1941 1940 Uitgaven: 145.870.750 136.574.487 Inkomsten: 119.396.724 131.271.568 Oplevex-end een tekort: 26.474.026 f 5.302.919 Dit groote tekort is een gevolg van vele oorzaken, welke zeer in het algemeen als oorzaak de bijzondere tijdsomstandigheden hebben. De begrooting is n.l. gebaseerd op de toestanden zooals die op het oogenblik heerschen, zonder rekening te houden met toekomstvenvachtingen. De ongunstige fi- nancieele gevolgen zijn, om te beginnen, hoogere lasten voor politie, brandweer, luchtbeschermings- en distributiedierxst, welke resp. bedragen: 535.356, 100.223, 1.147.398 en 1.050.000 waartegenover een bijdrage voor den laatsten dienst van het rijk, gei-aamd op 892.500 staat. De wei'king van de wet op de coupon- belasting veroorzaakte een stijging der uitgaven van 119.509. De stagnatie in de bouwnijverheid doet de opbrengst van de erfpachten volgens raming met 258.900 verminderen. Van ingi'ijpenden aard zijn de ongunsti ge uitkomsten der bedrijven. Tenslotte valt als een zeer belangrijke oorzaak voor de ongunstige uitkomst der begrooting te noe men, de omstandigheid dat wegens uitkee- ringen uit het gemeentefonds en wegens bijzondere bijdragen uit xïjkskas onder de ontvangsten op de nieuwe begroeting een buitengewoon gxuot bedrag minder is opgenomen, dan op haar voorganster. De tijdelijke vergrooting van het suikerrantsoen. We hebben een minder prettige bood schap voor de huisvrouwen. In dé krant van gisteren plaatsten wij vlak onder het cursiefje met loftuitingen over St. Nico- laas, een bericht omtrent de tijdelijke ver grooting van het suikerrantsoen. Onder den indruk van de goedgeefschheid van den Sint, z\jn wij in het kopje van dit be richt, ook suiker gaan uitdeelen, doch een kilo te veel. Wanneer men nl. het bericht nog eens goed leest, dan zal men zien dat inplaats van één bon voor 1 kg. suiker per maand, thans 2 bonnen, elk voor een tijd vale van 14 dagen worden gegeven, hetgeen dus op een extx-a-rantsoen van 1 kg. suiker neerkomt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1