GEMEENTERAAD VAM - MIDDELBURG. Welke bonnen geldig zijn Bestuursleden van de Stichting Herbouw Middelburgbenoemd Voorstel tot wijziging van de hondenbelasting aangehouden. Luchtbescherming en belooning. De gemeenteraad van Middelburg kwam gistermiddag in openbare vergadering bij een. Voorzitter: mr. dr. J. van Walré de Bordes. Aanwezig: Alle raadsleden. Installatie. De VOORZITTER verzoekt het nieuw benoemde raadslid, den heer L. J. Geers (S.D.) de vereischte beloften af te leggen. Als dit is geschied wenscht de voorzitter den heer Geers geluk met zijn benoeming, en spreekt den wensch uit, dat hij veel in het belang der gemeente zal kunnen doen. stukken. Voorlezing wordt gedaan van de inge komen stukken. Hiertoe behooren de goed keuring van Ged. Staten van het raads besluit tot erfpachtuitgifte van grond aan de Loskaai aan de N.V. Zeeuwsphe Voeder en Kunstmesthandel; een schrijven van den algemeen gemachtigde van den we deropbouw, dat tegen de door den Raad vastgestelde wijzigingen in de ontwerp statuten der stichting: „Herbouw Middel burg" geen overwegende bezwaren bestaan; de mededeelihg van den heer J. C. Peeck, dat hij zijn benoeming tot lid van het B.A. heeft aangenomen, en hot rapport der commissie voor herscholing van werk- loozen gedurende de maand October. Herscholing. Naar aanleiding van het laatste merkt de heer De BRUIN op, dat het rapport absoluut geen gegevens over de resultaten der herscholing bevat. Spr. acht een meer gedetailleerd verslag van het werk ge- wenscht, daar het tevens de belangstel ling van het publiek zal wekken. Wethouder PAUL zegt, dat de com missie verplicht is elke maand een be knopt verslag over te leggen, en dat het geen zin heeft per jaar twaalf uitvoerige verslagen te doen verschijnen. Zoo'n ver slag. zou wel van tijd tot tijd kunnen worden Uitgebracht, en spr. is bereid de commissie de wenschelijkheid daarvan on der oogen te brengen. Omtrent de resul taten, met de herscholing van arbeiders behaald, deelt de heer Paul o.a. mede, dat even voor het uitbreken van den oor log verschillende cursisten bij „De Schelde" in. Vlissingen konden worden geplaatst. Helaas deed de oorlog dit succes grooten- deels teniet. Later zijn verschillende cur sisten met het oog op de verdiensten, naar het vrije bedrijf overgegaan. Thans zijn o.a. nog 7 metselaars in herscholing. Ten einde deze menschen, die in de toekomst voor hun beroep hard noodig zullen zijn te kunnen behouden, ligt het in de bedoe ling voor hen een nieuwe loonregeling te ontwerpen, die niet veel van het loon in het vrije bedrijf zal afwijken. Op deze wijze hoopt men te voorkomen, dat de cursisten, terwille van een tijdelijke hoo- gere verdienste, van hun voornemen om hun eigen vak weer machtig te worden, zullen worden afgebracht. De heer De BRUIN zegt te vreezen, dat straks, als het puin zal zijn weggeruimd, de werkloosheid aanmerkelijk zal toenemen. Juist dan zal het goed zijn de mogelijk heid tot herscholing nog eens extra onder de aandacht der werkloozen te brengen. De VOORZITTER acht dit pessimisme ten aanzien van vermindering van werkge legenheid in Middelburg geenszins gewet tigd. In de toekomst zal in onze stad veel gebouwd worden, maar ook voordat men aan bouwen toe is, zal er heel wat werk moeten worden verzet, dat arbeids krachten vraagt. Benoemingen. De raad gaat hierna over tot benoeming van vier leden van het bestuur der stich ting: „Herbouw Middelburg". Benoemd werden de heeren mr. dr. R. W. Graaf van Lynden, contact-commissaris voor den we deropbouw, jhr. ir. de Ranitz, inspecteur van de volksgezondheid, Jhr. G. A. A. van Nispen, agent van de Nederlandsche Bank en financieel adviseur van de stichting „Zeeland 1940" en C. Zwagerman, voor zitter van de stichting, „getroffenen oor logsgeweld Zeeland 1940". De heer F. B. den Boer verkrijgt 2 stem men. Tot plaatsvervangend gemeente-genees heer werd benoemd, dr. A. Snethlage, alhier. Voor den duur van den cursus 1940 1941. worden aan de gemeentelijke avond school voor nijverheidsonderwijs benoemd: de heer J. G. van Moosel te Middelburg tot leeraar in het handteekenen en de projectie-leer; de heer H. Hoedemaker te Middelburg tot leeraar in de wiskunde en de heer J. Weeda te Middelburg tot leeraar in de natuurkunde. Nieuwe straat. Op voorstel van B. en W. besluit de Raad de nieuwe straat, die de verbinding tusschen den Karelsgang en de Kleine Werf straat zaï vormen, Havendijkstraat te noemen. Hondenbelasting. Voorstel tot vaststelling der nieuwe ver ordening opheffing en invordering van hondenbelasting. Mr. PORTHEINE merkt op, dat B. en W. dit voorstel aandienen als een sim pele wijziging van de bestaande verorde ning, maar dat zij, gezien haar consequen ties, niet als zoodanig mag worden be schouwd. De nieuwe verordening toch zal vele honden-bezitters extra-zwaar belasten, want nagenoeg alle honden zullen worden gerangschikt onder de categorie, waarvoor men 9 per jaar betaalt. De bestaande verordening vraagt alleen voor losloopende honden 9, en voor honden, die aan de lijn worden gehouden 4.50. De nieuwe verordening schijnt van het standpunt uit te is, een opvatting, die spreker niet deelt. De bestaande verordening moge redactioneel niet ideaal zijn; ze is altijd op dusdanige wijze toegepast, dat van een rationeele verdeeling der lasten kan worden ge sproken. Mr. baron VAN DER FELTZ is het met vorigen spreker niet eens. Er dient onder scheid te worden gemaakt tusschen honden die men voor bewaking en voor een be drijf bezigt, en honden die men uit luxe houdt. De heer JERONIMUS herinnert aan de tot standkoming van de bestaande veror dening. Vroeger betaalde men voor een losloopenden hond maar 3 belasting per jaar. Dit had tengevolge, dat vrijwel alle Middelburgsche honden los liepen. Van hoogerhand is toen de wenk gegeven de belasting te verhoogen. Zij werd op 9 gebracht; maar daarnaast was een belas ting van 4.50 voor honden, die vast zou den worden gehouden. Als men nu met het onderscheid tusschen losloopende en vast gehouden honden gaat breken, wordt vooral den kleinen burgers een nieuwe last opgelegd. Spr. stelt voor dit voorstel van de agenda te voeren, opdat B. en W. de materie nog eens kunnen bekijken. De heer DEN HOLLANDER is ook niet ingenomen met het voorstel. Destijds heeft men, om den kleinen man de gelegenheid te geven een hond te houden, het tarief van 4.50 gevonden. Voor vele dieren vrienden is ook dit bedrag nog een offer. Moeten deze menschen nu gedwongen wor den hun hond, die ze nu netjes, soms aan een touwtje op de straat brengen, voor 9 per jaar los te laten loopen? Velen zullen dan hun hond weg moeten doen, omdat ze geen 9 kunnen betalen. Spr. zegt verder te vreezen, dat sterke toe neming van het aantal losloopende honden, de stad niet bewoonbaar zal maken. Zooiets wordt met een offer van 9 per hond niet vergoed. Wethouder PAUL zegt, dat de nieuwe verordening geen wijziging in den be- staanden toestand zal brengen. Ook bjj de nieuwe verordening zal voor alle niet los-, loopende honden niet meer dan 4,50 behoeven te«worden betaald. Pedoeld wordt slechts de mogelijkheid te openen waak- en bedrijfshonden, die op straat wel los- loopen, voor 9 aan te slaan. Tot nu toe was zulks niet mogelijk. Mr. PORTHEINE merkte op, dat dit niet uit de redactie blijkt. Vooral de twee de alinea der verordening is in redactioneel opzicht niet gelukkig. Wethouder PAUL heeft er geen be zwaar tegen het voorstel aan te houden, en een en ander te verduidelijken. Nadat de VOORZITTER heeft verklaard, dat dit voorstel den raad heeft bereikt om dat de gemeente-ontvanger door de be staande verordening op 'teveel twijfelge vallen stuitte, wordt het voorstel aange houden. Afvallen. Voorstel tot vaststelling der verordening betreffende het bewaren en het ter be schikking stellen van afvallen van levens middelen en het ter "beschikking stellen van dierlijke afvallen en Vail cadavers van hon den en katten. Mr. baron VAN DER FELTZ vindt de verordening zeer onduidelijk en onvolledig, omdat niet geprecisieerd is wat men pre cies onder dierlijke afvallen moet verstaan. Dit geschiedt wel in het afvalbesluit 1940, en spr. adviseèrt de onderhavige passage van dit besluit in dè verordening op te nemen. De heer VERHAGE vraagt of degenen, die kleinvee, als kippen en konijnen houden, niet vrijgesteld kunnen worden van de ver plichting tot aflevering van afval. De heer WONDERGEM zegt dat nu al veel gezinnen hun afvalstoffen aan hun groenteboeren meegeven. Mogen zij dit ook verder doen? Mr. PORTHEINE acht het noodzakelijk dat de ingezetenen zullen weten wie ge rechtigd zijn afval op te halen. Hij vraagt of de daartoe gerechtigden uiterlijk ken baar zullen zijn. De heer DE BRUIN ziet niet In waarom in de verordening het afvalbesluit 1940 zou moeten worden opgenomen. Wethouder PAUL gelooft niet, dat het in de practijk noodig zal blijken te om schrijven wat precies onder dierlijke afval len moet worden verstaan. Moeilijkheden zullen .er stellig niet door ontstaan. Hij zegt verder, dat zij, die afval voor eigen klein-vee gebruiken, van inlevering zijn vrijgesteld. Wat degenen betreft, die hun afval al aan hun groenteboeren meegeven: Deze zullen daarmee alleen voort moge gaan als deze groenteboeren daartoe machtiging van B. en W. ontvangen. Spr. zet uiteen op welke wijze in Middelburg de ophaal dienst wordt georganiseerd. Het wordt geen gemeentelijke dienst. B. en W. heb ben een oproep in de krant geplaatst voor gegadigden. Er is een aantal aanvragen om afval te mogen ophalen ingekomen en vermoedelijk zal op alle aanvragen gunstig kunnen wordn beschikt. Allen die gerech tigd zijn afval op te halen, zullen van een machtigingskaart worden voorzien. Mr. baron VAN DER FELTZ blijkt van opvatting, dat de ontworpen verordening niet in précaire gevallen voorzien. De VOORZITTER merkt op dat de ver ordening ontworpen is door deVereeniging van Nederlandsche gemeenten, en ook deze haar waarschijnlijk opzettelijk eenvoudig heeft gelaten. Spr. geeft toe, dat in de verordening de lange lijst van dergelijke afvalstoffen ontbreekt, doch het publiek kan daarover door middel van de krant worden ingelicht. Hierna wordt hbt voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Luchtbescherming. Voorstel tot het verleenen van een tijde lijke toelage ad 50 per maand, aan het gaan, dat het houden van honden een luxe hoofd van den luchtbeschermingsdienst Verlichting Mulo-examen. Uitsluitend op het examen 1941 zullen met het oog op de bijzondere omstandig heden, waarin zeer vele scholen verkee- ren, eenlge beperkingen worden aange bracht, meldt de N.Rct. Voor het monde ling gedeelte zullen eenige elschen voor de vakken Ned. taal, moderne talen, aard rijkskunde, geschiedenis en psyhlca weg blijven; voor de schriftelijke en mondelin ge exameneischen in de vakken algebra, meetkunde, handelsrekenen en boekhou den. Van het vak natuurlijke historie wordt alleen- het onderdeel: „kennis van het menschelijk lichaam" schriftelijk ge ëxamineerd, op het mondeling öf plant kunde öf dierkunde naar keuze van den candidaat. Deze verlichting is niet bedoeld als overgang naar een duurzame vere voudiging van het examen. Evenmin mag er in de aangebrachte verlichtingen bij be paalde onderdeelen, die in 1941 niet zul len geëxamineerd worden, gedacht worden aan een overgang naar een principieele Dader van aanslag te Leidschendam gegrepen. Naar ons van de zijde van de politie wordt medegedeeld heeft men den dader van den aanslag op het huis van burge meester Banning van Leidschendam gear resteerd. EEN GEMEENTE, WELKE KAAR BELASTING VERLAAGT. Een gemeente, welke er toe over kan gaan, de belasting te verlagen, is stellig een groote zeldzaamheid. Zulk een gemeente is evenwel het nabij Velp gelegen Rozendaal, bekend om zijn mooie park Rozendaal. Dank zij den gunstigen toestand der financiën kon de gemeenteraad in zijn jongste zitting besluiten, de opcenten op de gemeentefondsbelasting te verlagen van 55 tot 40. Verder heeft deze gemeente re.eds ge durende eükele jaren slechts 39 opcenten op de vermogensbelasting en 80 opcenten op de personeele belasting, hetgeen ook in 1941 het geval zal zijn. De VOORZITTER deelt mede, dat van de finantieele commissie de vraag is inge komen of nog andere personen van den luchtbeschermingsdienst voor vergoeding in aanmerking komen. Het antwoord hierop luidt ontkennend. Spr. zegt voorts, dat B. en W. zich voorstellen eventueel de nieuwe uitgave op de begrooting te vinden door den post steunverleening met 100 te verminderen. De heer SCHOT merkt op, dat tal van burgers hun werk ten behoeve van den luchtbeschermingsdienst geheel belangeloos doen, en In verband daarmede acht hij de vergoeding van 600 per jaar aan het hoofd van den dienst te hoog. De heer BOASSON juicht het voorstel van B. en W. toe. Het is hem al eerder een doorn in het oog geweest, dat de voor ganger van den heer Fontijne, de heer van Voorthuyzen, voor het vele werk, dat aan de leiding van dezen dienst is verbonden, geen enkele vergoeding ontving. Toen was het echter niet mogelijk daarvoor te be talen. Dat B. en W. thans voorstellen alleen den leider van den dienst een ver goeding toe te kennen, ging spr. voort, lijkt misschien onbillijk, maar we dienen te bedenken, dat hij veel meer tijd aan den dienst geeft, en een veel grootere verant woordelijkheid draagt dan degenen, die onder hem staan. Mr. baron VAN DER FELTZ zal zich niet tegen het voorstel verzetten omdat een rijksregeling inzake vergoedingen aan hoof den van den luchtbeschermingsdienst in de maak is. Hij acht het evenwel niet juist den commissaris van politie, omdat hy te vens het hoofd van den luchtbeschermings dienst is, een extra-vergoeding te geven. Het gaat niet aan, als om bepaalde redenen een ambtelijke werkkring meer bezigheden geeft, daarvoor maar direct extra te be- loonen. De VOORZITTER wijst erop, dat de taak van het hoofd van den luchtbescher mingsdienst in Middelburg een zeer om vangrijke is. Er zit ontzaglijk veel werk aan vast. Spr. geeft toe, dat het een ge lukkige concentratie is: De functie van de leiding van den luchtbeschermingsdienst in dezelfde hand als het commissariaat van politie. Dit beteekent echter niet, dat daar om de commissaris van politie, wiens taak zoo aanmerkelijk is verzwaard, geen ver goeding zou mogen worden gegeven. Als men van een ambtenaar aanmerkelijk meer vraagt dan waarvoor hij is aangesteld; als men meer verantwoording en meer arbeid eischt, dient men hem daarvoor te beloo- nen. Het is trouwens te doen gebruikelijk hoogere verantwoordelijkheid in hoogere salarieering tot uitdrukking te' brengen. Spr. zegt, dat in vele gemeenten, van den omvang van Middelburg, de leiding van den luchtbeschei'mingsdienst is gelegd in handen van gesalarieerden, die geen andere functie bekleeden. Dat B. en W. voorstellen alleen den leider van den dienst een ver goeding te geven, houdt geenszins in, dat het college geen oog en geen waardeering zou hebben voor hetgeen vele burgers, geheel belangeloos voor den dienst doen. B. en W. begrijpen zeer goed, dat deze men schen voortdurend tijd aan het algemeen belang offeren. In den beginne wogen deze offers misschien niet zwaar, maar nu de oorlog zoo lang duurt, wel. In ver band daarmede zijn reeds vele gratis wer kende leden van den luchtbeschermings dienst vervangen door, vanwege het Rijk betaalde krachten, en thans zijn B. en W. doende om ook de plaatsen van de laatste burgers, die vry willig hun krachten gaven, te doen innemen door menschen van den opbouwdienst. De heer SCHOT zegt, dat hij geen be zwaar had tegen vergoeding, maar tegen het bedrag. Na de toelichting legt hij zich bij het voorstel van B. en W. neer. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het voorstel tot verleenen van eervol ontslag aan den hoofdopzichter van ge meentewerken wordt van de agenda gc voerd. - f lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Om uit te knippen). BROOD: de met „15" ge- aummerde dubbel© bon nen van het nieuwe broodbonboekje zijn gel dig van Maandag 18 tot en met Zondag 24 No vember voor totaal 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. De bonnen welke 24 Novem ber nog niet gebruikt zijri, blijven voorts nog tot en met 1 December geldig (niet voor brood in hotels enz.). Van 4 Nov. 1 Dec. geeft bon 1 van de bloemkaart bovendien recht op 60 65 gr. rog gebrood of 50 gr. ander brood. KAAS Bon 51 van het algemeen distributie boekje. Geldig van Maandag 18 Nov. tot en met Zondag 24 No vember voor 100 gram kaas. Bon 25 tot 24 Nov. geldig. BOTER, MARGARINE OF VET Bon 16 (bo- terkaart) geldig t. en m. 22 Nov., recht gevende op een half pond boter per bon. Bon 16 (vetkaart gel dig tot en met 22 No vember, recht gevende op een half pond margarine óf boter per bon. (De bonnen welke 17 Novem ber nog niet zijn ge bruikt, blijven geldig t. en m. Vrijdag 22 Nov.). Gedurende het tijdvak van 16 November tot 22 November geeft de met 17 genummerde bon van de boterkaart ook recht op het koopen van een half pond margarine. EIEREN Van 18 Nov. tot 24 Nov. bon 64 alge meen distributieboekje 1 ei (ook geldig t.e.m. 1 Dec.). Bon 38 nog gel dig t.m. 24 Nov. BLOEM OF BAKMEEL: Van 4 November t. en m. 1 Dec. bon 1 van de bloemkaart60 65 gr. roggebrood of 50 gr. an der brood of i/2 rantsoen gebak of 35 gr. meel of bloem. GEBAK Bon 15 van de broodkaart voor 1 rant soen gebalc en bon I van de bloemkaart voor rantsoen gebak. THEE OF KOFFIE: Bon 81 van het algemeen distributieboekje. Geldig tot en met 20 December a.s. voor een half pond koffie of ons thee. SUIKER Bon 42 van het algemeen distributie boekje. Geldig tot en met Vrijdag 22 Novem ber a.s. voor één kilo gram suiker. ZEEP Bon 29 van het algemeen distributie boekje. Geldig van 13 November tot en met 6 December voor 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling), of 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep, of 250 gram zeeppoeder, of 125 gram zeepvlokken, of 250 gram zelfwerken de waschmiddelen, of 200 gram vloeibare zeep. Bon 116, gevoegd bij de textielkaart van mannen, voor 50 gram scheerzeep, of één tube scheercrème, of één pot scheerzeep. VLEESCH: Bonnen „09 vleesch". Geldig van Maandag 18 Nov. tot en m. Zondag 24 Novem ber a.s. voor 100 gram vleesch, beenen inbegre pen, of een rantsoen vleeschwaren. Bon „09 worst, vleeschwaren" voor een rantsoen vleeschwaren. (75 gram gerookt of gekookt var kens-, rund- of kalfs- vleesch en gerookte worstsoorten of 100 gr. gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, of 125 gram leverartikelen, tongenworst en nier- brood of 150 gram bloed worst). De bonnen welke 24 Nov. nog niet zijn gebruikt, blijven nog gel dig t en m. Zondag 1 Dec. (niet in hotels, restaurants e.d.) RIJST OF RLJSTE- MEELBon 82 van het algemeen distributie boekje. Geldig van 2 No vember t. en m. 29 No vember voor een half pond rijst of rijstemeel óf rijstebloem. HAVERMOUT, HAVER VLOKKEN OF GORT OF GRUTTEN Bon 83 van het algemeen distri butieboekje. Geldig van 2 Nov. t. en m. 27 Dec. voor een half pond ha vermout, of havervlok ken of goi-t of grutten. Bon 88 uitsluitend een half pond gort of gort- mout of grutten. MAÏZENA, GRIES- MEEL OF PUDDING POEDER: Bon 93 van het algemeen distribu tieboekje. Geldig van 2 Nov. t. en m. 27 Dec. v. 1 ons maizena, gries- meel, puddingpoeder, puddingsauspoeder, aardappelmeel of sago. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliq PETROLEUM: Zegel ge merkt „Periode 7". Gel dig tot en met 29 Decem ber voor twee liter (al leen voor diegenen die daartoe vergunning heb ben). Zegel gemerkt „Periode B". Geldig tot en met 15 December voor twee li ter petroleum (voor ver lichtingsdoeleinden) MACARONI OF VERMI CELLI OF SPAGHETTI. Bon 98 van het algemeen distributieboekje. Geldig van 2 November tot en met 27 December voor Sén ons macaroni, vermi celli of spaghetti. PEULVRUCHTEN. Bon 56 van het algemeen dis tributiebonboekje. Geldig van 19 November t.m. 16 December voor kg. peulvruchten. BRANDSTOFFEN. Gedurende November de bonnen 04, 05, 06 en 0.7 „distributie vaste brand stoffen haarden, ka chels", de bonnen 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13, 14 „distributie centrale ver warming", voorts de met „brandstoffen één een heid, tweede periode", alsmede de bonnen „co kes, één eenheid, tweede periode", voor één een heid vaste brandstoffen. De met 08, 09, 10, 11 ge merkte bonnen van de „bonkaart distributie- vaste brandstoffen haarden, kachels" voor één eenheid turf. De 08, 09 10, 11 gemerk te bonnen worden ook alsnog aangewezen voor steenkolen of andere vas te brandstoffen. 1 eenh. 1 hL (max. 75 kg) anthraciet, steen kolen, industrie- of eier- briketten; l eenh. 2% hl kolen- slik; 1 eenh. 2 hl. (max 100 kg) cokes (ook gas- cokes) 1 eenh. 110 kg. bruin koolbriketten; 1 eenh. 450 stuks (200 kg) baggerturf; 1 eenh. 300 stuks (195 kg) persturf; 1 eenh. 175 kg £a- brieksturf; 1 eenh. 200 kg overi ge soorten turf. HONDEN- EN F4.T- TENBROOD Bon 6 van de voederkaart voor hon den, geldig van 1 tot en met 30 November, voor groep 1 10 kg. honden brood groep 2 10 kg. groep 3 8 kg.; groep 4 5 kg. groep 5 4 kg. groep 6 3 kg. Bon 4 van de voeder- kaart voor ka'tten voor dezelfde tijdsperiode voor 1 kg. kattenbrood. Gemengd Nieuws TWEE KNAAPJES ONDER DEN TREIN TE SINT PANCRAS. Een gedood, het andere zwaar gewond. Woensdagmiddag keerden de beide broertjes ten Wolde, resp. zeven en acht jaar, uit de school te Sint Pancras terug. Om den weg naar huis, dat aan de Ring vaart staat, te bekorten, zijn zij langs den spoordijk gegaan, die tusschen Alkmaar en Broek op Langendijk ligt. Door den zwaren storm hoorden zij niet, dat een trein naderde en kwamen beiden eronder. Het oudste kind was op slag dood, ter wijl het jongst» zwaar gewond werd opge nomen. ONEERLIJKE LOOPJONGEN. Op het politiebureau aan de Pieter Aertszsti-aat te Amsterdam bevindt zich een 21-jarige jongeman, die zich schuldig gemaakt heeft aan verduistering in dienst betrekking. Reeds eerder was de jongen schuldig bevonden aan verduistering van gelden, gepleegd in zijn functie van looper roor een zaak. Thuis had dit tot onaange naamheden geleid en gisteravond werd het jongemensch in een schuilkelder aan getroffen. Hij wilde niet naar huis terug- keeren. De jongen had ditmaal een bedrag van circa twintig gulden aan zijn patroon onttrokken. Den laatsten tijd was hij juist bezig met het terugbetalen van 40, wel ke op soortgelijke wijze verdwenen waren. GOEDE VANGST DER WORMER- VEERSCHE POLITIE. Gistermiddag is in een perceel aan het Zuideinde te Wórmerveer en in een pak huis aan de overzijde van de Zaan door de politie een party smokkelwaar in beslag genomen, welke bestemd was voor den clandestienen handel in levensmiddelen. Reeds geruimen tijd verdacht de politie circa 50-jarigen koopman ervan, zich met het clandestien verhandelen van al lerlei levensmiddelen bezig te houden. Zoo hoorde zij verleden week, dat de koopman partij bruine boonen had verkocht De politie begon den man scherp in het oog te houden. Nadat nog een aantal gegevens waren verzameld achtte zij den tijd geko men om in te grijpen. Gisteren werd een inval gedaan in het bovengenoemde pak- nuis, waar een groote partij levensmidde len werd aangeti'offen. Deze bestond o.a, uit 500 kg. bruine boonen, 100 kg. ryst, 100 kg. meel, pakken plantenvet, Edammer kazen, blikken worst, stukken zeep, doo- zen toiletzeep, thee, koffie en nog talrijke andere artikelen, welke verborgen waren in groote jute zakken. De levensmiddelen zijn in beslag geno men en deels per kraanwagen, deels per taix naar het politiebureau gebracht. Tegen den koopman is procesverbaal opgemaakt. DE HAAGSCHE POLITIE TREEDT STRENG OP. De Haagsche politie heeft in het laatste etmaal weder tallooze processen-verbaal moeten opmaken tegen diverse overtredin gen op het gebied van verduistering en verkeer. Zoo werden Dinsdagavond en Woensdag ochtend niet minder dan circa 100 perso nen verbaliseerd, die hun woning niet vol doende hadden afgeschermd tegen uitstra lend licht. By de wielrijders waren er 103, die hun rijwiellantaarn niet volgens de regels ver duisterd hadden. In 29 gevallen werden de rijwielen in beslag genomen. Groot was ook het aantal wielrijders, ongeveer 150 stuks die verbaliseerd werden wegens verkeersovertredingen. Zooals bekend, let de politie de laatste dagen speciaal op deze veelvuldige weg gebruikers. Dan waren er tenslotte nog 10 nacht wandelaars die, daar men tusschen 12 en 4 uur nu eenmaal niet buiten mag zijn, eenige uren op het politiebureau mochten vertoeven en natuurlijk eveneens verze kerd kunnen zijn van een proces-verbaal. DOOR DE DUISTERNIS TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Dinsdagmiddag is uit het water van het Ververschingskanaal in Den Haag het lyk opgehaald van den 40-jarigen stucadoor P. Th. K. De man, die sinds 3 November vermist werd, is vermoedelijk destijds door de duisternis te water geraakt. EEN OUD BEESTJE. Door een enquête in de Deensche pro vinciale pers is voorloopig vastgesteld, dat het oudste paard van het land een IJs- landsche merrie van 37 jaar is, die toebe hoort aan een boer te Jersore op het eiland Fünen. Hy koos het dier in 1907 als drie jarige te Kopenhagen uit een troep van 500 stuks, die uit IJsland gekomen waren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 7