Provinciate Zeeuwsche Courant Middelhurgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant HONGARIJE TOEGETREDEN TOT HET DRIEMQGENDHEDENPACT. 183ste JAARGANG NUMMER 271 DONDERDAG 21 NOVEMBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS; 18 cent per week of f2.30 per Wartaal. Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels f 1.50, tedore regoï meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties t van 1—5 regels f0.50, iedero regel meer 10 et. (max. 8 regels). POSTREKEMSMG 359300 CM8D>DELBURG>= Dit nummer bestaat uit twee bladen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU V O O R P U B L I C I T E I T S W A A R D E. INGESTELD DOOR DE VEREENIG1NG „DE N E D E L A N D S C H E D A G B L A D P E R S" Belangwekkende bijdrage tot de bevestiging der nieuwe orde in Zuid-Oost-Europa. Het D.N.E. meldt Op 20 November is te Weenen door den rijksminister van bui tenlandsche zaken, von Ribbentrop, den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, en den Japanschen ambassa deur te Berlijn, Koeroesoe, eenerzijds, alsmede door den Hongaar- scb.en minister, van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, anderzijds, een protocol onderteekend over de toetreding van Hongarije tot het op 27 September 1940 tusschen Duitschland, Italië en Japan gesloten Driemogendhedenpact. De tekst van bet protocol luidt als volgt De regeeringen van Duitschland, Italië en Japan eenerzijds en de regeering van Hongarije anderzijds bepalen door haar gevol machtigden het volgende Artikel 1. Hongarije treedt toe tot het op 27 September 1940 te Berlijn onderteekende Driemogendhedenverdrag tusschen Duitsch land, Italië en Japan. Artikel h. Voor zoover de gemeenschappelijke technische com missies, waarin artikel 4 van het Driemogendhedenverdrag voor ziet, vraagstukken behandelen, die betrekking hebben op de Hon- gaarsche belangen, zal aan de beraadslagingen dezer commissies ook door vertegenwoordigers van Hongarije worden deelgenomen. Artikel 3. De tekst van het Driemogendhedenverdrag is aan dit protocol toegevoegd. Het protocol is opgesteld in het Duitsch, Italiaansch, Japansch en Hongaarsch, waarbij elke tekst als oorspronkelijk geldt. Het wordt van kracht op den dag van de onderteekening. POLITIEKE HOOGSPANNING IN WEENEN. Sedert Dinsdagavond heerschte te Wee nen een politieke hoogspanning, die zich heeft medegedeeld aan het volk, dat be langrijke gebeurtenissen verwachtte. De aanwezigheid van vooraanstaande staats lieden en diplomaten van de spil en de bevriende mogendheden heeft deze span ning nog vergroot. Voor de bekende hotels, waar de gasten onder wie ook de Duit- sche ambassadeur te Ankara, von Papen, zich bevond hun intrek genomen had den, had zich een dichte menigte verza meld. Buitengewoon indrukwekkend waren gis terochtend de aankomst van den Führer en zijn rit door Weenen. Ofschoon deze aankomst niet was aangekondigd, bevonden zich toch, in afwachting van belangrijke politieke gebeurtenissen, vele duizenden op straat. Zij juichten den Führer op zijn tocht van het station naar hotel Imperial geestdriftig toe. Op het station was ter verwelkoming nog aanwezig de chef van het opperbevel der weermacht, generaal-veldmaarschalk Keitel. Hitler was vergezeld van den rijks perschef, dr. Dietrich, den rijksleider Bormann en de persoonlijke en müitaire adjudanten. Voor hotel Imperial op den Schwarzberg- platz had zich een groote menigte ver zameld, die steeds weer den Führer wilde zien. Hitier verscheen meermalen op het halkon om de bevolking te danken. Verklaring van de Hongaarsche regeeringBondgenootschap tegen niemand gericht. Bjj de toetreding van Hongarije tot het Driemogendhedenpact van Berlijn heeft de Hongaarsche regeering de volgende ver klaring verstrekt: Duitschland, Italië en Japan hebben een bondgenootschap gesloten om een verdere uitbreiding van den oorlog, die zwaar de menschheid drulct, te verhinderen en om de wereld zoo snel mogelijk weer een blijvenden rechtvaardigen vrede te schen ken. De groote mogendheden strijden voor het vestigen van nieuwe ordening, die er voor geschikt is de ontwikeling der volken in hun toekomende gebieden te bevorderen en hun welstand op te voeren. Hongarije was door de onrechtvaardige en demorali- seerende vredesdictaten van Parijs ter neer geworpen en wendde zich gedurende tien-' tallen jaren om bijstand tot die mogend heden, die, getroffen door hetzelfde lot en dezelfde onrechtvaardigheid voor hun levensrechten strijdend, streefden naar een herziening der dictaten. Deze mogendheden alleen waren er ernstig toe geneigd en in staat haar verzwakte en zwaar strijdende lotgenooten aan betere levensmogelijicheden te helpen. In den loop van de laatste twee jaar gelukte het Hongarije, inderdaad met ondersteuning van het Duitsche Rijk en Italië zonder bloedvergieten en langs vreedzamen. weg de territoriale o bepalingen van het vredesdictaat van Trianon aan een herziening te onder werpen. De beide groote mogendheden heb ben daardoor niet alleen Hongarije tot een onvergetelijken dank aan zich ver plicht, doch hebben ook met daden be wezen, dat zij de herziening overal met vreedzame middelen hebben nage streefd, daar waar hiertóe de geringste mogelijkheid bestond. Zij schiepen hierdoor in de geschiedenis van de volken van Europa een nieuw tijd perk, omdat zij in plaats van de door in bloed vergieten geboren politiek van den haat het tijdperk van de politiek van be grip en inzicht hebben geopend. Italië en Duitschland voerden in de laatste tien tallen jaren een op overeenstemming ge richte poitiek, die leidde tot het bondge nootschap met Japan en waarvan het eind doel een op rechtvaardigheid gebaseerde duurzame wereldvrede is. Derhalve is dit bondgenootschap tegen niemand gericht. Een gelijke doelstelling en een gemeen schappelijk verleden bepalen de door Hon-" garije te kiezen positie. Hongarije wenscht met al zijn buren, die de rechten van zijn historische ontwikkeling respecteeren, goede betrekkingen te handhaven. Van dit standpunt uit begroet de Hongaarsche re geering met bijzondere tevredenheid artikel vijf van het Berlijnsche Dx-iemogendheden- pact. Getrouw aan zijn ongerept en onver anderd verleden op buiteniandsch-politiek gebied en op den vrede gerichte doelstel lingen, gesterkt door de tot dusver be haalde resultaten en in vast vertrouwen op de toekomst, sluit Hongarije zich aan bij het Dx-iemogendhedenpact van Berlijn met het voornemen zoowel thans als ook aan het einde van den ooi-log het zijne bij te dragen tot de betere en gelukkiger po sitie en economische nieuwe ordening van Zuid-Oost-Eui-opa. VAN RIBBENTROP VERKLAART, DAT MEERDERE STATEN HET VOORBEELD VAN HONGARIJE ZULLEN VOLGEN. De toetreding van Hongarije tot het Drie mogendhedenpact is voltrokken in het kader van een plechtige, officieele cere monie. Voor het kasteel van Prins Euge- nius, te Weenen, dat de laatste jaren reeds vaker de plaats is geweest van belangrijke gebeurtenissen voor Zuid-Oost-Europa, was een eerecompagnie opgesteld. In den aanvang van de plechtige offi cieele cex-emor.ie deelde de rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop me de, dat de Hongaarsche xegeering den wensch te kennen heeft gegeven opgeno men te worden in 't Driemogendhedenpact en dat de regeeringen der in het Driemo- gendhedenpact vex'eenigde staten voldaan hebben aan dezen wensch van de Hongaar sche regeering. Na het voox-lezen van het protocol betreffende het toetreden van Hongax-jje tot het Dx-iemogendhedenpact werd de onderteekening voltrokken. Vei-volgens las de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, in het Hongaarsch en het Duitsch de Hon gaarsche regeeringsverklai-ing betreffende het toetreden tot het Driemogendheden pact voor. In aansluiting hierop begx-oette de rijks minister van bxütenlandsclxe zaken Hon- garije als nieuw lid van het Driemogend hedenpact. In zijn slotwoord wees de rijksminister op de beteekenls van dit pact, dat een oorlogsverklaring vormt aan deoorlogs hitsers en gericht is tegen iedere poging om den ooi-log uit te breiden en dat een aaneensluiting ten doel lxeeft ten behoeve van een spoedig herstel van den wereld vrede en de instelling van een x-echtvaardi- ger wereldorde. De rijksminister wees er ook op, dat Hongarije de eerste mogend heid is, die zich solidair verklaart met deze doelstellingen en dat hij liét bijzonder verwelkomt, oolc pit naam van den Ita liaanschen en den Japanschen vertegen- woordiger, dat de sinds lang bevriende Hongaarsche natie als eerste is toegetre den tot het Driemogendhedenpact. De rijksminister van buitenlandsche zaken constateerde, dat nog andere mogendheden met hun toetreding zul len volgen en dat het onveranderlijke besluit is van de in dit pact vereenigde mogendheden om een wereldomvatten de aaneensluiting tot stand te brengen van all© werkelijk tot opbouw bereide, voor een rechtvaardigen vrede ar beidende jonge volken. SCHAKELS IN ÈÊN ENKELEN KETEN. Politieke kringen te Rome merken op, dat de diplomatieke bespi-ekingen en bij eenkomsten der laatste dagen en de bijeen komst te. Weenen, slechts schakels vormen in één enkelen keten, die zijn oorsprong vindt in de ontmoeting op den Brenner tusschen den Duce en den Führer. Op den Brenner werd een schets opgesteld van de plannen voor de politieke militaire en di plomatieke oorlogvoering. Van een zekeren afstand gezien zijn de- voox-naamste uitingen van deze politieke phase van de spil drie in getal: 1. Het Driemogendhedenpact tusschen- Italië. Duitschland en Japan van 27 Sep tember. - - 2. De rede van den,Fihrer te München. 3. De rede van den'Duce'. Ook is er reden de belangx-ijke politieke besprekingen op te merken, die tusschen- tijds zijn gevoerd en waarvan men het resultaat als volgt kan samenvatten. 1. Het' besluit om den ooi-log tegen Engeland tot het uiterste door te zetten. 2. Het besluit om reeds thans, voor zoover dat mogelijk is in verband met de voortzetting van den oorlog de organisatie ter hand te nemen van de nieuwe orde, die ten grondslag ligt aan het Driemogend hedenpact. 3. De solidariteit van de drie mogend heden op militair en politiek gebied voor het ëogenblik en voor de toekomst, d.w.z. de gelijkheid van opvattingen omtrent de oorlogvoex-ing tegen Engeland en over de toekomstige organisatie van de uitgestrek te continentale zónes, die gelegen zijn in het gebied van de respectieve belangen. 4. De uitnoodiging, gericht tot alle na ties, die bex-eid zijn om mede te werken volgens de richtlijnen van de spil aan de verwezenlijking van een duurzamen wereld vrede, om deel te nemen aan dit weder- opbouwwex-k. De Duce heeft in zijn ï-ede op deze richtlijnen de aandacht gevestigd, zeggen de. dat „alle ontwikkelingen van het Dx-ie- mogendhedenpact in het westen of het Donaubekken in gemeenschappelijk overleg geschieden." De toetreding van Hongarije tot het Dx-iemogendhedenpact is dus in het kader van de huidige activiteit der spil- diplomatie, die er naar streeft door con- crete feiten de rol te conoacx-eeren, die door de spilmogendheden aanvaard is bij den wederopbouw van Europa. GENERAAL ANTONESCU NAAR BERLIJN. Officieel wordt te Berlijn medegedeeld, dat genex-aal Antonescu dezer dagen ge volg zal geven aan een uitnoodiging van de rijksregeering voor een bezoek aan Berlijn. Hij zal bij dit officieele bezoek vergezeld worden door eenige ministers. De Roemeensche leider van den staat zal in Berlijn belangx-ijke ontmoetingen hebben met den Führer en met leidende persoon lijkheden van het Duitsche Rijk. 70.000 Belgische arbeiders werken in Duitschland. Meer dan 70.000 Vlaamsche en Waal- sche arbeidskrachten vertoeven thans in Duitschland, waar zij vooral werk vinden in de metaalindusti-ie, de mijnen en het bouwvak. Oolc gx-oote groepen textielarbei ders zijn vertrokken, tex-wijl eveneens veel huispersoneel een plaats vond in de Duit sche steden. Zij, die in Duitschland wei-leen, mogen per maand 125 mark naar huis Sturen, en een onderzoek heeft uitgewezen, hoe spaarzaam de Vlaamsche arbeiders zijn. De meesten zenden het volle bedrag (fr. 1562,50) naar huis, een voor Vlaam sche arbeidersgezinnen haast ongekende weelde meldt het Hbld. De bank van Handel en Nijverheid, die zorgt voor de uitbetaling van de loonen in België, heeft reeds meer dan 25 rnil- lioen fx-ancs kunnen overmaken aan de achtergebleven verwanten. Kool en zetkool worden gedurende den winter in de schuren bewaard. In West Friesland kan men het echter aantreffen, dat kool in kuiler» wordt opgeslagen, d w.z men stapelt een aantal lagen kool op elkander, bedekt ze met riet of stroo en vervolgens met een flinke laag aarde (Foto Pax-Holland) Oorlogsslachtoffers en de heffing van successierechten. In vele gevallen vrijstelling voor de erfgenamen. De secretaris-genex-aal van financiën heeft, naar het Weekblad voor Privaat recht en Notarisambt meldt d.d. 9 No vember een aanschrijving aan de directeu ren der registratie en domeinen en van 's rijks belastingen gericht, waarin een richtsnoer wordt gegeven ten aanzien van een beperkte toepassing van de Successie wet, voor zoover betreft nalatenschappen van hen, die van 10 tot 14 Mei en daarna den dood vonden tengevolge van oorlogs gebeurtenissen en oox-logshandelingen. De secx-etaris-genex-aal bepaalt, dat in de nalatenschappen van personen, die van 10 Mei 1940 af hetzij als burger, hetzij als militair, als gevolg van oorlogsgeweld om het leven gekomen of nog zulen koméix, wanneer de nalatenschap geheel of ten deele wordt verkregen door een echtge- noot(e), van de invordering van successie recht behoort te worden afgezien indien het door erfenis te verkrijgen bedrag niet grooter is dan 10,000. Voor minderjari ge kinderen geldt hetzelfde, echter tot een grens van 5000. Behalve de bovengenoemde gevallen kunnen zich echter nog andere voox-doen, waarin de heffing bijzonder hard voor komt. Hiervoor wordt echter geen alge- meene regel gesteld doch medegedeeld, dat dan aan belanghebbenden in overwe ging kan worden gegeven zich bij geze geld rekest tot den secretaris-generaal te wenden. Bij voorbaat wordt er echter op gewezen, dat hier niet spoedig op kwijt schelding mag worden gerekend wanneer het verdere verwanten betreft dan die in de rechte lijn (dus ouders of kinderen) en broers en zustex's. De secretaris-genex-aal vestigt er nog de aandacht op, dat bij het beantwoorden van de vraag of in de genoemde gevallen de heffing bijzonder hard zou zijn (wat im mers het criterium is voor vrijstelling) over het algemeen als richtsnoer kan wor den aangenomen of de verkrijgers tenge volge van het sterfgeval financieel in aan zienlijk minderen toestand zijn gekomen, en dat met ideëele factoren uiteraard moeilijk rekening kan worden gehouden. Ook zal niet spoedig tot kwijtschelding worden overgegaan indien de verkrijgers bijv. kinderen meerderjarig zijn en een eigen beroep hebben. Volgens de circulaix-e behooren onder de personen, die tengevolge van oox-logsge- weld zijn overleden, slechts degenen te worden gerekend, die rechtstreeks ten ge volge van oorlogsgebeurtenissen-zijn omge komen. Overlijden in de ooxiogsdagen door ziekte, zelfmooi-d en dergelijke voorvallen, wordt uitdrukkeijlc uitgesloten. Afleveren van aardappelen. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd vestigt de aandacht op het volgende In de afgeloopen weken moest meerma len tegen telers van aardappelen een tuchtrechtelijke verklaring worden opge maakt wegens het afleveren van aardap- pelen zonder dat afleveringsbriefjes in ontvangst werden genomen. Den telers wordt in hun eigen belang aangeraden, vóór het sluiten van een koop overeenkomst, den handelaar te vragen of hij is aangesloten bij de V.B.N.A. (Veree- niging tot behartiging van den Nederland- schen aardappelhandel) en derhalve afle- vering'sbriefjes kan afgeven. Daar de af leveringsbriefjes in de practijk gewoonlijk eerst worden afgegeven; wanneer de partij aardappelen is afgeleverd, kunnen op ge noemde manier de voor den teler onaange- me gevolgen geheel worden vermeden. ENGELSCHE BOMMEN Gisternacht zijn op verschillende plaat sen van ons land bommen gewox-pen. De meeste richtten geen schade aan. In een stad werd een huis vernield en één zwaar beschadigd, waarbij een doode en een ge wonde zijn te betreuren. Op eenige plaat sen werd een begin van brand, door brand bommen ontstaan, gebluscht. HET ZEEUWSCHE EIERENVRAAGSTUK. Een oplossing te wachten. Het gaat hier in Zeeland nog steeds niet goed met de eieren. Er zijn er wel, maar niet genoeg; en er zijn zooveel kleine eie ren, die voor „groot" geld verkocht wor den; en pluünveehouders, handelaai's en winkeliers hebben ook hun klachten. Er is thans echter een regeling in het uitzicht, die, naar men verwacht, de noo- dige verbetering zal brengen. Zoo, dat er genoeg eieren zijn, tegen de vastgestelde prijzen, terwijl producent en tusscbenhan- delaar zijn rechtmatig deel zal krijgen, aan verdiensten en pluimveevoeder. De heer Van Asperen Vervenne, ambte naar van den voorlichtingsdienst voor de pluimveeteelt te 's-Gravenïiage, deelde ons mede, daartoe deze week een bespreking gevoei'd te hebben met de belanghebbenden op Walcheren en Zuid-Beveland. Volgens de nu te verwachten regeling zullen de producenten de eiex-en af moeten leveren aan erkende „verzamelaars". Van die ver zamelaars zullen zij, met de vastgestelde prijzen, „bonnen" ontvangen, op welke bon nen zij straks pluimveevoeder zullen kun nen krijgen. Geen bonnen, geen voer, geen kippen en geen eierpi-oductie. De winke liers, en detaillisten in het algemeen, zul len dan alleen eieren mogen betrekken van erkende grossiers, en deze erkende grossiex-s moeten zé op hun beurt betrek ken van de Centrale veiling te Goes, de veilingsvereeniging „Walcheren" te Mid- delburg, en den heer A. Düigemanse te St. Laurens. De controle op deze regeling zal bestaan in het stempel, dat alle verhandelde eieren moeten vertoonen, want ongestempelde eieren zullen na invoering wan deze rege ling niet meer verhandeld mogen worden. Deze regeling zal voor Walcheren en Zuid- en Noord-Beveland gelden en ver volgens zullen voor Zeeuwsch Vlaanderen, en daarna waarschijnlijk voor Schouwen en Duiveland en Tholen maatregelen ge troffen worden. FRANKRIJK EN ZIJN KOLONIËN EN MANDATEN. Syrië achter maarschalk Pétaln. De hooge commissaris voor Syrië, Puaux, heeft, naar uit Vichy wordt gemeld, in een radiotoespraak de bevolking van Sy rië en den Libanon gewaarschuwd voor Engelsche propaganda manoeuvres. Van naburige landen uit, zoo vei-klaarde hij, zijn oproepen tot de Franschen in den Oriënt gericht. Ter vermijding van een gevaarlijk misverstand, dat 'zwaar op de toekomst zou drukken, acht ik het nood zakelijk, de volgende verklaring af te leggen: „De Franschen in den Levant, welke religie, politiek of wereldbeschou wing zij ook zijn toegedaan, erkennen maarschalk Pétain als hun eenigen chef. Wij dragen nog allen in het hart dc smar telijke herinnering aan de aanvallen, die Fransch bloed hebben doen vloeien. Doch vandaag zooals 'gisteren zouden wij slechts naar de wapens grijpen om ons te ver dedigen. De civiele en militaire chefs der onder Fransch mandaat staande gebieden zijn. bereid, hun plicht te doen om dat gene te verdedigen, wat hun is toever trouwd. Zij weten, dat zij kunnen rekenen op de genegenheid der Syriers en Liba- neezen jegens Frankrijk, dat hun trouwe vriend was en zal blijven''^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1