De taak van Winterhulp Nederland MrStevens uit Detroit Alle groepen der Nederlandsche samenleving ingeschakeld. Coördinatie van particuliere acties. In een persconferentie te Den Haag heeft de heer C. Piek, directeur-generaal van de winterhulp Nederland, gesproken over eenlge onderwerpen, die in verband met deze actie actueel zijn. In de eerste plaats behandelde hij de kwestie van het collecteeren. De veror dening 109 bevat een algemeen verbod, waarop uitzonderingen mogelijk ztjn, In den beginne zijn die uitzonderingen door de procureurs-generaal vrij veelvuldig toegestaan, maar in de afgeloopen weken is men de verordening straffer gaan toe passen. Natuurlijk hebben de betrokke nen levendig gereageerd, en om nu den stroom van aanvragen op het hoofdkan toor van winterhulp eenigszins te stui ten deelde de heer Piek alvast mede, dat er eerlang een verduidelijking offici eel zal worden bekend gemaakt, waarin het kerkelijk leven in breeden omvang zal worden vrijgelaten op het punt van collecteeren. Ook wordt bü wijze van algemeene dispensatie voor de St. Nico- laasfeestjes de verordening buiten wer king gestold. Deze feesten kunnen naar vast gebruik doorgaan, zij worden daar bij verondersteld onder de auspiciën van winterhulp te worden gehouden. De orga nisatoren van dergelijke feestjes kunnen dus op den gewonen voet hun gang gaan, alleen zal de heer Piek de toezending van een beknopt verslag op prijs stellen. Voor het overige moeten allen, die in twijfel verkeeren of de verordening 109 op hen van toepassing' is, zich wenden tot den secretaris-generaal van het departement van justitie, dus niet tot winterhulp, Tot het hoofdbureau van winterhulp te 's-Gravenhage kunnen zich de organisa ties op charitatief gebied wenden, die op de eigen wijze binnen het raam van winterhulp willen verder werken. Het ia niet de bedoeling, dat de actie dezer organisaties wordt afgeknakt. Coordinee- ren, niet opruimen of beconcurreeren is de taak van winterhulp, zooals de heef Plek die ziet. Dergelijke aanvragen kun nen echter eerst na 25 November wor den Ingezonden. Groote medewerking. Wat het werk van winterhulp Neder land zelf betreft, kon de heer Piek ge wagen van de groote medewerking, welke hjj van de zijde der secretarissen-generaal en van de commissarissen der provincies ondervindt. Ook het contact met de bur- gemeesters verloopt aangenaam. De heer Piek reist.het land rond en houdt in elke provincie besprekingen in vergaderingen Van telkens 60 tot 80 burgemeesters. De organisatie groeit intusschen en wordt uitgebouwd over alle groepen der Ne-S derlandsche samenleving. Geen groep, welke dan ook, wordt daarbij uitgescha keld. Dwaze geruchten. De publieke opinie echter is nog niet wat zij wezen moet. De heer Piek moest daarover bittere woorden zeggen. Is het geen kwajongenswerk, wanneer in het land 60 tot 70 procent van de plakkaten van winterhulp worden afgescheurd? Dit getuigt van een geest, die tegengesteld is aan het ware volk.' belang. Hetzelfde geldt voor de verspreiding van allerlei dwaze geruchten. Er is gezegd, dat het geld naar Duitschland zou gaan. Alsof Duitschland hier niet op veej eenvoudiger wjjze geld zou kunnen krijgen, als het dat wilde. Heeft de heer Piek dan in zijn financieele commissie, in de accoun tantscontrole en in de samenstelling van den staf van medewerkers dan nog niet genoeg waarborgen geschapen tegen der gelijke praatjes? Zelfs komt het voor, dat hij voor een Duitscher. wordt aan gezien. „Hij spreekt goed Nederlandsch", zegt men dan verwonderd. Nogmaals, al dus de heer Piek, de winterhulp Neder land werkt alleen ten gunste van het Nederlandsche volk, zooals de rjjkscom- DOOR R, ARDEN. 45) Lopez had al veel beleefd, maar wat hier gebeurde was volkoriien nieuw voor hem. Lopez was een ontvluchte gevan gene, die van alle markten thuis was maar deze beide mannen overtroffen hem verre op het gebied van sluwheid en ge weld. „Toe, vooruit, verdwijn zei Peters, terwijl hij Lopez onzacht met zijn revol ver tegen den buik stootte. Peters voelde, dat hij hier stond om Edna voor een ver schrikkelijk lot of' den dood te behoeden. Wat konden hem rechtsverhoudingen of dergelijke dingen nu nog schelen Hier gold slechts het recht van den moedige, hier was diegene in zijn recht, die snel ler, slimmer en brutaler was dan zijn te genstander. Toen Lopez steeds nog draalde, begon nen Peter's oogen te fonkelen. Nu voelde hij voor de eerste maal moordlust in zioh opkomen. „Lopez, ik tel tot drie Als je dan niet van boord bent, dan kost het je je leven i Eén „Maar dit is toch mijn schip „Twee" donderde Peters, met den vin ger om de haan van zijn revolver. Lopez was met één sprong over de ver schansing en op de loopbrug met nog twee sprongen was hij geheel aan land. „Laat je niet eerder zien dan wanneer we weggaan", schreeuwde Peters hem na, „en dan nog achter elkaar, de een na den ander, dan kunnen we de heeren op wape nen onderzoeken Ben Beverly kwam naderbij. „Peters, ik ben mijn hoed verloren, tot mijn spijt, anders zou ik hem voor je heb missaris en anderen toch afdoende duide lijk hebben verklaard. Ons volk leeft in een toestand van passiviteit. Daar wil de heer Piek niet over oordeelen, als deze mentaliteit maar niet de belangen van het eigen volk schaadt. Het Nederlandsche volk moet zijn krachten bijeenrapen en sterk wor den. Tegen hen. die zich in deze dagen tegen de gemeenschapsgedachte meenen te moeten verzetten, zal de heer Piek den handschoen opnemen. In de arbeid van winterhulp ziet hij een middel om te komen tot een organi satie der liefdadigheid in breeder ver band, tot een coördinatie van de vele met de beste bedoelingen opgezette particu liere acties, waardoor een groote vereen voudiging en efficiency zal worden ver kregen. Indien men weet dat in 1939 ln Nederland 9400 collectes zijn gehouden en men vergelijkt daarbij de sociale noo- den die toch ongedekt bleven, dan ziet men toch wel in dat op het gebied der liefdadigheid nog wel een en ander te. doen is. De inzameling van 29 en 30 No vember wordt gehouden ónder de directe verantwoordelijkheid van de burgemees ters. Dezen doen hun best. Moge" de be volking, ald.ua de heer Piek, hen in hun arbeid steunen, opdat deze een succes worde. De datums 29 en 30 November zijn gekozen omdat op die dagen de meeste menschen wel over hun loon kunnen be schikken en omdat andere data moeilijk waren. Mochten er menschen zijn die lie ver later een gift zenden, dan wordt bij dezen herinnerd aan het gironummer 5553, en aan de mogèlijkheid om bii elke bank op de rekening van winterhui" bij de kasvereènlging te Amsterdam bijdra gen te storten. De orsran/sat'e van het Nederlandsche bedrijfsleven. RUST VERZOCHT IN DE BESTAANDE ORGANISATIEVORMEN. De organisatie-commissie voor het Ne derlandsche' bedrijfsleven deelt mede: Het is de commissie bekend, dat mo menteel in het bedrijfsleven zelf allerlei plannen bestaan tot concentratie, tot het oprichten van nieuwe vereenigingen enz.: hoe begrijpelijk dit initiatief op zich zelf ook moge zijn, het kan thans slechts tot verwarring leiden en de werkelijk niet lichte taak dor commissie slechts 'bemoei lijken. De commissie wenscht zich een over zicht te verschaffen van dat wat bestaat en zal zich derhalve systematisch tot het bedrijfsleven wenden, teneinde zoo spoedig mogelijk de noodige gegevens te verzame len. In afwachting hiervan moet de organi satie-commissie het bedrijfsleven met na druk verzoeken nieuwe plannen tot nader order geen vasten vorm te laten aannemen. De commissie neemt aan, dat het be drijfsleven zal begrijpen, dat een overzicht als bovenbedoeld voor de commissie nood zakelijk is en niet te verkrijgen is. indien voortdurend veranderingen blijven voor komen. De commissie wenscht derhalve voor alles volkomen rust in den bestaanden or ganisatie-vorm van het bedrijfslevende bestaande organisaties en hare besturen blijven derhalve voorloopig hun werkzaam heden als tot dusverre voortzetten. EIKENSCHORS. Het departement van handel, nijverheid en scheepx'aart maakt bekend, dat het voorschrift d.d. 7 Juni 1940, waarbij is bepaald, dat alle eikenhout ter plaatse van den kap van de schors moet worden ontdaan, en dat het vervoer van ongeschild eikenhout zonder vergunning verboden is, wordt ingetrokken. ben afgenomen. Dat was zoo slim, zoo knap, dat kon alleen maar een echte gangster bedacht hebben Alle achting, Stevens Daarvoor vergeef ik je de ge schiedenis met Grizzard Ik draag hier bij het kapercommando aan je over „Eerst moet Edna droge kleeren hebben", zei Peters. „Edna, wees eens een dapper meisje, wees maar niet bang voor luizen en breng ons de uitgaanskleeren van die ban dieten hier Dan moeten we verder zien, dat we hier wegkomen. Nu kunnen, we den kotter nog houden, maar niet als het nacht wordt Vannacht moeten we midden in de bocht het anker laten vallen, opdat we niet verrast kunnen worden „Ik ben niet bang voor luizen", zei Edna zacht. „Ik moet zelf ook wat anders aan trekken." Ze keek Peters met groote oogen aan. „Zal ik dat doen, Jurgen?" „Goed", zei Peters, die zijn oogen op den oever gericht hield. „Zorg maar, dat je niets overkomt, lieveling dat 'ongediex'te raak je nog wel kwijt." „Vreeaelijk", zuchtte Edna en daarna ver dween ze in de kajuit. „Nu, wat gebeurt er?" vroeg Ben Be verly, terwijl hij naast Peters ging staan. Op den oever gebeurden allerlei dingen. De mannen van Lopez waren over de laatste streek van de passagiers even verrast als hij zelf. Ze wierpen het stoffelijk ovex-schot van Roger zonder eenlge ceremonie in het zand en lieten hun woede den vrijen loop. „Honden riep Gomez, „dat zal je duur te staan komen Vaar maar weg, als je kunt 1 We zullen jullie wel te pakken krij gen Roger is niet voor niets vermoord, je zult er met je leven voor moeten boeten I Jullie.,...." Daar knalde Peters' revolver en het zand sprong twee meter voor Gomez omhoog. Gomez rende weg, zoo snel als zjjn lange beenen hem konden dragen, het land in. Maar hij kwam dadelijk weer terug, gevolgd door vier of vijf mannen, die met geweren bewapend waren, POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. (Zitting van 19 November.) A. J. de S., 41 jaar, zonder beroep te Westdorpe, wegens mishandeling van Ur- bain van de Calseide op 6 October te Westdorpe. Eisch: 10 of 5 d,h. Uitspraak: 10 of 5 d.h. W. de B., 44 jaar, opkooper te Zaam- slag, wegens diefstal van een aantal be tonnen tegels, toebehoorende aan de Pro vincie Zeeland, gepleegd te Zaamslag. Eisch: 20 of 10 d.h Uitspraak: 20 of 10 d.h. M. S., 44 jaar, winkelier te Goes, we gens mishandeling van Karei van Son op 22 September te Goes. Eisch: 10 of 5 d.h Uitspraak: vrij spraak. G. D., 65 jaar, zonder beroep te Sas van Gent, wegens diefstal van 'pullover, toebehoorende aan Bernard Plassaert, ge pleegd te Sas van Gent in de maand Juni. Eisch: 14 dagen gevangenisstraf. Uit spraak: 14- dagen gevangenisstraf voor waardelijk met proeftijd van 3 jaar. Met vlaskodde geslagen. Twee huurlieden, vroeger dikke vrienden, kregen ruzie over een geldkwestie, en de vriendschap verkeerde in vijandschap. Een van hen beweerde 300 te moeten hebben van den ander .en op een goeden of kwa den dag, naar men'dat wenscht, toen de schuldeischer met nog twee personen, zijn schuldenaar achterop gefietst was, had hij hem, waarschijnlijk op minder vriendelijke wijze, nog eens aan de 300 pop herinnerd. Vervolgens was hij afgestapt en had zijn buuiman, om zijn woorden meer ingang te doen vinden, en aan deze meer kracht bij te zetten, met een vlaskodde eenige meppen op hoofd en armen gegeven. De verd. ontkent hardnekkig „geslogen" te hebben. Politierechter „Maar de verklaring van het slachtoffer zegt het toch." Verdachte „O, maar die vent kan kles- sen wat ie wil." Politierechter „Nee, nee, je hebt 'm met een vlaskodde geslagen en flink ook." Verdachte „Da's maar een dun dienk, zoo'n vlaskodde. Da' voel je zoo niet.' Hij blijft echter ontkennen geslagen te hebben en ook twee getuigen, die tegen de politie verklaart hebben hem1 zien slaan te hebben, „klessen maar wat." Waarschijnlijk West iedereen' rriaar wat, en om meer licht in deze klessende vlas kodde-historie te brengen, besluit de poli tierechter de twee „klessende" getuigen tegen een volgende zitting maar eens op te roepen en de zaak tot de volgende week uit te stellen. De eerste misstap van „Sjefke". Sjefke is huisknecht geweest, ergens in Zeeuwsch-Vlaanderen en 65 jaar oud. Vroe ger is Sjefke1 circusartist geweest, doch in het cirousbedrijf is de klad gekomen en dus werd Sjefke huisknecht. Nu brgekt de oor log uit en Sjefke's menier gaat evacueeren, zoodat Sjefke alleen achterblijft. Toen me nier na den oorlog weer in zijn woning terug kwam, lag er een en ander overhoop en' hij miste een grijze pull-over. Toen zag op een dag de dienstbode Sjefke op straat loopen. Ze had 'm eens goed aan gekeken en gedacht„Gut, die hèt menier zijn trui an, dezelfde witte blokkies d'r in." Menier had het er niet bjj laten zitten en de zaak bij den pelies aangegeven. Hf had zijn trui, toen hij daarmee geconfronteerd werd, onmiddellijk herkend. Nu moet Sjefke vertellen hoe hij aan den pull-over is gekomen. Hij had 'm gevonden tusschen andere rommel in de garage en och, toen had ie 'm maar meegenomen. Of hjj nog bij meneer is? Nee, hij wordt nu onderhouden door het Armbestuur en krfgt 5.50 in de week, waarvan 1.50 huur betaald moet worden, 't Is dus geen vetpot bij Sjefke. De officier vindt het feit te ernstig voor een geldboete en eischt 14 dagen gevange nisstraf tegen Sjefke. De politierechter, die rekening-houdt met het feit dat Sjefke nog nooit iets met de politie gehad heeft, veroordeelt hem tot 14 dagen voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar. Sjefke glimlacht en is blij met dat „voor- waardeijjk". Gelukkig maar, want Sjefke leek zoo op 't eerste gezicht geen kwaad manneke. „Nu wordt het ernst", zei Ben Beverly." „Stevens, de hemel opent zijn poorten om twee dappere krijgers en een even dappere amazone op te nemen Hf doo": weg ach ter de verschansing. „Doe je hoofd weg, Stevens. Een van de kerels legt aan Peters hoorde hem niet, maar hij bracht zijn zware revolver eveneens in aanslag. De schoten vielen bijna gelijktijdig. De kogel yan den tegenstander vloog in de mast, maar de kogel van Peters had getroffen. De man, die geschoten had, draaide zich om zijn as en viel daarna op het zand. Daar waren de mannen op den oever niet op voorbereid en snel trokken ze zich weer terug. Go.rnez pakte den gewonde en sleepte hem mede. „Nou", zei Ben Beverly, „ze hebben er niet aan gedacht hoe ver onze coltrevolvers wel dragen kunnen. 53e kennen alleen maar kleine brownings, mooi versierd en met ingelegd. Ze kennen de glorierijke wapens paarlmoer ingelegd. Ze kennen de glorie rijke wapens niet, waarmee onze voor ouders Amerika hebben veroverd. Zal ik er ook een neerlaggen Dien dikke daar, hee- lemaal rechts?" Peters drukte den arm van Ben Beverly, dien hij reeds had opgeheven, naar beneden. „Ben je heelemaal gek geworden? Je kunt er geen sport van maken, menschen neer te schieten Alleen wanneer ze weer een aanval doen......" „Op het oogenblik", zei Ben Beverly met de uitdrukking van 'en veldheer op zjjn ge laat, „is een aanval ongunstig voor deze lieden. Ze wetpn heel precies, dat we drie revolvers van eerste kwaliteit hebben. Dat beteekent achttien schoten Om een storm aanval te doen, hebben ze maar een smalle loopbrug en op deze loopbrug kunnen ze tegen achttien schoten niet storm, loopen. Dat zou precies achttien neergeknalde aan vallers beteekenen. Maar als het eenmaal nacht Js, dan kunnen we ons testament wel maken. Over een uur is het stikdonker, de De Bureaux van de Provinciale Zeeuwsche Courant zjjn gevestigd te VLISS1NGEN Redactie en A dm.: Wals tra at 58-60 Telefoon 10 (2 lyneq) O MIDDELBURG Londensche 61aai 29 Redactie TeL 269. Administratie XeL 139 GOES Redactie en Adm. t Xurfkade 15 Telefoon 2863 n OOSTBURG Redactie en Adm.: Breedestraat 45 Telefoon 102. O SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 35 Q BRESKENS Dorpsstraat 35, Telefoon 21 V— De schop in het donker. Een winkelier, ergens op Zuid-Beveland, hoorde op een Zondagavond gegil van meis jes en het vallen van een fiets tegen zijn winkeldeur. Hij ging naar buiten en zag een paar gestalten, waarvan .één een lichtge vend speldje droeg. De rest van de geschie denis is even duister als de avond waarop het drama zich afspeelde. Een 16-jarige knaap komt vertellen tegen den winkelier aangeloopen te zjjn in het donker, waarna deze hem een schop tegen zijn been had gegeven met den vriendeljjken raad „Dat ged.nder in mijn portiek mot nou maar 'es uut wezen." De onaangenaam getroffen jongeling had tegen den schop geprotesteerd, waarop allemaal volgens het knaapje de winkelier geantwoord had: „Naar huis, anders zai 'k'es een eindje hout in je nek leggen." Daar het knaapje waarschijnlijk meer voor warme compres- sen" voelde" was hij op deze vriendelijke uitnoodiging ingegaan en had thuis aan Pa het verhaal verteld, die de zaak een week later bij de politie had aangegeven. Politierechter ,;En hoe heb je dan verd. herkend Knaap „'An z'n stem en omdat mjjn maat een lucifer aanstak." Politierechter „En waar kreeg je de schop Knaap „Hier", en wees daarbij in de richting van zjjn scheenen, „het kwam nog aardig an." Politierechter„Nee, ik bedoel op straat of in 't portiek." Knaap „O, midden op straat." Dan wordt de verd. gehoord. Hjj was zijn stoep niet af geweest en van schoppen was geen sprake. Hjj had do jongens wel ver zocht door te loopen. Hij had meisjes hoo- ren gillen en later was er tusschen een paar jongens een vechtpartijtje ontstaan. De jon gens hadden volgens verd. wat gedronken. Een vriendje van den geschopten jonge ling verklaart eerst verd. te hebben zien schoppen. Wanneer de politierechter hem dan vraagt of hjj verd.'s been gezien heeft, zegt hij dat het daar veel te donker voor was. De officier echt dan een tientje boete. De politierechter ziet echter geen kans om uit deze duistere verklaringen genoeg bewijzen tegen verd. te putten om hem te veroordeelen en spreekt den winkelier vrij. Tenslotte deed de politierechter uitspraak in de zaak tegen den fotograaf uit Oost burg. tegen wienden Rijksadvocaat, wegens ongedekt binnenlandsch vervoer van gloeilaprpen, dxie maanden gevangenis straf had geëischt. De politierechter veroordeelde hem nu tot 2 maanden gevangenisstraf, met ge deeltelijke vrjjspraak van het ten laste ge legde.' Vonnis belastingzaak. Uitspraak: I. A. P., fotograaf te Oostbiirg frauduleus binnenlandsch vervoer van gloeilampen, gepleegd Februari 1939. 2 maanden gevangenisstraf. lucht is betrokken, er is geen maneschjjn wat kunnen we dan doen 1" „We probeei'en natuurljjk los te komen", zei Peters. „Als we alleen al een beetje in de bocht rondvaren, hebben we al een voor deel. Ik zou zelfs willen voorstellen, te trachten naar het vasteland te varen, als er niet zulk een vervloekte storm was. Maar zooals de zee er nu uitziet, krjjgen we dat niet voor elkaar Om bij zulk weer den kotter aan land t<- brengen, daarvoor moet je wel een zeeman zijn." „Nou", zei Ben Beverly, „bovendien ge loof ik ook dat de buitengewoon zware branding het landen onmogeljjk zal ma ken." Op dat oogenblik dook Edna uit de ka juit te voorschjjn. „Jullie hebt het' smerigste werk aan mjj overgelaten", zei ze, terwjjl ze een bundel kleeren op het delf wierp. „Het is werkeljjk geen genoegen, in de spullen van deze man nen rond te snuffelen. Maar ik heb wat ontdekt 1" „Wat dan?" vroegen Petera en Beverly geüjktjjdig. „Geweren", zei Edna. „Echte militaire geweren met munitie." „Kom ermee voor den dag", zei Peters. „Nu begrijp ik het geheim van ons suc ces tot nu toe", zei Ben Beverly. „Het spreekt vanzelf, dat die lui hier op het schip niet geheel zonder wapens waren. Waarom hebben ze geen poging gedaan, ons met hun wapens neer te schieten? Als zc revolvers hadden gehad, zouden ze het ge probeerd hebben. Revolvers kunnen onge merkt verdeeld worden, geweren kan men niet verdeelen zonder dat de tegenstander het merkt. Wat zoiiden we gedaan hebben wanneer Lopez met een arm vol geweren naar boven was gekomen? We zouden hem zeker niet heelemaal te voorschijn hebben laten komen of hij was al dood geweest. Nu dan Nu hebben de kerels nog een domheid begaan ze zijn aan land gegaan, terwjjl ze erop rekenden, dat wij hetzelfde zouden De legerberichten van gisteren. BOET DUITSCHE. Het oppex'bevel vande Duitsche weer macht maakt bekend Een duikboot heeft vier bewapende vijan- deljjke koopvaardijschepen met 23.880 b.r.t., een andere duikboot eveneens vier be wapende koopvaax'dijschepen, waaronder twee tankbooten, met 21.340 b.r.t., tot zinken gebracht. De aanvallen op voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Engeland werden ln den nacht van 17 op 18 November en op 18 November voortgezet. Buiten Londen werden vex-scheidene plaatsen aan de Zuid kust van Engeland, waaronder vooral ha ven- en fabriekscomplexen in Southamp ton, alsmede wapenfabrieken in Midden- Engeland het doel van de bomaanvallen. Gevechtsvliegtuigen van het Italiaansche vliegercorps deden aanvallen op een stad aan de Oostkust van Engeland, en wel met goed gevolg. Bjj aanvallen op scheeps- doelen en konvooien aan de Britsche Oost kust gelukte het twee koopvaardijschepen van elk 3000 b.r.t. tot zinken te brengen en drie andere vaartuigen zwaar te be schadigen. Nachtelijke aanvallen van een géring aantal Britsche vliegtuigen op Duitseh gebied bleven zonder succes. Er zijn geen vliegtuigen verloren gegaan. HET ITALIAANSCHE. In zjjn weermachtsbericht nr. 165 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het, vol gende bekend Aan het front van Epirus (Griekenland) speelden zich Maandag hardnekkige ge vechten af, zonder dat zich'een verplaat sing voordeed van de x-espectievelijke li nies, behalve in de zöne van Ezeki, welk dorp door den vjjand bezet is. Onze lucht- formaties deden hevige aanvallen op de vijandelijke stellingen, waarbjj ontploffin gen ontstonden. Tevens beschoten zij vijan delijke troepenconcentraties met machine geweren. Drie vijandelijke vliegtuigen wer den neergeschoten. Eén van onze toestellen is niet teruggekeerd. In Noord-Afrika bombardeerde onze luchtmacht met bommen van groot en klein kaliber, inrichtingen van vliegvelden als mede installaties en barakken van den vjj and in de oase van Siwa, waarbij alle doe len getroffen werden en groote schade werd aangericht. Behalve met bommen werden deze doelen ook met mitrailleur* vuur bestookt. Alle Italiaansche toestellen zijn op hun bases teruggekeerd. Vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen op Tobroelc en Bardia zonder eenig gevolg, alsmede op Solloem, waar drie personen gedood en vjjf gewond werden. In den Dodecanesus heeft de vijand geprobeerd zich meester te maken van het eiland Gaidaro. Dank zij het snelle optreden van onze land-, zee- en luchtstrijdkrachten werd de aanval afgeslagen en trok de vjjand zich haastig terug. In Oost-Afxika waren vijandelijke lucht aanvallen te constateeren op Agordat, Corondil, Boena en Gherille. De aanvallen hadden echter geen ernstige gevolgen. Opgave van niet eigen vee. Aangezien blijkt, dat verschillende per sonen tot nu toe verzuimd hebben, opgave te doen 'van runderen, paarden en ander vee, dat gedurende de oorlogsdagen of daarna is komen aanloopen of werd opge vangen, wordt men verzocht hiervan alsnog ten spoedigste opgave te doen aan het Bureau Ontruiming, Laan van Meerder- voort 51 te 's-Gravenhage. Dit betreft alle vee in en om de eva cuatie gebieden, dat niet door toewijzing vanwege het bureau ontruiming of op andere regelmatige wijze bij den houder is terechtgekomen. Den gemeentebesturen wordt hierbjj me dewerking verzocht, hun bekende gevallen als hier bedoeld ter kennis te willen bren gen van het Bureau Ontruiming. Houders van toegeloopen vee, die ver zuimen hiex-van aangifte te doen, stellen zich uiteraard aan vervolging bloot. Ook degenen, die nog gelden of opbreng sten onder zich hebben als gevolg van het wegleiden van vee, dienen hiervan ten spoedigste kennis te geven aan het .Bureau Ontz-uiming. doen Wjj hebben het niet gedaan en nu zjjn wjj in bet voordeel Peters ging naar het luik en nam twee geweren van Edna aan. „Zjjn er nog meer daar beneden?" „Nog twee", zei Edna zuohtend, „en nog een kist met munitie." „Ik zou je wel graag helpen", troostte Peters, „maar ik durf hier niet weg te gaan." Edna glimlachte met een rood verhit ge zicht. Daarna verdween ze weer om kort daarna ook de twee andere geweren aan dek te brengen. Tenslotte bracht ze ook nog hijgend do munitie boven. Peters en Beverly onderzochten de geweren en laad den ze. „Belgisch fabrikaat", vex-klaarde Bevely, „waar zouden die gegapt zijn?" „Dan klauter ik nu in het water", zei Peters. „Jullie houdt de geweren in aanslag om mjj te dekken Ik wil px'obeeren, de schuit vrjj te krijgen „Dat is mjjn werk", zei Ben Bevei'Iy be slist. „Ik ben ook sterker dan jij en ik zal de boot wel wegschuiven Kalm, geen te genspraak Beverly maakte reeds het touw los, waarmee de kotter aan de lan dingsbrug. vast lag, daarop' sprong hij over boord in het water en drukte met reuzen kracht tegen het schip om het in dieper water te duwen. Peters en Edna stonden echter met geveld geweer aan den boeg en hielden hun blik op den oever gevestigd, vooral op de boschjës in de vex'te, waar achter de tegenstanders waren verdwenen. Ben Beverly bewees, dat hjj over een herkulische lichaamskracht beschikte, als het erop aan kwam. Het gelukte hem, den kotter los te krjjgen. Hij schoof het schip een eindweogs in dieper water en daarna trok hij zich weer omhoop. Dadelijk daarop stond hjj weer aan dek. /(Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6