Het zaken doen uw kindje DAM PO is in dezen êijjd geen sinecure l Sint-Micoiaasfeesfi de dagblad-annonce Sint-Nicolaasnummer van de Provinciale Zeeuwsche Courant fl. 75.- aars prijzen Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Woensdag 20 November 1940 Kroniek van den dag Diplomatiek intermezzo. De spil is geen ij del -woord. Aldus Mus solini, to?n hij j.l. Maandag, ter herden- hing van den vijfden verjaardag der Vol kenbondssancties het woord richtte tot de kopstukken der fascistische partij. Deze herdenking op dit gedenkwaardig moment in de geschiedenis van ons werelddeel ging in beteekenis verre uit boven het belang eener formaliteit. Het heeft weinig zin, nu .het optreden van den Volkenbond met be trekking tot het Abessijnsche conflict aan een beschouwing te onderwerpen, hoe ver leidelijk zulks voor het treffen van verge lijkingen ook is. Voldoende is vast te stel len, dat bij die gelegenheid de ondoelma tigheid van het Geneefsche instituut vol ledig aan het licht trad en dat op dien lSen November de sneeuwbal aan het rol len is gebracht, die in zijn vaart naar beneden niet te stuiten was, steeds grooter afmetingen heeft aangenomen en tenslotte als een lawine het kaartenhuis der Euro- peesche samenwerking in puin heeft ge worpen. Wij staan thans tegenover geheel an dere verhoudingen, een nieuwe orde. Dit is maar niet een toevalligheid, geen oppor- tuniteitsproduct, het oude complex van verhoudingen en intriges is ineengestort, niet zoozeer omdat het zjjn tjjd overleefd heeft, maar omdat het buiten den tjjd stond en omdat het uitging van een onjuiste doelstelling. Het is waarlijk geen uitvin ding van den laatsten tijd, dat de Volken bond de kapstok was ten dienste van de overwinnaars uit den wereldoorlog. In dien Volkenbond was het beginsel der vergelding verankerd, allen goeden bedoe lingen ten spijt, het was de vastlegging en de voortzetting van de acte der tegenstel ling, die Versailles heette. Daarom is het van zoo groot gewicht, dat Mussolini in zijn redevoering van j.l. Maandag heeft verklaard, dat de spilsta- ten geen rancune-vrede beoogen. Duitsch- land en Italië streven slechts naar de be vestiging eener nieuwe orde, die een Euro- peesche samenwerking volgens de begin selen van billijkheid en rechtvaardigheid zal bevorderen. In die nieuwe orde zal voor bepaalde elementen, die in het oude Europa den toon aangaven, geen plaats meer zijn. Daarover heeft de Duce geen twijfel laten bestaan de spil zal deze orde bepalen en daarbij zal dan ook sprake zijn van een uitschakeling van storende krachten. Men moet de Duitsch- Italiaansche these aanvaarden...... of haar verwerpen. Een middenweg, een compro mis is er niet, thans in ieder geval niet. Ook daarop heeft Mussolini den nadruk gelegd. De tijd van vergelijk, van een vreedzame regeling is voorbij. Engeland heeft zijn kans vergooid en wat de Duce van Griekenland zei wij zullen het de lendenen breken, dat geldt o'olc van En geland,- dat gemeend heeft, verzoenings pogingen, die ook van Italiaansche zijde werden ondernomen, van de hand te moe ten wijzen. Dat was Engeland's zaak het heeft geweigerd daarop komt het ten slotte neer de Duitsch-Italiaansche leiding in dc zaken van continentaal Europa te aanvaarden en te erkennen. Het was 'de praemisse van de Italiaansche ver*- zoeningspoging, gelijk Mussolini deed uit komen, toen hij zei, dat Italië reeds in Mei 1939 ruim drie maanden alzoo vóór het uitbreken van den oorlog zjjn weg had gekozen. Londen heeft geweigerd, het heeft „nooit" gezegd. Daartegenover is thans het „nooit" van de spil geplaatst. Het gaat er nu om, wiens „nooit" het zal win nen, een compromis is er niet, noch voor Rome en Berlijn, noch voor Londen. Dit laatste kan voor het imperium een harde noodzakelijkheid zijn, uit Churchill's mond heeft de afwijzing van het compromis zeker zoo vastberaden geklonken als Maan dag uit dien van zijn tegenstander in de Middellandsche Zee. al heeft de Britsche premier nog dezer dagen verklaard, dat hij zich over de Engelsche doelstelling niet kan uitlaten. Zijn „nooit" heeft niettemin geklonken. De conceptie van de spilpolitiek is in de eerste plaats negatief, voorzoover het Eingeland's positie betreft een nieuwe Europeesche orde, zonder Engeland, de vernietiging van het imperium. Daarop valt voor het oogenblik het accent, zoowel wat het militaire aspect van den.,strijd be treft, alsook ten aanzien van de diploma tieke voorbereidingen. Want ook bij deze laatsten gaat he. er om, den Brit schaak mat te zetten, hem zijn resources te ont nemen. Dat was de strekking van het veelvuldig contact der leidende staatslie den van Duitschland en Italië, waarin ook de regeeringschefs een werkzaam aandeel namen. Dat was ook de strekking van het Driehoeksverdrag en van het bezoek van Molotof aan Berlijn, van Antonescu aan Rome, van Hitier aan Pétain en aan Frarco. Overal datzelfde doel Engeland verdrijven, zijn diplomatieke autoriteit, voor zoover nog aanwezig, ondermijnen en zijn invloed op economisch terrein afdam men en af snoeren. Daar n was echter tevens een positief element gelegen. Duitschland en Italië rekening houdend met de uitschakeling van Engeland en hoezeer deze overtui ging aan kracht heeft gewonnen, blijkt wel uit de reacties van de pers op de jongste Britsch-Amerikaansche overeen komst inzake het afstaan van steunpun ten, waarin een symptoom van de nade rende ineenstorting van Engeland moet worden gezien bouwen de, spilstaten aan hun nieuwe Europeesche orde. Dat men zich daarover in het huidige stadium van den oorlog in vage bewoordingen uitlaat is op grond van deze tweeledige gericht heid der Duitsch-Italiaansche maatregelen alleszins begrijpelijk. Toch valt er. naar aanleiding van de jongste diplomatieke besprekingen wel het een en ander waar te nemen over, wat men zou kunnen noemen, een nieuwe coa litie. Het is ongetwijfeld lastig zich van de ontwikkeling een juist beeld te vor men. De kaleidoscoop heeft de laatste we ken verrassende wentelingen gemaakt en in het Europeesche mozaïek, dat men reeds De garnalen-vissclierij in oorlogstijd. HET VISCHGEBIED AANMERKELIJK INGEKROMPEN. DE VISSCHERS GAVEN DEN MOED NIET OP. DE ROOMPOT WEER VRIJGEGEVEN. Hóewei aanvankelijk de perspectieven na den oorlog voor de Zeeuwsche garnalen- visscherjj niet bijster gunstig waren, kan thans worden geconstateerd, dat zij zich, na eenige tegenslag, in belangrijke mate hersteld heeft. Nadat vanwege de Duit- sche marine-autoriteiten precies bekendge maakt was, welke wateren door de gar- nalenvisschèrs konden worden bevischt bleek, dat in de wateren nabij Veere, het Veersche Gat en den Roompot, vrij wat- garnalen waren te vangen. Zoo langzamer hand kwam ook de handel weer op orde, tengevolge waarvan de bestellingen bij het agentschap Veere van het Verkoopkantoor voor Garnalen zoo groot werden, dat er naast de vaste aldaar gestationneerde gar- nalenvisschers nog plaats was voor vaar tuigen van andere agentschappen, t.w. Breskens en Vlissingen. Dit waren dan uit sluitend de op Walcheren wonende gama- lenvisschers, want de Breskensche bleven in hun eigen woonplaats. De te Veere aan gevoerde garnalen waren niet alleen be stemd voor de garnalenpellerijen te Arne- muiden, doch ook o.a. voor Stellendam en Brouwershaven. Het benzinevraagstuk, dat bij het vervoer naar die plaatsen 'n groote rol speelt, noodzaakte echter het Verkoop kantoor om naar een andere, voor deze-" plaatsen meer geschikte aanvoerhaven om te zien. De oplossing werd gevonden door Zierikzee als tijdelijke aanvoerplaats aan te wijzen. Een aantal visschersschepen kreeg opdracht om de vangsten in Zierikzee te lossen, vanwaar de garnalen werden ver voerd naar Brouwershaven! Aangezien daar wel een agentschap van de Nederlandsche Visscherijcentrale is gevestigd, dat dus ïv~S 1 Wrijf dan koel, rug t Dampo.Wondorlijk z< .Pol 50'ct. Tube 40 i oals dal helpt! t. Doos 30 cl. meende te kunnen definieeren, zijn ver schuivingen opgetreden, die het aspect hebben gewijzigd, al is er dan in het grondmotief geen verandering gekomen. Naar Mussolini's uitspraak de spil is geen ijdel woord. De omtrekken zijn ook nu nog te vaag, om bepaalde conclusies te trekken, maar de diplomatieke hoogspan ning. welke thans in Europa heevscht, is te opmérkeljjk, dan dat men er geen aan dacht aan zou besneden. Men lette slechts op het veiiband Molotofs bezoek aan Berlijn, Antonescu's reis naar Rome, Mus solini's onthulling over het Grieksche aan bod van hulp aan Engeland en Frankrijk en thans een conferentie van Hitler en von Ribbentrop met den Spaanschen mi nister van buitenlandsche zaken, Sumer, en koning Boris van Bulgarije op den Berghof. Suner reisde via Parijs naar Berchtesgaden, na in de Fransche hoofd stad met zijn collega Laval te hebben ge confereerd. En tot slot zullen thans in Weenen Hongaarscli-Duitsch-Italiaansche besprekingen worden gehouden, waarbij het in hoofdzaak zal gaan over Hongarjje's po sitie in de nieuwe orde, zooals deze voor Zuid-Oost-Europa is voorzien. Hier grijpen oorlogs- en vredesdoel in elkander en het blijkt wel, hoe de activiteit van de spilsta ten geheel continentaal Europa omvat. De eerste teekenen van de Europeesche orde ning zijn aanwijsbaar, een grootsch opge zette coalitie, waarvan de Essener National Zeitung constateert, dat zij gericht is tegen Engeland. Na dezen oorlog zullen wij het verband volkomen duidelijk zien. Na dezen oorlog moet het vredesdoel van deze conceptie eerst recht naar voren komen. Maarschalk Görings orgaan legt nu den vollen nadruk op Engeland. Maar de ontwerpers hebben er rekening mede gehouden, dat er na dezen oorlog van Engeland, het trotsche Albten, niet veel meer over zal zijn. En zoo zal de oorlogscoalitie van thans, na de uitschakeling van Engeland haar vredestaak kunnen opvatten, de Europee sche samenwerking gebaseerd op de sa menwerking van de spilstaten, Duitschland en Italië. beschikt over de noodige installaties voor het zeeven enz. en waar zich ook pellerijen bevinden, was hiermede het vervoersvraag stuk opgelost. Alles ging goed; de garna- lenvisschers konden te Zierikzee zoowel als te Veere iederen dag duizenden kilogram men garnalen afleveren, totdat op last van de Duitsche marine-autoriteiten de Roompot tot verboden vaarwater werd ver klaard. Dit geschiedde nu enkele weken ge leden en hiermede was tegelijkertijd de garnalenvisscherij voor Zierikzee en Veere zoo goed als afgeloopen. De wateren voor Brouwershaven. Eenige garnalenvisschers hebben nog ge probeerd om in de wateren voor Brouwers haven, die niet verboden zijn, de vissohe- rij voort te zetten, 'doch de onbekendheid met de vischgronden aldaar noodzaakten hen hiermee op te houden. Zij moesten van af Zierikzee door het Keeten, Mastgat, Zijpe en de Grevelingen Brouwershaven bereiken, aangezien de weg buitenom ver boden was. Het schijnt te zijn voorgeko- mem dat de enkele Arnemuidsche en Vlis- singsche vaartuigen hun netten hadden uit geworpen op een verzonken dorp, dat zich daar onder water moet bevinden. De net ten raakten in de ruïnes vast en met veel moeite konden zij deze met belangrijke schade loskrijgen. Dit deed de maat over- loonen en zij besloten de visscherij daar te beëindigen. Geprobeerd werd vervolgens om een bo terham te verdienen met garnalen visschen in de vrijgelaten wateren bij Veere. De kwaliteit van deze zgn. binnengarnalen en ook de hoeveelheder bleken van zoodanigen aard té wezfen, dat hiermede geen behoor lijke resultaten konden worden bereikt. Naar een andere gelegenheid moest dus worden gezocht. Goede resultaten op de Schelde. Deze werd weer gevonden. Ongeveer vanaf Juli werd immers door de Bresken sche garnalenvisschers gevischt op de ree- de van Vlissingen en bij Hoofdolaat. Of schoon in voorgaande jaren op deze plaat sen vrijwel nooit eenige visscherij werd uit geoefend en er ook niet was, bleek nu, dat de garnalen als het ware rekening hielden met het verbod om buiten de lijn kerkto rens VlissingenBreskens te visschen De ruim 20 Breskensche garnalenvisschers boekten althans op deze plaatsen goede resultaten als men nagaat, dat zij dikwijls tusschen de 100 en 200 kilogram garnalen binnenbrachten. Bovendien waren deze gar nalen van zeer goede kwaliteit, in tegen stelling met die te Veere, terwijl zij in het andere geval .niet voor export naar België gebruikt zouden kunnen worden. Aangezien de garnalen verwerkt moesten worden in pel lerijen te Arnemuiden en ook in andere plaa tsen in Holland, waarvoor-t vervoer per spoor moet geschieden; lag het voor de hand om nu Vlissingen aah ,të wijzen als aanvoerplaats. De gewone garnalenvissche rrj voor die stad, die daar al sinds jaar en dag geschiedt, is daar met een korte hervatting in het laatst van Juli, Augustus en begin September, practisch stilgelegd, doordat de omgeving van de Vissc.liersha- ven reeds meerdere malen van 'n bombar dement te lijden heeft gehad. Sedert Vrijdag j.l. vischt nu een wisselend aantal vaartuigen, dat varieert naar de gedane bestellingen, voor het agentschap Vlissingen van de Nederland sche Visscherijcentrale. Tot op lieden zijn er inderdaad veel garnalen gevangen. Dit is des te merkwaardiger, omdat voorheen de garnalenvisschers er niet aan dachten om in het zicht van de thuishaven garnalen te gaan visschen. Het was immers gebrui kelijk om eerst eenige uren te varen naar bepaalde vischgronden waar dan de netten werden uitgeworpen. Te Breskens is er sinds het begin der garnalenvisscherij steeds een ruime aan voer van de 2000 tot de ruim 3000 kilo gram daags. Ep worden in het algemeen matige prijzen gemaakt. Den eenen - dag gaan de garnalen graag weg en den an deren dag traag, zoo is de handel! Niet naar buiten Intusschen wordt er in visscherskringen niet op gerekend, dat. het vangen van gar nalen gedurende de komende wintermaan den mogeljjk zal blijven op de beperkte vrijgelaten plaatsen op de Schelde. Het is al een oude waarneming, dat, wanneer de vorst in het land komt de garnalen dieper water zoeken, -hetgeen beteekent een gar- nalentrek naar de zee. In andere jaren konden de visschers, vooral degenen die grootere schepen bezaten, de l garnalen in Vooral van onze winkeliers vereischt het den vollen mensch. Een lichtpunt in onze moeilijke dagen is evenwel het goeie oud- Hollandsche Mèt of zónder bon koopen wil het publiek tóch als de verjaardag van den braven bisschop nadert. Voor de neringdoenden komt het er nu op aan, leiding te geven aan den smaak en de verlangens van hun clientèle en deze in overeen stemming te brengen met wat mogelijk is. Hoe kan men deze ieiding, zulk een suggestie-ten-goede, op de koopers uitoefenen? Door het reclamemiddel, dat juist nü het doeltreffendst is gebleken j Een unieke gelegenheid om vrijwel het geheele publiek in onze Zeeuwsche steden en dorpen te bereiken is de plaatsing van een advertentie in het speciale dat Dinsdag 26 November a.s. zal -verschijnen. Immers, dank zij de attractie in den vorm van een prijsvraag, die wij aan dat nummer verbinden, zullen de advertenties, die daarin opge nomen worden, nog nauwkeuriger worden geraadpleegd dan gewoonlijk reeds het geval is. Het staat al onzen abonné's vrij, de oplossing van de Sint-Nicolaas- prijsvraag aan ons in te zenden en aldus deel te nemen aan den wedstrijd, waarvoor wij hebben beschikbaar gesteld. De hoofdprijs bedraagt .25.Voorts zijn er drie prjjzen van 10. vier pryzen van 2.50 en tien prijzen van 1.Deze prijzen bestaan uit waardebons, te besteden bij onze adverteerdei'S. Om de juiste oplossing te vinden, is het voor de lezers en lezeressen noodzakelijk, ook de advertenties in de na de Sint-Nicolaas-krant verschijnende nummers na te gaan, en wel tot en met 4 December a.s. Hierdoor is de adverteerder niet gebonden aan de plaatsing van een advertentie in het speciale Sint-Nicolaas-nummer alléén, maar kan hij, met evenveel effect, eveneens in de overige vóór 5 December verschijnende nummers adverteeren. H.H. winkeliers raden wij dan ook uitdrukkelijk aan, het niet bij de plaatsing van één 'advertentie te laten, dochin de periode tot Sint-Nicolaas meermalen te adverteeren. Als tegemoetkoming in de kosten stellen wij de neringdoenden in de gelegenheid tegen gereduceerde prjjzen te adverteeren. Voor hun advertenties berekenen wij van 22 November af tot en met 4 December maximaal slechts 15 cent per regel, de helft dus van het normale tarief. Onze geregelde adverteerdei'S, die volgens contract niet boven 16 ct. per regel komen, genieten voor advertenties in hetzelfde tijdsbestek een korting van 10 Zakenmenschen, denkt dus eens goed na, wat U voor Sint-Nicolaas hebt aan te bieden en benut deze buitengewoon doeltreffende en goedkoope reclame-gelegenheid. Ontwerpen voor pakkende advertenties en desgewenscht illustraties stellen wij U gratis ter beschikking. Onze vertegenwoordigers verstrekken U gaarne alle inlichtingen, die U nog mocht verlangen. Neemt een kloek besluit Adverteert in het speciale SINT-NICOLAAS-NUWBIMER van de Provincia'e Zeeuwsche Courant hun trek volgen naar buiten. Of dit nu mogelijk zal zijn staat te bezien. Wel heb ben wij vernomen, dat pogingen worden aangewend om een grooter vischgebied van de Duitsche autoriteiten vrij te krijgen, doch als vaststaand mag wel worden aan genomen, dat garnalenvisscherij naar de verre gronden uitgesloten is. Na al de ervaringen van de achter ons liggende maanden zal echter den moed niet worden opgegeven. Hel zou toch moge lijk kunnen zijn, dat dat mooie, blinkende, zilveren vischje, de schardijn of sprot, de wateren van de Schelde komt bezoeken. Het is al meer oorlog geweest. Als er eventueel schardijn zou komen dan kan deze visch, bij den liuidigen stand van za ken, door aankoopen voor den export mis schien nog een belangrijke bron van in komsten voor de visschers gaan vormen. Zoo juist vernemen wjj van bevoegde zijde, dat de Duitsche marine-autori teiten hebben besloten de Roompot vrij te geven, zulks op verzoek van het "Verkoopkantoov voor Garnalen. Ver moedelijk zal dit tengevolge hebben, dat weer een zeker aantal vaartuigen naar deze wateren zal worden gesta tioneerd, hetzij te Voei'e, hetzij te Zie rikzee. Toch zal de aanvoer te Vlis singen niet geheel stopgezet kunnen worden, in verband met de verzending per spoor naar Holland. Hei startsein is gegeven en de manschappen van een der Italiaansche vliegtuigbases gaan in de booten, om naar de machines te varen, welke op eenigen afstand ver- ankerd liggen. (Foto WéltbUd). De keiier van Japan tijdens de parade te Tokio bij de nationale feesten (Foto Weltbild) EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. Sinds Dinsdag 12 November wordt te Breda vermist de 47-jarige heer P. B. G. van Aart, eigenaar van een aldaar geves tigd kleedingmagazijn. Er bestaat ernstig vermoeden, dat de heer Van Aart niet vrijwillig is vedöwenen, doch in handen is gevallen van menschen, die zich bij hem als handelaars hebben voorgedaan, doch wien het in werkelijkheid te doen is ge weest om het geld van den heer Van Aartj De Bredasche recherche en ook die van Rotterdam en Den Haag zijn druk aan het werk. Zaterdag 9 November kreeg de heen Van Aart bezoek van den heer v. d. B. uit Bussum. eigenaar van een ongeregeld kleedingmagazijn aldaar. Deze beweerde in Den Haag twee kettinghandelaars te kennen die een partij wollen jumpers bui ten de textieldistributie om zouden kun nen leveren. Den volgenden dag is de heer Van Aart met v. d. B. naar Den Haag ge gaan om onderhandelingen met de ket tinghandelaars aan te knoopen. Vast staat dat de heer Van Aart en v. d. B. samen met den trein van 8.32 uur uit Breda in de richting Rotterdam zijn vertrokken. De heer Van Aart had een dagretour naar Den Haag genomen en had dus kennelijk de bedoeliiig nog dien zelfden avond terug te keeren. Maar dit is niet geschied. Den volgenden dag heeft de Bredasche politie zich met v. d. B. in verbinding ge steld. Deze' verklaarde den heer Van Aart te hebben gebracht naar een café in Den Haag, waar hij hem met twee ketting handelaren in verbinding had gebracht. De namen der kettinghandelaren waren hem echter niet bekend. Toen bleek, dat de jumpers niet in Den Haag doch in Rot terdam waren opgeslagen, zijn de heer Van Aart en v. d. B. met de beide ketting handelaars naar Rotterdam gereisd, v. d. B. is toen in een hem volgens zijn zeggen onbekend café achtergebleven. De heer Van Aart zou later in het café terugko men, doph toen hij 's avonds 7 uur nog niet terug was, is v. d. B. naar Bussum gegaan zonder zich om zjjn zakenrelatie te bekommeren. De heer Van Aart had 1000 bjj zich. Britsche bommenwerper in Zuid-Slavlë verongelukt. "Uit Belgrado wordt bericht: een twee- motorig vliegtuig van het type Blenheim is Maandagmorgen 4 uur, naar het bu reau Avala meldt, tegen een berg bij Danilovgrad in de banaat Zetska gevlo gen. Het toestel ontplofte en geraakte in brand. Tot dusver zjjn vier lijken gevon- den, waarvan er twee geïdentificeerd kouden worden, t.w. de bestuurder Benet Crapord en een zekere Savage Frederic. Toen het toestel neerviel, zijn alle bom men, uitgezonderd een, geëxplodeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5