Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant De nieuwe orde in Zuid-Oost-Europa. waarin opgenomen de 183ste JAARGANG NUMMER 270 WOENSDAG 20 NOVEMBER 1940 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS; 18 cent per week of f2.30 per JcwarteaL Franco per post f 2.50 per kwartaoL Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1-5 regels f 1.50, tedere regel meer 30 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f0.50. Iedere regel meer 10 ct (ma*. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T I T S W A A R D E. INGESTELD DOOR D E V E R E E NI G IN G „B E N E D E R L A NDSC H E DAGBLADPERS" Deaanstaande besprekingen te Weenen. Na de conferentie te Berchtesgaden, waaraan 'behalve 'door Hitler en von Rib- bentrop wérd deelgenomen door Ciano, en Suher, terwijl ook koning Boris van Bul garije, gast van den Führer was, zijn von Ribbentrop' en graaf Ciano doorgereisd naar Weenen,, waar zij een ontmoeting met de Hongaarsche staatslieden Csaky en Teleki' hadden. In Boedapest ziet men de ontmoeting met de grootst mogelijke belangstelling tegemoet en het niet de regeering in nauw contact staande "blad Magyarorszag schrijft dat men het resultaat met vertrouwen' te gemoet' ziet. Z.O. Europa, aldus het blad, staat we derom voor gewichtige dagen. Opnieuw wordt een stap gedaan op den weg, die Hongarije definitief aan zijn groote vrien den bindt. TusSchen Hongarije en de spil- mogendheden zouden te Weenen opnieuw actueele vraagstukken besproken worden, waarbij het ditmaal waarschijnlijk ook om problemen van algemeen Europeesch be lang zou kunnen gaan. Daarmede zal Hongarije gelegenheid hebben zich in te schakelen in de nieuwe continentale orde, die als resultaat van de besprekingenin de afgeloopen week ont staan is en den Europeeschen volken een gezonde ontwikkeling waarborgt. De geni ale diplomatie en de rechtvaardigheid, die uit dé houding der jonge vooruitstrevende mogendheden met overtuigende kracht strdalt, trekt steeds meer volken naar het systeem van het drie-mogendhedenpact. Politieke kringen te Rome vestigen er de aandacht op, dat het verblijf van graaf Ciano en Serrano Suner in Duitschland een teeken is van de hartelijkheid der be trekkingen tusschen Italië en' Duitschland en Spanje en Italië. De besprekingen heb ben betrekking op kwesties, die voor de drie landen van belang zijn. Voorts levert men commentaar op het bezoek, dat koning Boris den Führer heeft gebracht. Dit bezoek vormt een bewijs van de hartelijkheid der betrekkingen in den huidigen politieken eil militairen Europee schen toestand tusschen Bulgarije en d'e spilmogendhedën. Van semi-offlcieele zijde wordt uit Ber lijn gemeld: De sedert het begin van deze week voort durende talrijke besprekingen met leiden de staatslieden van verbonden, resp. be vriende mogendheden, worden in politieke kringen alhier uitgelegd als een stellig teeken, dat naast de militaire vernietiging van Engeland, welker onverbiddelijke voortzetting do Duce Maandag nog in liét licht heeft gesteld, de nieuwe politieke op bouw van Europa gestadig en snel voort- schrijdt. Ofschoon van bevoegde zijde geenerlei in formaties zijn ontvangen omtrent den in houd der besprekingen en men ook ten aanzien van de talrijke in het vijandige buitenland opduikende combinaties, welker zinneloosheid voor een deel reeds bij den eersten blik te zien is, geen enkel stand punt bepaalt, meent men hier te weten, dat het beeld van dit toekomstige Europa in de gevoerde besprekingen een verdere voltooiing heeft ondergaan, resp. nog on dergaat. Dat het particuliere bezoek van koning Boris aan de Führer een belangwekkende demonstratie is van de hartelijke betrek kingen tusschen Bulgarije en de spilmo- gendheden, behoeft niet in het licht te worden gesteld. Het belang van de giste ren gevoerde besprekingen tusschen den Führer en den rijksminister van buiten- landsche zaken eenerzjjds en de Spaansche en Italiaansche ministers van buitenland- sche zaken anderzijds kan aan geen poli tiek waarnemer ontgaan. Dat de gedachtenwisseling met Italië en Spanje betrekking had op problemen der oorlogs politiek en der algemeene politiek, welke van actueelen aard zijn, spreekt overigens ook -wel van zelf, evenals het feit, dat de geest van gemeenschappelijken wil tot opbouw, welke de gesprekken kenmerkte, van zelf voortvloeit uit de bekende betrek kingen tusschen de drie groote mogendr heden. Met groote belangstelling ziet men in politieke kringen alhier nu de Duitsch- Italiaansch-Hongaarsche bijeenkomst te Weenen tegemoet! In politieke kringen al hier verwacht men, dat daarbij concrete problemen zullen worden afgehandeld. De veelvuldigheid dezer politieke bezoeken, zoo zegt men hier, de snelheid', waar-mede de eene gedachtenwisseling op de andere volgt, het betrekken van de meest ver schillende partners in dezelfde diploma tieke besprekingen, dit alles wordt vol trokken in een atmosfeer van vólkomen rechtsgelijkheid. Er zijn geen ambassa deursconferenties, geen raden van vier, geen commissies, waarin bepaalde mogend heden trachten de andere uit te schake len. Nog wordt, evenals vroeger, over Europeesche belangen beschikt door diplo maten, die bij de antipoden thuis zijn en welker geographische en historische ken nis daar verworven werd. In plaats van een hulpelooze etikette is vertrouwen en vaak persoonlijke vriendschap der verschil lende staatslieden gekomen. Historische beslissingen worden niet meer vertraagd door een traag organisme, geremd of tot mislukking gebracht, maar tusschen de groote onderhandelenden afge wogen en vastgelegd. Op de raadpleging volgt de daad. Men heeft, zoo formuleert de Dienst aus Deutschland dit, aan Duit- sche zijde de overtuiging hier te staan tegenover een ontwikkelingsproces, waar voor de wegen wel gebaand zijn door de overwinning der wapenen, maar dat ver volgens .onafhankelijk van de feiten der macht uit "eên echt inzicht in de onver mijdelijke noodzakelijkheden van een con tinentaal Europa verder wordt voltrokken. Parade van de Jopansche luchtmacht tijdens de feesten te Yokohama ter gelegenheid van het 2600-jarig bestaan von het Jopansche Keizerrijk (Foto Weltblld) De verwoestingen van Coventry. De ernstige gevolgen van de vernieling der waterleidingen te Coventry bij den Duitschen vergeldingsaanval blijken, naar het D.N.B. meldt, uit een eigen bericht uit Londen in „Aftonbladet". Daarin wordt gezegd, dat de inwoners van Coventry in lange rijen staan te wachten voor de ge- improviseerde vaccinatie-inrichtingen, waar zjj tegen typhusgevaar worden inge ënt. In openbare kennisgevingen wordt de bevolking aangeraden slechts gekookt wa ter te drinken. Evenals te Londen heeft men ook te Coventry voor het opruimings- werk de hulp van militairen moeten in roepen. Veldkeukens voorzien de bevol king van de noodzakelijkste levensmidde len. Het verbond van Thailand met Engeland en de Ver. Staten. EEN JAPANSCHE WAARSCHUWING. In verband met de berichten over de totstandkoming van een -nüitair bondge nootschap tusschen Thailand, Engeland en de Vereenigde Staten waarschuwt de Miya- ko Sjimboen de regeering van Thailand tegen het begaan van immoreele daden jegens Japan, zoo meldt Domei uit Tokio. Het blad wijst er op, dat Thailand in Juni een pact van vriendschap met Japan heeft gesloten en betoogt, dat de Britsche belof te, Thailand bij het terugwinnen van^ de verloren gebieden te helpen, onuitvoerbaar za.l blijken te zijn, daar Engeland thans gedoemd is, in den Europeeschen oorlog de nederlaag te lijden. Japan zal en kan niet accoord gaan met de verwerving van grondgebied door een mogendheid, die Ja pan vijandig is gezind. De Sovjet-Russische duikbootvloot. In verband met het feit, dat precies tien jaar geleden de eerste duikboot van Sov jet-Russisch fabrikaat in dienst werd ge steld, publiceert de „Iswestia" een artikel over de tegenwoordige sterkte van de Sov jet-Russische duikbootvloot. Het blad wijst er op, dat Sovjet-Rusland in verband met de verscherping van den toestand op' bui- tenlandsch politiek gebied besloten heeft tot den versnelden aanbouw van een aan zienlijk aantal duikbooten, voornamelijk voor het Verre Oosten. Hiermede is een begin gemaakt met de massaproductie van duikbooten. Reeds in 19S4 werden alle duikbooten, waarvan de bouw was be paald, in dienst gesteld. Binnen korten tijd is In den Stillen Oceaan een sterke duik bootvloot ontstaan. Het blad schrijft ten slotte, dat de Sov jet-Russische industrie op het oogenblik duikbooten, onverschillig welke tonnage, in groote hoeveelheden lean vervaardigen, en dat ook de geheele uitrusting van de duik booten in de Sovjet Unie wordt vervaar- De nieuwe Amerikaanscbe steun punten. DE BRITSCH-AMERIKAANSCHE OVEREENKOMST Officieel is te Londen bekend gemaakt, zoo meldt Reuter, dat een overeenkomst gesloten is over de volgende plaatsen, die Engeland als steunpunten aan de Ver. Sta ten zal verpachten: Bermuda's: plaatsen in het uiterste Oos ten van de kolonie; Bahama: een plaats op het eiland May- aguana: Jamaica: plaatsen aan de baai van Port land, aan de Zuidkust van het eiland, om streeks 40 km ten Westen van Ginston; Antigoa: plaatsen in de nabijheid van Port Parham, aan de Noordkust van het eiland; Santa Lucia: een plaats aan de baal van Gros Islet, in het uiterste Noorden van het eiland; Britsch-Guyana:. plaatsen aan den oever van de rivier de Demerara, omstreeks 40 km van zee en aan de monding van de Essequibo. De voorbereidende werkzaamheden zul len weldra in de meeste dezer plaatsen een aanvang nemen. Te Washington is bekend geworden, dat de Vereenigde Staten in de Golf van Port land en op Jamaica ankerplaatsen voor oorlogsschepen zullen pachten. Aan dezelf de golf en op het eiland Portland worden Amerikaansche Icustbatterijen opgesteld. Op de Bermuda-eilanden komen bases voor de luchtmacht van het leger. Op de Davis- eilanden en verschillende kleine eilanden van de Bermudagroep worden bases voor luchtmacht, vloot en garnizoenen ingericht. Tusschen de eilanden St. David en Hamil ton wordt terrein beschikbaar gesteld voor opslagplaatsen van munitie en ontplofbare stoffen. Op de Bahamaeilanden mogen de Vereenigde Staten gebruik maken van den Abrahambocht en een smalle strook land op het eiland Mayaguana, op Antigua van een gedeelte der havtu van Perham. Op Santa Lucia wordt een basis roode marine- luchtvloot gevestigd. Over ander gebied op dit eiland wordt nog onderhandeld. In Britsch Guyana krijgen de Vereenigde Staten een basis voor de luchtmacht van het leger en vliegtuigonderkomens aan den oever van de Demerara en een basis voor de marineluchtmacht aan de monding van de Essequibo. Op Newfoundland wordt een luchtbasis gevestigd op het schiereiland Argentina en een exercitieterrein ten Zui den van Little Placentia, verder een vloot- basis ten Zuiden van St. Johns. Ten Noor den van het Quidividimeer krijgen de Ver eenigde Staten de beschikking over een uit gestrekt terrein voor legerdoeleinden. Opzienbarende verklaring van Neville Henderson. Engeland hgd geen vliegtuigen. Het D.N.B. meldt uit New York: Naar uit Londen wordt bericht, heeft ambassadeur Neville Henderson in een te Ipswich gehouden rede het accoord van' München en de houding van wijlen Cham berlain verdedigd door te zeggen: Engeland had toentertijd niet een enkel Spitfire vliegtuig en slechts een of twee Hurricane vliegtuigen voor proefnemingen. Voor de verdediging van Londen waren precies ze ven stukken modern luchtdoelgeschut aan wezig. Naar aanleiding hiervan meldt de New York Times uit Londen, dat deze ver klaringen in Engelsche militaire kringen groot opzien hebben veroorzaakt. Noch het ministerie van luchtvaart, noch het minis terie van oorlog hebben zich hierover willen uitlaten. DR. BORMS, VOORVECHTER VAN VLAANDEREN EN DE DIETSCHE GEDACHTE, SPRAK TE BERLIJN. Het Nederlandsche perskantoor te Ber lijn meldt: Woensdagavond had in het hotel Kaiser- hof te Berljjn een ontvangst plaats van dr. August Borms door den „Volksbond voor het Duitschdom in het buitenland" en door de „Deutsch-Vlaemische Arbeitsgemein- schaft" Dr. Borms sprak er voor een 200- tal genoodigden over den Vlaamschen strijd en zijn eigen offergang door den Belgi schen kerker en de Fransche gevangen kampen. TWEE DOODEN BIJ BOTSING TUSSCHEN TRAM EN VRACHTAUTO. Gisteren werd te Rotterdam een vracht auto met aanhangwagen, komende uit de Spanjaardstraat, toen de chauffeur den Schiedamschemveg overstak, aangereden door een tramwagen. Tengevolge van de botsing sloeg de aanhangwagen om, waar door twee wielrijders, die in de richting Schiedam reden, onder dezen aanhangwa gen geraakten. Een van de slachtoffers, de 28-jarige juf frouw J. den Hollander-Blankenmulder, was op slag dood. De 45-jarige M. Groene- veld, gewoond hebbende te Purmerend, werd met een schedelbreuk naar het zie kenhuis aan den Bergweg gebracht, waar hij des avonds is overleden. De strijd in de Egyptische woestijn, Een vooruitgeschoven stelling van de Italiaansche weermacht, gereed voor den aanval (Foto Weltblld)) NOG STEEDS GERUCHT OM IERLAND. Giornale d'Italia spreekt van troepen bewegingen in Ulster. In een reisrapport in het „Giornale d'Italia" wordt verklaard, dat reeds maan denlang in Ulster groote troepenbewegin gen waar te nemen zijn. Ook wordt opval lend veel oorlogsmateriaal opgeslagen. Bovendien is men begonnen met den bouw van een groote fabriek voor de vervaar diging van kanonnen. De chemische oor logsindustrie en andere takken van oor logsnijverheid zullen .eveneens groote fa brieken in Uster vestigen. Reeds zijn ver scheidene munitiefabrieken uit .de omge ving van Hónden naar Ulster verplaatst. Tenslotte zijn de te Belfast gevestigde scheepsbouwwerven vergroot. Al deze miltaire en industrieele voorbe reidingen worden, naar de correspondent meedeelt, in verband gebracht met het plan van Churchill tot bezetting van Ier land. Dit vermoeden schijnt temeer ge grond, daar den laatsten tijd de aankomst van eskaders bommenwerpers en water vliegtuigen te Londonderry en Belfast als mede op verschillende merenin het ge bied van Ulster is opgemerkt. Italianen bombardeerden Monastir bij vergissing. Het D.N.B, meldt uit Belgrado: Het Yoego-Slavische agentschap Avala deelt mede, dat het onderzoek naar het bombardement van Bitolj (Monastir) van 5 November het vermoeden doet rijzen, dat de bommen van Italiaansche herkomst zijn. Aan de Italiaansche regeering is dienover eenkomstig rapport uitgebracht en tevens verzocht van haar kant een onderzoek in te Stellen. De Italiaansche regeering hééft haar leedwezen betuigd over het incident en zich bereid verklaard de schade te vergoe den. „Op deze wjjze is", zoo verklaart Avala, „het incident, dank zij de tusschen Yoego-Slavië en Italië bestaande vriend schappelijke betrekkingen als uit de wereld geholpen te beschouwen". Fransch schip getorpedeerd. Door Britsche duikboot. Naar de „Petit Parisien" uit San Malo meldt, is het Fransche s.s. „Charles Ed- mond" in den nacht van 12 op 13 Novem ber op 100 mijl van de ÏTransche kust door een Engelsche duikboot tot zinken ge bracht. Het schip kwam van New-Foundland en had 500 ton zeevisch aan boord, die voor de Fransche bevolking bestemd was. Van de 29 opvarenden konden er 22 gered worden. Twee leden der bemanning werden bij den Engelschen aanval gedood en vijf anderen worden nog vermist. GEEN ETALAGE- EN RECLAME VERLICHTING OVERDAG. Zooals reeds gemeld, mogen ook gedu- rende den dag de étalage-verlichting van winkels, alsmede in de étalage of aan den gevel aanwezige lichtreclames niet wor den ingeschakeld. DE FÜHRER IN DE SOWJETPERS. De Frankfurter Zeitung verneemt uit Moskou, dat het plaatje, waarop men den Führer met Molotow in gesprek ziet, de eerste fotó is, die de sowjetlezers in hun pers van Hitier vinden. VERDRONKEN. Zondagavond is een wielrijder te water geraakt in de Weerdkolk te Utrecht. De politie dregde de omgeving af, doch haalde alleen een fiets op. Maandagavond echter is in den Weerdsingel het lijk opgehaald van den eigenaar van het rjjwiel, den 36-jari- gen J. A. J. te Rooy;, Engelsche luchtaanvallen. In den nacht van Maandag op Dins dag hebben de Engelsche luchtaanvallen hier te lande geen noemenswaardige scha de aangericht. VERVOER VAN TEWERK- GESTELDEN. Winterregeling ingevoerd. Zooals bekend loopt de z.g. zomerregeling voor het vervoer van arbeiders naar en van de werkverruimingsobjecten op 16 No vember af. In verband hiermede is door de Hoofden van de Inspecteurs van den Rijksdienst voor de Werkverruiming een desbetreffende circulaire aan de gemeente besturen toegezonden. Hierin is bepaald, dat voor het tijdvak van 17 November 1940 tot 30 Maart 1941 voor het vervoer van arbeiders, die dage lijks van huis naar de werkverruimingg- objecten en teruggaan, de volgende rege ling van kracht is. Voor afstanden van minder dan 2 x 10 km. wordt geen vergoeding gegeven. De arbeiders, die dagelijks twee maal een afstand van 10 tot 15 km. hebben af te leggen, ontvangen een vergoeding van 50 ct. per man per week. Wanneer de afstand 15 tot 20 km. be draagt, wordt een vergoeding van één gulden per man per week toegekend. Voor afstanden van 20 tot en met 25 km., wordt eveneens een vergoeding van één gulden per man per week betaald, doch worden de betrokkenen in de gelegenheid gesteld den afstand boven 20 km. in werk tijd af te leggen; in dat geval wordt per dag tweemaal een half uur vergoed. Voor de uren, welke ingevolge het bo venstaande verzifimd zijn, wordt een ver goeding toegekend, berekend naar het basisuurloon, deze vergoeding wordt als bijzondere rijwielvergoeding verantwoord. Bij dagelijks af te leggen afstanden van meer dan 15 km., zal, indien zulks moge lijk is, vervoer per trein, tram of autobus plaats hebben. Vervoer per autobus zal echter slechts bij hooge uitzondering mogelijk zijn in verband met het gebrek aan motorbrand stof. HET BETALINGSVERKEER TUSSCHEN NOORWEGEN, NEDERLAND, BELGIË EN LUXEMBURG. Uit Oslo meldt het A.N.P.f Ter ver gemakkelijking van het betalingsverkeer tusschen Noorwegen, Nederland, België' en Luxemburg heeft rijkscommissaris Terboven een regeling getroffen, waarbij een aantal uitzonderingen op een vroege re verordening over de behandeling van vijandelijke vermogens in het betalings verkeer der genoemde landen wordt ge maakt. Eveneens zijn verzachtende be palingen ingevoerd met betrekking tot het in Noorwegen liggende vermogen van Nederlandsche, Belgische en Luxemburg- sche rechthebbenden. Na de aardbevingen in Zuid-Oost-Europa. Thans overstroomüigen. Ten gevolge van de stortregens, die al dagen lang aanhouden, worden uit Slovenië groote overtroomingen gemeld, die reeds zware schade hebben aangericht. Door het water zijn verschillende bruggen weggesla gen, wegen overstroomd en ook de spoor lijnen in gevaar gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1