Nog geen verhooging van de prijzen der landbouwproducten. Werkobjecten voor Zeeuwsche landarbeiders. Het hoofdbestuur van de Z.L.M. vergaderde te Goes. Onder leiding van den voorzitter, den heer P. Dieleman, vergaderde gisteren in de Prins van Oranje te Goes het Hoofd bestuur der Zeeuwsche Landbouw Mij., die de leden en adviseurs verwelkomde en daarna verschillende mededeelingen deed. Prijzen der akkerbouwproducten, oogst 1940. Na de bekendmaking der prijzen akker bouwproducten, oogst 1940 was het Dage- lijksch Bestuur van meening, dat niet vol doende rekening gehouden is met de stij ging der productiekosten sinds het in treden van den oorlogstoestand. De ver hooging der productiekosten wegens de stijging der arbeidsloonen, het te werk stellen van meer arbeiders, de hoogere transportkosten enz. bedraagt moer dan het verschil tusschen de prijzen voor oogst 1939 en die voor oogst 1940. Op grond van deze overwegingen acht het Dagelijksch Bestuur de prijzen der landbouwproducten in het bijzonder die van de tarwe en de groene erwten te laag vastgesteld, terwijl de fijne zaden vóór de publicatie der prijzen op de vrije marlet tegen belangrijk hoogere prijzen werden verkocht. Aangedrongen is op een hoogere prijs voor de landbouwproducten, in het bij zonder de bovengenoemde. De wnd. secretaris, ir. Versteeg deelt mede, dat het nog niet gelukt is verhoo ging van de prijzen der landbouwproducten tot stand te brengen. Wel is toegezegd, dat wanneer er verhooging komt, dit zal gelden voor tarwe, rogge, aardappelen en groene erwten. Voor tarwe komt dit be richt volgens spr. te laat, daar sommige boeren minder tarwe hebben uitgezaaid dan vorig jaar. Vorig jaar was de verhouding tusschen den prijs van gerst en tarwe ten gunste van de gerst. Er zijn echter ook boeren, die evenveel tarwe hebben gezaaid als vorig jaar. In antwoord op enkele vragen zegt lr. Versteeg, dat de verhouding tusschen veehouderij en akkerbouw hier in ons land moeilijk is, moeilijker dan in Duitsch- land. Wat de aardappelprijzen betreft, hierme de zijn wij aan den hoogen kant, gezien de prijzen in Duitschland. De verschillen tus schen de goede en de mindere soorten aardappelen kent men in Duitschland niet zoo als hier. Wat de schokkers aangaat, heeft spr. den indruk, dat de verbouw hiervan niet zoo zeer wordt aangemoedigd. Men geeft de voorkeur aan groene erwten. De heer P. Scheele vestigt er de aandacht op, dat men in Groningen gemakkelijker zomertarvve kan zaaien dan in Zeeland. Hierop mag wel worden gewezen. Uitbetaling aardappelen, oogst 1939. Het Dagelüksch Bestuur heeft een schrij ven gezonden aan de Nedevlandsche Akker- bouw-Centrale, waarin er op werd aange drongen de uitbetaling der geleverde aard appelen, oogst 1989 te willen bespoedigen. Dit schrijven heeft mede tot gevolg gehad, dat thans vrijwel alle posten zijn betaald. De heer Dees te Eiezelinge acht dit te optimistisch. Nog verschillende betalingen moeten worden gedaan. Ir. Dorst (voedselcommissaris) is het hiermede eens. Spr. vertrouwt, dat half December zoo goed als alle betalingen zul len zijn gedaan, al zullen ook dan nog enkele puzzles moeten worden uitgezocht. Aardappelregeling 1940. Ten aanzien van de consumptieaardap pelenregeling, oogst 1940, heeft het Da gelijksch Bestuur zich tot het Landbouw- Comité gewend en er op gewezen, dat de thans vastgestelde maximumprijzen geen garantieprijzen zijn en bovendien voor den teler slechts weinig hooger zijn dan de garantieprijzen, welke vö'or oogst 1939 golden, zoodat naar verhouding de verhoo ging geringer is dan voor de andere land bouwproducten. Voorts acht het Dagelijksch Bestuur de prijsverhouding der soorten onderling niet juist, daar volgens de huidige prijsschaal de Zeeuwsche Blauwe, Zeeuwsche Bonte en Roode Star op grond van hun betere kwa liteit en houdbaarheid zeker 1.per 100 kg. hooger zouden dienen te worden gewaardeerd. Ook het bewaarloon werd te. laag geacht, vooral wat betreft de pe riode na 1 Februari; een oploopend bewaar loon werd vanaf dezen datum wenschelijk geacht. Voorts is er op aangedrongen, de afle vering dezer soorten vanaf 37 mm. vier- kantsmaat toe te staan, temeer daar dit jaar het gewas vroeg is afgestorven en er dus veel kleine maat in voorkomt. Naar wij van bevoegder zijde hebben ver nomen zal dit laatste verzoek worden in gewilligd. Van de prijzen is nog niets nader békend. Ir. Versteeg deelt mede, dat de ver schillende verlangens door een kleine com missie zullen worden bestudeerd. Ir. Dorst gelooft niet, dat er een hoo gere prijs voor de bonte en blauwe komt. Men stelt in Den Haag geen prijs op deze betere soorten. Men is mogelijk wel bereid het bewaarloon te wijzigen, maar het prijsniveau mag niet verhoogd worden. De heer P. Scheele kan meedeelen, dat er eenige verbetering in de bewaarloonen komt. De heer J. M. Klompe wil ook graag een garantie voor de aardappelen, die niet door de P.I.C.A. worden overgenomen. Ir. Dorst maakt zich niet bezorgd over de aardappelen. Deze zullen tot de laatste wel worden geconsumeerd. Alleen het be waarloon dient geregeld. Hierover wordt nog eenige discussie ge voerd. Enkele pleiten voor een wekelijks te verhoogen bewaarloon, andere achten de regeling van de P.I.C.A. billijk omdat er van nu tot Maart geen verlies op de aard appelen wordt geleden. Besloten wordt aan te dringen op een bewaarloon van 3 cent per week tot 1 Maart en daarna op invoering van de P.I. C. A,-regeling. Export goedgekeurd pootgoed. De uitvoer van goedgekeurd pootgoed uit ons land is verboden. Voor wat de late rassen betreft, is deze maatregel op grond van de beschikbare hoeveelheid te billijken. De oogst van vroegere aardappelen, waaronder in het bijzonder de Bintje kan worden genoemd, is echter zoodanig groot, dat voor een tekort niet behoeft te wor den gevreesd. Er bestaat uit België en Frankrijk groo- te vraag naar goedgekeurd Nederlandsch pootgoed. Daar de pootgoedteelt reeds ja renlang is ingesteld op export en het hier een hoogwaardig product betreft, heeft het Dagelijksch Bestuur bij het Landbouw- Comité verzocht de noodige stappen te doen, opdat het uitvoerverbod van goedge keurd pootgoed der vroege soorten wordt opgeheven. Inmiddels kan worden medegedeeld, dat een zeer aanzienlijk kwantum goedgekeurd pootgoed naar Duitschland, België en Frankrijk zal worden geëxporteerd. Nadere bijzonderheden over de regeling o.a. de prijken en maten zijn nog niet bekend ge maakt. Men hoort hierover, aldus ir. Versteeg wel allerlei geruchten, ook in België, maar in officieele kringen hier te lande laat men hierover weinig uit. Toch is het van groot belang te weten, waar men aan toe is. De zaak zal nogmaals bij het Landbouw- Comité worden besproken. De heer Dees (Terneuzen) heeft in Bel gië een prijs van 12 13 cent per kg. voor onze pootaardappelen hooren noemen. Spr. zou de winstmarge willen beperken. Ir. Versteeg heeft gehoord, dat de pry's, die hier betaald zal worden, aanzienlijk zal liggen beneden den prijs van de consump tie-aardappelen in België. Verzekerd wordt, ''at het Dag. Be stuur diligent zal zijn. Richtlijnen ter beperking van den veestapel in verband met liet tekort aan ltrachtvoer. Het Dagelijksch Bestuur wenschte bij de richtlijnen ter beperking van den vee stapel vooral den nadruk gelegd te zien op het beginsel, dat, wanneer het tot een beperking mocht komen, deze niet dient te-worden opgelegd van boven af, doch dat deze beperking dient te worden nage streefd door de voederdistributie zelf, opdat de vrijheidsbeperking van den boer niet grooter wgrde dan noodzakelijk en de af valproducten zooveel mogelijk tot waarde worden gebracht, zulks niet alleen gezien vanuit het boerenbelang, maar vooral ook vanuit het algemeen belang. Ir. Dorst doet nadere mededeelingen over de beperking van den varkensstapel, ook in Zeeland en om de toewyzlng van extra, krachtvoeder. Dit laatste kan alleen, als diverse granen alle zijn ingeleverd. Deze bepaling was noodig op grond van de practfjk. Zaaigraanbouwers zijn van de ze bepaling vrijgesteld. Spr. dringt aan op krachtige medewer king. Het is niet onmogelijk, dat binnen kort het vervoeren van bepaalde granen als misdryf zal worden beschouwd. Spr. weet, dat de boeren over het algemeen medewerken, maar strenge bepalingen zjjn noodig voor enkelen, die zich nergens van aantrekken. Wij leven nu eenmaal in een buitengewonen toestand. Vooral in den vol genden winter zal het graan van zeer groote waarde zijn. Evacuatie van vee- en inundatie- schade. Het Dagelijksch Bestuur heeft in ver band met de groote behoefte aan con tant geld bij de betreffende instanties aan gedrongen op betaling van het vee, het welk door de evacuatie is verloren gegaan en bovendien met klem gewezen op de groote noodzaak van uitbetaling van voor schotten op de schadeloosstelling voor het inundatiegebied Kruiningen. In antwoord op een vraag van den heer Dees zegt de heer Dorst dit jaar nog een nadere uitkeering voor het geëvacueerd vee te verwachten. Voor vee en paarden die gedood zjjn als gevolg van het oorlogs geweld geldt dit niet. Verbouw van vlas in 1941. In verband met de slechte uitkomsten van de vlasteelt en "het belang van de voedselvoorziening, heeft het Dagelijksch Bestuur nagegaan of het gewenscht is te komen tot een verbod van de teelt van vlas in Zeeland. Hierbij werd geconcludeerd, dat een a lgeheel verbod niet gewenscht is, doch dat in verband met de thripsaantasting en het niet voldoende beschikbaar zijn van bestrijdingsmiddelen een verdere inkrim ping van de teelt van vlas noodig is. Dit geldt vooral voor die gebieden, welke in de afgeloopen maanden in erge mate van thrlps hadden te lijden. Tevens werd de wenscheljjkheld besproken, de vlaspercee- len zooveel mogelijk aaneengesloten te leg gen en geen bieten of erwten te zaaien na vlas. Ter beantwoording van een vraag van den heer P. Scheele zegt de heer ir. Droo- gendijk, dat er niet voldoende Derris-prae- paraten aanwezig zijn ter bestrijding van thrips. Wel is er nog wat nicotine, Naar aanleiding van een vraag van den heer Boot wordt opgemerkt, dat het ge wenscht is drie jaar te wachten met zaaien van erwten na vlas. Uit de besprekingen blijkt, dat er voor 'n verbod van vlasteelt niet wordt gevoeld. Wel wordt medegedeeld, dat er over het algemeen veel minder vlas zal worden ver bouwd dan dit jaar. Standaardisatie consumptiemelk. Het Dagelijksch Bestuur heeft een schrij ven gericht tot den Secretaris-Generaal van den Landbouw inzake het in de Jpers gepubliceerde voornemen, bij verordening de consumptiemelk op een vetgehalte van 2.5 te standaardiseeren. Waar de om standigheden voor Zeeland de mogelijkheid eener doelmatige uitvoering vrijwel verhin deren (weinig fabrieken en moeilijk ver voer) heeft het Dagelijksch Bestuur ont heffing van de algemeen gestelde standaar disatie-verplichting voor de provincie Zee land verzocht. Hierop is nog geen antwoord ontvangen. De heer Kleinepier informeert, of ook bekend is, dat deze zaak in Walcheren wordt doorgezet. Ir. Dorst antwoordt, dat de standaardisa tie wellicht in Walcheren door te voeren is, maar z.i. in overig Zeeland niet. De heer Kleinepier ziet toch ook voor Walcheren groote bezwaren. Regeling van hot aanhouden van stieren. Het Dagelijksch Bestuur heeft bij het Landbóuw-Comité eenige bezwaren tegen de regeling van het aanhouden van stie ren ingebracht. Deze bezwaren zijn 1. De regeling zal tot gevolg hebben, dat veel bedrijfsafval geen bestemming krijgt en de vleeschproductie meer beperkt wordt dan noodig is. 2. In provincies met verplichte stieren keuring zullen alle reeds voor dekdienst goedgekeurde ^tieren, die geen identiteits bewijs hebben, nog eens moeten worden ge keurd, terwijl de stieren die alleen de koeien van den eigenaar dekken, voor zoo ver ze geen identiteitsbewijs hebben, moe ten worden goedgekeurd. In verband hiermede heeft het Dage lijksch Bestuur er op aangedrongen, het houden van stieren vry te laten in pro vincies, waar een verplichte stierenkeuring bestaat. Ontslagverordening landbouw. In overleg met de andere landbouwor ganisaties in Zeeland is op verzoek van het Centraal Secretariaat van land- en tuinbouw als lid-werkgever in de advies commissie inzake de ontslagverordening aangewezen de heer C. van Gorsel te Rilland. Als plaatsvervangend lid werd benoemd de heerJ. M. Klompe te Wolfaartsdijk. Landeigcnd om. Het Dagelijksch Bestuur heeft uitvoerig besproken het praeadvics van prof. dr. ir. G. Minderhoud betreffende Landeigendom. Met de conclusies van het prae-advies, dat de taak der pachtkamers inzake het voorkomen van onredelijke stijging dei- pachten duidelijker omschreven moet wor den, dat z.g. grondkamers moeten worden gevormd, die voorkomen, dat de koopprij zen te zeer oploopen, benevens het af wijzen van het nemen van maatregelen te gen uitwonende eigenaren en het beletten van overdracht van land aan buitenlanders, trusts en grootkapitalisten kon het Dage lijksch Bestuur zich verecnigen. Landarbeiderscursus te Bakkeveen. Evenals het vorige jaar besloot het Da gelijksch Bestuur steun te verleenen aan den Landarbeiderscursus te Bakkeveen, welke van 25 November 1940 tot 1 Maart 1941 zal gehouden worden. Een tweetal jonge landarbeiders zijn bereids aangewe zen om deze cursus voor rekening van de Z.L.M. te volgen. Plaatsvervangende leden Pachtbu reau voor Zeeland. Tot plaatsvervangend lid van het Pacht bureau voor Zeeland werd aangewezen de heer H. A. A. Baron Collot d'Escury te Kloosterzande als plaatsvervanger van mr. dr, A. J. J. M. Mes te Heinkenszand en de heer J. F. Brooymans te St. Annaland als plaatsvervanger van den heer J. J. Geluk te Schuddebeurs bij Zierikzee. De voorzitter doet enkele mededeelingen over de aanstelling van het pachtbureau. De heer Dees vindt het niet juist, dat de tarieven van het pachtbureau hooger zijn dan van de pachtkamer. De voorzitter antwoordt, dat het pacht bureau meer biedt. Misschien heeft het ook meer onkosten. Het pachtbureau is reeds overstelpt met werk. De heer de Regt merkt op, dat het Zeeuwsche pachtbureau goedkooper Is dan de pachtbureaux in andere provincies. De heer Dorst voegt hier nog aan toe, dat men vooraf met het pachtbureau kan gaan praten. Organisatieplan Zeeuwsche Tuin- bouwvereeniging. Het voorstel van de afd. tuinbouw om te komen tot een Zeeuwsche Tuinbouwveree- niging in samenwerking met do andere Zeeuwsche organisaties werd door het da gelijksch bestuur goedgekeurd. Veelevering. Aan de Veehouderij-Centrale is verzocht Middelburg inplaats van Vlissingen als le veringsplaats van vee te willen aanwijzen op grond van het feit, dat Middelburg meer centraal is gelegen en ook voordien Middel burg steeds de leveringsplaats is geweest. Het brengt voor de veehouders zeer vele bezwaren mee hun vee naar Vlissingen te brengen. Hierop is nog geen bericht ont vangen. De heer I, de Feyter merkt op, dat de veelevering in Hulst ook niet gewenscht is. Waarom kan het niet om beurten te Hulst en Axel? De heer Haak antwoordt, dat er in Axel geen voldoende stalgelegenheid is. Z.i. kan het wel om beurten te Hulst en Axel. Dit zal aan de Veehouderij-Centrale wor den gevraagd. De heer De Regt bepleit ook een gelegen heid voor veelevering te Kortgene van No vember tot Mei. Ook dit zal worden ver zocht. De ontwerp-contributieregeling en -be- grooting zullen ter goedkeuring aan de algemeene vergadering worden voorgelegd. Meer kantoorruimte. Het Dagelyksch bestuur vraagt machti ging van het Hoofdbestuur tot het ver krijgen van meer kantoorruimte. Door den sterken groei van het boekhoudbureau is hier dringend behoefte aan meer ruimte. Getracht zal worden in de omgeving van het landbouwhuis kantoorruimte te vinden. De gevraagde machtiging wordt ver leend. Een Landbouwhuishoudschool te Schoondijke. De voorzitter deelt mede, dat te Schoon- dijke een landbouwhuishoudschool zal wor den gesticht. Aangekocht is de voormalige Lagere school te Schoondijke met tuin voor 2.500. Spr. noemt dit een zeer civielen prijs. Plannen om dit gebouw tot landbouw huishoudschool in te richten zullen worden gemaakt. Een opdracht is gegeven aan ir. W. Bruinooge te Schoondyke. Het Hoofdbestuur keurt dit goed. De voorzitter kan nog meedeelen, dat er samenwerking zal komen als bjj de Lagere Landbouwschool te Schoondijke. De huishoudschool gaat uit van en wordt ingericht door de Z.L.M. Het toezicht zal worden uitgeoefend door dezelfde com missie als voor de Landbouwschool. In deze commissie zijn de verschillende land bouworganisaties vertegenwoordigd. Spr. dankt speciaal den heer Leenhorst voor zijn bemoeiingen. Opheffing Centraal Zeeuwsch Pachtbureau. Nu voor Zeeland een pachtbureau van Overheidswege is ingesteld, wordt met alg. stemmen besloten tot opheffing van het Centraal Zeeuwsch Pachtbureau, daar het voortbestaan hiervan niet meer noodzake lijk wordt geacht. Ontslagverordening landbouw. De voorzitter doet medcdeeling van een circulaire gezonden aan de burgemeesters en de landbouworganisaties, waarin wordt medegedeeld, dat voor het ontstaan van landarbeiders, die langer dan drie weken in een bedrijf hebben gewerkt, toestemming van de arbeidsinspectie noodig is. Gewezen wordt verder op het gevaar, dat land arbeiders naar Duitschland worden bemid deld, waardoor de mogelijkheid bestaat, dat in het voorjaar niet voldoende landarbei ders ter beschikking zullen zijn. Een be roep wordt daarom gedaan op de landbou wers om zooveel mogelijk arbeiders dezen winter in dienst te houden. De heer S. J. Gast wil dezen winter een werk laten uitvoeren, dat ongeveer twee maanden zal duren. Loopt spr. dan de kans, om later deze arbeiders te moeten houden Ir. Versteeg, antwoordt, dat men voor ontslag van een arbeider, die langer dan drie weken heeft gewerkt, toestemming moet vragen. Maar voert men een werk uit, om de arbeiders dezen winter aan het werk te houden, dan kan men vooraf daar van kennis geven aan de arbeidsinspectie. Voor zuiver seizoen-arbëid geldt de ont slagbepaling, naar spr. meent, niet. Na een toelichting van ir. de Vink wordt besloten te trachten van de autoriteiten gedaan te krijgen, dat verschillende econo misch noodzakelijke objecten als «vrij werk" zullen worden beschouwd. Derge lijke objecten zijn er verschillende in Zee land, waarin het Rijk een subsidie zou kunnen verleenen. (De Vier Bannen, Polder Kruiningen, suatie in West Zeeuwsch- Vlaanderen, enz.) Worden deze uitgevoerd, dan was er volgens den voorzitter voor alle Zeeuwsche landarbeiders werk. De vergadering zou het zeer toejuichen, als deze richting werdingeslagen. De heer Groenewegen dringt er op aan, zooveel mogelijk arbeiders in het bedrijf te houden. Dit zal. ook de loonbesprekingen vergemakkelijken. De heer P. Scheele onderschrijft dit. De contact-commissie Zuid-Beveland heeft aan alle landbouwers een circulaire gericht, met verzoek zooveel mogelijk werknemers in het bedrijf te houden. Ook is besloten een loonsverlaging, waartoe men gerechtigd is, niet' toe te passen. De heer S. J. Gast meent ook, dat ieder weldenkend landbouwer zal medewerken om zooveel mogelijk arbeiders in dienst te houden in het vertrouwen, dat ook de prij zen der producten behoorlijk zullen zijn. Bespreking Overheidsmaatregelen t.a.v. den landbouw en tuinbouw en veehouderij. De heer S. J. Gast betreurt het, dat de prijzen der landbouwproducten zoo laat bekend worden gemaakt. Ir. Versteeg antwoordt, dat op spoedige bekendmaking herhaaldelijk is aangedron gen. Maar men wil zich van te voren vast leggen. De prijzen zullen zooveel mogelijk die van Duitschland volgen. Wel zal men pryzen publiceeren van producten, die men gaarne veel ziet verbouwd. De prijsverhou dingen zullen ongeveer zijn als die van 1940. Wil men verhooging, dan moet men met argumenten komen. De heer Gast is niet voldaan. Spr. wyst b.v. op de loonen, die omhoog moeten. De voorzitter onderschrijftdit laatste. Van Duitsche zijde meent men, dat de landarbeidersloonen te laag zijn. De heer Gast vindt enkele prijzen goed, maar andere dienen verbeterd te worden, gezien de gestegen productiekosten. Ir. Dorst maant tot voorzichtigheid bij het vroeg publiceeren der prijzen. Wel ne me men notitie van de richtlijnen, In de toekomst zal het documentatiebureau van meer beteekenis worden en daarvoor is contributieverhooging noodig. De heer Haak zou graag gezien hebben, dat een prijsverhooging van tarwe en rogge in uitzicht zou zjjn gesteld. Dan zou meer tarwe zijn uitgezaaid. De heer .Hartog wil toch ook uitspreken, dat de landbouw over het algemeen tevre den mag zijn, wat de heer Dorst onder streept. De heer S. J. Gast informeert naar de uienteelt. Ir. Droogendijk antwoordt, dat de ver bouw van uien nog niet is toegestaan. Dit zal wel op vergunning moeten. Ir. Versteeg zal hiernaar opnieuw infor- meeren. Deze zaak heeft haast en is voor- Zeeland en Flakkee van groot belang. De heer Dees (Biezelinge) informeert naar de wijnpeer. Ir. Droogendijk antwoordt, dat dit een tuinbouwgewas Is. Men moet dus een tuin bouwteeltvergunning vragen. De opper vlakte zal wel gelijk aan vorig jaar moeten zijn. Naar aanleiding van enkele vragen zegt ir. Dorst een onderzoek toe naar de moge lijkheid van vlasuitvoer naar België en naar de uitbetaling van vlaspremie, die tot Augustus j.l. toe in uitzicht is gesteld. De heer P. Scheele krijgt van den heer Dorst ten antwoord, dat voor veulens geen krachtvoer beschikbaar kan worden ge steld, gezien de veevoederpositie. De heer Gast vindt de prijzen van de beste klassen van ossen te laag. Getracht zal worden verhooging te krijgen met te rugwerkende kracht. Gevraagd wordt naar de kunstmestvoor- ziening. De heer Dorst doet eenige mededeelingen. De kalivoorziening staat er goed voor. Wat fosforzuur betreft, men behoeft op niet meer te rekenen dan is toegewezen. Voor stikstof is de eerste toewijzing binnen. Hier SPORT VOETBAL Wedstrijduitslagen N.V.B., ondenrafdeellng Zeeland! Ie klasse A: Middelburg SEMM 2 03; De Zeeuwen 3RCS 2 42. Ie klasse B: Biervliet 2Sluis 1 41; Schoondijke 2Groede 1 1—2; Braakman Boys 1Oostburg 2 101. Ie klasse C ClingeRia 15 Steen- sche Boys 1Axel 2 121. 2e klasse A; Zeelandia 3Walcheren 3 2—4. 2e klasse B: Hontenisse 2Sluiskil 2 5—0. AXEL—SLUISKIL S—2. Na een bijzonder spannenden wedstrijd is Axel erin geslaagd op de beide punten beslag te leggen, ofschoon met een ver zwakt elftal tegen Sluiskil werd uitgeko men. Voor de rust waren de bezoekers meerendeels in den aanval, doch schitte rend verdedigen van den Axelschen keeper voorkwam doelpunten in het eerste half uur. Daarna nam Sluiskil door een misver stand in de Axelsche verdediging de leiding (01). De vreugde was echter van korten duur, want enkele minuten daarna maakte Axel gelijk (11). Het spel was na rust meer verdeeld en zeer aantrekkelijk. Na een kwartier nam Sluiskil weer de leiding uit een strafschop (12), doch onmiddellijk daarna bracht de Axelsche rechtshalf de partijen weer op ge lijken voet met een ver schot (22). Kort hierna schoot de Axelsche middenvoor hard op den paal; het terugspringende le der werd echter door den linkshalf on houdbaar ingezet (32). Het laatste kwar tier was de wedstrijd bijzonder spannend, doch in den stand is geen verandering meer gekomen. KattendijkeHeinkenszand 40. Zondag had te Kattendijke een vriend schappelijke voetbalwedstrijd plaats tus schen Kattendijke en De Leeuwen (Hein kenszand). Na een aantrekkelyken en spannenden strijd won Heinkenszand met 6—4. SCHAATSENRIJDEN DE BEKENDE NOORSCHE HARD RIJDER STAKSRUD OMGEKOMEN. Reeds eenige dagen verkeerde men in de onzekerheid over het lot van den beken den Noorschen schaatsenrijder en wereld kampioen Michael Staksrud. Thans is aan deze onzekerheid op wreede wijze een einde gekomen, door het vinden van zijn lijk, dat a.an de oppervlakte van een m'eer in de nabijheid van Oslo dreef. Aangenomen wordt, dat Staksrud waarschijnlijk door de duisternis misleid te water is geraakt en verdronken. De belangrijkste resultaten van dezen hardrijder waren Staksrud werd wereld kampioen in de jaren 1930 en 1935 en 1937. Hij behaalde vervolgens het wereldrecord op de 3000 meter op 25 Februari 1933 te Hamar in 4 min. 59.1 sec. Twee jaar la ter werd hij op dezen afstand onttroond door onzen landgenoot Jan Langendijk op 29 Januari^l935 te Davos in 4 min. 58.2 sec., die evenwel op denzelfden dag nog zijn fraaie resultaat wederom zag verbe terd door den Noor Ivar Ballangrud in 4 min. 49.6 sec. Onze landgenoot had dus niet lang plezier van zijn wereldsucces. Twee jaar later op 31 Januari legde Staksrud beslag op den wereldtitel op de 1500 meter in 2 min. 14.9 sec. Bij de laatste internationale wedstrijden te Oslo, waaraan ook verschillende van onze landgenooten deelnamen, bezette Mi chael Staksrud in het eindklassement de derde plaats. Rechtszaken ARRON. RECHTBANK TE MIDDELBURG Vonnissen. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens diefstal meermalen ge pleegd D. R. 39 jaar koopman te Ter- neuzen, thans gedetineerd tot 8 maanden gevangenisstraf; wegens overtreding crisis grens-contröle-besluit O. P. 17 jaar, han delaar te Ter Klinge, vernietiging van het vonnis van den kantonrechter, 20.boe te subs. 2 weken tuchtschool, met verbeurd verklaring der 1600 kg. inbeslag genomen bloembollen; wegens overtreding motor- en rijwiel wet J. P. K. 41 jaar, taxi-onder nemer te Vlissingen, vernietiging van het vonnis van den kantonrechter 15.boe te subs. 10 dg. h. en 3 dagen h. voorwaar delijk met een proeftijd van 2 jaar en ontzegging van de bevoegdheid motorrijtui gen te besturen voor den tijd van drie maanden. Vrijgesproken werden van huis vredebreuk N. A. A. S., 18 jaar, werkster, M. W. L., 23 jaar, L. J. B., 18 jaar, beiden dienstbode, allen te Terneuzen. blijkt de groote waarde van een Neder- landsche industrie. Gemiddeld zal 70 toegewezen worden van het verbruik van vorig jaar. De bedoeling is, dat er zoo mogelijk in het voorjaar nog een tweede toewijzing komt voor bedrijven waar dit het meest noodig is. Volgens spr. is het noodig, dat gerekend wordt met de be hoeften der diverse bedrijven. Rondvraag. De heer Kleinepier informeert naar het jeugdwerk op Walcheren. Is er tegen werking De heer Van Uxem antwoordt, dat er spoedig tot kringvorming zal worden over gegaan. De stichting Rotterdam verzoekt schrif telijk medewerking der Z.L.M. by het inzamelen van geld en levensmiddelen voor gedupeerden door het oorlogsgeweld. De voorzitter wijst er op, dat ook Zee land reeds zwaar getroffen is. Andere heeren wijzen op de nationale collecte en op de plicht van allen om te helpen. Opgemerkt wordt, dat deze slachtoffers recht er op hebben, dat het geheele Neder- iandsche volle deze schade herstelt. Wat in den brief gevraagd wordt, is een lapmiddel. Hierna sluit de voorzitter de vergadering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 7