UIT DE PROVINCIE. HOE LANG IS HET LICHT? Zonsopkomst Woensdag 9.09 Zonsondergang Woensdag 17.42 Maanopkomst Woensdag 22.53 ondergang 13.12 d.a.v. Tusschen zonsondergang en -opkomst moet verduisterd worden. V__ Ons dagelijksch brood. Men schrijft ons t Van verschillende z(jden hoort men op het oogenblik klachten over de kwaliteit van het brood, en zeker is er, wanneer men een vergelijking maakt met de kwaliteit van thans en die van het brood voor den oorlog, nogal verschil te bemerken. Dit verschil zit niet zoo zeer in de voe dingswaarde van hét brood, maar in het uiterlijk en in de smaak. Met vooruitziende blik moet de regee ring zorgen, dat met de bestaande voedsel voorraden zoolang mogelijk wordt uitgeko men en zij heeft daarom een melange sa mengesteld, waarin een zeker percentage rogge wordt vermalen. Nu is rogge op zichzelf een voedzaam product, maar van andere samenstelling als de tarwekorrel, zoodat door toevoeging van rogge het stuk wat kleiner wordt, het brood er wat grauwer uitziet en minder goed gaar bakt, dus van binnen eenigszins klef aanvoelt. In veel gevallen moet de bakker dan klachten aanhooren dat het brood niet gaar is, hoewel hq daar ook niets aan kan doen, want iedere bakker zal zijn best doen het brood zoo goed mogelijk te maken, dat is ook zijn belang, immers hoe smakelijker het brood is, des te meer wordt er gege ten. Vanzelfsprekend is het, dat hoe verscher het brood is, hoe kleffer het zal zijn, het is daarom aan te bevelen het brood niet te versch te eten, maar een dag nadat het gebakken is, het is dan wat droger en beter verteerbaar. Men mag nu eenmaal in dezen tijd niet dezelfde eischen stellen als in normalen tijd en het is ieders plicht zich zoo goed moge lijk aan te passen. Walcheren Landbouwonderwijs. In het jongste nummer van het Zeeuwsch Landbouwblad treffen wij het volgende aan Dat er voor verschillende cursussen op Walcheren belangstelling bestaat blijkt wel uit de deelname. Zoo nemen deel aan den cursus in motorkennis 36 leerlingen; aan den cursus veeverloskunde te Middelburg 16 leerlingen; aan den cursus in paardenken nis te Middelburg 15 leerlingen. Voor den boekhoudcursus hebben zich 23 deelnemers opgegeven. Ook de tweejarige landbouw- cursussen op 't Zand en Vrouwenpolder hebben weer voortgang. Dit wat het cur suswerk der jongens betreft. Ook de lage re landbouwschool mag zich in een groote belangstelling verheugen. Niet minder dan 25 leerlingen bezoeken de le klasse en 23 de 2e klasse der school. Openbare verkooping. KOUDEKERKE. Notaris mr. P. Loeff heeft Maandag in het Vereenigingslolcaal aan de Tramstraat voor den heer D. Roelse Wz., in het openbaar verkocht 1. Huis en tuin aan de Biggekerksche straat B 10, groot 403 c.a. Kooper C. H. Maas Jz., koopman te Koudekerke voor 3010. 2. 0.3950 h.a. (302 r.) bouwland in de Westmolenhoek. Kooper P. de Witte Jz., groente- en fruithandelaar te Koudekerke voor 1600. 3. 0.3660 h.a. (279Va r.j bouwland in den Westhoek, achter het hof van Fr. Wiele- maker. Kooper P. Chamuleau, makelaar te Goes q.q. voor 1507. 4. 0.4030 h.a, (308 r.) bouwland aan den Breeweg. Kooper P. Chamuleau voornoemd q.q. voor 1710. WIELRIJDERS HIELDEN ZICH NIET AAN DE VERKEERSREGELS, 't ZAND. Maandagmorgen heeft de po litie contröle gehouden op het verkeer op den Nieuwen Vlissingschen weg. Het resul taat was, dat er enkele personen werden verbaliseerd, n.l. een wielrqder voor het rjjden op den rijweg en de anderen voor niet uitwijken op het rijwielpad voor te-, genliggers. Het blijkt, dat een vooraf in de krant geplaatste waarschuwing niet helpt; dus wie niet hooren wil moet voelen. ergerlijke baldadigheid. 't ZAND. Een bewoner aan den Nieuwe Vlissingschen weg miste gistermorgen het hek, dat voor zijn erf behoort te staan. De palen stonden er nog maar het hele was er afgelicht. Hoewel de omgeving werd afgezocht werd het hek niet gevon den. Van de vermissing werd daarop aan gifte gedaan by de politie. Deze kreeg eenigen tijd daarna bericht, dat er een hek was aangespoeld en opgevischt bij het electrisch watergemaal aan den Ka naaldijk. Dit bleek het gezochte hek te zqn, zoodat baldadigheid hiervan wel de oorzaak zal zijn. Daar dit hek reeds op een laat uur weggehaald moet zyn, heb ben vermoedelijk personen, die toch al boven'de vlegeljaren zijn, hiervan de eer. Indien zulke' baldadigheid zich herhaalt zal hiertegen streng worden opgetreden. zangvereeniging ontbonden. OOSTKAPELLE. De Zangvereeniging „Eendracht maakt macht" die 18 Febru ari 1909 werd opgericht is door gebrek aan leden ontbonden. Vanaf de oprichting tot 1-912 was de heer G. van Schagen directeur, daarna werd de heer J. Geldof directeur, die dit gedurende 21 jaren ver vulde. De laatste jaren wérd het directeur schap waargenomen door den heer A W. Louws. Jammer dat zoo'n vereeniging niet in stand kan biyven, daar nu voor repetities en uitvoeringen gebruik zou kunnen ge maakt worden van het eerstdaags in ge bruik te nemen vereenigingsgebouw. Wat meer tot blijdschap stemt is, dat gepoogd wordt hier een neutrale gymna stiekvereniging te vormen. WEER MET VERDUISTERDE LICHTEN RIJDEN De mededeeling van den Commissaris van Politie te Vlissingen, dat met ingang van Zaterdag j.l. op alle gedeelten van Walcheren, waar enkele weken de bepaling gold dat geen licht mocht worden gevoerd, thans weer mèt licht moet worden gere den, schynt nog niet door alle weggebrui kers ten volle begrepen te zyn. wy herhalen daarom dat in het geheele stad- en havengebied van Vlissingen, den Nieuwen Vlissingschen weg, het jaagpad en de straten rondom havens en station van Middelburg enz. door automobilisten, wielrijders en andere voertuigen weer met verduisterde lichten moet worden gereden. Op plaatsen waar met borden duidelijk staat aangegeven dat geen lichten mogen worden gevoerd, blijft de verplichting zon der licht te rqden, natuurlijk van kracht. Ernstige val van wlelrijdster op den Nieuwen Vlissingschen weg. Gistermorgen heeft zich op den Nieu wen Vlissingschen weg weer een verkeers ongeval voorgedaan. Zekere mejuffrouw M. uit Vlissingen reed op het rijwielpad achter een anderen wielrijder, die, naar zij meende, van zijn rijwiel zou stappen. Hier door in de war gebracht reed zij tegen dien wielryder op met het gevolg dat zij op den grond viel en bleef liggen. Nadat zij bij een der omwonenden was binnenge bracht is zij per taxi voor onderzoek naar het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen overgebracht, aangezien zq klaagde over pqn in haar been. Zij was een der velen, die voor haar veiligheid de nachten in Middelburg gaat doorbrengen. Zuid-Beveland De Veillngsverèeniging KapelleBiezelinge gaat uitbreiden. KAPELLE. In algemeene ledenvergade ring kwam de' Voilingsvereeniging K.B. en O., onder voorzitterschap van den heer P. J. J. Dekker, bqeen. In zijn openingswoord zei de voorzitter dat hq geen algemeene beschouwing zou geven ook behoeft niet te worden gezegd waarom deze buitengewone ledenvergade ring noodig was. De agenda zegt genoeg uitbreiding van het koelhuis en bouwen van een emballageloods. Hiertoe is het bestuur alleen niet gemachtigd. De voorzitter deelde mee dat het cijfer van den omzet nu reeds 1.140.000 be draagt. Het is buitengewoon het bestuur is dan ook hoog gestemd en geen wonder Het bestuur heeft reeds heel wat fust aangekocht, nl. 30.000 kwart en 10.000 heele bushels. Ook is de vereeniging ver zekerd tegen molest bij de Centr. Boeren leenbank. Daarna kwam in behandeling het be stuursvoorstel tot uitbreiding van het koel huis en het bouwen van een nieuwe embal lageloods. De voorzitter verklaarde dat het bestuur eenparig tot dit voorstel besloot. De nood- zakelqkheid hiervan is voldoende in dit jaar gebleken, zoowel met het koelen als het opbergen van de emballage. Het plan bestaat, mits goelceuring van het Rijksbureau wordt verkregen, om een loods te bouwen van 36 meter lang en 12 meter breed. Ook zal een schaftlokaal wor den ingericht voor het personeel. Uitbreiding van het koelhuis ligt als van zelf in de lijn. Het bestuur stelt voor 2 cel len bij te bouwen, zoodat in totaal 200.000 kg. fruit kan worden gekoeld. Zooals reeds meegedeeld, kocht het be stuur voor een groot bedrag emballage aan. Dit geschiedde uit de gewone midde len. Het bestuur stelde voor een crediet op te nemen van 50.000 bij de Twentsche Bank. De raming is niet zoo hoog, voor bedoelden bouw, maar er moet ook over voldoende kasgeld beschikt kunnen worden. De voor zitter noemde de voorwaarden van aflos sing enz. De heeren Oele, Burger en de Jonge meenden te moeten opmerken dat de teler voor het koelen wel wat achteruit gezet werd tegenover den handel. De handel had steeds de beschikking over de grootste ruimte. Vooral de heer Oele voelde meer voor een goede bewaarplaats. De voorzitter weerlegde deze redenee ringen en zei dat voor beiden steeds het beste werd gedaan. De heer van der Graaff, bestuurslid, meende uit de besprekingen te moeten con- stateeren dat men er van overtuigd is dat uitbreiding noodzakelijk is. De heer de Waard juichte het toe dat het bestuur deze stappen wil doen. Spr. wees op de vele aanplantingen en de uitbreiding welke zich op het gebied van de fruitteelt laat zien. Hq was er voor het plan in zqn geheel te aanvaarden. De heer Verhulst zou nog meer embal lage willen aanschaffen om tekorten te voorkomen, want gebrek aan fust kost den telers veel geld. Spr. was verheugd over de plannen. Do voorzitter maande tot voorzich tigheid. Hierop werd zonder hoofdelijke stemming het bestuursvoorstel tot uitbrei ding van het koelhuis en bouw van een emballageloods en een crediet op te nemen by de Twentsche Bank, in zijn geheel aan vaard. WEER EEN OUDERCOMMISSIE. 'SHEER ABTSKERKE. In deze gemeen te werd dezer dagen een ouderavond ge geven. De burgemeester opende de bqeen- komst en memoreerde, dat het zes jaar geleden was sinds de ouders der school gaande kinderen gelegenheid hebben gehad op een ouderavond Samen te komen, doch dat het In het voornemen van het onder- wqzend personeel ligt, voortaan ieder jaar een avond te organisèeren. De oudercommissie (die niet meer be stond) werd daarop als volgt gekozen: J. Proos, voorzitter; mevrouw de Moor, secretaresse en A. M, Braamso, lid. Door de drie hoogste, klassen werden enkele versjes gezongen onder leiding van het hoofd der school den heer Deurloo. Het was een genot naar de mooie kinderstem men te luisteren. Mej. Kraak las ver volgens een verhaal. In de pauze werd het werk der kinderen bezichtigd. Ten slotte voerden kinderen van de hoogste klassen een tooneelstukje op. Deze gezellige avond werd door den voorzitter der oudercommissie gesloten met een woord van dank aan het onderwijzend personeel voor de wijze waarop dit haar taalt opvat, Raad van Kattendijke. Uitbreiding van de begraafplaats. Gevaarlijke boomen. KATTENDIJKE. De Raad dezer ge meente vergaderde Maandagmorgen onder voorzitterschap van burgermeester jhr. mr. van Doorn. Afwezig de heer Dagevos. Ingekomen is o.a. de begrooting van den Luchtbeschermingsdienst Zuid- en Noord- Beveland, sluitende met 5800, die als In gediend wordt goedgekeurd. Aan den heer L. Kranenburg wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als - ambtenaar van den Burgerlijken Stand on der dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. In zijn plaats wordt de heer E. Zwaan benoemd, met in gang van 20 November a.s. "Vervolgens wordt de pensioengrondslag van den ambtenaar van den Burgerlqken Stand (burgemeester) opnieuw vastgesteld op 160. Uitbreiding van de begraafplaats te Kattendyke. De VOORZITTER deelt dan mede,' dat B. en W. voorstellen, de begraafplaats te Kattendqke uit te breiden met een strook grond groot 7 a. 47 e.a., grenzende aan de huidige begraafplaats, voor 186.75 te koopen van het B., A Ophooging met zand, aanleggen paden, verbeteren kanten enz., komt totaal met den aankoop op 2250. B. en W. willen dat uit eigen middelen fi nancieren en dan 200 per jaar naar den kapitaaldienst overbrengen. Er zal nu ruimte bijkomen voor 1S5 lqken. De heer VAN WAARDE vraagt, of er nu een inrq zal komen voor de Iqkkoets. De VOORZITTER beaamt dit, de ingang zal zoo worden, dat er een inrijlaan komt. Voorts komen er drie paden en is er vol doende plaats voor de drie klassen. De heer WISSE vraagt, of het zand er bovenop gestort zal worden. De VOORZITTER zegt, dat de grond omgewerkt wordt. Zoo, dat de kleilaag boven komt, zulks voor de beplantingen. Het voorstel wordt hierna z.h.st. aange nomen. De begraafplaats-rechten. Vervolgens wordt een nieuwe verorde ning op de begraafplaatsen aangeboden. In deze verordening wordt o.a. bepaald, dat de toegang vrij is op door B. en W. bepaalde uren. Er zijn gewone graven en eigen graven, de laatste in twee klassen. De verordening geldt voor Wilhelminadorp en Kattendijke. De overledenen van beide deelen der gemeente zullen in de begraaf plaats in het eigen deel der gemeente be graven worden. De heer MOLHOEK wijst er op, dat er geen prijzen in deze verordening genoemd worden. De VOORZITTER zegt, dat dit afzon- derlqk geregeld wordt. De heer MOLHOEK vindt 90 cm. voor de breedte der graven gering. De VOORZITTER en anderen merken op, dat dit de gebruikelijke maat is. Er kwamen nooit klachten over. Men is, zoo noodig, soepel. Verder willen B. en W. de rechten o.a. als volgt bepalen begraven van een lqk, van een persoon boven 12 jaar 4.80, on der 12 jaar 2.40 eigen graf voor onbe- paalden tijd, voor een lijk van personen boven 12 jaar 16, onder 12 jaar 10 voor een graf gedurende 30 jaar, voor een lqk van personen boven 12 jaar 8, bene den 12 jaar 5. Verder zijn prijzen be paald voor grafsteenen, aanplantingen, enz. De heer MOLHOEK vindt de prijs nogal hoog, vooral voor aanplantingen. Dan zul len er niet veel komen. De VOORZITTER zegt, dat de prqs lager is dan in andere gemeenten. Wel stelt spr. voor. de aanplantingen vrij te laten, waar mede de leden accoord gaan. Het voorstel wordt na nog eenige be sprekingen aangenomen.' Het afvallen-besluit. Ter tafel komt de aan de gemeenten toe gezonden verordening inzake de afvallen- besluiten, regelende het ophalen van af vallen van groenten, voedselresten, cada vers, enz. De VOORZITTER zet de bedoeling van het afvallen-besluit nader uiteen. B. en W. zijn echter van meening, dat deze verorde ning voor deze gemeente geen zin heeft, daar wel ieder het eigen bruikbare afval gebruikt voor kippen, konqnen, geiten enz., zoodat het zeker niet loonen zou, dit te doen ophalen en verkoopen. B. en W. willen dus ontheffing vragen van deze verordening met uitzondering van het bepaalde betref fende de aangifte van cadavers enz. Aldus wordt besloten. Overtallige onderwyzer. B. en W. stellen voor, aan den heer J. M. Traas, eervol ontslag te verleenen als onderwqzer te Wilhelminadorp, wegens het dalen van het leerlingen aantal. Verschillende leden betreuren, dat dit ontslag noodig is. Ook omdat de heer Traas een goed onderwyzer is. De VOORZITTER beaamt een en ander, de financiën laten echter niet toe een extra-kracht voor eigen rekening te nemen. De gevaarlijke boomen. De heer WISSE betreurt dat zoo slecht naar de boomen op den dijk gekeken is, ondanks de waarschuwingen. Het is deze week goed afgeloopen, doch het had anders kunnen zijn. De VOORZITTER zegt, dat hy den am bachtsheer opgebeld heeft, en deze zou maatregelen nemen. Verder kan spr. er ook niets aan doen. De beer WISSE vestigt verder de aan dacht op de gaten in den weg, het is hard noodig dat deze hersteld worden. Opgemerkt wordt, dat een en ander ook aan de werkzaamheden van de water leiding te wijten is. De VOORZITTER wijst op het gebrek aan teer. Men zal echter maatregelen ne men. De VOORZITTER zegt, naar aanleiding van opmerkingen van den heer Van Waar de, dat er, zoo spoedig het materiaal te krijgen is, een brandkraan bq Lepoeter zal komen. Er zal ook aandacht aan de in de de watergang liggende teervaten besteed worden. Getijen Wemeldinge. Nov. i(Zomertqd) Hoogwater Laagwater Woensdag 20 7.38 19.54 13.23 1.38 President berkvoogd. WILHELMINADORP. Benoemd tot pre sident kerkvoogd der Ned. Herv. kerk al hier jhr. mr. D. van Doorn. De aftredende notabelen A. de Korte en M. Meeuse, wer den beiden herbenoemd. Collecte voor „Oegstgeest". HOEDEKENSKERKE. De collecte, ge houden in de Ned. Herv. kerk alhier voor de Samenwerkende Zendingscorporaties van Oegstgeest, heeft opgebracht 77.77. Hier komt nog bq als nagekomen gift 1, ter- wql in het busje der Zondagsschool ook nog 5.84 is gevonden. Restauratie Ned. Herv. Kerk. YERSEKE. De collectes ten bate der restauratie van de Ned. Herv. Kerk brach ten in de maand October 100,03% op. Auto in sloot gereden. YERSEKE. Zondagmiddag nam een mi litaire auto zoo ongelukkig de bocht bq Wed. E. de Jonge in Zoute, dat de wagen in de sloot terecht kwam. Behoudens lichte verwondingen, kwamen de inzittendep er goed af. De materieele schade was geting. Herstel van torenspits. KRUININGEN. Met het herstellen van den torenspits, die j.l. Vrijdag door den storm is beschadigd, heeft men reeds Maandag een begin gemaakt. Wel een frisch karweitje om in deze koude November dagen zqn arbeid hoog in de lucht te moe ten verrichten. Benoemden luchtwachtdienst, •s HEER ABTSKERKE. De burgemeester heeft benoemd voor den luchtwachtdienst; de heeren: P. C. Drqgers, J. de Ronde, J. Kloosterman en Castel. De dienst wordt verricht van 8 uur 's avonds tot 6 uur des morgens. Zeeuwsch-Vlaanderen AFSCHEID VAN HET HOOFD DER O. L. SCHOOL. SLUIS. Zaterdagmiddag om 3 uur had in een der lokalen van de openbare lagere school alhier onder groote belangstelling het officieele afscheid van den heer H. M. Kerpestein als hoofd dezer school plaats. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op den burgemeester van Sluis den heer A Aernoudts, den heer Th. M. Overmaat, burgemeester van Aardenburg, wethouder notaris H. van Mazijlc, pastoor J. Diericks en kapelaan F. Nooyens, den gemeente secretaris den heer P. F. van Hootegem en Dr. Staal. Na ruim 40 jaren verbonden te zijn ge weest aan de O. L. school te Sluis, aan vankelijk als onderwijzer en sedert 1906 als hoofd dezer school was Zaterdag voor hem den dag aangebroken dat hij afscheid nam om van een verdiende rust te gaan genieten. Het moet voor den heer Kerpestein dan ook wel een groot genoegen geweest zijn dat zoovele van zijn oud-leerlingen, zelfs van andere plaatsen, gekomen waren om bq dit afscheid tegenwoordig te zijn. Hij toch was de man die zijn hart ver pand had aan het openbaar lager onder wijs en in het bijzonder aan zijn school waar hij zooveel lief en leed mee gedeeld heeft. Ondanks den achteruitgang van deze school wat leerlingental betreft, heeft hy nooit den moed opgegeven en met groote energie en opofferingen de school weer tot bloei weten te brengen. Het is dan ook in de allereerste plaats aan hem te danken dat de school, deze moeilijke dagen toen men zelfs zqn onder gang vooi'spelde te boven is gekomen en thans met vertrouwen de toekomst tege moet gezien mag worden. Het moet den heer Kerpestein dan ook de grootste voldoening schenken dat hq zü'n school in zoo'n gezonden toestand aan zijn, opvolger kan overlaten. Om 3 uur kwamen de heer en me vrouw Kerpestein de met bloemen versier de zaal binnen, waar zij namens het feest comité werden verwelkomd door den heer Bakker. Vervolgens overhandigde de heer Bakker aan mevr. Kerpestein namens de oud-leerlingen een fraaie bloemenmand. Nadat door een der leerlingen mevrouw Kerpestein een fraaie ruiker en den heer Kerpestein een zilveren vulpotlood was overhandigd kreeg burgemeester Aer- moudts als eerste spreker het woord. Spreker memoreerde de groote verdien sten als onderwqzer en hoofdonderwijzer van den heer Kerpestein en uitte woorden van waardeering voor de prettige wqze waarop gemeentebestuur en hoofd der school zoovele jaren hebben samengewerkt. Spr. besloot zijn rede met den wensch dat het den heer Kerpestein nog vele jaren gegeven moge zqn van een welverdiende rust te kunnen genieten. Vervolgens nam de heer Kouwe namens het bestuur van den Kring Land van Cad- zand van Volksonderwijs het woord. Spreker bracht hulde aan den heer Ker pestein voor de wijze waarop deze de school heeft geleid en sprak zijn groote voldoening uit voor de groote persoonlijke offers welke de heer Kerpestein zich heeft getroost o.a. het betalen van een kweeke- linge met akte om het onderwijs op dat hooge peil te houden waarvoor de open bare school steeds bekend staat. Spr. ein digde met de hoop uit te spreken dat velen in de toekomst de school hun steun zullen willen schenken. Daarop nam de heer J. v. d. Hooft plaatsvervangend voorzitter van het De partement Sluis-Aardenburg Mq. tot Nut van het Algemeen het woord. Spreker roemde de wqze waarop de heer Kerpestein als 18 jarige in Sluis benoemd, de school steeds heeft geleid. Spr. memo reerde enkele jeugdherinneringen en sprak zijn groote voldoening uit zqn groot vertrouwen in de capaciteiten van den heer Kerpestein bevestigd te hebben mogen zien. Als oud-leerling sprak daarna de heer A. Luteyn enkele woorden van dank waar na de heer Bakker namens de oud-leerlin gen twee fraaie Fransche 'woordenboeken overhandigde alsmede een groot aantal brieven van oud-leerlingen. Zeer geroerd dankte de heer Kerpestein de vele aanwezigen voor hun blijken van, belangstelling. Spr. memoreerdè zqn komst te Sluis, haalde vele herinneringen van prettige samenwerking op o.a. met wijlen mej. Durieux die 50 jaar als ondenvqzeres aan de school verbonden was en met de huidige onderwijzeres mej. M. Brevet wier talenten den heer Kerpestein zeer roemde* Vervolgens kregen de aanwezigen gelegen heid van den heer en mevrouw Kerpestein persoonlijk afscheid te nemen waarvan zeer velen gebruik hebben gemaakt. Benoeming tydelijk hoofdonderwijzer, SLUIS. Als tqdelqk hoofdonderwijzer aan de Openbare Lagere School te Sluis is benoemd de heer P. de Hullu te Oostburg. AFDEELINGSVERGADERING NED. BOND VAN LANDARBEIDERS. Loonsverhooging gevraagd. SCHOONDIJKE. Vrijdagavond kwam de af deeling Schoonöqke van den Nederland- schen Bond van arbeiders in het Landbouw- bedrqf in buitengewone vergadering bqeen. De waarnemend voorzitter, de heer Van der Plas, bracht bq de opening dank aan het hoofdbestuur voor de verleende hulp aan de oorlogsgetroffenen der afdeeling. Verder werd ter kennis gebracht dat op een dezer dagen gehouden conferentie tus schen het federatiebestuur en de verschil lende werkgeversbonden, den werkgevers verzocht was om per 15 November de win- terloonen te verhoogen met tien procent, zulks wegens de gestegen en nog stijgende kosten van levensonderhoud. Voor een de zen winter te houden cursus in vlasbewer king gaven zich vqf leden op. Verder werd besloten om de schoolgaande kinde ren omstreeks 6 December eenige ge schenken te geven, zulks ter vervanging van een te houden kinderfeest dat door den buitengewonen toestand geen doorgang kan vinden. Loop der bevolking. OOSTBURG. De loop der bevolking in de eerste helft van November was als volgt i Ingekomen personen W. Speijer, mare chaussee uit VlissingenL. de Rqck, dienstbode, "uit Hontenisse E. M. van Leeuwe, zonder beroep, uit Aardenburg. Vertrokken personen J. M. Corthals, dienstbode, naar AardenburgB. M. Maenhout, dienstbode, naar Den Haag C. C. A. Scheerens, dienstbode-huishoud ster, naar Boskoop M. F. Jansen, reli- gieuse, naar Heemstede. Het gevaar van achtergebleven projectielen. WATERLANDKERKJE. Langs den grintweg vanaf den Rijksweg Schoondijke- Oostburg naar Waterlandkerkje, woont het landarbeidersgezin De Vos, bestaande uit zeven personen. Veertien dagen geleden liep het oudste zoontje van elf jaar al spelende langs den Goudenpolderdijk. Wel licht werd zijn nieuwsgierigheid geprik keld door de sporen van de Fransche le gerafdelingen die hier stellingen hadden, ingenomen gedurende den terugtocht tq- dens de oorlogsdagen in Mei. Was het een handgranaat, die hij had ontdekt of iets dergelijks, dat de Franschen bij hun over haasten terugtocht hadden achtergelaten? De jongen heeft iets gevonden en besefte niet dat hem gevaar dreigde. Wellicht is hij aan het ding gaan peuteren en een ont ploffing was daar het gevolg van. Hevig bloedend en met wonden over dekt kwam het knaapje bij nabijwonende menschen aangeloopen. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het kind werd daarna naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht. De knaap was er naar omstandigheden nog goed afgekomen. Wel bekwam hij wonden aan hoofd en buik en was vooral de linkerhand veel verwond en het is niet zeker dat deze kan behouden blqveh. Ge lukkig bovendien is het gezin verzekerd voor ziekenhuiskosten en doktershulp. Be trekkelijk is dit geval nog goed afgeloo pen al zal de jongen in het gunstigste ge val een verminkte hand blijven houden. Moge het gebeurde een ernstige waar schuwing zijn tegen het roekeloos omgaan met gevonden projectielen, waarvan er waarschijnlijk nog vele in Zeeuwsch-Vlaan deren zijn achtergebleven. NA DEN STORM. AXEL. Eerst thans blijkt ten volle wel* ke groote verwoestingen en ongerief de hevige storm- en regenvlagen in deze streek hebben aangericht. Vooral in de pol ders is de schade zeer groot aan boeren schuren en alleenstaande woningen. Er is daar bijna geen huis te vinden dat niet min of meer stormschade heeft bekomen. Tientallen zware boomen langs den polder dijk zqn afgeknapt of met wortels en al uit den grond gerukt. Aan den Armendijk is een 12-tal zware boomen omgewaaid. Overal liggen thans hoopen hakhout, ter wijl ook aan de oevers der kreeken veel hout komt aandrijven van boomen en uit den grond gerukte heiningen. De kreeken zelf zijn thans breede stroomen; tot tegen de landerijen staat alles blank. Aan den Kinderdijk alhier staat het water tot by- na aan den voet van den watertoren. Op de weiden, die niet ondergeloopen zijn, ziet men hier en daar het vee nog grazen, doch de meeste dieren zijn op stal gehaald, daar de bietenkoppen, die op de weiden ge spreid lagen, door het water onbruikbaar zijn geworden of weggespoeld. Het is lan gen tijd geleden sedert men in deze streek zoo veel storm- en waterschade heeft ge leden. Gelukkig is de Hoogste stand van- het water bereikt en binnen enkele da gen zal wel een belangrijke val intreden, als hevige regenvlagen tenminste achter wege blijven. SCHUILKELDERS WORDEN OPGERUIMD. AXEL. Li de eerste oorlogsdagen zqn alhier in de gemeente-plantsoentjes door particulieren schuilgelegenheden aangelegd. Zonder dat deze gelukkig veelvuldig ge bruikt moesten worden. Steeds meer maak te de jeugd er een speelplaats van, zoodat nu van gemeentewege deze primitieve schuilplaatsen worden opgeruimd, tenein de verdere schade aan boompjes en plan ten in de plantsoentjes te voorkomen. GEHEEL GABON IN DE GAULLE'S HANDEN. OOK PORT GENDIL VEROVERD. Uit Vichy verneemt het D.N.B., dat thans ook Port Gentil in handen van de Gaulle gevallen is, nadat reeds sedert vele dagen de verbindingen met deze havenstad verbroken waren. Hierdoor is geheel Fransch Gabon, dat militair zwak beveiligd was, onder de contröle van de Gaulle ge« komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3