fi Heerlijk avondje is gekomen*... 5,^8alnhard4jes3J Reuze Kou- en Pijnver drijvers /Óv' MIDDELBURG STADSNIEUWS Vlissingen. STADSNIEUWS [Middelburg. STADSNIEUWS Goes. lllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllV w Ja, inderdaad de gezellige St. Nicolaas- avond staat weer voor de deur. Maar die inkoopen doen voor de St. Nicolaas ook dat is een gezellig iets. EN VOORAL NU! Nu de Midza weer zoo'n geweldige St. Nicolaasverrassing heeft. EW DAN NOG EEN EXTRA GRQQTE TREKKING En dan hoe eenvoudig zoo'n verrassing te verkrijgen, alleen maar in Midza- zaken te moeten koopen, waar U boven dien beter slaagt ook, want ELKE MIDZA-ZAAK IS EEN SPiC.AALZAAK lllllllllll[l]!llllll![ll!llllllllll!llllll!llllllllllllll[ll!lllll]llllllllllllllt[liir!lllllllllllllllllllllllll(lll[lllllllllll]lllllllllll]ll[l]]lllllllllllll!l|[lllllllllllllllllll!lllll[llllllllllllllll!l[ll!iF' GEEN SPREEKUUR. De wethouder van Onderwijs, de heer W. P. Edelman Is morgen, Woensdag, verhin derd spreekuur te houden. DE HEER J. M. VAN UN SCHOTEN MET PENSIOEN. De heer J. M. van Linschoten alhier be reikt in Januari den pensioengerechtigden leeftijd en in verband daarmede heeft dé Secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van binnenlandsche zaken goedgevonden hem op zijn verzoek met ingang van I Febrauri 1941 eervol ontslag te verleenen als secretaris van den Armen raad te Middelburg. De heer Van Linschoten heeft een lang- durigen loopbaan in rijksdienst achter den rug. Op 1 December 1894 kwam hij als klerk bij den P.T.T.-dienst. Na verschillende rangen bjj dit staatsbedrijf doorloopen te hebben, is hij toen er een overcompleet van ambtenaren bij dat bedrijf ontstond met ingang van 1 Januari 1930 als commies bij de P.T.T. op eigen verzoek op wacht geld gesteld. Dit maakte dat hij ter beschikking bleef en op 1 Januari 1934 werd de heer Van Linschoten belast met zijn huidige functie die van secretaris van den Armenraad. Gedurende 46 jaar was de nu scheidende dus ambtenaar en steeds is hjj in Zeeland werkzaam geweest. Ook na zijn pensionneering zal hij niet stil gaan zitten, want zooals dezer dagen bekend is gemaakt, heeft hij zijn benoe ming tot lid van den gemeenteraad alhier aangenomen en zal hij dus als raadslid de belangen van Vlissingen blijven behar tigen. DENKT OM UW IDENTITEITSKAART EN LEEFT DE VERKEERSVOOR- SCHRIFTEN GOED NA.' De politie moet streng optreden. Naar wij vernemen let de politie de laat ste dagen zeer scherp op de naleving van de bepalingen betreffende de identiteits kaarten en de verkeersvoorschriften. Zij die zich op den openbaren weg bevinden en hun identiteitskaart niet kunnen toonen, worden onverbiddelijk verbaliseerd. Reeds verschillende personen hebben terzake een bekeuring gekregen. Naar men ons mededeelde Is de politie er sinds gisteren zelfs toe overgegaan om bij overtreding van de verkeersbepalingen de wielrijders niet alleen te bekeuren, doch ook ht rijwiel voor den tijd van vier en twintig uur in beslag te nemen. Hierover hebben wij ons gewend tot den commissaris van politie die de juistheid van deze mededeeling bevestigde, en daar bij verklaarde dat zoo wordt gehandeld op bevel van hooger gezag. Wij kunnen de ingezetenen niet ernstig genoeg waarschuwen te zorgen dat zij hun identiteitskaart steeds bij zich dragen en de wielrijders dat zij zich stipt houden aan de verkeersbepalingen, daar zooals uit het antwoord van den commissaris van politie blijkt, de rijwielen in beslag worden geno men. Naar het schijnt is gisteren minstens een 20-tal rjjwielen om deze reden op het politiebureau terecht gekomen. Dat zulks i voor de betrokkenen hoogst onaangenaam kan zijn en hun nadeel kan berokkenen, behoeft geen betoog. Wielrijders hebben het echter aan zichzelf te wijten wanneer zp deze onaangename gevolgen te dragen, krij gen. DRIE BEKEURINGEN IN EENS. Twee personen, die na twaalf uur op straat" waren, kwamen wegens dronken schap op het politiebureau terecht en ble ken ten slotte nog geen identiteitsbewijs te hebben. Ieder hunner kreeg drie proces- senverbaal. Een derde persoonkwam er met twee af, hij was ook na 12 uur op straat en had het bewijs niet bij zich, doch had niet té veel aan bacchus geofferd. De politie maakte weder processenver- baal op wegens verkeersovertredingen, niet voldoende verduisteren en wegens verbóden parkeeren van auto's. Vooral het verkeer blijkt voor velen nog lastig te zijn. KRACHTIGE MAATREGELEN. De politie gaat voort met het op maken van processen verbaal wegens verkeers overtredingen en het niet na komen van verduisteringsvoorschriften door weggebruikers. Heden is men ook begonnen met het laten ledig loopen van rijwielbanden, in dien de berijdex'S zich aan overtredingen schuldig maakten. Helpt ook dit niet, dan zal men overgaan tot in beslag name van de rijwielen. KETTINGHANDEL OP HET SPOOR. Do handelaars maakten winsten van 250 De afdeeling handelsrecherche van het hoofdbureau van politie te Amsterdam is er. in geslaagd op een avond tot twee maal toe een kettinghandel op het spoor te komen. Het eerste geval betrof een handel in zeep, slaolie en melk. Geconstateerd werd dat in de Schinkelstraat uit een woning een partjj van vier doozen zeep, twee doozen zeep vlokken, neger, flesschen slaolie en een kist, inhoudende ongeveer 150 blikjes geconden seerde melk, werden overgeladen op een bakfiets. Met deze bakfiets zou de partij elders worden afgeleverd. De politie Hield den kooper zoowel als den verkooper, die met de bakfiets ter plaatse was aangeko-. men, aan. Het verhoor wees uit dat de goe deren verkocht waren met naar schatting een winst van 250 procent. Bij het onder zoek ter plaatse hadden de ambtenaren van de afdeeling handelsrecherche nog het ge luk een derde persoon aan te houden. Dit was een jongeman die op de fiets nog een doos met negen flesschen slaolie kwam brengen. Deze flesschen behoorden klaar blijkelijk tot de partij, welke op de bakfiets geladen was. Door deze laatste arrestatie kon ook de bron, waarvan de slaolie afkom- .stig was, vastgesteld worden. Wegens over treding der Prrjzenbeschikking en der Distributiewet werd tegen de drie personen proces-verbaal opgemaakt. Denzelfden avond werd voorts bij een kapper in Amsterdam-West een soortge lijke overtreding geconstateerd. Ook daar kwam een bakfiets voor, waarop geladen werd een partij, bestaande uit vier vaatjes groene zeep, elk inhoudende zestig pond, een gros Palrnolive-zeep, honderd stuks toiletzeep en dertig staven 'huishoudzeep. Dat hier wel degelijk van overtreding van de Prijzehbeschikking sprake was, blijkt wel uit het feit, dat een vaatje groene zeep, dat onder normale omstandigheden onge veer 10 kost, hier verhandeld werd voor ruim 20. Ook in dit geval werd tegen koo per en verkooper proces-verbaal opgQ- maakt. Het uitgebreide onderzoek heeft reeds vastgesteld, dat men in beide gevallen te doen heeft met een en denzelfden tusschen- persoon, Voorstellen van B. en W. Voor do eerstkomende raadsvergadering.) AANSCHAFFING LEERMIDDELEN voor Hervormde school. Het bestuur der Hervormde Schoolver- eeniging „Het Mosterdzaad" verzoekt, met verwijzing naar het ingetrokken punt van zjjn verzoek van 5 Augustus 1940, gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaf fing van de deeltjes 5 en 7 behoorende bij de leesmethoden „Lezen leeren" door Wou ters en Van de Hulst. Uit de toelichting van het bestuur en het advies van den Inspecteur van het Lager onderwijs blijkt, dat door uitbrei ding en vernieuwing in den loop der jaren thans leesboekjes worden gebruikt van 4 of 5 verschillende drukken, waarmede klassikaal practisch niet meer te werken valt. Vooral bij' de kleine kinderen leve ren de verschillen groote moeilijkheden op. De kosten worden geraamd op 77. B. en W. stellen voor de gevraagde me dewerking te verleenen. Voor Chr. U.L.O.-schooI. Het bestuur der Chr. School voor U.L.O. te Goes verzoekt om overeenkomstig het bepaalde in artikel 72 der Lager Onder wijswet 1920 de" noodige gelden beschik baar te stellen voor het aanschaffen van de leermiddelen, tot een bedrag, volgens specificatie geschat op 512. Volgens toelichting is aanschaffing der leermiddelen noodig in verband met de toename van het aantal leerlingen met 14 bij het begin van den op 1 September 1940 aangevangen cursus. Uit een nader onderzoek is gebleken, dat in de laatste jaren speciaal in de 4e klasse een belangrijke toename te consta- teeren valt. Zoo bedroeg het aantal leer lingen in deze klassen per 16 Sept. 1937 28, 16 Sept. 1938 34,' 16 Sept 1939 29 en 16 Sept. 1940 46. De aangevraagde boeken houden in hoofdzaak verband met deze toename, zoodat het door het verleenen van de me dewerking de normale eischen aan het stellen van het onderwijs niet worden overschreden. B. en W. zijn dan ook de meening toe gedaan welke wordt gedeeld door den Inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Goes dat weigeringsgronden niet aanwezig zijn, mitsdien stellen zij den Raad voor de gevraagde medewerking te verleenen. UITBREIDING DUVEKOT'S GRAAN HANDEL. In den Raad van 23 October I.I. werd gunstig beschikt op een verzoek van N. V. Duvekot's Graanhandel alhier om aan haar in erfpacht af te staan een stukje ge meentegrond aan.-de J. A. van der Goe'S- kade, teneinde daarop een pakhuis te bou wen. 8 November 1.1. deelde genoemde ven nootschap - nwel mede, dat zij haar plannen heeft gewijzigd, inplaats van een terrein van 8.80 X 12 M. gelijk door den Raad werd toegestaan thans voor het zelfde doel een terrein vraagt ter opper vlakte van 9 x 13 M. Tevens vraagt zij om aan de havenzijde der bestaande kademuur betonpalen te mogen slaan ter ondersteuning van den gevel, die aldaar zal verrijzen, aangezien zij daardoor aanmerkelijke kosten kan uit sparen. De nieuwe gevel zal alsdan 30 c.m. in de haven uitsteken, B. en W. zjjn, na de zaak te hebben be studeerd en de situatie ter plaatse in oogenschouw te hebben genomen, tot de overtuiging gekomen, dat er tegen inwil liging van dit verzoek geen bezwaar be hoeft te worden gemaakt. Aan de buiten- zijdé der kademuur zijn. reeds eenige hou ten palen aanwezig, zoodat de vervan ging daarvan door betonnen palen de situatie, wat de scheepvaart betreft, niet ongunstig zal beïnvloeden. Ook het feit, dat het gebouw ongeveer 0.70 M. dichter bij den rijweg zal komen te staan dan aanvankelijk in de bedoeling lag, levert met het oog op het verkeer h.i. geen be zwaar. Zij geven den Raad mitsdien in overwe ging dit nieuwe verzoek in te willigen voor den tijd van 1 December 1940 tym 30 Juni 1956, zulks tegen een jaarljjk- schen .canon van 0.50 per centiare en verder onder voorwaarde, dat alle schade die door den bouw en door de aanwezig heid van het pakhuis aan gemeente eigendom, met name aan den walmuur, mocht worden veroorzaakt, geheel komt voor rekening van den erfpachter. ONAFGESCHERMDE ZAKLANTAARN. De heer C. v. Z. alhier werd bekeurd wegens het gebruiken van een oriafge- schermde zaklataarn_ TEVEEL VERDUISTERD. Tegen de heer G. E. werd proces-ver- baal opgemaakt omdat hij met een onver licht rijwiel reed. ONVOLDOENDE VERDUISTERD. De heer D. P. v. S. werd verbaliseerd omdat de achterzijde yan zijn woning on voldoende verduisterd was. IDENTITEITSBEWIJS VERGETEN. De heeren J. F. van H. en G. v. d. V., beiden alhier, werden verbaliseerd omdat zij geen identiteitsbewijs b\j zich hadden. RIJWIEL GESTOLEN. A. de B., te Heinkenszand, deed aan gifte van de vermissing van zjjn rjjwiel, dat eenigen tijd onbeheerd had gestaan op een erf van een pand aan de Groote Markt. De heeren „zwijntjesjagers" schijnen steeds brutaler te worden. Plaats een „Kleintje" 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ct. HITLERS GRONDBEGINSEL: LANGE VOORBEREIDING KORTE OFFENSIEVEN. REDE VAN GOEBBELS TE NEURENBERG. Rijksminister dr, Goebbels heeft gister avond te Neurenberg een groote rede ge houden over de politieke en militaire suc cessen, die Duitschland dit jaar heeft be haald. Na eenoverzicht te hebben gegeven van het verloop van den veldtocht in het Oos ten en Westen en gewezen te hebben op de diplomatieke gebeurtenissen, zei dr. Goeb bels De trotsche overwinningen van de weer macht hebben het Duitsche volk het be wijs geleverd, dat het Duitsche /olksleger van thans het beste militaire instrument ter wereld is. Dat geldt in het bijzonder voor de militaire leiding van het Duitsche rijk, die den tegenstanders het initiatief ontnomen heeft. Duitschland, zoo ver volgde de minister, heeft in dit jaar van de grootste militaire successen geleerd, te wachten op den dag, waarop na uiterst grondige voorbereiding de vernietigende slagen op den tegenstander neerkomen. De Führer handelt volgens het grondbeginsel lange voorbereidingen korte offensie ven. Het «Duitsche volk weet uit de ge schiedenis, dat verbitterde tegenstanders zich niet na den eersten slag gewonnen geven. Ook de strjjd om de definitieve vrijheid van het Duitsche rijk en de be vrijding van Europa van de Engelsche voogdjj eischt van het Duitsche volk de uiterste inspanning. Een wereldrijk ver laat het tooneel der geschiedenis niet zon der. verbitterden tegenstand. Sprekende over de Britsche bombarde menten, zei de minister, dat deze geen militair nut hebben. Berijjn heeft nauwelijks een paar schrammen, doch Londen bloedt reeds uit geopende polsaders. Met den leugen van den onbeslisten luchtoorlog tracht Churchill de massa's te Londen ten aanzien van de bittere werke lijkheid zand in de oogen te strooien. Deze grotesk propaganda-leugen is op klas sieke wjjze aan den vooravond van den 9en November ontzenuwd. Volgens een Reuterbericht heeft de Royal Air Force te München de traditioneele verzamelplaats van de oude garde tot puin gebombar deerd. In werkelijkheid, aldus dr. Goeb bels, is, toen de Führer zjjn rede hield, geen Britsch vliegtuig boven München ge weest. De groote aanval van de Duitsche luchtmacht op Coventry daarentegen heeft den Londenschen oorlogstokcrs terdege ge leerd, hoe gevaarlijk het is, het Duitsche rjjk te provoceeren. Op allj onmachtige leugens van de Londensche plutocratie, zoo besloot dr. Goebbels, zal ook voortaan de Duitsche luchtmacht antwoord geven. Lewis treedt at als voorzitter van de C.I.O. De voorzitter van de C.I.O., de Ameri- kaansche vakbonden, Lewis heeft op de conferentie van gedelegeerden der vakver- eenigingen te Atlantic City verklaard, dat hij het voorzitterschap van het vakverbond zal neerleggen. Hjj had, naar hij zeide, zjjn werk- gedaan en zou een dezer dagen zijn functie neerleggen. Lewis heeft, naar men weet, in den ver kiezingsstrijd de partjj van Willkie gekozen en verklaard, dat hij zijn ambt zou neer leggen als Roosevelt zou worden herkozen. Tegemoetkoming In de kleine zeevisscherij vervallen. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van landbouw en vis- scherjj heeft met ingang van 12 Decem ber 1940 de crisis-steunbeschikking 1936 (kleine zeevisscherij) ingetrokken. (Ter toelichting hiervan diene, dat de omstandigheden in het visscherijbedrijf van dien aard zijn, dat slechts een gering ge deelte van de vloot in staat is de vissche- rij uit te oefenen. De besommingen, welke door de vaartuigen worden gemaakt, zijn behoorlijk. De tegemoetkoming aan de vis- schers is in verband hiermede vervallen.) JONGETJE DOOR VALLENDE BALKEN GETROFFEN EN GEDOOD. Maandagochtend is op den hoek van den Gusto.weg en de Marconistraat, op de grens van Schiedam en Rotterdam, een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan een jon getje het leven heeft gekost en waardoor zijn speelkameraadje zoo zwaar werd ge wond, dat voor zijn leven wordt gevreesd. Een vrachtauto uit Schiedam, bestuurd door den chauffeur J. Jans, kwam daar den hoek om. De wagen was geladen met zware balken. In de bocht begon deze lading te schuiven, juist op het moment, dat drie ongeveer tienjarige jongetjes toe liepen. Waarschijnlijk wilden zij meerijden. De bovenliggende balken schoven van den wagen af en troffen een der knaapjes zoo zwaar op het hoofd, dat de schedel werd verpletterd en het kind op slag gedood werd. Een tweede jongen, de tienjarige F. Lock uit Schiedam, werd zwaar gewond. De derde liep van schrik hard weg. Het lijkje is naar het gemeentelijk zie kenhuis overgebracht. Het kon nog niet worden geïdentificeerd. Ook het gewonde ventje, dat eveneens aan het hoofd werd getroffen, is daarheen gebracht en ter verpleging opgenomen. Zijn toestand is zeer ernstig. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Bij de gehouden stemming voor leden van het kiescollege der Ned. Herv, Kerk te 's Heer Arendskerke, werden Ijerkozen de heeren J. Kodde, J. v. d. Maale Mzn. en F. de Ruiter. Bedankt voor Zwolle.; ds. A, T. W. de Kluis te Rotterdam, M@i gesprek Landarbeiders, en werk Het is altijd een genot hoofdbestuurs vergaderingen van de Z.L.M. bij te wonen. Men ziet de kopstukken van den land bouw, uit alle deelen van ons gewest, bij een. Markante,gebruinde en gegroefde koppen op stoere figuren, waarvan vele nog gehuld in het prachtige kleed der vaderen. Men hoort de opvattingen van practisch en theoretisch geschoolde boe ren, wie de adel van hun beroep in de oogen ligtvorsten op him vruchtbare, uitgestrekte gronden, die zij kennen, beter dan wij onze schrijfmachine. Als de grooten der groote landbouw- maatschappij van de groote landbouwpro- vincie, die Zeeland heet, vergaderen, wor den meermalen vraagstukken behandeld, die niet slechts den Zeeuwschen landbouw, maar de samenleving van ons 'gansche ge west raken. Aldus geschiedde weer tijdens de jongste bijeenkomst van het hoofdbestuur, Maan dag j.l. te Goes gehouden. O.a. kwam daar aan de orde het ont slag van landarbeiders, een probleem, waarvan de consequenties reeds Zaterdag in ons blad onder de -aandacht werden ge bracht. Vrjjivel allen, die in de hoofdbestuurs- vergadering over deze belangrijke zaak van gedachten meenden te moeten wisse len, waren het er over eens, dat de Zeeuw- sche boeren moeten trachten hun land arbeiders voor de provincie te behouden, en dat het voor den landbouw in ons ge west zeer schadelijke gevolgen zou hebben als tijdelijk buiten werk gestelde land arbeiders, wellicht voor goed, elders aan werk- en woongelegenheid zouden worden geholpen. Toch ontveinsde men zich niet, dat vele boeren financieel niet in staat zullen zijn allen, die tijdelijk in den Zeeuwschen land bouw een boterham plegen te verdienen, gedurende den winter aan te houden. On danks den besten wil van de Zeeuwsche boeren zal niet voorkomen kunnen worden, dat het aantal werkloozen in onze pro vincie gedurende de wintermaanden uit den landbouw zal worden aangevuld. Naar aanleiding van deze kwestie wezen insiders als mr. Dieleman, waarnemend commis saris der provincie en ir. De Vink, inspec teur der werkverruiming, erop, hoeveel nuttig, loonend werk, in den vorm van' ruil- verkaveling, égalisatie van gronden, enz. in ons gewest nog op uitvoering ligt te wachten. De heer Vink gaf zelfs te ken nen, dat Zeeland voorloopig best twee dui zend mannen zou kunnen gebruiken om de meest dringende verbeteringen op onzen bodem aan te brengen Deze ver beteringen kunnen volgens ir. De Vink niet worden opgevat als objecten, opge spoord om lediggangers bezig te houden het zijn wel degelijk werken om met vrije, geroutineerde krachten te worden ge maakt. Ligt in deze uitspraak van een deskun dig man als ir. De Vink piet d e oplos sing van het moeilijke vraagst k der land- arbeide s, die, omdat wij in ons land nu eenmaal behalve een zomer, een winter hebben, omdat onze landbouw een hoog, maar ook een laagseizoen kent, nooit een volle jaartaak kunnen vinden? Tijdens de vergadering va het hoofd bestuur der Z.L.M. kwam dit o.a. tot uitin in waardeerende opmerkingen je gens de bezettingsautoriteiten, voor de wjjze waarop deze geneigd zijn te helpen, om deze materie in andere b;.nèn te leiden dan in het verleden het geval was. Landarbeiders, die, omdat hun taak nu eenmaal niet anders is, sléchts gedurende een bepaald gedeelte van het jaar den bodem van hun geboortestreek bewerken, dienen na beëindiging van hun taak niet naar het stempellokaal te worden verwe zen. Zij dienen, als het maar eenigszins anders kan, ook niet te worden verwijderd van den grond, die deze mannen in het hoog-seizoen niet kan missen. Zij dienen niet, als werkloozen, met wier lot wij be gaan heeten te zjjn, tegen een bescha mend loon, met allerlei, expres voor hen uitgedachte werken en werkjes bezig ge houden te worden. MaarZij moeten in de gelegenheid worden gesteld als vol waardige werkers, tegen het (toch al niet te hooge) loon, dat zjj voor hun landwerk krijgen, na hun gewone taak den Zeeuw schen bodem, die hun lief is, en die voor de gemeenschap veel meer waard is dan zjj beseft, in de beste conditie te brengen, „Voor twee duizend man is in onze pro vincie voorloopig werk". Welnu dit werk worde uitgevoerd Niet door gedwongen stempelaars, die de zweep der samenleving achter zich hooren knallen niet door be dreigden, die, als ze iets doen, iets meer verdienen dan in het geval dat zij niets doen niet door mannen, die beseffen dat zjj maar bezlig worden gehouden, en die naast hun uitkeering vergoeding krijgen voor schoenen, flets en sljjtage aan klee ding. Maar door mannen, cïie zich tot dat werk aangetrokken gevoelen, omdat zij bij den grond behooren omdat zjj hem ken nen omdat hij hun gezinnen voedt. Het schoone nuttige werk, dat in Zee land op uitvoering wacht, behoeft, als wjj ons ondersteunings-systeem omwerken, zoodoende niet veel meer te kosten dan in het geval het in werkverschaffing zou worden uitgevoerd. Mede daarom de hand aan dezen Zeeuw- Scher ploeg Marktberichten Groente-veiling. MIDDELBURG, 18 Nov. Veldsla 3—6, Spinazie 812, spruiten 420, witlof 18— 32, koolrapen 12, breekpeen 13, andij vie 2, uien 67, kroten 24, savoye kool 24, roode kool 25, boerenkool 23, witte kool 34,5, Chineesche kool prei 3—4,5 ct, alles per kg. Peen 3,54, rapen 12, kroten 12,5, selderie 1—5, knolsel derij 14, peterselie 1, rammenas 1,53, alles per bos. Bloemkool 215, andijvie 1 2, kropsla 16,5, [(Ongecorrigeerd.),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2