Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche» Goesche en Breskensche Courant Verantwoordelijkheid voor den oorlog rust op Engeland. De nagedachtenis van sergeant Andries Willem Swart geëerd. 183ste JAARGANG NUMMER 269 DINSDAG 19 NOVEMBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS; 18 cent per week of f2.30 per kwartaal. Franco per post f 2-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1-5 regels f 1.50, Iedere reget meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f0.50, ledera regel meer 10 ei. (max. 8 regels)» POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG), Dit nummer bestaat uit twee bladen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R 0 E. INGESTELD DOOR DE -VEREENtGINO „DE N ED ERIANDSC HE D AG B L A DP E R g" Mussolini spreekt voor de fascistische partij. „MEN HAD DEN VREDE KUNNEN REDDEN", De spil geen ijdel woord. Ter gelegenheid van aen vijfden ver jaardag der volkenbondssancties tegen Ita lië heeft Mussolini gisteren de directoriën van de provinciale federaties der fascis tische partij in het Palazzo Venezia bijeen geroepen. De Duce heeft bij deze gelegen heid een belangrijke rede gehouden, waar in hij allereerst vaststelde, dat de 18de November 1935 een. beslissende datum is in de geschiedenis van Europa. Op dien dag begon de scheiding, die na het compromis van Mllnchen moest eindigen in den oor log, welke Frankrijk en Engeland Duitsch- land verklaard hebben. Men mag nooit vergeten, dat het initiatief tot den oorlog is. uitgegaan van Londen en eenige uren later-is gevolgd door dat van Parijs. Pc verklaar plechtig en zonder vrees, dat ik ooit gedementeerd zal worden, dat de ver antwoordelijkheid voor den oorlog uitslui tend op Engeland rust Men had den vrede kunnen handhaven, als niet Engeland, met de volledige toestemming van Frankrijk, in plaats van de verdragen op constructieve wijze te herzien, was begonnen met zijn omsingelingspolitiek, welke niet ten doel had de Polen in het bezit van het vol komen Duitsche Dantzig te laten, maar He herrijzende politieke en militaire macht van Duitschland neer te slaan. Men had den vrede kunnen redden, als Engeland niet alle toenaderingspogingen had afgewe zen, toenaderingspogingen, gedaan door Duitschland dat zelfs een vlootverdrag had geteekend waardoor het op dit gebied duidelijk en blijvend in de minderheid was gebracht. Sedert 10 Juni zijn meer dan vijf oor logsmaanden voorbijgegaan, maanden van oorlog, die werd uitgevochten -op verre en vele gronden, te land, ter zee en in de lucht, in Europa en in Afrika. Staat mij toe uiting te geven aan mijn bewondering voor de Italianen, die thans het voorrecht hebben te strijden. Aan het Alpenfront en het Afrikaansche front heeft het leger aan getoond, dat zijn moreel zoo goed is als wjj maar kunnen wenschen. Britsche nederlaag volkomen. De Engelsche nederlaag in Britsch Soma- liland was volkomen. Evenals te Duin kerken zijn de Engelschen uit Berbera ge vlucht. De strijdkrachten in ons Afri- kaansch imperium, .namen, overal het ini tiatief terwjjl de Engelsche pogingen tot het uitlokken van binnenlandsche opstan den jammerlijk mislukten. Ook in Li bye hebben wij aangevallen en de bliksemsnel le bezetting van Sidi el Barrani moet niet als het eind maar als hetbegin worden beschouwd. Het volk kan terecht trotsch zijn op de heldendaden van Italiaansche officieren en manschappen op het land- front. De marine doet in stilte en vaak op heldhaftige wijze haar plicht op ver scheidene zeeën en oceanen, vanaf den Indischen tot den Atlantischen oceaan. En wat het materiaal betreft, iedere maand komen uit onze fabrieken vijf maal zooveel machines als voor den oor log. Binnenkort aldus Mussolinie zul len wij, dank zjj den massalen aanbouw van nieuwe types, misschien aan den spits staan en zeker de modernste machines van de aridere landen.- Mussolinie stelde vervolgens vast, dat de Italiaansche legerberichten het resultaat zjjn van nauwkeurige waarnemingen. De aanval op Tarente. In dit verband herinnerde de Duce voorts aan het bericht over de actie der Britsche torpedovliegtuigen ih de haven van Tarente. Er zijn inderdaad drie sche pen .getroffen, doch geen enkel is tot zinken gebracht en aan slechts één schip is, zooals in het legerbericht werd gemeld, schade toegebracht, die herstelwerkzaam heden van vrij langen duur vergt. Volgens de eenstemmige meening 'der technici zul len de beide andere weldra weer voor hun oorspronkelijke besterflming dienst doen. Het is onjuist, dat twee andere oorlogs schepen en twee hulpschepen tot zinken gebracht of getroffen of zelfs maar licht beschadigd zouden zjjn, Het is een bewijs aan kwaden trouw, indien men een succes, dat door ons het eerst erkend werd, ver groot en met zes vermenigvuldigd. Onze deelneming aan den oorlog heeft aangetoond, dat de spil geen jjdel woord was of is. Vanaf Juni tot heden is onze samenwerking met Duitschland waarlijk een kameraadschappelijke en totalitair. Wij rukken schouder aan schouder op. Deze alliantie tusschen de beide volken wordt steeds nauwer en breidt zich tot steeds meer terreinen van militaire, economische, politieke en geestelijke werkzaamheid uit. Ten aanzien van het heden en de toekomst is de eenheid van inzicht volkomen. Mijn ontmoetingen met den Führer zijn slechts de bekrachtiging van deze volledige een heid van opvatting. Wanneer ik den Führer ontmoet,.zie ik in hem niet alleen liet hoofd en den schep per van het groote Duitschland, den opper sten bevelhebber van de legers, maar ik zie in hem vooral den bezieler van de na tionaal-socialistische beweging, den revo- lutionnair, die het Duitsche volk heeft wakker gemaakt en het heeft gemaakt tot den voorvechter van een nieuwe wereld opvatting, die onbeperkt, gelijk is aan de opvatting van het Italiaansche Fascisme. De gelijkheid van inzicht is het resultaat van- deze revolutionnaire stelling, zij is de vrucht van de ontmoeting van twee revo luties, welke zoowel op internationaal, als op maatschappelijk gebied, nauwelijks be gonnen zijn. Alles wat .betrekking heeft op de ontwikkeling van het driemogendheden- pact in het Westen, of in het Donaubekken is in gemeenschappelijk overleg gebeurd. Dit geldt o.m. voor hetgeen de toekom stige positie van 'Frankrijk betreft. Geen rancune-vrede. Reeds thans is het duidelijk, dat de spil geen repressaille- of rancünevrede wil ves tigen, het ligt echter voor de hand dat aan zekere eischen moet worden voldaan. Deze meer dan wettige eischen konden het voorwerp vormen van besprekingen, zelfs voor den ooidog, wanneer men ons niet gesteld had tegenover een even belachelijk als tragisch „nooit". Toen men toespelin gen maakte op een opheffing van dit „nooit", was het reeds te laat. Italië had reeds m Mei 1939 zijn weg gekozen. De teerling was geworpen. Maar juist op grond van hun wettigen aard zullen onze eischen zonder compromis of tijdelijke op lossingen moeten worden ontvangen, want wij verwerpen die reeds thans op catego rische wijze. Na deze algeheele opheldering zal het echter -.mogelijk zijn om binnen 1 het kadèr van het nieuwe Eui'opa, in het leven geroepen door de spil, een nieuwe hoofdstuk te openen in de ge schiedenis. der betrekkingen tusschen Italië en Frankrijk, welke geschiede nis zoo bewogen is geweest. Het is overbodig te bevestigen dat de vrede, evenals de wapenstilstand gemeen schappelijk zal zijn voor de spil. Om de broederschap der Duitsch-ïtaliaan- sche wapenen te bekrachtigen heb ik den Führer verlof gevraagd tot een rechtstreeksche deelneming van onze vliegtuigen en duikbooten aan den slag tegen Groot Brittannië en daarin is toegestemd. Ut voeg hieraan onmid dellijk toe dat Duitschland onze me dewerking niet noodig had. De cijfers der door Duitschland be reikte productie van vliegtuigen en duikbooten zijn uitzonderlijk en stijgen nog steeds. Intusschen ben ik den Führer dankbaar dat hij mijn aanbod heeft aanvaard. Griekenland haat Italië. Vervolgens sprak de Duce over „den geniepigen vijand" Griekenland. Eén ding dat zonder twjjfel sommige Italiaansche klassisi'sten, die bij hun tijd ten achter zjjn, zal verbazen, moet worden gezegd de Grieken haten Italië als geen ander volk Het' is een haat, die op het eerste oog on verklaarbaar' lijkt, maar hij is algemeen, diep en ongeneeslijk in alle klassen, in de steden en dorpen, hoog en laag, overal. Op dezen haat, die men grotesk kan noemen, is de Grieksche politiek van deze laatste jaren gegrondvest geweest. Een politiek van volstrekte medeplichtigheid met Groot-Brittannië. Dit kon niet anders zijn, gezien het feit dat de koning een Engelschman is, de politieke klasse En- gelsch en de beurs in letterlijken en fi guurlijken zin Engelsch is. Uit de documenten die door den Duit- schen generalen staf in Frankrijk te Vitry la Charité zijn gevonden, blijkt dat Grie kenland sedert Mei al zijn lucht- en vloot- bases aan de Franschen en Engelschen had aangeboden. Aan dezen toestand is een einde gemaakt op 28 October toen on ze troepen de Grieksch-Albaansche grens zijn overgetrokken. De strjle bergen van Epirus en hun modderige dalen leenen zich niet tot een bliksemoorlog, zooals zij die onverbeterlijk trouw zijn aan de stra tegie die vlaggetjes op kaarten prikt, zou den beweren. Geen enkele daad, geen enkel woord van mijzelve of van de regeering en van geen enkel verantwoordelijk ele- nient had een bliksemoorlog laten ver wachten. De oorlog begint nog pas, wij hebben voldoende mannen en middelen om iederen Griekschen weerstand te vernietigen. De Engelsche hulp zal niet kunnen verhinde ren dat dit vastberaden besluit ten uit voer wordt gelegd en zal de Hellenen de ramp niet kunnen besparen, die zij hebben gewild, en die zij bewezen hebben te ver dienen. Iets anders denken of twijfelen beteekent mij niet te kennen. Eenmaal be gonnen laat ik niet los tot aan het einde. Ik heb het reeds bewezen en wat er ook gebeuren zal, wat er ook gebeuren kan, ik zal het nogmaals bewijzen. De 372 dooden, de 1081 gewonden, de 650 vermis ten der eerste tien dagen strijd aan het Hij sneuvelde op een eenzamen post in een Drentsche kazemat. Zondagmiddag is op plechtige en indruk wekkende wijze op 'de r.k. begraafplaats te Meppel een eenvoudig monument ont huld op de laatste rustplaats van wijlen sergeant Andries "Willem Swart, die op 10 Mei in een kazemat voor zijn vaderland het leven liet. De jeugdige Swart woonde te Enschede, doch verbleef voordien gerui- men tijd te Middelburg, waar zijn ouders wonen. Andries Swart heeft op den eersten oor logsdag moedig en dapper stand gehouden. Geruimen tijd bezette bij een eenzamen post. Hij dacht niet aan terugtrekken. Hij bleef doorvechten, tot zijn dood. De officieren en manschappen van het regiment waartoe Andries Swart behoorde, hebben een comité gevormd om op het graf van den gesneuvelde een waardig ge- denkteeken op te richten. Zondag had de onthulling van dit gedenkteeken plaats. Onder de vele aanwezigen bevonden zich o.m. de commissaris der provincie Drente, de burgemeesters van Meppel, Staphorst, de commandant van den opbouwdienst ter plaatse met officieren en manschappen, vele familieleden van den gevallene en verte genwoordigers van diverse r.k. organisa ties. Een r.k. kerkkoor liet gewijden zang hooren. De eerste spreker, J. Poortman, zeide: „Nu wij hier staan rond de plaats, waar Andries Willem Swart rust, beseffen we wel zeer diep hoe weinig woorden hier be- teekenen tegenover het offer, dat hij voor ons gebracht heeft. Het is dit besef voor de grootte van zijn offer geweest, dat ons samengebracht heeft in stillen eerbied voor dezen vaderlander, die op dien tienden Mei vriend'- en "tegenstander het - hoofd heeft doen buigen voor zijn heldenmoed en va derlandsliefde, toen hij daar stond op den vergeten post, waar hij viel. Voor hem had de dood geen verschrik king, omdat zijn geloof hem droeg." (Foto Pax Bolland. Nadat het doek van het monument was getrokken, verklaarde spr. het gedenktee ken voor onthuld. Spr. droeg het aan da' familie over. De heer Jonker uit Oudehom, oud-strijd makker van sergeant Swart, getuigde van de warme vriendschap onder de jongens van de kazemat „Oosterboer". Spr. legde een groote krans met rood wit blauwe lin ten op het monument. De commandant van den opbouwdienst te Meppel bracht een laatsten groet aan den gevallen makker, daarbij een bloem stuk op het graf leggende. Verder spraken pastoor Van Benthem te Assen, oud-kapelaan te Enschede, die vroeger met den overledene heeft samen gewerkt, en kapelaan H. A. Demmers te Enschede. Een broer van den overledene sprak eed dankwoord namens de familie. Nadat pastoor v. d. Meer te Meppel dei plechtigheid met gebed had gesloten, defi leerden de manschappen van den ophouw- dienst langs het monument, daarmede een laatsten groet brengend. Het gebruik van de Nederlandsche vlag. NIET VOOR POLITIEKE DOELEINDEN. Tér aanvulling van het bericht betref fende het gebruik van de Nederlandsche vlag als partijvlag, volgt hieronder de volledige tekst van het schrijven van den S.S. brigadeführer Rauter aan den secre taris-generaal van het departement van justitie. Dit luidt als volgt „Ik heb geconstateerd, dat de Nederland sche nationale vlag door de „Nederland sche Unie" als partijvlag gevoerd en in haar samenstel van kleuren voor propa- ganda-doeleinden gebruikt wordt. De Nederlandsche nationale vlag is ech ter symbool van het Nederlandsche volk in zijn geheel en staat buiten den strijd der politieke partijen. Ik verzoek u daarom, dén Nederland- schen partijen het voeren van de nationale vlag en het gebruik daarvan voor partij politieke doeleinden, in het bijzonder het Mjschen op partijgebouwen, bureaux enz. te verbieden. Overtredingen worden door de „Sicherheitspolizei" gestraft. Ik verzoek u de procureurs-generaal en de onder hen ressorteerende politieautoritei ten daarvan in kennis te stellen"; Weer vreemde vliegtuigen boven Yoego-SIavlë. Reeds zestig maal werd de grens geschonden. Bij Bitolj (Manostir) zijn gistermiddag drie jachtvliegtuigen, die uit Lerin kwamen en wier onderseheidingsteekenen overge- verfd waren, opnieuw over de Yoegoslavi- sche grens gevlogen. De toestellen, die waarschijnlijk van Grieksch-Engelsche na tionaliteit waren, cirkelden eenige malen boven Yoegoslavlsch gebied en bogen toen weer in Zuidelijke richting af. Van welingelichte zijde wordt te Belgra do verklaard, dat de Yoegoslavische grens in den loop vanhet Italiaansch-Grieksche conflict tot dusver tegen de zestig maal door buitènlandsche vliegtuigen geschon den is. front van Epirus zullen gewroken worden. Mussolini besloot zijn rede als volgt Niets bestaat en niets anders mag be staan dan het hoogste doel waarvoor wij de wapens hebben opgenomen. Duitschers en Italianen tezamen vormen een blok van 150 millioen vastberaden en eensgezinde menschen,' die stevig voet aan den grond hebben, vanaf Noorwegen tot Libye in het hart van Europa. Dit blok heeft de over winning reeds in handen. ENGELSCHE LUCHT- AANVALLEN OP ONS LAND. Omtrent de aanvallen van Engelsche vliegers op ons land in de nachten van Zaterdag op Zondag en van Zondag op Maandag zijn ons de volgende bijzonder heden medegedeeld. De Engelsche aanval len hebben een heele serie Nederlandsche plaatsen ten doel gehad. De meeste ge worpen bommen zijn op het vrije veld of in het water terecht gekomen, hetgeen aan het hooge vliegen der Engelschen te danken moet zjjn. Een aantal Engelsche bommen echter is op woonhuizen terecht gekomen. Ongeveer een dozijn woonhuizen is geheel of zoo goed als geheel vernield. Eenige andere huizen leden schade door luchtdruk en bomscherven. Ook is er veel schade aan broeikassen. In een kustplaats werd van groote hoogte mitrailleurvuur afgegevèn. In totaal zijn er drie personen gedood en acht gewond, van wie drie zwaar. Een Engelsch vliegtuig is door het af- weervuur neergeschoten. Ongekeurde pootaardappelen. KUNNEN WORDEN UITGEVOERD NAAR FRANKRIJK EN BELGIË. De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij heeft bepaald, dat ongekeurde poters kunnen worden uitgevoerd naar Frankrijk en Bel gië. Dit is van toepassing tot en met 30 April 1941. Meteorologische meetinstrumenten. EEN BEKENDMAKING. In den laatsten tijd komen in Neder land talrijke meteorologische meetinstru menten naar beneden. Deze toestellen, „ra diosonde" genoemd, zijn kleine blikken trommels, waaraan meestal een antenne draad, een klein valscherm en resten van. een gummi luchtballon, alsmede een bege leidende brief bevestigd zijn. De vinders van zulke meetinstrumenten moeten, zoo is het voorschrift van Duitsche zijde, hun vondst zoo snel mogelijk den bevoegden burgemeester of den naastbjjzijnden Neder- landschen politiepost waarschuwen. De bur gemeester of de politie doen de gevonden meetinstrumenten dan bergen en verder transporteeren. Indien de vinder zjjn naam en adres, de juiste vindplaats en de juiste tijd van "do vondst bjj zjjn. melding aan burgemeester of politie opgeeft, wordt hem, indien de meetinstrumenten onbeschadigd in handen van den afzender komen, de op het bege leidende schrijven genoemde belooning uit betaald. Distributie van peul vruchten aangevangen. Een pond erwfen op bon 56. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij deelt mede, dat op Dinsdag 19 November a.s. een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van peulvruch ten. Zooals reeds eerder werd bekend ge maakt, wordt onder peulvruchten verstaan alle voor menschelijke consumptie ge schikte soorten groene erwten, spijterwten en grauwe erwten, capucijners, witte boo- nen, bruine en andere gekleurde boonen. Aanvankelijk zullen slechts groe ne erwten, spliterwten en wellicht ook capucijners worden beschik baar gesteld. De distributie zal plaats vinden op na der aan te .wijzen bonnen van het alge meen distributiebónboekje, welke geduren de een bepaalde periode recht zullen geven, op het koopen van een bepaalde hoeveel heid peulvruchten. Voor de eerste periode, welke loopt van Dinsdag 19 November a.s. tot en met 16 December, is bon 56 van het algemeen distributiebonboekje aangewezen, tegen afgifte waarvan men derhalve Yz k.g. peulvruchten bij den winkelier zal kunnen betrekken. Personen, die op medische gronden be hoefte hebben aan een extra rantsoen peulvruchten, kunnen zich hiertoe onder overlegging van een gecontroleerd medisch attest tot den plaatselijken distributie- dienst wenden. Ziekenhuizen, sanatoria e.d. zullen op aanvrage toewijzingen ontvangen op basis van 100 van het normale verbruik. In een afzonderlijke publicatie zjjn na dere bijzonderheden, welke voor detail listen, grossiers en houders van hotels, ca- fé's, restaurants e.d. van belang'zijn, ver meld. MENGVERB0D VOOR BOTER. Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat het met ingang van Maandag j.i. verbo den is, boter met margarine te vermengen; Dat de productie van melange den laat sten tijd van vrijwel geen beteekenis meer was, blijkt wel uit het feit, dat deze pro ductie teruggeloopen is tot ongeveer 5000 kg. per week. Tengevolge van het meng- verbod zal derhalve voortaan geen melanga meer verkrijgbaar zijn;

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1