Provinciate Zeeawsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Aanvallen op Londen heviger. 183ste JAARGANG NUMMER 268 MAANDAG 18 NOVEMBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 18 cent per week of f2.30 per kwartaal. Franco por post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Var, 1-5 regels f 1.50, Iedere rage! meer 30 eont. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f0.50, Iedere regel meer 10 et (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen De hevigste sedert de verscherping der actie. De aanval op Coventry. De Engelsche berichtendienst noemt den jongsten aanval, die in op voor den oorlog belangrijke doelen te Londen is onderno men, het hevigste bombardement op de hoofdstad sedert de verscherping van den luchtoorlog, zoo meldt het D.N.B. uit Ber lijn. Omtrent den Engejschen aanval op Ham burg wordt vernomen, dat, behalv.e ver scheidene paviljoens, van een. ziekenhuis nog twee lazarets, zes scholen en een ker kelijk. gebouw door bommen zijn getroffen. Verder zijn ettelijke woonhuizen vernield en een groot aantal beschadigd. Er zijn ver scheidene dooden en gewonden onder de burgerbevolking. Bij Lowestoft aan de Oostkust van En geland is Zaterdag een schip van 4000 6000 ton, deel uitmakende van een groot, krachtig beschermd convooi, in duikvlucht door Duitsche gevechtsvliegtuigen hevig gebombardeerd. Viër treffers aan den scheepswand en op het schip maakten-, dat het vaartuig stopte. De Duitsche vliegers konden nog waarnemen, hoe het schip steeds meer slagzij maakte, zoodat het als -verloren moet worden beschouwd. Talrijke Duitsche bommenwerpers vielen vanmiddag andere Engelsche scheepsdoelen met suc ces aan. Twee schépen van 2000 ton wer den gebombardeerd en een tankboot van 8000 ton werd in duikvlucht aangevallen. Duitsche 'gevechtsvliegtuigen en jagers zijn Zaterdagmiddag naar Engeland gevlo gen en hebben bommen geworpen op Lon- den-Southend, Hastings en Southampton, Du.itsche jagers, die inmiddels zijn terugge keerd rapporteerden, dat zij geen slag heb ben behoeven te leveren, aangezien e» geen Engelsche jagers waren opgestegen. Duitsche verkenners, die Zaterdag naar Engeland onderweg waren, konden als ge volg van de nachtelijke bombardementen hoven Londen zware branden' in de City en de monding van de Theems waarnemen, waar weer vitale bedrijven en deelen van docks werden getroffen. Een voltreffer ver woestte, zooals duidelijk werd gezien, het Goods-shed-station nabij Paddington in Londen en rukte een groot deel van de Tails open. Een andere groote brand werd waargenomen in de haven van Southamp ton. Zooals reeds gemeld is hebben vijande lijke vliegers Vrijdagnacht bijna uitslui tend aanvallen op Hamburg gedaan, waar alleen woonhuizen en ziekenhuizen zijn ge troffen. Deze overval op de vreedzame Duitsche stad zal, aldus verwacht men te Berlijn, naar het D.N.B. verneemt, gewroken wor den, zooals de overval op München zijn ver gelding vond in den aanval op het indus triecentrum Coventry. Naar het D.N.B. verder verneemt, is Zaterdagnacht wederom een aanval op Co ventry ondernomen, zij het odk niet op zoo groote schaal als in den .voorgaanden nacht. Bovendien is Londen opnieuw aan gevallen. Ettelijke honderden Duitsche vliegtuigen hebben verscheidene honderd duizenden kg. bommen op de Britsche hoofdstad laten vallen. Volgens de tot dusverre ontvangen be richten heeft de Duitsche luchtmacht gis teren en in den afgeloopen nacht zeven toestellen verloren; de Britsche veertien. DUITSCHE WEERLEGGING VAN ENGELSCH BERICHT. De Engelsche berichtendienst beweert, dat 't Britsche luchtwapen Zaterdag overdag petroleum raifinaderijen te Keulen, Bre men en aan het DortmundEemskanaal aangevallen heeft. Officieel wordt te Ber lijn verklaard, aldus het D.N.B., dat dit De „Lange Jan" van Weert is door den storm van zyn bovenstuk beroofd. (Foto Het Zuiden.) bericht in alle opzichten verzonnen is. Men brengt in herinnering, dat het.sedert den luchtslag in de Duitsche bocht van December j.l. niet meer tot de gewoonten van het Britsche luchtwapen behoort over dag aan te vallen. Als dit Britsche bericht voorts meldt, dat van dezen aanval drie vliegtuigen niet teruggekeerd zijn, dan is dat blijkbaar een poging om door een der gelijke ërkenning van verliezen een overi gens ongeloofwaardig bericht aannemelijk te maken. In werkelijkheid zijn Zaterdag overdag boven Duitsch gebied geen vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. De ver liezen van den tegenstander ontstonden uitsluitend in de nachtelijke 'uren. De Britsche berichtendienst is hiermede op nieuw op een onwaarheid betrapt. DE AANVAL OP COVENTRY. Naar de Engelsche berichtendienst meldt, is thans officieel bekend gemaakt, dat bij den nachtelijken aanval op Coventry twee honderd menschen gedood en 800 gewond werden. Naar de Engelsche berichtendienst voorts meldt, heeft een correspondent van de Engelsche radio, die een bezoek, heeft ge bracht-aan Coventry, medegedeeld, dat de schade in Coventry- werkelijk niet meer valt te overdrijven. Eenzaam en verlaten is hij vele kilometers lang daar,, waar vroeger straten en wegen waren, met zijn auto langs bomtrechters en groote hoopen glas gereden. Coventry, de eens „zoo groo te industriestad" is thans een eenzame en verlaten plaats. In de groote eenzaamheid ontmoette hij tenslotte een jongen man. Zij hadden beiden dorst. Pas na lang zoe ken vonden zij rog een gespaard gebleven café, waarin men hun nog een glas bier kon verschaffen. Talrijke bewoners van Covertry hebben de stad reeds verlaten. Het gebrek aan rijdende keukens is groot. Noodweer In Spanje en Frankrijk. De geheele Noordkust van Spanje wordt nog steeds door' hevige regens en zware stormen geteisterd, waardoor de scheep vaart groote nadeelen ondervindt. De vis- scherij is reeds sedert acht dagen als ge volg van de ruwe zee totaal gestaakt. De telefoon- en telegraafverbindingen tus- schen Vigo, Lissabon en Madrid waren Za terdagavond als gevolg van het noodweer urenlang gestoord. Indien de regen niet ophoudt, vreest men dat overstroomingen van catastrophalen omvang zullen ontstaan. Voor zoover de oogst nog niet is binnen gehaald, wordt hij als verloren beschouwd. Ook uit La Coruna wordt een hevige storm gemeld, die af en toe het karakter van een cycloon aannam. Groote gebieden in de omgeving van de stad zijn .verwoest. In La Coruna zelf werden talrijke daken door don storm meegesleurd, boomen uit den grond gerukt en licht- en telefoonlei dingen vernield. Talrijke personen liepen verwondingen op. In de haven stuwde de storm het water zoo hoog op, dat de lager gelegen deelen van de stad overstroomden. De brandweer en de vrijwillige hulpdienst der falanx zijn urenlang bezig geweest met het riemen van veiligheidsmaatregelen. Ook boven Madrid en omgeving is een wolkbreukachtige regen losgebroken, die vergezeld ging van een zwaren storm. Vooral aan de electrische leidingen werd groote schade aangericht. De Madrileen- sche' brandweer moest vele onder water geloopen kelders leegpompen. De tram- en metroverbindingen waren gedurende ver scheidene uren verbroken. Talrijke perso nen werden gewond. Urenlang stonden de Madrileensche hoofdstraten, de Calvo So- telo en de Generalissimo, onder water. Hevige stormen over Boulogne sur Mer. Zaterdagavond heeft te Boulogne sur Mer (Frankrjjk) een hevige storm ge woed, die voorafgegaan was door een korte aardbeving. Door het noodweer werd in alle deelen der stad groote schade aange richt. Op verscheidene plaatsen werden de daken van de huizen gerukt, vensterruiten ingedrukt en muren omvergeworpen. Tal rijke telegraaf- en telefoonleidingen werden vernield. Op een enkele plaats werden alleen al dertig groote boomen door den storm geveld. Door een wolkbreuk, die iets later begon, werden groote oppervlakten weiland in de omgeving van de stad ovex-stroomd'. Een aantal gezinnen is dakloos. De schade wordt tot nu toe op verscheidene millioe- nen fransche francs' geraamd. Wolkbreuken in Brazilië. Zware wolkbreuken hebben groote over stroomingen veroorzaakt in de stad Mira- cema (Brazilië) en daar 20 huizen ver woest, waaronder het raadhuis. Voorts zijn groote voorraden levensmiddelen vernietigd. Tot dusver heeft men verscheidene dooden en gewonden geteld. De lichtvoorziening en het weg- en treinverkeer zijn'onderbro ken. Meer textielproducten op punten. SPECIALE VERGUNNINGEN VOOR BABYKLEEDING. Natuurzijde én luxe stoften, regenkleeding uit gummi ver vaardigd en zijden handbrei garens niet meer vrijgesteld. De directeur van het rijksbureau voor de distributie van textielpi'oducten door defx handel, daartoe gemachtigd door den se cretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, deelt mede, dat hij de lijst van vrijgestelde textielproducten van 31 Juli 1940 met ingang van Zaterdag als vlogt heeft gewjjzigd. Niet meer vrijgesteld, doch op punten gewaardeerd en alleen verkrijgbaar op de te.vtielkaart en eventueel op speciale ver gunning zyn de volgénde artikelen: 1. Geheel uit natuurzijde geweven, ge breide en tricot stoffen, en daaruit ver vaardigde artikelen, boven- en onderklee- ding, inclusief kousen en sokken. 2. Crêpe georgette, crêpe mousseline, organdi, opal, glabatist, velours chiffon, brocaat- en lamestoffen, cissele, en daaruit vervaardigde bovenkleeding. 3. Kleeiling, luiers en benoodigdheden voor babies en kinderen, die op 5 Augus tus 1940 den leeftijd van S jaar nog niet hebben bereikt. Deze .artikelen zullen van heden af uitsluitend op speciale vergun ningen door de plaatselijke distributie dien sten alleen wonden afgegeven op vertoon van de distributiestamkaart van het kind. 4. Regenjassen, regenmantels en regen capes uit gummi of gegurnmeerde stoffen vervaardigd. 6. Handbreïgarens vervaardigd uit na tuurzijde, kunstzijde, celwol, niêlkwol enz., uitgezonderd de kleine opmaak voor hand- werkdoeleimjen, zooals strengetjes, klu- wetjes en smoeltjes. De waardeering op punten van boven staande artikelen, an/of de verkx-ijgbaax-- stelling op speciale vergunning zal aan de detailhandel woi'den bekend gemaakt door bovengenoemd rijksbureau. Tot zoo lang is de vei'koop van deze artikelen aan het publiek verboden. LINOLEUM, ZEIL ENZ. VALLEN ONDER DE DISTRIBUTIE. In het verordeningenblad zijn opgenomen besluiten van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, waarbij als distributiegoe deren in den zin van artikel 4 der Dis- tributiewet worden aangewezen alle soor ten van linoleum, viltzeil (bedx-ukt vilt- papier), vloerzeil, oude materialen erx af valstoffen. SPECERIJEN, UIEN ENZ. ZIJN CRISISPRODUCTEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart zijn als crisisproducten, in den zin van artikel 1 der Landbouw- crisiswet mede aangewezen specerijen, gember, jeneverbessen en uien. Het gezinsonderhoud van gezinnen van Duitsche militairen enz. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsclie gebied heeft een besluit uit gevaardigd betreffende de kostwinnersver goeding voor de- in het bezette Nederland- sche gebied wonende naastbestaanden van degenen, die in dienst van de Duitsche weex-macht, SS, rijksarbeidsdienst enz. zijn opgeroepen. Inlichtingen hieromtrent ver strekken de ambtelijke Duitsche inlieh- tingenbureaux "alsmede de bureaux van de gevolmachtigden van den Rijkscommissaris in de provincies en de plaatselijke afdee- lingen der N.S.D.A.P. Britsche brigade In zandstorm omgekomen. Uit Rome meldt Transcontinent. MiSt welke buitengewone moeilijkheden van kli maat en weersgesteldheid de oorlogvoe ring in Afrika te kampen heeft, blijkt uit een bericht van het Noord-Afrikaansche front over den ondergang van een geheele Britsche brigade in een zandstoi-m. In de Italiaansche linies heeft men van gevan genen vernomen, dat deze gemotoriseerde Britsche brigade van Mersa-Matroek naar het Zuid-Westen en wel naar de oase Sjiwa gestuurd was. In de omgeving van El Quantara schijnt zij des nachts den weg te zijn kwijtgeraakt, hoewel zij met schijnwerpers reed, en den volgenden dag werd zij door. een zwaren zandstorm een z.g. Ghibli overvallen, waarin zij volkomen de richting verloor. Op haar wanhopige radiografische noodseinen stegen Britsche vliegtuigen op, welke echter door den aan houdenden zandstorm de brigade niet kon den vinden. Nadat de zandstoi-m was op gehouden, werd er van de brigade geen spoor meer gevonden. Een ongedachte houtvoorraad leverde de storm op. Met een vracht brandhout op weg naar huis. (Foto Het Zuiden.) Ruwe sehralle huid van honden en gelaat, schrale lippen, gesprongen handen genezen snel met UiOLÏ DUITSCHE EN NEDER- LANDSCHE 1NDUSTRIEELEN TE DEN HAAG BIJEEN. Vrijdagmorgen vond te 's-Gravenhage een ontmoeting plaats tusschen Duitsche industrieelen, die op een studiereis door ons land zijn, met tal van vooraanstaande Nedex'landsclxe industrieelen. De commissaris-generaal voor financiën en economische zaken, dr. Hans Fïschböck, heeft hier een openingsrede uitgesproken en wees er op, dat bij de verwezenlijking van de gestelde doeleinden daax-bij in de eerste plaats van Duitsche zijde twee gezichts punten in het oog moeten worden gehou den 1). Absolute en volkomen beschikbaarstel ling van de voor het Duitsche oorlogs- apparaat noodzakelijke middelen, waarin de taak van het bedx-ijfsleven op dit oogen- blik is gelegen. 2). Doorvoex-ing van deze taak binnen het kader van vx-iendschapp.elijke verhou dingen en harmonisch samenwerken met het Nederlandsche bedx-ijfsleven. De organisatie van het bedrijfsleven, zoo- zette de heer Fischböck uiteen, kan een beslissenden invloed uitoefenen bij de ten' uitvoerlegging van de gestelde taak De nieuw opgerichte organisatie voor het Nedex-landsche bedx-ijfsleven heeft, vér strekkende bevoegdheden' voor de organi satie van het bedrijfsleven hier te lande. Ten aanzien van de toekomst verklaarde de minister dat hét zijn overtuiging was dat het er om gaat, dat het Nederlandsche bedrijfsleven haar taak vindt, om zich een plaats teverzekeren in de nieuwe orde die straks in Eux-opa zal bestaan. Bij een vruchtbare samenwerking tus schen Duitsche en Nedei-landsche indus trieelen, zijn tal van gunstige perspectie ven aanwezig. De op het oogenblik be schikbare industrieele capaciteit dient in Nederland ten volle te worden benut, in een zelfde rhythme zooals dit in Duitsch- land het geval is. In Duitschland werkt de industx-ie met volle kracht. Spr. hoopt dat dit succes ook in Nedex-land zal wor den bereikt. Tenslotte richtte dr. Fischböck een appel aan de aanwezigen om een brug te slaan over de bestaande politieke opvat tingen en vex-lioudingen heen, die wij hier niet te behandelen hebben, om als eind doel bij te dragen tot het welzijn en tot den bloei van het Nedei-landsche en Duit sche bedryfs- en economisch leven. Vex-volgens nam General-Direktor Wil helm Zangen, Leiter Reichsgruppe Indus trie, het woord. Spr. begon met te wijzen op de banden, welke de Duitsche en Ne derlandsche industrie met elkander ver bonden in het vex-leden. Een nog nauwere samenwerking kan nog verder worden verkregen. Spr. wees met nadx-ulc op de noodzake lijkheid dat een overeenkomst wordt gekre gen over de wijze waarop een levering van goederen binnen het leader van het Euro- peesche blok tot stand zal komen. Spreker beval met nadruk de ver- tegenv.'oordigex-s van de verschillende thans in de bijeenkomst aanwezige organi saties aan, thans reeds een grondslag te leggen voor een vruchtbare samenwerking. Men heeft de keus a. zelfstandig te blijven en zich door den staat te laten leiden b. zich een eigen organisatie te scheppen. De Duitsche industx-ie wil in geen enkel opzicht een druk uitoefenen op de Neder landsche industrie. De heer Zangen beëindigde zijn uiteen- ENGELSCHE LUCHT AANVALLEN OP ONS LAND. De acties van de Engelsche luchtmacht boven ons land wax-en Vrijdagnacht weder minder intensief dan Donderdag. Desalniet temin zijn er onder de burgerij drie doo den en zes gewonden te betreuren. Onge veer een dozijn buizen is beschadigd, waar van één geheel vernield is. De meeste bom men kwamen op het open veld neer. Er; valt vrij veel schade aan broeikassen .te vermelden. Verzorging van de Nederlanders in het Duitsche rijk. ■De leider van de afdeeling sociale zaken te 's-Gravenhage deelt mede: Op grond van een overeenkomst tus- scheen de afdeeling sociale zaken en het departement van sociale zaken zijn ambte naren van het Nedex-landsche rijksarbeids bureau naar het Duitsche rijk gereisd. Met vertegenwoordigers van de Duitsche ar- beidsbuveaux en van het Duitsche arbeids front zullen zij de in Duitschland werk zame Nedex-landers bezoeken en de genoem de Duitsche organen bij liun verzorgings- arbeid ondersteunen. Spoorwegongeluk bij Herkenbosch. Twee dooden en twee vermisten. Vrij dagavond om kwart over zeven is nabij het station Herkenbosch (Limbux'g) een spoorwegongeluk gebeurd. Twee perso nen werden gedood, twee worden vexmist. De gewonden zijn naar het ziekenhuis te Roei-mond overgebracht. Het opruimings- werk is omniddellijk aangevangen. ZWEEDSCH TANKSCHIP DOOR BOMMEN BESCHADIGD. Reuter meldt uit Stockholm. Het Zweed- sche tankschip „Vingaland (2720) heeft men, door bommen beschadigd, in het Noordelijke deel van den Atlantischen oce aan-aangetroffen. De kapitein en IS leden der bemanning zijn in een Schotsche haven aangekomen. Zes leden der bemanning wor den vex-mist. zettingen met de hoop uit te spreken, dat een vruchtbare, en ieder tevredenstellende samenwerking met de Nederlandsche col lega's kan worden verkregen. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door dr. H. L. Woltersom. Reeds op den eersten dag hadden ont moetingen plaats van vertegenwoordigers van de vex-schillende gi-oepen, waarbij men in diepgaande discussie trad. In het bij zonder kwam. de kwestie ter sprake van de overdracht van orders van Duitschland naar de bezette Nederlandsche gebieden. De onderhandelingen hadden ten doel om ter opheffing van de Nederlandsche werk loosheid tot nu toe nog niet gebruikte mo gelijkheden der Nederlandsche industrie zoo uitgebreid mogelijk te benutten. Op de eerste plaats stond mede het thema van de grondstoffenlevering. Gelukkig bleek aan beide zijden de grootste bereidwillig heid tot samenwerking te bestaan. Bixinen de overeenkomstige groepen zal het con tact, in overeenstemming met de reeds tot stand geltomen overeenkomsten, ook in den Vei-volge blijven bestaan en worden uitgebreid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1