osmin RADIO TEMME UIT DE PROVINCIE doofheid HOE LANG IS HET LICHT? Zonsopkomst Zondag 9.04 Zonsondergan Zondag 17.46 Maansopkomst Zondag 19.53 Maansondergang 10.56 d.a.v. Zonsopkomst Maandag 9.06 Zonsondergang Maandag 17.44 Maansopkomst Maandag 20.47 Maansondergang 11.47 d.a.v. Tusschen zonsondergang en -opkomst moet worden verduisterd, Besmettelijke ziekten. Gedurende de week van S tot en met 9 November kwamen in de provincie Zee land 6 gevallen van besmettelijke ziekten voor, nl. 5 gevallen van roodvonk en wel één in Sas van Gent, één in Vlissingen, twee in Vrouwepolder en één in Wol- phaartsdijk, terwijl een geval van diphte- rie voorkwam in de gemeente St. Maar tensdijk. Walcheren Hoog water. RÏTTHEM. De aanhoudende regenbuien en als gevolg daarvan een hooge water stand, hebben aan de landbouwers veel last veroorzaakt. Het is bijna ondoenlijk door de slijkwegen, die modderpoelen beginnen te gelijken, op het land te komen om de laatste suikerbieten weg te halen. Daarbij is nog een geheel andere moei lijkheid gekomen. In 'de eerste oorlogsdagen had bijna elk gezin bij de woning een schuilkelder gemaakt, welke vaak tot toe vlucht werd genomen. Dit is echter niet meer mogelijk, want door den velen regen is in de schuilkelders veel water gekomen. Men is dan ook bezig ze op te ruimen. Een ongeluk. 'ARNEMUIDEN. Het zoontje van M. G. had het ongeluk een zijner beentjes te breken. De mazelen heerscht» VEERE. Er heerscht hier momenteel onder de schoolkinderen een vry groot aantal gevallen van mazelen, dat gelukkig geen kwaadaardig karakter heeft. Jaarvergadering kolenvereenlging. GRIJPSKERKE. Donderdagavond hield de kolenvereeniging haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer A. P. Koster. De secretaris bracht het jaarver slag uitssHieruit bleek dat de vereeniging op het oogenblik niet beantwoordt aan het doel en streven van de vereeniging door de distributie-maatregelen. Uit h'et financieele verslag bleek, dat er 31.33 meer uitgegeven is dan ontvangen. De aftredende heeren A. Vlieger en Chr. de Voogd werden herkozen als bestuurs leden, terwyl als bestuurslid gekozen werd de heer C. C. Kommejan in plaats van den heer J. Mesie, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. De voorzitter dankte den heer Mesje voor het vele goede dat hij voor de vereeniging gedaan heeft. Geslaagd. O.- EN W. SOUBURG. Te 's-Graven- hage zijn geslaagd voor het diploma A scheepswerktuigkundige de heeren J. Klumper en 'A. Ruck, beiden alhier, leer lingen van den cursus, verbonden aan de Ambachtsschool te Middelburg. Laat geen rijwiel tüdens verduistering onbeheerd staan. 'T ZAND. Het is bij het publiek nog steeds niet doorgedrongen, dat de zwijn tjesjagers volop gebruik maken van de verduistering. Nog dezer dagen werd een rijwiel ontvreemd dat tijdens de duisternis slechts kort onbehe'erd had gestaan. Aan gifte bjj de politie volgde. Ook werd dien zelfden avond nog een rijwiel meegenomen dat, gelukkig voor den eigenaar, den ande ren morgen in Middelburg werd terugge vonden. Penningmeester Ziekenfonds. NIEUW EN ST. JOOSLAND. In de plaats Van den heer L. Sluimer, welke wegens aanstaand vertrek bedankt heeft, is geko zen tot penningmeester van het Zieken fonds alhier, de heer A. N. Meijer, hoofd der O. L. School. Benoeming. OOSTKAPELLE. Aangesteld als mare chaussee ter standplaats 's-Gravenhage de heer W. Flipse alhier. „Crescendo". OOSTKAPELLE. Het muziekkorps „Cres cendo" heeft haar oefeningen weder hervat. Daar het vereenigingsgebouw nog niet in gebruik kan worden genomen, wordt voor- loopig geoefend in een perceel van den heer H. Lous, hetwelk door hem hiervoor bereid willig is afgestaan. Benoemingen. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Als hoofd der Christelijke school rlhier is benoemd de heer E Nijholt, thans onderwijzer aan de Herv. school te Hillegom. Daar mej. wed. H. Keur bedankt heeft als schoolschoonmaakster, wegens gevor derden leeftijd, is in haar plaats aange steld mej, Jann. Jasperse. Zuid-Beveland Roode Kruls-collecte. 's-HEER ARENDSKERKE. De een dezer dagen gehouden collecte ten bate van het Roode Kruis heeft opgebracht te 's-Heer Arendskerke (dorp) 21.10, te Nieuwdorp 21, te Lewedorp 10.11 en te 's-Heer- Hendrikskinderen 9.15. oo Zdattota Zoodat totaal In deze gemeente is op gehaald 61.36. Sleepschip „Ingona" zwaar beschadigd. HANSWEERT. Vrijdagmiddag passeer de alhier in zwaar beschadigden toestand naar een werf in Zuid-Holland, gesleept door de sleepboot „Jacomien", het sleep schip „Ingona", dat in de oorlogslagen in de haven van Brussel tot zinken was ge bracht en thans is gelicht, IVIachineschade. HANSWEERT. Het motorschip „Yo- landa", geladen met hoornen, heeft op de reis op de Westerschelde machineschade gekregen en is door de motorboot „Al- mien" opgepikt en hier behouden binnen gesleept. Geslaagd. YERSEKE. De heer W. Klaassen alhier slaagde te Goes voor het kruideniers examen. Het verkeer tijdens de duisternis. YERSEKE. Op verschillende plaatsen zyn, voor een betere oriënteering in de duisternis, de trottoirbanden wit gemaakt wat zeer zeker nuttig werkt. Het was echter wel te wenschen dat dit nog op meerdere hoeken enz. gebeurde en ook het plaatsen van witte borden zou hier velen een genoegen doen. Ontslag aangevraagd. BIEZELINGEDe grafdelver te Bieze- linge, de heer H. Beenakker, heeft tegen 1 Januari 1941 ontslag aangevraagd. Luchtbeschermingsdienst. YERSEKE. De burgemeester heeft thans als vast voor den luchtbeschermingsdienst aangewezen de heeren D. van Boven, C. Nijssen, A. van Sprundel en J. van Sprun- del. Het plan was eerst dat vier man van den Opboüwdienst hiervoor dienst zouden doen. Dit is echter nu gewijzigd. Arbeiders naar Duitscliland. KRUININGEN. Deze week vertrekken weer twee arbeiders naar Duitschland. In totaal zijn er dan 7 personen, die in Duitschland zijn te werk gesteld, waarvan het meerendeel als transportarbeidérs en grondwerkers. Een viertal anderen hebben zich ook nog opgegeven. DE LUCHTWACHTDIENST. NIEUWDORP. De heeren W. van Baaien, W. van Boven, M. Blankenburg en A. van Nieuwenhuize, zijn' thans voor vast aan gesteld als waarnemers van den lucht wachtdienst. Voorheen werkte geen van hen mede aan dezen dienst en de honderd en twintig personen, die den dienst' steeds uitvoerden, zijn dus alle gepasseerd. ZILVEREN KLOOSTERJUBILÉ. HANSWEERT. Zuster Maria Feliciana (mej. Cath. v. d. Borght), geboren alhier, hoopt 19 Nov. a.s. haar zilveren kloosler- jubilé te vieren. Zuster Maria Feliciana was in verschillende huizen der zusters Franciscanessen werkzaam en verblijft thans in het moederhuis Haagdijk te Breda. Roode Kruiscollecte. WAARDE. Voor de afdeeling van het Nederlandsche Roode Kruis Zuid Beve land (Oost), heeft de Roode Kruis collecte 264 opgebracht. Knaapje gestikt. NISSE. Als een indirect gevolg van den storm die Donderdag woedde, is hét 8-jarig zoontje van den landbouwer H. om het leven gekomen. Daar het zulk slecht weer was liet men het knaapje, ecnig kind, maar niet naar school gaan. De jongen ging toen 's morgens den boomgaard in om wat dood hout te halen. Hij klom hier toe in een boom. Toen hij weer naar bene den wilde, liet hij zich langs den stam zakken. Zij dasje bleef hierbij echter aan een tak haken, waardoor het kind is ge stikt. Getyen Wemeklinge. Nov. (Zomertijd) Hoogwater Laagwater Zondag 17 6.02 18.09 11.34 23.46 Maandag 18 6.32 18.40 12,07 0.18 Zeeuwsch- V laanderen Leesgezelschap Aardenburg, AARDENBURG. Het Leesgezelschap hield Woensdag 11. zijn algemeene verga dering, waarin de rekening over het jaar 1939/1940 werd overgelegd met een ont vangst van 200.98 en een uitgaaf van 177.45. Batig slot alzoo 23.53. De afgelezen tijdschriften brachten 10.30 op. De begrooting werd in ontvang en uit gaaf vastgesteld op 186.83. Het bestuur werd gemachtigd zoo noodig geschikte lectuur voor het gezelschap aan te schaf fen, waarvoor een post op de begrooting werd uitgetrokken. De aftredende secretaris, de heer J. J. van der Hooft, werd als zoodanig met al gemeene stemmen herkozen. Helpster in de bewaarschool. AARDENBURG. Aan mej. To de Roos is op haar verzoek eervol ontslag verleend als helpster aan de Diaconie-bewaarschool. Als haar opvolgster werd benoemd mej. S. Rokus, wonende te Draaibrug bij Aar denburg. AARDENBURG. Geslaagd voor het artsenexameh eerste gedeelte aan de Leid- sche Universiteitmej. J. L. P. Klaaysen uit Aardenburg. Ned. Herv. Kerk. AARDENBURG. Door het kiescollege der Nederlandsche Hervormde gemeente werden respectievelijk tot ouderling en diaken herbenoemd de heeren P. de Bruyne Azn. en A. Moos. Als lid van de commissie tot Beheer der voormalige Sint-Janshuis en Dischgoederen, toebedeeld aan de Ned. Hervormde Diaconie te Aardenburg werd herbenoemd de heer J.A. Z. de Roos- Door en uit den kerkeraad werd tot be stuurslid dezer commissie tot beheer be noemd de heer A. Corthals. Hoog water. BIERVLIET. Door den zwaren regenval van den laatsten tyd Is er in de omgeving van onzé plaats veel water. Geheele wei landen staan blank en de sloten loopen over. Ofschoon het electrisch gemaal op volle kracht werkt, is er van vermindering nog niet veel te zien. Het gemeentehuis wordt hersteld. GROEDE. De herstellingen aan het ge meentehuis, waarmede 14 dagen geleden een aanvang werd gemaakt, vorderen niet tegenstaande het slechte weer, goed. Het is thans weer in een stadium, dat de dak pannen reed3 zyn gelegd. .Volgens den ge De Kampioen Een welverdiend kanv pioenschap voor No. 33, want mildere en geuriger tabak is er nergens te vinden. meente-architect zal er toch nog ongeveer een week of drie ovrheen gaan vooraleer het geheel klaar zal zijn. Stichting Winterhulp. GROEDE. Zooals ook in de vele andere gemeenten is alhier een afdeeling opge richt van de „Stichting Winterhulp Neder land1", waarvan voorzitter is de heer M. Wagtho, burgemeester. Als penningmees ter zal fungeeren de heer P. M. Hoste, gemeente-ontvanger. Het plaatselijk bureau zal zijn gevestigd ten gemeentehuize. Kind te water. AXEL. Donderdagmiddag geraakte aan den Ouden weg alhier een 3-jarig zoontje van den arbeider D. te water in een sloot nabij de ouderlijke woning. Het kind riep luidkeels om hulp en gelukkig was spoe dig een buurmeisje ter plaatse om den klei nen dreumes, die reeds kopje onder was geweest, op het dx-oge te trekken, waardoor erger voorkomen werd. Daken, schoorsteenen en boomen beschadigd. SLUIS. Tengevolge van den hevigen storm is ook alhier veel schade aangericht. Veel daken, schoorsteenen en boomen hebben het moeten ontgelden. Geslaagd. AARDENBURG: Voor het artsexamen le gedeelte is te Amsterdam geslaagd mej. J. L. P. Klaaysen, alhier. Noord-Beveland Luchtbescherming. KORTGENE. De' h'éeren P. v. d. Plasse, A. de Waal, C. van Bèmden en C. Verwei zijn aangesteld voor de luchtbescherming. CORRESPONDENTIE. Door een overstelpenden toevloed van kopy, moeten verschillende verslagen enz. tot een volgend nummer blijven overstaan. Red. IDïe zoef is, krijgi lekkers Dat is echt iets voor de:i Zater dageen vrije middag, een ■prettige lange avondom kort te gaanzoo'n Zaterdag heeft zijn eigen bekoring. Er ontbreekt dit jaar wel iets aan nu de winkels ook op dezen dag reeds vroeg sluiten. Vroeger och, zei me laatst een winkelier, wij had den het druk en na sluitingstijd wa ren wij doodafmaar wat was het gezellig. Die gezelligheid moeten toy thans voor een tijdje op onze zool schrij ven, maar dat neemt niet weg, dat deze Zaterdagen iets intiems behou den. En dat is dit jaar ook het ge val met de Zaterdagen voor het St. Nicolaas feest. Nu gaan wij winkels kijkenwij wippen eens ergens naar binnen Wie zoet is krijgt lekkers Lekkers op bonnen wel te ver staan en dat wil dan zeggen: mondjesmaat. Maar er zijn ook din- gen minstens zoo lekker waarvoor de bonnen niet noodig zijn en het ia maar goeddat lekker een rekbaar begrip is. Het is dit jaar niet een vage be lofte, een .zoet-jiouderijtje. Neenwie zoet is, krijgt lek kersZwarte Piet heeft het ge roepen. Hij heeft het geroepen in op dracht van Sint Nicolaas. En wan neer die het' zegt, dan behoeven wij aan de oprechtheid van deze toezeg ging niet te twijfelen. Wij weten het immers van vroegerdat de Sint geen vage toezeggingen doet en dat hij strikt rechtvaardig is. Wie zoet is, krijgt lekkers Nu, daar zullen ze wel voor zor gen, de peuters, die hun verlangen nauwelijks meer kunnen bedwingen en die met vertrouwen het opmalcen van de rekening tegemoet zien. En de grooteren Tja, daar ben ik niet zoo gerust op, maar dat staat niet aan my te beoordeélen. Dat zal Sint Nicolaas wel uitmakenIn ieder ge val, vanmiddag gaan toij een wan deling maken langs de winkelswij gaan al vast wat uitzoeken, want in ons hart houden wij de stille hoop levendig, dat het oordeel van den Sint wel zal meevallen. En ieder neuriet stil voor zich heen: Wie zoet is, krijgt lekkers. C Wet gespiek Ontslag aan landarbeiders. Er is een vraag, die, om zoo te zeggen, het leven van het oogenblik geheel be- heerschtWat zal deze winter ons bren gen? Een bange vraag, want wy weten er geen antwoord op. Slechts dit eene we ten wjj in den komenden winter zullen wy onze energie hebben te verdubbelen, de krachten op alle terreinen mobiel moeten maken, onzen gemeenschapszin moeten versterken en den blik vast gericht moeten, houden op de toekomst. Een toekomst, die hoe duister zij ook moge zijn, ons zal plaat sen voor nieuwe verhoudingen, misschien ook voor nieuwe mogelijkheden in een sa menleving, die met minder rompslomp en minder geharrewar hetere en gelukkiger levenskansen kan bieden voor velen. Dat is de toekomst, waaraan wij bouwen al teekent zij zich voor velen nog niet af. Er ligt een taak voor een ieder om wat het onzekere heden scheidt van wat zich reeds in groote trekken begint af te tee kenen te overbruggen. Zoo liggen de zaken in het groot. Maar ook in engere omgeving, in den eng'en be sloten kring, de dorpsgemeenschap een gemeenschap immers het gezin, het bedryf, ligt daar eenzelfde opdracht, die van een ieder, die zich verantwoorde lijk gevoelt, de grootst mogelijke toewijding vz-aagt. Voor vandaag willen wij ons bezig hou den met een vraag, diè vooral in onze landbouwende provincie van een brandende actualiteit is. November is reeds ten halve verstreken de velden liggen open vobr den winter en in de komende maanden zal er rust zijn, de rust die tegelijk is de voor- bereiding voor de nieuwe lente. Wat zal die winter brengen? Een bran dende vraag. Maar daarnaast is er de ze kerheid in de lente, in het vroege voor jaar wacht een nieuwe taak. De bezigheid buiten zal weer komen en vele handen zul len noodig zijn, om den arbeid zijn vlot verloop te doen hebben. Dat is niet slechts het belang van den boer, dat is het belang van onze gansche mensch.engemeeiisch.ap Nu dreigt er een gevaar, waai*voor een waarschuwing op dit oogenblik op zijn plaats is. Vroeger, wanneer de arbeid op het land ten einde was, hielden de boeren hun werkkrachten gedurende de winter maanden in dienst. Toen echter de werk loosheidsverzekering voor landarbeiders werd ingesteld, kwam het gebruik om de werkkrachten te ontslaan meer en meer in zwang. De lasten werden afgewenteld op de werkloosheidsverzekering. Thans zijn er echter nieuwe maatrege len, die ook op de landarbeiders van toe passing zijn. De opvatting dat landarbei ders buiten de ontslagverordening zouden vallen, op grond van de overweging, dat het landbouwbedrijf, niet onder de eate- goi-ie „Gewerbebetriebe", waarvan in deze verordening sprake is, kunnen worden ge rekend, is onjuist. Zoo staan wij thans dus voor het geval, dat landarbeiders, die' langer dan drie we ken bij eenzelfden boer in dienst zijn ge weest, niet mogen worden ontslagen, dan na goedkeuring van de Arbeidsinspectie. Het denkbeeld eener vergrooting der werkloosheid is reeds uit sociaal oogpunt verwerpelijk, maar daarnaast zouden ont slagen landarbeiders wellicht in Duitsch land te werk worden gesteld, met het ge volg, dat in het aanstaande voorjaar niet de benoodigde arbeidskrachten voor land- bouwwerkzaamheden beschikbaar zouden zijn. Dat is het weinig aanlokkelijke pers pectief, waarmee 'in de komende maanden op lichtvaardige wijze tot ontslagverle ning zou worden overgegaan. Hier komt een sterk algemeen boeren- belang naar voren en tegelijk spreekt hier een gemeenschapsbelang, waar wij onmid dellijk raken aan het probleem van de voedselvoorziening. Door een stijging van- de werkloosheid, tengevolge van ontslag aan landarbeiders, zou deze voedselvoor ziening in het gedrang kunnen komen. Nu spreekt het wel vanzelf, dat van over heidswege maatregelen zullen worden ge nomen, om dit gevaar af te wenden door de ontslagvergunning te weigeren. Maar van grooter gewicht is het, wanneer de betrokken werkgevers tot de erkenning komen, dat zy door hun arbeiders in dienst te houden, de geregelde voedselvoorziening voor liet komende jaar mede waarborgen en dus een offer brengen ten bate van de gemeenschap. Is dat offer te zwaar? Het volbrengen van een taak geschiedt nimmer zonder offers. Voor den een is het zwaarder dan voor den ander, maar het is waard, gebracht te worden. Er ligt een taak voor de groote gemeen schap, zij is ook voor den kleinen kring, voor den enkeling. En het volbrengen daar van is een waardevolle bijdrage, om de toekomst van land en volk te bouwen. De opdracht van iederen dag, de opdracht voor den komenden winter. Vein onze Boekentafel De Bocht in de Vaart door Willem van Iependaal. Uitg. A.R.B.O., Amsterdam. De boer Maarten Zwanenveld verstaat zyn tijd noch zijn. kinderen en het komt tusschen hem en zyn wispelturige spruiten nog al eens tot heftige cozzflicten. Doch tusschen dit botsen en worstelen door schitteren telkens zonnestraaltjes en de lezers zullen niet versomberen bij het lezen van dezen roman van het land en van de liefde. Het Huis Lauernesse door A. L, G. BosboomToussaint. Uitg. H. A. van Bottenburg N.V., Amsterdam. Het is dit jaar een eeuw geleden, dat het bekende boek van BosboomToussaint verscheen. Ter gelegenheid van dit eeuw feest is nu een nieuwe druk verschenen, maar niet een herdrzzk in den ouden vorm. Daar de stijl van honderd jaar terug niet meer in onzen zakelijken tijd past, werd deze historische roman door P. de Zeeuw J.Gzn. zoo pewerkt, dat de lezers yan 1940 er geker yaa gullen genieten. Marktberichten ZIERIKZEE. 14 Nov. Ter graanbeurs ge- ringen aanvoer en vraag. Uien, groote bhzine en witte, 1.75 per 50 kg. Coöperatieve Veilingsvereeniging Kip peneieren volgens regeeringsprijzen. Botezprijs commissie 1.01 per pond. GOES, 15 Nov. Veilingsvereeniging Zuid- Beveland. Andijvie 2, Breekpeen 3.504.50, Koolrapen 2.50, Spinazie 10, Spruiten 14 24, Rapen 11.50, Uien 2.50, Groene Sa- voye kool 25.50, Gele Savoye kool 2.50, Witte kool 3.50, Boerekool 3.50, Prei 36„ Veldsla 1.50, Witlof 31, alles per 100 kg. Rammenas 33.50, Radijs 2.50, Kroten 5.50, Selderie 0.501.50, alles per 100 bos Bloemkool 219, Kropsla 1.602.20, An dijvie, breedblad, 11.20, knolselderie 0.50 2, alles per 100 stuks Blauwe druiven 3270 per 100 kg. Hazen 1.242.78, wilde Konijnen 0.69—0.70 per stuk. MIDDELBUR, 15 November. Coöp. Vei lingsvereeniging „Walcheren". Veldsla 510, spinazie 1018, postelein 1820, spruiten 4^—21, witlof 628, schor- seneeren 412, koolrapen l'/22, breek- peeën 13, andijvie 2, waspeën 5, uien 6 7, kroten 23, savoyekool 23, roode kool 47, boerekool 2—3, witte kool 24, Chi- neesche kool 2, prei 2—3, alles per k.g. J peeën 3/,4, rapen 12, kroten 13, selderie 14, knolselderie 15, peterselie 1, rammenas 38, alles per bos, bloemkool 2—22, andijvie 1—2, kropsla 1—9'/2, alles per stuk. Heden overleed in het Zie kenhuis Oostwat te Goes, na een kortstondig lijden, in den ouderdom van 86 jaar en 7 maanden, Mej. JOHANNA CORNELIA DE KEULENAAR. Namens Familie, Vrienden en Bewoners van „Avondlicht". Kruiningen, 14 Nov. 1940. Eenige en algemeene kennisgeving. De Familie DE VRIES en VAN NEDERVEEN—DE VRIES betuigen hun welgemeenden dank voor de bewijzen van- deelneming ontvangen bij het overlijden van hun lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, ALBERDINA DE VRIES—KEUR. Middelburg, November 1940. schrijft prettiger! Moderne modellen. Lekt niet! Geen klachtenI Gewilde prijzen. Schrifiel. garantie. GEBR. FRIKKERS N.v. AMSTERDAM I De iriumphen der techniek, zijn heusch niet beperkt tot snelle vliegtuigen,machtige radiozenders of reusachtige zeeschepen. Voor U zal 't wellicht belangrijker zijn, dat de last der door de techniek op weinig kost bare wijze is overwonnen. Voor elke doove bestaat nu de moge lijkheid weer goed te kunnen hooren. Vraagt eens geheel vrij blijvend inlichtingen aan ACOUSTICON N.V. Nieuwe Plein 3.4, Arnhem NU... en NOOIT... zaten we bij de pakken neer en zorgden voor voorraad en sorteering. WAARDEER DIT, door te koo- pen in de meest gesorteerde zaak op ELECTRISCH GEBIED TELEFOON 757 tegenover Postkantoor. L. NOORDSTRAAT 47, M'BURG.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3