Provinciale Zeeuwsche Courant J Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Oplaag 14.800 ex. •nSTREEUriG VOQR'flbE 183ste JAARGANG NUMMER 267 ZATERDAG 16 NOVEMBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F, van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS; 18 cent per *eek of f 2.30 per kwartaal. Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS i Van 1 —5 regels f 1.50, Iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 —5 regels f0.50. Iedere regel meer 10 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit vier bladen Met verkeersregels strijdend gedrag van wielrijders niet langer geduld. HANDHAVING DER VERKEERSVOQRSCHRIFTEN MOET STRAFFER GESCHIEDEN. Oprichting van mobiele brigades In overweging. De secretaris-generaal van het departe ment van justitie deelt in een circulaire aan de procureurs-generaal, fungeerende directeuren van politie mede, dat van den hoogeren S.S. en politieleider bij den Rijks commissaris voor het bezette Nederland- sche gebied een schrijven heeft ontvangen^ waaraan het volgende wordt ontleend: Tot mijn leedwezen moet ik constateeren, dat in het met goede verkeersgebruiken strijdige gedrag der wielrijders in het al gemeen straatverkeer in werkelijkheid geen verandering is gekomen, dat voort durend door wielrijders tegen de door mij aangegeven regels en ook tegen de nog geldende Nederlandsche verkeersvoorschrif- ten wordt gezondigd en dat niet in de laat ste plaats aan 'een nauwgezet toezicht door de politieambtenaren op het wielrijders- verkeer en aan uit een politioneel oogpunt noodzakelijk ingrijpen op straat veel ont breekt. Vooral met dit gebrek aan door tastendheid van de meeste ambtenaren van de straatpolitie doen de wielrijders zicht baar hun voordeel, door te rijden op een wijze, zooals het hun belieft doch niet in overeenstemming met de verkeersvqor- schriften. Voortdurend bereiken mij klach ten over het ongedisciplineerde en met goede verkeersgebruiken strijdigegedrag der wielrijders. De wensch er geen twijfel over te laten bestaan, dat ik als commissa ris-generaal voor de openbare veilig heid niet van zins ben, dit niet de verkeersregels strijdige gedrag der wielrijders langer te dulden en dat ik met name de door mij gegeven aan wijzingen tegenover de wielrijders tot uitvoering zal weten te brengen. Wanneer de Nederlandsche politie niet in staat zou zjjn aan de bestaan de wantoestanden een einde te maken, dan zal ik mjj genoopt zien aan orga nen van de Duitsche ordepolitie het algemeene verkeerstoezicht op te dragen. Ik verzoek u de onder u ressorteerende politieorganen nogmaals met klem te in- struëeren, dat zij voortaan bijzondere aan dacht schenken aan de verkeersdiscipline van de wielrijders en dat zij tegen wiel rijders, die handelen in strijd met de ver keersregelen en de bestaande bepalingen met de scherpste ter beschikking staande middelen dienen op te treden. In verband met vorenstaande verzoekt de secretaris-generaal aan de hoofden van plaatselijke politie alsmede de rijkspolitie met spoed opdracht te willen geven, on verwijlde, en afdoende maatregelen te tref fen, waardoor de door genoemde autoriteit aangegeven fouten met succes kunnen wor den bestreden. Hij stelt zich voor,- dat een en ander kan worden bereikt door het voorloopig instellen van plaatselijke goed geïnstru eerde mobiele brigades, welke uitsluitend met de verkeerscontröle en verkeersop- voeding dienen te worden belast. Overigens acht htf het noodzakelijk dat vanhetgeheelepolitiepersonéelbij de hand having van de verschillende verkeersbepa- lingen de uiterste activiteit zal worden ge- eischt en overtreders zullen worden ver- baliseerd, welke laatste maatregelen even tueel zal kunnen gepaard gaan met brjv. het laten leegloopen van rijwielbanden. - Teneinde voor de vorming van de be doelde brigades over voldoende personeel te kunnen beschikken, waren in noodzake lijke gevallen de tijdelijke assistentie in te roepen van de marechaussee c.q. rijks- veldwacht. Ook andere maatregelen kunnen uiter aard naar gelang van de plaatselijke om standigheden in aanmerking komen. Tenslotte verzoekt de secretaris-generaal nogmaals aan de politie op te dragen nauwkeurig te letten op de afscherming der rijwiellampen. Nog steeds komt het voor, dat gereden wordt met onvoldoende afgeschermde en zelfs verblindende rijwiel verlichting, hetgeen zeer licht tot ernstige ongelukken kan leiden. Een euvel, waar tegen eveneens krachtig dient ,te worden opgetreden, is het gebruik van den rijweg door voetgangers bjj duisternis. Ook dit Js uitermate gevaarlijk. DUITSCH-RÜSSISCHE VERSTANDHOUDING NOG MEER VERBETERD. Duitsche pers over Molotof's bezoek. De Berlijnsche pers wijdt uitvoerige com mentaren aan het bezoek van Molotof aan Berlijn en aan de gevoerde onderhande lingen. De Deutsche AllgemeineZeitung ver klaart: Gebleken is, dat evenals Duitsch- land ook Sovjet-Rusland van meening is, dat de sinds vorig jaar bestaande grond slagen van samenwerking aan de ver wachtingen hebben voldaan. Beide partners zijn derhalve besloten hun goede verstand houding in overeenstemming met hun ge meenschappelijke opvattingen verder uit te breiden.' De reeks belangrijke vraagstukken, die Duitschland en de Sovjet-Unie belang inboezemen, omvat de Oosteuropeesche sta bilisatie in den ruimsten zin, zoo vervolgt het blad. Zij strekt zicji eenerzijds uit tot de Duitsch-Russische economische samen werking en anderzijds tot den algeheelen politieken toestand. Duitschland en Italië hebben op grond van de wederkeerige erkenning van levens ruimte en reorganisatie hun hondgenoot schap met Japan gesloten. De Sovjet-Unie is buurman van Europa en van Oost-Azië. Zoo ontstaat voor een Duitsch-Russische gedachtewisseling, zooals deze daar even gevoerd is in een sfeer van wederzijdsch vertrouwen, naar beide partners constateer den en bevestigden, vanzelf de maatstaf van de groote continentale politiek. ERNSTIGE TOESTAND IN EGYPTE. DREIGENDE KABINETSCRISIS. De toestand in Egypte is volgens berich ten uit Cairo zeer ernstig, zoo meldt het D.N.B. uit Beiroet. Men vreest een alge meene kabinetscrisis, temeer daar de' over leden ministerpresident ook de functie van minister van buitenlaridsche zaken be kleedde. In een brief aan den minister van financiën, Soliman, heeft koning Faroek den leden van het kabinet verzocht, hun functies te bl\jv,en waarnemen totdat er een nieuwe minister-president benoemd is. Na de parlementszittïng van Donderdag vormden zich in de straten van Caïro be toogingen, die door de Engeische politie en Engeische troepen uiteengejaagd wer den. De Egyptische troepen, die bij den rit van den koning naar het parlement stonden opgesteld, werden later naar de kazernes teruggetrokken. Zwaar bewapen de Engeische patrouilles trekken door de straten der stad. Voorts wijst men er in Egyptische kringen op, dat de overleden minister-president de komende dagen in een groote rede voor het parlement nog eens het stellige voornemen van Egypte wilde onderstrepen, in alle omstandigheden buiten den oorlog te blijven. INSTELLING VAN GEWESTE LIJKE ARBEIDSBUREAUS De secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken heeft het volgende vastgesteld: Er worden 37 gewestelijke arbeidsbu- reaux ingesteld, respectievelijk gevestigd te Alkmaar, Amersfoort, Amsterdam, Arn hem, Bergen op Zoom, Breda, Deventer, Dordrecht, Eindhoven, Emmen, Gouda, 's-Gavenhage, Groningen, Haarlem, Heeren veen, Heerlen, Hengelo (O), 's-Hertogen- bosch, Hilversum, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Meppel, Middelburg, Nij megen, Roermond, Rotterdam, Terneu- z e n, Tiel, Tilburg, Utrecht, Venlo, Vlaar- dingen, Winschoten, Winterswijk, Zaan dam en Zwolle. De directeur-generaal van het rijksar beidsbureau zal bepalen wanneer de gewes telijke arbeidsbureaux him werkzaamheden zullen aanvangen. Een afdruk van de binnenkort door de Ned. Posterijen uit te geven nieuwe weldadig heidszegels „Voor het kind". De fiscus kan tevreden zijn. De opbrengsten der belastingen zijn bevredigend. Aan het overzicht' van den stand der rijksmiddelen op ultimo October van dit jaar wordt het volgende ontleend Wat de directe belastingen betreft, kan met voldoening worden geconstateerd, dat de gunstige ontwikkeling van de totale opbrengsten, waarop reeds de vorige maand werd gewezen, zich ook thans niet alleen heeft gehandhaafd, doch zelfs de verwachting heeft overschreden. Bij een totale raming van deze middelen ad 158.7SO.OOO, bedroeg het zuiver be drag van de kohieren op 31 October reeds 150.862.792. Bij een vergelijking met het vorig jaar kan worden vastgesteld, dat bovengenoemd bedrag een hoo'gere opbrengst beteekent van bijna 13.438 millioen. Als vanzelfsprekend hebben niet alle tot deze groep van middelen behoorende be lastingen tot dit gunstig resultaat bijgedra gen. In de eerste plaats zien wij de grondbe lasting, welke thans een opbrengst heeft van 10.849.836, daarmede met een be drag van 140.290 uitkomen boven het re sultaat op ultimo October van het vorig jaar. Daamaas' staat echter een vermindering wat betreft de inkomstenbelasting, waar van de jaarlijksche Taming 89 millioen be draagt. Tot dusver is de opbrengst 82.436.326, hetgeen in vergelijking met het vorig jaar een achteruitgang beteekent van iets meer dan zes millioen. Ook de vermogensbelasting is iets min der in opbrengst en bleef met een bedrag van 16.839.118, ruim 1.122 millioen bene den die van het vorig jaar. Ten slotte is nog een kleine achteruit gang te constateeren in de opbrengst van de Verdedigingsbelasting, welke met een bedrag van 8.970.369, bijna 1.329 millioen bij het vorige jaar ten achter bleef. Tegenover deze verminderingen, welke in totaal Slechts 8.459.353 bedragen, -staat echter een groc'.:- opbrengst van de nieuwe belastingen, waarvan de opcenten op de Gemeentefondsbelasting een totaal geven te zien van 25.206:604, terwijl de Winstbelasting, waarvoor nog geen raming op de begrooting voorkwam, reeds 6.560.537 opbracht. De maandelijksche record-opbrengst van de laatste jaren van de overige middelen, welke stond genoteerd voor de maand Juli van 1939 is met, een bedrag van iets meer dan 50 millioen, thans weder met eenige millioenen geslagen. Want nu bedroeg de opbrengst over October 52.835.000, hét geen ruim 15,29 millioen meer is dan de maandelijksche raming en bijna 5.83 millioen meer dan de opbrengst over Octo ber van het vorig jaar. Tot deze hoogere opbrengst over de maand October hebben voornamelijk bijge dragen de accijns op het gedistilleerd, de accijns op het geslacht, de accijns op tabak, de omzetbelasting en de rechten en boeten van registratie. Bij een raming van 375.416.666 over de eerste tien maanden werd thans eèn op brengst geboekt van 374.689.150 of slechts 727.516 beneden de raming.' Strengere bepalingen ten aanzien van de verduistering. In den laatsten tijd is vastgesteld, dat aan de verduisteringsvoorschriften slechts zeer gebrekkig de hand gehouden wordt. Voor al heeft dit betrekking op den tijd van de avond- en de ochtendschemering. Steeds moet weer geconstateerd worden, dat win keliers hun etalageverlichting en licht reclames ook na zonsondergang nog laten branden. Voorts kan men vaak zien, dat in woningen zoowel 's avonds als in den vroegen ochtend licht wordt aangedraaid zonder dat de ramen te voren verduisterd zijn. Ook met hand- en zaklantaarns wordt steeds weer lichtzinnig en onvoorzichtig omgegaan. Dergelijke overtredingen zullen voortaan onvoorwaardelijk gestraft worden. Binnenkort kunnen in dit opzicht nieuwe bepalingen verwacht worden. Daarom wordt men reeds nu op het volgende op merkzaam gemaakt: 1. Etalage- en reclameverlichting dienen in de toekomst geheel buiten bedrijf ge steld te worden en mogen ook gedurende den dag niet meer worden ingeschakeld. 2. Zaklantaarns mogen, wanneer zij niet afgeschermd zijn, in de open lucht niet meer gebruikt worden. Worden goed afgeschermde zaklantaarns in de open lucht gebruikt, dan moeten de daaiwoor geldende voorschriften in acht genomen worden. Het is o.a. ten strengste verboden, zaklantaarns naar boven te doen schijnen. 3. De politie heeft opdracht ontvangen, scherp op te letten, dat de onder 1 en 2 genoemde bepalingen worden nageleefd. Lantaarns die niet volgens de voorschriften worden gebruikt, kunnen door de politie zonder meer in beslag genomen worden. Nogmaals wordt de verwachting uitge sproken, dat de bevolking begrip zal too- nen ten aanzien van de verduisterings bepalingen en er zich streng aan zal houden. De storm heelt in de Betuwe veel schade aangericht, vooral de glascultuur moest het ontgelden (Foto Pax-Holland) De vruchtboomen in de Betuwe, die tengevolge van den storm vernield werden, worden afgezaagd (Foto Pax-Holland) DE ENGEISCHE LUCHTAANVALLEN. GROOTER ACTIVITEIT IN DEN NACHT VAN DONDERDAG OP VRIJDAG. De activiteit van Engeische vliegers was naar het A.N.P. meldt Donderdag nacht ten gevolge van de gunstige weers gesteldheid grooter dan in de nachten daar voor. Het afweergeschut was echter ook actief en daardoor zijn aanvallen op groo- tere plaatsen voorkomen. Een Engeische bommenwerper heeft de terugreis niet kun nen maken. Al was de schade nergens groot, zoodat ook geen menschenlevens te betreuren zijn, beloopt het totaal der beschadigde huizen nog een paar dozijn en is het aantal ge wonden nog 17. Van de beschadigde hui zen is er echter slechts één geheel ver nield en de verwondingen zijn meestal van lichten aard. Aan broeikassen is vrij veel glasschade aangericht. Een spoorweg is licht beschadigd. In Lienden (Gld) is een geval van tegen- woordigheid van geest te vermelden: een brandbom viel door het dak van een boer derij in een slaapkamer. De bewoner smeet de bom, voor zij ontbrand was, met de hand het raam uit. Het projectiel ont vlamde op voldoende afstand van de boerderij om geen schade meer aan te richten. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Herkozen tot gemachtigden voor het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te Yerseke de periodiek aftredende heeren L. L. Bom, M. Kole, J. Luteijn en H. van Leer dam. GRIEKSCHE TROEPEN TREKKEN TERUG. De correspondenten van de Zuidslavische bladen Politika en Vreme, die langs de Joegoslavisch-Grieksche grens gestation- neerd zijn, melden, dat de Grieksche troe pen Donderdag aan het front van Macedo nië zich bij verrassing hebben teruggetrok ken. De Grieksche troepen staan" thans aan de linie CerjeBiblisjteBrajtsjina Bosjurja. In het Moravagebergte zijn de Grieksche troepen circa vijftien kilometer teruggetrokken. ...EI1TQCHKQMT| SltlT-flIEDLAAS!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1