UIT DE PROVINCIE De politieke besprekingen in Europa. TJITVOER VAN UIEN. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van landbouw en vissche- rij, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij zich met aanvragen om onderzoek van voor uitvoer bestemde uien o.m. kun nen wenden tot de volgende adressen Voor Noord- en Zuid-Beveland en Wal cheren tot J. Slabbekoom Hzn., E 35, Bie- zelinge Voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen tot A. Barendse-Roest, Sluis Voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen tot W. de Groene, Temeuzen. Ontslagvergunning in landbouwbedryven. Van bevoegde zjjde verzoekt men ons er op te wijzen, dat voor het ontslag van landarbeiders, langer in dienst dan drie weken, een ontslagvergunning moet worden aangevraagd by de arbeidsinspectie. De werkloosheid. In het gebied van de districts-arbeids- beurs te Middelburg, omvattende alle 66 gemeenten op Walcheren, Zuid- en Noord- Beveland en Schouwen en Duiveland, ston den op 31 October jl. in de volgende 17 ge meenten het er na te noemen aantal perso nen als werkloos ingeschreven: Middelburg 151, Vlissingen 79, Goes 15, Arnemuiden 6, Baarland 1, Bruinisse 10, 's Heer Arendskerke 1, Yerseke 42, Kloetin- ge 5, Kortgene 1, Koudekerke 17, Kruinin- gen 34, Schore 1, St. Laurens 2, Souburg 24, Westkapelle 12, Zierikzee 15. In de overige 49 gemeenten stond nie mand ingeschreven. Totaal stonden op 31 October 416 perso nen als werkloos ingeschreven, van wie 104 arbeiders in werkverschaffing te werk wa ren gesteld. Per 31 October 1939 was het aantal 1362, in 1938 2182, in 1937 2346 en in 1936 3077. Hoog water T ZAND. Ook het water heeft dezen herfst hier weer een heel hoogen stand bereikt tengevolge waarvan enkele wei den blank staan, ondanks het dag en nacht draaien van het electrisch gemaal aan den Kanaaldijk. Walcheren HET RIJWIELPAD LANGS DEN NIEUWEN VLISSINGSCHEN WEG. Men neme de verkeersregelen in acht. Verschillende malen heeft men reeds in de courant kunnen lezen dat de verkeers regels door het publiek beter in acht moe ten worden genomen en dat van de zijde der politie §treng tegen de overtreders zal worden opgetreden. Dit heeft zeker op de gebruikers van het rijwielpad aan den Nieuwen Vlissingsclien weg niet veel in druk gemaakt. Herhaaldelijk blijkt, dat wielrijders die links naast een anderen wielreider rijden, niet uitwijken, wanneer iemand hen tegemoet rijdt. Van bevoegde zijde wordt er op gewezen, dat alleen het tegelpad rijwielpad is en dat het asphalt- paadje alleen bestemd is voor wielrijders naar de richting Middelburg die een ander inhalen en die dan om rechts te passeeren des noods van den rijweg gebruik mogen maken en niet zooals sommigen doen met tweeën of drieën gelijk inhalen en dan den halven rijweg in beslag nemen. Tegen beide overtredingen zal voortaan streng worden opgetreden, hetgeen ook noodig is, gezien de vele klachten die over dat rijwielpad reeds zijn binnengekomen. Niet onnoodig is het er eens op te wij zen dat het voetpad aldaar niet voor rij wielpad mag worden gebruikt. Het ge beurt wel dat de voetgangers op dat pad door weirijders worden aangereden. Een beetje meer respect voor de rechten van een ander zou wel goed zijn. Benoeming. RITTHEM. In de plaats van den heer J. Jongkoen, die als gemeenteambtenaar te Sleen is benoemd, met ingang van 15 Nov. a.s., is op de gemeentesecretarie te Ritthem werkzaam gesteld de heer J. L. G. van den Broecke te Oost- en West-Souburg. Zuid-Beveland Winterhulp Nederland. 's HEER ARENDSKERKE. Ook in deze gemeente is onder voorzitterschap van den burgemeester den heer A. A. Elenbaas een afdeeling opgericht van de „Stichting Win terhulp Nederlahd". Als penningmeester zal fungeeren de heer M. Vogelaar, secretaris der gemeente. Het plaatselijk bureau is gevestigd in het gemeentehuis.' Loop der bevolking over October. KAPELLE. Ingekomen M. Baanders van Amsterdam naar Kapelle, A 253; Ea. van Scherpenzeel van 's-Gravenhage n. Biezelinge, E 33; Adra. Vleugel van .Wemeldinge n. Kapelle A 405. Vertrokken P. Verhulst van Biezelinge D 197 n. Tiel O. M. Nieuwdorp van Bieze linge E 24 naar 's-Gravenpolder Wa. Beeke van Biezelinge D 152 naar Kruinin- gen Catharina Sonke van Biezelinge D 28 n. Goes M. J. van den Boomgaard van Biezelinge D 8 n. Oostburg. Apollo. KRUININGEN. Het strijkorkest „Apollo" heeft Woensdagavond haar eerste oefen avond weer gehouden na een periode van enkele maanden rust. De leiding berust bij den heer M. v. d. Berge. Voorzorgsmaatregel. KRUININGEN. Aan den kant van het eindje sloot voor de villa van dokter Nieu- wenhuijze heeft men witte palen geplaatst, Hoofdpijn an Kiespijn Hartjes van Mijnhardt stillen vlug. Doos 30 en 50 ct. als voorzorgsmaatregel, dat men niet in de sloot zal loopen. Hoog water. KRUININGEN. Na de storm- en regen vlagen van de laatste dagen is de stand van het water in sloten en leidingen nog aanmerkelijk gestegen. Nu het spuien nog steeds niet op normale wijze kan geschie den is het gemakkelijk te begrijpen, dat er zeer weinig water per tij wordt uitgelaten. Geref. Jongelingsvereenlging. YERSEKE. Zaterdagavond zal de ring Oost Zuid-Beveland van de Geref. Jonge- lingsvereenigingen alhier in vergadering bijeenkomen. Als spreker voor dezen avond zal optreden ds. Van der Vegt uit Goes met als onderwerp „De kerk". Muur ingestort. YERSEKE. De stormen van de laatste dagen leveren ernstig gevaar op voor de nog staande muren van de getroffen wo ningen, daar deze geheel zonder versterking staan. Zoo stortte dezer dagen een zijmuur van.het nog staande gedeelte van de wo ning van den heer C. Bogaer.t aan de Dreef in, gelukkig zonder ongelukken te veroor zaken. Het is dan ook wel geboden om eenige voorzichtigheid te betrachten in de buurt van dergelijke overblijfsels, daar de kans groot is, dat meerdere gedeelten dusdanig door weer en wind verzwakken, dat het gevaar van instorten groot is. Getyen Wemeldinge. Nov. (Zomertijd) Hoogwater Laagwater S Vrijdag 15 V.M. 4.51 17.03 10.28 22.41 Zaterdag 16 5.27 17.36 11.— 23.13 Zondag 17 6.02 18.09 11.34 23.46 Maandag 18 6.32 18.40 12.07 0.18 Dinsdag 19 7.04 19.17 12.43 0.55 Noord-Beveland Verkiezing leden kiescollege. KORTGENE. In de Évangelisatiezaal werd Maandag een verkiezing gehouden van vier leden van het kiescollege van de Ned. Herv. Kerk, zulks wegens het perio diek aftreden van de heeren Iz. v. Mal- degem en P. G. Zandee en het bedanken van den heer L. W. v. Halst, terwijl er ook een vacature was ontstaan doordat de heer M. v. Schaik benoemd is gewor den tot diaken. De stemming had den volgenden uit slag De heeren Iz. van Maldegem en P. G. Zandee werden herkozen: de heeren A. v. Halst en A. A. Markusse werden gekozen. Zeeuwsch-Vlaanderen Gevonden voorwerpen. SCHOONDIJKE. Gevonden: een zadel- dekje. Inlichtingen gemeenteveldwachter Schoondijke. Opbrengst nationale inzameling. BIERVLIET. De Nationale Inzameling heeft in onze gemeente de som van 50 opgebracht. Er werden 100 Wederopbouw- lepeltjes verkocht. Geslaagd. BIERVLIET. Onze dorpsgenooten Jac. Lijbaart en M. Moggré slaagden dezer dagen voor hun kruideniersexamen te Goes. Vermissing. BIERVLIET. Toen de heer v. d. W. naar zijn werkplaats ging kwam hjj tot de ont dekking, dat uit zijn vestje, dat hij had laten hangen zjjn horloge verdwenen was. De vermissing werd bij de politie aange geven. Loop der bevolking in October. GROEDE. Ingekomen Ja. S. K Wage, W 69, van Oostburg P. C.du Bois, W 77, van NieuwvlietR. Vierstraete, W 77, van Nieuwvliet L. R. Dinnecourt, W 77, van NieuwvlietJ. Hoevenaar, W 125, van Nieuwvliet J. J. Keymel, A 11, van'Bres- kéns S. A. Verkeij, A 11, van Breskens J. A. Keymel, A 11, van Breskens M. E. Keymel, A 11, van Breskens Ma. S. de Meester, A 207, van Breskens Ja. A. M. de Bliek, O 148, van 's-Gravenhage J. P. Bouwens, W 36, van Biggekerke. Vertrokken Sa. J. S. Bruijnooge, naar Princenliage, Rijsbergsche weg 66 A. T. H. van Putten, naar Princenhage, Rijsberg sche weg 66 A. J. Maat, naar Oostburg, Langestraat 31 C. Sijnesael, naar Nieuw vliet, 42 Ja. M. Verherbrugge, naar Cad- zand Ma. J. Verplanke naar Middelburg, Blauwendrjk 13 Sa. J. S. de Groote, naar Zeist, Watengeweg 31.; J. Datthijn, naar Sas van Gent G. J. Houg, naar Nieuw vliet A. J. Brakman, naar Hamersfeld, Zwarte steeg F 8 Aa. J. Verhage, naar Breskens, Lange weg W 9 H. A. A. van den Bout, naar Nieuwvliet, 33 Iz. Boeije, naar Nieuwvliet, 113. Kerstvacantie der openbare school. GROEDE. Naar men ons meldt zal de Kerstvacantie.op de openbare lagere school alhier, in verband met de kolenscliaarschte, ingaan op 16 December, des nam. 3% uur en eindigen op 6 Januari voormiddags 9 jé uur. Cursusjaar lagere schooL GROEDE. In overeenstemming met den Inspecteur van het Lager Onderwijs te Mid delburg, hebben burgemeester en wethou ders dezer gemeente besloten, dat de over gang van de eene klasse naar de andere wordt geregeld door het hoofd der school en geschiedt op den 31sten Maart. Zooals uit bovenstaande blijkt, zal dus het nieuwe cursusjaar niet meer op 1 Mei, doch op 1 April aanvangen. Agenda gemeenteraad. OOSTBURG. De raad dezer gemeente zal Dortderdag 21 November a.s., des namid dags 3 uur, in openbare vergadering bijeen komen. Het driemogendhedenpact en de wereld van morgen DE POLITIEKE BESPREKINGEN ENZ. De diplomatieke redacteur van Stefani wjjst er op, dat, terwijl Molotof te Berlijn besprekingen voert met Hitler en Von Ribbentrop, de Roemeensche ministerpre sident en staatsleider Antonescu op weg is naar Rome, waar hij den Duce en graaf Ciano zal ontmoeten. Deze politieke be sprekingen toonen aan, dat Europa bezig is zich te reorganiseeren op den grondslag van een algemeene samenwerking met uit sluiting van Engeland. Rusland, dat de Britsche politiek, om Duitschland te om singelen, aan haar imperialistische doel einden dienstbaar wilde maken, breidt zijn politieke en economische betrekkingen met Duitschland steeds uit. Roemenië, dat was vastgebonden aan het Britsche systeem van Europeesche tegenstellingen, bevindt zich thans in de sfeer van de spil. De Britsche politiek berustte op het verdeelen van het vasteland in twee kampen. De po litiek van de spil is gericht op een vrucht bare samenwerking tusschen alle Europee sche volken. De uitsluiting van den Brit- schen invloed was een voorwaarde voor het overwinnen van de Europeesche moei lijkheden en het tot stand brengen van een nieuwe vredesorde op de puinhoopen van het verdrag van Versailles. Terwijl de Britsche regeering den oorlog heeft uitge lokt in de overtuiging, dat zij een groote anti-Duitsche en anti-Italiaansche coalitie zou opbouwen, is nu Engeland zelf geiso- leerd en geblokkeerd. Het Italiaansche volk ontvangt generaal Antonescu, wiens ver diensten voor zijn land en voor de samen werking in het nieuwe Europa het hooge- lijk waardeert, met groote sympathie. EEN JAPANSCHE OPVATTING. Japan, Duitschland en Italië zijn we gens de mislukkingen van het verleden een tot dusver nog niet geprobeerden geheel nieuwen weg opgegaan om de belangrijkste vraagstukken der menschheid op te lossen, schrijft de adviseur van het Japansche de partement van buitenlandsche zaken, am bassadeur Sjiratori, in een artikel in het maandblad „Beriyn-Rome-Tokio" onder het opschrift „het driemogendhedenpact en de wereld van morgen". Sjiratori, die in dezen nieuwen koers der drie landen de principieele beteekenis van het driemogendhedenpact ziet, meent dan, dat het bondgenootschap vooreerst een ne gatieve taak heeft. Het moet, zoo schrijft hjj, de verdere uitbreiding van den oorlog verhinderen en het tijdperk der verwoesting verkorten. In het belang van deze tegen woordige vraagstukken ontwikkelt het driemogendhedenpact de allergrootste krachten, en het beteekent in zooverre geen geringe bedreiging voor alle tegengestelde meeningen. Het eigenlijke doel van het bondgenootschap ligt' echter, zoo vervolgt Sjiratori, in alle omstandigheden aan zijn positieven kant. De schepping van een nieuwe wereldordening, dat is de voornaam ste taak waarnaar Japan, Duitschland en Italië krachtens dit pact streven. Het ken merk der onder leiding van de drie mo gendheden te scheppen nieuwe ordening bestaat daarin, dat zy de individualistische of democratische idee wil doen verdwijnen en de totalitaire wereldbeschouwing tot een grondbeginsel wil maken dat de meu- schelijke samenleving essentieel beinvloedt. De ambassadeur betoogt dan, dat om tot verwezenlijking van deze nieuwe ordening te geraken, alle waarden een herwaardee ring moeten ondergaan. Gewoonten, welke sinds duizende jaren de mënschheid be- heerschen, moeten uitgeroeid worden, vele dogma's en vooroordeelen zullen moeten verdwijnen. Wellicht zullen vele zaken, die in de wereld van het verleden groote be teekenis hadden en hoog geschat werden, in de nieuwe wereld hun waarde geheel verliezen. Uiteraard valt er niet aan te denken, zoo betoogt Sjiratori ten slotte, dat een dergelijke in de wereldgeschiedenis unieke omwenteling van vandaar op mor gen kan worden uitgevoerd. Heden ten da ge valt er echter in deze richting niet al leen reeds een neiging waar te nemen, doch in groote gebieden van Azië en Europa is de oprichting van de nieuwe ordening reeds aangevangen en belooft, zij met nog groo- tere snelheid vorderingen te maken. HONGARIJE EN DE NIEUWE EUROPEESCHE ORDE. De minister van buitenlandsche zaken, Graaf Csaky, heeft gisteren ter gelegen heid van de behandeling van de begroo ting vanbuitenlandsche zaken in het huis van afgevaardigden een rede ge houden. Hij verklaarde o.a. dat Hongarije het Berlijnsche driemogendheden-accoord toejuicht en hoopt dat „deze nieuwe po litieke krachtenkern" ook de verhouding van Hongarije tot zijn buren gunstig zal beïnvloeden. De minister ging daarop nader in op de betrekkingen tusschen Hongarije en zijn buurstaten, waarbij hij er op wees, dat tusschen Hongarije en Joego i Slavië betrekkingen van goede nabuurschap blijven bestaan. Het onlangs met Slowa kije gesloten amnestie-accoord heeft tot een gunstige ontwikkeling der Hon- gaarschSlowaaksche betrekkingen bijge dragen. De betrekkingen met Sovjet Rus land zijn correct en normaal. Na vriendschappelijke woorden aan het adres van Bulgarije, verklaarde Graaf Csaky, dat Hitler en Mussolini den oor log voeren in het belang van een beteren en meer duurzamen vrede. Aan het slot zijner verklaring wees de minister er op, dat de buitenlandsche politiek der Hon- gaarsche regeering ook in de toekomst onveranderd en consequent op de as BerlijnRome georiënteerd blijft. DE STRIJD OM GRIEKENLAND. De „Giornale d'Italia" schrijft: „Zijn angst verbergend voor het kritieke uur, dat zijn land doormaakt, heeft Churchill in zijn laatste rede verklaard, dat En geland al zijn krachten tegen Italië zal concentreeren. Daar het niet meer in staat is op zijn eiland te reageeren, werpt' het Britsche rijk zich op den Italiaan- schen tegenstander, die deze verantwoor delijke plaats in den strijd met vastbe slotenheid en wilskracht aanvaardt. Die plaats bevindt zich vooral op zee en allereerst in de Middellandsche zee, die, zooals de Engelschen zelf verklaren, de vitale weg van het Britsche rijk vormt. Op dezen weg heeft Engeland inderdaad 7 van zijn13 slagschepen, 12 kruisers, 3 vliegtuigmoederschepen en 50 torpedoboot- jagers geconcentreerd. Thans liggen daar bovendien de Grieksche vlootstrijdkrach- ten, bestaande uit een gepantserd schip, een kruiser, 10 torpedobootjagers waar van er vier in Italië gebouwd zijn en 6 duikbooten. De actie der Italiaansche ma rine is niet alleen gericht op het bezig houden dezer aanzienlijke Britsche strijd krachten, maar ook op het afsnijden van de Engelsche koopvaardij, die reeds den weg over den Atlantischen Oceaan volgt. Op deze route ontwikkelen de Italiaan sche duikbooten een doeltreffende vernie tigingsactie in samenwerking met de Duitsche. De Duitsch-Italiaansche vloot- strqdkrachten opereeren ook op het noor delijk deel van den Atlantischen Oceaan en sluiten daar den verkeersweg naar Engeland af. De vloot wordt gesteund door de onaf gebroken activiteit van de luchtmacht, die den vijand zware verliezen toebrengt en een groote steun is voor de operaties te land en ter zee in Afrika en Grieken land." De agenda is als volgt 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Verzoek van de R.K. bijz. lagere school om waterleiding in het schoolge bouw. 3. Van Chr. bijz. lagere school om idem. 4a. Aanbieding gemeenterekening 1939. 4b. Benoeming commisie tot nazien der rekening. 5. Aanbieding begrooting 1941. 6. Verkoop ambtswoning gemeentege neesheer. 7. Wijziging instructie gemeentegenees heer. 8. Splitsing der betrekking gemeenteop zichter-ambtenaar bouw- en woningtoe zicht. 9. Besluiten betreffende het benutten van afvallen. Schade door den storm. AXEL. De hevige storm, die Maandag nacht en Dinsdag over Zeeuwsch-Vlaan deren woedde, heeft in deze omgeving heel wat schade veroorzaakt. Behalve tal van dakpannen, die van de daken werden ge rukt, moesten ook hoornen en zware takken het ontgelden. De hevige plasregens hebben het water nog aanmerkelijk doen stijgen en de stormwind zwiepte hier en daar langs den waterkant liggend vlas in het water. Ook het vee moest naar droger plaatsen gebracht worden. Naast het vele ongemak en de schade staat ook weer een betrek kelijk voordeeltje. Veel droog hout is n.l. uit de hoornen gewaaid en dat wordt nu naastig bijeengezameld als brandstof voor fornuizen en bakovens. HULPKRUÏSER „JERVIS BAY" IN GEVECHT TOT ZINKEN GEBRACHT. Naar uit Londen gemeld wordt, heeft de Britsche admiraliteit bekend gemaakt, dat de Britsche hulpkruiser „Jervis Bay" door een Duitsch oorlogsschip, dat niet nader geïdentificeerd kon worden, vernie tigd werd. Het Britsche schip, dat in een gevecht tot zinken werd gebracht, had tot taak een konvooi te beschermen. Van dit konvooi gingen negen schepen verloren. MEER VEILIGHEID IN DE DUISTERNIS. Nieuwe Richt- en geleidelichten van Philips. Er gaat geen dag voorbij, of men leest van ongevallen, veroorzaakt door de duis ternis. Vooral in steden en dorpen met ka nalen of grachten. Daarom is het toe te juichen, dat de „Rijksinspectie voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen" thans voor de beveiliging van het verkeer op den openbaren weg gedurende den tijd, dat de normale verlichting verboden is, een aan tal voorschriften heeft vastgesteld. De bedoeling is o.m. om vóór 1 Decem ber a.s. alle min of meer geïmproviseerde constructies van richtlijnen en geleidelich ten, die hier en daar voor de veiligheid waren aangebracht, buiten bedrijf te stel len en deze te vervangen door het standaardmodel of de door de Rijksinspec tie Luchtbescherming goedgekeurde richt- of geleidelichten. De Philips' Laboratoria hebben nu een practische lamp, te gebruiken als richt- of geleidelicht, geconstrueerd. Deze lamp, die uiterlijk den vorm heeft van een normale gloeilamp, is geheel grijs bespoten, met uitzondering van een ring van 1 c.m. hoog te, waardoor het licht kan uittreden. In'elke lantaarn of armatuur kan de lamp worden aangebracht, eventueel ook met de huls naar beneden de bovenbe doelde ring moet echter in ieder geval een horizontalen stand hebben. Bij gebruik als geleidelicht, in het bijzonder ten dienste van het voetgangersverkeer, behooren deze lampen aan den kant van den rijweg 1 te worden geplaatst, waarbij een minimale hoogte van 1.75 m. en een maximale hoogte van 4 m. kan worden toegelaten. Als richt- licht, in het bijzonder ten dienste van het rydend verkeer, moeten zij tenminste op een hoogte van 4 m. en midden boven den rijweg worden aangebracht. HOE WAAIEN DE WIMPELS Zeg nu niet, dat is niets bijzon ders, vannacht zijn de wimpels aan flarden geslagen. Het gaat hier over de wimpels van „de?' boot, de stoomboot, die ook dit jaar de hinderlaag in de Golf van Biskaje gepasseerd is en die nu al zoo dicht genaderd is, dat vrij er de wimpels van kunnen onderscheiden. Hoe waaien de wimpels Daar zit iets feestelijks in en wie dat niet in de gaten heeft, die heeft de sfeer, waarin zich dit gebeuren: de komst van de boot uit Spanje, zich afspeelt, nog niet aangevoeld. Die sfeer voelt ge pas aan, wan neer ge de stralende kinderge zichtjes ziet, wanneer ge de pret- tinteling in de oogen der grooteren speurt. Men spitst zich op het ge beuren de boot die aan den wal zal merende loopplank, die wordt uitgelegd en de heilige uit Spanje, die in zijn stralend bisschoppelijk habyt en gezeten op zijn schimmel zijn intocht houdt. Och, wij kennen dat van alle jaren, maar toch zien wij ieder jaar met spanning uit naar dit moment. We zouden het niet willen missen, het hoort bij ojis en by onze wintersche omgeving en wij zouden diep de teleurstelling gevoe len, waarneer wij de wimpels niet zagen wapperen. Hoe waaien de wimpels Het bisschoppelijk vaartuig is ge- pnvoiseerd en op de deining van den wind gaven zij aan deze vaart het bijzondere cachet, dat de aankomst van Sint Nicolaas telkenjare tot een hoogtepunt maakt. Nu kan toch niemand zich er nog :an onttrekken. Het heerlijke avondje is nabij. Op den wal wordt het drukker de spanning stijgt. Hoe meer men- schen zich hier verdringen, des te sterker wo. It het verlangen er dit jaar ts heel moois van te maken. Juist dit jaar. Hoe waaien de wimpels De oorlog in de lucM en ter z$e. Gisternacht hebben, naar het D.N.B. ver neemt, Britsche vluchten naar het Duit sche rijksgebied slechts in betrekkelijk ge ringen omvang plaats gehad. Overdag zijn aanvallen ondernomen zoo wel op Londen vooral op de installaties in het westen der stad (gasfabrieken en pakhuizen) alsook op Dover. Des nachts ondernamen bij zeer goed uitzicht honderd Duitsche gevechtsvliegtuigen aanvallen op Londen. Ruim 200.000 kilogram bommen werden daarbij omlaaggeworpen. Luchtge vechten vonden niet plaats. De vijandelijke verliezen zijn nog niet bekend. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist. Duitsche snelle bommenwerpers hebben gisteren Londen en Zuid Engeland aange vallen, hoewel boven Engeland een dikke mist hing. De Duitsche vliegtuigen konden, naar het D.N.B. verneemt, gebruik ma kend van gaten in het wolkendek, in handig uitgevoerde aanvallen fabrieken en spoor- wegwerken met bommen van elk kaliber bestoken. De Engelschen trachtten, met hun jagers de aanvallen der Duitsche ge vechtsvliegtuigen af te slaan, en de Mes- serschmittjagers aan te vallen. Daarbij werd een Hurricane neergeschoten. Een andere Hurricane en een Spitfire doken zwaar getroffen door de wolken, zoodat met hun verlies kan worden gerekend. Daarentegen is slechts één Duitsch vlieg tuig niet op zijn basis teruggekeerd. MISLUKTE LUCHTAANVAL OP BERLIJN. Enkele vijandelijke vliegtuigen hebben naar het D.N.B. meldt Woensdagavond ge tracht, een aanval op de Rijkshoofdstad te ondernemen. In verband met het krachtige afweervuur slaagden zij er evenwel niet in, door de grens der versperring te breken en tot boven de binnenstad te komen. Reeds boven den buitensten gordel van voorste den ontdeden zij zich van hun bommen, die .lukraak op woonwijken terecht kwamen. Daarbij ontstonden enkele dakbranden, die snel gebluscht konden worden. Verder is er geen schade. ACC00RD TUSSCHEN 1ND1E EN JAPAN. OVER OLIELEVERANTIES. Te Batavia werd gisteren bekend ge maakt, dat de onderhandelingen tusschen de Bataafsche Petroleum Maatschappij en de Nederlandsche Koloniale Petroleum Maatschappij, eenerzijds en de vertegen woordigers der Japansche oliebelangen an derzijds, geëindigd zijn met een accoord. Over dit accoord deelt een particulier communiqué het volgende mede: Thans is voorzien in contracten van zes maanden tot een jaar, waarbij Nederlandsch-Indië aan Japan jaarlijks 760.000 ton ruwe olie en 650.000 ton olieproducten zal leveren boven het kwantum, dat reeds jaarlijks door Nederlandsch-Indië aan Japan wordt geleverd. Met inbegrip van dit laatste zal Japan nu een jaarlijksche hoeveelheid van 1,8 miilioen ton olieproducten ontvangen. DE V. S. EN DE OORLOG. In de New York Journal schrijft Hearst in verband met een necrologie van Cham berlain, dat de Vereenigde Staten den oorlog niet mogen aanwakkeren en zich niet in den oorlog mogen laten betrekken, daar zij alles zouden verliezen, wat voor hen van eenige beteekenis is. De vroegere Amerikaansche Ambassa deur te Londen, Dawes, heeft tè Chicago verklaard, dat vrijwillige inmenging der Vereenigde Staten in den oorlog een daad van dwaasheid zou zijn, waarvoor God de Vereenigde Staten moge bewaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3