STADSNIEUWS STADSNIEUWS Vlissingen. STADSNIEUWS Goes, UST DE PROVINCIE DE WATERBRONNEN IN DE ABDIJ. Nadat rond het Abdijplein reeds zes waterbronnen voor geval van brandgevaar waren aangeboord, is men thans doende een zevende te maken, nl. op het afzon derlijk deel van het plein voor het gebouw, waarin de Rijksgebouwendienst en het Kadaster thans gevestigd zijn. AARDAPPELSCHILLEN, GROENTEN- AFVAL ENZ. Het is ons gebleken, dat wij een minder juist advies gaven in het bericht van Maandagavond, toen wij schreven, dat men nu reeds schillen enz. gescheiden van het andere vuil aan de gemeentereiniging kan mede geven. Het ophalen daarvan is voor- loopig nog geheel overgelaten aan den man, die het al geruimen tijd heeft gedaan. BIJ HET KLEEDINGCOMITÉ. Op de tweede verdieping van het tijdelijk gemeentehuis zetelt het kleedingcomitê om op verzoek van den directeur van het dis tributiebedrijf voorloopig vrouwen- en meisjesmantels uit te reiken aan haar, die daarvoor zijn opgeroepen. Gisteren ver scheen een 40-tal opgeroepenen voor zich zelf, of voor een dochter, om een keuze te doen. Bijna steeds slaagden zij daar vlug in en toonden zij zich tegenover het comité dankbaar- voor deze zoo op prijs, gestelde hulp. Over het algemeen was men verrukt over wat hier wordt verstrekt. Deze week worden nog drie andere groe pen aan dezelfde soort kleedingstukken ge holpen. DE ST. JORIS. Gisteren heeft men de stukken van den ingestorten voorgevel van het gebouw St. Joris voorloopig gesorteerd en verwijderd. Men is tevens voortgegaan met het op ruimen van de overige muren in deze om geving, waarvan er verschillende gevaar voor instorten opleverden. Begonnen is mét de resten van de muren van het groote perceel naast St. Joris, wat de laatste ja ren een dépendance er van was, op te rui men. DE R. K. KERK. De hooge zijgevels van de R. K. kerk in de Noordstraat zijn thans voor een groot deel gesloopt. HERSTEL OORLOGSSCHADE. Door de bombardementen van den laat- sten tijd wordt in onze gemeente veel schade aangex-icht, ook bij particulieren. Het schijnt echter niet algemeen bekend te zijn, dat er een Commissie voor Oorlogs schade bestaat, waai-van de wethouder van Sociale Zaken voorzitter is.'Het adres van deze commissie is Hendi-iksti-aat 12, bij het gemeentelijk bureau voor Sociale Zaken. Indien een gedupeerde voor schadevergoe ding in aanmerking meent te kunnen ko men dan doet hij het beste alle schade zoo spoedig mogelijk door middel van brief, die in tweevoud moet zijn geschreven, bij genoemde commissie op te geven. Bij drin- gende gevallen kan zoo noodig met spoed worden geholpen, waarbij het juist voor hen van belang is dat meestal rechtstreeks goederen worden verstrekt of aangekocht. In dit verband zij erop gewezen, dat alle schade, ook die van vitrage's, overgor dijnen, glas e.d. kunnen worden opgege ven. Het is een veel verbreid misvei-stand, dat met schade beneden de 100 gulden geen rekening wordt gehouden, doch uit het voorgaande blijkt duidelijk, dat zulks niet het geval is. NIEUWE RAADSLEDEN, Naar wij vernemen hebben mej. Ha. Meyer en de heer J. M. van Linschooten hun benoeming tot lid van den raad in de vacatures, resp. van de heeren C. J. N. de Graaff en J. de Wilde, aangenomen. In de aanstaande raadsvergadering, welke op 22 November a.s. zal worden gehouden, zullen de geloofsbx-ieven der nieuw-be- noemde raadsleden worden onderzocht. GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie te Vlissin gen, maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden zijn gedeponeerd een groot aan tal dames- en heerenrijwielen; wit zeem lederen kinderschoentje,' onderdeel ma chine met twee gummiringen; wollen kinderhandschoen; steutel „Zeiss Ikon"; paar wollen heerenhandschoenen; bruin kinderhoedje; en dat inlichtingen zijn ue bek omen omtrent: V.T. kap electrische lantaarn brj Clowting, Zwanenburgschestr. B 334b te Koudekerke; rijwielbelasting- merk bij Goetheer, P. Kx-ugérstraat 41; damespolshorloge bij Caljé, Kalkhokstraat 1; bruine lederen pox-temonnaie bg Jilleba; Breestraat 12; gestreepte fantasiebroek bg Sierevogel, Winkelmanstraat 33; blauw wollen zadeldek bij Lous, B. Ewoutstraat 21; vleeschkaart bij Vrouwestraat 7; twee witte boorden bij Jansen, Clljverstraat 31; pot zachte zeep bij Zweedijk, Begonialaan 1; linker glacé motorhandschoen bij Breeuwsma, Badhuisstraat 75; Lipssleutel bg Wagenaar, Noordstraat 19; rijwielbe- lastingmerk by Vos, Marinestx-aat 18; boodschappentasch bij Speckens, Walstraat 35; bruin zadeldek bij Noest, A. A. Schel- destraat 38; bankbiljet by J. M. Verboom, Noordstraat 70 boven; rood lederen porte- monnaie bij Pelster, Kromme Elleboog 9; blauw kinderwantje bij Bremer, Lepelstr. 6; i-echter wollen kinderhandschoen bg Hendrikse, Noordstraat 59; zwarte bolhoed bij Kugper, Anjelierenlaan 6; regenjas en pax-apluie bij van der Kop, Scheldestraat 69; zilverbon bij J. Lefeber, Hendrikstraat 40; zwarte portemonnaie met ritssluiting bg Fleurbaaij, Paardemarkt 7; rijwielbe- lastingmerk bij Vinke, Koudekerkscheweg B. 347 te Koudekerke; fluweelen das bij T. Keijzer, Glacisstraat 104 boven; ruw- GEVAARLIJKE BALDADIGHEID. Bij een bewoner van de 'sHeer Hendrilcs- kinderenstraat had men een brandende si garet in de brievenbus gestopt met het gevolg dat een zich in de bus bevindende brief beschadigd werd. Aangifte bg de politie volgde, die tegen den baldadigen dader, den zestienjai'igen F. de W., px-oees- verbaal opmaakte. DURE VERGEETACHTIGHEID. Gisteren werd weer A. K. te Heinkens- zand bekeurd omdat hg niet in staat was zijn identiteitsbewijs te toonen. Naar men ons van politiê-zijde mededeelt is er bij de verbaliseerden vrgwel steeds van vergeetachtigheid sprake. Men heeft wel een identiteitsbewijs, maar men legde het uit den zak en vergat het weer bg zich te steken. Een lezer deed ons een middel aan de hand, dat wel niet afdoende genoemd kan worden, maar dat toch vergeetachtigen een steun kan zijn, en dat niets kost. Deze lezer bewaarde n.l. zijn identiteitsbewijs in een door hem zelf geplakte enveloppe van hei-rood papier. Niet alleen om zijn „stam kaart" te beschermen, maar vooral, omdat die helroode enveloppe, om één of andere reden uit den zak gelegd, hem dadelijk op het „gevaar" van zijn handelwijze zou attent maken. VERGADERING R.K. VROUWENBOND. De R.K. Vrouwenbond vex-gaderde in het slot „Ostende" onder voorschitterschap van mevr. Bos. De opkomst was matig. Ook de Deken was onder de aanwezigen. Bij de opening der vergadering werd de oyerleden geestelijk adviseux-, Deken Dolle, op plechtige wgze herdacht. Irigekomen was o.a.. een verzoek van de R.K. Leesbibliotheek, om steun door mid del van een jaax-lijlcsche bgdrage of een gift ineens. Besloten werd aan de lees bibliotheek een gift te doen toekomen. Eveneens werd besloten om de R.K. Zie- kenvex-pleging „St. Joanna", welke met groote financieele moeilijkheden te kampen heeft, met een bijdrage te steunen. De heer Dogge droeg vervolgens eenige vex-tellingen en gedichten vooi', die met gx-oote belangstelling gevolgd werden. Tenslotte werd door Deken Nieveen van Dijkum, die voor het eerst een vergadering van den Vrouwenbond te dezer stede bij woonde, een geestelgk woord gesproken. De Deken verwees daarbg in het bijzonder ook naar de ingekomen bijdragè van „De Schoolbode", waax'in dringend het dage- lijksche misbezoek werd aanbevolen, en waarin aangedrongen wordt om ieder gezin dagelijks door minstens één lid bij de H. Mis te doen vertegenwoordigen. VERSTOORDE MARKTDAG. De herfststorm, die gisteren ook over Goes woedde, heeft de Marktdag of wat er dan nog van over is danig ver stoord. In den morgen wei-den er moeizaam eenige tenten opgeslagen, er waren een paar kooplieden en er kwamen wat men schen kijken en koopen, maar toen wind en regen erger werden verdwenen de raen- schen, de koo.plieden en de kramen, en omstreeks drie uur, anders wel het druk ste, stond er nog slechts één kraam ovex-- eind, die van een kaas-koopman. Alleen de autobussen hadden het bijzon der druk, omdat ook allen, die met de fiets naar Goes gekomen waren, met de bus terug naar huis wilden. Men „vocht" bijna om een plaats, en torenhooge stapels rg- wielen verrezen op de bussen. Maar de chauffeurs, die hier „voor geen kleintje vervaard" zijn, wisten tenslotte toch alles in en op hun wagens te pakken. Zoo goed en kwaad als 't ging! Prof. dr. A. A. van Schelven. Onder groote belangstelling heeft prof. dr. A. A. van Schelven te Haax-lem, hoog leeraar aan de Vrge Univex-siteit, j.l. Maan dag zijn 60sten verjaax-dag mogen vieren. Prof. dx-. A. A. van Schelven werd 11 Nov. 1880 te Haarlem, waar zijn vader, wijlen ds. B. van Schelven toen predikant was, geboren. Hij ontving zijn opleiding aan de Vrge Universiteit waar hij in de theologie studeerde, om in 1909 candidaat te worden. Dat jaar deed hij bij de Geref. kerk van Maarssen intrede in zgn eerste gemeente, vanwaar hij in 1914 naar Vlis singen vertrok om in 1918 te worden benoemd tot hoogleeraar aan de Vrge Universiteit om ondex-wgs te geven in de vaderlandsche en algemeene geschiedenis. harige, fóxterrier in asyl; blauwe heeren- hoed bg J. van Boven, Bonedijkstraat 10: zilveren kinderax-inbandje waaraan een plaatje met de. letters B. de R. bij Bertgn, Scheldestraat 33; 2 huissleutels aan touw tje bij Wed. Adamse, Kanaalstraat 68; „Swan" vulpenhouder bij J. F. Kolp, Mei doornlaan 31; 2 huissleutels bij Aax-noutse A., Sint Jacobstraat 30; bruin wollen da meshandschoen bij de Bokx, Bonedijkstr. 6; rood wollen kinderhandschoentje en bruin wollen kinderhandschoentje bg C. Bolier, Walstraat 55; rgwielbelastingmerk bij Mej. Izebout, Wasscherg „De Volhar ding", Singelweg; stoel bg J. P. de Jonge, Breewatei-straat 51 boven en pakje foto's by de Rooij, Sottegemstraat 90. Getgen. Nov. (Zomertijd) Hoogwater Laagwater Donderd. 14 2.30 14.38 8.48 21.12 S Vrijdag 15 V.M. 3.- Zaterdag 16 Zondag 17 Maandag 18 15.10 9.20 21.43 3.32 15.40 9.53 22.14 4.05 16.13 10.30 22.45 4.34 16.46 11.04 23.14 Dinsdag" 19 5.05 17.25 11.42 23.50 Woensdag 20 5.44 18.08 12.22 0.32 Donderd. 21 6.26 18.57 13.06 1.18 Vrgdag 22 L.K. 7.19 20.02 14. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Aanbestedingen. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Middelburg heeft he denmorgen aanbesteed het vernieuwen van vier drgfkisten van de Noord-ponton in de buitenhaven te" Vlissingen, behoorende tot de werken van het kanaal door Walcheren'. Inschx-ijvers waren N.V. Machinefa briek „Breda" Backer Rueb te Breda, .35.550 Constr. werkplaats en machine fabriek Braat N.V. Rotterdam, 31.100 N.V. Hollandia, Krimpen a.d. IJssel, 24.735. Vier biljetten waren van onwaax-- de. De hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat, heeft heden te Middelburg na mens Ged. Staten aanbesteed het aanbren gen van beplantingen op wegen in Z. Vlaanderen. Inschrijvers waren W. Brand, Domburg 5667 J. van Lint, Boskoop 5155 J. Ngssen, Kapelle 4500. De ingenieur deelde mede, dat by de be slissing van Ged. Staten er zeker ook're kening mee zal worden gehouden, dat ver schillende gegadigden niet hebben inge schreven. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand October werd te Middelburg op de Rijkspostspaarbank in gelegd 56.614.63, terugbetaald 140,449.68, minder ingelegd 83.835.05. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 18. Te Vlissingen werd ingelegd 16.023.73, terugbetaald 53.940.70, minder ingelegd 37.916.97. Nieuw uitgegeven boekjès 16. Te Goes werd ingelegd 64.588.22, te rugbetaald 323.782.95, minder ingelegd 269.194.73. Nieuw uitgegeven boekjes 18. Te Breskens werd ingelegd 56.870.35, terugbetaald 115.337.36, minder ingelegd 58.467.01. Nieuw uitgegeven boekjes 16. Te Oostburg werd ingelegd 6733.50, terugbetaald 22.734.94, minder ingelegd, 16.001.44. Nieuw uitgegeven boekjes 3. Te Yex-seke werd ingelegd 7752.99, te rugbetaald 27.746.62, minder ingelegd 19.993.63. Nieuw uitgegeven boekjes 5. Te Hansweert werd ingelegd 3673.44, tex-ugbetaald 15.789.75, minder ingelegd 12.116.31. Nieuw uitgegeven boekjes 3. Walcheren Gevonden voorwerpen. 'T ZAND. Gevonden een doublé ring met steentje. Te bevragen bij Schoolmeester, N. Vliss. weg E 313. Vex-der zijn aan komen loopen een foxterxïer, te bevr. bij Van Puffelen, Koudekerksche stx-aat D 125 een langharige fóxterrier, te bevr. bg Looise, N. Vliss. weg E 306. Gevonden voorwerpen. O. en W. SOUBURG. Gevonden voor- wei-pen: Paardenzweep bg de Nooijer, De Deckex-estx-aat 36; boodschaptasch bg A. Francke, Middelburgschestraat 50. Zuid-Beveland KAPELLE. Alhier is opgericht de Mu- ziekvereeniging „Crescendo" (mondorgel, mandoline en accordeon). De repetitie's worden gehouden in het Koor der Ned. Herv. Kex-k, directeur is de heer P. B. van Sprang. Het bestuur is gevormd uit de navol gende personen voorzitter, de heer P. B. van SprangVice-voox-zitter de heer P. Oele; secretaris de heer C. Louwerse; penningmeester de heer B. de Klerk algemeen adjuncte mej. Marie Leijs. De vèiling te Kapelle breidt zich uit. KAPELLE. De veiling te Kapelle breidt steeds uit. Het bestuur ziet zich genood zaakt om met voorstellen te komen tot uitbreiding van het koelhuis niet alleen, maar ook tot het bouwen van een embal- lageloods. Denkt om de identiteitsbewijzen! KRABBENDIJKE. De dezer dagen ge houden controle op de identiteitsbewgzen, had het gevolg, dat vele personen een be- keuring opliepen voor het niet bg zich dra gen van dit bewijs, een vergeetachtigheid dié duur komt te staan. Gevonden voorwerpen. OVEZANDE. Bij den gemeente-veldwach ter is een zijden damessjaal als gevonden gedeponeerd. Getgen Wemeldinge. Nov. (Zomertijd) Hoogwater Laagwater Donderd. 14 4.16 16.27 9.59 22.11 S Vrgdag 15 V.M. 4.51 17.03 10.28 22.41 Zaterdag 16 5.27 17.36 11.— 23.13 Zondag 17 6.02 18.09 11.34 23.46 Maandag 18 6.32 18.40 12.07 0.18 Dinsdag 19 7.04 19.17 12.43 0.55 Zeeuwsch-Vlaanderen Opbrengst Roode Kruis collecte. GROEDE. De collecte ten bate van het Roode Kruis, gehouden op 9 November j.l., heeft alhier opgebracht 44.07. Collecte. RETRANCHEMENT. De alhier gehouden collete ten bate van het Roode Kruis bracht 43.37 op. Groote tochten naar school. AXEL. De kinderen uit de buitenwgken, die alhier de scholen bezoeken, hebben een kwaden winter voor den boeg, als men weet, dat kinderen uit de verst afgelegen gehuchten dagelgks een afstand van ruim 10 K.M. moeten afleggen. Voor de groo- teren is dit niet zoo bezwaarlijk, als het weder goed is, doch voor de kleintjes is dit een heele marsch. Door alle weer en wind, als de wegen slecht liggen, is dit haast on- doeniyk. En toch schijnt er niet anders op te zitten dan dit dagelgksche voetreisje van pl. 2 uren v.v. Vorige jaren reed een autobus naax de buitenwgken om de kin deren naar school en ook weer thuis te brengen, doch thans zal hiervoor wel geen vergunning verkregen worden in verband met de schaarschte aan benzine, zoodat er Prof. Piccards plannen voor dlepzeetocht. HIJ WIL TOT VIJFDUIZEND METER DUIKEN. Op een congres der Zwitsersche Acade mie voor Natuurwetenschappen dat kort geleden te Locarno gehouden werd, sprak naar het Nederlandsché Perskantoor te Beriyn meldt, de bekende stratosfeervlieger professor Piccard over zgn reeds twee jaar oude plan eener duikexpeditie tot op 5000 meter diepte, die nu toch werkelijkheid zal worden. Deskundigen hebben het oorspronkelgke plan van den eex-sten stratosfeervlieger prof. Piccard, om 10.000 meter in de diepte v?jx den Oceaan door te dringen, als een fantasterij bestempeld, die van be gin af aan tot mislukking gedoemd zou zgn. Piccard schijnt intusschen ook te willen afzien van zijn aanvankelijk plan, want op het genoemd congres te Locarno sprak hij als voorloopig bereikbaar doel over een diepte van 4000 tot 5000 meter. Maar ook zulk een diepte-expeditie is nog fantastisch genoeg, '-ant de Amerikaan William Beede, die beroemd werd door een zelfde onderneming, die tot nog toe het record houdt op dit jongste gebied van onderzoek, bereikte slechts een diep te van 900 meter. Maar prof. Piccard heeft reeds lang bewezen, dat hg geen avonturier is, maar een koen en tege lijkertijd ernstig wetenschapsnxensch; toen hg in 1932 met zijn stratosfeex-ballon tot óp een hoogte van 16000 meter ging, grensde deze prestatie aan het ongeloofe- lijke. Nu maakt hg zich met zijn a.s. expe ditie in de diepte vn den Oceaan tot zgn '„tegenvoeter". Reeds werd begonnen aan den bouw van den door hem gecon- strueerden stalen kogel, waarmee Piccard in tegenstelling met zijn „concurrent" Beede, vrij zwevend en door geen kabel met een schip vex'bonden in de diepte wil afdalen. De doorsnee van den kogel, die slechts voor twee menschen berekend is, ligt een weinig boven 2 meter. Een zuur stofhouder heeft reserves voor 24 uur; de bg het ademen uitgeblazen koolzuren worden opgezogen door bijtend potas. Met een soort vlotten wordt de stalen kogel onderwater bestuurd en daardoor worden de onderzoekers volledig onafhankelijk van de buitenwereld. Piccard heeft bij de constructie van het toestel aan alle mogelijkheden en ge varen gedacht. Zelfs tegen den aanval yan reusachtige zeemonsters zal hg zich kunnen beschutten door electrische ont ladingen, terwijl de snelheid der daling en de ophalingskracht door een balan- cèerend gewicht, dat uit zwavel en kool stof bestaat, wordt gereguleerd. Ook heeft men er aan gedacht, dat de deel nemers het bewustzijn kunnen vex'liezen bij hun koen avontuur en zoodoende niet meer in staat zouden zgn de instrumenten te bedienen. Dan wordt de kogel door een uurwerk na een bepaalde tijdsspanne van zelf naar de oppervlakte terugge dreven. Alhoewel de binnenruimte van de duikkogel slechts een doorsnee van twee meter heeft, zal zijn gewicht toch 4500 k.g. bedragen, daar de stalen wan den, die even als de speciale glaswanden bij 5000 meter diepte aan een druk van 50 atmosferen weerstand moeten kunnen bieden, zeer stex'k moeten gebouwd zgn. Piccard hoopt met zgn voor dit doel speciaal gemaakte instrumenten menig raadsel, dat tot nog toe aan het mensclxe- lgk oog verborgen bleef, aan de diepe zee te kunnen ontrukken en vooral de kosmische stralen op het spoor te komen. Het spreekt van zelf, dat ook de film toestellen niet ontbreken, die door het licht van geweldige schijnwerpers de wonderwei'eld der diepzee op het beeld zullen brengen. Vein onze Boekentafel Pinkje's bezoek bij de eek hoorntjes, door Lieslce Have- laar. Geïll. door Phiny Dick. Uitg. G. B. van Goor Zonen's Uitgeversmij. Den Haag. Een aardige geschiedenis voor jonge kinderen over Pinkje, het neefje van Klein duimpje, die bg zijn vriend den reus woont. niet anders op zit, dan naar school te tippelen, daar de meeste kinderen ook geen fiets ter beschikking hebben. Wgziging schooluren. AXEL. De lessen in de scholen alhier vangen thans aan om 10 uur 's morgens tot 12y2 uur, zulks ter besparing van licht en brandstof gedurende de wintermaan den. Tholen Eervol ontslag. THOLEN. De Commissaris der provin cie Zeeland leeft met ingang van 15 No vember aart P. de Bil, op diens verzoek, eervol ontslag vex'leend als bezoldigd veld wachter in de gemeente Tholen. Schouwen en Duiveland Herbenoeming burgemeesters. Bg besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken is Mr.' J. Schuurbeque Boeye, gerekend van 1 October 1940 af, opnieuw tot bm'gemees- ter van de gemeente Zierikzee benoemd J. Padmos, gerekend van 1 Juli 1940 af, opnieuw tot burgemeester van de gemeente Duivendgke benoemd. .Door de hidmmam Onze koolsoorten. De bekende raadgeving' ls„In den winter zoo weinig mogelgk gebruik maken van inmaak, maar de groenten zooveel mogelijk in verschen toestand gebruiken". Hiervoor zgn de koolsoorten uitermate geschikt, daar ze rijk zgn aan vitaminen- C. In aanmerking komen de witte-, roode-, groene- en savoyekool en de spruitjes. De boerenkool blijft ditmaal buiten beschou wing ze is een uitstekende groente, maar wordt een volgende keer besproken. De spruitjes kunnen geoogst worden zoo dra er een nachtvorst over gegaan is, het geen thans overal het geval is. Men kan meermalen van dezelfde plant oogsten, daar de groei den geheelen winter door gaat. Pas in het voorjaar, als ze beginnen door te schieten, is de oogst ten einde. De in September en October geoogste sluitkoolen kunnen, bij een zorgvuldige behandeling en op een geschikte plaats be waard, den geheelen winter door goed blg- ven. Wie buiten woont kent het inkuilen van de kooien wel. Maar ook de stadshuis vrouw kan de kool bewaren, mits zg een goede kelder heeftzoodoende heeft ze al tijd versche groente bij de hand. De kooien worden hiervoor in een drogen, vorstvrgen kelder aan den stronk opgehangen, niet op den grond gel gd. Goede kool voelt zwaar aan en de bladeren zgn frisch. Er zgn mensclxen, die meenen geen kool te kunnen vex'dragen. Voor de meesten is dit echter het geval, indien zij toebereid is op' de manier, waarop dat in de meeste gezinnen gebeurt. Kool bevat n.l. zwavel- verbindingen, die vrij komen bij het koken. De onaangename geur, welke de kool bij het koken verspreidt, wordt hierdoor ver oorzaakt. De onaangename gewaarwording die velen nog eenige uren na het gebruik van kool voelen, is hierop terug te bren gen. Maar verreweg de meeste menschen kunnen kool zonder den geringsten hinder gebruiken, wanneer deze slechts kort (>/2 uur) en met weinig water verhit is. Dit klinkt vreemd, daar men gewoonlijk aan neemt, dat een gerecht lichter verteerbaar is, waixneer het langer gekookt wordt un daardoor zeer zacht en gaar op tafel komt. Met kool is dit echter niet het geval. De verandex'ingen, die optreden bij het lang vex-waxmen, zijn voor de meeste menschen veel hinderlgker dan de celstof, welke de kort gekookte kool eenigszins knappend maakt. Bovendien worden bij hët koken in ruim water, naast den koolsmaak ook stoffen verwijderd, die helpen dezen smaak te ver zachten ook de in water oplosbare zou ten worden op die manier weggegooid. Alle koolsoorten worden het beste opge zet met weinig water, want tijdens het ko ken laat de kool, daar het een zeer water rijke groente is, nog vocht los. Het over tollige vocht wordt met wat aangemengd aardappelmeel gebonden of men voegt een beetje melk toe en bindt dan met bloem de kool moet niet nagestoofd worden. De kooktyd van de kool, mits goed fyn- gesnipperd, is een half uur zelfs roode kool behoeft niet langer dan drie kwartier te koken, indien men de azgn maar niet eerder toevoegt dan wanneer de kool gaar is. Azgn houdt n.l. het gaar worden sterk tegen. Weinig bekend, doch smakelgk is het maken van een „rauw slaatje" van kool, zooals men dat ook omstreeks 1800 al aan beval. Hiervoor wordt de kool zeer fgn- geraspt of geschaafd en dan aangemaakt met olie en azgn of citroensap. Het toe voegen van appel bg het roode koolslaatje geeft hieraan een fgnen smaak. Alle kool soorten kunnen hiervoor gebruikt worden en voi'nxe-i dan met aardappelen en bgv. visch een smakelijk en gezond middagmaal. Door de bereiding als stoofpot, stamppot of koolsoep is afwisseling te brengen, ter- wgl met behulp van kaas of kerry een-wg ziging in den smaak is te verkx-ijgen. Thans volgen nog eenige recepten WitteJeool. 1 wittelcool, ongeveer 2 dl. water, 1 d.l. melk, 10 gr. bloem of maizena, wat boter, wat zout. De kool van de buitenste bladeren ont doen, doormidden sngden en zeer fgn scha ven. Opzetten me. het kokende water en wat zout, vlug aan den kook brengen en zachtjes ongeveer droog en gaar laten koken in een half uur. De melk toevoegen en het vocht binden met wat aangemengde bloem of maizena de boter toevoegen. Stoofpot van savoy e- of wittekool, 22 gr. lams- of schapenvleesch, 2 k.g. aardappelen, 1 k.g savoyekool, 1 groote ui, i/2 liter melk of wat minder, wat vet, zout, een plukje peterselie. Het vleesch met zooveel water opzetten, dat het juist bedekt is, wat zout toevoegen en in de goed gesloten pan op een zacht vuur 1 uur laten koken. Het vleesch met een schuimspaan uit 3 pan nemen, het achtergebleven bodempje bouillon aanvullen met de melk en vlug aan den kook laten komen. De schoonge boende, in stukken gesneden aardappelen, laag om laag met .de groente en het vleesch erin te leggen beginnen en eindi gen met de aardappelen. Het vet erop leg gen, de pan sluiten, alles aan den kook brengen en zachtjes een half uur laten ko ken. Opdoen in een dekschaal, de fijnge hakte peterselie erover strooien en de bouillon er afzonderlek by geven. Voor wie veel een dergelgk gerecht ldaar maakt is het aan te raden een vuuxvaste schotel te nemen, daarin hetgerecht te koken en dan zoo op te dienen. Sla x 1 roodekool. 500 gram roodekool, 1 gx-oote zure appel, sap van i/2 citroen of wat azijn, wat sla olie of spekvet, 1 uitje, wat suiker, zout. De kool, het uitje en de appel fijnscha ven of raspen. Het spekvet of de olie met de azgn of het citroensap, een snufje sui ker en zout vermengen. De geraspte groente er door mengen. Sla van witte' of savoyekool. Ga hiervoor als bovenaangegeven te werk, maar neem in plaats van het uitje wat fijngehakte peterselie of wat fijngesne den bieslook.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2