Provinciale leiiwiile Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant HITLER ONTVANGT MOiOTOF. 183ste JAARGANG NUMMER 264 WOENSDAG 13 NOVEMBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS g 18 cent per week of f2.30 per kwarfaafr Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijk® nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSs Van 1-5 regels f1.50, ledera regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 —5 regels f0.50. Iedere regel meer 10 ct (max. 8 regels)» POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen ICESLO TEN BIJ HET B UREAU VOO» P U B EI C I T E I T S W A A R D E. 11? O E S T E L D DOOR DE V E R E E N I G j N G „P E N E D j R L A N D S C H E DAGBLADPERS,' Ankara spreekt van een Duitsche overwinning. De Flihrer heeft gisteren in de niéu we Rijkskanselarij dén voorzitter van den raad van volkscommissarissen der TJ.S.S.R. en volkscommissaris van bui- tenlandsche zaken, W. RL Molotof, ont vangen in tegenwoordigheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop. Molotof was vergezeld door den plaatsvervangenden volkscom missaris voor buitenlandsche zaken, Dekanossof. Een afdeeling van de S.S.-Leibstandarte bracht bij aankomst en vertrek de militaire eerbewijzen. Van semï-officleele zijde te Berlijn wordt Naar wij ten aanzien van de ontvangst van den voorzitter van den raad van volks commissarissen der U.S.S.R., Molotof, door den Führer nog vernemen, werd Molotof door den chef van het protocol per auto af gehaald uit het huis der gasten van den Führer. Op het eereplein van de nieuwe Rijkskanselarij had een groep der S.S.- Leibstandarte Adolf Hitler zich opgesteld, welke Molotof bij zijn aankomst de mili taire eerbewijzen bracht. Bij het portaal werd de Sovjet-Russische gast door den chef van de PrSsidialkanzlei, staatsminister dr. Meissner, en den persoonlijken militai ren adjudant van den Führer ontvangen en vervolgens door de Mozaiekzaal en de groote galerij naar den Führer begeleid. De Turksche pers wijdt, naar uit Istan- boel wordt gemeld, uitvoerige beschouwin gen aan het bezoek van Molotof aan Ber lijn. De bladen zijn unaniem van oordeel, dat men hier van een diplomatieke over winning van Duitschland kan spreken. Uit den aard der zaak worden allerlei voorspellingen hieromtrent gedaan. Sommi ge bladen staan uitvoerig stü bij de ge ruchten, dat de Duitsche ambassadeur te Ankara, von Papen, aan de conferentie zal deelnemen en zij spreken als hun meening uit, dat de Dardanellen-kwestie waarschijn lijk een der voornaamste onderwerpen' van gedacbtenwisseling zal zijn. Men beschouwt de ontmoeting tusschen Hitier en Molotof als een voortzetting van de besprekingen met Franco en Pétain. in Britsche diplomatieke kringen te Istanboel is men zeer gereserveerd omtrent Molotof's bezoek. Het schijnt, dat men re kening houdt met de mogelijkheid, dat er een nieuw pact met de as-mogendheden gesloten zal worden. Tegenover de buiten wereld wordt alleen verklaart, dat Londen de laatste weken twijfel begon te koesteren aan de mogelijkheid van een gunstiger wen ding in de Britsch-Russische betrekkingen. BELANGSTELLING IN ROME. Het langdurige onderhoud van den Führer met Molotof staat in het middel punt van de belangstelling der Romeinsche ochtendbladen. Hoezeer Engeland vreest voor volkomen isoleering, aldus de „Po- polo di Roma", blijkt uit den wanhopigen stap, dien de Engelsche ambassadeur in Moskou enkele uren voor het vertrek van Molotof heeft ondernomen om de Russi sche regeering een mededeeling van de Engelsche regeering te overhandigen. Ook al weet men niets over den inhoud van deze mededeeling, men kan dien toch ge makkelijk raden. De geheele Berljjnsche ochtendpers wijst op de beteekenis van het bezoek van Mo lotof. De berichten over het verloop van den eersten dag van zijn bezoek, in het bijzonder ten aanzien van zijn ontvangst door den Führer worden door de bladen groot opgemaakt op de eerste pagina ge publiceerd. In het bijzonder wordt er op gewezen, dat de bespreking in de rijkskan selarij niet minder dan 2/2 uur duurde. De bladen drukken bovondien'talrijke foto's af van de aankomst en de ontvangst van den Sowjet-gast. Steunverleening aan pluimveehouders. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij, heeft aan de gemeentebe sturen medegedeeld, dat, zooals bekend zal zijn aan gemelde colleges, door gemelden secretaris-generaal maatregelen zijn geno men tot inkrimping van den pluimveesta pel. In verband met deze maatregelen kun nen op pluimveehouders, die door de ge nomen maatregelen in nood zijn geraakt, de volgende vergoedingsmaatregelen wor den toegepast: 1. Pluimveehouders, die overeenkomstig de opgave van de September-inventarisa- tie 1939: 300 of meer kippen en/of eenden hadden, zijn pluimveehouders in den zin van deze regeling. 2. De berekening van het theoretisch be- drijfsinkomen geschiedt overeenkomstig de thans geldende bepalingen van de zooge naamde kleine boerenregeling voor een ge meentelijke commissie, met dien verstan de, dat voor pluimveehouders &y2 cent por kip of eend per week moet worden vast gesteld van het werkelijke aantal kippen of eenden, dat een pluimveehouder volgens de inkrimpingsmaatregelen is toegewezen. Van dezen norm mag door den directeur van den dienst voor de kleine boerenbedrij ven op voorstel van genoemde gemeente lijke commissie in speciale gevallen worden afgeweken. Een speciaal geval is eerst dan aan wezig, indien de volgens no. 3 berekende feitelijke vergoeding minder zou bedragen dan het verschil tusschen de opbrengst van het oorspronkelijke aantal kippen tegen li/2 cent en de opbrengst van het toegewe zen aantal kippen tegen 4'/, cent. De fei telijke vergoeding mag in dat geval echter nooit meer bedragen dan genoemd ver schil. De aanvragen om riormverlaging moe ten den directeur van den dienst der klei ne boerenbedrijven, Bezuidenhoutsche weg 83 te 's-Gravenhage, worden toegezonden en vergezeld z\jn van de desbetreffende formulieren. Bedoelde gemeentelijke commissie is op dezelfde wijze samengesteld als de ge meentelijke commissie noodig voor de uit voering van de zoogenaamde kleine boe renregeling, met dien verstande: 1. Dat in de plaats van den district leider van den rijkscontröledienst voor de steunverleening van het departement van sociale zaken een vertegenwoordiger van den rijkspluimveeteeltconsulent treedt; 2. dat de commissie zoo noodig met een plaatseljjken deskundige kan wor den uitgebreid. De feitelijke vergoeding wordt verkre gen door het theoretisch bedrijfsinkomen van het basisbedrag, berekend volgens de bepalingen van de zoogenaamde kleine boe renregeling, af te trekken. De vaststelling van de vergoeding moet gedurende de maanden October, November en December 1940 geschieden. De daartoe benoodigde formulieren zijn dezelfde als HET VOORDEEL VAN RADIODÏSTRffiUTIE. Muziek en hoorspelen na 7 uur. Nu de Nederlandsche radio-uitzendingen reeds om kwart over zeven moeten eindi gen, zullen alleen de abonnés van distribu tiecentrales nog kunnen genieten van al wat de omroepvereenigingen bieden, terwijl de bezitters van eigen toestellen het zonder muziekje en nieuwsberichten moeten doen. Helaas zijn niet alle distributiecentrales via de P.T.T. met HUversum verbonden. Onge veer 250 van de 600 bedrijven kunnen hun abonnés na kwart over zeven op heusche radiouitzendingen vergasten, terwijl de an dere een eigen grammofoonplatenprogram- ma ten gehoore brengen. De avondprogramma's in Hilversum wor den in hoofdzaak gevuld door gramofoon- muziek en de nieuwsberichten van het A.N.P. om S uur en om 10 uur. Men kan echter weldra ook concerten, hoorspelen, causerieën e.d. verwachten. De V.A.R.A. bracht reeds een Bonte avond, waarvan dus alleen distributieabonnés hebben kunnen genieten. De programma's na kwart over zeven worden verzorgd door de vereeniging, die dien dag uitgezonden heeft, 's Zondags treedt die vereeniging op, die het laatste deel van het programma van dien dag heeft verzorgd. Het A.N.P. zal iederen avond tweemaal ingeschakeld worden. De distributiecentrales, die niet in te lefonische verbinding met Hilversum staan kunnen him gramofoonplatenprogramma slechts tot 9 uur uitzenden, maar er wordt aan gewerkt om deze tjjd met een uur te verlengen. nóodig voor de kleine boerenregeling, en bij den dienst voor de kleine boerenbedrij ven verkrijgbaar. De ingevulde formulieren moeten zoo spoedig mogelijk naar den dienst voor de kleine boerenbedrijven worden opgezonden. De uitkeering van de aldus vastgestelde vergoeding geschiedt maandelijks door den dienst voor de kleine boerenbedrijven. De eerste uitkeering zal plaats hebben op 1 December 1940 voor de maand November 1940. Het Rijkstoezicht op de uitvoering van deze maatregelen wordt door den dienst voor de kleine boerenbedrijven uitgeoefend. De administratieve afwikkeling van deze maatregelen geschiedt door den dienst voor de kleine boerenbedrijven. De ten behoeve van deze maatregelen gemaakte kosten worden door het rijks bureau voor de voedselvoorziening in oor logstijd gedragen. Niemand kan op deze bepalingen éenig. recht op vergoeding ontleenen. De gemeen telijke commissies zullen in eerste instan tie moeten uitmaken, of do betrokken pluimveehouder ten gevolge van de in krimpingsmaatregelen in nood is komen te verkeeren. In laatste instantie beslist de secretaris- géneraal, waarnemend hoofd van het de partement van landbouw en visscherij. De afvalproducten van de veilingen, die anders verloren gingen en de buitenbladeren van de witte kooi gaan thans naar de weilanden, waar de nog buiten loopende koeien dit als bijvoer krijgen (Foto Schimmelpennlngk LebreviHe in handen van de Gaulle Het Fransche ministerie van koloniën heeft tot dusverre niet bevestigd, dat Libreville door de opstandige strijdkrach ten van de Gaulle is ingenomen. Sedert 48 uur ontbraken gisteren uit Libreville alle berichten, zoodat men, naar uit Vichy ge meld wordt, het in kringen aldaar waar schijnlijk beschouwt, dat de stad zich in derdaad in handen bevindt van dé Engel- schen en de Gaulle. DE VERBINDINGEN MET PORT GENTIL VERBROKEN. Uit Vichy wordt aan het D.N.B. ge meld Naar het Frapaefie ministerie van koloniën mededeelt, zijn thans ook de ver bindingen met Port Gentil, de op één na grootste haven van Galböen, verbroken. Men concludeert hieruit, dat het den op standige strijdkrachten van de Gaulle is gelukt, zich ook van deze stad met geweld meester te maken, die even geïsoleerd en onverdedigd is als Libreville. WAAR LIGT GABOEN WAAR NOG HEVIGE GEVECHTEN GAANDE ZIJN? Een nieuwe aanslag op de Fransche sou- vereiniteit is gepleegd. Gaboen is door de Gaulle's troepen aangevallen, het betrof hier de hoofdstad van Libreville, want op 19 October had de Gaulle reeds Lambarene bezet, nadat deze plaats hevig gebombar deerd was. Gaboen maakt deel uit van Equatoriaal Afrika en ligt aan de Westkust van Afrika, het land werd maanden lang door de Britten geblokkeerd. Er is thans geen verbinding meer met het buitenland, nadat Libreville door hevige beschietingen door de Gaulle's troepen is aangevallen. Op de kaart kan men de actie volgen welke met zwarte pijltjes is aangegeven. De opgave van de voorraden melkpoeder. Het centraal bureau voor het bakkers bedrijf meent reden te hebben om aan te nemen, dat de voorraden melkpoeder niet op de juiste wijze door de bakkerij zijn opgegeven. Dit is waarschijnlijk te wij ten aan een verkeerd begrijpen van het en quête-formulier, waardoor o.a. mogelijk niet zijn aangegeven de voorraden melk poeder die men elders, hetzij in eigen pak huis, hetzij bij leveranciers, heeft opge- In verband hiermede adviseert het cen traal bureau allen, die meenen, gezien deze publicatie, een niet volledige opgave te hebben verricht, dringend ten spoedig ste bij de Nederlandsche Meelcentrale een verbeterde opgave te doen. De gevolgen eener onjuiste opgave kunnen, zeer onaan genaam zijn. STICHTING „OORLOGS SCHADE" TOT STAND GEKOMEN. EENHEID IN HET STREVEN NAAR VOORZIENING TERZAKE VAN OORLOGSSCHADE. Het A.N.P. meldt dat „de Nederlandsche stichting tot behartiging van de belangen der getroffenen door oorlogsschade" tot stand is gekomen. Zij is gevestigd te Den Haag en draagt den verkorten naam van stichting „Oor logsschade". Volgens- a'itSkel' dfïe- der^'t&tuten heeft de stichting ten doel de behartiging van de stoffelijke belangen van haar leden in ver band met door hen geleden oorlogsschade, zulks met inachtneming van het algemeen welzijn. Zij wil daartoe bevorderen het tot stand komen en toepassen van zooda nige regelingen van overheid of derden, welke leiden tot spoedige vaststelling dei- oorlogsschade en tot spoedig werkende re delijke voorzieningen ter zake van de ge leden schade, waaronder mede te begrij pen voorschot- of credietverleening, op billijke voorwaarden en/of hulpverleening in anderen vorm. De stichting wil voor zoover mogelijk eenheid brengen in het streven naar voor zieningen terzake van geleden oorlogs schade en haar arbeid verrichten in het bijzonder in overleg en samenwerking met de Nederlandsche autoriteiten en instellin gen. Door het welslagen is dit laatste een onafwijsbare eisch. De stichting is dan ook eerst in het leven geroepen, nadat uit de met de Nederland sche instanties gevoerde besprekingen was gebleken, dat op de medewerking van die instanties mocht worden gerekend. Evenzeer is voor dat welslagen noodig, dat de door oorlogsschade getroffenen zoo veel mogelijk als leden tot de stichting toe treden om de inrichting van een goed ge outilleerd bureau mogelijk te maken en voorts om de gegevens te verstrekken, waardoor het mogelijk zal zijn de vraag stukken, die een oplossing behoeven, bij het overleg met de bevoegde instanties met kennis van zaken te kunnen behandelen. Het ligt voorts in het voornemen aan de leden van tijd tot tijd berichten te zen den, die voor hen van belang kunnen zijn. Leden kunnen zijn natuurlijk personen en vennootschappen, die oorlogsschade hebben geleden. Het voorloopig secretariaat is gevestigd bij mr. J. S. Hoek, West-Zeedijk 122 te Rotterdam (W.), Het bestuur is als volgt samengesteld: Dr. J. J. C. van Dijk, 's-Gravenhage. voorzitter; J. G. Both. Rotterdam; Mr. K. van Houten, Wageningen; J. A. de Mon- chy, Rotterdam; Mr. C. H. Muntz, Rotter dam; W. Ruys Bzn, Rotterdam en ir. H. C. Wesseling, Vlissingen. Aangezien de toestemming van den pro cureur-generaal in Den Haag is verkregen, kon de stichting haar werkzaamheden aanstonds aanvangen. (Dit is dus de Commissie-Van Dijk, waarvan in ons ar tikel van gisteren sprake was. Ten on rechte hebben wij ongewild den in druk gevestigd, dat hier sprake zou zijn van een van overheidswege ingestelde commissie. Uit het bovenstaande blijkt, dat de stichting „Oorlogsschade" zelfstandig optreedt Red. P. Z. C.) Waarschuwing aan den kleinhandel. ONTDUIKING VAN DISTRIBUTIE BEPALINGEN WORDT STRENG GESTRAFT. Nog steeds komt het voor, dat klein handelaren het niet zoo nauw nemen met de distributievoorschriften. Indien er koop lieden zijn, die het verbergen van voorra den of het clandestien leveren aan bepaalde DE ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. "Waarschijnlijk door het slechte weer wa ren de aanvallen van Engelsche vliegers op Nederland gisternacht van onbeteekenden aard, zoo meldt het A.N.P. De schade, die aangericht is, is niet noemenswaard. REGELING VOOR DE BROODPRIJZEN. Volgens een in de Ned. Staatscourant opgenomen besluit van den secretaris-ge neraal van het departement van landbouw en visscherij is het verhandelen of afleve ren van tarwebrood, voor zoover het be treft witbrood, slechts toegestaan tegen een prijs, welke niet meer dan één cent hooger is dan de prijs waartegen soort gelijk wittebrood voor 21 October 1940 door denzelfden verkooper werd of moest worden verhandeld of afgeleverd. Van tarwebrood, voor zoover het betreft bruin brood, mag deze prijs niet meer dan twee cent hooger zijn dan die voor 21 October 1940. NIEUWE VOORSCHRIFTEN INZAKE TEXTIELDISTRIBUTIE. Blijkens mededeelingen in de „Manufac- turier" zijn ten aanzien van de textieldis tributie door het rijksbureau voor de distri butie van textielproducten nog de volgende nadere voorschriften gegeven Voor uniformen van padvinders. Graal enz. dient men een speciale vergunning aan te vragen, welke door de plaatselijke dis- tributiekantoren kan worden vex-leend. Onlangs is medegedeeld, dat tapijten, kax-petten en afgepaste kleeden niet langer vrij mogen worden verkocht en voortaan evenals tapijtstoffen en loopers, alleen op speciale vergunningen kunnen worden ver kocht. In de practijk is gebleken, dat dit niet duidelijk genoeg is. Onder afgepaste kleeden wordt hier niet verstaan divan- kleeden, gobelins, kapstokkleeden, schoor- steenkleeden, tafelkleeden, tafelloopers, wandkleeden, maar wel afgepaste vloer- kleeden. Losse'randen voor sportkousen en rand- kousen zijn te waardeeren op 3 punten per paar, ongeacht de gx-ondstof, waaruit zij zijn vervaardigd. Het aanbrengen van bontvoering in oude jassen en mantels welke de particulier tot dat doel aan zijn bontwerkers ter hand stelt, kan zonder het innemen van punten geschieden, aangezien bont vrijgesteld is. De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor zgn. tweede keus artikelen, artikelen welke beschadigd zijn, restanten e.d. het voorgeschreven aantal punten moet wor den üigenomen. De vei'koop wordt vanzelf gestimuleerd door den lagen px-ijs van deze producten. Ten ovexwloede wordt medegedeeld dat de vex-koop van graslinnen lakens verboden is en alleen op speciale vex'gunningen ver krijgbaar zijn. Imitatie bontmantels kunnen alleen op speciale vergunningen worden gekocht of volgens de regeling voor wintermantels. klanten niet zoo erg vinden, dan dienen zjj te weten, aldus wordt van bevoegde zijde verklaard, dat voortaan op de strengste wijze daartegen zal worden opgetreden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1