m w STADSNIEUWS STADSNIEUWS Vlissingen DAMPO STADSNIEUWS Goes. DE VOORGEVEL VAN ST. JORIS DOOR DEN STORM VERNIELD. De onderhandeling-en over hetgeen met den voorgevel van St. Joris zou kunnen gebeuren, voor zoover de gebeurtenissen van 17 Mei niet reeds hun vernielend werk ook daaraan hadden voltrokken, hebben langer geduurd, dan men had gehoopt en ook nu stond nog niet vast, welke bestem ming het terrein van St. Joris definitief zou krijgen. Toch waren er teekenen, die deden hopen, dat men daarvoor een goed doel zou hebben. Er was alle aanleiding om nu niet langer te wachten met het stutten van de resten van den gevel, zooals men dat heeft gedaan met den gevel van de Provin ciale Bibliotheek. Gisteren is men begonnen met het gereed leggen van het hout, dat voor dit stutten noodig zou zijn. Het bleek dat de sierlijke gevel zelf maar zeer dun was, en de muur er achter zeer slecht. Het in 15S2 als Doelenhuis van de schutterij' van St. Joris in Vlaamschen stijl opgetrok ken gebouw, was in 1894 gerestaureerd en toen is de gevel blijkbaar tegen den ouden muur geplaatst. De plannen met gevel en terrein hebben in den afgeloopen nacht een gevoelige knak gekregen, doordat de hevige wind zich ongeveer te 3 uur met zulk een kracht op den gevel zette, dat deze bijna over de geheele breedte op de Balans neerkwam, waarbij stukken steen, die bij geregeld af breken behouden hadden kunnen worden, nu in stukken op den grond liggen. O.a. het mooie poortje ging geheel verloren. Daar ook de andere stukken van den voor- en de zijgevels gevaar opleveren, is men de omgeving gaan afzetten. WEDEROM BEKEURINGEN OPGEMAAKT. Bij de gisteren gehouden controle inzake de identiteitsbewijzen, zijn weder twee per sonen bekeurd, die dit bewijs niet bij zich hadden. Ook het niet nakomen van verkeersvoor- schriften deed een zestal personen een pro ces-verbaal oploopen. HET MIDDEiLBURGSCH HULPCOMITÉ. Het Middelburgsch Hulpcomité zal in haar lokaal in de Singelstraat, Woensdag beginnen met uitgifte van moltondekens, borden, melkbekers, koffiekannen en thee potten, alsmede 7 schoenenbonnen en bon nen voor jurken en mantels voor meer per sonen uit één gezin. EEN ONGELUK BIJ HET SLOOP3N GSWERK. Gistermiddag is bij het werk tot slooping van het voorgebouw der firma D. de Jager Jr., bij het wegtrekken van een deel van den zijgevel een stuk afgebroken, waarbij de werkman P. J. Lebon achter over viel en met zijn rug op een ander brok steen terecht kwam. De man was aan zijn rug gewond. Leden van de transportcolonne van het Roocle Kruis kwamen te hulp, terwijl dr. van Maren Bentz van den Berg, die even later passeerde een voorloopig onder zoek instelde en den man met een der vrachtauto's en in gezelschap van leden van het Roode Kruis langzaam rijdende naar het gasthuis deed overbrengen voor nader onderzoek. DR. A. MARTENS PROFESSOR TE GENT. Dr. A. Martens,' die zich door zijn groote kunde in onze gemeente, ja zelfs in geheel Zeeland een grooten naam heeft weten te verwerven, is, naar in het Belgische staats blad wordt bekend gemaakt, opnieuw be noemd tot professor aan de Universiteit te Gent, als opvolger van prof. de Stella. Dr. Martens zal zich, evenals in 1916 bij zijn eerste benoeming als zoodanig, belast zien met den cursus in de kliniek der in wendige ziekten. Bij zijn eerste benoeming schrijven wij, want zooals velen zich nog wel zullen herinneren, werd hij in 1920 in verband met zijn activisme door het Bel gische gerecht ter dood veroordeeld. Hij is toen naar Nederland uitgeweken waar hij zich, na nog aan de rijksuniversiteit te Lei den te hebben gestudeerd, als arts te Mid delburg vestigde. Hier heeft hfi in den loop der jaren vele patiënten geholpen. In 1922 werd hij ook chirurg in het gasthuis. Ook is hij verschillende jaren lid van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen geweest, terwijl in het Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde meerdere ma len belangrijke artikelen van dr. Martens zijn voorgekomen. Zijn hart bleef echter bij Vlaanderen en toen dan ook de clementiewet van kracht werd, waarbij het den Vlaamschen activis ten werd toegestaan, terug te keeren, heeft dr. Martens zijn practijk hier neergelegd en vestigde hij zich te Astene met een in terne polikliniek. Welk een vooraanstaande plaats dr. Mar tens zich hier had weten te verwerven is bij zijn afscheid overduidelijk gebleken. Na zijn terugkeer is het dezen genees kundige met uitzonderlijke kwaliteiten, in politiek opzicht nog niet altijd naar den vleeze gegaan. Men zal zich nog wel her inneren, welk een humor in casa ontstond toen hij in 1937 in de Koninklijke Vlaam- sche Academie voor geneeskunde werd benoemd. In de oorlogsdagen van Mei hebben zrjn politieke tegenstanders nog maals hun wraaklust kunnen botvieren en deden zij dr. Martens naar het kamp Le Vernet overbrengen. Voorstellen van B. en W. (Voor de eerstvolgende raadsvergadering.) NAAM VOOR EEN NIEUWE STRAAT* Nu, naar Burg. en Weth. hopen, zeer binnenkort een aantal nieuw gebouwde ar beiderswoningen op het terrein tusschen Karelsgang en den Noordelijken Havendijlc betrokken zal kunnen worden, is het nood zakelijk de nieuwe straat, welke de ver binding tusschen clen Karelsgang en de Kleine Werfstraat zal vormen, een naam te geven. Het komt Eurg. en Weth. voor, dat de naam „Havendijkstraat" die zich goed aansluit bij het typeerend karakter van het betrokken stadsgedeelte, voor de_ nieuwe straat zeer geschikt zou zijn. Zij stellen voor tot die naamgeving te besluiten. BENOEMING PLAATSVERVANGEND GEMEENTE-GENEESHEER. In de raadsvergadering van 11 Septem ber werd besloten 150 per jaar beschik baar te stellen voor belooning van een ver vanger van den gemeente-geneesheer bij vacantie, ziekte o£ afwezigheid. In over leg met den gemeente-geneesheer en in volkomen overeenstemming met den Ge neeskundig Inspecteur voor de Volksge zondheid stellen Burg. en Weth. den raad voor als zoodanig te benoemen dr. A. Snethlage, gerekend te zijn ingegaan op 1 September 1940. TIJDELIJKE LEERAREN AVONDSCHOOL VOOR N.O. Enkele leeraren van de Avondschool voor N.O. hebben verzocht hen, zoo mogelijk minder lesuren op te dragen, dan bij -den lesrooster is geschied. Bovendien heeft de heer Engelkes, die voor den loopenden cursus tot leeraar in de natuurkunde was benoemd, medegedeeld, dat het hem om gezondheidsredenen niet mogelijk is dezen winter les aan de school te geven. Burg. en Weth. hebben daarom voor den tijd van 1 October tot en met 31 December tijdelijk benoemd de heeren J. G. van Maosel voor handteekenen en projectieleer; H. Hoede- maker voor wiskunde en J. Weeda voor natuurkunde. Waar de cursus op 31 Maart 1941 eindigt en de benoemingen door Burg. en Weth. den termijn van 3 maanden niet mogen overschrijden, stellen zij den raad voor de genoemde tijdelijke leeraren te be.- noemen voor den duur van den cursus 1940/1941. LOOP DER BEVOLKING. In de week van 31 October6 November 1940 zijn in deze gemeente de navolgende personen Ingekomen: L. L. Schreur, echt- gen. en 2 kinderen, machine-teekenaar, Se- geerstraat 32 boven, van VlissingenA. Vermaak, echtgen. en 2 kinderen, kanton nier-brugwachter, Kanaalweg 10 van Scho- re H. J. Bcts, echtgen. en 3 kinderen, bouwkundige, Nieuwe Oostersche straat 34, van Vlissingen Wed. E. den Boer, geb. De Koning, zonder, Londensche Kaai 29, 'van Domburg C. Buijze, geb. Geilenkirchen, zonder, Oude Vlissingsche Weg 61b, van Sittard H. de Ridder, echtgen. en 5 kinde ren, fabrieksarbeider, Oud Arnemuidsche Voetpad 56, van O. en W. Souburg J. Al- laart en echtgen., timmerman, Schuitvlot- straat 25, van Tex-neuzen J. D. de Visser, kantoorbediende, Goesche Korenmarkt 4, van Ritthem C. A. Paulussen, zonder, Zuidsingel 106, van Vlissingen M. E. Huijs- heere, verkoopster, Vlissingsche straat 5, van Vlissingen J. W. Matthijse, vertegen woordiger, Torenweg 4, van Barendrecht G. van Polen, juffrouw in de huishouding, Veersche Singel 148, van Bussum T. Roe- da en echtgen., reiziger, Veersche Singel 214, van Vlissingen A. W. M. Verhagen, vertegenwoordiger, Stationsstraat 6, van Bergen op 7oom mej. J. P. Meulmeester, zonder, Rouaansche Kaai 74, van Ede M. P. H. Engelsman, tandteehniker, Gortstraat 42, van Bergen op Zoom M. Hoefkens, ver pleegster, Noordpoortplein 2, van Grijps- kerke C. S. Reijnhoudt, geb.1 Klap, en 2 kinderen, zonder, Vlasmarkt 12, van Vlis singen L. Polderman, echtgen. en 1 kind, scheepskok, Hoogstraat 25, van Vlissingen W. D. Oranje, gereedschapsmaker, Dom- burgsch Schuitvlot 11, van Vlissingen F. J. Damen en echtgen., gasfitter, Nieuwe Haven 33, van Vlissingen A. Loois, echt gen. en 1 kind, bouwkundige, Veersche Weg 41, van Vlissingen. Vertrokken: N. J. Verhulst, landbouwersknecht, van Eigenhaardstraat 1, naar Koudekerke, Koudekerksche Weg M. M. A. Castenmiller, kapper, van Koe poortstraat 2, naar O: en W. Souburg, Nieuwe Vlissingsche Weg 301 Ch. de Raef, straatmaker, Verwerijstraat 19, naar El ten (Duitschland), Feldhausen 25 A. B. de Raef, straatmaker, Verwerijstraat 19, naar Nijmegen, Palestinastraat 5 J. J. A. Smits en echtgen., zonder, van Dam 2, naar Valburg, Oosterhout, Peperstraat 35 A. Buning, geb. van Dam, en 1 kind, winke lierster, van Lange Delft 131, naar Assen, Kortstraat 22a W. C. Meulenberg, zonder, van Veersche Singel 284, naar Bergen op Zoom, Moerstraatsche baan 503 A. Conse- mulder, bakker, van Veersche Singel 148, naar Biggekerke P. de Bruijne, tuinder, van Veersche Weg 136, naar Ritthem, Dorpsstraat mej. B. C. J. van Roon, zon der, van Meidoornlaan14, naar De Bilt, Paulus Potterstraat 12 H. W. P^adespiel en echtgen., bakker, van Dam 14, naar Breda, Spaaijerstraat 12 H. M. Ferwerda, geb. Lamminga, zonder, van Zuidsingel SO, naar Leeuwarden, Nouw 14 P. H. Rech- steiner en echtgen., winkelier, van Lange Giststraat 15, naar Goes, Schengestraat 5 D. Viersma, hulp in de huishouding, van Lange Giststraat 37, naar Smallingerland, Opeinde B 104 A. van Soelen en echtgen., vliegtuigmaker, van Nieuwstraat 17, naar O. en W. Souburg, Bermweg 27 A. Jeu- ring, hulp in de huishouding, van Dam 45, naar Delft, Oude Delft 211 J. M. van der Harst, zonder, van Mai-kt 20, naar Dor drecht, Voorstraat 259. OVERZICHT RENTEN INVALIDITEITS WET EN OUDERDOMSWET. Op 1 October 1940 werden 46.982 we duwen-renten en 15.149 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, ter- Wijl op genoemden datum krachtens arti kel 373 dier wet 109.922 personen 3n het genot waren van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 82.857 personen een inva- liditeitsrente, als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der Ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 98.398 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. BRUTALE DIEVEN AAN HET WERK. Vanmorgen kwam zekere van S. bij de Hilversumsche politie aangifte doen, dat men uit de schuur op zijn weiland aan den Vuurscheweg een vet gemest kalf had ge stolen. De dieven hadden het dier in de schuur eerst den nek afgesneden en het daarna volgens de regelen der kunst ge slacht en gevild. Met de buit zijn de dieven vertrokken slechts de huid lieten zij den eigenaar. MEUBILAIR VOOR DE DOOR OORLOGSSCHADE GETROFFEN PERSONEN. Naar wij vernemen wordt er binnen en kele dagen een schip met meubelen ver wacht, die ter beschikking worden gesteld van de door oorlogsschade getroffen per sonen en gezinnen. Evenals dit in andere gemeenten het geval is, is men reeds ge- ruimen tijd in onderhandeling over de afle vering van deze goederen. Men achtte ech ter een vroege publicatie van deze pogin gen niet gewenscht om geen al te groote verwachtingen te wekken. Inmiddels is het door bemiddeling van de Stichting Zeeuw- sche Oorlogsschade te Middelburg mogen gelukken op een flinke partij meubelen, kachels, bedden en bedgoederen de hand te leggen. Van de firma Bruynzeel te Zaandam is vandaag een schip vertrokken, dat bij gun stige weersomstandigheden Woensdagavond of Donderdagmiddag alhier kan worden verwacht. W\j twijfelen er niet aan of de komst van het schip zal door de getroffe nen van het oorlogsgeweld met instemming worden vernomen. Een belangrijk aantal gezinnen zal met deze lading meubelen kunnen worden geholpen. In totaal ver wacht men 41 kamerameublenienten, be staande uit tezamen 41 kasten en tafels, 82 leuningstoelen en 164 kamerstoelen. Ook komen er 41 slaapkamer-ameublementen, bestaande uit tezamen 41 kasten en tafels, 82 stoelen, 44 twee-persoonsledikanten en 13 één-persoonsledikanten. Voorts komen er 32 keukentafels met 114 keukenstoelen, 27 kachels, 44 twee-persoonsbedstellen, 20 één-persoonsbedstellen, 114 dekens, 170 la kens en 224 sloopen. Getracht zal worden om nog 20 twee-persoons en 10 één-per- soons bedstellen met de noodige lakens, sloopen en dekens er bij te krijgen. De uitreiking van al deze goederen ge schiedt via het bureau voor Sociale Zaken door bemiddeling van de Commissie van Samenwerking voor Bijzondere Nooden in de gemeente Vlissingen. Aan de daarvoor in aanmerking komenden zal schriftelijk een mededeeling worden gezonden, waarin staat vermeldt, wanneer zij voor de in ont- vangstname van deze meubelen kunnen ko men. Anderzijds zullen sommige personen intusschen zelf de noodige meubelen heb ben aangeschaft, zonder dat zij daarvan op gave hebben gedaan bij het bureau voor Sociale Zaken. Deze personen zullen goed doen dat alsnog te melden aan genoemd bureau, opdat dan andere candidaten ge holpen kunnen worden. Het is onnoodig zich zonder oproep bij genoemd bureau te vei-voegen. Eventueele wenschen of ver zoeken kan men het beste schriftelijk in dienen. DE UITREIKING VAN DE BLOEM- KAARTEN. De uitreiking van de bloemkaarten, welke sinds Woensdag op het Distributiekantoor plaats vindt, verloopt vlot. Ofschoon de uitreiking slechts aan twee loketten ge schiedt kan toch niet gezegd worden, dat het publiek bijzonder lang moet wachten. Bij te grooten toeloop van gegadigden wordt ook nog tijdelijk een derde loket ge opend. Aan den anderen kant komt het zelfs voor, dat op' sommige oogenbiikken heelemaal geen menschen aanwezig zijn. In het algemeen is de belangstelling hij de bloemkaartengeringer dan bij vorige uitgiften van andere distributiebescheiden. Feitelijk worden er drie verschillende kaar ten uitgereikt, nl. bloemkaarten, toeslag- kaarten voor havermout en rijst voor alle kinderèn heneden de 4 jaar en broodbon- boekjes voor jongens en meisjes tusschen 14 en 21 jaar. Naar men ons mededeelde is het vandaag officieel de laatste dag, dat de hierboven genoemde kaarten kunnen worden afge haald. De ervaring bij vorige uitgiften heeft echter aangetoond, dat dikwijls zeer vele menschen pas na de beëindiging der uit reiking vernemen, dat er „weer wat te ha len is", hoe vreemd zulks ook klinkt na de vele bekendmakingen. Voor deze laatko mers bestaat ook Woensdag nog gelegen heid om hun kaarten af te halen gedurende den gebeelen dag. Na dezen dag zal echter aan mogelijke verzoeken om bloemkaarten e.d. niet meer kunnen worden tegemoetge komen, behoudens dan alleen op den Maandag van iedere week. Erkend moet worden dat vaststelling van een bepaal den dag in het bijzonder voor de geëva- cueerden moeilijkheden geeft, doch er is nu voldoende gelegenheid geboden, terwijl het voor een goed verloop van de administratie op het distributiekantoor noodzakelijk is bepaalde regelen te stellen. Gewezen kan tenslotte nog worden op de mogelijkheid, dat geëvacueerden ook in andere gemeenten deze kaarten kunnen aanvragen. HET VERKEER TIJDENS DE DUISTERNIS. De verplichting dat het geheele stad- en havengebied na zonsondergang verduisterd moet zjjn en ook met auto's, fietsen enz. zonder licht moet worden gereden, heeft het er voor het verkeer niet eenvoudiger op gemaakt. Vooral bij donker weer, wanneer het maantje, zoo het er is, schuil gaat achter de wolken, heerscht er een Egypti sche duisternis. Voetgangers zoeken schui felend hun weg, af en toe tastend aan de muren der woningen. Botsingen met voorbijgangers blijven natuurlijk niet uit, doch het publiek neemt het goedmoedig op en met enkele opmerkingen over de diepe duisternis loopen de „incidenten" meestal af. Voor auto's en fietsers is het nog wel moeilijker zich een weg te banen. Wan neer iedere weggebruiker zich echter goed aan de verkeersregelen houdt en de rech terzijde van den weg berijdt, kunnen vele ongevallen voorkomen worden. Het gev: -r is echter niet denkbeeldig dat men hierbij op het trottoir belandt of een langs den weg staanden boom „neemt". Om dit laatste nu te voorkomen zijn op de be langrijkste verkeerswegen alle boomen op gezichtshoogte van een breeden witten band voorzien, die in de duisternis nog wel valt te onderscheiden. Op deze wijze wordt ook dit gevaar verkleind. Desniettemin blijft het steeds oppassen geboden,- NEUS IN HOOFD VERSTOPT/ Dan Dampo inwrijven en Inademen. Wonderlijk zooals dèt lielptï Pol 50 cl. Tube 40 cl. Doos 30 cl. PECH. Het kan een mensch nu eenmaal niet altijd meeloopen. Dit zal ook de groente man gedacht hebben, die vanmorgen kalm met zijn paard en wagen door de Coosje Buskenstraat reed, toen het linkervoorwiel van den wagen rare nukken kreeg en van zijn as afliep. En tot overmaat van ramp moest dit precies gebeuren toen de kar over de tramrails reed. Er zat niets anders op dan den geheelen wagen te lossen en het paard af te spannen, om daarna het wiel weer op zijn plaats te brengen, het geen met behulp, van enkele voorbijgan gers na eenige moeite gelukte. Tezelfdertijd moest echter de stationstram in de richting van het Bellamypark passeeren. De rails was versperd, dus er zat niets anders op dan maar te wachten. Het kleine ongeval leverde zoodoende voor tram en groenteman aanzienlijke vertraging op. èn groenteman aanzienlijke vertraging op. Voor den laatste is niet te hopen dat veel huisvrouwen op hun aardappeltjes en groente zaten te wachten. HET GEBOUW VAN DE HERSTELD APOSTOLISCHE GEMEENTE. Op den eersten Pinksterdag werd het kerkgebouw van de Hersteld Apostolische Gemeente door een bomtreffer ernstig be schadigd. Het vriendelijke bedehuis was on bruikbaar geworden en de kleine gemeente zag zich van een kerkelijk bezit beroofd. Maar in deze gemeenschap heeft zich het ware gemeenschapsgevoel geopenbaard, en is een groote werkkracht ontplooid en in de achter ons liggende maanden werden wonderen verricht. Op den eersten Pink sterdag waren de kerkdiensten afgelast, maar tegelijk werden maatregelen getrof fen, om de onderlinge band te verstevigen. Hoe spoedig zou blijken, dat dit het eenige contact zou zijn. Maar de bomtreffer, die het kerkgebouw uit elkaar sloeg, verstoorde niet de ge meenschap. Integendeel, in dezen tijd kwam tot uiting, hoe sterk de band was. Van de tweehondez'dvijftig leden der gemeente heeft op dit oogenblik vrijwel niemand meer zijn domicilie elders en ook in dat opzicht geeft de Hersteld Apostolische gemeente een voorbeeld. Dat is niet het eenige. De restauratie van het kerkgebouw werd eveneens terstond ter hand genomen en voltooid. Dat is ook een stuk werk, dat bewondering wekt en waar uit blijkt, hoe in dezen kring een inspi reerend gemeenschapsbesef heerscht. Hedenmorgen heeft het college van B. en W. onder leiding van den heer D. Kui per het gerestaureerde gebouw, van welks stemmige interieur wij onlangs een korte beschrijving gaven, bezichtigd. De burgemeester de heer C. A. van Woel- deren, heeft' bij deze gelegenheid uiting ge geven aan de groote achting van het ge meentebestuur voor den kranigen moed, waarmede de Hersteld Apostolische ge meente heeft stand gehouden. Dit voorbeeld, al dus de burgemeester, wil ik van harte onderstreepen. De gemeen te heeft geen verliezen geleden, zij is op haar post gebleven. De oude geest van Vlissingen, die ook een De Ruyter bezielde, die in eenvoud maar met onverschrokken heid zijn weg ging, is ook over uw ge meenteleden vaardig. De burgemeester besloot zijn korte toe spraak met nogmaals dit voorbeeld van moed en volharding te onderstreepen en met een heilwensch voor de toekomst van dezen kring. De heer D. Kuiper dankte den burge meester voor zijn woorden en wees er op, dat het goede voorbeeld van groote betee- kenis' kan zijn. Zoo kan hier gezegd wor den: van den Singel begint de victorie. Wij mogen tenslotte nog wel herinneren aan het woord, dat we onlangs ook neer schreven: Siet, wat een goede couragie vermagh. WINTERHULP NEDERLAND. Afdeeling VHs9ingen. De Burgemeester van Vlissingen heeft opgericht een afdeeling Vlissingen van de Stichting Winterhulp Nederland, waarvan het bestuur wordt gevormd door de heeren C. A. van Woelderen, C. van Reemst en A. van Dijk. Ht plaatselijk bureau is gevestigd in het tijdelijk gemeentehuis In de Zeevaartschool. Namens den directeur-generaal der Stichting Winterhulp heeft de burgemees ter een beroep gedaan op de geheele bevol king der gemeente Vlissingen, en vooral op vrouwen en meisjes boven 16 jaar om zich beschikbaar te stellen als collectanten voor de collectes, waarvan de eerste op 30 No vember a.s. zai plaats hebben. Opgaven worden ingewacht bij den secretaris, Hen drikstraat 12, waar eveneens gaarne tege moet gezien worden aanbiedingen tot mede werking van vereenigingen, bonden, organi saties en stichtingen. De collectanten zullen allen voorzien zijn van een legitimatiebewijs en van een spe ciaal herkenningsteeken. BADHUIS AAN DE BQNEDIJKESTRAAT Gedurende de week van 49 November werden in het hadhuis 1212 baden genomen en wel 1100 door heeren 92 door dames 20 door kinderen. Getijen. Nov. (Zomertijd) Hoogwater Laagwater Dinsdag 12 13.33 7.38 20.07 Woensdag 13 1.57 14.07 8.14 20.41 Donderd. 14 2.30 14.38 8.48 21.12 S Vrijdag 15 V.M. 315.10 9.20 21.43 Zaterdag 16 3.32 15.40 9.53 22.14 Zondag 17 4.05 16.13 10.30 22.45 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veero 38 min. later. S springtij. LANDBOUWWINTERSCHOOL. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van landbouw en visscherij van 7 November 1940 zijn voor 't tijdvak van 1 Oct. '40 tot 10ct.'41 weder benoemd tot tijdelijk leeraar aan de rijks- landbouwwinterschool alhier de heeren W. 't Hooft en ir. J. Versteeg, beiden alhier en E. Visscher te Middelburg. VACATURE SCHOOL B. De heer J. W. Bakker te Burght, is als tijdelijk onderwijzer benoemd aan .school B, Beestenmarkt. VERBETERING HEERNÏSSEWEG. En nog het een en ander. Sinds eenige jaren geleden het Goesche gedeelte van.den Heernisseweg verbeterd werd, stak het Kloetingsche deel daar te meer bij af. Het Goesche deel was keurig bestraat, er waren goede trottoirs gelegd en ook de afrasteringen der voortuintjes kregen een goede beurt. Het Kloetingsche deel daarentegen miste bestrating en goede trottoirs, er was een vervuild stukje sloot, in 't kort, dit deel van den weg liet alles te wenschen over. En zoo is het nog. Kloetinge heeft van het begin der Goesche uitbreidingsplannen af zelf op het standpunt gestaan, dat het be bouwde deel van dezen weg a ..i Goes toe kwam, en daar ieder begreep, dat dit deel ook aan Goes zou'komen, heeft Kloetinge er ook geen kosten meer aan besteed. Uit den aard der zaak waren, echter de vele gezinnen aan het Kloetingsche deel van dezen weg daar de dupe van. Wij vernemen thans, dat het in de be doeling ligt, nu deze weg inderdaad geheel aan Goes gekomen is, ook het oude Kloe tingsche deel grondig te verbeteren, te be straten, het stukje sloot te dempen, ->r trottoirs langs te leggen enz., zoodat het geheel aan zal sluiten en in denzelfden toestand zal komen als het reeds verbe terde Goesche deel. De belanghebbende bewoners zullen dit ongetwijfeld met voldoening vernemen, al leenzij zullen nog eenigen tijd geduld moeten hebben. Eenerzijds omdat de win termaanden zich niet leenen voor derge lijke werkzaamheden en anderzijds, omdat er, zooals men weet, een rioleering in voor bereiding is, dat, naar rnen vertrouwd, het komende voorjaar uitgevoerd zal kunnen worden. En begrijpelijk zullen de volgende wegenverbeteringen nu op de uitvoering van dit plan moeten wachten. Anders moet men in de verbeterde wegen dadelijk weer gaan breken voor de nieuwe rioleering. Zoo zullen ook de andere in uitzicht ge stelde wegverbeteringen, als Westsingel, Beestenmarkt enz., wel op de nieuwe rio leering moeten wachten. CONTROLE IDENTITEITSBEWIJZEN. De contröle op de identiteitsbewijzen wordt regelmatig voortgezet. En al blijken de meeste aangehoudenen voorzien te zijn, regelmatig blijven er ook slachtoffers'val len. Gisteren werd A. L. alhier verhaliseerd omdat hij geen geldig identiteitsbewijs kon toonen. DE MAXIMUMSNELHEID. Overeenkomstig haar opdracht contro leert de politie thans streng het in acht nemen van de regels voor het verkeer. In de bebouwde kom behoort daar ook con tröle op de snelheid toe. Vooral op den hoofdverkeersweg (Wilhelminastraat) blijkt deze noga) eens overschreden te wofden. Gisteren kreeg weer de autobestuurder H. J. G. te Enschede deswege een bekeu ring. NEDERLANDSCH AGRARISCH FRONT GESTICHT. Op 11 November vond te Meppel een druk bezochte vergadering plaats van den ledenraad van den Nationalen bond Land bouw en Maatschappij. Na een uiteenzetting van dr. F. E. Posthuma en van de zijde van het dage- Ijjksch bestuur werd met overgroots meer derheid van stemmen genoemd dagelijksch bestuur gemachtigd tot het doen van de noodige stappen om, in samenwerking met het boerenfront van de N.^.B. over te gaan tot den opbouw van het Nederlandsche agrarische front. VEELBELOVENDE KNAPEN. Gedurende de laatste maanden werden in de zweminrichting aan de Kapelstraat te Hilversum velen gedupeerd, doordat hun portemonnaie uit de in het kleedhokje ge hangen kleeren werd ontvreemd. Na een ■langdurig onderzoek, dat veel geduld ver- eischte, wist de recherche gisteren de da ders te vatten. Toen opnieuw een aangifte binnenkwam, thans van diefstal van een portemennaie met 21 inhoud, hield de recherche een aantal jongens aan, op wie de bewuste portemonnaie ook werd gevon den. Het bleek een bende van vijf knapen te zijn, die In den loop der weken tientallen portemonnaies met een totaal-inhoud van enkele honderden guldens, had gestolen. De jongens, wier leeftijd varieert van elf tot vijftien jaar, deelden op straat den buit en wierpen de leege portemonnaies in straat- putten van de reiniging. Van de opbrengst maakten zij bustochtjes en hielden zij in gemeenten in de omgeving snoepfestijnen'. Zij hebben allen bekend en zijn na verhoor aan de ouders teruggegeven. GROOTE BOERDERIJ DOOR BRAND VERWOEST. Gisteravond heeft te .uithooyen een groote brand gewoed, waai-door de kapitale boerderij van den landbouwer van Waar denburg tot den grond toe afbrandde. Door tot nu toe onbekende oorzaak ont stond brand in dit groote landbouwbedrijf en door den feilen wind aangewakkerd stond zoowel het voorhuis als het achter huis spoedig in lichter laaie. De geheele inboedel en een- enorme voorraad van den nieuwen oogst gingen vei'loren. Een in de nabijheid staande landbouwschuur ging eveneens in vlammen op. Het yee kon ge red worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2