Provinciale Zeii®sile Courant Dommefsch Sier is beter Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant [opli Oplaag 14.800 ex. 183ste JAARGANG NUMMER 263 DINSDAG 12 NOVEMBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS s 18 cent per «week of f2.30 per Wartaal. Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1-5 regels f 1.50, Iedere regeï moer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f0.50, iedere regel meer 10 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen De aardbeving in Roemenië. Ongeveer 1000 slachtoffers. Hoewel nog geen officieele cijfers over het aantal dooden, dat aan de aardbevings ramp in Roemenië ten offer is gevallen, zijn verstrekt, schatten de autoriteiten, die nog steeds op -berichten wachten uit vèr- afgelegen streken, waarmede men nog geen verbinding heeft' kunnen krijgen, het doodencijfer op niet meer dan duizend. 'Zondag tegen middernacht waren 36 lijken uit de ruïnes van het Carlton-ge- bouw, het grootste en modernste van Boe karest, dat met zijn twaalf verdiepingen was ingestort, geborgen. Zij konden slechts Voor een deel geïdentificeerd worden. Het lot van de menschen, die nog in den kelder van het gebouw opgesloten zitten, moet nu wel zeer hachelijk zijn, want de autoriteiten hebben noodgedwongen het bergingswerk laten staken. Er heeft zich nl. een zware ontploffing voorgedaan, welke, naar gebleken is, veroorzaakt is, doordat de heete olie uit het centrale ver warmingssysteem in brand is gevlogen. Men was reeds begonnen met een onder- aardschen tunnel naar den kelder te gra ven om zoo de opgesloten menschen te kunnen redden. Te Boekarest zelf heeft men het Carltongebouw buiten beschouwing gelaten -tot dusverre twintig dooden kunnen ber gen. Deskundigen van den gemeentedienst hebben de beschadigde huizen onderzocht. Duizenden inwoners hebben nu de aanzeg ging gekregen om binnen 24 uur him wo ningen te ontruimen. Te Ploesti zijn1 eveneens tal van huizen ingestort of beschadigd. Tot nog toe heeft men hier zeven dooden en veertig gewon den geborgen. Toch rekent men er op, dat het aantal slachtoffers hier veel grooter zal zijn. Verschillende kerken zijn gedeel telijk, een is geheel ingestort. De installaties der petroleumindustrie zouden op enkele kleinigheden na onbe schadigd zijn gebleven. Wel zijn de meeste kantoren min of. meer ernstig beschadigd. In de buurt van Hetstadje Ridera bij Morena is de aarde op verschillende plaat sen gespleten. Te Targoviste zijn tweehon derd huizen vernield. Het aantal dooden en gewonden is daar nog niet bekend. Het lager gelegen deel van de stad Valeni de Munte ligt heelemaal in puin. Amerika en de oorlog in Europa. De meening van ambassadeur Kennedy. Uit New-York meldt het D.N.B.: De op het oogenblik in Amerika vertoevende Amerikaansche ambassadeur te Londen, Kennedy, heeft in een interview, dat hij heeft verleend aan de „New York Journal American", een niet deelnemen van Ame rika aan den oorlog bepleit, doch kwam aan den anderen kant op voor alle moge lijke hulp aan Engeland. De democratie, aldus Kennedy, is in Engeland afgeloopen. Op de vraag, wat of hij dacht over de kansen van Amerika om buiten den oorlog te blijven, antwoordde Kennedy De kan sen zijn op het oogenblik beter dan drie maanden geleden. De ambassadeur herin nerde er aan, dat de Engelsche scheeps- verliezen in dezen oorlog veel grooter zijn dan in den wereldoorlog, daar Engeland niet zooveel torpedojagers heeft als toen. Bovendien moet de Engelsche vloot ge bruikt worden voor convooi-doeleinden, voor de verdediging van Engeland zelf en in de Middellandsche Zee. De Duitsche duikbootbases' liggen dit keer veel dichter bij de scheepsroutes. Men mag nooit ver geten, dat Hitier alle »Europeesche havens in zijn bezit heeft. Wanneer de Vereenigde Staten aan den oorlog gaan deelnemen, dan, aldus verklaarde Kennedy, zal de democratie ook in de Vereenigde Staten afgeloopen zijn. Wanneer de Vereenigde Staten aan den oorlog zouden gaan deelnemen, zouden zij de zwaarste last te dragen krijgen. BON 29 VOOR ZEEP. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart maakt het navol gende met betrekking tot de distributie van zeep bekend. Gedurende het tijdvak van Woensdag 13 November tot en met Vrijdag 6 December a.s. geeft de met „29" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling), öf 120 gram huis houdzeep óf 200 gram zachte zeep óf voorzoover voorradig 125 gram zeep vlokken óf 250 gram zelfwerkende wasch- middelen óf 200 gram vloeibare zeep. Voorzoover de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker desgewenscht gedeelten van bovenstaande hoeveelheden in combi natie op één bon koopen. Men zal dus bijv. op één bon 60 gram huishoudzeep plus 100 gram zachte zeep kunnen verkrijgen. Wasscherijen moeten voor de behandeling van de gezinswasch gedurende bovenge noemd tijdvak de met „29" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje van hun clientèle in ontvangst nemen voor het koopen van waschpoeder en wel één bon per acht kilogram droog waschgoed. De wasscherij zal per bon 600 gram wasch poeder kunnen betreken. DE WEDEROPBOUW VAN MIDDELBURG. Een groot aantal perceelen wordt onteigend. NIET ALLEEN VERWOESTE, MAAR OOK BESTAANDE PERCEELEN. Naar Burg. en Weth. in ons blad van gisteren hebben gepubliceerd, is de Alge meen Gemachtigde voor den Wederopbouw voornemens een groot aantal perceelen in deze gemeente te onteigenen ten behoeve van den wederopbouw. De lijst van deze perceelen en een kaart liggen van heden af gedurende veertien dagen ter inzage op de gemeentesecretarie. Wij hebben heden de lijst en de kaart eens bekeken. Bij het zien van het kolos sale oppervlak, dat onteigend zal worden, kwam ons onwillekeurig het spreekwoord in de gedachte „Aux grands maux de grands remèdes" bij groote rampen zijn groote maatregelen noodig. Een onteigening op zulk een groote schaal in het centrum van een stadsgemeente zal in ons land nog Zelden of nooit voorgekomen zijn. De lijst omvat totaal 617 perceelen. Het geheele verwoeste gedeelte van Mid delburg behalve enkele vrijgegeven perceelen valt er onder, dus alle ver woeste perceelen aan Lange Delft, Lange en Korte Burg, Groenmarkt, Kapoenstraat, Wal, Koorkerkhof, Oude- en Nieuwe Kerk- straat, Balans en St. Pieterstraat, Markt, Lange Noordstraat, Lombardstraat, Burge meester Takstraat, Gravenstraat, Zuster straat, Korte Gortstraat, Pottenmarkt, Rouaansche Kaai, Dwarskaai en Rotter- damsche Kaai. Tevens vallen in de onteigening eèn aan tal nog bestaande panden, die vermoedelijk zullen moeten vallen wegens d« noodzake lijkheid straten te verbreeden of nieuwe toegangswegen te maken. Zoo bijv. de nog bestaande huizen aan cle Zuidzijde van de Lange Delft. Dat is vanaf perceel 80 tot den hoek van de Nieuwstraat en ook de huizen j.n den hoek in de Nieuwstraat tegen de 'as'"'-"iskerk, die zelf niet onteigend wordt en dus ontmanteld zal worden. Dan de heele westzijde van de Segeerstraat, dat is Van af den hoek. van de Houtlcaai tot per ceel 12, alle even nummers, die nog staan dus. Verder eenige huizen in de Korte Delft, namelijk van de Reigerstraat tot een paar huizen voorbij de St. Pieterstraat, het tweede huis van de Nieuwstraat (het hoek huis behoort aan de gemeente), en het hoekhuis Korte Delft-Dam dan de St. Pieterstraat, van de even nummers, die ko mende van de Korte Delft tot aan het kan toor van den Rijkswaterstaat en dan die voorbij het 'archief gebouw aan de andere zijde van de Gistpoort. Aan de overzijde de huizen tusschen de Korte Delft en de Gist- straat en enkele huizen in laatstgenoemde straat. Eveneens zullen worden onteigend de tuin van St. Joris, den tennisbanen en twee buizen op den Zuidsingel ten oosten van de voormalige Hulpkazerne, dus aan de zijde naar de Bleek. Blijkbaar komt daar een nieuwe straat van de Balans naar het Molenwater. En tenslotte zij nog vermeld een aantal perceelen achter het Stadhuis tusschen de Noordstraat (tot aan St. Sebastiaanstraat) en Penninghoeksingel en in Klein-Vlaande- ren tegenover de Volderijlaagte. Vermoede lijk zit hier de bedoeling voor via de Volde rijlaagte een toegangsweg van de Lange Noordstraat naar het Noorden te maken en tevens de beschikking te krijgen over terreinen noodig voor den herbouw van het Stadhuis. Wij hebben een en ander zoo goed moge lijk opgesomd, maar raden alle belangheb benden aan in de volgende dagen zich te gaan vergewissen of hun perceelen onder de onteigening vallen. Eventueele bezwaren kunnen voor 25 November schriftelijk worden ingediend bij den Algemeen Ge machtigde voor den Wederopbouw, terwijl dit ook mondeling kan geschieden bij zijn vertegenwoordigers, die daartoe op 27 No vember en zoo noodig op volgende dagen ter gemeentesecretarie zullen zitting houden. Bij een zoo vèrstrekkenden maatregel als deze onteigening beseffen wij eens te meer hoeveel er zal moeten gebeuren om onze stad opnieuw op te bouwen. Deze maatregel is noodzakelijk in het algemeen belang. Maar als wij hierbij een wensch mogen uiten, is 'het dat spoedig het stratenplan vastgesteld moge worden, zoodat de getrof fenen kunnen beginnen na te gaan, waar zij hun zaken of woonhuizen opnieuw zul len kunnen opbouwen en daarvoor plannen kunnen gaan maken. Het bovenstaande doet duidelijk uitko men hoe goed het is, dat pas besloten is tot het instellen van een afzonderlijk grond bedrijf voor de gemeente, nu bedoelde per ceelen bijna allen aan de gemeente zullen komen. Enkele en dan denken wij aan de omgeving van de Abdijgebouwen komen in eigendom aan het rijk. Ook de oprichting van de Stichting „Herbouw Middelburg", die de belangheb benden bij de verkaveling en bij de plannen voor den bouw terzijde zal staan, is zeker terechtertijd tot stand gekomen. Het zal wel haast overbodig zijn hier hog _an toe te voegen, dat de nog bestaande panden alleen onteigend worden, doch dat deze intact blijven tot cle nu ledige plekken in de stad geheel of,zoo goed als geheel zijn volgebouwd. Men gaat natuurlijk het aantal zakenlieden en bewoners van parti culiere huizen, dat zonder behoorlijk en geschikt onderdak is, nog niet vergrooten. Opnieuw luchtaanvallen op Nederland. Zaterdag en Zondagnacht zijn verschillen de bomaanvallen op Nederlandsche plaat sen gepleegd. Bijna alle bommen vielen op het vrije veld of in het water. Door luchtdruk eïi scherven zijn eenige huizen beschadigd. Een huis moest ontruimdwor den. Andere huizen kregen glasschade. Zoowel brandbommen als brisantbommen zijn geworpen. Personen hebben geen let sel bekomen. Het goedkoope bier wordt duurder. PRI.IS PEK GLAS BENEDEN TWINTIG CENT MAG MET ÉÉN CENT VERHOOEGD. Naar het „Vad." verneemt is aan café houders door den secretaris-generaal van Handel en Nijverheid toestemming ver leend den prijs van bier per glas voor zoover deze ligt beneden twintig cent te verhoogen met één. cent. Deze prijs verhooging van het glas bier betreft dus uitsluitend de goed- koope zaken. Voor die zaken gelden de volgende maximumprijzen: voor Pils: 18 cent per glas; voor een kleintje Pils: 14 cent per glas; voor belegen Gerstebier: 16 cent per glas. Deze prijsverhooging is een gevolg van het feit, dat de caféhouders, sinds zij om zetbelasting moeten betalen, niet uitko men en zij deze omzetbelasting, die in re kening gebracht mag worden, niet per glas tot uitdrukking konden brengen, om dat dit bedrag uitkwam op een niet in omloop zijnde fractie van een cent. De prijzen van minerale smeeroliën en vetten. Mogen voorloopig met max. 9.per 100 kg. worden verhoogd. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, heeft bepaald, dat in af wijking van art. 1, 2 en 3 der Prrjzenbe- schikking 1940 no. 1 de prijzen voor de uit eindelijke verbruikers van alle soorten mi nerale smeeroliën en vetten voorloopig met maximaal 9.per 100 kg. mogen worden verhoogd. Deze verhooging geldt van 12 November 1940 af. Om misverstand te voorkomen wordt hierbij vermeld, dat de hier genoemde ver hooging gelegd mag worden op de prijzen, welke de handelaren berekenden of noteer den voor het meerendeel hunner transacties op 9 Mei 1940 of. wanneer op 9 Mei 1940 geen transacties of noteeringen plaats von den, in de periode 9 April 1940—9 Mei 1940. Regeling voor witte kool. Volgens mededeeling van den secretaris generaal wnd. hoofd van het departement van landbouw en visscherij, in de Ned. Staatscourant, is het veilen, het voorhan den of in voorraad hebben van alle soorten witte kool aan verschillende voorwaarden verboden. Het veilen kan slechts geschie den met in acht neming van een maximum prijs voor herfst-wittekool van 2.50 per 100 kg. netto. Het voorhanden of in voor raad hebben van witte kool is slechts toe gestaan indien de betrokkene bij bepaalde organisaties is aangesloten. Het besluit treedt 12 November in wer king. Hoofdsgentschsp ,3Dé-ko", Langeviele 3© - Teflefoon ©12 - Middelburg De golven slaan over Tiet dek, terwijl de Duitsche duikboot boven water komt, (Foto Weltbild.)1 ten slachtoffer van den oorlog ter zee. Een Engelsch transportschip, dat in een der havens aan de Kanaalkust door een voltreffer tot zinken werd gebracht (Foto Weltbild) De distributie van eieren. Nadere mededeelingen voor handelaren, winkeliers en pluimveehouders. Betreffende de distributie van eieren kunnen wij nog het volgende mededeelen. Onder eieren in den zin van deze distribu tie worden alleen verstaan kippen- en eendeneieren, zoowel versch als geconser veerd en ook in en uit de schaal. Alle an der soorten eieren zijn dus thans nog vrij. Voorloopig zal iedere week een bon van het algemeen distributiebonboekje worden aangewezen voor het koopen van één ei, terwijl is bepaaald dat deze bon, evenals het geval is met de kaas- en vleeschbon- nen, ook nog gedurende de daaropvolgende week geldig blijft. Aan de leden van de Duitsche weer macht zijn ook eierbonnen uitgereikt met Duitschen tekst bedrukt, waarop „Ein ei" staat aangegeven. Aan de eierliandelaren en winkeliers kunnen geen voorschotten worden ver strekt. Zooals bekend kunnen zij geduren de de eerste week, die van 4 tot en met 9 November loopt, eieren by den groot handel betrekken op basis van J/i van den omzet, die zij gedurende de maand Novem ber van het jaar 1939 hadden. De inleve ring van de opplakvellen, waarop minstens 40 bonnen moeten zijn geplakt ën welk aantal verder moet worden afgerond in veelvouden van 10 bonnen, kan geschieden in de week van 11 tot en met 16 Novem ber a.s. op de voor de winkeliers volgens hun codenummer vastgestelde inleverings- dagen bij de plaatselijke distributiedien sten. De toewijzingen zullen onmiddellijk na accoordbevinding worden ter hand1 gesteld. De grossiers in eieren kunnen, zooals ge woonlijk, alleen op Maandag de door hen ontvangen bonnen en toewijzingen bij de distributiediensten inleveren. Voor de pluimveehouders. Een bijzondere regeling is getroffen voor de pluimveehouders. Ten opzichte van hen is bepaald, dat alle pluimveehouders, die voederbonnen van of namens den Provin cialen Voedselcommissaris ontvangen, ver-, plicht zijn in het vervolg éénmaal per 4 weken alle geldig verklaarde eierbonnen van hunzelf, hun gezinsleden en hun inwo nend personeel bij den plaatselijken bureau houder voor de voedselvoorziening in te leveren. Het is den pluimveehouders vanzelfspre kend verboden om eieren aan particulieren te verkoopen, ook niet op geldige eierbon nen, omdat dit uitsluitend moet geschieden aan de door de Nederlandsche .Centrale voor Eieren en Pluimvee erkende i laars van eieren. Bovendien kunnen de pluimveehouders niet méér eieren voor zichzelf en hun gezin gebruiken, dan het aantal door hen ingeleverde consumenten-* bonnen. Voor pluimveehouders, die bij winkeliers kippenvoer koopen op de zgn. winkellysten dat zijn dus de kleine kippenhouders, die voor eigen gebruik eenige kippen hou den Is vastgesteld, dat zij slechts kip penvoer zullen kunnen bekomen, indien zij tegelijkertijd een gewone eierbon, waar van de geldigheidsduur is verstreken, bij den winke lier inleveren. Maximaal kan dan per boit 1 kilogram kippenvoer worden gekocht, De winkelier moet deze vervallen bon nen, waarvoor kippenvoer is geleverd, op plakken op opplakvellen MD IS, waarna deze moeten worden opgezonden aan de Sectie Bijzondere Diergroepen van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd te Beekbergen. Tenslotte is er nog een regeling getrof fen voor de eierverwerkende industrie. Onder deze categorie moeten ook de ban ketbakkers worden gerekend. Het ligt in de bedoeling om voor deze bedrijven geen versche eieren ter beschikking te stellen, doch uitsluitend eendeneieren, kalkeieren of eieren uit de schaal. De banketbakkers en andere belanghebbenden dienen zich, ter bekoming van een toewijzing, te wen den tot de Nederlandsche Meelcentrale, Riouwstraat 178 te 's-Gravenhage. Het is onnoodig te trachten een toewijzing bij de plaatselijke distributiediensten te verkrij gen, aangezien deze diensten met deze be drijven geen enkele bemoeienis hebben t.a. v. de eierdistributie. Raakt geen projectielen aan l EEN JONG ECHTPAAR WERD HIERVAN HET SLACHTOFFER. Gistermiddag is te Den Burg een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee doo den, een jong echtpaar, zijn te betreuren. De man had op het strand achter de Wes- termient een projectiel gevonden en dit mede naar huis genomen. Flier heeft hij het waarschijnlijk willen bekijken, waardoor het projectiel plotseling tot ontploffing kwam. De man en zijn vrouw waren vrijwel op slag gedood. Nogmaals wijzen wij erop, hoe gevaarlijk het is een projectiel aan te raken. Indien men zoo iets vindt, waarschuwe men direct de politie en blijve zelf op een afstand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1