MrStevens uit Detroit INVOER VAN BETAAL MIDDELEN EN EFFECTEN. SLECHTS MET VERGUNNING VAN HET DEVIEZENINSTITUUT. In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van financien betreffende den invoer van binnenlandsche en buiten- landsche betaalmiddelen en effecten, dat Zaterdag j.l. van kracht is geworden. Hierin wordt bepaald Artikel 1. (!)- De invoer van binnenlandsche be taalmiddelen en van buitenlandsche üetaal- middelen, uitgedrukt in Rijksmark, renten- mark, in het protectoraat Bohemen en Mo- ravië uitgegeven kronen en in zloty, met inbegrip van niet meer gangbare betaal middelen van dezelfde soort, is slechts met vergunning van het deviezeninstituut ge oorloofd. (2) Het bepaalde in het vorige lid is riet van toepassing op den invoer van binnen landsche en in Rijksmark en rentenmark uitgedrukte betaalmiddelen, voor zoover de invoer geschiedt uit het gebied van het Duitsche rijk en wel in het reisverkeer tot ten hoogste zevenhonderd vijftig gulden of duizend rijksmark bij iedere grensover schrijding. in het grensverkeer tot ten hoog ste vijf en zeventig gulden op honderd rijles- mark per dag, ten hoogte echter zevenhon derd vijftig gulden of duizend rijksmark per maand. Artikel 2. (1) De invoer van buitenlandsche effec ten, uitgegeven door een natuurlijke of rechtspersoon, die zyn woonplaats binnen het gebied van het Duitsche rijk heeft of aldaar gevestigd is, is slechts met vergun ning van het deviezeninstituut geoorloofd. (2) Het bepaalde in het vorige lid is niet van toepassing op den invoer van de daar bedoelde effecten uit het gebied van het Duitsche rijk, voor zoover de uitvoer uit het Duitsche rijk overeenkomstig de aldaar geldende voorschriften toegelaten is dan wel met vergunning plaats vindt. Artikel 3. (1) Ingezetenen zijn verplicht van de ontvangst van waarden, als bedoeld in de artikelen 1 en 2, die hun uit het buitenland toegezonden of door een uit het buitenland binnenkomend persoon overhandigd zijn en waarvan zij weten of redelijkerwijze moeten aannemen, dat zij in strijd met de bepalin gen van de artikelen 1 en 2 zijn ingevoerd, binnen drie dagen bij het deviezeninstituut aangifte te doen. (2) Het deviezeninstituut bepaalt, op welke wijze met uit het buitenland in strijd met de bepalingen van de artikelen 1 en 2 ingevoerde waarden zal worden gehandeld. Artikel 4. Het deviezeninstituut kan uitzonderingen op de beperkende bepalingen van de arti kelen 1 en 2 vaststellen. Regeling en handhaving van de prijzen. BENOEMING VAN EEN GEMACHTIGDE IN VOORBEREIDING. Hü krjjgt uitgebreide bevoegdheden. Naar het A.N.P. verneemt kan binnen kort de afkondiging van een besluit worden tegemoetgezien, waarbij de functie van Ge machtigde voor de prijzen in het leven wordt geroepen. Met dezen maatregel wordt beoogd de regeling en de handhaving van de prijzen te centraliseeren. De Gemachtigde voor de prijzen zal zeer uitgebreide bevoegdheden krijgen. Hij zal belast zijn met de coördi natie van de verschillende maatregelen op het gebied van de prijsvorming, welke door de verschillende departementen zullen worden uitgevaardigd en te dien einde de noodige richtlijnen vaststellen. Zyn be moeiingen zullen zich uitstrekken tot de prjjzen van roerende en onroerende goede ren, -tot diensten, huren, pachten, ver- voerstarieven en renten. Verder zal zijn taak bestaan in een uitbreiding en ver scherping van de prijscontrole. Daarnevens verkrijgt hij nog bepaalde bevoegdheden ten aanzien van de berechting van over tredingen der prijsvoorschriften. Gemeld wordt, dat het in het voornemen ligt een Nederlandschen hoofdambtenaar tot Gemachtigde voor de prijzen te benoe men. Bij een gevatte koude Met Mijnhardtjes steeds vlugge resultaten. Doos 30 en 50 ct. Distributie van houtblokjes voor gasgeneratoren. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart maakt bekend, dat de directeur van het rijksbureau voor hout de vroeger verleende dispensatie intrekt ten aanzien, van: het verkoopen en afleveren van houtblokjes voor gasgeneratoren met uitzondering van het verkoopen en afleve ren 1. Door de N.V. Bataafsche Import Maatschappij, de Standaard Amerikaansche Petroleum Compagnie N.V., de N.V, Pe troleum Maatschappij The Texas Compa ny, de N.V. Vereenigde Petroleum Maat schappij en Purfina-Sinclair „Sinfina", alle te 's-Gravenhage, of haar gemachtigde aan den houder van een motorrijtuig, dat is uit gerust met een houtgasgenerator. 2. Door den gebrulksgereehtigde van een bosch of een houtopstand of diens gemach tigde, voorzoover hij rechtstreeks verkoopt en aflevert aan den houder van een motor rijtuig, dat is uitgerust met een houtgas generator, die met dit voertuig de blokjes afhaalt uit het bosch of van den houtop stand, waar zij zijn vervaardigd, doch uit sluitend voorzoover de blokjes zijn bestemd voor verbruik in dien generator. 3. Door den vervaardiger van de blokjes aan de genoemde maatschappijen. Derhalve is de verkoop en aflevering van houtblokjes aan houders van een motor rijtuig, dat is uitgerust met een gasgene rator, veroorloofd aan de bovengenoemde maatschappijen en aan den gebruiltsgerech- tigde van een bosch of een houtopstand of diens gemachtigde, voorzoover deze voldoet aan de onder 2. vermelde voorwaarden. De gebruiksgerechtigde of diens gemachtigde mag behalve aan den houder van een mo torrijtuig, als bovenbedoeld, slechts verkoo pen en afleveren aan genoemde maatschap pijen en de overige vervaardigers uitslui tend aan die maatschappijen. Binnenkort zullen nadere bepalingen ten aanzien van de vervaardiging, den koop, den verkoop, de aflevering en het verbruik van houtblokjes voor gasgeneratoren wor den bekend gemaakt. Eere-promotle van den heer H. F. Tlllema. In de universiteit te Groningen heeft Zaterdag de promotie honoris causa plaats gehad van den lieer H. F. Tillema te Bloe- mendaal, waarbij dezen de graad van doc tor in de geneeskunde werd toegekend. Als promotor fungeerde prof. dr. G. Kap- senberg. De rector-magnificus, prof. dr. J. M. N. Kapteyn, nam allereerst het woord om er aan te herinneren, dat de Senaat besloten heeft den heer Tillema het eer.e-doctoraat in de geneeskunde te verleenen op grond van zijn uitnemende verdienste voor de verbetering der hygiënische toestanden in Nederlandsch-Indië. Vervolgens hield de promotor, prof. dr. G. Kapsenberg een toespraak, waarin hij een uitgebreid overzicht gaf van het ver dienstelijke werk, dat de heer Tillema op hygiënisch gebied in Indië heeft verricht, terwijl hij tevens in herinnering bracht de verdienstelijke wijze waarop hij in woord en geschrift de belangstelling voor Indië heeft aangewakkerd. HET AANTAL INWONERS IN SPANJE. Naar het blad „Madrid" mededeelt is de bevolking van Spanje in de laatste twintig jaar met vijf millioen inwoners gestegen. In 1920 had Spanje. 21 millioen inwoners. Men raamt het aantal inwoners dit jaar op 26 millioen. TREINONTSPORING BIJ SOISSONS. De Petit Parisien meldt, dat in de na bijheid van Soissons vijf wagons van een personentrein ontspoord zijn met het ge volg, dat twee menschen ernstig en acht lichter gewond werden. De regenval van de laatste dagen moet de oorzaak van het ongeluk zijn. De uitzendingen van het A.N.P. In verband met het feit, dat van gis teren af drie zenders beschikbaar zijn ge komen, zijn de uitzendingen van het Alge meen Nederlandsch Persbureau als volgt gewijzigd: 17.1517.30 Hilversum I en II: Zondag: „Wekelijksche gedachtenwisseling". Werk dagen: „Nieuws-, economische- en beursbe richten". Kootwijk: Zondag: geen A.N.P. uitzending. Werkdagen: dagelijks, behalve Vrijdag, gelijk Hilversum I en n„ 19.0019.15 Hilversum I, Zondag: Nieuwsberichten. Werkdagen: Maandag: Economische vragen van den dag en nieuwsberichten. Dinsdag: vragen van den dag en nieuwsberichten. Woensdag: Econo mische vragen van den dag en nieuwsbe richten. Donderdag: vragen van den dag en nieuwsberichten. Vrijdag: Economische vragen van den dag en nieuwsberichten. Zaterdag: Vragen van den dag en nieuws berichten. Hilversum II: Zondag: Nieuwsberichten (als Hilversum I). Werkdagen: Maandag: Friesch praatje en nieuwsberichten. Dins dag: Vragen van den dag en nieuwsbe richten (gelijk Hilversum I). Woensdag: Brabantsch praatje en nieuwsberichten. Donderdag: persoverzicht voor binnen- en buitenland en nieuwsberichten. Vrijdag: Economische vragen van den dag en nieuwsberichten (gelijk Hilversum I). Za terdag: Groningsch praatje en nieuwsbe richten. Kootwijk: Zondag en werkdagen gelijk Hilversum I. Kortegolfzender: Programma met ingang van 10 November: 13.3013.45 Radio-om roep ver.: gramofoonplaten. 13.4514.00 A.N.P. nieuwsberichten in de Engelsche taal. 14.0014.15 R.O.V. gramofoonplaten. 14.1514.30 A.N.P. nieuwsberichten Neder landsch. 14.3014.35 R.O.V. Maleische gra mofoonplaten. 14.3514.45 A.N.P. nieuws berichten Maleisch. 14.4515.00 A.N.P. tweede serie nieuwsberichten Engelsch. 15.0015.20 R.O.V. eigen programma. 15.20 15.35 A.N.P. dagoverzicht. 15.3516.00 R.O.V. eigen programma. 16,0016.15 V. P.R.O. wisselend met A.N.P. Europeesch overzicht. 16.1516.30 A.N.P. tweede serie nieuwsberichten Nederlandsch. 16.3016.50 A.N.P. derde serie nieuwsberichten En gelsch. 16.50—17.30 R.O.V.—17.30 R.O.V. gramofoonmuziek. 17.3017.45 A.N.P. vier de serie nieuwsberichten Engelsch. Het A.N.W.B. rijwielhuurbewijs. Een nieuwe regeling, die opgang maakt De- A.N.W.B. heeft het initiatief geno men tot het treffen van een regeling, waarbij het voor iederen houder van een door den Toeristenbond uitgegeven rijwiel huurbewijs mogelijk is, om aan of bij de stations een rijwiel te huren. Daar het vervoer van fietsen onder de huidige om standigheden voor de Ned. Spoorwegen groote moeilijkheden oplevert, terwijl de benzineschaarschte het leger van „reizen de wielrijders" aanmerkelijk heeft ver groot, kon een groote belangstelling voor namelijk uit kringen van handelsreizigers en ook van de zijde van de rjjwieltoeristen, worden verwacht. Zij, die elders werkzaamheden moeten verrichten, behoeven hun rijwielen niet meer per trein mede te nemen, doch kun nen in de plaats van bestemming een rij wiel huren zonder borgstorting en tegen het normale tarief, mits natuurlijk in het bezit van het rijwielhuurbewijs. De A.N.W.B. stelde overal bondsrywiel- verhuurders aan, wier inrichtingen kenbaar zijn aan een driehoekig blauw bord met gele V (verhuur). Er zijn er thans reeds ongeveer 200, die over het geheele land verspreid liggen. Het aantal bondsrrjwlel- verhuurinrichtingen groeit snel. Binnenkort zal dank zij intensief en systematisch af werken van alle plaatsen, die langs een spoorlijn liggen, vrijwel iedere plaats van eenige beteekenis één of meer rijwielver- huurinrichtingen hebben in de onmiddel lijke omgeving van het station. De A.N.W.B. heeft speciale gemakkelijk in te vullen kaarten laten vervaardigen, waarvan gebruik kan worden gemaakt, inden men een rijwiel wil reserveeren in dat geval kan de huurder er dus dagen van te voren zeker van zijn, het rijwiel beschikbaar te vinden. De legerberichten van gisteren. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend Onze formaties gevechtsvliegers hebben overdag en 's nachts de vergeldingsaan- vallen op Londen voortgezet. Ztf troffen weer talrijke voor den oorlog belangrijke bedrijven. Voorts bestookten onze gevechts vliegtuigen, dikwijls in stoutmoedige duik vlucht, wapenfabrieken en vliegvelden met bommen en brachten op verscheiden plaat sen hevige ontploffingen teweeg. Op verscheiden punten werden verkeers wegen succesvol met bommen bestookt en het spoorwegverkeer belemmerd. Aan de Zuidkust waren haveninstallaties, een troepenkamp en een electrische centrale 't doel van den aanval onzer gevechtsvlie gers. 's Nachts werden, behalve Londen, weer Birmingham en Liverpool aangeval len. Op verscheiden plaatsen werd brand veroorzaakt. Bij aanvallen op schepen gelukte het op 500 k.m. ten Westen van Ierland een grooten koopvaarder van omstreeks 25.000 b.r.t. door verscheiden zware bommen te beschadigen. Op zee ten Oosten van Har wich kreeg een vrachtboot van 3000 b.r.t., die in een sterk beveiligd konvooi voer, zulke zware treffers, dat beide flanken opengereten werden. Bij een aanval op een konvooi elders beschadigden onze lichte gevechtsvliegtuigen nog een vrachtschip van 8000 b.r.t. door het werpen van bom men. Een Duitsch oorlogsschip heeft de Britsche duikboot H 49 tot zinken ge bracht. De vijand heeft geen vluchten boven Duitsch gebied ondernomen. Een vijande lijk jachtvliegtuig werd in een luchtge vecht neergeschoten. Twee eigen vliegtui gen worden vermist. Het Stuka-eskader van luitenant-kolonel Hagen heeft sedert het begin van den oorlog 210.000 b.r.t. vijandelijke scheeps- ruimte tot zinken gebracht en 306.500 b.r. t. zoo zwaar beschadigd, en ten deele in brand geschoten, dat op vernietiging van een derde dezer beschadigde scheepsruimte valt te rekenen. Aan vijandelijke oorlogs schepen werden door het eskader vernield een monitor, vier torpedojagers_, drie licht schepen. Beschadigd werden zes kruisers, een luchtafweerkruiser en tien torpedo jagers HET ITALIAANSCHE. Het 156e Italiaansche legerbericht luidt als volgt Schitterende verkenningen van onze ca valerie, die doorgedrongen is tot de rivier de Vuvos en daarbij een vijandelijk kanon onbruikbaar gemaakt en wapenen buit ge maakt heeft. In het centrale deel der Middellandsche zee vielen onze formaties bommenwerpers Engelsche vlootstrijdkrachten aan, troffen met bommen van zwaar kaliber een slag schip en een vliegtuigmoederschip en ge raakten in strijd met vijandelijke vliegtui gen, waarvan zij er twee brandend neer schoten. Een derde is vermoedelijk neer geschoten. Een formatie jagers heeft een vijandelijk toestel van het type Blenheim neergeschoten. In Noord Afrika hebben onze bommen werpers krachtige acties gevoerd boven Qassaba, Maaten Bagoesj, El Daba en Foeka, waarbij talryke branden gesticht werden. Bovendien zijn de havens van Alexandrië en Port Said doeltreffend ge bombardeerd. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. De vijand heeft enkele bommen boven Derna laten vallen zonder schade aan te richten. Zooals vroeger aangekondigd, hebben zich in Oost Afrika verbitterde gevechten voltrokken in de zöne van Gallabat. Als gevolg van aanvallen van sterkere strijd krachten had ons garnizoen van Gallabat zich na dapper verzet op Netemma moeten terugtrekken. Een tegenaanval, die een der volgende dagen uitgevoerd werd, slaagde niet door onvoldoende getalssterkte der strijdkrachten. Gisteren heeft een nieuwe tegenaanval, uitgevoerd met inmiddels aangekomen versterkingen, het geheele verzet van den vijand omvergeworpen. Gallabat is opnieuw in onze macht. Onze luchtmacht, die doeltreffend deelgenomen heeft aan de operaties, door de vijandelijke detachementen met mitrailleurs en bom men te bestoken, heeft drie Engelsche pantserwagens in brand geschoten. Boven- Spannende tocht van de reddingboot „Dorus Rijkers". De motorreddingboot „Dorus Rijkers" heeft onlangs een tocht gemaakt, die de uit drie koppen bestaande bemanning nog lang zal heugen. Zij voer om twéé uur 's middags op een dag in het begin van de vorige maand het havenhoofd uit en moest met sterken tegenwind een flink eind van de kust af de golven doorklie ven. Tegen 9 uur in den zeer donkeren avond was de „Dorus Rijkers" het doel van haar reis: een schip, dat in nood verkeerde, te helpen, vrijwel genaderd. Doch toen schoot plotseling, uit het grauwe wolkendek een vliegtuig naar be neden. Het schoot over de verlichte red dingboot heen en begon hevig uit zijn mitrailleur te schieten op de bemanning, die aan dek stond, zoo vertelt naar aan leiding van het maandoverzicht der N.Z.H. Reddingmaatschappij" over October, de Held. Crt. Schipper Coen Bot, zijn zoon Piet en de motordrijver Eelman zochten dekking in de stuurhut. Een geluk was het, dat het vliegtuig op den kop van de boot invloog, waardoor men beschutting kon zoeken achter de stalen stuurhut. Maar ook daar was het nog benauwd, want het vliegtuig keerde terug en begon opnieuw te schie ten. De schipper had intusschen alle lich ten laten dooven en zwarte dekkleecïen naar boven laten brengen en daarmee de reddingboot zooveel mogelijk onzichtbaar gemaakt. De motor was afgezet om even tueel het helpgeroep van de menschen in nood te kunnen opvangen en die te kun nen helpen. Maar dat was niet mogelijk, want de vlieger zocht telkens opnieuw naar de reddingboot, zoodat Bot met zijn mannen voor eigen levensbehoud moest probeeren den wal in te loopen. Maar die was ver en nauwelijks had men van richting veranderd of reeds hing een licht- lcogel boven het water. Men koerste naar het Noorden, in tegenovergestelde richting van het vliegtuig. Na korten tijd ontgloei de weer een lichtkogel in het Noorden; men wendde het roer naar het Zuiden. Het werd een angstige en spannende jacht. De „Dorus", die trachtte te ont komen aan de waanzinnige achtervolging van een dwazen vliegenier. Het duurde eenige uren. Men kon zijn vaarrichting niet bepalen, omdat zelfs het compaslicht niet ontstoken kon worden. „Wij dachten niet aan de mijnen", aldus schipper Bot. „We probeerden alleen maar aan de bommen van den vliegenier te ont komen. Om drie uur dachten we inder daad, dat het met ons gedaan was. Vlak boven de „Dorus Rijkers" ontgloeide een lichtkogel. De reddingboot lag in het licht, maar- als een besturing van Boven, doofde het licht direct uit en wij konden op nieuw ontkomen. Om 5 uur 's morgens zaten we tegen land. Het vliegtuig is ons kwijt geraakt en- toen het begon te dagen, ontdekten we, dat wij bij Kamperduin lagen. We voeren toen terug naar Nieuwediep, waar we om tegen elf uur binnenliepen. We hadden er genoeg van, we wilden graag wat op verhaal komen, maar daar was geen tijd voor, want een nieuwe op dracht lag klaar en om half twaalf voer de „Dorus Rijkers" weer uit en eerst om 8 uur 's avonds keerde de redding boot terug". dien bombardeerde zij Gedaref en veroor zaakte daar een grooten brand. Tijdens een vijandelijken luchtaanval, die gisteren bij het aanbreken van den dag op Sardinië ondernomen werd, werden er in het gebied van Carbinia bommen gewor pen, die geen slachtoffers maakten of schade aanrichtten. Een vijandelijke lucht aanval in het gebied van Cremona heeft evenmin slachtoffers gemaakt of schade veroorzaakt. Vanochtend trachtten vijan delijke vliegtuigen boven Napels te vlie gen. Daar zij terstond door het luchtaf weergeschut ontvangen werden, konden zij geen bommen boven de stad laten val len. Enkele bommen vielen tusschen Na pels en Pomperj. Een brandbom kwam bij Torre Annunziata neer, waar geen schade teweeggebracht of slachtoffers gemaakt werden. DOOR R. ARDEN. 37) „Ja, vriend, Ben Beverley", zei de ander grijnzend. Hij schoof zijn hoed terug en lachte Peters vriendelijk toe. „Nu sta je paf? Ik dacht zoo ik zal van de gelegen heid gebruik maken en je meteen naar Dakar brengen, daar kun je niet uit het raam klimmen." Wat ging er in Peters om Peters voelde plotseling een koude woede in zich op stijgen, zooals hij nog nooit gekend had. Beverly, de reuze-sterke Beverly was niet bang voor een man in een zwembroekje, want zulk een man had geen zakKen en mannen zonder zakken achtte Beverly steeds ongevaarlijk. Ben Beverly grijnsde derhalve. „Dat hebben jullie keurig voor ekaar geknobeld", vond hy. „Maar ik loop niet overal in, ook wanneer je je Al White noemt, Stevens. Zelfs wanneer juffrouw Bosch nog zoo handig tooneel speelt! Ze is me wat al te opvallend naar de post gewipt, ze wilde teveel in de gaten loopen. Ben, zei ik tegen mezelf, ze willen je beetnemen. Nou, en toen heb ik juffrouw Bosch ook verder nog in het vizier geno men. Toen ze dat lange en sterke manil- latouw kocht, wist ik, waar we aan toe waren. En toen ze daarna met een via- scher onderhandelde en een motorkotter ging zien, nou, toen denk ik, die grap moet ik eens hebben en mijn vriend Stevens uit het water opvisschen. Schaam je je eigen lijk niet, het arme, domme meisje In een strafbare positie te brengen?" „Daar is ze", zei Peters, naar het water wijzend, „daar, zie je haar dan niet?" Ben Beverly maakte een kardinale fout hij was verrast hij liet verschrikt de riemen zinken. „Wi, waar? Is ze dan krankzinnig?" Hij staarde een seconde naar het water. In deze seconde boog Peters zich voorover en trof Ben Beverly met een vervaarlijken zwaai achter het oor. Zooals gezegd, Ben Beverly was sterk, maar Peters beschikte ook over ongewone kracht en in dezen slag had hij de gansche kracht gelegd, die een man bij eikaar kan rapen. Het gevolg was, dat. Ben Beverly uit de boot viel. Eenige seconden beefde Peters voor het leven van zijn tegenstander, maar toen was dat voorbij, want de detective kwam proestend boven. Hy wilde schreeuwen, maar Peters tikte hem met een riem zacht op zijn hoofd. Beverly reutelde wat en trof aanstalten om te verdrinken. Maar Peters liet de riem vallen, boog zich voorover en kreeg Beverly nog net te pakken. Hy trok hem naar den achtersteven. Wanneer er niet het gevaar rvas geweest, dat er toch haaien waren, dan zou Peters Beverly aan den achtersteven hebbben vastgebonden. Zoo durfde hy hét niet en dus probeerde hij, Beverly in de boot te trekken. Daar nu het gansche gewicht aan de achterzijde was, zonk het vaartuig daar bijna tot de waterlinie, terwijl de boeg in de lucht hing. Dat vergemakkelijkte Peters het werk en het gelukte hem eindelijk, Beverly in de boot te sjorren. Beverly bleef heel rustig liggen, de slag met de roeiriem was zelf voor zijn harden schedel wel wat veel geweest. Peters blies eens uit en keek om zich heen. Niet ver van hem vandaan tufte de motorboot voorbij, die de laatste passa giers naar de „Santa Barbara" bracht. Als de boot terugkwam, zou Edna aan boord zijn. Waar was nu de boot, die hem wer kelijk zou hebben moeten opvisschen De reede was leeg. Aan den oever waren er tien of twaalf kleine, maar zeewaardige visschersbooten. Peters besloot, Beverly te binden en dan verder af te wachten. Hy" scheurde zijn witte linnen jas en bond hem dat voor den mond. Nadat hy dat min of meer volgens de regels van de kunst voor elkaar gebracht had, keek hjj nam daarop Beverly's sportriem, ver weer om zich heen. Naar den oever durfde hij niet te roeien, want misschien had Beverly daar al vooraf een paar politie beambten met een auto besteld. Nu kwam de motorboot van de „Santa Barbara" terug. Peters keek scherp uit en hij geloofde, een witte japon aan de ver schansing te zien schemeren. Hjj hoopte maar, dat men Edna van boord had laten gaan. Het was anders wel opvallend, dat ze op dit uur nog aan land wilde gaan. Peters rilde, ondanks de badmantel, die Beverly voor hem had meegebracht. Als Edna nu maar niet den moed ver loor. Als de visscher, wien Beverly waar schijnlijk achteraf nog een bezoek ge bracht had, nu maar niet bang was ge worden. Naar den duivel met dezen de tective! Ben Beverly kreeg zijn bezinning terug. Hij steunde en na eenige oogenblikken sloeg hij zijn oogen op. Peters liet de boot dryven, er was maar weinig strooming. Peters maakte den doek over Beverly's onderste gelaatsdeel wat losser. „Als je niet schreeuwt, gaat het ook zonder dat bandje! Als je schreeuwt, druk ik je keel dicht, dat je denkt, dat je de bof hebt. Heb je al eens de bof gehad?" „Houd je stil," steunde Ben Beverly. „Daar zul je voor boeten, man! In het stinkendste hol, dat ze in Dakar hebben, Iaat ik je opsluiten!" In Peters had zich een verandering vol trokken. Peters kende zichzelf niet meer. „Als ze me te pakken krijgen", zei hjj rustig. „Ze hebben me nog niet. Maar als ze me krijgen, dan maak ik je vooraf dood, want aan jou heb ik al die narigheid te danken! En wind je nu maar niet te veel op, want je hebt je leven alleen te dan ken aan mijn grootmoedigheid. Ik had je net zoo goed kunnen laten verzuipen. Zie je, als ik degene was, voor wien je me houdt, dan was je nu dood, mijnheer en mevrouw haai zouden je op het aanrecht hebben, ze zouden je opeten en de rest in maken.' Een mhn, die Grizard uit een hinderlaag doodt, maakt ook met Ben Beverly korte metten! Kun je dat met je verwarde kop begrijpen?" „Houd je bek," zei Ben Beverly, die zich niet liet intimideeren. „He, we worden familiaar", hoonde de wild geworden Peters. „Jammer, dat we hier geen glaasje hebben om even te klin ken, Ben Beverly. Maar desondanks op je gezondheid!" „Je kunt de rambam krijgen!" bromde Ben Beverly. „Dank je, jy ook!" „Dat kost je diverse jaren tuchthuis", knarsetandde Beverly, die steeds opgewek ter werd. „Tien jaren tuchthuis!" „Neen", snauwde Peters vastbesloten, „dat kost het leven, man. Als juffrouw Edna niet komt dan roei ik naar de open zee, zoodra het lichter wordt. Ik word niet opgesloten en zeker niet door jou, heb je dat begrepen Als het niet anders kan, moge de duivel ons halen jou en mij! Ik heb namelijk nu genoeg van de poppenkast, waar ik niets aan doen kan!" „Waar ik niets aan doen kan, die is goed!" Ben Beverly richtte zich een wei nig op. „Stil!" beval Peters, terwijl hij weer naar een riem greep. „Als je niet rustig blijft, mannetje dan breng ik je nog eens on der narcose Denk aan je armen schedel Beverly liet zich terugglijden. Terwijl de boot voortdreef keek Peters weer eens om zich heen. Langzaam kwam een andere boot van den oever naar zee. Voorzoover by het onzekere licht te zien was, bevonden er zich twee menschen in. Peters moest wachten, zelfs op het gevaar af, dat het politie-heambten waren. Zyn heil was van Edna afhankelijk, alleen Edna kon hem helpen. Zachtjes kwam de boot naderbij. Een man, die er weinig vertrouwenwekkend uitzag, roeide, aan het roer zat Edna. „Jurgen!" „Ja, ik ben het", zei PHers. „Je kunt nu niet aan land. Ben Beverly ligt daar ergens op de loer. Hij was gis teravond tamelijk laat op de gehuurde kotter, hy heeft tegen den man g ezegd, dat hij wist, waar het om ging, en do man moest het niet wagen, je op te vis- schen. Dat zou hij wel heel alleen doen. Onze man" Edna wees op het duistere individu „liet zich jammer genoeg bang maken en roeide pas, toen ik was geko men en met hem had gesgfroken. Waar heb je die boot vandaan?" „Hier, myn vriend Beverly heeft ervoor gezorgd! Hier ligt hij." Edna kreeg een vreeselylcen schrik. „Je hebt hem „Neen", zei Ben Beverly, hy heeft niet, maar hij wilde wel. Tien jaar tuchthuis kost hem dat! En u drie, juffrouw Bosch!" Het duistere individu in Edna's boot keek even naar Beverly, trok dan een mes uit zrjn gordel en reikte het Peters over. „Daar, maak hem af!" Peters dacht na. Als we hem vrijlaten, dacht hy, jaagt hij dadelijk met alle beschikbare midde len ons achter aan. „Hé, Beverly, wat moet ik met je be- ginnen?" „Maak hem toch dood", zei het duistere individu ongeduldig. „Hjj weet alles, je kunt hem alleen maar dood maken. Kom hier maar in de boot, ik zal het wel doen!" Peters moest ondanks de moeilijke si tuatie lachen. „Hoor je dat, Beverly? Je leven hangt aan de beroemde zijden draad. Wat moet ik nu heüsch met je doen?" Beverly was uit het goede hout gesne den. Beverly had ni*c "oor niets den naam gekregen, zoo gauw niet bevreesd te worden. Daarom zei hij een heel lee- lyk woord. [(Wordt vervolgd^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6