UIT DE PROVINCIE Ruwe handen Hoe lang is het licht Tusschen zonsondergang en -opgang moet worden verduisterd. Zonsondergang hedenavond 17.54 Zonsopkomst morgenochtend 8.55 Zonsondei'gang morgenavond 17.53 De maan komt morgen om 17.00 uur op; ondergang 05.54 uur. DUITSCHE HERDENKINGSPLECHTIG HEID IN ZEELAND. Men schrijft ons: Nabij Goes aan den oever van het kanaal hebben Duitsche soldaten hun laatste rust plaats gevonden. Om hen is niet meer het barsten van granaten, het fluiten der ko gels en het- geluid van den strijd. Zij liggen vredig in het stille, mooie landschap. Zaterdag zijn bij de graven de gevol machtigde van den rijkscommissaris voor Zeeland, dr. W. Münzer met zijn mede werkers en medewerksters, mannen van de politie en de S.S. bijeengekomen om de dooden van den 9den November 1923 van Münchën te herdenken. Als allen stil rond de groeve staan geschaard, declameert Re ferent Schaar het gedicht „Ihr von der Feldherrnhalle" van den dichter Herybert Menzel. Daarna neemt de gevolmachtigde het woord. Als oud-soldaat uit den wereld oorlog zet hij de beteekenis uiteen van den vorigen en van dezen oorlog, die beide ontketend zijn door de Engelsche plutocra ten en door naar macht en geld strevende egoïsten. Dan wijst hij erop dat kameraad schap een wezenlijk deel van de nationaal- socialistische idee is. Kameraadschap je gens zichzelf in dien geest, dat het indivi du niet altijd eerst de fouten bij anderen moet zóelcen, maar eerst de eigen fouten moet erkennen. De beste .kameraad voor zichzelf is degene die de deugden van zijn Germaansch bloed terugvindt en allen val- schen opschik aflegt. Kameraadschap moet er ook zijn jegens de zusters en broeders van hetzelfde bloed. Voordat wij kameraad schap verlangen, moeten wij eerst trachten kameraadschap te geven. Wij zijn ook in Nederland niet als vijanden verschenen, gaat dr. Münzer voort, maar als kameraden en wij zullen den Nederlanders zoolang vriend schap geven dat zij deze zullen beantwoor den. En dat zullen zij stellig, want zij heb ben hetzelfde bloed in de aderen als wij en tegen deze goddelijke wet van het bloed kan zich op den duur niemand verzetten. Ka meraadschap is ook de erfenis die ons de dooden van de eeuwige wacht van 9 No vember 1923 en de helden van den oorlog in Mei 1940 hebben nagelaten, aldus eindigde de gevolmachtigde zijn rede. Hierna legde hij twee groote kransen neer. Voordat de Duitsche groet werd gebracht, legde Referent Dieckmann namens allen de gelofte af deze erfenis der gestorvenen te behoeden. Hij deed dit met de volgende woorden „Sie brachen die Bresche Sie saten die Saaten Wir tragen ihr Wollen hinein In den Staat." Ned. Bond van Jongelingsver. op Geref. grondslag, afd. Zeeland. Vanwege de Zeeuwsche af deeling van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigin- gen op Geref. grondslag zal Zaterdag 16 November a.s. te Middelburg een vergade ring worden gehouden voor leiders van aangesloten vereenigingen op Walcheren. Als spreker zal optreden de heer J. P. Kögeler van Middelburg, lid van het bonds- bestuur, met het onderwex-p „Koers hou den". Het suppletiefonds „Draagt Elkanders De bovengenoemde vereeniging, die tot doel heeft financieele hulp te verleenen aan gezinnen, waarvan een lid dooxnkrank- zinnigheid opgenomen moet worden in de stichting „Vrederust", is gevestigd te Mid delburg en omvat geheel Zeeland. Daar de jaarvergadering, welke gewoon lijk in de maand Mei wordt gehouden, dit jaar niet kon doorgaan, werd in de laatst gehouden bestuursvergadering de rekening en verantwoording over het laatste boek jaar overgelegd, bedragende in ontvang sten en uitgaven 3539.06. Een uit en door de leden benoemde commissie van 3 personen had d© rekening en verantwoor ding nagezien en in orde bevonden. Het bestuur besloot in de eerste te houden al- gemeene ledenvex-gadering in de vacature in het bestuur, ontstaan door het overlijden van den heer J. A. Dominicus te Wemel- dinge te voorzien door d© verkiezing van een nieuw bestuurslid, wonende op Zuid- Beveland. De heer P. Kesteloo te Serooskerke werd definitief tot penningmeester der ver eeniging benoemd. Tot voorzitter werd gekozen ds. W. Reus te Westkapelle, tot dusver vice-vooi'zitter en tot algemeen adjunct de heer J. de Ha mer te Tei-neuzen. Geslaagd. Voor het semi-arts examen is tè Utrecht geslaagd de heer P. J. A. van Voorst Va der. Walcheren Examens steno- en typen. De Nationale Vereeniging van Leeraren in Stenografie „Groote" heeft te Middel burg examens afgenomen in stenografie en machinescli ijven. Voor typist 75 lettergrepen per minuut hadden, zich 3 candidaten aangemeld ge slaagd G. M. Hamelink en C. Heystek, Middelburg, 1 afgewezen. Voor typist 50 lettergrepen per minuut slaagden van de 8 candidaten W. J. A. van der Eyli, Vlissingen, A. van der Hulst, A. M. Hofman, P, E. de Rijke, A. C. Som- meling en J. Heystek, allen Middelburg, 2 afgewezen. Voor steno-typist slaagde de candidaat P. Vader, Vlissingen. Voor kantoorstenograaf Nederlandsch 165 lettergr. per minuut slaagde de candidate G. M. Hamelink. Voor kantoorstenogr. Ne- derlandsch 130 lettergr. per minuut slaagde J. G, van Hemert, beiden Middelburg, Arne's Genoegen. ARNEMUIDEN. Na een rustperiode van eenige maanden heeft thans de muziek vereniging „Arne's Genoegen" weder haar wekelijksche repetities aangevangen, welke, zooals voorheen, onder leiding staan van den heer F. Buys. Werd voorheen gerepeteerd in het ver- eenigingsgebouw, thans is dit niet moge lijk daar thans dat gebouw ingericht is 'als noodziekenhuis. Het biedt daar den patiënten meer rust dan in hun vorige verblijf wat hun genezing zeker ten goede zal komen. De repetisies worden thans gehouden in een der zalen van den heer Hameling. Zuid-Beveland Uitvoer van Oesters. YERSEKE. Over de maand October 1940 werden in totaal 1.241.853 stuks oesters verzonden waarvan naar: Nederland 254.379 stuks België 736.875 stuks Duitschland 248.949 stuks Diversen 1.650 stuks De verzending over de maand October 1939 bedroeg in totaal 1.120.782 stuks. DE LUCHTBESCHERMING. HEINKENSZAND. Ook in deze gemeen te wordt de luchtbeschermingsdienst thans waargenomen door vast personeel. Aange steld werden de heeren H. Drledijk Pzn., H. Helmstrijd, P. de Jonge Pzn. en C. Klap. DE LUCHTWACHTDIENST. OVEZANDE. Voor het waarnemen van den luchtwachtdienst zijn aangesteld H. van Antwerpen, P. Knopjes, J. Uitterhoeve en H. Westdorp. Rijkspostspaarbank. VERSEKE. Gedurende de maand Octo ber 1940 werd op het postkantoor alhier op spaarbankboekjes ingelegd 7752.99 en terugbetaald 27746.62. Denk om uw identiteitsbewijs. VERSEKE. De controle welke dezer da gen alhier werd gehouden op de identiteits bewijzen heeft vele slachtoffers geëischt. Bonnenboelc en potlood kwamen er dikwijls aan te pas en de politie zag vele zure gezichten verdwijnen. De vergeetachtigheid speelt velen parten en jasverwisseling etc. zal hieraan ook niet mindér schuldig zijn. Opgelet dus! Door de duisternis misleid. YERSEKE. De werkman ANieuwenhui- ze had Donderdagmorgen het ongeluk, om wat bedrogen door de duisternis, tegen een stilstaanden boerenwagen op te rijden. N. die een bril draagt kwam hiermee in aanraking met den wagen waardoor het glas werd versplinterd en één zijner oogen ernstig werd verwond. Hij moest zich on der behandeling van dr. Polderman stellen, die de stukjes glas uit het oog veiwijderde en N. verder onder behandeling nam. Loop dor bevolking. YERSEKE. Loop der bevolking over de maand October. Ingekomen: C. J. Re- jack z. b. van Goes naar Dam 2, M. Duin- kerke schipper van Rotterdam naar Van Randwijkstraat 11. H. Tjarks, dienstbode van Kruiningen naar Kerkhoekstraat 59; M. Koeten z. b. van Rotterdam naar Kerk hoekstraat 10; A. J. Steketee machine bankwerker van Vlissingen i.aar Polen 4; J. J. de Koeyer student van Rotterdam naar Langevieïe 27; L. G. A. Grimm, goud smid, van Wissingen naar Damstraat 149. Vertrokken: J. v. Strien, dienstbode naar 's Gravenpolder, Raadhuisstraat a 130 S. Danker, smid naar Hoedekenskerke, Molenstraat a 81; A. C. Maas dienstbode, naar Zoutelande, Duinweg 25; P. Poort vliet, slagersknecht naar Kloetinge, Ter- vaten D 50; J. J. Philipse, los werkman naar Rilland-Bath, Derde weg 38; R. Vla- ning, marechaussee, naar Bergen op Zoom Anvergnestraat 27; W. C. Sinke z. b. naar Bergen op Zoom Moerstraatschebaan 503; J. K. van der Jagt, z. b. naar Dinteloord, Julianastraat 238; Capello, dienstbode naar 's Heerenhoek, Pr. Julianastraat 9; Joz. Staal, marechaussee, naar Bergen op Zoom Koning Willem IH straat 21; J. M. Boone, zonder beroep naar Goes, Zuidvlietstx-aat 51; H. C. Gunning, z. b. naar Leiden, Ra penburg 41. Gettfen Wemeldinge. Nov, .(Zomertijd) Hoogwater Laagwater Dinsdag 12 2.56 15.16 8.46 21.05 Woensdag 13 3.39 15.53 9.23 21.39 Donderd. 14 4.16 16.27 9.59 22.11 Zeeuwsch-Vlaanderen Druk vervoer der Z.V.T.M. Een dezer dagen waren wg in de gele genheid enkele mededeelingen aan te hoo- ren van het trambedrijf der Z.V.T.M. Het weer in gebruik nemen van de herstelde brug in Tex-neuzen was daartoe een ge- reede aanleiding. Zooals de lezers weten, is het tramstations-emplacement nu weer normaal bereikbaar voor de richting van en naar Zaamslag. Vermeldenswaard in deze beproefde dagen is wel, dat de Z.V.T. M. in October rond 6400 wagenladingen (d.i, 64 millioen k.gaan goederen ver voerde, waarvoor rond 28.000 kilometer werd afgelegd. De motor-electrische trams vervoerden in dezelfde maand 7847 reizi gers en legden nog rond 23000 K.M. af. Al zyn er dan slechts drie ritten heen en weer overgebleven, het publiek toont de tram nog wel te waardeeren. Trouwens nu het luxe-autoverkeer vrijwel stilgelegd' is, mag het nog een uitkomst heeten, dat de reizigers-trams, al is het uiterst beperkt, toch nog zoo .goed mogelijk in de behoefte voorzien en geregeld en op tijd trachten te rijden. Vergadering Kring Axel Z.L.M. AXEL. Vrijdagmiddag vergaderde alhier in het hotel 's Lands Welvaren de Kring Axel van de Z.L.M., omvattende de afdee- lingen Terneuzen, Zaamslag, Hoek en Axel. De vergadering was goed bezocht. Aanwezig was ook de heer ir. J. D. Dorst, voedselcommissaris voor Zeeland, die verschillende vraagstukken behandel de, betrekking hebbende op den landbouw, yan de gelegenheid .tot het stellen van l_60c(, Bij Apoih.en Drogisten vragen werd een ruim gebruik gemaakt. In de plaats van het overleden hoofd bestuurslid, den heer J. den Hamer, werd gekozen diens zoon, de heer J. den Hamer, landbouwer te Koewacht. Als plaatsvervangend hoofdbestuurslid werd gekozen de heer Iz. de Leijter Wzn. te Axel. Slachtmaand. Heel wat vetgemeste krulstaarten hebben in de laatste weken het tijdelijke met het eeuwige verwisseld en de slachters hebben nog dagelijks volop werk om al hun klanten te bedienen. Er zijn in dezen tijd wel wat meer forma liteiten te vervullen dan in normalen tijd om het eigen varken geslacht te krijgen, doch daarover hoort men den boerenarbei der niet mopperen. Het voornaamste is dat hij ook dezen winter yleesch, spek en wat dies meer zjj, in huis heeft. Het mag als een zeer verstandige maatregel beschouwd wor den dat men den boer dat niet heeft ont nomen. Stadsmenschen kunnen dat zoo niet be grijpen, wij gaan naar den slager en koopen daar op onze bonnetjes ons biefstukje, een carbonade enz., al is het dan ook niet te veel dat we kunnen bekomen. Een paar vleeschlooze dagen vinden we ook zoo erg zoo erg niet. Trouwens, in de meeste arbei dersgezinnen in de stad komt niet iederen dag vleesch op tafel, dat kan bruintje niet trekken. Voor hen is de vleeschdistributie dan ook niet zoo heel erg. Anders is het op het platteland, althans bier in Zeeuwsch- Vlaanderen. De boerenarbeider werkt over het algemeen slechts een gedeelte van het jaar bij den baas en de verdiensten zijn over het algemeen niet van dien aard dat men daar de werklooze maanden op kan teren. Nog slechts enkele weken en het is gedaafi met het landwerk. De arbeiders komen dan naar huis en werken nog wat op hun eigen stukje land. Deze menschen zijn niet veel- eischend, een eenvoudige woning en eenvou dige kleeding, doch de kost moet goed zijn. Ook bij de armste boerenarbeidersgezinnen komt iederen dag vleesch op tafel. Vleesch en vet, dat moeten deze menschen hebben om bestand te zijn tegen het zware werk dat zij op het land moeten doen. Daarom heeft ieder arbeidersgezin één of meer var kens rondloopen, varkens die met de meeste zorg worden gemest. Tweemaal in het jaar wordt er geslacht en gelukkig is dit ook nu toegestaan, zoodat er voor den komenden winter weer voldoende vleesch aanwezig is. Hoe het daarna zal gaan. daarover maakt men zich thans nog geen zorgen, dat duurt nog zoolang. Hoe geheel anders is het leven hier, wat een verschil met het leven in een stad. Daar leven de menschen voor 90 ieder voor zich, men kent er nauwelijks zijn naaste buren. Hier in Zeeuwsch Vlaanderen is dat zoo geheel anders, hier leeft men voor elkaar en naast elkaar. Speciaal in dezen tijd komt dit eerst goed tot uiting. Men helpt elkander door den tijd heen. neer het op het eigen land wordt ge wonnen, dan praat men niet eens over be talen en zyn het artikelen waar in dezen tijd nu eenmaal moeilijk is aan te komen, dan betaalt men den marktprijs en geen cent meer. Het gaat alles zoo eenvoudig, zoo gemoedelijk! De laatste dagen waren overigens niet van de gemakkelijkste voor de landarbei ders. De laatste loodjes wegen het zwaarst. De bietencampagne is bijna ten einde. De geheele maand October werd deze campag ne begunstigd door prachtig, droog weer, zoodat het werk op het land een vlot ver loop had. Weliswaar bleek het bieten- rooien ditmaal zwaarder dan andere jaren te zijn, omdat de bieten zeer vast in den grond zaten, doch de regen bleef uit en dat wil al heel wat zeggen. Zoo zag het er werkelijk naar uit, dat wij dit jaar eens een drooge bietencampagne zouden heb ben, maar November strooide roet in het eten, of toepasselijk gesproken, bracht de noodlge nattigheid en de daaimede nauw verbonden modderellende. Gelukkig waren de meeste perceelen reeds gerooid, waar door vele wegen ook thans nog in tamelijk goede conditie verkeeren, doch daarnaast zijn er wegen die men, indien althans niet hoogst noodzakelijk, beter kan vermijden, daar het slipgevaar hierop erg groot is. Toch is er ook hierin veel verbeterd. Op alle hoofdverkeerswegen wordt in deze da gen hard gewerkt om den rijweg zooveel mogelijk van de glibberige klei te ont doen en toestanden zooals voor enkele ja ren, dat het niet mogelijk was zoo'n weg per fiets te berijden, komen nu niet meer voor. Het geheel schoonhouden van den weg is nu eenmaal een onmogelijkheid, daar de aanvoer van bieten regelmatig doorgaat. Speciaal in de omgeving van de talrijke laadplaatsen moet men voorzichtig zijn, want nu het bietenvervoer nagenoeg geheel op de tram is aangewezen, liggen op deze laadplaatsen duizenden en nog eens duizenden kilo's bieten opgestapeld. De tramwegmaatschappijen werken onder hoogspanning. Al het beschikbare mateiiaal wordt gebruikt, doch dit is nog niet vol doende om de geweldige hoeveelheid bie ten zonder stagnatie te vex-werken. Lange treinen, meermalen met 15 16 wagons, hoog opgeladen met deze suikerhoudende vruchten, kan men zien voorbijtrekken, doch desondanks zal het nog wel weken duren, alvorens de groote aanvoer is ver werkt. Wanneer voor de bietenrooiers het werk zal gedaan zijn, (omstreeks 20 No vember), zal er voor velen nog geruimen tijd werk zijn bij het laden en lossen van de bieten. Voor deze menschen intusschen een buitenkansje, waaruit blijkt dat het benzinegebrek niet voor een ieder schade brengt. Opbrengst Nationale Inzameling. WATERLANDKERKJE. De verkoop van lepeltjes ten behoeve voor de Nationale Inzameling heeft alhier 30.opgebracht, zestig stuks zijn er verkocht k 50 cent per stuk, HET VERDINASO VEREENIGT ZICH MET DE N.S.B. In het Willem-de-Zwijgerhuis, het Haag- sche hoofdkwartier van de nationaal-socia- listische beweging, is Zaterdag een lande lijke pers-samenkomst gehouden, waarin belangwekkende mededeelingen zijn gedaan. Dr. Goedewaagen, leider van de afd.ee- llng perszaken der N.S.B., sprak een kort woord ter inleiding en deelde daarna mede, dat de leiding en de leden van het Ver bond van Dietsche nationaalsolidaristen, het Verdinaso, zich op voorstel van den leider, den heer E. Voorhoeve, met de na- tionaal-socialistische beweging, leider ir. A. A. Mussert, hebben vereenigd. De heer E. Voorhoeve gaf in aansluiting hierop een uiteenzetting, waarin hij de redenen tot dit besluit mededeelde. Spr. had zich tot vele figuren uit de N.S.B. Verdinaso en tot nationaal-socialis- tisch gei'ichte figuren, die tot geen enkele groepeering behooren, gewend en vroeg hen mede te werken aan de vorming van een machtig nationaal-socialistisch front in de N.S.B. Op 6 November waren deze figuren, ruim 300 in getal. De onderteekenaars vatten hun streven in de volgende 3 punten 1. De hiërarchische en organische orde worde verwerkelijkt in een vrijen Neder- landschen gezagstaat, waarin de personen, de groepen, de volksgemeenschap en het staatsgezag (met hun bezit) elkander dienen; waarin de vrijheid en de bescher ming van den christelgken godsdienst ge waarborgd worden door het staatsgezag; waarin het volk en de staat ieder op de eigen gebieden zooveel mogelijk zelfstandig werken, maar in overleg en hechte samen werking met enlkander. Het onderwijs worde door gemeen overleg van alle be trokken groepen zóó geregeld, dat de een heid der natie en de godsdienstige belangen der leerlingën het best worden gediend. 2. De hereeniging van het volk der Nederlanden en van zijn grondgebied in en buiten Europa worde krachtig bevorderd. 3. Samenwerking en bondgenootschap van Nederland vooral met eender gefun deerde staten, die ras-verwante volkeren omsluiten, worde uit alle macht nage streefd. Deze drie punten zijn ook de grondslag van de beginselen en de politiek der N.S.B. Daarom hebben ondergeteekenden het lidmaatschap der N.S.B. aangevraagd en wekken zij hunne volksgenooten op het zelfde te doen. Voor een sterk en vrij Nederland Na de rede van den heer Voerhoeve, sprak de leider der nat.-soc. beweging, ir. A. A. Mussert de vele journalisten toe. Na een korte pauze was er gelegenheid tot bet stellen van vragen. Op de vraag hoe het staat met het ver dinaso in België deelde de heer Voorhoeve mede, dat het Verdinaso in België niet bij deze aansluiting is inbegrepen aangezien de N.S.B. niet in België werkt, doch wel nauw contact daarmee houdt. De fusie. De vereeniging van het Verdinaso in Nederland met de N.S.B. vond Zaterdag morgen in het Willem de Zwijgerhuis te Den Haag plaats. Dé leider van de N.S.B. heette de aan wezigen welkom en gaf hierna het woord aan den leider van het Verdinaso in Ne derland, den heer Ernst Voorhoeve, die verzocht een oogenblik staande en in de diepste stilte den leider en stichter van het Verdinaso, Joris van Severen te her denken die den twintigsten Mei te Abbe ville door Fransche soldaten werd ver moord. Hierop volgde een minuut stilte. Daarna ging de heer Voorhoeve voort: en deelde verder in zijn rede mede, dat zijn mannen en hij bereid zijn in tucht en trouw, in de meest volkomen loyaliteit te werken onder de leiding van ir Mussert, voor de heerschappij van de nationaal- socialistische beginselen in Nederland, waarvoor zij als trouwe soldaten sinds 9 jaren hebben gewerkt. De leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, aanvaardde vervolgens deze verklaring, heette de kameraden van het Verdinasso in Nederland welkom in de N.C.B. en zegde hun zijn trouw toe. Mussert en Voorhoeve reikten elkaar de hand en de leider van de N.S.B. vex-klaarde daarmede de vereeni ging van het Verdinaso in Nederland met de N.S.B. tot een feit. Hierna sprak de heer Voorhoeve nog het volgende: Leider, ik beloof u uit al mijn krachten, in tucht en trouw, onder uwe leiding, op de plaats, die u mij hebt gewezen, voor mijn volk te werken, opdat het gx'oot, wel varend en gelukkig zij. Spreker sloot met het zesde couplet van het Wilhelmus, waar na ir. A. A. Mussert het officieele gedeel te der bijeenkomst sloot. '(Ongecorrigeerd). Ontduiking der distributie- en prijsvoorschriften een onsociale en strafbare handeling. Men schrijft ons van bevoegde zijde Het is in vele gevallen niet gemakkelijk zich, staande op een bepaalde plaats in het economische leven, een juist oordeel te vormen omtrent hetgeen zich op andere ge bieden van dat leven afspeelt. En dit is ongetwijfeld thans in bijzondere mate het geval, nu de ovex-heid zich op verschil- lende onderdeelen moet laten gelden en tot het nemen van meer of. minder diep ingrij pende maatregelen moet overgaan. Onder de huidige omstandigheden ziet de overheid zich dikwijls genoodzaakt zeer vérstrekkende beslissingen te nemen, die in hoofdzaak betz-effen een rantsoeneering van het verbruik van een groot aantal artikelen benevens het stellen van maxi- mum-prijzen, of in elk geval het afhanke lijk maken van prijsverhooging van een speciale vei-gunning'. Aan velen ontgaan in de meeste gevallen uiteraard achtergrond en doel van deze maatregelen. Het algemeene doel der distributie- en prijspolitiek kan kort en scherp als volgt worden geformuleerd een waarborg te scheppen, dat de geheele bevolking voor een te overzien tijdvak in het bezit kan komen van die goederen, welke noodig zijn ter voorziening in de eerste levensbehoef ten, en wel tegen prijzen, die ook de Zie ginds komt de stoowifeooê... November is "bijna voor de helft verstreken en nu komt de tijd aan van de lange -winteravonden-waar- op wij ons meer instellen o-p de huiselijke genoegens, waarop wij ons beijveren, om gezéllige en prettige dingen te doen. Zooals gisteravond, toen wij een proefje kregen yan de November-vlagen de striemende regen tegen de ruiten. Was het binnenshuis niet gezellig bij de spinnende kachel Zie, ginds komt de stoomboot JDit is de tijd van de prettige verras singen, de tijd, waarin wij gewend zijn in een zucht om iets leuks te doen, verstoppertje voor elkander te spelen, want zie, ginds komt de stoomboot.,.... Och, wie denkt er nu nog aan het St. Nicolaasfeest. Er is immers zoo veel anders, waarover wij onze zor gen hebben. Wie praat er nu over de boot uit Spanje. Er varen immers geen booten. 'Alles goed en wél, maar de boot uit Spanje komt. Wanneer je heel goed kijkt, zie je haar al. Zij komt nader en nader en in de grijze nevelbank, die het uitzicht be lemmert, doemen reeds de omtrek ken op ja 't is am. Ik zie het nu duidelijk het is dezelfde boot, die alle jaren naar onze lage kusten komt gevaren. Zie, ginds komt de stoomboot En de winkels in stad en dorp trek ken reeds hun feestkleed aan. Want er is hoog bezoek komst. minder koopkrachtigen in staat stellen zich het noodige aan te schaffen. Een der criteria van een goede distribu tie- en prijspolitiek is, dat zij met de toe komst rekening houdt. Zij moet erop inge steld zijn, dat de toestand van goederen- schaarschte, zooals deze door de oorlogs- omstandigheden is ontstaan, zich over een tijdvak van een dusdanige lengte kan uit strekken, dat alleen door een bijzonder ingrijpen van overheidswege het ontstaan van gebrek aan de allernoodzakelijkste levensbehoeften voorkomen kan worden. Het laat zich oppervlakkig beschouwd verstaan, dat de neiging opkomt de door de overheid getroffen maatregelen te omzeilen. Ook in den wereldoorlog 1914 1918 viel dit verschijnsel zelfs op groo te schaal waar te nemen. En wie zal het loochenen, dat deze ontduiking een „oogenblikkelijk" voordeel kan brengen aan den kooper, doordat hij in het bezit komt van goederen, waaraan hij op het betrokken moment in meer of minder ster ke mate behoefte gevoelt, en aan den ver- kooper, omdat hij zich een winst kan toe eigenen, welke hem anders geheel zou zijn ontgaan, of die in elk geval van aanzien lijk kleinere proporties zou zijn geweest? Niet zonder bedoeling werd echter de toevoeging „oogenblikkelijk" tusschen aan- halingsteekens geplaatst. Bij eenig nader overwegen zal men toch tot de conclusie moeten komen, dat hier slechts sprake kan zijn van een inciden- teele, een oogenblikkelijke bevoordeeling van zichzelf, op langeren termijn gezien springen immers de nadeelen direct in het oog. Zij kunnen als volgt worden samen gevat Bemoeilijking van de overheid in haar streven om voor een langer tijdvak een garantie te scheppen, dat de voorzie ning in de eerste leveixsbelioeften der be volking verzekerd is het in de hand wer ken van prijsstijgende tendenzen, welke uiteraard op den duur steeds ten nadeele van de minder gesitueerden moeten wer ken en het scheppen van een sfeer van onderling wantrouwen en afgunst. In het ontduiken van de distributie- en prijsvoorschx-iften kan dan ook, in dit licht beschouwd, niet anders worden gezien dan een scherp af te keuren onsociale han deling. Door zich er van te onthouden, voorkomt men het voortwoekeren van al lerlei invloeden, die op den duur groote schade aan de volkshuishouding moeten berokkenen; een ieder is dan ook uit sociale overwegingen verplicht zich te ver zetten tegen ontduiking der ovex-heids- maatregelen. Niet alleen echter, dat hier sprake is van een anti-sociale daad, men stelt zich bo vendien bloot aan scherpe strafmaatrege len, zelfs gevangenisstraf, en deze treffen niet alleen den verkooper, doch tevens den kooper. Aan het overtreden van overheids maatregelen op het gebied der distributie en der prijzen zijn gevoelige strafsancties verbonden. En de overheid is zeker niet voornemens de strafmaat ten opzichte van deze delicten te verzachten. Integen deel, in de volle overtuiging dat haar maatregelen onder de nu eenmaal gegeven verhoudingen alleen en uitsluitend het belang van onze volksgemeenschap op het oog hebben, zal zij ook zoo noodig niet tex-ugdelnzen voor het in belangrijke mate verscherpen der strafbepalingen. Z(j vertrouwt echter nog dat dit niet noodig zal zijn. Een ieder, op welke plaats hij ook staat, hetzij op die van verbx-uiker, hetzij op die van groot- of kleinhandelaar, hetzij op die van producent, onthoude zich dan ook er van de maatregelen te ontduiken, die de ovex-heid heeft genomen of nog zal nemen voor een rechtvaardige verdeeling van de ter beschikking komende verbruiks- artikelen. Hierin reiken op langen termijn ge zien eigen belang en algemeen belang elkander de hand. Kerknieuws Een offervaardige gemeente. De oogstcollecte heeft in de Ned. Herv. gemeente van St. Annaland totaal opgebracht de som van 1066,25, welk bedrag nog nooit eerder bereikt yvercU

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3