Provinciate Zesuwsciii Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant De Balkan opnieuw door een aardbeving geteisterd. r 1 M ra 183ste JAARGANG NUMMER 262 MAANDAG 11 NOVEMBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS s 18 cent per week of f 2.30 per kwartaak Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1-5 regels f1.50. Iedere regel meer 30 cent. BIJ abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f0.50, Iedere regel meer 10 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen INGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR FUBIICITEITS WAARDE, I GESTELD PO O R P E V ER E ENIG ING „DE NED^RLANDSGHE DAG BLAD PER? GRQ0TE VERWOESTINGEN EN TALRIJKE SLACHTOFFERS IN ROEMENIE. In den nacht van Zaterdag op Zondag is Roemenië opnieuw door een aardbeving, ge teisterd. Door storing van de telefoonver binding ontbreken aanvankelijk berichten uit de provincie, maar men vermoedde een ernstige rainp. Vooral in de Karpathen z\jn groote ver woestingen aangericht. Aangezien 'de spoorwegtunnel groote scheuren' vertoont, werd het spoorwegver keer gisterochtend vroeg gestaakt, tot in genieurs hebben onderzocht of ergens ge vaar voor instortingen bestaat. Verschei dene treinen werden tijdens het rijden door de aardbeving verrast. Zij ontspoorden. In Boekarest is geen huis, dat niet min of meer getroffen is. De aangerichte schade is aanzienlijk. In het centrum der stad is een wolkenkrabber ingestort. De in den nacht aangetreden afdeelingen vrijwilligers, onder wie zich de Hitlerjugend en de fas cistische jeugd bevinden, die op het oogen- blik een bezoek brengen aan Roemenië, en die terstond hun diensten hebben aangebo den, zijn door militairen afgelost. Duitsche en Roemeensehe pionniers werken met snijbranders koortsachtig om de menschen te bergen die onder de puinen begraven liggen. Inderdaad is het reeds bij den aanvang gelukt eenige personen bewoners van dit huis, waarin verscheidene honderden men schen woonden, te redden. Per radio zijn formaties der legionnaire beweging opge roepen zich te belasten met de ordediensten. Op dezelfde wijze zijn alle architecten opge roepen om zich ter beschikking te stellen, teneinde de huizen, die gevaar voor instor ting zouden kunnen opeleveren, te onder zoeken. De voertuigen mogen slechts met verminderde snelheid door de straten rij den. Per radio worden voortdurend ver dere ordemaatregelen bekend gemaakt; Alle schouwburgen en bioscopen zijn ge sloten. Een gedeelte van Roemenië verwoest. Honderden dooden. Uit een communiqué van het seismolo gisch instituut blijkt, dat de aardbeving, die een gedeelte van Roemenië heeft ver woest, een sterkte had van negen graden en vier minuten heeft geduurd. De eerste berichten, die uit de provincie worden ont vangen, zijn indrukwekkend. De steden Barland, Tecuci, Galatz, Giur- giu, Buzaü, Ramnicul, Serat Ploesti, Husi, Campina en tientallen andere steden zijn half verwoest. De telefoonverbindingen zijn gestoord en het treinverkeer is overal ge staakt. Alleen al te Galatz zijn tot op dit oogenblik 21 dooden en 100 gewonden te betreuren. Als gevolg van het feit, dat hoogspanningskabels van de electrische centrale op de huizen vielen, geraakten deze in brand. De kathedraal is ingestort, alsmede de kerk van de heilige Helena. Het station en de spoorweginstallaties zijn totaal verwoest. Talrijke huizen in de bui tenwijken zijn ingestort. Te Buzau waren de gevolgen van de aardbeving verwoes tend. Hier zijn tientallen dooden gevallen en honderden huizen vernield. Te Ploesti is het hotel Centraal een puinhoop. Het stadhuis, het hoofdbureau van politie, de kamer van koophandel en andere groote paleizen staan op het punt in te storten. Het aantal slachtoffers is niet op te geven. De steden Panciu en Odobesti zijn totaal verwoest. Aan het reddingswerk wordt deelgeno men door het leger en de organisaties van de IJzeren Garde, die allen zijn opgeroepen. De bioscopen zjjn gesloten, alsmede de openbare gebouwen. Via.de radio wordt de bevolking aangespoord kalm en solidair te bl(jven. Te Boekarest is het Carltonpaleis, dat niet minder dan 14 verdiepingen telt en door 50 huurders werd bewoond, ingestort. Tot dusverre heeft men vanuit de puin- hoopen 14 slachtoffers geborgen. Enkele huurders die bijtijds in de kelders waren gevlucht en er in zijn geslaagd in telefo nisch contact met de politie te komen, roepen wanhopig om hulp, daar zij den ver stikkingsdood dreigen te sterven. Er wor den bovenmenschelijke pogingen in het werk gesteld om hen te redden. Honderden groenhemden, bijgestaan door de Italiaan- sche fascistische jeugd, werken zonder op houden door aan het verwijderen dei- puin- hoopen. Het reddingswerk vind voortgang onder een aanhoudenden regen en bij een hevige koude. Het Continentalhotel in de hoofdstad, moest ontruimd worden, daar het schade had opgeloopen. De beroenide Witte Kerk op de Galea Victoriei is van onder tot bo ven gescheurd. Door de tientallen dakpan nen, die naar beneden vielen, zijn talrijke slachtoffers gevallen. De hospitalen zijn overvol met gewonden. De regeering heeft per radio in het geheele land om medische hulp gevraagd. Het telefoongebouw te Boekarest heeft, ondanks zijn hoogte van 140 meter, op wonderlijke wijze weerstand geboden, dank. zij het stalen geraamte. Het ministerie van openbare gezondheid heeft onmiddellijk medische ploegen samenge steld en deze gestuurd naar de plaatsen waar dringend hulp moet worden geboden, zooals Panciu, Focsani en iBuzau, waar de ramp ontzettende afmetingen heeft aange nomen. Laat in den middag is aangekon digd, dat het treinverkeer op de lijnen Boe- karest-Constantza, Boekarest-Gigurti en Boekarest-Imbolia was hersteld. Op de an dere lijnen blijft het treinverkeer gestaakt. De IJzeren Garde heeft aan haar leden een oproep gericht, waarin zij worden aan gespoord zich ter beschikking te stellen van de autoriteiten, teneinde de slachtoffers te helpen. De legionnaire politie is gemo biliseerd om de beschadigde huizen onmid dellijk te doen ontruimen. Volgens de laatste berichten uit Barland zijn er aldaar tot dusverre 15 dooden en 60 gewonden en te Tecuci 7 dooden en 18 gewonden geïdentificeerd. De Doftana ge vangenis te Campian is ingestort. Van de gevangenen zijn er honderd om het leven gekomen. Ernstige schade in Bulgarije. De zware aardbeving, die Roemenië heeft geteisterd, is ook in den nacht van Zater dag op Zondag in de Bulgaarsche hoofdstad zeer duidelijk te merken. Volgens de in den loop van den dag ontvangen mededeelingen van het meterologische station, was de aardbeving in geheel Bulgarije te voelen en wel ter sterkte van 5 tot 7 graden. Het krachtigst was de beving langs den Donau. In de stad Russe is de meeste schade ont staan. Eenige schoorstcenen en huismuren zijn ingestort. Een aantal personen liep daarbij verwondingen op. In de stad Do- britsj in het Zuiden van de Dobroedsja is o.m. een oude moskee gedeeltelijk ingestort. Menschenlevens zijn niet te betreuren. In Sofia duurde de aardbeving ongeveer drie minuten. Vele menschen, voornamelijk de bewoners van hooge huizen, vluchtten de straat op, ondanks den neerstroomenden kouden regen. De kerkklokken begonnen door de schokken eigener beweging te lui den. Behalve-eenige kleine scheuren in mu ren en eenige schade aan meubilair is in Sofia verder geen schade ontstaan. Aardbeving ook in Hongarije gevoeld. De groote aardbeving in Roemenië is ,ook in Hongarije gevoeld. Zelfs in Boeda- 'pest registreerden de meteorologische ap paraten de beving. In het Szeklerland in het oosten van Zevenburgen begon de be ving om 7 uur 40 en duurde tot 7 uur 45. Zij bereikte een sterkte van 7 graden. Vol gens de tot dusverre ontvangen berichten zijn gebouwen zwaar beschadigd. Er zijn nog geen berichten over verlies van men schenlevens. ER KOMEN WEER CENTRALE KEUKENS. VIJFTIG, VERDEELD OVER HET LAND. IEDER KAN ER AAN DEELNEMEN. Evenals in 19171919 zullen in verschil lende plaatsen vair ons land centrale keu kens worden opgericht. Hef onder leiding van den directeur-ge neraal van de voedselvoorziening staande rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd, heeft zich namelijk met een vragenlijst tot alle Nederiandsche gemeen ten gewend ten einde na te gaan, in hoe verre het wenschelijk is om aan de bevol king op werkdagen eenmaal per dag een voedzamen en volgens de eischen der mo derne voedingsleer samengestelden warmen maaltijd te verstrekken. Het is duidelijk dat door centraal koken, onder deskundige leiding, een zoo zuinig en doeltreffend mogelijk gebruik van grond stoffen en bedrijfsstoffen wordt verkregen. Juist daarom wordt de deelname aan deze voedselverstrekking niet beperkt tot een bepaalde weistandsgrens, doch kan een ieder daaraan deelnemen. Wel zal de prijs van de portigs afhankelijk worden gesteld van de financieele draagkracht van de deelnemers, terwijl in geval van een groo- tere vraag aan de minder goed gesitueer den de voorrang zal worden gegeven. De porties zijn berekend op minstens een liter en kunnen warm aan de keuken wor den ontvangen. Bij wijze van proef zal binnenkort te Rotterdam op het groote Visscherijplein een keuken worden geopend, van waar uit aan 4000 personen dagelijks een warme maaltijd zal kunnen worden verstrekt. Met de ervaringen, welke in deze proefkeuken worden opgedaan zal rekening worden ge houden bij den bouw van een vijftigtal keu kens, die in verschillende plaatsen van ons land zullen verrijzen. Indien de omstandig heden hiertoe aanleiding geven zal dit aan tal nóg uitgebreid moeten worden. •Hoewel de. aanschaffing van levensmid delen en grondstoffen voor de keukens centraal en in het groot zal geschieden, zullen de belangen van den normalen han del in deze goederen niet uit het oog wor den verloren. Het rijksbureau voor de voed selvoorziening zal hiervoor, in overleg met de betreffende centrales, een regeling tref fen. Degenen, die van den centrale voedsel voorziening gebruik maken, zullen de dis tributiebonnen, betrekking hebbende op de verstrekte 'spijzen moeten inleveren. De DE ENGELSCHE BOMAANVALLEN. WEDEROM BRANDPLAATJES UITGEWORPEN. In den nacht op Vrijdag op Zaterdag is weder een aantal aanvallen van Engel- sche vliegers op een aantal plaatsen in ons land gepleegd. In het geheel zijn 15 woon huizen beschadigd. Ook zijn op verschil lende plaatsen weer brandplaatjes gevon den. Personen hebben geen letsel bekomen. NEVILLE CHAMBERLAIN OVERLEDEN. Naar Reuter meldt, is Neville Cham berlain Zaterdagavond in zijn landhuis in den leeftijd van 71 jaar overleden. Arthur Neville Chamberlain werd op 18 Maart 1869 als tweede zoon van Joseph Chamberlain en broedeT van den overleden Austen Chamberlain geboren. Hij groeide •op in Birmingham, waa." bij het Rugs- and Mason-college bezocht. Na zeven jaar in een commercieele functie op de Bahama- eilanden te hebben gewerkt kreeg hij een functie in het stedelijk bestuur van Bir mingham, waar hij in 1915 tot burgemees ter werd gekozen. In December 1916 werd Chamberlain door Lloyd George benoemd tot directeur van de National Service. In 1917 trad hij uit deze functie. In 1918 werd hij gekozen tot lid van het parlement. Reeds in 1922 werd hij postmaster general en een jaar later minister van gezondheid. Nadat de conservatieven in November 1924 de regeering overgenomen hadden, werd hij wederom belast met de leiding van het ministerie van gezondheid. Met het kabinet Baldwin trad hij in 1929 af. In de kabinet ten der nationale samenwerking werd Chamberlain eerst minister van welvaart en later kanselier van de schatkist. Toen MacDonald aftrad en Baldwin zijn plaats innam, werd Chamberlain kanselier van de schatkist. Na het aftreden van Baldwin in 1937 nam hij de leiding der regeering op zich. Tevens werd hij gekozen tot voorzit ter van de conservatieve partij. In 1938 werd tusschen zijn regeering en Italië de Britsch-Italiaansche Paasch-overeenkonrst gesloten, die echter in den aanvang zonder effect bleef. In verband met het Sudeten- duitsch probleem bracht Chamberlain Duitschland drie bezoeken, n.l. de twee te- zoeken aan München en het bezoek aan Godesberg. Bij het laatste bezoek aan München kwam de gemeenschappelijke verklaring van Chamberlain en Hitier tot stand betreffende een accoord van vrede en vriendschap tusschen de beide landen. Toen Chamberlain in Februari 1939 sprak van een absolute solidariteit tusschen Frankrijk en Groot-Brittannië, kwam steeds meer de voorgenomen omsingeling van het Duitsche rijk aan den dag. Een vreedzame overeenstemming tusschen Berlijn, en Warschau werd door een ga rantie belofte van Engeland aan Polen onmogelijk gemaakt. Toen Duitschland, uitgedaagd door de Polen, overging tot ver dediging van zjjn rechten, verklaarde de regeering van Chamberlain Duitschland den oorlog op grond van deze garantie belofte. Na de Engelsche nederlaag in Noorwegen trad Chamberlain af als mi nister-president. In deze functie werd hij opgevolgd door Churchill. Chamberlain werd toen benoemd tot voorzitter van den Kroonraad. Senator Pittman overleden. De voorzitter van de buitenlandsche com missie van den senaat der Vereenigde Staten senator Key Pittman, is gisteren in den leeftijd van 68 jaar aan een hart verlamming overleden. Pittmans gezond heidstoestand liet reeds sïndt eenigen tijd te wenschen over. Hij was sedert 1918 als senator van Nevada lid van het Con gres. In 1933 werd hij als gedelegeerde der V.S. naar de economische wereldconferentie te Londeix gezonden. ...des zijn echter zoo samengesteld, dat -nen ruimschoots bonnen overhoudt voor dc lond&gsche maaltijden, hetgeen noodzake lijk zal ziin, aangezien de keukens slechts pp. werkdagen zullen werken* 1 - 1 1- 2/f -r-.--• - - •r - V.T". V ;iJl De Waal stroomt bij Waardenburg over den toegangsweg tot het pontveer. (Foto Pax Holland). De aanvallen op Engeland. Zaterdag heeft Londen, aldus meldt het D.N.B. uit Stockholm, zijn vroegste alarm beleefd. Volgens het officieele communiqué zette het Duitsche luchtwapen zijn aanval len in den middag voort. Vliegtuigen, die afzonderlijk of in kleine formaties opereer den en die gebruik maakten van het wol kendek, drongen het land binnen en wier pen bommen op verscheidene plaatsen in de Midlands en in het Zuidoosten en Zuidwesten van Engeland. Des ochtends waren bommen geworpen op eenige punten in Noordooste lijke en Zuidelijke gebieden. Bij deze aan vallen werden gebouwen getroffen en ver liezen veroorzaakt. In den nacht van Zaterdag op Zondag vlogen Duitsche toestellen wederom op ver scheidene plaatsen binnen in Engeland en Wales. De neergeworpen bommen veroor zaakten opnieuw schade en maakten slachtoffers. Het officieele Britsche communiqué van het Engelsche ministerie van luchtvaart en het ministerie voor de binnenlandsche vei ligheid, van Zaterdagmorgen, ver-meldt, dat het Duitsche luchtwapen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag weer felle aanvallen op Londen en omgeving heeft ondernomen. Er zijn menschen gedood of gewond en een aantal gebouwen is beschadigd. De schade en het aantal slachtoffers zijn echter min der groot dan in den voorafgaanden nacht. Ook op bepaalde andere Engelsche gebie den zijn gedurende den nacht aanvallen ondernomen. Over de aanvallen van het Duitsche luchtwapen meldt het Engelsche bureau Exchange, dat „zeer hevige aanvallen" op Londen en omliggende graafschappen zijn ondernomen, die van den vroegen ochtend tot na middernacht duurden. Er is een groot aantal zware brisant- en brandbom men uitgeworpen. Vele gebouwen zijn ge troffen. In verscheidene districten der hoofdstad werden openbare inrichtingen en verkeersmiddelen geteisterd. Het aantal dooden en gewonden is aanzienlijk. Britsche luchtaanval op München. In den nacht van 8 op 9 November heeft de Britsche luchtmacht aanvallen op Mün chen gedaan, zoo meldt het D.N.B. Of schoon belangrijk meer vliegtuigen deelna men aan deze aanvallen dan aan de vroe gere vluchten naar- Berlijn, had ook deze actie geen groot succes. Er is slechts een onbeteekenende schade aangericht. Mili taire gevolgen had de aanval in het geheel niet. Men kan het daarop ook niet gemunt hebben, want de Britsche luchtmacht had klaarblijkelijk alleen het doel, de feeste lijke uren van het Duitsche volk in de hoofdstad der nationaal-socialistische bewe ging te verstoren. Dat plan is overigens volkomen mislukt. De Engelsche aanval op Turyn. De Noord-Italiaansche pers spreekt haar verontwaardiging uit in verband met de publicatie van de namen der personen, die hij den Engelschen bomaanval op Turijn onr het leven zijn gekomen of gewond werden. De Corriere della Sera eischt, dat de onschuldigen gewroken zullen worden. Behalve nanren van vrouwen en kinderen, en grijsaards ziet men. alleen nog namen van arbeiders onder de slachtoffers. De Britsche vliegers schijnen geen soldaten te zijn, die strijdende den vijand en de mili taire doelen opzoeken, maar veeleer wreede beulsknechten, die menschenlevens. wülen vernietigen. Het is steeds dezelfde geest, die de brutale bommenwerpers van Chur chill kenmerkt. De slachtoffers van de beestachtige Britsche brutaliteit zullen stellig op voorbeeldige wijze gewroken worden. De vijanden v.an Italië kunnen er van overtuigd zjjn, dat Italië onder geen beding een schending van de wetten van den eervollen oorlog, welke het zelf in acht neemt, zal toelaten. De lijst dér slachtoffers van Turijn kan niet gelezen worden zonder een gevoel van afschuw en ontzetting, zoo schrijft de Popoio d'Italia. Zij vormt een Lambarene door de troepen van De Gaulle ingenomen. BLOEDBAD IN LIBREVILLE. Naar uit Vichy gemeld wordt heeft het Fransche ministerie van kolonië bevestigd, dat Lambirene in Fransch Gabon door de troepen van de Gaulle is ingenomen. In een communiqué wordt hierover o.a. medege deeld: „dat het kleine marktplaatsje door vliegtuigen gebombardeerd is en van drie kanten door de troepen van de opstandelin gen De Gaulle en Larminat is ingesloten, waarop het door de bevolking moest wor den ontruimd/ Bijzonderheden ontbreken, nog. De positie van Gabon wordt echter hierdoor op geen enkele wijze getroffen,- daar de voornaamste centra Libreville en Port Gentil aan de Atlantische kust zich vast in Fransche hand bevinden en vol komen loyaal blijven, hetgeen blijkt uit de door den gouverneur der kolonie gegeven verzekeringen". Naar het D.N.B. uit Vichy verneemt heeft de vice-gouverneur van Equatoriaal Afrika, generaal Tetu, via Dakar in drie telegrammen medegedeeld, dat de En gelschen onder de Fransche en inbooriin- genbevolking van Libreville in Fransch Gabon door de beschieting met scheeps geschut en door het hombardeeren uit vliegtuigen, dat onafgebroken aanhield, tot dusverre een vreeselijk bloedbad aange richt hebben. Generaal Tetu meldt, dat de stad Libreville onophoudelijk werd ge bombardeerd, dat talrijke bommen midden in de stad neerkwamen, in het bijzonder in de omgeving van het hospitaal en ook op geringen afstand van het bisschoppelijk paleis. In den loop van een gevecht ter- verdediging van de stad tegen de Engel sche troepen van De Gaulle en Larminat hebben twee Fransche officieren en ver scheidene inboorlingenschutters den dood gevonden. Een Fransch missionaris werd door een scheepsgranaat in stukken ge reten. Generaal Tetu spreekt in één zijner telegrammen van de afschuwlijkheid van den aanval op weerlooze vrouwen en kin deren, die tengevolge van de Engelsche blokkade, die al wekenlang tegen Libre ville was afgekondigd, zonder verzorging en zonder medicamenten zijn en leven onder de ergste ontberingen en in angst en vreeze. De Gaulle en Laminat zijn niet alleen verraders, zoo constateert Tetu,' maar ook lafaards. Na dit eerste telegram, dat generaal Tetu aan den gouverneur-generaal in Da kar heeft gericht, zond hij eenige uren later een tweede, waarin hij mededeelde, dat het bombardement van Libreville voortgezet werd met een ongelooflijk bar barij en onmerrschelijklieid. Talrijke vrou wen en kinderen, die in het gebouw der katholieke missie een toevlucht gezocht hadden, werden bedolven onder de puinen van het door een granaat getroffen ge bouw. Gelukkig werden slechts enkele personen gewond. Het hospitaal der stad werd opnieuw getroffen en gedeeltelijk vernield. Aan den anderen kant bevestigt generaal Tetu, dat bij de verovering van Lambarene, dat door de rebellentroepen van De Gaulle sedert 19 October werd belegerd en met vliegtuigen en kanonnen werd gebombardeerd, de Fransche missio naris Talabarden door een granaatscherf is gedood. In een derde telegram deelt Tetu mede, dat de bisschop van Gabon mgr. Tardy, bij hem een demarche heeft ondernomen om hem zijn vrees en afschuw ten aan zien van het barbaarsche bombardement op Libreville tot uitdrukking te brengen. „Maakt het Frankrijk en allen beschaafden naties bekend", verklaart de bisschop, „hoe schandelijk De Gaulle en Larimat met steun van Engeland zich gedragen hebben." nieuw getuigenis voor de Éngelsche cri minaliteit. Het onschuldige bloed der ge troffen arbeiders, boeren, vrouwen en kin deren eischt vergelding, aldus de Stampa*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1