«ZEELAND», Welke bonnen geldig zijn De regeling betreffende de ontslagen in bedrijven. De Arbeidsinspectie heeft druk werk. Wanneer men thans een bezoek brengt aan de directie van den arbeid in Den Haag, dan ervaart men al heel spoedig, dat een groot gedeelte van den thans daar verrichten arbeid niet het toezicht op de arbeidswet betreft, noch het toezicht op de naleving van de veiligheidswet, doch de uitvoering van de verordening van den Rijkscommissaris van 11 Juni 1940 t.a.v. 't beperken van werk, in hoofdzaak dus het geven van ontslag aan werknemers. Op grond van de machtiging in de ver ordening van den Rijkscommissaris werd door den secretaris-generaal een uitvoe ringsbesluit vastgesteld, waarvan het cen trale voorschrift is, dat het leiders van ondernemingen verboden is 1. Het werk in de onderneming tijdelijk of voorgoed stop te zetten 2. Den werktijd in de onderneming tot minder dan 36 uur in de week in te korten; 3. Werknemers te ontslaan, tenzij art. 1639 p. van het Burgerlijk Wetboek toe passelijk is (men weet dat art. 1639 p. van het B.W. spreekt van daden, eigenschap pen of gedragingen van den arbeider, welke het den werkgever redelijkerwijze onmoge lijk maken hem nog langer in dienst te houden). Voorts moeten de na 9 Mei 1940 gege ven ontslagen terstond weer worden inge trokken, tenzij deze door den directeur- generaal van den arbeid goedgekeurd zijn. En bovendien werd bepaald dat de di recteur-generaal, of degenen, door hem daai-toe gemachtigd, uitzonderingen op deze voorschriften kunnen toestaan, m.a.w. de vergunning geven tot ontslag en eventueel aan die vergunning voorwaarden verbinden. De directeur-generaal van den arbeid is aangewezen als uitvoerende en beslissende instantie. Groot aantal verzoeken om vergunning tot ontslag. Het aantal verzoeken om vergunning tot ontslag is uiteraard talrijk, niet minder het aantal der klachten van werknemers bij dreigend ontslag talrijk en oneindig ge varieerd. Voor hen, die wel eens hebben gemeend zich te moeten beklagen over een h.i. te lang uitgebleven antwoord hoe begrijpelijk het overigens ook is, dat men, wanneer werkloosheid dreigt, naar een uit spraak haakt is het niet ondienstig zich te realiseeren dat er in den aanvang van de werking der verordening gemiddeld 1400 aanvragen en klachten per dag bin nen kwamen (met een maximum eenmaal van 1600) en dat er thans nog altijd een gemiddelde van 750 inkomende stukken per dag is. Ook niet ondienstig is het, zich te realiseeren, dat er in vele gevallen een uitgebreid onderzoek noodig is vóór een decisie vallen kan. De behandeling van deze klachten belastte den dienst der ar beidsinspectie uitermate zwaar. Intusschen wordt er bij de directie van den arbeid alles op gezet, de beslissing zoo spoedig mogelijk te nemen. De aanvragers en klagers kunnen overigens zelf heel veel daartoe bijdragen. Laat men zijn brieven toch zoo kort en zakelijk mogelijk formu leeren, alleen die dingen vermelden welke strikt noodig zijn. Voor den klager is het noodzakelijk, dat hij eigen naam en adres vermeldt, zoowel als den naam en het adres van den werk gever en den aard van het bedrijf. De verzoeken om toestemming tot het geven van ontslag of tot korteren werktijd moeten gemotiveerd rechtstreeks worden ingediend bij het districtshoofd der ar beidsinspectie, binnen wiens ambtsgebied fabriek of werkplaats gelegen is of door tusschenkomst van een „vertrouwensinstan- tie", waarover wij straks spreken. Intusschen, de directeur-generaal van den arbeid beslist. De bevoegdheid tot beslissen in zijn naam heeft hij voor groepen van welomschreven gevallen gedelegeerd aan de tien districtshoofden der arbeidsinspectie en de twee districtshoofden van de haven arbeidsinspectie. De directeur-generaal stelt vast, welke beslissingen de inspecties ne- nemen mogen. Gestreefd wordt naar een zoo groot mogelijke uniformiteit 'voor gelijke geval len, naar strikte rechtvaardigheid in de verdeeling der lasten van den tijd. Het geheel vormt een veelomvattenden arbeid. Een arbeid ook, welke door den noodzaak tot spoedige beslissing, in „tem po" dient te worden uitgevoerd, waarvoor een door den inspecteur van den arbeid, ir. D. B. Talma uitgewerkte organisatie van het bureau nauwlettend zorgtgeen brief komt 's morgens binnen, waarover 's middags niet is beslist, voor rapport of advies is doorgezonden of naar een advies instantie is verwezen. Moeilijke kwesties. Het is dikwijls moeilijk beide partijen te bevredigen. Met vele factoren moet worden rekening gehouden met financieele on macht om een bedrijf geheel of gedeeltelijk voort te zetten, grondstoffen- en verkeers moeilijkheden zijn er en aan den anderen leant staan de neerdrukkende gevolgen van 'fc wegvallen van werkgelegenheid en ver diensten. Bovendien doen zich, zooals altijd en overal, ook bij de toepassing der ont slagverordening talrijke nuances voor het werkelijke leven laat zich nu eenmaal niet streng systematiseeren. En elk ont slag heeft eigen aspecten. Niet alle ontsla gen hebben evenveel nawerking. Met bij omstandigheden en factoren op maat schappelijk en sociaal, op economisch en bedrijfs-technisch gebied moet ook reke ning worden gehouden. Het kan voorko men, dat toestemmend op een ontslag aan- wachtgeldregeling aanwezig is. Het kan voorkomen, dat invloed op de bedragen der wachtgeldregeling wordt uitgeoefend, voor ontslag mogelijk gemaakt wordt. Het kan voorkomen dat een vergunning voorloopig gegeven wordt, dus de voortzetting daar van niet zeker is. Men mag ook de pre ventieve werking' der verordening niet voorbij zien In zeer vele gevallen komen de werkgevers praten voor zij een verzoek om vergunning tot ontslag indienen. Reeds bij deze besprekingen van informatieven aard wordt herhaaldelijk bereikt, dat zulk een verzoek geheel achterwege blijft of het aantal arbeiders, waarvoor vergunning tot ontslag werd gevraagd, aanmerkelijk ver minderde. Vermeden moet worden dat het ontslag verbod remmend zou werken op het aanne men van nieuw personeel. Daarom wordt voor arbeid met een van te voren vast te stellen tijdsduur als voorbeeld noemen we de reparatie van een brug een ont slagvergunning gegeven. Wanneer geen vergunning tot ontslag verleend wordt. In het algemeen wordt geen vergunning tot ontslag verleend zoolang in de be schouwde onderneming nog langer dan 36 uren per week wordt gewerkt. Zonder ver gunning kan de werktijd in een onderne ming tot 36 uur worden teruggebracht, zoodat b(j vermindering van werkgelegen heid eerst tot inkrimping van den werktijd kan worden overgegaan, vóór personeel ontslagen wordt. De arbeidsinspectie laat zich niet in met den aard van het werk, waarmee de arbei der wordt belast, noch met loonkwesties. Bij het vergunnen van ontslag wordt deze volgorde in acht genomen 1. Personen van 65 jaar of ouder 2. Gehuwde vrouwen, niet kostwinsters 3. Meisjes en ongehuwde vrouwen, niet kostwinsters 4. Jongens en ongehuwde mannen, niet kostwinner 5. Meisjes, ongehuwde en gehuwde vrou wen kostwinsters 6. Ongehuwde mannen, kostwinners. 7. Gehuwde mannen. Bij het geheel van de uitvoering der ver ordening konden, om tot een volkomen rechtvaardige uitspraak over de al of niet noodzakelijkheid van ontslag te komen, vertrouwensinstanties niet worden gemist. Een beroep werd toen gedaan op de bedrijfsraden en bij afwezigheid van deze op de werkgevers- en werknemersorgani saties in verschillende bedrijven tot het aanwijzen van deskundige personen. De ge vraagde medewerking is met groote bereid willigheid geschonken. Vertrouwensinstanties. Deze vertrouwensinstanties, samengesteld uit werkgevers en werknemers, verzetten geheel belangeloos een massa adviseerend werk, waarvoor zij bovendien inlichtingen hebben in te winnen en in de meeste ge vallen een onderzoek ter plaatse instellen. Om enkele voorbeelden te noemen, be staan er thans zulke vertrouwensinstanties in de metaalbedrijven, de bouwbedrijven, den middenstand (de drie middenstands- organisatis werken samen), de textielindus trie, het drukkersbedrijf. Zij omvatten het geheele bedrijf en behandelen dus niet alleen de ontslagkwesties welke de leden hunner organisaties raken. De werkgevers in een bedrijfstak, waar voor een vertrouwensinstantie in het leven werd geroepen, moeten hun aanvrage om aan arbeiders ontslag te mogen geven, door tusschenkomst van de vertrouwensinstan ties indienen daar worden de aanvragen onderzocht en, van advies voorzien, aan den directeur-generaal doorgezonden. Het geheel van deze adviesbevoegdheid is met de noodige waarborgen omringd. Want hoe ook het dankbaar aanvaarde advies moge luiden de directeur-generaal beslist. Het- terrein, waarvoor al dit werk wordt verzet, is overigens door de verordening van den Rijkscommissaris wèl begrensd. Slechts voor ondernemingen is de verorde ning van toepassing. Ook niet behooren daartoe en het is goed, dat klagers ook daarmede rekening houden kwesties over het niet naleven van arbeidscontracts bepalingen, loongeschillen, het niet in acht nemen van een opzegtermijn, schadevergoe ding e.d. Met zulke geschillen ga men naar de bureaux voor arbeidsrecht, het bestuur van een vakverbond of een advocaat. Ge schillen over loonregelingen van nog in dienst zijnde arbeiders dienen den rijksbe middelaars te worden voorgelegd. Tenslotte zonder deze verordening zou den de oorlogsomstandigheden ongetwijfeld een veel ernstiger ontwrichting tot gevolg hebben gehad door een ongelimiteerd mas sa-ontslag en stopzetting van bedrijf. Thans werd zulks, onder den druk der ver ordening, waar het reeds plaats had gevon den ten deele voorkomen en bleek, dat voor menig bedrijf de mogelijkheid tot voortzet ting was opengebleven en de werkgelegen heid was blijven bestaan. Ook uit maat schappelijk oogpunt zijn dit belangrijke en vermeldenswaardige feiten. ACTIEVE DEELNAME VAN DE NEDERLANDSCHE POLITIE AAN DE WINTERHULP. De inspecteur-generaal der Nederland- sche politie heeft zich per circulaire ge wend tot alle geüniformeerde leden van de Nederlandsche politie, waarin hjj een beroep op hen doet, niet zoo zeer om hen aan te sporen tot het brengen van een offer, cmdat hg overtuigd is, dat zij daar voor geen aansporing noodig hebben, doch om him medewerking te verleenen, opdat de geheele Nederlandsche politie op spon tane wijze van haar offervaardigheid kan doen bljjken. Daartoe zullen de door de politie-ambtenaren geofferde gelden cen traal worden verzameld en verantwoord. GEEN AFFICHE-PRIJSVRAAG VOOR WINTERHULP NEDERLAND. De persdienst van de Winterhulp Neder land meldt Naar aanleiding van een in de pers ver spreid onjuist bericht over een. aff lche-prtjs- vraag voor de Winterhulp Nederland, wordt medegedeeld, dat een dergelijke prijsvraag niet is uitgeschreven, terwijl het voorloopig evenmin in het voornemen ligt daartoe over te gaan. Aanbiedingen in dien zin kunnen dus geen doel hebben. STOOMWASSCHERIJ TELEFOON 637 MIDDELBURG Het adres voor beter werk Kostwinnersvergoe ding en groot-verlof gangers Aan de burgemeesters is medegedeeld dat in de vorige maand een aantal dienstplich tigen die zich. nog bjj de regelingsbureaux van de Nederlandsche weermacht in werke- lijken dienst bevonden, v/egens reorganisatie met groot verlof gezonden zijn. Ook is medegedeeld, dat in den loop van deze maand en mogelijk ook later, met het verleenen van groot verlof aan zoodanige personen zal worden doorgegaan. Het is wenschelijk, dat na het vertrek met groot verlof van deze dienstplichtigen de kostwin nersvergoeding nog eenigen tgd doorbetaald wordt, waarbij de volgende regelen in acht te nemen zijn. Ten aanzien van allen, die na 15 October 1940 met groot verlof zijn gezonden, wordt de kostwinnersvergoeding doorbetaald tot en met de week, volgende op die, waarin het groot verlof wordt verleend. Ten aanzien van de in de vorige alinea bedoelde personen, die op het einde van de week, waarin het groot verlof werd ver leend, nog geen loongevenden arbeid hebben gevonden, wordt de kostwinnersvergoeding doorbetaald gedurende de twee weken, vol gende op eerstbedoelde week. In de gevallen, waarin de militaire in komsten invloed hebben gehad op het be drag van de kostwinnersvergoeding, wordt deze met ingang van den dag, waarop het groot verlof ingaat, nader vastgesteld in dien zin. dat de militaire inkomsten niet worden medegerekend. In gelijken zin wordt gehandeld, indien als gevolg van de mili taire inkomsten geen kostwinnersvergoe ding kon worden toegekend. Vijandige uitlatingen tegen Duitschland bestraft. ZITTING VAN .3ET LANDGERECHT IN ARNHEM. Dezer dagen heeft het Duitsche Lands- gericht uit Den Haag een zitting in Am- hem gehouden, waarbij naar het A.N.P. meldt de volgende uitspraken werden ge geven: 1. In de strafzaak tegen den bode uit Arnhem wegens Duitschvijandige uitlatin gen 4 maanden gevangenisstraf (de eisch was 5 maanden). 1 J. heeft in hetmidden van Juli in Arnhem een blufferige smaadrede tegen het Duitsche wolk gehouden en in het bijzonder de Duitsche soldaten beleedigd. 2. In de strafzaak tegen den opperman N. uit Nijmegen 10 mnd. gevangenisstraf (de eisch was 1 jaar en 6 maanden). Hij was in Duitschland te werk gesteld, heeft daar, zooals hij mededeelde, goed verdiend, doch heeft zijn arbeid gestaaktOp grond hiervan heeft hrj van de Nederland sche instanties geen ondersteuning ont vangen. Uit ergernis daarover heeft hij op 1 October j.l. in Nijmegen in de Korte Burchtstraat een ophitsende rede tegen het Duitsche rijk gehouden. Voor een plakkaat, waarbij tot arbeid in Duitsch land opgeroepen werd, stonden ongeveer 20 personen. N. verkondigde aan hen de onjuiste bewering, dat de arbeiders in Duitschland slecht behandeld werden en trachtte ook op andere wijze stemming tegen het Rijk te maken. De Duitsche Generalstaatsanwalt vorder de een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden. Het gerecht stelde uit overweging, dat N. 6 kinderen heeft en een zevende ver wacht, op de in verhouding ernstige daad slechts een gevangenisstraf van 10 maan den, waarvan ook nog het ondergane voor arrest in mindering komt. 3. In de strafzaak tegen den politie beambte M. J. uit Nijmegen wegens Duitschvijandige uitingen 6 maanden ge vangenisstraf (eisch 8 maanden). J. heeft midden Juni in een gesprek met verschillende buren het Duitsche volk op minderwaardige wijze beschimpt, en in het bijzonder de vijandige uitlating ge bruikt: „De Engelschen moesten met eeni- ge duizenden vliegtuigen naar Duitschland vliegen en daar alles dooden, van de pas geboren kinderen tot de grijsaards". Te zijnen nadeele moest in aanmerking worden genomen, dat hij zijn plicht tot loyaliteit, welke hem als politie-beambte in het bijzonder was opgelegd, op grove wijze heeft verzaakt. In zijn voordeel werd echter aangemerkt, dat zijn daad slechts eenige weken na den intocht van het Duitsche leger in Nederland werd gepleegd. Hij werd tot een gevangenisstraf van slechts 6 maanden veroordeeld, waarvan bovendien 3 maanden voorarrest in min dering komen. 4. In de strafzaak tegen den schipper D. van T. wegens overtreding van de radio-verordening 4 maanden gevangenis straf, 100 gulden en inbeslagneming). Van T. heeft herhaaldelijk naar ver boden zenders geluisterd. Daar hij bekend heeft en het ging om een lichte over treding van het verbod, kwam hij er af met de genoemde straf, waarbij hij zich direct heeft neergelegd. „SCHOOL EN GYMNASTIEK". In verband met het feit, dat per 1 Janu ari 1941 op iedere lagere school in Neder land gymnastiekonderwijs gegeven moet worden is een tijdschrift, getiteld „School en gymnastiek" opgericht, bestemd voor onderwijzers en bedoeld om hen oefenstof en methodiek te geven. Tevens zullen in dit tijdschrift gerezen vragen op deskun dige wijze worden beantwoord. (Om uit te knippen). BROOD: de met „14" ge nummerde dubbele bon nen van het nieuwe broodbonboekje zijn gel dig van Maandag 11 tot en met Zondag 17 No vember voor totaal 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. De bonnen welke 17 Novem ber nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 24 November geldig (niet voor brood in hotels enz.). Van 4 Nov. 1 Dec. geeft bon 1 van de bloemkaart bovendien recht op 60 65 gr. rog gebrood of 50 gr. ander brood. KAASBon 25 van het algemeen distributie boekje. Geldig van Maandag 11 Nov. tot en met Zondag 17 No vember voor 100 gram kaas. Bon 52 tot 17 Nov. geldig. BOTER, MARGARINE OF VETBon 16 (bo- terkaart) geldig t. en m. 15 Nov., recht gevende op een half pond boter per bon. Bon 16 (vetkaart gel dig tot en met 15 No vember, recht gevende op een half pond margarine óf boter per bon. (De bonnen welke 17 Novem ber nog niet zijn ge bruikt, blijven geldig t. en m. Vrijdag 22 Nov.). EIEREN Van 11 Nov. bon 38 algemeen distri butieboekje 1 ei (ook geldig t.e.m. 24 Nov.). BLOEM OF BAKMEEL: Van 4 November t. en m. 1 Dec. bon 1 van de bloemkaart60 65 gr. roggebrood of 50 gr. an der brood of i/2 rantsoen gebak of 35 gr. meel of bloem. GEBAK Bon 14 van de broodkaart voor 1 rant soen gebak en bon I van de bloemkaart. THEE OF KOFFIE: Bon 81 van het algemeen distributièboekje. Geldig tot en met 20 December a.s. voor een half pond koffie of ons thee. SUIKER Bon 42 van het algemeen distributie boekje. Geldig tot en met Vrijdag 22 Novem ber a.s. voor één kilo gram suiker. ZEEP: Bon 55 van het algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 12. Nov. voor 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling), of 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep, of 250 gram zeeppoeder, of 125 gram zeepvlokken, of 250 gram zelfwerken de waschmiddelen, of 200 gram vloeibare zeep. Bon 116, gevoegd bij de textielkaart van mannen, voor 50 gram scheerzeep, of één tube scheercrème, of één pot scheerzeep. VLEESCH Bonnen „08 vleesch". Geldig van Maandag 11 Nov. tot en m. Zondag 17 Novem ber a.s. voor 100 gram vleesch, beenen inbegre pen, of een rantsoen vleeschwaren. Bon „08 worst, vleeschwaren" voor een rantsoen vleeschwaren. (75 gram gerookt of gekookt var kens-, rund- of kalfs- vleesch en gerookte worstsoorten of 100 gr. gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, of 125 gram leverartikelen, tongenworst en nier brood of 150 gram bloed worst). De bonnen welke 17 Nov. nog niet zijn gebruikt, blijven nog gel dig t. en m. Zondag 24 Nov. (niet in hotels, restaurants e.d.) RUST OF RIJSTE- MEEL Bon 82 van het algemeen distributie boekje. Geldig van 2 No vember t. en m. 29 No vember voor een half pond rijst of rijstemeel öf rijstebloem. HAVERMOUT, HAVER VLOKKEN OF GORT OF GRUTTEN Bon 83 van het algemeen distri butieboekje. Geldig van 2 Nov. t. en m. 27 Dec. voor een half pond ha vermout, of havervlok ken of gort of grutten. Bon 88 uitsluitend een half pond gort of gort- mout of grutten. MAÏZENA, GRIES- MEEL OF PUDDING POEDER^ Bón 93 van tiet: algemeen distribu- tieboekje. Geldig van 2 Nov. t. en m. 27 Dec. v. 1 ons maizena, gries- meel, puddingpoeder, puddingsauspoeder, aardappelmeel of sago. PETROLEUM: Zegel ge merkt „Periode 7". Gel dig tot en met 29 Decem ber voor twee liter (al leen voor diegenen die s daartoe vergunning heb ben). Zegel gemerkt „Periode B". Geldig tot en met 15 December voor twee li ter petroleum (voor ver lichtingsdoeleinden). MACARONI OF VERMI CELLI OF SPAGHETTL Bon 98 van het algemeen distributieboekje. Geldig van 2 November tot en met 27 December voor §én ons macaroni, vermi celli of spaghetti. BRANDSTOFFEN. Gedurende November de bonnen 04, 05, 06 en 0.7 „distributie vaste brand stoffen haarden, ka chels", de bonnen 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13, 14 „distributie centrale ver warming", voorts de met „brandstoffen één een heid, tweede periode", alsmede de bonnen „co kes, één eenheid, tweede periode", voor één een heid vaste brandstoffen. De met 08, 09, 10, 11 ge merkte bonnen van de „bonkaart distributie- vaste brandstoffen haarden, kachels" voor één eenheid turf.c De 08, 09 10, 11 gemerk te bonnen worden ook alsnog aangewezen voor steenkolen of andere vas te brandstoffen. Bonnen 01 t. en m. 03 (haarden, kachels), 0.1 t. en m. 06 (centrale ver warming) en bonnen le periode blijven geldig tot en met 14 Nov. a.s. 1 eenh. 1 hl. (max. 75 kg) anthraeiet, steen kolen, industrie- of eier- briketten; 1 eenh. 2% hl kolen- slik; 0 1 eenh. 2 hl. (max 100 kg) cokes (ook gas- cokes); 1 eenh. 110 kg. bruin koolbriketten; 1 eenh. 450 stuks (200'kg) baggerturf; 1 eenh. 300 stuks (195 kg) persturf; 1 eenh. 175 kg fa- brieksturf; L eenh. 200 kg overi ge soorten turf. HONDEN- EN I* 1T- TENBROOD Bon 6 van de voederkaart voor hon den, geldig van 1 tot en met 30 November, voor groep 110 kg. honden brood groep 2 10 kg. groep 3 8 kg.; groep 4 5 kg. groep 5 4 kg. groep 6 3 kg. Bon 4 van de voeder- kaart voor katten voor dezelfde tijdsperiode voor IV2 kg. kattenbrood. De nieuwe pasfoto's. Het departement van Binnenlandsche Za ken, deelde, volgens het Volksblad, na inge wonnen inlichtingen thans definitief mede, dat de pasfoto's voor de definitieve identi teitskaarten moeten worden vervaardigd op papier, waarop geen druk, schrift of stem pel aan de achterzijde mogen voorkomen. Er moeten twee gelijke exemplaren worden ingeleverd. VERKOOP VAN MOTORRIJTUIGEN. VERGUNNING NOODIG VAN RUBBER RIJKSBUREAU. Zooals bekend zal zijn moesten kort ge leden alle houders van banden zoowel van wagens, als van in gebruik zijnde of opgelegde motorrijtuigen, dan wel van los se banden opgave daarvan verstrekken aan het Rijksbureau voor Rubber. In de desbetreffende verordening werd bepaald, dat het verboden is zonder de ver gunning van den directeur van het Rijks bureau voor Rubber feitelijke of rechts handelingen ten aanzien van deze banden te verrichten. De K.N.A.C. wijst er op, dat onder een zoodanige handeling ook wordt verstaan de verkoop van de banden mèt het motorrijtuig. Indien men dus een bijv. opgelegd motor rijtuig met de daarop gemonteerde banden wenscht te verkoopen, dient men daartoe eerst vergunning aan te vragen bij den directeur van het Rijksbureau voor Rub ber, Heerengracht 182, Amsterdam. Indien het motorrijtuig wordt verkocht aan de Duitsche overheid kan de verkoo- per er mee volstaan, zoo spoedig mogelijk nè. den verkoop het Rijksbureau daarvan in kennis te stellen, onder vermelding van de gegevens van het motorrijtuig en de daarbij behooreitde banden. Tenslotte adviseert de K.N.A.C. hun, die door een of andere oorzaak nog geen op gave verstrekten van de in hun bezit zijn de banden, zulks alsnog terstond te doen. De daarvoor noodige formulieren zijn bij het secretariaat, de bijkantoren en de agentschappen van de K.N.A.C. verkrijg baar, ONTSLAG BIJ VORST. Binnenkort zal, naar de Aannemer me dedeelt, een verordening het licht zien, waarbij de materie geregeld wordt betref fende ontslag bij vorst. Gemengd Nieuws DOOR EEN HOLLEND PAARD MEE GESLEURD EN OMGEKOMEN. De 51-jarige G. Hendriks, van beroep nachtwaker en oproeper van het notaris kantoor te Beek (L.) is gistermiddag op den rijkswegNoord te Sittard op nood lottige wijze om het leven gekomen. H. kwam met een paard aan de hand uit de richting Susteren even voorbij de spoorwegtunnel. Door het passeeren van een trein en een aantal auto's werd het paard schichtig en sloeg op hol. Hendriks raakte met een vinger in het leidsel van het paard vast en werd een eind door het hollende dier meegesleurd. Hij kvarn daar bij zoo ongelukkig met een boom in aan raking, dat hij op slag dood was. Een dok ter constateerde den dood tengevolge van inwendige kneuzingen. Een pater van het klooster Overhoven diende den ongelukki ge, die gehuwd en vader van drie kinderen was, het H. Oliesel toe. ERNSTIG ONGELUK IN HONGAARSCHE SUIKERFABRIEK. In de suikerfabriek te Kapuvar (Honga rije), is door ontploffing van een stroopketel een ernstig ongeluk gebeurd. Vijf arbeiders, die onder de kokende vloeistof bedolven raakten, kregen zware brandwonden. Drie hunner zjjn tijdens het transport naar het ziekenhuis overleden. EEN FRAUDULEUS GESLACHT VARKEN IN BESLAG GENOMEN. Zooals bekend, wordt door controleurs van den centralen crisis contröle dienst, afdeeling algemeene controle, streng toe zicht gehouden op het vervoer van aard appelen. Tijdens deze contröle worden vaak andere overtredingen ontdekt. Zoo achter haalden controleurs van genoemden dienst een frauduleus geslacht en niet gekeurd var-ken, dat, verborgen onder gordijnen, groentenafval en planken, per bakfiets in Wateringen werd vervoerd. Het varken werd in beslag genomen en proces-verbaal opgemaakt. EEN 76-JARIGE STUDENTE. Een der ingeschrevenen aan de Techni sche Hoogeschool te Delft is een dame, die reeds 76 jaren telt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6