Belangrijke beschouwingen van dr. Fischboeck Een belangrijke vergadering van den gemeenteraad van Kortgene. Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 9 November 1940 Kroniek van den dag Hitier spreekt te München. Een jaar geleden is het vandaag, dat de wereld werd opgeschrikt door het bericht van een aanslag, die den avond te voren te München werd gepleegd op Hitier, toen deze op de herdenkingsbijeenkomst van oud strijders der nationaal-socialistische bewe ging een toespraak hield tot zijn kamera den. De constateering, dat dit alles al weer een jaar geleden is deze merkwaardige episode uit de Duitsche oorlogsgeschiedenis doet ons beseffen in welk een razend snel tempo de ontwikkeling voortraast In dit eene jaar heeft zich over continentaal Euro pa een revolutie voltrokken, welke haar weerga in de geschiedenis der menschheid nauwelijks heeft. We leven nog teveel te midden van deze kentering der tijden, om ons de beteekenis en de perspectieven hier van nauwkeurig te kunnen reaüseeren. De revolutie is nog niet voltooid slechts kun nen we vaststellen, dat wat zich in den ach ter ons liggenden tijd heeft voltrokken, niet meer ongedaan kan worden gemaakt. Een idee trekt voor het oogenblik zegevierend door de wereld, en hoe ook de uiteindelijke uitkomst moge zijn, er zal niemand zijn, die zich aan den invloed daarvan op vele ter reinen des levens zal kunnen onttrekken. Gisteren heeft Hitier wederom in den Löwenbraukeller te München tot zijn oude strijdersgesproken. In dit stamlokaal van de nationaal socialistische beweging, toen zij zich in den eersten moeilijken tijd moest trachten staande te houden, worden telken jare, ter herdenking van de slachtoffers van den beginselstrijd, bijeenkomsten gehouden op den achtsten November, Thans stond deze bijeenkomst uit den aard der zaak geheel in het teeken van de machtsstrijd tegen het Britsche bolwerk. Hilter heeft in zijn toespraak het geheele verleden opgerakeld en bovendien zijn in zicht nog eens verduidelijkt over wat aan den oorlog is voorafgegaan. Wat den oorlog zelf betreft heeft hij na drukkelijk geconstateerd, dat het den Brit niet is gelukt, het Duitsche volk murw te maken en juist dat was zijn sterkste wa pen. Churchill heeft echter vergeten, dat het Duitschland van 1940 een ander land is dan het Duitschland van 1914, ook het Duitsche volk is anders geworden. Waar dit zoo is, daar kon Hitier dan ook met na druk iedere poging, om tot een wapenstil stand te geraken afwijzen. Iedere wapen stilstand thans zou in feite slechts een wa penstilstand zijn en na eenige jaren zou men opnieuw trachten ons te overvallen. Hitier heeft zijn diepste overtuiging aan de overwinning van Duitschland en van de Duitsche idee nogmaals uitgesproken. In dit verband heeft hij tevens herinnert aan zijn voorstel destijds, om den luchtoorlog Uit te bannen. Engeland heeft dit niet ge wild en Duitschland heeft uit deze weige ring de consequentie getrokken, maar- nim mer, aldus de Führer heb ik den. strijd te gen de burgerbevolking laten voeren. Hét is een Duitschland der eer, dat thans den strijd heeft aangebonden en het uitgangs punt van alles is geweest Duitschland moet weder opstaan het koste wat het kost. Zij, die thans gelooven, Duitschland te kunnen vernietigen, zullen zich deerlijk vergissen. Uit dezen strijd zal Duitschland eerst werkelijk opstaan. Tot zoover een zeer sumiere samenvat ting van de hoofdpunten, die Hitler in zijn rede heeft aangestipt. De Führer heeft slechts hier en daar gesproken over de re sultaten van de laatste weken en in het bij zonder heeft het de aandacht getrokken, dat Hitier zijn opvatting niet heeft ken baar gemaakt over de jongste ontwikkeling op den Balkan. Zulks zal ook niet in den opzet van zijn toespraak hebben gelegen, zijn rede was slechts bedoeld als een woord van een kameraad tot zijn kamera den en daarin was uiteraard geen plaats voor het ontwikkelen van plannen voor de toekomst. Hitier heeft slechts gesproken van Duitschlands toekomst, zijn kameraden bemoedigd ook door de vaststelling, dat de economische positie van het land thans on aantastbaar is, gelijk ook wel gebleken is uit de nieuwe opdracht aan Goering, ter wijl hij nog de operaties tegen Engeland lendt, om, hoewel Engeland nog niet op de knieën is gedwongen, een tweede vierjaren plan tot uitvoering te brengen. Inderdaad deze conceptie is grootsch en juist daar door komt zij den gemiddelden beoordeelaar als fantastisch voor. Maar Hitier heeft het gisteravond uitgesproken aan de Duitsche overwinning kan niet meer getwijfeld wor den. Dat kon geen propagandistische leuze zijn Hitier sprak tot zijn meest intieme medestrijders, tot hen, die in de Duitsche keuken ook wel thuis zijn. Neen, zijn ver klaringen waren slechts de constateeringen van de opvatting van het Duitsche volk. De bijeenkomst te München had bovendien de strekking, de buitenwereld op het hart te binden, dat het geloof aan een Duitsche weifelmoedigheid een propagandistisch ver zinsel is het Duitsche volk staat vastbe sloten achter zijn leiders. Dat heeft de bij eenkomst van gistereravond vooral moeten duidelijk maken. Ver. van Chr. Onderwijzers enz. DE ALGEMEENE VERGADERING. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Ver. van Chr. Onderwijzers en on derwijzeressen in Nederland en Cverzeesche gewesten de oudste en grootste organi satie op het terrein van het Prot. Chr. onderwijs zal, naar wij vernemen, in de Pinksterweek te Groningen worden ge houden. Op deze algemeene vergadering is aan de beurt van aftreden het hoofdbestuurslid, de heer E. Kieft te Meppel, die niet her kiesbaar is. Het hoofdbestuur heeft in deze vac. een drietal opgemaakt en daarop ge plaatst de heeren B. H. Ligteringen .te V1 i s s i n g e n, W. Wemelsfelder te Dor drecht en P. Woestenenk te Treebeek. De afdeelingen mogen dit drietal aanvullen tot 15 Dec. a.s. De vac. moet worden ver vuld door een lid dat woonachtig is in Noord-Brabant, Zeeland of Zuid-Holland ten Zuiden van den N, Waterweg, Over actueele vraagstukken ten aanzien van economische problemen in Nederland. Naar aanleiding van zijn lezing op 29 October j.l. over „Economische vraag stukken in het nieuwe Europa" heeft dr. Hans Fischboeck, commissaris-generaal voor financiën en economische zaken, eeni ge genoodigden in staat gesteld van ge dachten te wisselen in verband met eenige vragen, die naar aanleiding van voor noemd onderwerp vooral ten aanzien van de economische positie van Nederland, wa ren gerezen. Dr. Fischboeck is van meening, dat ten aanzien van den Nederlandschen landbouw tal van mogelijkheden in de naaste toe komst aanwezig zijn. Vele takken van den Nederlandschen landbouw immers nemen een vooraanstaande positie in Europa in. Nederland echter is voor zijn productie voor een belangrijk deel 'afhankelijk van den invoer van Amerikaansche voeder producten. Waar voor tal Van producten in Nederland een lagere prijs dan in Duitsch land bestaat, zal op den duur een aan passing moeten worden verkregen zoowel ten aanzien van industrieele- als ook van landbouwproducten. Geen devaluatie. Uitvoerig bleef dr. Fischboeck stilstaan bij de positie van de Nederlandsche valuta. Nadrukkelijk wees hij op het feit, dat een devaluatie in geen geval in aanmerking komt. De koopkracht van onze valuta zal zich niet wijzigen. Economische vraagstukken Vervolgens ontspon zich een interessant debat over economische vraagstukken. De Nederlandsche belangen, aldus minister Fischboeck, staan ten opzichte van de Duitsche interessen geheel en al op een basis van rechtsgelijkheid. Dr. Fischboeck zegde zijn volledige steun en medewerking toe bij de handhaving en de vertegenwoor diging van de Nederlandsche belangen in Duitschland. Hij 'maakte gewag van de binnenkort te houden onderhandelingen tusschen Nederlandsche en Duitsche indus- trieëelen. Men dient echter, zoo deelde de minister mede, brj een zuivere beoordee ling van deze materie rekening te houden met de eenige uitzonderingsfactor, n.l.: de eischen en de belangen van de Duit sche oorlogseconomie. Sprekende over de verhouding tus schen debiteur en crediteur zei minis ter Fischboeck dat het Nederlandsch tegoed geinvesteerd in Amerika ander half milliard gulden bedroeg. In Ne- derlandsch-Indië vier milliard gulden en in Duitschland anderhalf milliard gulden. Dit laatste bedrag, aldus de minister, is in ieder geval volkomen intact en kan voor de volle nominale waarde worden opgenomen. De productïemogelijlcheden in Nederland. Wat de productiemogelijkheid in Ne derland aangaat, zoo zal dit geheel en al op een basis van rechtsgelijkheid ge schieden. De nieuwe productiebronnen die in den laatsten tijd waren aangeboord en in werking waren gebracht, zullen niet worden gesloten. De investeeringen, zooals in fabrieken e.d. zullen niet worden vernie tigd door een plotselinge sluiting na den oorlog. Opheffing zal pas dan geschieden als een volkomen amortisatie van het vastgestelde kapitaal heeft plaats gehad. De scheepvaart. Vervolgens werd het, voor Nederland zoo belangrijke probleem ter sprake ge bracht ten aanzien van de verhoudingen in onze nationale scheepvaart. Een basis waarop kan worden onder handeld is op dit oogenblik zoo zette de minister uiteen, niet gegeven. Dit kan pas na de beëindiging van den oorlog plaats hebben. Immers zijn de gevolgen vooral voor de Nederlandsche schepen in dit sta dium van den oorlog niet te overzien. De verliezen immers ten gevolge van de vijandelijkheden, zijn niet bekend. Met nadruk wees dr. Fischboeck ook op de groote wenschelijkheid dat Nederland aan de wereldscheepvaart blijft deelnemen. Opdrachten voor nieuwe schepen. In dit verband kwam de vraag ter spra ke, in hoeverre de Nederlandsche reeders reeds nu opdrachten voor den bouw van nieuwe schepen kunnen plaatsen. Deze vraag is, aldus de minister, niet gemakke lijk te beantwoorden. Vast staat echter dat binnen korten tijd in Nederland alle werven zullen z\jn bezet, waarmede een belangrijke bijdrage in de werkverschaffing in Ne derland wordt geleverd. Men mag echter ten aanzien van dit probleem 'et feit niet uit het oog ver liezen dat de levering van grondstoffen uit Duitschland geheel en al afhankelijk is van de behoeften en eischen der Duitsche Voorts gaf dr. Fischboeck een uitvoerig overzicht over ons en andere landen. Het Nederlandsche bouwbedrijf. Naar aanleiding van een gestelde vraag omtrent de positie van het Nederlandsche bouwbedrijf verklaarde minister Fisch boeck dat er op het oogenblik in ons land 190.000 werkloozen aanwezig zijn, tegen 320.000 in .Juni. De werkloosheid in het bouwvak bedroeg in de gunstigste maand van 1939 43.000. De ongunstigste maand van dit jaar-, Januari, gaf een pc.rcw.~ ge van 88.000. Dit cijfer is geleidelijk gedaald tot 32.1300 in Augustus j.l. Wat liet bouwen in Nederland aangaat, aldus di\ Fischboeck, zoo is het particuliere initiatief tot een zeer laag peil gedaald. Weliswaar zjjn er op het oogenblik geen materialen voor den bouw van honderddui zend woningen beschikbaar, maar aan den anderen kant is materiaal voor het „begin van den bouw" aanwezig. Wat de afzonderlijke bouwmaterialen aangat, zoo verklaarde de minister, dat baar zijn. Er bestaat geen tekort. Er be staan slechts zeer groote transportmoeilijk heden, die echter binnen afzienbaren tijd overwonnen zullen worden. Op het oogen blik zijn in Nederland voorraden aanwezig voor een verbruik van 4 tot 5 maanden. Wat het yzerprobleem aangaat, zoo is er voldoende erts in Europa. Hierna kwam minister Fischboeck naar aanleiding van een gestelde vraag op een uiterst netelig vraagstuk te spreken: Het bejizinevraagstuk. In principe, zoo zette de minister uiteen, bestaat een basis van' rechtsgelijkheid tus schen de Nederlandsche staatshuishoud kunde en de verhoudingen in Duitschland. Dat daarbij terdege met Nederlands spe ciale belangen rekening wordt gehouden, moge blijken uit het feit, dat voor bouw doeleinden in Duitschland geen benzine be schikbaar wordt gesteld. Wat het aantal in Nederland beschikbare vrachtauto's aan gaat, de verzorging met de noodige ben zine, is gewaarborgd. Gedurende de afge- loopen maand heeft een aanzienlijke import van benzine uit Duitschland plaats gehad. Ook in de naaste toekomst mag men den benzineinvoer uit Duitschland vernachten. Een hoogtepunt van de bijeenkomst vormde de gedachtewisseling over het vraagstuk inzake De oorlogsscliadevexgoedingen. De minister deelde mede, dat het ontwerp gereed is, en dat de publicatie binnen enkele weken kan worden tege- moetgezien. Op het oogenblik wacht men nog slechts op de totale cijfers alsmede van de wijze van uitvoering der betaling. Deze verordening gaat principieel uit van een volledige schadevergoeding .dooi den staat. Echter wordt ten aanzien van groote particuliere vermogens een voorbe houd gemaakt dat een reductie in de te betalen schade kan worden toegepast. De te betalen xxitkeeringen moeten ech ter geheel en al in dienst van den weder opbouw worden gesteld. Zoo lang nog niet met den nieuwoouw wordt begonnen, zal geen uitkeering plaats hebben maar het bedrag ter beschikking blijven staan, zulks met rentevergoeding. Met den bouw zal echter t.z.t. moeten begonnen worden, welk principe men ook in de brandverze kering toepast. Minister Fischboeck zei verder nog met betrekking tot de bankbiljettencirculatie dat een vermeerdering van de in omloop zijnde bankbiljetten geen zorgen behoeft te baren zoolang het de koopkracht ver hindert wordt prijsstijgingen in het leven te roepen. De prijzen in Nederland zullen niet boven het Duitsche prijsniveau stijgen. Van devaluatie of andere maatregelen ten opzichte van de Nederlandsche valuta, is geen sprake. De Duitsche rijksbank zal haar volle medewerking verleenen bij de handhaving van de positie van de Neder landsche valuta, aldus i'iep de minister uit. Groote koerswinsten op de Amsterdamsche effectenbeurs. De explosie van willigheid die zich dezer dagen op de effectenbeurs te Amsterdam openbaarde, was Vrijdag nog niet uitge werkt. Na de sterke rijzing van den laat sten tijd was de kooplust nog hoegenaamd niet bekoeld. Zelfs scheen het wel alsof de vraag naar fondsenmateriaal, speciaal aandeelen, nog meer was toegenomen. In alle afdeelingen van de markt ontwikkelde zich een opgewekte handel en in sommige rubrieken ging het zelfs zeer druk toe. De koopers waren overwegend in de meerder heid, want niemand scheen geneigd zijn materiaal voetstoots af te geven. Het ge volg hiervan was een aanzienlijke verhef fing van het koerspeil. De aanleidende oorzaak hiervoor moest klaarblijkelijk voor een groot gedeelte worden gezocht in de groote rijzing die Donderdag in Wallstreet plaats had. Maar zooals reeds eerder uit een gezet zijn alle motieven welke voor de ontwikkeling op de effectenbeurs gelden, niet gemakkelijk uiteen te zetten of aan te wijzen. De Amerikaansche fondsen trok ken regelrecht profijt van de stijging te New York en waren bij de opening belang rijk hooger. Het aanmerkelijk verhoogde koersniveau lokte kort na de opening aanbod van materiaal uit, zoodat zich een scherpe inzinking voltrok, maar later op den middag kwam er toch weer flink grond in de markt en na het einde van de reke ning waren alle Amerikaansche waarden nog belangrijk hooger, vergeleken met Donderdag. Het meest ging weer om in staalaandeelen. Anaconda's en de spoor- wegshares. Public Utilities waren even eens vast gestemd. Op de locale markt konden groote om zetten worden geregistreerd. De koersstij ging hier nam fantastische afmetingen aan, terwijl ook de schommelingen buiten gewoon groot waren. Op de petroleummarkt werden Olies op 336 procent ingezet of een goede dertigtal punten boven het vorige slot, daarna trad een reactie in van een twaalftal procenten, maar per saldo trad het toonaangevende petx'oleumaandeel toch een kleine dertig punten boven Donderdag uit de noteering. Van. de Amerikaansche petroleumwaarden werden speciaal Shell Unions en ook Tide waters druk verhandeld. Voor cultuurfond sen was de belangstelling ook nog bijzonder groot. H.V.A.'s trokken de aandacht door een koersverbetering van een goede 20-tal punten boven het vorige slot. Ook hier ech ter werden onder beurstijd groote schom melingen meegemaakt en het fonds schom melde daarbij tusschen 485 en 493 procent. Voor Vorstenlanden kon aan het einde van de rekening een avance van een goede tien tal punten worden opgeteekend. Voor di verse minder courante soorten kwamen belangrijk hoogere noteeringen tot stand. De rubberafdeeling liet zich ook niet on betuigd. Amsterdam Rubbers werden op 28 procent ingezet maar liepen niet lang Verhooging van de winstbelasting. Ten aanzien van de bestaande belastingen zoo beëindigde dr. Jischboeck het onder houd, kan worden gezegd dat een ver hooging van de Winstbelasting in het leven zal worden geroepen. Een oorlogsbe lasting werd niet waarschijnlijk geacht. Over het invoeren van nieuwe belastin gen in Nederland, kon minister Fischboeck nog niets mededeelen. Wel wees hij op de dringende noodzakelijkheid dat de staats inkomsten' -aanzienlijk moeten worden ver hoogd. Nieuwe bronnen zullen derhalve ver moedelijk moeten worden aangeboord. BEGROOTING 1941 ZONDER DISCUSSIES GOEDGEKEURD. Een nieuwe gemeente-secretaris benoemd. KORTGENE. Donderdagmiddag verga derde de Raad dezer gemeente onder voor zitterschap van burgemeester Schuit. De VOORZ. deelde mede, dat de boeken van den gemeente-ontvanger in orde bevon den zijn. Ged. Staten berichtten, dat de kosten in zake de verbetering van den Kaaidijk voor de gemeente 3500 bedragen. Burgerlyk Armbestuur. De begrooting van het B. A. voor 1941 werd goedgekeurd. Evenals het vorig jaar zal de gemeente 500 subsidie beschikbaar stellen. In de begrooting is een post van 267 voor onvoorziene omstandigheden ver werkt. Wegens periodieke aftreding van den heer C. P. Kalléwaard als lid van het B. A., had den B. en W. de volgende - aanbeveling op gemaakt 1. C. P. Kalléwaard, 2. J. D. Ver burg. De heer C. P. Kalléwaard werd met algemeene stemmen benoemd. De rekening 1939. De heeren Heyboer en Verburg hebben de rekening over 1939 in orde bevonden. De rekening werd voorloopig vastgesteld op inkomsten 73100,75 en uitgaven 68890,59 voor wat betreft den gewonen dienst, goed slot 4210,16 en voor den kapitaaldienst op inkomsten 30250 en uitgaven 30623,73, nadeelig slot 373,73. Er werd besloten om bij alle reeds geslo ten en nog te sluiten geldleeningen, waar van het rentepercentage méér den 4 be draagt, de couponbelasting in te houden. Het raadsbesluit d.d. 28 Juni 1940 inzake aankoop om niet van den benoodigden grond voor verbetering van de Kaaistraat enz. werd ingetrokken. Men besloot dezen grond 1 aan te ltoopen. Aan den heer A. A. Schuit werd per 15 October 1940 eervol ontslag verleend als gemeente-secretaris, zulks onder dankbetui ging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. De VOORZ. dankte de heeren voor de prettige verhouding welke hij als gemeente secretaris steeds heeft ondervonden. De jaarwedden en pensioensgrondslagen van de heeren A. A. Schuit en Th. Wolse, ambtenaren van den burgerlijken stand, hout en ijzer voldoende in Eui'opa beschik- -werden met ingang van 1 Januari 1941 on veranderd vastgesteld. Hierna werden de bedragen over 1939 vastgesteld, bedoeld in art. 55 bis le lid onder a, b en c der Lager-Onderwijswet 1920 voor het O.L. onderwijs en uitgebreid lager onderwijs. De kosten bedragen 13,49 voor het L.O. en 11,39 voor het U.L.O. Begrooting 1941. Hierna werd de gemeente-begrooting over 1941 behandeld. Niemand der heeren wenschte het woord over deze begrooting. Zij werd met algemeene stemmen goedge keurd met voor den gewonen dienst aan ontvangsten en uitgaven 55739,71 en 14.638,90 voor den kapitaaldienst. De haven- en liggelden verlaagd. Er volgde hierna een wijziging der veror dening op de heffing van haven- en liggeld Momenteel betalen de schippers 20 cent per ton havengeld voor de suikerbieten en 15 cent voor pulp. B. en W. stelden voor om voor bieten èn pulp voor 1941 15 cent per ton te laten betalen, hetgeen voor de ge meente plm. 500 minder opbrengst zou be- teekenen. De heer VERSPRILLE gaf in overweging om het havengeld voor pulp niet te be rekenen. Na eenige bespreking besloot de Raad, dat, zoo een schipper b.v. pulp lost, en dan weer suikerbieten laadt, de pulp vrijgesteld wordt van havengeld. Hierna werden de bedragen vastgesteld, bedoeld in art. 55 bis der L.O.-wet 1920 voor het O.L. onderwijs en het U.L.O., zulks voor 1941. Deze bedragen 12,30 voor het L.O. en 18,53 voor het U.L.O. De jaarwedde en pensioensgrondslag van burgemeester Schuit werdeu vastgesteld per 15 Oct. 1940, zulks in verband met zijn benoeming tot burgemeester der gemeenten Kolijnsplaat en Kats. Nieuwe gemeente-secretaris benoemd. Er volgde hierna een benoeming van een gemeente-secretaris. B. en W. hebben de volgende voordracht gemaakt 1. P. Taze laar, Kolijnsplaat en 2. L. D. van Damme, Kortgene. De heer P. Tazelaar werd met algemeene stemmen benoemd tot gemeente-secretaris van Kortgene, zulks met ingang na den dag daarna op tot 300 procentten slotte bleef toch nog een koerswinst van een goede 25-tal punten over. Verscheidene incourante soorten werden veel hooger afgedaan. Op de Tabalcsafdee- ling ging nog al wat om in de Sumatra aandeelen, voornamelijk Deli Batavia's en Deli Mij. Ook deze waren in de gelegenheid een groot voordeelig verschil aan te geven. De Thee-af deeling had een kalm verloop, maar was ook hooger. Vervolgens ging vrij veel om in de scheepvaartpapieren, waarbij vooral Scheepvaart Unies een drukke af faire te zien gaven. De schommelingen wa ren hier minder scherp maar desniettemin konden Scheepvaart Unies zich een kleine tiental punten verbeteren en eveneens was dit het geval met oude booten. H.A.L. en Japanlijr en meerdere outsiders waren "belangrijk beter. Voor industrieelen was de belangstelling niet zoo groot. Aku's gaven, slechts matige omzetten te zien en deelden daarbij niet in de profijten van de willige stemming. Per saldo was dit fonds zoo goed als onveranderd. Unilevers kwamen een zevental punten hooger te liggen terwijl de Philipsaandeelen een koerswinst van een kleine tiental punten binnenhaalden. De handel in de Duitsche fondsen stag neerde ook Vrijdag om de zelfde beweeg redenen, welke Donderdag een hinderpaal voor den handel vormden. In de Young- leening echter werd op bescheiden voet zaken gedaan waarbij de koers wederom iets naar beneden ging. In tegenstelling met de locale aandeelenmarkt en de Ame rikaansche afdeeling hadden de Nederland sche beleggingsfondsen een gedrukt voor komen. De Nederlandsche staatspapieren waren meerendeels iets lager, obligatiën Nederl.-Indië legden onder beurstijd echter een behoorlijk weerstandsvermogen aan den dag. Pandbrieven lagen zwakker in de markt. Ook de gem. en prov. obligatiën waren ongeanimeerd. Prolongatie 2 Amsterdam 1936 3% 85% Bat. Petr. Mij. Obl. 3% 82% A Amsterdamsche Bank 120 A Ned. Gist- en Spiritusf. 427% A K.M. De Schelde Nat. Bez. 59% A Houthandel Alberts 103 C Kans. City South 7% Nederland le big 1940 4 101% Nederland 2e lng 1940 4 94% Ned. met bel. fac. 1940 4 101%. Ned. a 1000 1938 (3%) 3 84%. Indië k 1000 1937 3 A Koloniale Bank A Ned. Ind. Handelsbank C Ned. Handel Mij. A Van Berkels Pat. 49 C Calvé Delft 88% A Lever Bros en Unilever 140% A Philips Gloeil. Gem. Bez. 216% C Am, Car Foundry C Anaconda Copper C Bethlehem Steel C General Motor C Kennec. Copper C North Am. Aviation C Rep. Steel C Un. States Steel C North Am. Cy. A Kon. Petroleum Mij. C Philips Petrol. C Shell Union C Tide Water Ass. Oil A Ned. Scheepvaart Unie A Handelsver. Amsterdam A Ned. Ind. Suiker U. A Deli Batavia Mij. C Deli Mij. a 1000 C Pennsylv. Rr. A South Railway C Amsterdam Rubb. A Deli Batavia Rubb. Mij. 205 A Serbadjadi Sum Rubb. 128% 1S3 139 124% 29 20% 11% 170 475 270 201% 272% 27% 17 273 82% 83 125 425 581% 102 8% 101% 94% 101% 83% 84 194%' 142 134 49%' 90 147% 223 41% 34% 43% 22 30% 330% 39% 14% 13 177 489 290 226 291% van zijn beëediging. De heer Tazelaar, die tot dusverre ambte naar ter gemeente-secretarie alhier is ge weest en tijdens de bespreking in een an dere kamer had vertoefd, werd door den VOORZ. gelukgewenscht. Zijn ijver en nauwgezetheid werden geroemd. De heer Tazelaar sprak zijn dank uit voor deze benoeming en hoopte de voetspo ren te mogen drukken van den vorigen se cretaris. Hierna volgde er een bespreking om een streek-ontvanger te benoemen (Kortgene, Kolijnsplaat en Kats), zulks op aanwijzing van Ged. Staten. B. en W. stelden voor om aan Ged. Staten te schrijven, dat Kortgene een gemeente-ontva,nger bezit, en dat Ko lijnsplaat en Kats de eer genieten om zelf een ontvanger te benoemen. Nieuwe ambtenaar op de secretarie. Hierna volgde een bespreking om een ambtenaar ter secretarie alhier te benoe men. Op de begrooting is hiervoor een post van 800 beschikbaar, doch B. en W. stel len voor oit bedrag op 1200 te brengen. De heer VERSPRILLE vroeg naar de noodzakelijkheid van deze benoeming en of hiermee niet eenigen tijd gewacht kan wor den. Ook de heer VERBURG vond het niet noodig dat deze ambtenaar benoemd wordt. Er zijn nu toch twee volontairs werkzaam, die het U.L.O.-diploma bezitten en waarvan één bovendien een Handelsdiploma heeft. De VOORZ. zegt dat het noodig is dat deze ambtenaar benoemd wordt. Het betreft hier een zeer drukke secretarie met veel geloop van het publiek. Als men op de secretarie niet vakkundig geholpen kan worden, mist men iets. De jongens die thans op het secretarie als volontair werkzaam zijn, missen de routine. Er dient iemand benoemd te worden, die vakkundig is. De heer VERSPRILLE is niet bepaald tegen het voorstel van B. en W., doch had gaax'ne dat men naar een middel zocht om den ambtenaar iüet te benoemen. De heer VERBURG stelde na langdurige bespreking voor den ambtenaar te benoe men k f 1000 salaxis met 2 jaarlijksche ver hoogingen van 100. Dit wordt verworpen. Het voorstel van B. en W. om 'n ambtenaar k 1200 salaris per jaar te benoemen, wordt hierop goedgekeurd. Bij de rondvraag vraagt de lieer VER SPRILLE of het mogelijk was, dat de aan vragers voor aansluiting op het P.Z.E.M. - net, zich eerst met hun verzoek tot de ge meente wenden. Verder verzoekt spr. om de straten, welke bij de aansluiting aan de P.Z.E.M. opengebroken worden, beter in orde te brengen. Over deze aangelegenheden zal met de P.Z.E.M. ovferleg gepleegd worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5