KORTE PREDICATE SCHAKEN VISSCHEN, DIE VERDRINKEN KUNNEN. Zeeuwsche Kroniek nu 21. pa§i clan eenvoudig 22. Tacl Tc2: 23. Tc2: Te8 24. Tc8: Pc8: 25. Dc3 gevolgd door Dc7 en wint. 2 1Df7e8 22. Talcl Deze zet en de volgende zijn niet de meest precie ze; want de winnende formatie Del, Tc2 en Tc3 was te verkrijgen in drie in plaats van in vijf zetten, gelijk in de partij ge schied is: 22. Ta3! gevolgd door Tac3 en Del. 2 2Ta8—b8 23. Dd2e3 Tc8—c7 24. Tc2c3! van nu af wint wit in het korst aantal zetten. 24De8d7 Om den koning ge legenheid te geven den T. op c7 te dekken, een wanhopige idee in een wanhopige stelling. 25. Telc2 Kg8—f8 26. De3—cl Tb8—c8 GOD DE VADER. Den Oud-testamentischen zegen kunt ge vinden in Numeri 6 2227 en ontvangen aan het eind van ment gen eeredienst. De zegen is geen vriendelijke bedemaar een stellige verklaring. Wanneer de dienaar hem oplegt kan hy zeggen de zegen zij met umaar dit „zij" is even stellig als toen de Schepper zei: Daar zij licht", en daar was licht. Gij moet toch vooral in de Kerk komen om dien zegen te ontvangen. Want gij hebt hem zeer noodig en nergens elders kimt ge komen en weggaan dra gende den zegen des Heeren. De zegen uit Numeri spreekt over de drie groote werken van God voor ons, waaruit wij Hem kennen. Gods werken is zoo veelzijdig, dat het schijnen kan als of drie Goden aan het werk waren. Welnu, zegt de Bijbel, zoo mag je het wel denken, als je maar niet vergeet, dat Vader, Zoon en Heilige Geest toch één God zijn.- Voor heden het eerste werk van God dén Vader, den Almachtige, Schepper des hemels en der aarde: „DE HEERE ZEGENE U EN BEHOEDE U". God de Vader zegent en behoedt. Hij laat het ook wel eens na en dan zyn wij geneigd verontwaardigd te wezen en niet meer aan een God te gelooven die zyn plicht niet doet. God is er immers om ons werk en ons leven te zegenen en om ons te behoeden als wij dat zelf niet meer kunnen? Het verbazende is, dat God inderdaad vaak zegent en behoedt. Waarom toch? Toch wel niet, omdat Hij het zoo prettig vindt om ons nog een tijdje te zien voort leven op onze eigengereide manierEr moet een andere reden zijn. k denk wél deze: God wil zoo graag geloovige men- schen zien, niet in een stukje van Zijn werk, maar in Zyn volle werk. Want wie een stukje van God kent (de Voorzienig heid) die kent Hem verkeerd. God de Vader, die zegent cn behoedt, dat is de geduldige God, die Zyn handen houdt om het dwaze kaarsvlammetje Wind des doods, nog niet.' Ik wil hem zoo graag tot het volle geloof brengen in Mij zooals lk ben in al mijn liefde: Vader èn Zoon èn Heilige Geest! Bevelan'se brieven. „De wetten naleven, is het bewijs van beschaving". In 't weegje ze zömae', net as de guus, over 'êel de brèedte van de wegt 'esliengerd noe en dan' stille bluve stae' om te praten. Maer op de grientwegt zei Mientje „Allé, noe zu' me is een bitje ordentelikker löope, 'óor: reks van de wegt en fersoenlik deurstappe". Dae' keke die jongers van op, ze zei-e „buten kun je toch net doen wat je wil?" „Ja, dat ku' je begriepe", zei Mientje, „doch' je dat de auto's voe' joe uut dé wegt gae'?" „Die hoor ik wel aankomen", zei Hans, „en verkeersagenten zijn er niet, dus kans op een bekeuring evenmin". „Pelisie is ter genoegt, 'oor", Mientje teiden op d'r viengers, „rijks en gemeente en onbezoldegd. Mae' ze zouwe je zömaer ineens gin bon geve. Ze bin der nie om de ménsen te négeren. Dan zou 't nog mooier gae worre. Ze bin an-'esteld om de bur gers te beschermen tegen dieven en inbre kers en moordenaers en van dat getuug, die de fersoenlikke ménsen lasteg voalle en benaedêele". „Nou", riepe die jongers ollebei glieke, en toen lachten ze en gïeng Hans allèene deur, „dan mogen wij toch gerust midden op den weg loopen, daar benadeelen we niemand mee". Mientje schodden mee 'd'r öod. Ze zei „wat bè' je toch ok een gröoten dwaszak. Noe rnö' je is góed luustere 'óor, dan zè' ik je is wat lêere de over'-eid, die ei wetten 'esteld, wat a je te dóen en te laeten eit, om ordentelik en fersoenlik te leven, liek a dat 'öort. Ieder wezeluk beschaafd méns is vóór orde en tucht en recht, dus zè.' z'n eigen nae' de wetten voege. Die dat niet doet briengt de boel in wan orde, 't wordt een tuchtelóoze bende en van geliek recht voe ieder kan gin sprake mi' weze. De wetten bin der om de goeie ménsen te beschermen tegen de slechte, de pelisie net percies ëender v^n 't zelfde, dus mot die der op lette en der voe zurge, dat de voorschriften nae-'eleefd worre, deur een ieder". „Punt", zei Hans, „alzoo rechts hoü- den, achter me, Wim". Ze gienge der een lolletje van maeke. Eêst in de pas me- seere, net as soldaten, toen een wisselpas en eindelek stienge ze net 'een en weer te bugen as een wuppelpaerd, bie een schotse pas mee 'n voorsprong op iedere tel. Mientje kust d'r lachen nie 'ouwe, ze die twi piassen dae' bezeg zag. Mae' ze zelft lank genoegt gimnestie 'edae, om te zien, dat die jongers oal d'r ledemaeten daneg góed wiste te gebruken en dat d'r ge- vrichten nie 'esmout 'oefden te worren. „Julder bin nie van de minste bie gim nestie, dat kan 'k wé zie-e", zei ze. Die jongers waere verêerd, dat kust je zie-e, ze blonke van gröozegheid. Ze kwamme op weeskanten van Mientje lóope en gawe ze een erm. En toen beguste ze van schole te vertellen, oalder-'ande grappen, die ze onder mekare zó-a uut-'ehaelen In iedere klasse is een kei en een klunten. Bie gimnestiek was Hans nummer één. „Dat heb ik aan m'n vader te danken", zei ten, „dat is zoo een sportmaniak en lenig net een slangemens. Dan moet je daarbij die boerenknuppels zien, die van de dorpen bij ons op school komen zoo stijf als een hark". „Dae' kun' die jon gers niks an doe-e", schoot Mientje voor, „die nöoit wat an lichaemsoefening 'edae, dan kan d'r lichaem toch nie ge oefend weze ok". „Jawel", zei Hans, „vrjje- en orde oefeningen dat moet op iedere school". „Ier nie', óor", zei Mientje, „daer 'k 'ier bie óns nöoit van 'ehöore en op d' omliggende durpen net zó min". Mae' Hans 'ieuw vol „dat moet. Vader is er zoo dikwijls op uit geweest om ge meenteraden te bewerken en ze over te halen een gymlokaal in te richten, maar in de meeste dorpen hadden ze daar geen REDACTEUR: J. M. MULLIÊ. We bespraken in deze rubriek reeds meermalen de afleveringen van het werk getiteld: „Mijn beste schaakpartijen 1924 1937" door dr. A. A. Aljechin, vertaling mr. G. C. A. Oskam en uitgegeven bij de Uitgeversmaatschappij „De Tijdstroom" te Lochum. Van dit zeer belangrijke schaakwerk zijn thans de afl. 4 en 5 verschenen. Afl. 4 bevat zeven partijen van den wedstrijd te San Remo, waar Aljechin den eersten prijs won met 14 uit 15, der tien gewonnen partijen en twee remises. De partij tegen Nimzowitsch (welke hier onder volgt), is op zeer bescheiden wijze geannoteerd. Het is de partij b\j welke Becker in de Wiener Schachzeitung schreef: „Een grootsche partij. Opmerke lijk is het buitengewone aanpassingsver mogen van de stijl van Aljechin. Hij ver slaat zijn tegenstanders met hun eigen wapens. Tegen Capablanca overwon hij door passieloos positiespel, Bogoljubow werd op het terrein van de taktiek te- neergeslagen, en hier moest Nimzowitsch de verschrikkingen van de „blokkade" aan eigen lichaam ondervinden. Fransche Partij. Wedstrijd te San Remo Januari 1930. Wit: Dr. A. A. ALJECHIN. Zwart: A. NIMZOWITSCH. 1. e2—e4 e7—e6 2. d2—d4 d7—d5 3. Pblc3 LfSb4 4. e4—e5 c7—c5. 5. Leld2 Deze tamelijk tamme voort zetting, en de daarmee verbonden paard- manoeuvre behoeven zwart niet veel moeilijkheden te bezorgen. Meerbelovend, misschien alleen wijl minder onderzocht schijnt 5. Dg4 of zelfs 5. dc5: 5Pg8c7 6. Pc5b5 Lb4xd2f. 7. Ddl X d2 0—0 8. c2—c3 b7—b6 Goed en* voor de hand ligend genoeg was 8?f5 (verhindert Pd6) ge lijk dezelfde Nimzowitsch, en met suc ces speelde tegen dr. Lasker, Zürich 1934. 9. f2f4 Lc8a6 Hij beproeft wit tot a2a4 te dwingen, om later P-c6-a5 enz. te spelen. Maar gelijk zal blijken, het tweede deel van dit plan kan niet tot uitvoering komen. 10. Pgl—f3 ed8d7 11. a2—a4 Pb8—c6. 12. b2b4! Vreemd genoeg, maar deze min of meer conventioneele zet (door welke wit Pa5 verhindert en te vens tot verheldering van de situatie in het centrum dwingt) verwekte in dien tjjd eenige sensatie: wijlen dr. Tarrasch b.v. noemde den zet in zijn commenta ren „hoogelijk oorspronkelijk". Voor mij was niet zoozeer de zet een verrassing, als wel het feit, dat een speler van de klasse van Nimnowitsch, eenmaal het plan dat met 8b6 ingeleid is, opgenomen hebbende, dezen zet niet ern stig in overweging genomen heeft. 12c5Xb4 13. c3Xb4 La6—b7 14. Pb5d6 f7f5 De beslissende stra tegische dwaling in een reeds gecompro mitteerde stelling. Met het oog op het dreigende oprukken van wit's a-pion lag de eenige kans wat meer ruimte te krij gen in 14a5 15. Lb5 (beter dan 15. b5 ?b4) ab4: 16 00 waarna wit's initiatief hij moet toch eenigen tijd besteden om den b-pion te heroveren zich niet zoo snel zou ontwikelen. Toen Nimzowitsch zijn f-pion opspeelde, deed hij dit blijkbaar uit angst voor een aanval op zijn koning en dit eene was het juist, waarover hij in deze partij zich niet bezorgd had te maken! 15. a4a5! vermits 15ba5: 16. b5! gevolgd door 17. Ta5: etc. blijkbaar slechts is voor zwart, verzekert dit op rukken den witten raadsheer het belang rijk veld b5. 15Pe7c8 Het verwijderen van het vreeselijke paard op d6 hetgeen on der andere omstandigheden zou betee- kenen het begin van een volledige bevrij ding brengt in werkelijkheid zwart niet eenige verlichting. 16. Pd6Xb7 Dd7Xb7 17. a5—a6 Db7—f7 Tot zwart's ongeluk gaat 17 De7 niet wegens 'l8. Lb5 Pc4: 19. Tbl etc. 18. Lflb5 Van nu af zal zwart hij mag spelen wat hij wil niet in staat zijn de velden c6 en c7 afdoende te beschermen. De volgende insnoering, die zwart alle hoop ontneemt, is het on vermijdelijke gevolg van dat organische gebrek. 18Pc8e7 19. 0^-0 h7—h6 Of schoon Pg5 nog niet dreigde, het kon gaan dreigen in de naaste toekomst. Bo vendien 19Tc8 zou geen zier in de situatie veranderen: zwart verliest niet door gebrek aan tijd, maar door gebrek aan ruimte. 20. Tfl—cl Tf8—cS 21. Tel—c2 Indien 27. Lb5a4de laatste schakel in den positioneelen aanval, die met 15. a5 be gonnen is. Om het stuk, dat door 28. b5 bedreigd wordt, te redden, moet zwart den b-pion offeren. Daarna kan hij de be langrijke velden met den koning dekken maar hij moet toch opgeven als gevolg van den volledigen dwangpositie. Een leerzaam einde! 27b6b5 28. La4Xb5 Kf8—e8 29. Lb5a4 Ke8—dg 30. h2—h4.' na eenige onverschillige zetten met pionnen zal zwart verplicht zijn De8 te spelen, en dan wint b5 dadelijk. Zwart gaf op. Voor oudere schakers, laten we zeggen uit de school van Tarrasch, werkt een partij van Aljechin als een verfrisschend bad, en de jongere schakers kunnen moei lijk een beter voorbeeld vinden. Labyrinth-visschen die hun zuurstof grootendeels uit de atmosferische lucht halen. Ongelooflijk lijkt het opschnft boven dit artikel, en toch zijn er inderdaad talrijke visschen, die even goed kunnen verdrinken als elk ander landdier, dat per onge luk in het water 'verzeild raakt, en er niet in slaagt er uit te ko men. Men meent wel, dat de visch in het water in zyn element is, en dat zijn deze soort visschen ook wel, maar toch loopen zij dikwijls groote kans van verdrinken. Want, om de prealabele kwestie goed te stellen: wat is in den grond van de zaak verdrinken? Ieder wezen, dat in het water valt, en niet in staat is de noodige zuurstof uit dat water op te ne men, sterft by gebrek aan die zuur stof. En daar alleen de visschen door hun kieuwstelsel in staat zyn om zuurstof uit het water op te nemen, kunnen zij alleen practisoh in water, of liever: voortdurend onder water leven. Want dit laat ste onderscheidt ze juist van de zoogdieren, die ook in, maar niet bij voortduring onder water leven, zooals walvisschen, de zeehonden, zeekoeien en andere water-zoog dieren. Zij toch moeten leven van de zuurstof in de lucht waartoe zij geregeld met de lucht boven het water in aanraking moeten komen, om de noodige zuurstof op te doen. Zeer treffende broedzorg. Maar veel minder bekend is het, dat er ook visschen zijn, die voor hun zuur stofvoorziening eveneens zijn aangewezen op de lucht boven het water, die dus in staat zijn om de zuurstof uit de lucht op te nemen, en minder goed de zuurstof uit het water kunnen halen. Wij bedoelen de zoogenaamde long- of labyrinthvisschen, die aan ieder liefhebber van een tropisch aquarium wel bekend zijn, en er een zeer eigenaardige levenswijze op na houden. De meesten van hen zijn zeer populaire be woners van onze tropische aquaria, in grooten getale hier te lande en in het verdere Europa ingevoerd, en ook betrek kelijk gemakkelijk tot voortplanting te brengen, zoodat er groote aantallen van deze visschen in Europa gekweekt zijn. Niet alleen door hun merkwaardigheid, doch ook door hun doorgaans prachtige kleuren zijn de labyrinthvisschen zeer ge liefd bij onze aquariumhouders, zoodat men er vrijwel in eiken bak wel een of meer aantreft. Het merkwaardige van deze dieren is, dat zij niet, zoöals andere visschen, nor male kieuwen hebben, waarmee de zuur- geld voor over en kregen ze van de Gede puteerden ontheffing. Ik heb vader zoo dikwijls hooren zeggen „gelukkig, dat ze tenminste vrije- en orde-oefeningen moe ten geven dat is toch iets". „Ier nie", zei Mientje, en ze drukten op d'r woorden, „ik zè' toch zelf wè' wete, wat 'k in schole wél en nie 'edaen Hans gaf in eens een Indianeschreeuw. „Zie je wel", riep 'n, „ik heb tóch gelijk buiten kun je net doen en laten wat je wilde overheid komt zelf de wet nie na, dan hoeven wij het ook niet te doen". Ie sprong an de lienkse kant van de wegt, Wim te midden op en zó meseerden ze naer uus. Mientje 'ieuw reks. H. C. H. stof uit het water wordt „ingeademd" en koolzuur wordt „uitgeademd" om het nu maar eens populair uit te druk ken. Zij bezitten daarvoor in de plaats een vrij ingewikkeld labyrinthor- gaan, dat hen in staat stelt niet alleen zuurstof uit het water op te nemen, maar ook uit de lucht'boven de wateroppervlak- Fe?: van de meest bekende labyrinth visschen in onze tropische aquaria: Golise labiosa. (Overgenomen uit „Aquarium" te. Hierdoor zijn zij in staat om het veel langer dan andere visschen in zuurstof- arm water uit te houden, ja, men zegt zelfs, dat zij het nog een heelen tijd buiten het water kunnen uithouden. Maar aan den anderen kant is de at mosferische lucht voor hen een dwingende noodzakelijkheid, waar zij niet buiten kun nen. Onthoudt men dezen visschen dus de gelegenheid om daaraan te geraken, bij- voorbeéld c'.oor het water in het aquarium zoo hoog te laten stjjgen dat de dekruit op de wateroppervlakte ligt, dan zullen zij gebrek aan zuurstof krijgen, en dus verdrinken, in het water, dat toch ook hun element is. Wie longvisschen in, zijn aquarium heeft, zal dan ook zien, dat 'zij geregeld naar de oppervlakte stijgen om lucht te happen, en dan weer naar beneden gaan. Want, en dat is juist het merkwaardige, het zijn heelemaal geen oppervlaktevisschen, zoo als er zoovele zijn die vrijwel nooit op den bodem van den bak komen. Maar juist die omstandigheid, dat lucht „happen" maakt, dat ze erg gevoelig zijn; als er namelijk een groot temperatuurverschil bestaat tus- schen het water en de lucht er boven, loopen de visschen kans om ziek te wor den en spoedig te sterven. En ook bij den kweek van jongbroed van deze vis schen moet men erg opletten, wil men zijn broed niet in enkele dagen zien ster ven. Men doet het beste de jonge vischjes in een bak met betrekkelijk weinig water groot te brengen, daar ze in een diepen bak vast en zeker te gronde gaan, zoo gauw het labyrinthorgaan zich gaat ont wikkelen. Men zegt ook wel, dat de jon gen in hun eerste levensdagen zoo teer zijn, dat zij den druk van een eenigszins hooge waterkolom niet kunnen verdragen. Deze bewering staat echter niet onomstoo- telijk vast. Merkwaardig is van deze visschen ook het feit, dat de meesten er een soort broed zorg op na houden, die ook in een betrek kelijk klein aquarium dikwijls uitstekend tot haar recht komt, ja zelfs in een zoo- genaamden gezelschapsbak, waarin mees tal verschillende soorten visch zijn onder gebracht. Het is het mannetje, "at in eerste in stantie de noodige voorbereidingen gaat treffen voor het scheppen van een na.- geslacht. Hij houdt zich dan, terwijl hij zijn mooiste pakje heeft aangetrokken, en een schitterende kleurenpracht ten toon spreidt, meestal vlak bij de oppervlakte van het water op, en gaat daar schuim- bellen produceeren, honderden en nog eens honderden kleine belletjes, die menigmaal een heel eind boven het water uitsteken, en vr(j taai van substantie zyn, zoodat deze schuimberg dagen lang goed blijft. Dikwijls ook bouwt de man eerst een paar schijnncsten, die weer verdwijnen, maar eindelijk heeft hij ,dan zijn goede plek gevonden, mee? tal tusschen een paar drijvende bladeren, en daar komt dan het definitieve schuimnest tot stand. Is het eenmaal gereed, dan moet het wijfje overgehaald worden, zich naar het nest te begeven, waarin zij, na een aantal strijkages, natuurlijk toestemt. En dan voltrekt zich een van de meest typische dingen, die men in het tropische aquarium kan bestudeeren: het vrouwtje keert zich geheel om, en gaat op den rug zwemmen, en het mannetje kromt zich in U-vorm om zijn eega heen. De eieren die uit het moederlichaam komen, stijgen naar boven, naar de oppervlakte, en komen zoodoend 3 in het schuimnest terecht, terwijl zij onder weg het homvocht van den man ontmoe ten, waardoor de bevruchting van de eieren tot stand komt. Zoodra het wijfje de eieren kwijt is, be moeit ze zich niet meer met het geheele geval, ze zwemt rustig weg, ja wordt in sommige gevallen zelfs niet m:er door den man in de omgeving geduld. Hy, en hij De zwartvlek klimbaars (Chenopoma Kingsleyae) een labgrinthvisch uit Senegambie en Congo die pas sinds 1933 hier te lande is ingevoerd, en dus een van de jongste aanwinsten dezer merkwaardige visscliensoort is. Deze baars is dan ook nog vrij zeldzaam. (Overgenomen uit „Aquarium".) alleen, neemt de zorg voor het komende nageslacht op zich. Hy fabriceert nog wat schuimbellen, fat soeneert het „nest" hier en daar nog wat, en betrekt dan de wacht. Niets of niemand wordt in de nabijheid geduld. Komt een van de andere leden van het gezelschap eens nieuwsgierig in de buurt, dan schiet de man als een blinkende pijl in al zyn kleurenpracht op den indringer af en ver jaagt hem. Ja, het is meermalen voorge komen, dat alle bewoners van een gezel schapsbak op een hoopje by elkaar in een v?n de meest verwijderde hoeken van den bak bijeen hokten, omdat een mannelijke paradijsvisch (Macropodus) zijn nest be waakte, en ze vrijwel geen beweging toe stond. Komen de eieren uit, wat al heel spoe dig geschiedt, dan blijft de vader ze nog bewaken. Waagt het grut zich soms wat te ver weg, dan neemt hy ze in den bek, en spuwt ze weer. in het schuimnest te rug. Echter, na een paar dagen verflauwt dc bewakingsdrift van den man, en dan is het interssante schouwspel ten einde. Maar dan komt voor den liefhebber, de moe-.ykste periode: het groot brengen van hèt broed! AQUARIUS.. HET BIJGELOOF IN VROEGERE DAGEN. IV. (Slot.) In de laatste helft der vorige eeuw ston den in Zeeland sommige paardemeesters in een reuk van toovery. Ofschoon zy geen officieel examen afgelegd hadden, was hun van overheidswege toegestaan ziek vee te behandelen, daar zy door hun langdurige praktijk getoond hadden hiervan eenige kennis te hebben. Zij konden echter nog meer. Wisten zij, dat iemand 's avonds onderweg was, dan lieten zij hem loopen, tot het dag werd. Ook tot het tegendeel waren zij in staat. Zij hadden een streep op den weg getrokken en met geen mo gelijkheid kon de gedupeerde er over heen stappen. Als zij met ziek vee geen raad wisten, maakten zij van hun geheimzinnige krach ten gebruik. Op Zuid-Beveland was als zoodanig be kend een zekere Bosdijk te s' Heer Abts- kerke. Als zijn hulp ingeroepen werd voor een paard of een koe, bezwoer hy het zieke dier eerst met enkele formules en diende het een drank toe, welke waarschijnlijk vry onschuldig is geweest. Tydens de uitoefening van zyn veeartse- nijkundige hulp moest niemand er bij te genwoordig zijn. Was hy klaar, dan riep hij den boer en voorspelde meestal een spoe dige beterschap van het zieke dier, 't geen een enkele maal inderdaad uitkwam. Aan de goed- of bijgeloovigheid der land bouwers moet hij vrij goed verdiend heb ben. Toen de dierenwonderdokter op ver gevorderden leeftijd was gekomen, liet hy zich op de duo van een motorrijwiel naar zijn klanten brengen. Toen later overal werkelijke, dus ge- examineerde, veeartsen te raadplegen wa ren en de landbouwers door hun meerdere ontwikkeling aan de praktijken der oude paardemeesters niet zooveel geloof, of be ter gezegd, bijgeloof, schonken, werd de oude Bosdijk niet zoo dikwijls meer geraad pleegd, al heeft hij eigenlijk tot zijn dood toe clientèle gehad. Hij overleed in 1927 op 89-jarigen leeftijd. Ook Walcherer heeft in de laatste helft der vorige eeuw een paardemeester gehad, die de zwarte kunst verstond. Het was een zekere De Plaa, eerst te Souburg woon achtig, later te Biggekcrke. De verhalen, die oude Walchenaars van zyn tooveryen vertellen, grenzen aan het ongelooflijke. Wij zullen hierover maar niet verder uit weiden. In 1890, dus juist een halve eeuw gele den, was er in Yerseke een groote beroe ring. Het heette, dat de gezusters Sandee behekst waren. De jongste zou het te pak ken gekregen hebben van een man uit wraak wegens teleurgestelde liefde. Geluk kig was zij er spoedig van verlost. De oudste was er erger aan toe. Zy zou het slachtoffer geweest zyn van een buur vrouw, Jewantje van der Kuil, bij wie zij een kopje koffie had gedronken. Bjjna drie jaar waren bij haar de verstandelijke ver mogens van streek. De geraadpleegde ge- neesheeren konden geen beterschap bren gen. Een te Rotterdam woonachtig per soon, die als heksenbanner bekend stond, vermocht ook niet veel. Na allerlei middelen geprobeerd te heb ben, was het een paardemeester, een ze kere Geelhoed, uit de buurt van Rotterdam, die verlossing bracht. Nadat de patiënte ernstig door hem on derzocht was, moest zij een door hem be reide drank innemen, over het geheele li chaam geregeld worden gestreken en ver der rust nemen. Er kwam werkelijk beter schap, welke geheel volkomen was, toen Jewantje eenige dagen daarna overleed. Later moet het te Axel langen tijd ge spookt -hebben. Wij zullen ons onthouden hierover in nadere bijzonderheden te tre den. Het zijn al te maal bewijzen, dat het bijgeloof een zeer taai leven heeft, ja, zelfs de wereld nog niet uit is. De bekende Lindberg was de eerste, die in 1927 over den Atlantischen Oceaan van Amerika naar Europa vloog. Hij had als mascotte een zwart poesje meegenomen. Aljechin, de wereldschaakkampioen, schrijft zijn succes toe aan zijn mascotte, ook een kat. Er zijn menschen geweest, die in het Noorderlicht, dat in ons land op 17 Juni 1938 zichtbaar was, een teeken hebben ge zien ten opzichte van de geboorte van prin ses Beatrix op 31 Januari d.a.v. Nog een voorbeeld van recenten datum. Op 17 Juni 1939 had een der examinandi van de Zeevaartschool te Vlissingen op zijn werktafel een mascotte, een negerpopje, geplaatst. Toen hij zijn schriftelijke opga ven tot eigen voldoening had uitgewerkt, nam hij zyn mascotte en begon het har- telijk te kussen uit pure dankbaarheid voor het verkregen succes, dat hy alleen aan het negerpopje had te danken. Dat er in de volksgeneeskunde veel bij geloof schuilt, zou met verschillende voor beelden kunnen worden aangetoond. Toch willen wij er een noemen. Zoo moet Maartsch sneeuwwater geneeskundige kracht hebben, in t' bijzonder voor de oogen. Zoo zijn wij van het bijgeloof in vroegere dagen gekomen tot het hedendaagsche bij geloof. Heksen, spoken, zwarte kunst enz., schynen tot het verleden te behooren, maar nog is er bijgeloof in velerlei vorm. •Ëèn hoefijzer moet geluk aanbrengen, als men het vindt met de open zijde naar zich toe. In een winkel in de Lange Delft te Middelburg hing vóór den oorlog een hoefijzer. Helaas is het huis geheel ver nield. Aan den Nieuwen Vlissingschen weg hing voor korten tijd, mogelijk hangt het er nog, aan een poortje een blank ge schuurd hoefijzer. Zou dit in staat zyn de omgeving te vrijwaren tegen bommen? Hoeveel personen, vooral van 't vrouwe lijk geslacht, zyn er niet, die waarzegsters of zgn. helderzienden raadplegen! Ook trekken zij een horoscoop om uit de pla neten haar toekomstig lot te weten. Bovenstaande voorbeelden van bijgeloof zouden met tal van andere vermeerderd kunnen worden, doch als wij die alle gingen opsommen, zou ons schrijven geen kroniek meer zyn, F B. J. d. M.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 12