Het toekomstige Modebeeld KNIPPATRONEN DE MODERNE GEDEKTE TAFEL De wil van het kind Aarden kruiken en Porceleingerei het normale leven zooveel mogelijk voort gang moet vinden, zullen zich in den a.s. winter ongetwijfeld weer gelegenheden voordoen, waarbij het dragen van geklee- de japonnen gewenscht is. Vele vrouwen, die niet veel uitgaan, zullen evenwel geen gala-costume aanschaffen, doch zeer be grijpelijk op minder pretentieuse modellen haar keus vestigen. Een uitstekende oplos sing lijkt ons bijgaande japon, die een combinatie te zien geeft van velours-chif- fon en tafzijde, welke ook door andere zij de vervangen kan worden. Het geheel is niet minder geslaagd, indien men de rok ter besparing van stofpunten èn geld op de normale roklengte neemt, terwijl ver schillende combinaties mogelijk zijn, die een punten vrije japon weten samen te stel len. (Nadruk verboden). (G. C. M.S.) VAN UITSTEL KOMT AFSTEL Verwaarloosde plichten groeien aan tot lawines. De moderne beschaving is in tegen stelling met de cultuur een raderwerk, dat nauwgezetheid vereischt. De mensch, die door den stroom van het alledaagsche leven wordt medegevoerd, is aan bepaalde zij het ongeschreven wetten gebon den, kan zyn dag niet indeelen zooals hy dit wenscht, want dan zou het mechanisme niet nauwkeurig meer functioneeren. Al naar gelang van zijn stemming zal hij zich tegen den dagelijkschen terugkeer van al le dingen verzetten of dezen met opgewekt heid begroeten. Schijnbaar eenvoudige waarheden, die evenwel vele problemen bevatten; want de mensch, die het groote raderwerk van de beschaving bedient, is zelf geen machine, maar een denkend wezen, met een eigen gevoelsleven. Bij de plichten, die het be roep oplegt, komen die, welke ook het ge zin opeischt, onverschillig of men zijn werk binnens- of buitenshuis verricht, of men huisvrouw is of een beroep uitoefent. Een dag heeft nu eenmaal slechts 24 uren en deze laten zich indeelen, doch niet verlen gen en daarom is iedere dag niet slechts een gebeurtenis, doch hy stelt tevens den eisch om de plichten, die ons opgelegd worden, zoo goed mogelijk uit te voeren. Inderdaad geven wij gaarne toe, dat dit gemakkeliiker gezegd dan gedaan is. De beheersehing van het alledaagsche is een kunst, die naast een! zekere begaafdheid ook oefening en ervaring vereischt. Ook de wil is geen kracht op zichzelf, maar heeft een motor noodig, die hem steeds weer aanzet tot daden. Op den duur kan slechts de vreugde voor den arbeid en de liefde voor den plicht het mogelijk maken, dat men den druk der steeds terugkeerende dagelijksche dingen niet als een last voelt. Verspil TJw krachten niet noode- loos. Iedere macht en zeer zeker de men- schelijke is evenwel begrensd en aan tijd gebonden; daarom is een goede dagin- deeling noodzakelijk, om het werk zooda nig te verrichten, dat men geen onnoodige krachten verspilt. Daarom moet gestreefd worden naar ver deeling van kracht en tijd; en wie deze kunst niet verstaat, gaat snel bergafwaarts om ten slotte in den afgrond te storten. De dingen, die niet afgedaan kunnen worden, stapelen zich meer en meer op en 2e worden als demonen, die den mensch neerdrukken, het geestelijk evenwicht wordt verstoord en men voelt zich niet meer in staat tegen het leven op te tornen. Overspannen zenuwen, slapelooze nachten en angstige droomen brengen den mensch tot vertwijfeling en doen hem alle levens vreugde verliezen. Men is niet meer in staat zijn zaken te ordenen en zijn plichten te vervullen, een donkere cirkel trekt zich om de betrokke nen heen en hij ziet geen uitweg meer. Wie de werking van een dergelijke „le- letje eiken dag herhalen; geeft men ech ter niet toe en laat men hem een paar keer uithuilen, dan ziet hij, zoo klein als hy is, al heel gauw in, dat het hem niet helpt. Is het kind ouder en tracht hij dan ook nog steeds zyn wil door te zetten, dan doet men het beste hem af te leiden en hierdoor op andere gedachten te brengen. Het verbieden moet niet tot een tweede gewoonte worden bij de ouders en moet zich alleen beperken tot die gevallen, waar het gaat om een onverstand igeh wil tegen te gaan en niet om de zelfstandigheid van het kind aan banden te leggen. Eigenwijsheid moet al vroeg den kop worden ingedrukt, wat niet wil zeggen dat wij kinderen, die weten wat zij willen deze karaktereigenschap willen ontnemen, zoo lang het de perken niet te buiten gaat. Zeker is het, dat het aankweeken van een, vasten wil, mits in goede banen geleid, slechts mede kan werken, tot het vormen van flinke menschen en die hebben wij, ook in de toekomst, maar al te zeer noodig. Menschen, die weten wat zij willen. Van oud tot nieuw Een aardige slipover nit een ouden jumper. Onze afbeelding geeft te zien hoe uit een oude, handgebreide jumper een alleraardig ste slipover gemaakt kan worden, die op koude herfst- en winterdagen goede diens ten zal bewijzen. Men begint met het knip patroon te teelcenen op papier, daarna ^u^cespatroon Prys 25 cent. Speelpakjes worden zoowel door kleine jongens als meisjes gedragen, alleen het materiaal zal zich eenigszins wijzigen. Voor een meisje zijn er allerlei met bloemenmo- tieven bedrukte katoentjes, _terwijl ook moesjes altijd weer aardig zijn. Voor jon gens kiest men effen of geruit katoen, b.v. met als halsafwerking een kraagje, terwijl voor het meisje een opgestikt pasje weer flatteuser is. venslawine" niet zelf ervaren heeft, zal ze .ongetwijfeld in zijn omgeving hebben me degemaakt en begrijpen, welke oorzaak hieraan ten grondslag ligt. Veel eigen schuld, die klein begonnen is met een ze kere geringschatting van de kleine, doch zeker niet onbelangrijke dingen des levens, doch die tenslotte uitgroeien tot een lawine, welke niet meer te stuiten is in haar vaart. Slechts één middel is er, dat al deze moeilijkheden kan voorkomen, één princi pe, één gebod, dat ongetwijfeld zelfdisci pline vereischt en dat is: Doe het nu! Stel niet uit tot morgen, wat gij heden nog kunt doen! Geen uitvluchten, die men maar al te gemakkelijk kan vinden, kun nen als motief gelden; doch ook nimmer moet men zich iets voornemen, waarvan men vooruit weet, dat het boven de krach ten gaat. Geen mensch kan tooveren! Volwassen menschen moeten over zoo veel zelfkennis beschikken, dat zij weten hoever hun krachten reiken en eventueel de menschen in hun naaste omgeving we ten te remmen, indien de kans op overwer ken bestaat. Een mensch kan nu eenmaal niet tooveren en van één dag twee dagen maken. Een groote fout is, dat velen zich vaak van hun eigenlijke taak laten aflei den door allerlei dingen te doen, die niet strikt noodig zijn en zoodoende tijd verlie zen, die later weer ingehaald moet wor den en tevens noodeloos krachten verspil len. Wie 's avonds te laat naar bed gaat, is den volgendën morgen niet uitgerust oorzaak en gevolg. Wanneer men vrij is in de uitvoering van werkzaamheden, moet men eerst beginnen met de moeilijke en minder aangename plichten;'de rest gaat dan bergafwaarts en niet bergopwaarts en ondanks toenemende vermoeidheid vlot alles beter. Het werk, dat onafgedaan moet blyven liggen, drukt als een zware last, terwijl hetgeen vol bracht is, een gevoel van rust geeft. Wie tot stelregel heeft genomen om de noodzakelijke dingen met opgewektheid uit te voeren, zal dit zonder morren doen en de toekomst zal leeren, dat verschillende plichten veel minder moeilijk uitvoerbaar zijn, dan men oorspronkelijk dacht. Moedig op de bres staan om datgene te doen, wat het leven van ons eischt, zal voorkomen, dat kleine verzuimen uit groeien tot tragedie's en dat ons eenmaal het harde ,te laat" als een aanklacht in de ooren zal klinken Doe het nu! Begin vandaag en niet eerst morgen, want niets geeft meer rust, dan het gevoel, dat men zijn taak volkomen en naar behooren heeft uitgevoerd. De daagsche japon draagt een sportief karakter, doch de mode stelt hooge eischen aan de coupe, die onberispelijk moet zijn. Om punten te sparen zal men de kleinst mogelyke lengtemaat moeten koopen en deze aanvullen met coupons, die tot hoog stens 90 cm. vrij zijn. Contrasteerende weef sels en kleuren zullen een nieuw aspect aan het modebeeld verleenen in de toe komst, waarbij als eisch gesteld dient te worden, dat een harmonisch geheel ge- vormd_ wordt. Knoopen, zakken, stiksels, ritssluitingen, kleurige garnituren en cein tuurs, passementerie en smalle bontreepjes zullen evenals geplisseerde en klokkende volans toepassing vinden. Zwart speelt weer een hoofdrol voor de komende maanden, doch ook aan groen, rood en bruin alsmede roodachtig blauw wordt een groote plaats ingeruimd. Mooie warme herfsttinten vervangen de felle kleuren, die 's zomers het stadsbeeld in zoo hooge mate weten te verlevendigen. Roest- hazelnoot zijn eveneens nieuwe tinten, ter wijl blauw nimmer van het kleurenschema afgevoerd wordt. De namiddagjaponnen, en die welke be doeld zijn voor schouwburgbezoek, concer ten en intieme avondjes stellen weer hoo- gere eischen aan coupe en garneering, al hoewel de grondvorm uiterst eenvoudig is gehouden. Velours chiffon is in den vrijen handel evenals crêpe georgette, crêpe mou- seline, zuivere zijde, brocaat en lamie, e.a. zoodat men zich een punten vrije japon kan aanschaffen voor meer gekleede doelein den. Als garneering past men metaalorna menten toe, strass, gitten en galon, terwijl ook de punten vrije kant een uitkomst is voor het maken van gekleede japonnen, alsmede voor het moderniseeren van be staande modellen. De „Mieder"-vorm of wel de gladde tuschenstukken handhaven zich, terwijl voor slanke figuren iets over- blousende bovendeelen geschikt zijn. Meer- baansrokken, eventueel met een ruime tusschenbaan aan de rugzijde, blijven nog steeds bevoorrechte modellen.. Aangezien Het patroon wordt geleverd met ueide halsafwerkingen voor kinderen van 24 jaar. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrijgbaar tegen den aangegeven prijs bij „Het Practisch Modeblad" Post bus 36. Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro (post rekening 203203) per postwissel of in post zegels. mits deze een waarde hebben van IVo. 3 of 7V, ct. Zeildoek of kleine kleedjes? We moeten zuinig zijn met onze huishoudwasch, niet alleen omdat de nieuwaanschaffing ons punten kost, doch tevens omdat we zeep moeten sparen. Vele huisvrouwen hebben een tafelzeil gekocht, dat in zeer beschaafde uitvoeringen verkrijgbaar is, in wit zoowel als in zachte kleuren. Maar ook een andere wijze van tafeldekken treedt meer en meer op den voor grond, n.l. het gebruik van kleine kleedjes in vierkanten en lang- werpigen vorm. Als eisch dient dan evenwel gesteld te worden, dat het bovenblad van den tafel inderdaad mooi is. Moch dit niet het geval zijn, dan kan men zoo'n blad door den meubelmaker in orde laten maken. Gaarne erkennen wy, dat een damasten tafellaken altijd „feestelijker" aandoet, doch als hulpmiddel om ons door de nood zakelijke bezuiniging heen te slaan, bewy- zen deze kleedjes practische diensten. Even tueel kan men de niet versleten gedeelten van oud tafelgoed voor deze kleedjes ge bruiken, tenzij men nog resten linnen heeft, die men kan bewerken op de wijze als onze schets aangeeft. De kleedjes onder de borden zijn 25 a 30 cM. in het kwadraat wanneer zij klaar zijn, zoomen worden extra aangeknipt en met een open rand van 3 mM. breedte afge- Indien kinderen weten, dat vader of moe der het zoo en niet anders willen, zullen zij zich naar hen schikken. Van groot be lang is echter, dat de ouders het beiden willen en niet een der partijen oogluikend toelaat, wat de ander verbiedt. Het kind moet wennen aan gehoorzaam heid, aan het zich schikken naar den wil van degenen die boven hem staan, in huis zoowel als op school. Geeft men eigenzin nige kinderen steeds gelijk, dan zullen zij zich later ontwikkelen tot menschen, die onmogelijk zijn voor hun omgeving en die zichzelve altijd achteruitgesteld voelen, in een woord, tot menschen, die men liefst zooveel mogelyk mijdt. Het is zeer moeilijk om kinderen, die een eigen willetje toonen, in goede banen te leiden, temeer, daar eigenwijsheid of hoe men het noemen wil in den regel een ge volg is van een verkeerde opvoedingsme thode, waarbij men het kind teveel zijn eigen zin laat volgen. Alleen met veel tact en geduld, maar tevens met onverbiddelij ke consequentie van de zijde der opvoeders kan men trachten den wil deze kinderen in goede banen te leiden. Waar de wil van het eigenzinnige kind tegen die van de ouders of opvoeders ingaat, moet hij weten, dat hij tegenover een „neen" staat, waaraan niets valt te veranderen. Met rustige zekerheid moeten onbillijke eischen worden afgewezen. Twistgesprek ken tusschen ouders en kinderen zijn ab soluut te veroordeelen; verbiedt men het kind iets, of geeft men geen toestemming voor het een of ander en is dit verbod vol komen gerechtvaardigd, dan beeft het kind te gehoorzamen. Het is beter om kwaad te voorkomen dan te genezen; daarom kun nen wij vooral jonge ouders niet genoeg aanraden om reeds van het begin af met de opvoeding der zuigelingen te beginnen. Wij weten wel, dat dit niet gemakkelijk is, maar welke taak wordt ons in dit leven opge legd, die moeilijker is dan het opvoeden onzer kinderen? Het eischt den geheelen mensch en stelt ons verantwoordelijk voor het welzijn van den wordenden mensch. Hoe gaarne wij het gevoel vóór het ver stand zouden laten spreken, dat is veelal niet mogelijk in het belang van het kind. Indien de zuigeling uren achtereen schreit hoewel hem niets deert, en hij wordt dan uit de wieg genomen, dan zal zich dit spel- knipt men het uit en legt het op de jum per, die eerst uit elkander getornd is. Men legt de voor- en rugzijde (fig. 1 en fig. 2) op de beide deelen uit. Mogelijk komt het rugpand met het bestaande overeen, in dit geval zal men dan alleen het voorpand dieper uit te knippen hebben. Rug- en schouderdeelen worden verbon den, de halsuitsnijding wordt op pl.m. cM. naar binnen omgeslagen en met fla nelsteekjes op het breiwerk gehecht. Van wolresten haakt men drie lange einden, waarvoor men zes steken opzet; deze lengten worden gevlochten en met onzicht bare steekjes langs hals en armsgaten ge naaid en wel zóó, dat zij voor de helft oversteken. Reeds van de prilste jeugd van het kind af, moeten de ouders aan de vorming der zich ontwikkelende eigenschappen hun volle aandacht schenken. Zeer vele kinderen toch trachten hun eigen willetje door te drijven en hoewel een vaste wil op later en leeftijd een bui tengewoon goede eigenschap kan zijn, mag deze bij kinderen toch niet te zeer domi- neeren, daar het dan in eigenwijsheid of eigenzinnigheid overgaat,, Het is een zeer verkeerd begrip van ouders, indien zij meenen, dat hun kind, dat alles doordrijft wat hij wil, blijk geeft van een vasten wil. Bij den zuigeling is het reeds te bemer ken, dat hij probeert hoe ver hij kan gaan en daarom niet ophoudt met schreien, tot dat de medelijdende moeder hem uit de wieg neemt. Vooral bij eerste kinderen wordt heel gauw toegegeven, wat natuur lijk wel verklaarbaar is, doch niet verstan dig en zeer zeker niet in het belang der kinderen. Reeds in de jeugdjaren kan men de kin deren herkennen, die gewend zijn hun wil door te drijven; wat zij wenschen moet ge schieden en het speelgoed, dat zij zich kie zen, mag geen ander hebben. Zijn zy op school, dan doen zich met het maken van het huiswerk ook vaak moei lijkheden voor. Hoewel de ouders_ er voort durend op wijzen, dat het tijd is om het huiswerk te maken, wordt het in den regel uitgesteld tot het laatste oogenblik. Het werk wordt dan vaak vluchtig en slechts half gedaan en de resultaten zijn, dat het kind op school veel minder vorderingen maakt dan in verband met zijn aanleg ver wacht mag worden. De ouders moeten ook hier hun wil bo ven dien van een kind stellen en het kmd leeren, dat het zich naar hen te schikken hoeft. Het eet- en drinkgerei heeft in de loop der jaren groote veranderingen ondergaan, ofschoon men voor eeuwen reeds aarden kannen en schotels in de huishouding ten tyde der oude Germanen gebruikte. Zulks heeft men kunnen vaststellen bij de ver schillende opgravingen en in de musea kan men nog menig stuk vinden, dateerende uit den Germaanschen tijd. Aarden pannen worden ook thans wel eens een enkele maal gebruikt bij het koken van bepaalde spijzen, terwijl men ook nog wel melkkan nen hiervan vindt. Fayence bestaat uit een inwendig on doorzichtige soort klei, doch heeft aan den buitenkant een dikken laag glazuur van tinoxyde. De witte kleur wordt door het glazuur aan de fayence gegeven, aangezien het ma teriaal donkerder is, hetgeen men kan zien op plaatsen waar zich barsten bevinden. Het verschil tusschen porselein en fayence bestaat hierin, dat men het eerste van wit te of zéér lichte klei vervaardigt, zoodi.t de kleur niet door het glazuur wordt opge legd. Het bekende Engelsche aardewerk, Wed- gewood, genaamd naar den uitvindér, is een mengsel van gips vloeispaat, quartz en andere grondstoffen, die bij het bakken verglazen. Echt porselein, dat veel sterker in het gebruik is dan goedkoopere soorten, doch natuurlijk ook duurder in aanschaffing is, bevat o.a. ijzervrije klei of leemaarde en veldspaat. Kenmerken zijn de mooie witte kleur, de hardheid en heldere klank bij het tikken. Buitengewoon mooi van uitvoering is de Bunzlauer ceramiek, waarvan nevengaan- de schets enkele kannen, bekers en borden te zien geeft. De kleur is warm bruin, ter wijl de decors in crème zijn uitgevoerd. werkt. Ook de overige open randjes, die in de hoeken gewerkt wörden, hebben deze breedte. De hoeken en uiteinden worden versterkt met festonsteekjes, terwijl het schetsje rechts in de vierkantjes kleine ge borduurde rondjes aangeeft. Eventueel kan men ook een monogram in een der hoeken borduren, het geen steeds een persoonlijke noot geeft. Voor kinderen zijn kleedjes van zeildoek het meest practisch en deze kan men b.v. afwerken met zigzag-band, hetgeen een aardig effect geeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 10