Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsehe, Goesche en Breskensche Courant NA DË HERKIEZING VAN ROOSEVELT. waarin opgenomen de 183ste JAARGANG NUMMER 260 V R IJ D A G 8 NOVEMBER 1940 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 18 cent per *eek of f2.30 per kwartaal. Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. e ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 -5 regels f 1.50, Iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f0.50. Iedere regel meer 10 et. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen A A N G E S LOTEN BIJ HET B BEAU V O OH PUBLICITEIT SW .AAR DE.IN GESTELD D O O R D V E R E E NI G1N G „D E NEDERLANDS C HE DAGBLADPIR Nieuwe taken voor den president. De laatste verkiezingsuitslagen zijn In 119.174 van de 127.245 districten heeft Roosevelt 25.957.977 stemmen verworven, Willkie 21.592.173. Roosevelt beschikt over 468 kiesmannen, Willkie over 63. Leidende New Yorksche ochtendbladen bespreken in hun hoofdartikelen de kwestie der nieuwe taken van Roosevelt. De „New York Times" zegt o.m. „dat men de ver kiezingen kan beschouwen als een goedkeu ring van de Buitenlandsche politiek der regeering van Roosevelt. Door den moed en de voorzichtigheid van Willkie is de kwestie van een verdere hulp voor Enge land buiten den verkiezingsstrijd gehou den. Roosevelt heeft een duidelijk votum van vertrouwen voor de voornaamste pun ten van zijn buitenlandsche politiek ge kregen. De New York Herald Tribune" schrijft o.m., dat Roosevelt over voldoende macht beschikt om of wel de centraliseering en concentratie der regeeringsmacht, de so cialiseering der industrie en controle op den arbeid vast te leggen, dan wel zijn persoonlijke eerzucht af te zweren en te trachten van Amerika weer een werkelijke democratie te maken. VERSTERKING VAN HULP AAN ENGELAND EN CHINA? De correspondenten van de „New York Herald Tribune" te Washington schrijft, dat gezien het feit, dat Roosevelts buiten landsche politiek bij de verkiezingen den algemeenen steun heeft gevonden, de hulp voor Engeland en China wel spoedig ver sterkt zal worden. Aangenomen mag wor den, dat Amerika jegens Japan een krach tiger politiek zal voeren en dat het land zich zal concentreeren op de bewapening. AMERIKAAN SCHE MILITAIRE MISSIE OP WEG NAAR LONDEN. Met het Clipper vliegtuig zijn uit New York te Lissabon de leden van een nieuwe Amerikaansche militaire missie aangeko men, die te Londen de uitwerking van de Duitsche bombardementen en den toestand van de Britsche bevolking zal bestudeeren en daarover rapport uitbrengen aan de Amerikaansche regeering. DE FINANCIERING VAN HET AMERIKAANSCHE WAPE NINGSPROGRAMMA. De Amerika'ansche minister van finan ciën, Morgenthau, heeft op een perscon ferentie verklaard, dat hij het Congres zal vragen, de limiet voor de nationale schuld te verhoogen van 49 milliard tot 60 of 65 milliard dollar, om het wapeningsprogram- ma te kunnen bekostigen. Hij zal het Con gres eerst 4 milliard vragen voor den aan koop van speciaal wapenmateriaal. Dit be drag zal deel uitmaken van de 15 tot 20 milliard, die op de volgende begrooting zullen verschijnen. De oude leeningsgrens van 45 milliard is reeds vrijwel bereikt. WILLKIE IN HET AMERI KAANSCHE KABINET? De correspondent te Washington van de' „New York Herald Tribune" meent, dat de verkiezingen waarschijnlijk ook tot het op nemen van verscheidene republikeinen in het kabinet en de overheidslichamen zullen leiden. Ook de naam van Willkie wordt ge noemd. Volgens de geruchten zou Ickes de minister van binnenlandsche zaken, teza men met eenige anderen aftreden, en daar mede president Roosevelt den weg vrij maken voor een reorganisatie van de re geering. Ickes is inmiddels afgetreden. Het gebruik van militaire steunpunten door V. S. De „New York Times" meldt uit Washing ton, dat spoedig de totstandkoming te ver wachten is van een accoord tusschen de Ver. Staten en de Spaansch-Amerikaansche landen, waarbij den V.S. wordt toegestaan, lucht- en vlootbases dezer landen te ge bruiken, ingeval dit in het belang der ver dediging van het Westelijk halfrond noo- dig geacht wordt. De vliegvelden en mari nebases zouden door de naties, waaraan zij toebèhooren, zelf bestuurd worden. De V. S. zouden technische adviseurs ter be schikking stellen, zoodra zjj verlangd zou den worden. Eveneens luchtafweergeschut •en ander verdedigingsmateriaal, zoodra de wapenproductie van Amerika dit mogelijk maakt. De „New York Times" meldt voorts dat de V. S. aan de overige Amerikaansche staten beloofd hebben, dat ook deze ge bruik mogen maken van de onlangs door Engeland verpachte militame bases op het Westelijk halfrond. De gevoerde onder handelingen betreffende het bedoelde ac coord met de verschillende Amerikaansche staten maken goede vorderingen. De on derhandelingen met de Dominicaansche republiek zijn op het punt te worden afge sloten. Ex-koning Carol verklaart gehuwd te zijn met mad. Lupescu. De „Daily Mail" verneemt van haar cor respondent te Lissabon dat ex-koning Carol van Roemenië Dinsdag te Madrid bekend heeft gemaakt, dat hij reeds eenige jaren geleden madame Lupescu te Londen heeft gehuwd. Madame Lupescu heeft Dinsdag haar kamers in het hotel niet verlaten en geweigerd voedsel tot zich te nemen. Koning Carol, die door twee secretarissen begeleid werd, trachtte vergeefs een onder houd met den minister van buitenlandschen zaken, Suner, te verkrijgen, teneinde te pro testeeren tegen het uit'Roemenië binnenge komen verzoek om uitlevering van madame Lupescu. Program der Volkspartij in Zuid-Afrika. REPUBLIEK, LOS VAN DE BRITSCHE KROON. Naar uit Pretoria aan het D.N.B. ge meld wordt hebben de aldaar bijeengeko men vertegenwoordigers van de „Heree- nigde nationale of Volkspartij" het party en actieprogram uitgegeven, dat onlangs aan het Congres voorgelegd en met alge- meene stemmen goedgekeurd is. In het partijprogram wordt o.m. ver klaard, dat Zuid Afrika een souvereine, onafhankelijke staat is en dat de partij er van overtuigd is, dat de republiek, losge maakt van de Eritsche kroon, de beste staatsvorm is en de eenige waarborg, dat Zuid Afrika niet weer meegesleept wordt in de oorlogen van Groot Brittannië. De partij zal er naar streven dit doel te be reiken. De republiek kan evenwel slechts op den breeden grondslag van den volkswil en met inachtneming van gelijke taal- en cultuur rechten voor de beide blanke deelen der be volking ingevoerd worden. In het program van actie wordt o.a. non-interventie in vreemde oorlogen, her ziening van de overeenkomst van Simons- town en inlijving van de Britsche protec toraten bij Zuid Afrika geëischt. De politieke en economische onafhanke- lyitheid wordt tot voornaamsten eisch der party verklaard. „De stem" moet het volkslied worden. Voorts betoogt het program van actie, dat de deelneming van Zuid Afrika aan den oorlog thans minder dan ooit te recht vaardigen is. Derhalve is het noodzakelijk onmiddellijk vrede te sluiten. De huidige oorlog is geen verdediging, maar een aanvalsoorlog en hij verplicht de burgers dientengevolge niet volgens de defensiewet er aan deel te nemen. Suikervoorschot voor Sinterkiaas. Liefhebbers van borstplaat en marsepein, mitsgaders zy, die deze producten op de komende feestdagen aan hun beminden zouden willen schenken, behoeven zich niet ongerust te maken; er is voldoende. Volgens de Tel. is de z.g. industrieborst plaat reeds gereed en wordt dezer dagen reeds afgeleverd. Banketbakkers, die zelf borstplaat en marsepein vervaardigen, kun nen op eenige tegemoetkoming van de zijde der distributie-autoriteiten rekenen. Bepaald is namelijk, dat zij voor de Sint Nicolaasdagen een voorschottoewijzing ter grootte van hun normaal verbruik over twee weken kunnen krijgen en voor de Kerstdagen nog een voorschottoewijzing van een week. Dit voorschot moeten zij dan gedurende de eerste drie maanden van het volgende jaar weer inloopen. Deze regeling betreft alleen het artikel suiker. Van eenige gelijksoortige tegemoet koming op het gebied van bloem was he den niets bekend. Algemeen wordt aan genomen, dat de bij de bakkerij aanwezige voorraden groot genoeg zijn om de sei- zoensdrukte op te vangen. Het vorderen van eieren. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visschery maakt bekend, dat op de z.g. „blauwe Wehrmachtsbezugscheine" in den vervolg naast de levensmiddelen, versch vleesch, versche vleeschwaren, boter, ver- sche aardappelen en versche groenten, te vens eieren zullen worden gevorderd. Handelaren, die eieren hebben afgele verd tegen blauwe Wehrmachtsbezug scheine, dienen deze bescheiden voor hun herbevoorrading door te zenden aan de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen, Japanneezen verlaten Groot-Brlttannië. Het Japansche s.s. „Hoesi Maroe", dat naar Galway (Ierland) gezonden was om de Japansche staatsburgers uit Groot Brit tannië terug te brengen, is aldaar vertrok ken met vierhonderd personen aan boord, de bemanning inbegrepen. In plaats van over New York zal het schip via de Bermuda's naar Japan varen. Vele reizi gers verklaarden, dat zij Groot Brittannia verlieten, omdat de toestanden daar steeds slechter werden. Nieuwe distributiebonnen. De secretaris-generaal wnd. hoofd van het departement van landbouw en vissche ry deelt het volgende mede; BROOD. Elk der met „14" genummerde bonnen van de broodkaart geeft gedurende de week van Maandag 11 November tot en met Zondag 17 November a.s. recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De op 17 November nog niet gebruikte, bonnen, blijven voorts nog geldig gedurende de week van 18 tot en met 24 November a.s. met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet gebruikt mogen worden voor het koopen van brood in hotels, restaurants e.d. BOTER EN VETTEN.. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 9 November tot en met Vrijdag 15 Novem ber a.s. geeft de met „16" genummerde bon van de boterkaart recht op het koopen van een half pond boter. Van de vet- kaart geeft gedurende genoemd tijdvak de met „16" genummerde bon recht op het koopen van een half pond margarine of boter. De bonnen, welke op 15 November a.s. nog niet gebruikt -zy'n, blijven nog geldig tot en met Vrijdag 22 November a.s. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. Van de vleeschkaart geeft gedurende het tijdvak van Maandag 11 November tot en met Zondag 17 November a.s. elk dei- vier met „08 vleesch" gemerkte bonnen recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, óf een rantsoen vleesch waren. De met „08 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft gedurende dat tijdvak uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 17 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 24 November a.s. Ook voor deze bonnen geldt, dat zij gedurende de tweede week van hun geldigheidsduur dus. van 18 tot en met PA November a.s. niet gebruikt zullen mogen worden in hotels, restaurants e.d. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of g'ekookt varkens-, rund- of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. KAAS. Gedurende het tydvak van Maandag 11 November tot en met Zondag 17 No vember a.s. geeft de met „25" genummer de bon van het algemeen distributiebon boekje recht op het koopen van 100 gram kaas. De bonnen, welke op 17 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 24 November a.s., met dien verstande, dat deze bonnen gedurende de week van 18 tot en met 24 November a.s. niet gebruikt mogen worden ter 'verkrijging van kaas in hotels, restau rants e.d. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 11 November tot en met Zondag 17 Novem ber a.s. geeft de met „38" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van één ei. De bon nen, welke op 17 November nog niet ge bruikt zijn blijven voorts geldig tot en met 24 November a.s., met dien verstande, dat ook zij gedurende de week van 18 tot en met 24 November niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. KOFFIE EN THEE. De met „81" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje geeft ge durende het tijdvak van Zaterdag 9 No vember tot en met Vrijdag 20 December a.s. recht op het koopen van 250 gram koffie of 75 gram thee. In verband met bovenstaande bonaan- wijzingen voor eieren en kaas wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat de bonnen 1 tot en met 13 van het algemeen distributiebonboekje n i e t aan gewezen zullen worden en dus vernietigd kunnen worden. PETROLEUM. De secretaris-generaal wnd. hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat ge durende het tijdvak van Maandag 11 November a.s. tot en met Zondag 15 December a.s. de met „periode B" gemerk te zegel van de serie, welke is uitgereikt ten behoeve van hen, die voor verlichting in het huishouden uitsluitend op het ge bruik van petroleum zijn aangewezen, recht geeft op het koopen van twee liter petx-oleum. Amerikanen keeren huiswaarts. Uit Bombay meldt Reuter dat meer dan honderd Amerikanen, die verblijf hielden op het eiland Bahrein, dat onlangs door de Italianen gebombardeerd is en in andere gebieden van de Perzische Golf, op weg naar Amerika te Bombay zy'n aangekomen. Voorts hebben ongeveer 250 Amerikanen die in Zuid China woonden, passage be sproken op het Amerikaansche s.s. „Mari posa", dat 30 November van Tsjingantsjau naar de Vereenigde Staten vertrekt. De groote rivieren stijgen onrustbarend en veroorzaken op verschillende plaatsen overstroomingen. Het pontveer over de Maas bij Elsloo. (Foto Het Zuiden). Automobilisten en wielrijders houdt U aan de verkeersvQorschriften! Tegen overtreders zal streng worden opgetreden. De commissaris-generaal voor openbare veiligheid, de hoogere S.S.- en politieleider bij den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied acht zich ver plicht in het bijzonder de automobilisten en de wielrijders nogmaals met de meeste klem de noodzakelijkheid van na leving van de uitgevaardigde verkeers- en verduisteringsbepalingen onder het oog te brengen. Zoowel de autorijder als de wielrijder moet zich, evenals iedere deelnemer aan het openbare wegverkeer, zoo gedragen, dat het verkeer niet in gevaar kan wor den gebracht. Zij moeten zich zoo gedra gen, dat niemand anders schade lijdt of meer hinder of overlast ondervindt, dan de omstandigheden vereischen. Wielrijders moeten steeds de uiterste rechterzijde van den rijweg houden. Zy mogen slechts ten hoogste met tweeën naast elkaar rijden. Maar het inhalen is slechts aan één wielrijder tegelijk ge oorloofd. Voortdurend naast een ander voertuig te rijden, in het bijzonder naast een tram, en ook het hangen aan voer tuigen is verboden. Fietsers, die van richting willen veranderen of hun rich ting willen houden, moeten dit den an deren weggebruikers tijdig en duidelijk doen biyken. Doch het uitsteken van de hand ontheft den wielrijder niet van den plicht tot voorzichtigheid. Ten slotte moe ten fietsers voorhanden en in behoorlijken staat verkeerende fietspaden ook wérke lijk gebruiken. Den autorijder zijn bij de verordening nr. 73 (Vobl. pag. 236) de toegelaten ma ximumsnelheden nauwkeurig voorgeschre ven. Zy bedragen binnen de bebouwde kommen voor alle soorten auto's 40 km. per uur. Buiten de bebouwde kommen alsmede op speciale autowegen is de ma ximumsnelheid voor personenauto's, die met inbegrip van den chauffeur ten hoogste acht personen mogen vervoeren en voor motoi'rijwielen met of zonder zij span 80 km. per uur, terwijl andere auto's slechts een snelheid van 60 km. per uur mogen hebben. Ondanks deze duidelijke bepalingen moet men steeds nog opmerken, dat veel autorijders zich aan een waanzinnig voortrazen schuldig maken. Daartegen zal in de toekomst met de scherpste straffen en politiemaatregelen worden op getreden. Ook de verduistering van auto's en rij wielen, waaromtrent in de verordening nr. 34 (Vobl. pag. 131) nauwkeurige be palingen zijn uitgevaardigd, laat veelal nog te wenschen over. Naast het onvol doende verduisteren van voertuigen is het natuurlijk ook verboden voertuigen en rijwielen geheel zonder verlichting aan het verkeer te doen deelnemen of op den rijweg of op het trottoir te parkeeren. Al deze bepalingen hebben natuurlijk een zekeren rijd noodig gehad om in te burgeren. Daar werd tot nu toe ook door de politie rekening mede gehouden. Van nu af echter moeten deze voorschriften aan een ieder bekend zijn en door ieder nauwgezet in acht worden genomen. De politieele en justitieele autoriteiten heb ben dan ook instructie ontvangen van Prijszetting peulvruchten. Het Centrale Bureau voor het Kruide- niersbedrijf deelt het volgende niede; De desbetreffende instanties hebben maatregelen genomen teneinde te komen tot een algeheele prijszetting van distribu tiepeulvruchten. Zoo zijn niet alleen uniforme inkoop prijzen vastgesteld voor groote grossiers, maar tevens is bepaald welke prijzen de detaillist voor de onderscheidene soorten zal hebben te betalen. Buitendien zijn voor de verschillende soorten detailverkoopprijzen vastgesteld, waarbf het door het Centrale Bureau voor het Kruideniersbedrijf uitgebrachte advies door de autoriteiten is aanvaard. Tevens is van officieele zijde als eisch gesteld, dat in de winkels aanwezig zal moeten zijn een lijst, vermeldende de soor ten peulvruchten, welke worden verkocht, met daarby aangegeven de verkoopprijzen. Deze verkoopprijzen zyn A. Groene erwten (incl. peenerwten) (ha- sis dubbel geschoond) 14 cent per pond. B. Spliterwten (middel kwaliteit) 19 cent per pond. C. Schokkererwten (basis handgelezen) 17 cent per pond. D. Grove capucijners (Mansholt/Hale) (basis dubbel geschoond) 20 cent per pond. E. Kleine capucijners (Wijker vale en blauw-peulen) (basis dubbel geschoond) 16 cent per pond. F. Grauwe erwten (Gruno rozijn of half langstroo) (basis dubbel geschoond) 23 cent per pond. G. Grauwe erwten (rozijn of langstroo) (basis dubbel geschoond en platte vale capucijners (basis dubbel geschoond) 27 cent per pond. Zooals bekend, zal van de hierboven genoemde soorten in de eerste distributie periode hoofdzakelijk beschikbaar zijn het artikel groene erwten. Zoodra ook de artikelen bruine en witte boonen en an dere soorten in voldoende mate beschik baar zqn zullen ook hiervoor winkelver koopprijzen worden vastgesteld. Betere varkensprijzen. Blijkens een mededeeling van den heer ir. Vet, secretaris van de Holl. Mij. van Landbouw, op een te Amsterdam gehouden algemeene vergadering is spoedig een prijsverhooging voor varkens te verwach ten, zoo meldt de Held. Crt. Dr CIl. E. H. BOISSEVAIN f In den ouderdom van 72 jaar is gister nacht te Blaricum overleden dr. Ch. E. H. Boissevain, een bekend Amsterdammer van groote verdiensten o.a. op het gebied van de toonkunst. nu af aan met de strengste straffen n de scherpste politiemaatregelen tegen een ieder op te treden, die meent deze voor schriften te kunnen veronachtzamen. In de toekomst kan daarom degene, die de uitgevaardigde verkeers- en verduiste ringsvoorschriften niet of niet voldoende in acht neemt, noch op tegemoetkoming noch op genade van de zgde der justitie en politie rekenen. Moge iedere autorijder en wielrijder de ze laatste aanmaning ter harte nemen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1