Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant ROOSEVELT WORDT HERKOZEN. ABONNEMENTSPRIJS: 18 cent per week of f2.30 per kwartaal. Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent, ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels f 1.50, Iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f 0.50, Iedere regel meer 10 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen 183ste JAARGANG NUMMER 259 DONDERDAG 7 NOVEMBER 1940 waarin opgenomen .de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer Groote stemmenmeerderheid. Hoewel het totale stemmenoijfer der pre sidentsverkiezingen in de Vereenigde Sta ten nog niet bekend is de juiste cij fers zullen eerst over eenigen tijd beschik baar zijn kan op'grond van de jongste uitslagen reeds met zekerheid worden ge zegd, dat president Roosevelt herkozen is. De laatste gegevens wijzen aan, dat Roosevelt in 39 staten met 468 kiesman nen de leiding heeft, tegen Willkie in 11 staten met 94 kiesmannen. In 99.473 kiesdistricten met in totaal 40.649.938 kiezers waren op' dit oogenblik 22.198.790 stemmen op Roosevelt en 18.451.480 stemmen op Willkie uitgebracht. In het huls van afgevaardigden werden totdusverre 239 democraten, 118 republi keinen en 1 afgevaardigde van de Ame- rikaansche arbeiderspartij gekozen. Voor de meerderheid in het huis van afgevaar digden zijn 218 zetels voldoende. Roose velt heeft dus reeds een ruime meerder heid. In den senaat zijn 18 democraten en 8 republikeinen gekozen. Willkie wenscht Roosevelt geluk. Willkie heeft Roosevelt het volgende telegram gezonden: „Hartelijke geluk- wenschen bij Uw herkiezing als president der Vereenigde Staten. Ik weet, dat wij er beiden dankbaar voor zijn, dat zoovele Amerikaansche burgers aan de stemming hebben deelgenomen. Ik wensch U per soonlijk in ieder opzicht het beste." Voor de radio verklaarde Willkie, dat hij den uitslag der verkiezingen zeer kalm opvat. De verkiezing heeft de aanhanke lijkheid der bevolking van de Vereenigde Staten aan het twee-partijen-systeem be wezen. Willkie was de eerste die zijn aanhan gers opwekte zich achter den nieuw ge kozen president te scharen. Uit Reno (Mevada) wordt gemeld, dat senator Key Pittman, de democratische voorzitter van de commissie voor de buitenlandsche politiek van den senaat, eveneens is herkozen. EEN VERKLARING VAN MINISTER HULL. De Amerikaansche minister van bui tenlandsche zaken Huil, verklaarde, het veelbeteekenend te achten, dat de buiten landsche politiek van Amerika, waarvan de beginselen door beide candidaten werden onderschreven, Dinsdag door de natie is goedgekeurd. Thans, nu de. verkiezing voorbij is, kunnen regeering en volk hand in hand gaan bij het vastberaden voort gaan met deze buitenlandsche politiek. De ze koers vormt de grootste bijdrage, die de Vereenigde Staten konden leveren voor het herstel van stabiele internationale be trekkingen, die zoowel voor Amerika als ook voor alle naties van vitale beteekenis zijn. EEN ZUIVER AMERIKAAN SCHE AANGELEGENHEID, ZEGT BERLIJN. Semi-officieel wordt uit Berlijn gemeld: Het resultaat der Amerikaansche presi dentsverkiezingen wordt in politieke krin gen te Berlijn volkomen zakelijk en koel beoordeeld. Men herinnert er aan, dat ex- steeds de nadruk op gelegd is, dat de re- geeringsvorm, de aard der regeering en ook de verkiezing van een president der Vereenigde Staten een zuiver Amerikaan sche aangelegenheid is. De gx-oote deel neming aan de vex-kiezingen beschouwt men in de Willxelmstrasse als een bewijs voor het feit, dat het Amerikaansche pxxbliek stex-k onder den indruk is van de vraag of al of niet aan den ooi-log zal worden deelgenomen. Evenals steeds, zoo verklaart men hier verder, beschouwt Duitschland de gebeurtenissen, die met de presidentsverkiezingen in verband staan, als aangelegenheden, die in hoofdzaak van binnenlandsche beteekenis zijn en die voor de politieke houding van het Duitsche rijk geen bijzonder belang hebben. De Duitsche bladen leveren korte com mentaren op de hex'kiezing van Roosevelt. Zij stellen op den voorgrond, dat de ver kiezing een binnenlandsche aangelegenheid is en dat Duitschland zonder bijzondere vex-rassing van den uitslag heeft kennis genomen, daar deze in hoofdzaak beant woordt aan de voorspellingen. In het algemeen vei-klaren de bladen, dat Duitschland geen reden heeft, op het gebied der buitenlandsche politiek bijzon dere beteekenis aan den uitslag toe te kennen, Zq herinneren er aan, dat de beide candidaten niet verschilden in hun hou» ding tegenover den oorlog en de oorlog voerende partijen. Beiden hebben zich uit gesproken voor steun aan Engeland, maar ook tegen deelneming aan den oorlog. ITALIAANSCH COMMENTAAR. De Italiaansche bladen besteden weinig aandacht aan de hei-kiezing van Roosevelt. De „Popoio di Roma" wyst erop, dat Roosevelt zijn best gedaan heeft, voor zijn verkiezingsdoeleinden den oox-logstoe- stand uit te buiten door zich op te wer pen tot democratisch kampioen tegen de totalitaire staten. Willkie heeft trouwens hetzelfde gedaan en de heide candidaten wax-en het eens over een anti-totalitair program en over de noodzakelijkheid van bewapening en hulpvex-leening aan Enge land. Beiden hebben overigens iedere recht- streeksche deelname van het Amerikaan- ■sche volk aan den Europeeschen. oorlog uitgesloten. Het blad besluit: Wij hebben goede redenen om aan te nemen, dat het Amerikaansche volk den vx-ede wil en dat het in de beide tegengestelde kampen ge stemd heeft in het teeken van- den vrede. De „Messagex-o" wijst ex-op, dat de ver kiezing van Roosevelt betèekent, dat ook in Amex-ika de klassieke denkbeelden van het economische liberalisme snel aan be teekenis vei-liezen. De Amerikaansche open bare meening wil geen gevaai-lijlce avon turen en het wil niet degenen volgen, die trachten haar steun te verkrijgen, ten gunste van Engeland, noch de raadge vingen van een aan de joden onderworpen plutocx-afcie. ROOSEVELT'S LEVENSLOOP. Frank Delano Roosevelt die thans voor de derde maal een unicum in de ge schiedenis der Ver. Staten als presi dent is gekozen, wex-d 30 Januari 1882 te New York geboren. Nadat de jonge land edelman in de rechten had gestudeerd, werd hij in 1907 advocaat. Al spoedig ging hij in de politiek en werd 1912 door Wil son tot staatssecretaris van het ministerie van Marine benoemd. In 1920 werd hij zelfs candidaat voor het vice-presidentschap Ver. Staten. Een ex-nstige ziekte dreigde toen zijn car- rière geheel verloren te doen gaan, doch hij herstelde van de verlamming waaraan hij leed. Hij ging in 1924 weer een voor aanstaande rol in de politiek spelen. En kele jaren later heeft hij toen als gouver neur van New ,Yox-k veel gedaan ter be strijding van de werkloosheid teiwijl zijn naam ook op ieders tong kwam in vex-band met de actie die hij tegen burgemeester Walker inzette. Op 8 November 1932 volg de daarop zijn benoeming tot president der Ven Staten. In 1936 wist hij opnieuw met een groot stemmenmeei-derheid uit den vex-kiezingsstrrjd te komen, terwijl het Amerikaansche volk zich ook nu weer voor een- verlenging van ,zijn px-esidentschap heeft uitgespx-oken. Het luchtbombarde ment op Monastir. Stefani meldt uit Rome: te Belgx-ado is in een communiqué over het luchtbombar- dement op Monastir bekend gemaakt, dat er dooden en gewonden zijn gevallen onder de bevolking van deze stad in het zuiden van Joegoslavië. Eenige bommen kwamen neer bij het Italiaansche consulaat, zonder het te tref fen, andex-e bij hotel Kazina en bij het vliegveld der stad. Men wacht de x-esul- taten af van het wex-k der commissie 'van ondex-zoek. Volgens in ons bezit zijnde vaststaande gegevens blijkt, dat de aanvallende vlieg tuigen Engelsche toestellen waren, en wel van het type Blenheim. Van Bx-itsclxe zijde heeft men een px-opagandistische poging niet achtex-wege gelaten om het schande lijke bombax-dement aan Italië toe te schrijven. Het ging daarbij echter om een onhandige poging, aangezien de Engel sche omroep zich bex-iep op de enkele getuigenis van een niet best bekend staan- den Amerilcaanschen joux-'nalist, die waar genomen zou hebben, dat de vliegtuigen van het type Fiat bx\ 20 waren. Het is algemeen bekend, dat de vliegtuigen van het type Fiat bi-, 20 toestellen zijn met twee staartdx-agers; terwijl de vliegtuigen, die Monastir hebben gebombardeerd er maar één hadden, zooals zij, die het bombardement hebben bijgewoond, een stemmig vex-klax-en. Italië heeft denzelfden dag slechts één bombax-dement uitgevoerd in de omx-ingende gebieden, n.l. op Fiorina. De Italiaansche autoriteiten zijn in het be zit van foto's van de vliegtuigen, die zon der een mogelijkheid van twijfel bewijzen, dat 'het bereikte doel - inderdaad Flox-ina was, een stad die trouwens gemakkelijk te herkennen is, gezien haar ligging nabij meren en andere karaktex-istieke punten. Hiex-aan moet wox-den toegevoegd, dat het Italiaansche bombardement op Fiorina uit gevoerd is om 16 uur 30, tei-wrjl de berich ten uit Monastix- melden, dat het bombar dement om 13 uur is uitgevoerd. Weer vreemde vliegtuigen boven Joegoslavië. De Joegoslavische militaire autoriteiten deelen mede, dat gisterenmorgen weer tweemaal een reeks vreemde vliegtuigen in de nabijheid van het Prespan-meer over de Joegoslavische gx-ens gevlogen is. Sinds gistermiddag onderhouden Joegoslavische jachtvliegtuigen langs de geheele Joegosla- visch-Albaneesche gx-ens een patx-ouille- dienst en openen terstond het vuur op ■ieder vliegtuig, dat de gx-ens schendt. De gebeurtenissen in den Balkan. Bij de oorlogshandelingen in Griekenland vraagt de houding der Britsche strijdkrachten de aandacht. Een Engelsche troepenafdeeling gaat aan land voor de hulpverleening. (Foto Weltbild). De Wederopbouw in vollen gang. DE PLANNEN VOOR DE VERSCHILLENDE GEMEENTEN. In aansluiting aan onze beschouwingen van gisteren over den -wederopbouw van de verwoeste deelen van ons land, geven wij hier nog een kort overzicht van de afzon derlijke plannen voor de belangx-ijkste en de zwaarst getroffen gemeenten, zooals wij deze van bevoegde instanties mochten ont vangen. Het gaat hiei-bij nog slechts om de groote lijnen binnenkort hoopt men echter meer wei-omschreven plannen ter publica tie te kunnen 'aanbieden. Wij wijzen er nog op, dat de hieronder vermelde plannen reeds geheel of in hoofd zaak de goedkeuring van den Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw heb ben verwoi-ven. Den Helder en Vlissinen worden in deze reeks niet vei-meld, daar de plannen voor deze gemeenten nog in voox-bereiding zijn. ROTTERDAM. De grondslag is geweest, dat een Rotter dammer zijn eigen stad zal moeten hei-ken nen. Het specifiek Rotterdamsche karakter zal dus behouden moeten blijven. Zoo zal men ook weer de oude straatnamen in het herbouwde gedeelte terugvinden, zij het dan op andere plaatsen. In het centrum zijn 25.000 woningen vernield, waax-van er ech ter enkele duizenden leeg stonden. Ongeveer 10.000 zullen hier herbouwd worden, waar van 6000 woningen in een apart woonkwar- tier ten Nooi-dexx van den Goudschen Singel, met in het midden een plantsoen. In Rot terdam bestond altijd de moeilijkheid met het riviex-watex-, waarvan de stad bij hoog water last had. Men heeft deze gelegenheid aangegrepen om liiei-in tevens verbetering te bx-engen, en daarom langs de Maas een groote boulevard te projecteeren, welke als waterkeering dienst zal doen. "Voorts is er het spoox-wegpx-obleem. Het centrale station zal Delftsche Poort worden, het Maassta- tion verdwijnt. De spooi-weg blijft echter op 'n viaduct door de stad heen geleid, doch dit viaduct zal aan het nieuwe stadsbeeld worden aangepast, zoodat het leelijke bouw sel, dat tot nog toe Rotterdam ontsierde, verdwijnen zal. In de oude stad waren vele industrieën, die in het herbouwde Rotter dam niet meer een plaats zullen kunnen krijgen. Daax-om is buiten het verwoeste gebied, in den z.g. Spaanschen Polder, een gx-oot terrein onteigend, waar deze bedrij ven zich zullen kunnen vestigen. Het vol gend jaar zullen in Rotterdam 8000 wonin gen gereed komen. Thans jreeds staat vast, dat 600 woningen gebouwd zullen worden in Varkensoord, 600 in Tuindorp-Vreewijk, voorts 3 flats met 100 woningen elk aan het Zuidplein, dan 109 woningen voor alleen wonende personen bij het Noox-derkanaal. Voorts zullen nog plannen uitgewerkt worden voor andere bouwrijpe terreinen, MIDDELBURG. Hier is veel vernietigd, dat in den waren zin des woords onherstelbaar is. Historische gebouwen, uitingen van waardevolle cul tuur en architectuur uit vroegere eeuwen zijn in Middelbux-g verloren gegaan. Daar is het dubbel moeilijk geweest om een plan voor den herbouw samen te stellen, dat bevrediging kan schenken en dat een zoo gelukkig mogeljjke oplossing brengt in de leegte, welke in onze oude Zeeuwsche stad is ontstaan. Middelburg is, zooals op de kaart blijkt, langzamerhand gegroeid. Het nieuwe plan gaat er van uit, dat het karak ter van de stad zooveel mogelijk bewaard moest worden. Twee complexen de Abdij en het Raadhuis. Overigens hebben de plan nen voor Middelbui-g, naar ons te kermen werd gegeven, nog geen definitieven vox-xn aangenomen. Doox-gaand vei-keer zal echter niet meer door het centrum worden geleid. In de stad waren 546 huizen verwoest. RHENEN. Rhenen ligt aan de x-ivier tegen den heu velrug. De Cuneratoren is het beheerschen- de element in Rhenen. Ook in het nieuwe plan zal de Cunera-toren dit blijven. De kern met 175 huizen is vex-woest. Er zal van de -gelegenheid gebx-uik gemaakt worden om het domineerende karakter van het Cu- nera-complex meer tot uitdrukking te bren gen en den toren meer vrij te leggen. Dwax-s door Rhenen loopt de Rijksweg UtrechtArnhem langs den Pdjn. Deze verkeersweg kan door het stadje blijven loopen, mits de straat behooi'lijk breed is. Daarom worden de herbouwde huizen iets naar achtex-en geplaatst en komt in het mid den een plein, de nieuwe Frederik van der Palshof. Ten Westen van den Cunera-toren zal terx-ein vrij komen, waar in de toekomst markt gehouden wordt. Industrieën worden buiten de oude kom gebracht. Het geheel zal worden gekenmerkt door een rustige, harmonieerende architectuur. YERSEKE. Rondom de kerk zijn verschillende ge bouwen vernield. Van de gelegenheid wordt gebruik gemaakt om de bebouwing in ver schillende opzichten te verbeteren en ook enkele vex-keex-svex-beteringen aan te bren gen. De huisjes stonden hier zeer dicht op elkaar. Hierin zal wijziging komen en daar om zullen nieuwe huisjes verrijzen langs den nieuwen weg. SAS VAN GENT. Door het laten springen van de bruggen zijn in de omgeving daarvan 57 huizen ver nield. Het wederopbouwplan van deze hui zen heeft rekening gehouden met den ver- keex-stoestand, waax-in enkele verbeteringen zijn aangebracht. Voorts is rekening gehou den met een wijziging, eventueel uitbreiding van de sluiswerken van het kanaal Gent Terneuzen. WAGENINGEN. Beschadigingen rondom de kex-k. 112 wo ningen verwoest. Om een betere stedebouw- kundige oplossing te verkrijgen, is het kerk plein open gelegd en worden ook enkele verkeer sv erbetevingen aangebracht. Het plaatsje zal om de kex-k wox-den hex-bouwd. ZEVENBERGEN. Er zijn hier 2 verwoeste kernen Zeven bergen en Zevenbergschehoek. De huizen stonden hier veel te dicht op elkaar-. Om een betere stedebouwkundige oplossing te krijgen, zal er x-uimer herbouwd worden en met behoorlijke tuinen. De huizen kunnen derhalve niet op dezelfde plaats terug ko men en daarom zal veel op andex-e plaatsen hex-bouwd worden. VEENENDAAL. Hier zijn eenige huizen vei-nield, waar door een vex-keersweg aangelegd kan wor den. Een terrein wordt daardoor voor nieu we bebouwing ontsloten en de uitbreiding gemakkelijker gemaakt. ENGELSCHE BOMAANVALLEN OP NEDERLAND. Het A.N.P. meldtSlechts weinig En gelsche vliegtuigen hebben gisternacht boven ons land gevlogen. De bommen, die werden'afgewox-pen en die eveneens weinig talrijk waren, kwamen bijna allen in het vrije veld terecht zonder noemenswaardige schade aan te x-ichten. In het geheel zijn twee dooden te betreuren, terwijl één per soon zwaar en één pex-soon licht is ge wond. Eenige woonhuizen zijn beschadigd, teiwijl in één gemeente de gas- en water- leiding werd gestoord. Nederlandsch-Indië en het Aziatische blok. Uit Tokio meldt het D.N.B. Op een vraag uit den Nederlandsch-Indischen Volksraad omtrent de betrekkingen met Japan, aldus de „Tokio Asahi Sjimboen", heeft de woordvoei-der der Nederlandsch- Indische autoriteiten vei-klaax-d, dat Ne- dei-landsch-Indië niet betrokken wenscht te worden in het Aziatisch blok, ten min ste niet in de oox-logstijden van het oogen blik. Nedei-landsch-Indië wenscht zijn han delsbetrekkingen met alle landen voort te zetten. HOOGLAND. Hier moet een gx-oot aantal boerderijen en een aantal woningen herbouwd worden een gedeelte van deze woningen zal meer in het dorp een plaats krijgen. BLESKENSGRAAF. Het gezicht van het dorp uit op de Alblas was bedorven. Circa 41 huizen tusschen de doi-psstraat en de Alblas zijn vernield. Deze zullen nu niet meer hei-bouwd worden en (le Alblas wordt daarom meer open gelegd. De vernielde woningen zullen voor een deel herbouwd worden aan den Noordweg-, voor een ander deel ten zuiden van de Alblas. SCHERPENZEEL. Van de 550 woningen, welke dit dox-p telt, zijn er 500 beschadigd. De gx-oote Rijksweg UtrechtArnhem loopt hier midden door. Verschillende huizen zullen achteruit gezet worden en een aantal zal verdwijnen, omdat zij te dicht op elkaar gebouwd waren. Deze zullen op andere plaatsen wox-den hex-bouwd. ALBLASSERDAM. In het cexxtrum zijn 160 huizen vernield en er zullen 80 hex-bouwd worden. Het ge zicht op de Alblas wordt open gelegd. Er is een uitbreidingsplan voor S0 nieuwe huizen, waarvan er reeds 44 gex-eed zijn. Ten aanzien van de semi-permanente woningen, welke vooral in Rotterdaam en omgeving gebouwd worden,' kan nog wor den opgemerkt, dat deze in twee types wor den uitgevoerd met en zonder verdieping. Zij bestaan uiteen flinke woonkamer, een keuken, een bei-gi-uïmte en een aantal slaapvertrekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1