9 W m m m m mm m m m m m m m m 9 u m m m m m s m m m m u m m m m JtLM myM Wf wfm KRIJGEN WIJ VOLDOENDE VITAMINES? n. Van de onderscheidene soorten vitami nes, welke we op het oogenblik kennen, is het vitamine D wel datgene, dat we de komende wintermaanden 't meeste zul len missen. Het ontstaat namelijk in on ze huid, waar het, onder invloed van het ultra-violette deel van het zonlicht ge vormd wordt uit bepaalde vetbestanddee- len, die daar aanwezig zijn. Nu zijn in dit klimaat onze kleeding en onze levenswijze er niet op ingericht om die omzetting in een ruime mate mogelijk te maken.. Ze ker in den winter niet, wanneer we soms dagen lang de zon nauwelijks zien en wanneer voor het overige onze levenswij ze zoo ingesteld is, dat we maar zeer kort buiten zyn. Het zou er dus niet zoo best uitzien, wanneer de natuur er niet voor ge zorgd had, dat in bepaalde voedings middelen het vitamine D - zij het ook in onvoldoende hoeveelheid voorkomt. Levertraan, eierdooier, boter en melk zjjn onze bronnen voor het vitamine D en voor kinderen, wier beenderenstelsel nog in ontwikkeling is en bij wie dien tengevolge bij gebrek aan vitamine D rachitis dreigt, was tot voor kort lever traan het middel bij uitstek om even- tueele tekorten aan te vullen. Nu is er op het oogenblik echter min der levertraan te krijgen dan gewoon lijk en daarom zou wellicht de vraag rijzen of er dan geen algemeen gebrek aan dit noodzakelijke voedingsbestand deel zou ontstaan. Er is echter in ons land nog zooveel vitamine D in voor raad, dat niemand zich een oogenblik zorg behoeft te maken en bovendien is reeds jaren lang hier te lande een heele fabriek in werking, om er een formi dabele hoeveelheid van gereed te ma ken. MOSSELEN ALS GRONDSTOF. De fabricage begint in Zeeland. Er is namelijk op het oogenblik een R in de maand en dat beteekent mosselen- tijd. Een van de groote afnemers zetelt in Weesp. Gekookt en gepeld wor den de mosselen in nette zakjes naar de stad der aloude moppen gebracht en daar begint men in de fabriek met het mosselvleesch in een omvangrijke in stallatie te drogen. Deze gedroogde mos- selenvleesch-massa gaat in hoeveelhe den van 1000 kilo tegelijk in een andere installatie, waar het vet, dat zich erin bevindt, geëxtraheerd wordt. Er blijven twee dingen over een groenige, smeerolie-achtige vloeistof en mosselen- meel. Dat laatste is nog- bruikbaar als veevoer. De groenige vloeistof wordt verder bewerkt en allereerst ver zeept. Er blijft een onverzeepbare rest over, een onooglijk, roodachtig spulletje dat echter zeer kostbaar is, want na her haaldelijk uitgekristalliseerd te zijn le vert dit een witte vaste stof, die naar het uiterlijk het midden houdt tusschen asbest en vilt. Deze vaste stof nu, die in dikke koeken uit de appa raten komt, is het zoogenaamde pro vitamine, dat wil zeggen de stof, waar uit het vitamine gemaakt kan worden. EINDELIJK VITAMINES. Tot nu toe heeft- nog niemand over vitamines gesproken, maar thans komt de belangrijkste aldeeling van de fabriek, die nu ook begrijpelijk maakt, waarom ze PhilipsVan Houten heet. Onder de bestraling van zeer speciale kwikdamplampen, die bij Philips in Eindhoven vervaardigd en beproefd zijn, ontstaat uit dit pro-vitamine het begeer de vitamine D. Het is in zuiveren toestand minder goed houdbaar en daarom lost men het in verschillende olie-achtige stoffen op, al naar de bestemming is. Dr. E. H. Reerink, directeur van de fabriek, die ons in staat stelde de geheimen van zyn proces te aan schouwen, liet ons omvangrijke glazen kolven zien, geheel gevuld met liters en liters vitamine-houdende olie. De con centratie van dat eerste product is zoo sterk, dat een gram 500.000 eenheden vi tamines bevat, hetgeen ongeveer gelijk staat met de waarde, die 5 kilo lever traan aan vitamine D bezit. In deze concentratie gaat het product natuurlijk niet naar de afnemers. Een gedeelte wordt opgelost in cacaoboter en gaat naar de chocoladefabriek van Van Houten, die er smakelijke kleine choco ladetabletjes van maakt, die bekend staan onder den naam Dohyfral en per gramstablet 3750 eenheden vitamine D bevatten. Andere gedeelten worden in den vorm van „druppels" in den handel gebracht. De grootste afnemers van de fabriek zoo vertelde dr. Reerink, ons zijn onder normale omstandigheden echter niet de menschen maarde kuikens. Het gaat bij de menschen nu eenmaal zoo, dat ze alleen aan vitaminegebrek beginnen te denken als hun gezondheid in gevaar is. Ze gaan naar den dokter en als geneesmiddel nemen ze vitamine tabletten in. De kuikenfokkers denken er echter anders over. Hun broedsels die in kunstmoeders groot gebracht worden en den eersten tgd nooit zon zien, hebben een voortdurend gebrek aan vitamine D. Daarom mengen de voerfabrieken alvast door het kuiken- voer maar een hoeveelheid vet, dat vi tamine D bevat. Voor de kuikens is het dus eigenlijk nog beter georganiseerd dan voor de menschen 6000 CONTROLE-POSTEN. Er is in deze schijnbaar onaanzien lijke fabriek, waar het naar visch en ondefineerbare chemicaliën ruikt, veel interessants te zien. Op één van de hoogste verdiepingen huizen bij voorbeeld ongeveer zesduizend ratten. Geen afschuwwekkende ondieren, maar mooie, zindelijke, goed onderhouden, model-ratten. Vriendelijke witte dieren, die het best met hun verzorgsters kunnen vinden. Zij zijn de „proefkonijnen", want aan de hand van rachitis-verschynselen, die zich bij hen voordoen, wordt voort durend de kwaliteit van het product der fabriek getoetst. Er bestaat name lijk een internationaal atandaardprae- paraat van vitamine D, dat door een centrale instantie wordt verschaft. In dit rattenlaboratorium, dat onder lei ding van dr. J. van Niekerk staat, wordt nu de uitwerking van dit prae- paraat vergeleken met de werking van het eigen maaksel. Een soort weeg schaal dus met aan den eenen kant het standaard-praeparaat, aan den an deren kant het eigen product en met de ratten als balans. Erg zwaar heeft de ratten-kolonie het er overigens niet bij, want ze krijgt in haar metalen hokjes een prachtige verzorging en haar eenige aandeel in de proefnemingen is, dat er zoo nu en dan röntgenfoto's van haar leden ge nomen worden. Vivisectie komt er xxiet bij voor. Voor het dierlijk vitamine D, waar over wij het hier zoo uitvoerig gehad hebben, is het ook gewenseht, regelma tig de sterkte op jonge kuikens te on derzoeken. Voor zoo'n ondex'zoelc wor den in een kuikenlokaal tegelijkertijd een twintigtal gx'oepen kuikens in zoo genaamde kunstmoeders gehouden. Men geeft aan de verschillende groepen een voedermengsel, dat zonder verdere toe voeging beenzwakte (Engelsche ziekte) bij kuikens doet ontstaan, doch waarin een standaardpraeparaat in verschil lende hoeveelheden is gemengd of te onderzoeken vitamine D-fabricaten in ver schillende sterkte zijn toegevoegd. Na en kele weken wordt een x-foto van de poo- ten der kuikens gemaakt. Daarop kan gezien worden, in hoeverre de dieren tegen de Engelsche ziekte beschermd zijn. Het is een wonderlijke combinatie: mosselen, ratten, Philips lampen en Van Houten's chocolade, maar wat een technisch en wetenschappelijk wonder is niet zoo'n klein stukje zoetigheid, waarin evenveel vitamines zitten als anders door uren zonlicht zouden kun nen worden opgewekt? Gemengd Nieuws SCHIPPER VERDRONKEN. Gistermiddag voer de 23-jarige H. van Egmond, uit Oegstgeest en werkzaam brj de firma de Ridder en Co., met zijn schuit door den Ouden Rijn. Door onopgeheldei'de oorzaak viel de man te water. Op zijn hulp geroep kwamen verscheidene personen toe snellen. Zij trachtten met haken en dreggen de drenkeling te redden, doch deze werd door den sterken stroom naar beneden ge trokken. Eerst na twintig minuten Icon men den ongelukkige op het droge brengen. Een dokter moest toen den dood vaststellen. Het lijk is naar de ouderlijke woning ver voerd. EEN 1VIANNELIJKE BRUID. Het is te Andijlc gebeurd Een jeugdig paar zou trouwen. Ze had den een huis, ze hadden huisraad, de liefde was er bij die twee. Wat kon hen tegen houden De dag der bruiloft was reeds vastge steld. Deze week zou het huwelijk voltrok ken worden. Maar de ambtenaar van den burgerlijken stand heeft hun een kwade verrassing be reid Ze konden niet trouwen. „Waarom niet?" vroeg de bruidegom. „Omdat een man niet met een man kan trouwen." Toen heeft de bruigom zyn wenkbrauwen èen oogenblik gefronst, maar daarna is hij hartelijk gaan lachen. De ambtenaar maak te een grap. „Geen grap", heeft de ambtenaar gezegd en hij heeft de registers van den burgerlij ken stand getoond. Daar stond 'tde naam en datum van geboorte klopten. De bruid was ingeschre ven als van het mannelijk geslacht. De trouwrytuigen moesten worden afbe steld, de huwelijksaankondiging werd van het aanplakbord verwijderd. Bruid en bruidegom moeten wachten tot de bruid een vrouw geworden isook volgens de registers van den bui-gerlijken stand, (Vrije Westfr.) DOOR DE TRAM OVERREDEN EN GEDOOD. Gisteravond is de 11-jarige J. Schipper te Rotterdam onder een tram van de R.T. M. geraakt. De knaap speelde met twee makkers ergens tusschen de rails en was zoo ver diept in het spel, dat hij de naderende tram niet opmerkte. Hij werd gegrepen en daarbij zoo ernstig gewond, dat hij kort na aankomst in het Zuiderziekenhuis, waar heen hij werd vervoerd, overleed. GOUD EN ZILVER IN BESLAG GENOMEN. De Amsterdamsche politie is er opnieuw in geslaagd een overtreding van de Heling- wet en van de Waarborgwet op het spoor te komen. In de van Baerlestraat is een groote partjj goud en zilver ter waarde van eenige duizenden guldens in beslag genomen. Tegen twee personen, die bij deze zaak betrokken zijn, is procesvex'baal op gemaakt. TWEE DOODEN DOOR DE DUISTERNIS. Gisternacht hebben eenige agenten, met behulp van een dreg, uit het water van het Groenewegje ter hoogte van de Spi- nozastraat, te Den Haag het lijk opge- haald van den 59-jarigen D. H. H. uit Voorburg. Vermoedelijk is hij kort tevo ren door de duisternis te water geraakt. Gistermorgen is in een van de kanalen op het terrein van de groenten en fruit markt de 24-jarige landbouwer J. R. uit Rijnsburg te water geraakt en verdron ken. De oorzaak ligt vermoedeiyk in de duisternis. NOG EEN DRENKELING TE ALKMAAR AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Een der personen, die Zaterdag te Alk maar te water geraakten, de 80-jarige H. V., die na te zijn gered naar een zieken huis werd overgebracht ter observatie, is eergisteravond overleden. Wij maken zuurkool. BEWAREN VAN SOEPGROENTEN. INMAAKOLAZEN DIE NIET SLUITEN. Zout is een prachtig hulpmiddel, om groote hoeveelheden groenten voor den winter te bewaren. Er zijn weinig gereed schappen voor noodig en het kan gebeuren met dingen, die in elke keuken aanwezig zyn. Voor vandaag wil ik eens de aandacht vestigen op de wenschelijkheid, om zuur kool in te maken. Zuurkool, op de juiste wijze klaargemaakt, is niet alleen weinig kostbaar en lekker, maar bevat, althans in ongekookten toestand veel vitaminen, en wordt dan ook dikwijls als geneesmiddel gebruikt. Wanneer men de zuurkool zelf heeft ingemaakt, kan men haar gerust on- gewasschen in rauwen toestand eten. Wil men de kool wasschen, dan doe men dat zoo kort mogelijk, omdat anders het zoo belangrijke melkzuur verloren gaat. Om zuurkool te maken, neme men liefst een gelijke hoeveelheid witte en savoye kool. Men kieze natuurlijk mooie, vaste kolen uit, waaraan niets mankeert. Ze worden met een groote koolschaaf fijn ge sneden. De steenen pot of het houten vaatje wordt te voren goed gereinigd, met heet water omgespoeld en in de lucht gedroogd. Men legt in dit vat een handdikte kool, strooit daarop zout en stampt de kool dan met de vuisten of een goed gereinigde houten stamper zoo vast mogelijk aan. Pas als dat gebeurd is, komt de tweede laag erop, weer zout, enzoovoorts. Wanneer alle kool is ingemaakt, moet men opnieuw zoo lang stampen, tot er genoeg pekel op staat. Nu legt men er een schoon doekje over, daarop de met kokend water gewasschen plank en daarop de eveneens zeer goed gereinigde steen. Men laat het vat nu acht of tien dagen op een warme plaats staan om te gisten, en daarna brengt men het in den kelder. Men moet erop letten, dat de vloeistof steeds boven de kool moet staan. De zuux-kool is na drie weken gereed voor het gebruik. Telkens wanneer men wat kool uit het vat neemt, maar in ieder ge val om de tien of veertien dagen, moeten het doek, de plank en de steen met heet water worden gewasschen. De op deze wijze zelfgemaakte zuurkool is heerlijk van smaak en zeer gezond, zoowel als groente als by wijze van stamppot. Groenten in het zand bewaren. Een buitengewoon handige en eenvoudige manier, om groenten tot in den winter te bewaren, bestaat hierin, dat men ze in den kelder in zand inmaakt. Dit gaat met peen en selderie, maar ook met witte kool. In een koele en droge hoek van den kelder brengt men een hoop wit zand: de hoeveelheid hangt natuurlijk af van den voorraad, dien men wil bewaren. De groente wordt nu laag voor laag in het zand gelegd: een laag peen, een laag zand, enzoovoorts. Van groot belang is daarbij dat de peentjes elkaar niet raken, maar aan alle kantendoor zand zijn omringd. Precies zoo doet rnen met de seldcrie- knollen en de kool. Op dergelijke wijze in gemaakte groenten blijven tot diep in den winter versch. Soepgroenten. Slechts weinig huisvrouwen weten, dat men ook soepgroenten zooals pieterselie en dille kan conserveeren. Ze worden daar toe het best in zout ingemaakt. Een flin ke hoeveelheid pieterselie wordt bijvoor beeld, zonder vooraf gewasschen te zijn, fijn gehakt, dan met droog zout vermengd en zoo stevig mogelijk in een schroefglas of een steenen pot vastgedrukt. Wel moet men eraan denken, dat men later, als men de pieterselie gaat gebruiken, deze eerst een uur in water legt, om het zout er te laten uittrekken. Bovendien doe men bij de spijzen, waarin de pieterselie wordt ge bruikt, pas op het laatste oogenblik het benoodigde zout, omdat het zoutgehalte van de pieterselie dikwijls reeds voldoende is. Ook dille kan men op precies dezelfde wijze behandelen. Het is eveneens weinig bekend, dat men soepgroente, die des winters zooals men weet, veel gebruikt wordt, niet alleen kan drogen, maar ook evenals elke andere groente gekookt kan inmaken. De soep- groente wordt eerst met weinig water tot een stevige brei gekookt. Men neme daar toe 1 kilo rijpe tomaten, 2 selderieknollen en het groen daarvan, 2 of 3 stengels look, 1 pond peen, pieterselie en een eetlepel zout. De goed gewasschen en fijn gesneden groente wordt gaar gekookt en dan door een molen gedraaid. Dan kookt men alles samen tot een dikke brei en doet die in glazen of flesschen, die dichtgebonden of gekurkt worden. Ook kan men de soepgroenten evenals boven vermeld is voor pieterselie, in zout inleggen, waarbij men op 1 pond groente ongeveer 125 gram zout neemt, en alles weer goed in een pot of glas drukt. Waarom inmaakglazen open gaan. Een lezeres beklaagt zich, dat een paar van de weckglazen, waarin ze onlangs vruchten heeft ingemaakt, bij een inspectie open bleken te zyn gegaan. Ze vraagt me, waaraan dat kan liggen. Het antwoord is eenvoudig: het ligt aan de sluiting, die niet volkomen is geweest. En dat kan op zün beurt weer verschillende oorzaken heb ben. In de eerste plaats kunnen er splin ters of andere foutjes aan de geslepen rand van het glas of van het deksel zyn. Verder kan het zijn, dat de deksels en de glazen van verschillend fabrikaat zijn, en daar door niet precies op elkaar passen. Dan is het mogelijk, dat het aan den gummi- ring ligt. Die kan al te oud en niet meer veerkrachtig zyn, stuk zyn, of niet goed schoongemaakt zijn voor het gebruik. Het kan ook zyn, dat bü het vullen van de glazen er iets van den iixhoud op den rand is gekomen en niet goea weer is verwijderd. Ook moet u oppassen, dat u den ring en den geslepen rand met een doek hebt schoongemaakt, die een paar vezels achterlaten. Het wecken berust hierop, dat er boven de vruchten of groenten een luchtledige ruimte ontstaat. Wanneer er dus om welke oorzaak ook, lucht kan toetreden, gaat het deksel los. Wanneer u dit maar steeds voor oogen houdt bij alles wat u doet, zult u geen last meer hebben van het genoemde euvel. Dammen REDACTEUR: J. A. VAN DIXHOORN. Het volgende stukje van den Middelburg- schen problemist Schuitema bieden we onzen lezers ditmaal ter oplossing aan. Auteur: E. A. Schuitema, Middelburg. s i 47 48 49 50 Stand in cijfers Zwart 8 schijven op 11 —15, 22, 23 en 36. Wit 8 schijven op 32—34, 38, 39, 41, 43 en 44. Als steeds Wit speelt en wint. Oplossingen worden gaarne ingewacht vóór of op 20 Nov. a.s. bij de Redactie der Prov. Zeeuwsche Crt., onder motto Danx- rubx-iek. PARTIJ No. 32. Uit liet kampioenschap van Zeeland 1937. De volgende fraaie party werd op 28 Februari 1937 te Schoondijke gespeeld tus schen de heex'en A. Kotvis Jr. Zuidzande, kampioen van Zeeland 1936, met wit en M. J. Jeremiasse te Goes met zwart. WitA. Kotvis Jr., Zuidzande. ZwartM. J. Jeremiasse, Goes. Regelmatige opening. 1. 3228 18—23 2. 34—29 Even goed als het gebruikelijke 3329 2 23X32 3. 37X28 19—23 4. 28X19 Teneinde de centrumstelling niet te ver brokkelen. 4 14X34 5. 39X30 In de lijn van het speelplan ligt 40X29 voor de hand. 5 12—18 6. 4439 712 7. 41—37 1—7 8. 50—44 20—25 9. 46—41 25X34 10. 39x30 18—23 11. 44—39 12—18! Verhindert 3732 wegens 2329, 1319 en 17X46 12. 30—25 7—12 13. 40—34 10— 14 14. 3430 14—19 15. 30—24Ten einde meer spelvrijheid te verkrijgen. 15. 19X30 16. 25X34 9—14. Wij geven 510 de voorkeur. 17. 3732 1721 Dit verhindert 3328 wegens het eenvoudige 21—26 18. 31—27 4—9 19. 41—37 11—17 20. 3731 Zwart kan nu niet 21 26 laten volgen wegens 3328 20. 17—22! 21. 31—26 22X31 22. 26X17 12 X 21 23. 36X27 5—10 24. 33—28 2—7 25. 28 X19 14X23 26. 39—33 7—12 27. 33—28 914. De strijd om het centrum vormt thans de hoofdzaak. 28. 28X19 14X23 29. 38—33 10—14 30. 43—38 6—11 31. 33—28 13—19 32. 38—33 14—20 33. 42—38 8—13 34. 47—41 11—17 35. 4842 21—26 36. 42—37 3—8. Op 39 zou darnzet gevolgd zijn door 34—29, 28—22, 38—33 en 32x3. 37. 4944 2024. Dreigt 2429 en 19X50 dam. 38. 3430 2329. Een eigenaardige zet, waardoor wit in zijn bewegingen wordt belemmerd. Een interessante stand is nu ontstaan. (Wordt Vervolgd) Stand na 38 zetten. ZwartJeremiasse, Goes. i m m m H 11 P Hl H 0 iPn ■"■V 47 48 49 50 WitKotvis, Zuidzande. Oplossing probleem De Vroom. Dit in onze rubriek van 16 Oct. j.l. aangeboden probleem had den volgenden stand Zwart 7 schyven op 5, 7, 10, 19, 26, 28 en 29. Wit 7 schyven op 18, 25, 31, 35, 39, 47 en 48. De fraaie auteursoplossing verloopt als volgt: 48—43 26X37; 18—12 7X18; 47—42 37X48; 39—34 48X30 (meersl.) en 35X24 wint den bekenden slotstand. Op 10—14 volgt 24—20 1419; 20—14 19X10; 25—20 10—15; 20—14 15—20; 14X25 5—10; 25—20 10—15 en 20—14. Een keurig miniatuurtje, dat evenwel wordt ontsierd doordat wit eenvoudig kan winnen door 3530, 3024 en 25X41. Misschien ziet de auteur kans dit kwaad te verhelpen. Goede oplossingen ontvingen wy van de G. P. en G. M. v. d. V., beiden te Vlissingen, W. B. te Middelburg en A. C. en H. M. S., beiden te Goes. ZESHONDERD KILO GESMOKKELD VLEESCH IN BESLAG GENOMEN. De Nijmeegsche politie heeft den koop man J. B. uit Deventer en J. Y. uit Nijme gen, aangehouden, verdacht van het over treden van de vleeschdistributievoorschrif- ten. Een auto met 600 kg. vleesch ia in beslag genomen. Tegen de beide mannen is proces-verbaal opgemaakt. De Bureaux van de Provinciale Zeeuwsche Courant zijn gevestigd te VLISSINGEN Redactie en Adm.: Walstraat 68-60 Telefoon 10 (2 lynen) MIDDELBURG Londensche Kaal 29 Redactie Tel. 269. Administratie Iel. 189 GOES Redactie en Adm. Turfbade 15 Telefoon 2863 Redactie eruAdm.: Breedestraat 45 1(&. OOSTBURG Redactie Telefoon O SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 85 BRESKENS Dorpsstraat 85, Telefoon 21 SPORT ZWEMMEN NIEUW WERELDRECORD VAN J0PIE WAALBERG. Op de 500 meter schoolslag. OOK HET NEDERLANDSCHE RECORD. OP DE 400 M. VERBETERD. Gisteravond is onze wereldrecordhoud ster en nationaal kampioene, Jo Waalberg van de Amsterdamsche Dames Zwemclub, er in geslaagd beslag te leggen op het we reldrecord 500 meter schoolslag, daarbij eveneens haar eigen Nederlandsehe records op de 400 en 500 meter aanmerkelijk ver beterend. Sinds 26 Februari van het vorig jaar stond dit record op naam van de Deen- sche zwemster Inge Sörensen, die het ves tigde te Kopenhagen in den tgd van 7 min. 58.8 sec. Het is niet de eerste maal, dat onze landgenoote beslag legt op een wereld titel, want op 11 Juni 1937 slaagde zij er reeds in, in wereldrecordtijd te zwemmen op de 200 meter schoolslag, hetgeen zy achtereenvolgens op 27 Juni 1937 te Zaan dijk en 2 October 1937 te Gent nog verbe terde door dezen afstand te zwemmen in den tgd van 2 min. 56.9 sec. Ruim twee jaar later, op 8 November 1939, verbeterde de Braziliaansche zwemster, Maria Leuk, dezen tijd nog te Rio de Janeiro, door de zen afstand af te leggen in -2 min. 56 sec. De kampioene zwom gisteravond in den haar bekenden prachtigen styi, rustig de 50 meter baan, kennelijk haar krachten sparend om op den langen afstand een zoo goed mogelijken tgd te maken. De eerste 100 meter zwom zij in 1 min. 27.9 sec, (nationaal record 1 min. 21.6 sec.), op de 200 meter werd genoteerd 3 min. 4.3 sec. (nationaal record 2 min. 56.9 sec.). Daar na ging het sneller, zoodat zij de 400 meter bracht op 6 min. 16.8 sec., waarmede het door haar te Kopenhagen gevestigde Ne derlandsehe record van 10 September 1937 met 3.3 sec. verbeterd werd. Duidelijk gaf zij blijk zich nog niet volledig gegeven te hebben. Zij reserveerde haar beste krach ten om in een prachtige eindspurt den tgd op de 500 meter zoo sterk mogelijk te kun nen beïnvloeden. Zg slaagde daarin ten slotte uitstekend en zwom de 500 meter in 7 min. 49.9 sec., daarmede den tgd van Inge-Sörensen met 8.9 sec. verbeterend. Behalve de nieuwe titels op de 400 en 500 meter heeft Jopie Waalberg thans nog de volgende titels in haar bezitWereldrecord 200 yards schoolslag, gevestigd te Amster dam op 11 Juli 1939 in 2 min. 40.3 sec. Europeesch- en Nederlandsch record 200 meter schoolslag, gevestigd te Gent op 2 October 1937 in 2 min. 56.9 sec. Radioprogramma DONDERDAG 7 NOVEMBER. JAARSVELD 414,4 M. K.R.O.-UITZ. 8.00 Ber. A.N.P. S.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gram. 10.00 K.R.O.-orlc. 10.30 Gram. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 IC.R.O.-ork. 12.45 Nieuws- en economische ber. A.N.P. 1.00 K.R.O.-ork, 1.45 Gram. 2.00 Orgelconc. en gram. 3.00 Gram. 3.15 Zang met piano. 3.30 Gram. 3.45 Zang met piano. 4.00 Gram. 4.10 Cabaret (gr. pl.). 4.30 Ziekenpraatje. 4.45 Grain. 5.00 V.P.R.O. Cyclus. 5.15 Vragen van den dag en beursber. A.N.P. 5.30 Voor de jeugd. 5.50 Gram. 6.00 Rococo-octet en soliste. 6.35 Propaganda-toespraak. 6.45 Actueele reportage of gram. 7.007.15 Ber. A.N.P.* sluiting. KOOTWIJK. 1875 3L N.C.B.V.-JJTFZ. 7.00 Ber. Duitsch. 7.15 Gram. 7.30 Ber. Engelsch. 7.45 Gram. 8.00 Ber. A.N.P. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewijde muziek. 8.35 Gram. 9.00 Ber. Duitsch. 9.15 Gram. 10.50 Cello met piano en gram. 11.30 Ber. Engelsch. 11.45 Gram. 12.00 Ber. 12.15 Gram. 12.30 Ber. Duitsch. 12.45 Nieuws- en economische ber. A.N.P. 1.00 Jac. Stof- fer's sextet. (1.30—1.45 Ber. Engelsch). 2.00 Ber. Duitsch. 2.15 Jac. Stoffer's sextet en gram. 3.00 Gram. 3.30 Ber. Engelsch. 3.45 Gram. 4.10 Quatre-mains en gram. 5.00 Ber. Duitsch. 5.15 Vrageu van den dag en beursber. A.N.P. 5.30 Zang met piano en gram. 6.15 Gram. 6.30 Ber. En gelsch. 6.45 Gram. 7.007.15 Ber. A.N.P., sluiting. NOODLOTTIGE AANRIJDING. Zaterdagmiddag is de 34-jarige heer A. H. C. van Eekelen, redacteur van de af- deeling handel van de Maasbode, die op de Boompjes te Rotterdam fietste door een vrachtauto aangereden. Hij bekwam een schedelbasisfractuur en is gisteren aan de gevolgen overleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 7