UIT DE PROVINCIE. Hoe lang Is het licht Zonsopkomst morgenochtend 8.46. Zonsondergang hedenavond 18.02. Gedurende den tusschenliggenden tijd moet worden verduisterd. Zuid-Beveland LOONREGELING VOOR PAARDEN KNECHTS. In een bespreking te Goes tusschen het bestuur van den Kring Züid-Beveland van den Kath. Boeren- en Tuindersbond en de vertegenwoordigers van de moderne, chris telijke en r.k. landarbeidersorganisaties is over de afsluiting van een loonregeling voor de paardenknechts overeenstemming verkregen. Het loon van de paardenknechts die gehuwd zijn of den 21-jaiigen leeftijd hebben bereikt en meer dan uur vroeger dan de arbeiders des morgens hun arbeid moeten beginnen, zal bedragen tot 30 No vember a.s. 16 en van 1 December tot 28 Februari 14 per week, plus 50 roeden aardappelland en voor de gehuwden vrij wonen en voor de ongehuwden 1.50 toe slag per week. Het loon van de paarden knechts, die den leeftijd van 21 jaar nog niet hebben bereikt, zal bedragen op 20- jarigen leeftijd 90%, 19 jaar 80 18 jaar 70 en 16 en 17 jaar 60 van het loon van de volslagen paardenknechts. De Raad van Driewegen vergaderde. De verbouw van het gemeentehuis zal voorloopig niet plaats hebben. DRIEWEGEN. Maandag kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. De VOORZ. deelde mede, dat B. en W. besloten den verbouw van het ge meentehuis op de wijze, als reeds door den raad was aangenomen, voorloopig niet te doen plaats vinden, op grond van de mogelijkheid dat vele kleine gemeenten zouden kunnen worden samengevoegd. In dien ook deze gemeente hiertoe mocht be- hooren, dan achten zij een dergelijke groo- te uitgave niet verantwoord. Hoognoodige verbeteringen zijn aanbesteed voor de som van 832.aan den heer P. de Muijnck. Uit de binnengekomen begrooting van het vleeschkeuringsbedrijf in de kring Ovezande blijkt, dat de gemeente in 1941 hierin voor 230,96 zal moeten bijdragen. Luchtbescherming. De begrooting van den luchtbescher mingsdienst in Zuid- en Noord-Beveland wijst aan, dat deze dienst een geldleening zal aangaan van 20.000 af te lossen in hoogstens 8 jaar ter bestrijding der kosten Voor de inrichting der hulpziekenhuizen op deze eilanden. De korte duur van den oor-log is oorzaak, dat deze kosten niet uit verpleeggelden bestreden kunnen wor den. Een woord van waardeering spreekt de voorzitter uit aan dokter Plianteijdt, die zijn diensten kosteloos verricht heeft in het belang der gemeenschap. Hierbij aansluitende dankt de voorzitter de bur gers der gemeente tusschen 18 en 55 jaar, die van de Meidagen af trouw hun plicht vervuld hebben in dienst van de lucht bescherming. Er zijn nu door den burge meester vier personen als vast personeel benoemd. Uitbreiding electrisch net. Voorts is een verzoek ingekomen van de bewoners van den Paulushoekschen weg om bij aanleg van het electrisch net in hun buurt de geëischte garantie van 7 door de gemeente te doen overnemen. Op voorstel van B. en W, wordt besloten dat de gemeente voor de eerste 5 garant zal 1 lyven, zoodat 2 voor rekening der Verbruikers blijft. Na gunstig rapport der diverse com missies met het nazien belast, worden de rekeningen over 1939 van het Burgerlijk Armbestuur en der gemeente, en de be grooting over 1940 van het Burgerlijk Armbestuur goedgekeurd. Rondvraag. Bij de rondvraag verzocht de heer de Jager om de palen langs den smidsweg en Schoondijke van witte koppen te voorzien, daar deze 's avonds groot gevaar opleveren. Tevens vraagt h!j, of de planken in den' kop van den toren niet weggenomen kun nen worden, zij vormen 'n belemmering voor de verspreiding van het geluid. Beide zaken zullen door B. en 'W. onderzocht worden. De heer van Waarde informeert naar den toestand van de brandspuit. Na e.enig getob is deze thans in orde. De heer van Oosten meent, dat meer practische oefe ningen wenschelijk zouden zijn om ieder brandweerman met de behandeling van spuit en materiaal meer vertrouwd te ma ken. B. en W. zullen ook hieraan hun aan dacht wyden. Luchtwachtdienst. WEMELDINGE. De burgemeester dezer gemeente, heeft vier vaste personen, nl. de heeren Jac. van den Boomgaard, Abr. Bolle, Ant. Lamper en Jac. Dagevos, bij de lucht- wacht aangesteld. Wie heeft een bankbiljet' van 10 verloren 7 WEMELDINGE. Bjj de gemeentepolitie is aangifte gedaan van het vinden van een bankbiljet van 10. HET LANBBOUWIïUISHOUD- ONDERWIJS. School in oprichting. OVEZANDE. Naar men ons mededeelt zal de landbouwhuishoudcursus, die hier al eenige jaren gegeven wordt, Januari van het volgend jaar worden omgezet in een officieele door het Ryk erkende school. Daardoor zal het dan mogelijk zijn de leer lingen in een grooter getal aan te nemen. Men heeft goede hoop, dat er voor dit onderwijs een groeiende belangstelling zal blijken te bestaan. Alle meisjes, die den cur sus hier gevolgd hebben, ondervinden de practische waarde van alles wat ze leerden En ook de ouders dezer oud-leerlingen zul len voor de nieuwe landbouwhuishoudschool zeker propaganda maken. By informatie bleek ons verder dat vol gens de algemeen geldende voorschriften alle meisjes die den leeftijd van twaalf jaar en acht maanden bereikt hebben kun nen worden toegelaten. Het schoolgeld wordt geregeld naar de financieele draag kracht. Deelen wy tenslotte nog mede dat de commissie van toezicht voor deze school als volgt is samengesteld pastoor Ullemans en burgemeester Eekhuijzen Ovezande burgemeester Ermerins, mevr. M. Steyn- Groene en C. Rentmeester, Kwadendamme; mevr. H. M. van Horsigh-Loonen en M. Nijsten, 's-Heerenhoek mevr. C. Mes-Pee- ters, 's-Heerenhoek en D. Goense Lewe- dorp. Opbrengst collecte. KRABBENDIJKE. De alhier gehouden collecte ten bate der Ned. Herv. Kerk, heeft 29 opgebracht, voor de zending een som van 18. Rijkspostspaarbank. KRABBENDIJKE, Gedurende de maand October is bij de Rijkspostspaarbank inge legd 560, terugbetaald 5673.14. Nieuwe boekjes, werden in dat tydvalc niet uitge geven. Groote regenval. KLOETINGE. Een regenmeter wees uit. dat in het etmaal van 3 tot 4 November niet minder dan 44 m.m. water gevallen was. Van Zaterdag tot en met Maandag bedroeg de hoeveelheid ongeveer 70 m.m. De werkzaamheden op het land ondervon den daardoor belangrijke vertraging. Ver schillende perceelen stonden deels onder water of waren niet te betreden Collecte Roode Kruis. KLOETINGE. De alhier gehouden col lecte ten bate van het Roode Kruis bracht ruim 21 op. Luchtbeschermingsdienst.-, KLOETINGE. Tot nog toe werd de con- tröledienst van den Luchtbeschermings dienst alhier door de ingezetenen ten geta le van 105 personen per week vervuld. Thans heeft de burgemeester 4 personen benoemd waarvan er 3 per etmaal dezen dienst vervullen. In dezen vasten dienst zijn benoemd de heeren J. P. van As, J. A. Herrebout, A. Hoogesteger en J. Schip per, alhier. HERFSTVACANTIE OP DE SCHOLEN. HOEDEKENSKERKE. De schooljeugd geniet thans van de herfstvacantie, die één volle week duurt. Deze vacantie werd vroe ger begin October gegeven, maar thans achtte men het noodzakelijk deze met het oog op de lcolenvoorziening, eerst nu te geven. De landbouw ondervindt hinder van den zwaren regenval. HOEDEKENSKERKE. Door den hevigen regenval der laatste dagen, zijn alhier de lagere gedeelten bouw- en weiland onder water gezet. Voor de kleine landbouwers die hun vee in de zoogenaamde boeiers, lieten grazen valt dit niet mee, daar zij nu hun vee iets vroeger op stal zullen moeten houden. Ook op verschillende ge deelten bouwland staan nu groote plassen water. Verschillende landbouwers zyn er dan nu ook toe over gegaan, om hun land goed van greppels te voorzien, om zoo doende een goeden waterafvoer te ver krijgen. Getyen Wemeldinge. Nov. (Zomertyd) Hoogwater Laagwater Woensdag 6 E.K. 9.01 21.29 2.23 14.50 Dr derdag 7 9.56 22.33 3.14 15.44 Vrydag 8 11.03 23.48 4.23 16.59 Zaterdag 9 12.22 1.03 5.47 18.17 Zondag 10 13.33 7.— 19.26 Noord-Beveland Electrisch licht en de petroleumschaarschte. KAMPERLAND. Hoewel onze plaats ook aangesloten ls aan het electrisch net waren er toch nog vele inwoners die liever hun woningen met petroleum verlichtten. Nu échter de petroleum schaarsch is, zijn er velen genoodzaakt ook hun woning van electrisch licht te laten voorzien. Dit be treft dan inzonderheid hen die in de kom van het dorp wonen en in het bereik zyn van het net. Het gevolg hiervan is -dat de electriciens den laatsten tijd druk werk hebben en men ook dagelijks het personeel van de P.Z.E.M. op ons dorp ziet om de aansluitingen tot stand te brengen. Zy die echter buitenaf wonen kunnen nog geregeld hun kwantum petroleum ver krijgen omdat zy buiten het bereik van het net liggen. Publieke verkooping. COLIJNSPLAAT. Ten overstaan van notaris J. J. W. Klop te Kortgene werd Maandagavond in hotel „De Patrijs", ten verzoeke van den heer P. Clement Jz., publiek verkocht een woonhuis en erf aan den Nieuwen weg, groot 2,04 are. Kooper- werd de hoogste inschryver, de heer K. J. Flipse voor 2245. Een suikerbiet van 95 c.M. lengte. KATS. De landbouwer J. de R, heeft op de Kaal een suikerbiet aangevoerd van 95 c.M. lang, hetgeen op deze Kaai, volgens de ploegbaas, nog nooit is voorgekomen. Zeeuwsch- Vlaanderen Goed weer voor de snoek- en palingvisschery. Eindeiyk kunnen dan de snoekvlsschers in Zeeuwsch-Vlaanderen hun hart ophalen langs de boorden der kreeken, nu storm en regenvlagen over de polders zwiepen en het water in heftige beroering brengen. Dat is het echte snoekenweer voor de ware spoftvisschers. Reeds zyn de eerste vang sten gedaan van middelmatige snoekjes, daar de groote nu eenmaal niet meer voor schy'nen te komen in de Zeeuwsch-Vlaam- sche viscliwateren. De talryke Belgische snoekvisschers, die hier anders in normale tijden vertoefden, zietmen nu niet, zoodat de Zeeuwsch- Vlaamsche sportvisschers het ryk alleen hebben. Door het ruwe weer en de donkere nach ten zyn ook de palingvangsten van de be- roepsvisschers beter geworden, terwijl thans ook de waterstand en de windrichting de beroepsvisscherij ten goede komt, na een ongunstig zomerseizoen. DE SMOKKELARIJ IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Sterk overdreven geruchten. IN WESTELIJK ZEEUWSCH- VLAANDEREN NIET NOEMENSWAARD Het gaat met de verhalen over smokke larij al precies eender als met alle andere geruchten, ze worden nl. sterk overdreven. Zou men geloof hechten aan de verhalen die in Holland de ronde doen, dan zou de smokkelarij ook in Zeeuwsch-Vlaanderen welig tieren en zou er dag en nacht enorme partijen goederen, levensmiddelen enz., frauduleus over de grens naar en van Bel gië vervoerd worden. Vooral naar België zouden veel levensmiddelen gesmokkeld worden, omdat de vraag daarnaar in Bel gië het grootst is, terwijl anderzijds groote partijen textielwaren vanuit België ons land zouden worden binnengesmokkeld. Wij hebben in den loop der laatstewe ken heel wat grensplaatsen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen bezocht en daarbij ons oor eens te luisteren gelegd bij de di verse betrokken instanties. Tenslotte zijn wy daarby tot de slotsom gekomen, dat al deze geruchten en verhalen zijn terug te brengen tot louter fantasie. Dag en nacht wordt de grens bewaakt door kommiezen en marechaussee, menschen die alle smok- kélwegen kennen, zoodat er nagenoeg geen doorkomen aan is. Zou er nu werkelijk zooveel gesmokkeld worden, dan moesten er toch ook meer smokkelaars gepakt worden dan thans het geval is. Slechts spo radisch wordt een óvërtreding geconsta teerd en dan betreft, het nog meestal kleine gevallen. Trouwens, het smokkelen wordt steeds moeilijker, omdat het vervoer van de meeste artikelen niet meer vrij is. Voor na genoeg alle levensmiddelen gelden thans de distributiebepalingen, m.a.w. deze mogen alleen vervoerd worden, mits men in het bezit is van een geleidebiljet. Het behoeft wel geen betoog, dat 'daarop, speciaal in het grensgebied, terdege gelet wordt. In vergelijking met voor den oorlog is de smokkelarij eerder af- dan toegenomen. Vóór den oorlog was do smokkelarij van België naar Nederland het grootst. Tenge volge van het groote prijsverschil van ar tikelen, zooals suiker, margarine en siga rettenpapier. Thans is de oorzaak van de smokkelarij gelegen in de distributiebepa lingen, berichten daaromtrent worden, naar wij in tot oordeelen bevoegde kringen ver namen, wel erg overdreven. Het leek ons wenschelijk het boven staande eens onder de aandacht van het publiek te brengen, wellicht lean het er toe bijdragen de overdreven verhalen over smokkelary, althans .voor wat betreft Wes telijk Zeeuwsch-Vlaanderen tot hun ware proporties terug te brengen. Loop der bevolking. OOSTBURG. Ingekomen A. J. Maat, assuradeur, uit Groede H. C. M. Verstee- gen, marechaussee, uit Breda A. Legrand en echtg., kleermaker, uit Knocke D. L. van Reek en gezin, zonder, uit Vlissingen J. C. Labée, marechaussee, uit Loosdrecht; J. de Visser, dienstbode, uit Axel F. Hos sen, opzichter waterleiding, uit Philippine; D. Versluijs, opperwachtmeester, uit Vlis singen R. F. H. L. Sondag en gezin, jour nalist, uit "Vlissingen G. C. Schouten, landbouwersknecht, uit Retranchement A. C. J. van der Velden, marechaussee, uit Tilburg M. W. den Boer, zonder, uit Goes; H. E. Sturm, bouwkundig teekenaar, uit NederweertE. E. A. Wage, zonder, uit Breskens P. J. van Aartsen en gezin, zon der, uit Vlissingen K. Hoekzema en echtg., burgemeester, uit Maartensdijk(U.) M. J. Catsman, onderwijzeres bijz. l.o., uit Axel A. L. Dobbelaar en gezin, monteur, uit Cadzand J. Kranenburg, gcb. de Rho- ter, zonder, uit IJsselstein J. M. Lako, huishoudster, uit Breskens E. M. A. Si mons of Simonse, echtg. van J. Voorhans, uit Middelburg. Vertrokken J. F. Buma en gezin, arts, naar Zuidzande; J. S. K. Wage, zonder, naar Groede J. Ch. van de Voorde, zon der, naar Nunspeet S. H. L. Peeters, po- litie-agent, naar Rotterdam T. Zanen en echtg., postdirecteur, naar Amsterdam Iz. Buijze, zonder, naar Schoondijke I. S. M. Temmerman, dienstbode, naar Water landkerkje A. J. A. Groosman, opzichter waterleiding mij., naar Sluis M. M. Nae- sens, dienstbode, naar Axel. Loop der bevolking. WATERLANDKERKJE. Ingekomen J. Mik en gezin van DordrechtCh. van Espen van Breskens. Vertrokken S. W. Serlé en gezin naar IJzendyke M. A. Dekkers naar Schoon- dijlie. Brood van door boeren zelf geleverde rogge, oogst 1939, valt ook onder distributie. Het ryksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstyd vestigt er de aandacht op, dat het aan bakkers, die volgens een in sommige streken op het platteland be staande gewoonte, rogge van den oogst 1939 van de boeren in ontvangst hebben genomen, tegen de verplichting om daar voor gedurende een jaar op geregelde tij den een overeenkomstige hoeveelheid rog gebrood te leveren, verboden is, thans nog op grond van een dergelyke overeenkomst brood te leveren zonder,daarvoor brood distributiebonnen in ontvangst te nemen. Deze bakkers kunnen, ten einde hun ver plichtingen 11a te komen, de van de boeren ontvangen rogge, voorzoover daarvoor nog geen brood werd geleverd of geen brood geleverd zal worden, dus de hoeveelheid welke de boer meer geleverd heeft dan hij tegen inlevering van broodbonnen gemalen terug kan krygen, tegen den marktprijs vergoeden. i CULTUURVERNIEUWING EN TOONEEL. De heer B. A. van Verre te Middelburg schrijft ons Met byzondere belangstelling nam ik kennis van het artikel „Cultuurvernieu wing" in uw blad van 4 dezer. De daarin besloten oproep tot verdieping van het plaatselijk cultureel e leven door „sa&mbinding" van de, wellicht vele, doch veelal nog sluimerende krachten, zonder afzondering, en dus verstoring van het algemeene Nederlandsche ver band, zal bij al degenen, die ook in het verleden pogingen van dien aard onderna men, voorzeker warme instemming vin den. Evenals de waarschuwing, om toch bovenal de. geestelijke „scheidingen te overkoepelen en de cultureele beleving te maken tot meer, dan het particuliere do mein eener bevoorrechte kaste". Het zijn stellingen die, thans gelukkig meer dan vroeger, maar helaas misschien nog niet genoeg, onder de aandacht worden ge bracht van het krantenlezend publiek, wien het, in zyn geheel, aangaat. De mensch kan bij brood alleen niet le ven meerdere zorg voor onze geestelyke goederen wordt, terecht, voor de toekomst als noodzakelyk erkend en het lijkt dan ook volstrekt geboden het cultureele offen sief reeds nu met volle kracht in te zetten, opdat straks, bij den algeheelen weder opbouw, een ieder zich ook van zijn cultu reele taak volledig bewust zij. Dat inderdaad ons cultureele Zeeuwsche leven door velen, ook vóór 10 Mei, spon taan en onder de moeilijkste omstandighe den metterdaad behartigd werd, is nog slechts weinige jaren geleden, het was in den herfst van 1938 bewezen, toen met vereende krachten een vrijwel hopeloos lijkende zaak tot een goed einde werd ge bracht. De oude Middelburgsche Schouw burg werd in een tijd, dat zich de sombere internationale wolken al samenpakten, voor afbraak door de toenmalige eigenaren ver kocht het ging niet meer met het wrakke gebouw. Maar mét dit gebouw dreigde te vens het Middelburgsche tooneelleven, en daarmede een brok Zeeuwsche cultuur, ten onder te gaan. Het was in de maanden, die op dit schijnbaar reeds aan onzen Schouwburg voltrokken vonnis volgden, dat vele Zeeuwsche kunstbeschermers door financieele offers het voorbeeld gaven, hoè men, naast, en niet na zijn persoon lijke en materieele belangen, voor het cul tureele leven heeft op de bres te staan en dit heeft te bewaren en te verdiepen voor zichzelf en voor her, die volgen De Schouwburg werd herbouwd op de plaats waar ook zijn roemruchte, maar door den tand des tijds van lieverlede vervallen, voorganger stond. Die nieuwe Schouw burg is en zal voor mij steeds blijven het meest sprekende bewijs van de, toen reeds aanwezige „saambinding" en van de ware opofferingsgezindheid voor het plaatselijke cultureele leven en de traditie. Het is niet in de laatste plaats om die reden, dat ik my, nu en in de toekomst, den Middelburgschen Schouwburg nooit -anders-zal -kunnen- denken, dan in het nieu we gebouw aan "Het Molenwater een be scheiden monument van wat Zeeuwsche gemeenschapszin vermag Het was deze gemeenschapszin, die, niet alleen het tooneelleven hier ter stede redde, maar dit tevens tot meerder bloei opwekte. Ook neen bij uitstek in dezen tijd, lijkt het me niet ondienstig deze feiten, naar aanleiding van uw artikel, dat me daar toe een ongezochte gelegenheid biedt nog eens in het kort in herinnering te brengen. Eenerzijds om wellicht stimulee- rend te kunnen werken, mocht het er om gaan pogingen ook op andere gebieden der Zeeuwsche kunst te ondernemen, ander zijds opdat nog eens nadrukkelijk wordt ge tuigd, dat, voor wat het tooneelleven in Zeelands hoofdstad betreft, er geen twijfel aan kan bestaan, dat het vereischte mate riaal reeds lang en in ruime mate alhier Voorhanden is. Ik acht het persé onjuist, dat voor vele Zeeuwen het alarmsignaal inzake een „cul tuurvernieuwing" eerst 11a 10 Mei zou heb ben geklonken. Dit besef was reeds aanwe zig en ook zonder de gebeurtenissen van het laatste half jaar zou Zeeland geestelijk niet in het moeras zyn verzonken. Middelburg, door zijn natuurlijke ligging en zijn traditie, provinciaal cultureel mid delpunt, óók na 17 Mei 1940 Het blijve ons aller streven, ondanks vele toekomstige zorgen van materieelen aard. Onder voor behoud evenwel, dat we daarby de juiste maat en gevoel voor verhoudingen weten te bewaren en ons dus niet zullen over geven aan te grootsteedsche gedachten, b.v. omtrent de afmetingen van onze kunst tempels. Moge daarnaast, op tooneelgebied, in een zéér nabije toekomst, de cultuurvernieuwing er toe leiden, dat, meer dan voorheen, de Schouwburg niet te groot zal blyken te zyn en dat de vele bouwers van 1938 de voldoening beleven, niet vruchteloos hun steentje te hebben bijgedragen. Duitsche militairen te Amsterdam ter aarde besteld. DÉ RIJKSCOMMISSARIS BIJ DE PLECHTIGHEID AANWEZIG. Het A.N.P. meldt dat op hoogst plech tige en indrukwekkende wijze en in tegen woordigheid van den Rijkscommissaris, rijksminister Seyss Inquart, gistermiddag te Amsterdam met militaire eer het stof felijk overschot van twee en twintig leden van de Duitsche weermacht, die Vrijdag avond by den vliegeroverval op het Wil- helminagasthuis voor hun vaderland het leven hebben gelaten, terwijl zy werden verpleegd in het lazaret, voorzien van de kenteekenen van het Roode Kruis, is ter aarde besteld. Behalve den Rykscommissaris woonden vele andere hooge Duitsche militaire en partij-autoriteiten deze teraardebestelling bij. instantine Sinterklaas en de distributie. Naar de Zaanlander verneemt, ligt het in het voornemen van de desbetreffende autoriteiten den banketbakkers voor de Sinterklaasdagen meer armslag te geven in zooverre, dat verschillende artikelen voor eenigen tijd van de distributie-maat regelen zullen worden vrijgesteld. Voorloopige bezoldiging personeel Opbouwdienst By besluit van den secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken is ten aanzien van de voorloopige bezol diging van het personeel van den Opbouw dienst het volgende bepaald Artikel 1. De bezoldiging van het personeel, inge deeld bij den Opbouwdienst, wordt, in af wachting van een definitieve regeling, voorloopig vastgesteld, als is bepaald in de volgende artikelen. Artikel 2. 1. De bezoldiging van officieren op non activiteit, ingedeeld bij den Opbouwdienst, zal bedragen het verschil tusschen de non- activiteits-bezoldiging en de activiteits bezoldiging, welke zy bij de landmacht zou den hebben genoten. 2. Kindertoelage wordt niet in rekening gebracht. 3. Inhoudingen voor pensioenbijdragen hebben niet plaats. Artikel 3. De bezoldiging van officieren en mili tairen beneden den rang van officier, ont slagen onder toekenning van wachtgeld en ingedeeld bij den Opbouwdienst, zal in gaan drie maanden na den dag, waarop zij in het genot van wachtgeld zijn gesteld, en zal bedragen voor gehuwden 15 pet. en voor ongehuwden 25 pet. van het voor de eerste drie maanden vastgestelde wacht geld. Artikel 4. 1. De bezoldiging van reserve-officieren, verlofsonderofficieren en personeel der ma rine-reserve,ingedeeld bij den Opbouw dienst, zal gelijk zijn aan die, welke zij vóór 15 Juli 1940 bij de Nederlandsche weermacht genoten, behoudens het hierna bepaalde. 2. Voor zoover de betrokkenen in het tydvak 15 Juli 1940 tot en met 14 October 1940 zijn gehuwd, worden zij berekend voor een bezoldiging, welke zij zouden hebben genoten, indien zij op 14 Juli 1940 reeds gehuwd waren. 3. De sergeanten (wachtmeesters) - ti tulair worden van 15 October 1940 af be rekend voor de minimum-bezoldiging van een sergeant bij de landmacht. 4. Officieren van de marine-reserve ont vangen het traktement voor plaatsing aan wal, benevens ^.e kindertoelage. 5. Personeel van de marine-reserve be neden den rang van officier ontvangt de soldy voor plaatsing aan boord, benevens de kindertoelage de bezoldiging geschiedt uitsluitend volgens de algemeene schaal, zoodat vaklieden e.d. niet langer als zoo danig oogere soldij ontvangen. 6. Personeel van den vrijwilligen reserve- hulpschependienst geniet de beginsoldijen voor plaatsing aan boord der overeen komstige categorieën beroepspersoneel, be nevens de kindertoelage. Artikel 5. De zakgelden bij den Opbouwdienst zul len per dag bedragen voor a. Het gewezen beroepspersoneel korporaal met geschiktheid voor den naasthoogeren rang 0.70, korporaal 0.65 soldaat lste klasse 0.55 soldaat 0.45. b. Het gewezen verlofspersoneel korporaai 0.40 soldaat 0.30. Artikel 6. Dit besluit is gisteren in werking getre den, met terugwerkende kracht tot 15 Oc tober 1940. DE MAXIMUM SNELHEDEN. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van justitie, heeft zich in een buitengewoon politieblad gewend tot de procureurs-generaal, fung. directeuren van politie, tot den inspecteur-generaal der politie en tot de inspecteurs der marechaus see en der ryksveldwacht. Hy deelt hierin mede, dat de Höhere SS- en Polizeifilhrer bij den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied hem heeft verzocht er voor te willen zorg dragen, dat de maximum snelheidsbepalingen van de verordening no. 73/1940 van den Rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied beter worden nageleefd. De rijks- en gemeentepolitie zal derhalve strenger op de naleving dezer bepalingen dienen toe te zien. Voor zoover noodig wijst de secretaris generaal er op, dat ook de Nederlandsche politie zich aan de in genoemde verorde ning gestelde snelheidseischen dient te houden, behalve in zeer bijzondere spoedge vallen. BEZOEK VAN DR. RINGERS AAN DEN HELDER. De algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers, heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan Den Helder, teneinde met het gemeentebe stuur besprekingen te voeren over het herstel van beschadigde woonhuizen. In Den Helder is de toestand zoo, dat vele bewoners van beschadigde huizen niet over de middelen beschikken om deze panden wind- en waterdicht te laten maken. Deze huizen zouden derhalve in de kamende maanden sterk in waarde dalen en om dit te voorkomen, heeft de algemeen ge machtigde aan het gemeentebestuur van Den Helder medegedeeld, dat van rijks wege een voorschot zal worden verstrekt voor bedoelde werkzaamheden. Eenige weken geleden is zooals bekend een gelijke regeling voor Vlissingen ge troffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3