STADSNIEUWS Middelburg STADSNIEUWS Vlissingen STADSNIEUWS Goes EEN MOOIE UITGAVE MET EEN SYMPATHIEK DOEL. De heer A. G. van Agtmaal uit Baarn, die als fotograaf steeds krachtig heeft me- degeholpen aan de bevordering van het vreemdelingenverkeer, heeft een map foto's van de te Rotterdam verwoeste Sint Lau- renskerk vervaardigd en deze in den han del gebracht, met de bedoeling een deel van de opbrengst af te dragen aan de kerk voogdij ter bestemming voor bijdrage in de kosten van herbouw van genoemd kerk gebouw. Ook voor Middelburg heeft de heer Van Agtmaal zulk een map samengesteld en hij heeft de firma Corns. Henning bereid gevonden de uitgifte daarvan over te ne men. Deze firma heeft daarbij ook overge nomen het plan om ook hier een deel van de opbrengst voor een bepaald doel te be stemmen, en heeft daarvoor in overleg met den burgemeester, die aan deze geste zijn volle sympathie heeft betuigd, besloten, dat per map een bedrag van 25 cent ter beschik'-ing van den burgemeester zal wor den gesteld en bestemd zal zijn voor de inwendige versiering van het Stadhuis. De map bevat tien kaarten, waarvan zeven aan het Stadhuis zijn gewijd. Eén geeft het Stadhuis op een gewonen week dag, terwijl een tweede ook de Markt met Stadhuis geeft, doch op een Marktdag. Dit zijn beide bijzonder goede ..foto's. Veel min der bekend en daarom des te belangwek kender, zijn de 5 andere foto's, die inte rieurs van het Stadhuis in herinnering roe pen. Men heeft ten eerste een gezicht in de beneden achtergang met zijn prachtige versiering; ten tweede een kijkje in het mooie trappenhuis, een derde toont de oud heidkamer met het poortje, dat toegang gaf tot het achterdeel van het gebouw en dat wellicht nog te herstellen zal zijn. De beide nog resteerende foto's van het ge bouw betreffen een deel dat helaas voor altijd verloren ging, n.l. de Vierschaar, die naar beide zijden is vereeuwigd. Alleen deze foto's zijn reeds van groote historische waarde. Behalve van het Stadhuis zijn er nog foto's van de Steenrotse, het ook zoo zwaar getroffen historische pand aan de Dwars- kade, van de geheel verbrande Statenzaal met de g-lukkig gespaarde gobelins en ten slotte van de eveneens historie geworden Botermarkt. Dit alles is samengebracht in den map, waarop is afgebeeld het Stad huis met voor- en Noordstraatzijgevel en met het onderschrift Middelburg, Histori sche gebouwen vóór 10 Mei 1940. Op den map komen nog korte aanteekeningen voor over de geschiedenis van het Stadhuis en de Steenrotse. Met den burgemeester hopen wij, dat deze mappen veel koopers zullen vinden. De foto's en het genoemde doel zijn dit ten volle Waard. HET MIDDELBURGSCHE HULPCOMITÉ De geldelijke uitkeering. Voortdurend ontvangt het Middelburg- sche Hulpcomité berichten van personen, die over hun geldelijke uitkeering niet te vreden zjjn, of niet begrijpen, hoe de bere kening van het hun toegekende bedrag is geschied. Het comité kan niet anders zeg gen dan laat dezulken naar het bureau i in de Singelstraat komen en om inlichtin gen vragen. Ja, het comité dringt er zelfs ten sterkste op aan, dat zij daarvoor naar het kantoor komen. Gaarne zal hun dan de berekening worden voorgelegd. Het co mité twijfelt er niet aan, of de betrokkenen zullen tevreden zijn. Morgen, Donderdag is het de laatste dag waarop volgens de letters de eerste gelde lijke uitkeering in ontvangst kon worden genomen. Nu reeds is bekend, dat dan niet ieder geweest zal zijn. De nakomers wor den alsnog in de gelegenheid gesteld him kwitantie Vrijdag te komen halen. Met het oog op de administratie verzoekt het co mité met klem niet langer dan tot Vrijdag te wachten. OPENING DISTRICTSBUREAU WALCHEREN DER NEDERLANDSCHE UNIE. Het districtsbureau Walcheren van de Nederlandsche Unie, dat aanvankelijk ge vestigd was in perceel Biei'kade 9, is thans overgeplaatst naar Nieuwstraat 23. Daar heeft gisteren in het bijzijn van enkele le den uit Middelburg, Vlissingen, Goes en andere plaatsen, de opening plaats gehad van het net ingerichte kantoor, met een passende uitstalling voor de ramen. De districtsleider, mr. F. W. Adriaanse, heeft daarbij een woord van welkom ge sproken en in het kort er op gewezen, dat Zeeland zeer medegevoeld met het stre ven van de Unie, doch men is er niet zoo spoedig toe te krijgen zich aan te sluiten. Toch neemt het ledental ook hier steeds met groote aantallen toe. Spr. bracht dank aan hen, die hun krach ten aan de beweging geven en vooral aan hen, die in een paar dagen de inrichting van het nieuwe bureau tot stand hielpen brengen. WIE HEEFT EEN BOOT VOOR HET ROODE KRUIS Nu de transportcolonne van de afdeeling Middelburg van het Nederlandsche Roode Kruis paraat is om ook in gevallen van het te water geraken van personen hulp te verleenen, zou zy het zeer op prijs stellen daarvoor de beschikking te hebben over een boot. De kosten van aanschaffing zijn een bezwaar en daarom hoopt de colonne, dat een eigenaar van een boot haar deze voor de abnormale tijden in bruikleen zou willen afstaan voor haar menschlievenden arbeid. De administrateur der colonne, de heer P. J. G. Kentin, Seisweg 1'82, zal gaarne bericht daarvan in ontvangst ne men. DE BLOEMKAARTEN. Zooals wij gisteren meldden en ook he den uit een bekendmaking van den direc ter van het distributiebedrijf blijkt, was men van meening dat de uitreiking van de bloemkaarten beslist deze week moest plaats hebben. De korte termijn maakt het noodzake lijk een en ander In drie dagen af te wer ken en de maatregelen daarvoor zijn geno- DIENSTREGELING ELECTRISCHE TRAM GEWIJZIGD. Met Ingang van 1 November jl. Is weer een nieuwe dienstregeling van de electri- sche tram in werking getreden. De eerste tram van het Betje Wolfplein naar Middelburg vertrekt nu te 7.30 en van Mlddelbui'g naar Vlissingen te 8.00 uur. Vervolgens wordt in beide richtingen om het half uur gereden. De laatste tram van het Betje Wolfplein naar Middelburg vertrekt te 19.30 en van Middelburg naar Vlissingen te 20.00 (rijdt niet verder dan de remise). Ook de dienstregeling Vlissingen Stad Station is gewijzigd. DE BLOEMKAARTEN. In de officieele publicatie van den burge meester in ons blad van gisteren staat, dat zij, wier naam met de letters N, O, P, Q en S begint, hun bloemkaarten op Maandag 11 November kunnen komen afhalen. De letter R is hier vergeten. Wij vestigen er daarom de aandacht op, dat zij, wier naam met die letter begint, ook a.s. Maandag hun bloemkaarten kunnen krijgen. Getijen. Nov. (Zomertijd) Hoogwater Laagwater Woensdag 6 E.K. 7.12 19.47 13.48 Donderdag 7 8.11 20.58 2.05 14.43 Vrijdag 8 9.24 22.19 3.14 16 01 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij VERKEERSOVERTREDING. De wielrijder D. V., alhier, werd bekeurd omdat hij in de L. P. van de Spiegelstraat de veiligheid van het verkeer in gevaar bracht. DE MARKTDAG. Gezellige drukte. Het zijn niet meer de marktdagen van „voor den oorlog"; de winkeliers kunnen niet meer naar willekeur verkoopen; de meeste artikelen zijn gedistribueerd op de Markt staan slechts enkele markt kooplieden, en tochdes Dinsdagsmor gens kijkt bijna elke Goesenaar naar de lucht, hopende, dat het dien dag goed weer zal zijn, want daarvan hangt voor een deel af, of het voor Goes een goeden marktdag zal zijn. Ook nu. Want wat men verkoopen kan en verkoopen mag, verkoopt men tenslotte gaarne. De zaak moet blijven draaien, en hoe meer bonnen en punten de winkelier ontvangt, hoe grootere voorraad hij weer in kan slaan. En zoo blijft de geheele Goesche midden stand zich inspannen, om zijn cliëntèle zooveel mogelijk, in de grootste verschei denheid, aan te kunnen bieden. De veelal nog goed voorziene en aantrekkelijke eta lages getuigen daarvan. Het is gisteren medegevallen. Na de dagen van gestadigen regen scheen gis termorgen de zon weer en die is den ge- heelen dag blijven schijnen. En volle auto bussen, paard en wagen, en fietsen, brach ten de bewoners uit de wijde omstreken naar Goes. Zoo heerschte er den geheelen dag een gezellige drukte op het markt terrein en ln de winkelstraten en is het, gezien de omstandigheden en het weder der voorgaande dagen, voor Goes nog een goede Dinsdag geweest. Een eieren-tekort. Men weet het, over de boter en eieren is door de handelaars niet veel meer te praten. Het bordje van de handelaars op de beurs vermeldde laconiek: boter, regee- ringsprijs 90 ct. En voor de eieren stond 7 en 5' ct. genoteerd. Maar over den toestand op de eier markt was de handel niet te spreken. 7 cent is de prijs voor de groote eieren, hooger mogen ze niet genoteerd worden, ze kosten een halve cent duurder inkoop, en bovendienzijn er geen eieren. Bij informatie op de eicrveiling der V.V.Z.B. bleek ons, dat er inderdaad hier een aanzienlijk tekort is aan eieren. Er worden hier een 60.000 eieren geprodu ceerd, er is geen invoer in Zeeland, en er zijn er meer dan 200.000 noodig, zoodat voor slechts ongeveer een derde in de be hoefte kan worden voorzien. Intusschen had men hoop, daar spoedig verbetering in te kunnen brengen. Kleiner drama. Van de eieren kwamen we op de zon nige markt terecht en daar was ook al narigheid. Een klein jongetje vertelde zijn moeder met luider stemmeenfin, dat het iets menschelijks moest doen. De moe der keek even verstoord, wees toen op een roostertje en zei „daar is een putje, ga je gang maar". Voor zijn broertje, een nóg kleiner jongetje, was dat geval aan leiding om te betoogen: dat hij óók moest. Maar nu protesteerde moeder. „Zie je nou wel", riep ze uit (ze had het dus blik baar voorspeld) „maar dat gaat niet hoor, met je klepbroek aan Ach ja, zoo is de marktdag te Goes. GESLAAGD. Voor het candidaatsexamen rechten is te Leiden geslaagd de heer H. Y. A. Looyen, alhier. men. Het zal alle hens aan dek worden om naar men hoopt evenals vroeger iedereen vlug te kunnen helpen. Thans kwam echter bericht dat ook de volgende week nog mag worden voortgegaan met de uitreiking. Men houdt zich nu aan de getroffen maatrege len, maar zij die deze week beslist niet meer kunnen komen zullen ook Maandag of Dinsdag nog geholpen kunnen worden. Hoofdpijn en Kiespijn. Veilig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders p. stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mjjn- bardtjes" Doos 10 en 50 cent. Kerknieuws EEN GETUIGENIS VAN DE CLASSIS MIDDELBURG DER GER. KERKEN. In verband met de rampen die het va derland in het algemeen en het eiland Wal cheren in het bijzonder hebben getroffen, heeft de classis Middelburg der Geref. Kerken aan de kerken in haar ressort een getuigenis doen uitgaan. De classis geeft daarin uiting aan haar bewogenheid over het leed dat met name Middelburg getrof fen heeft en acht zich in dezen nood van Christus' wege gedrongen allen op te roe pen tot verootmoediging voor het aange zicht des Heeren, want de zonden van het Ned. volk zijn, aldus het getuigenis, ook onze zonden en met beschaamdheid moet voor Hem worden uitgesproken dat het Ned. volk meer en meer het Woord Gods verworpen heeft, het geloof in den Heere Jezus Christus als Verzoener der zonden en Verlosser van het menscheiyk geslacht heeft prijsgegeven, van de Kerk des Heeren vervreemd is, Zijn geboden niet heeft ge acht en in plaats daarvan zijn betrouwen gezet heeft op allerlei goden dezer eeuw en de begeerlijkheden dezer wereld heeft nagejaagd. Wel mag de classis met dank aan God constateeren dat velen de prediking naar stig zochten maar tevens moet zij klagen over de toenemende gewoonte om Zondags slechts eenmaal op te gaan naar het huis Gods. Zij neemt waar dat de verachting van Gods Woord in de Geref. kerken meer en meer openbaar wordt. Zoo is de wereld gelijkvormigheid toegenomen, het gebeds leven verslapt en de vraag opgekomen of bij velen het hart niet meer en meer uit gaat naar de begeerlijkheden dezer wereld dan naar den dienst van God, mede waar door het profetisch getuigenis tegenover de wereld is verzwakt. De classis wil be lijdenis doen van deze zonden en allen op roepen 't kwaad dat ons overkwam als de^ slaande hand des Heeren te zien en op wekken tot erkenning van de gerechtigheid Gods. Ook tot de jeugd richt de classis een woord om op te wekken sterk te zijn in het overwinnen van den booze en de we reld niet lief te hebben, noch hetgeen in de wereld is. De classis voegt aan dit getuigenis ook een woord van vertroosting der Schriften en wekt allen op in den nood van dezen tijd de harten op te heffen naar den hemel en acht te geven op de teekenen der tijden, opdat bij alle benauwing en angst blijd schap zij in den Heere en een vreugdig verwachten van Zijn komst. INTREDE VAN Ds. FAGEL TE HEERLEN. Een week na het afscheid van Veere c.a., deed ds. P. Fagel Zondag j.l. intrede in de Herv. Gemeente te Heerlen (stad). Des morgens was hij bevestigd door ds. Fr. Postma van Heerlen, die sprak over Coloss. 4:17. Ds. Fagel verbond zich aan zijn nieuwe gemeente met een predicatie over Nummert 6:2227, den Oud-testamenti- schen zegen. Hij werd op zijn verzoek niet toegesproken. Wel gedacht hij zijn voor ganger ds. Mol en sprak tot zijn bevestiger en mededienaar in Heerlen ds. Postma, welke laatste hierop antwoordde, waarna de gemeente haar nieuwen herder toe zong. In de consistorie was na afloop van den dienst gelegenheid ds. Fagel en zijn echtgenoote t" begroéten, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. Burgerlijke Stand GOES. Geboren Arnoldus, z. van Jacobus Fran- ciscus van Hese en Martina van Bremen. Overleden Joannes Geijs, 55 j., man van Jacomina Balleur, te 's-Heerenhoek. WESTKAPELLE. Van 27 Oct. tot en met 2 Nov. ■Ondertrouwd Kornelis Minderhoud, 27 jaar en Gelina Simonse, 24 jaar. Getrouwd Joost Westerbeke, 25 jaar en Abigaël Houmes, 24 jaar. OOSTBURG. Over de maand October 1940. Ondertrouwd: S. J. Sol, 29 j. en T. van den Brink, 21 j. W. J. van de Voorde, 25 J. en E. E. A. Wage, 20 j. H. Verhulst, 30 j. en M. J. Boonman, 22 j. Getrouwd A. I. Versprille, 39 j. en P. J. Tellier, 34 j. J. M. Riemens, 19 j. en I. M. de Clerck, 20 j. S. J. Sol, 29 j. en T. van den Brink, 21 j. Geboren Maria Elise, dochter van P. Groenewegen en M. van den Hoek. Overleden E. S. Risseeuw, 61 j., vrouw van A. Luteijn (Waterlandkerkje) J. F. E. Roegiers, 50 j., man van Ch. M. Maen- hout (Waterlandkerkje) M. A. de Vl'e- ger, 75 j., vrouw van J. van Male A. M. Heetezonne, 59 j., vrouw van H. Stokker- man J. J. Mareels, 21 j., zoon van P. D. Mareels en S. M. Lense (Biervliet); C. Geelhoed, 65 j., man van J.Welzoet (Schoondijke) J. P. Overdulve, 7 j., doch ter van M. P. Overdulve en M. G. Wage (Groede); F. Marteijn, 80 j., zoon van F Marteijn en van A. Geirnaert. A. P Lauret, 82 j., weduwn. van M. Risseeuw S. Wisse, 76 j., vrouw van A. van Eden. WATERLANDKERKJE. Over de maand October 1940. Overleden Johannes Franciscus Edmon- dus Roegiers, 50 j., echtgenoot van Maria Christina Maenhout. De onrust in Den Haag. Het A.N.P. meldtUit officieel politio neels rapporten over de „onrust in Den Haag" en daar voorgevallen straatinci denten, blijkt dat aldaar in zeer belangrij ke mate provocaties van andere zijde je gens de W.A. en de N.S.B. plaats gevon den hebben. De rapporten betroffen geval len die plaats vonden van 17 October af tot 4 November en gaven zeer ernstige ge vallen zeer gedetailleerd te lezen. Zelfs tal van ernstige mishandelingen vonden plaats, van welke de slachtoffers naar een zieken huis gebracht moesten worden. De in be paalde kringen ontstane indruk alsof de schuld inzake bedoelde onrust voor een belangrijk deel aan gebrek aan zelfbe- heersching bij de W.A. zou zijn te wijten, wordt door deze rapporten met de feiten weersproken. Zelfs werden bij een grooter aantal in hechtenis genomen personen wa penen van vrij gevaarlijk karakter gevon den, gummiknuppels, looden pijpen, met lood bezwaarde riemen, wapenen van zwaar gevlochten ijzerdraad, stokken met spij kers, dolken enz.,, die alleen daardoor Za terdag jl. niet gebruikt konden worden, omdat de hanteerders dezer wapenen zeer snel ingerekend werden. Van de in bezit dezer elementen gevonden wapenen werden foto's gemaakt. Zij zullen hun straf niet ontgaan. Opmerkelijk was, dat onder deze elementen ook Delftsche en Leidsche stu denten werden aangetroffen. Voorts werd vastgesteld, dat de leden der W.A., volgens de ontvangen consignes allen ongewapend waren op een enkele uitzondering na. De eenige die een wapen bij zich droeg, werd eveneens in hechtenis genomen. Deze han delde tegen de uitdrukkelijke bevelen van de leiding der W.A., die overigens de zaken geheel in de hand bleek te hebben. Ontkend wordt niet, dat in de afgeloopen weken ook wel eens hier en daar een enkel N.S.B.'er zijn zelfbeheersching verloren heeft. Dat was psychologisch te begrijpen, doch wordt niet goedgekeurd en voor orde en discipline werden de strengste bevelen gegeven. De schaal, waarin echter het verkeerde gewo gen wordt, slaat volgens de officieele rap porten van politioneele zijde zeer sterk door naar de zijde der tegenstanders van de N.S.B. en wijst op ongure elementen, die hun politieke hartstochten op ongemo tiveerde en zeer af te keuren wijze in de gegeven omstandigheden hebben trachten bot te vieren. Pachtovereenkomsten. Ten behoeve van partijen bij monde linge pachtovereenkomsten wordt vanwege het departement van justitie bekend ge maakt, dat vermoedelijk binnen zeer kor ten tijd een besluit tot stand zal komen ten aanzien van pachtovereenkomsten, welke vóór 1 November 1938 niet schrif telijk zijn aangegaan. Het ligt in het voornemen te bevorderen, dat bepaalde voorschriften, die de loopende oude overeenkomsten met nietigheid be dreigen, tijdelijk buiten werking worden gesteld WAT EEN HALF VARKEN AL NIET AAN HET LICHT BRACHT. Een fotograaf uit Gouda was Zaterdag avond tegen schemerduister druk doende een doos van behoorlijken omvang naar zijn huis te transporteeren. Het varkentje was op één oor na gevild, de huisdeur was reeds in zicht. Toen gebeurde het fa tale, zoo vertelt het Vad.. Er klonk ge- scheur van papier, het karton bezweek en daar gleed, in zijn halve schoonheid, de rechterhelft van een varken op de straat- steenen. Alles zou nog goed voor den fo tograaf zijn afgeloopen, wanneer er toe vallig niet eeri agent achter hem had ge- loopen, die eigenlijk er op uit was, de ver duistering te controleeren. Z\jn argwaan was echter opgewekt, zijn speurzin naar de linkerhelft van het beestje eveneens, dus toog hij op onderzoek uit. Al spoedig bleek, dat het vleesch van frauduleuse slachting afkomstig was. De rest van het beest werd bij een grondwerker in de buurt gevonden. Men vond nog enkele onderdeelen van den krul staart in den koffer, die de fotograaf met zich torste, en op het politiebureau wist men uit dit materieel een compleet varken te bouwen. Onderzoek bracht aan het licht, dat het dier met nog een ras genoot het leven gelaten had in een clan destiene slachtplaats in Moordrecht. Het onderzoek bracht echter nog meer aan het licht. Het vervoer van het vleesch had een garagehouder uit Gouda op zich genomen. Bij dezen garagehouder vond men echter geen varkens. Wel vond de politie een partij van 78 heele flesschen slaolie, 78% pond vet en 10 kg marga rine. Tevens werden hier vier warme, maar overigens militaire dekens aange troffen, wat natuurlijk niet in den haak was. Het heele zaakje werd in beslag ge nomen. Van het één kwam men op het ander. Via een melkhandelaar uit Gouda, die ook met het frauduleus geslachte varken iets te maken had, kwam men op het spoor van andere slachtingen in Stolwijk. Bij een leeraar werd o.a. 118% pond vleesch aangetroffen. De politie had den smaak beet en bleef actief. Een activiteit, die met succes be kroond werd. Bij den Goudaschen gara gehouder stond een agent op post en deze zag op een gegeven oogenblik een man' met een zwaren koffer de garage ingaan. Bij opening bleek de koffer vol militaire ondergoederen te zitten. Als leverancier trad een fourier op. Op het politiebureau aan den tand gevoeld, bekende de man, dat hij gedurende anderhalf jaar als fou rier tal van goederen had ontvreemd, die hij dan aan een bakkersknecht eh een kleermaker verkocht. Op deze wijze ver dwenen er talrijke dekens, lakens, schoe nen, sokken, ondergoed, motorjassen, enz. De politie beijverde zich vele van deze goederen weer op te sporen. Dit lukte wonderwel c.* ten slotte bleken dertig in woners van Gouda zich aan heling te hebben schuldig gemaakt. Tegen allen werd proces-verbaal opgemaakt. Het net werd steeds nauwer en nauwer getrokken en steeds kwam er nog meer aan het licht. Het onderzoek wordt nog voortgezet. De fourier, diè in totaal voor 1000 gld uit het magazijn gestolen heeft, zal naar Rotterdam worden overgebracht. i De Engelsche bomaanvallen op Nederland. Slechts enkele Engelsche vliegtuigen zijn er gisternacht in geslaagd tot boven ons land door te dringen. Er zijn hier en daar enkele bommen afgeworpen, welke gelukkig geen dooden of gewonden hebben geëischt, terwijl ook de materieele schade van geen beteekenis is. Waar Duitschland en Italië voor strijden. REDE VAN Dr. GOEBBELS. Op een groote betooging in de Jaar beurshal te Praag heeft rijksminister dr. Goebbels gisteren een omvangrijke poli tieke rede gehouden. Het Duitschland van Adolf Hitler met zijn negentig millioen menschen, zoo ver klaarde Coebbels o.a. kan thans, innerlijk eensgezind en van buiten af onaantastbaar met het fascistische Italië er toe over gaan ook het gelaat van Europa een nieu wen vorm te geven. De taak, die Duitsch land zelf zich daarbij thans stelt, is on metelijk groot geworden. Europa bevindt zich thans in een groot wordingsproces. Engelands continentale de gens zijn verbrijzeld. Het vasteland van Europa is voor Groot Brittannië gesloten. Evenals eens enkele volken uit- de vech tende stammen ontstonden, zoo staat het vasteland van Europa op het punt zich opnieuw aaneen te sluiten. De verantwoor delijkheid voor de leiding van dit nieuwe Europa kunnen echter slechts naties dra gen. De as voldoet aan alle eischen, die deze taak stelt. Duitschland is tezamen met het fascistische Italië in dezen oorlog drager van een vorm van wereldbeschou wing. Derhalve draagt de strijd met En geland niet slecht- het karakter van een volksoorlog, die door nationalen harts tocht gedragen wordt, maar hij beteekent veeleer ook een gevecht tegen de Joodsch- Britsche plutocratie, die tijdenlang Europa uitgezogen heeft. Het Duitsche volk bevindt zich in een lotsstrijd om zijn levensbelangen, die hem opgedrongen is. De oorlog, dien Duitschland en Italië thans gedwongen zijn tegen de uitda gingen van Engeland te voeren, is niets anders dan een opstand van Europa tegen den Engelschen onruststoker. Voor de volken van Europa rijst thans de vraag, of er iets oneervols in ligt met alle krachten aan de reorganisatie van dit werelddeel mede te werken. Uit het antwoord moet blijken, of ook de kleine naties geleerd hebben natuurlijke geschiedkundige ontwikkelingen te be grijpen. Thans is het tijd om een aan vang te maken met de economische en sociale reorganisatie .an dit oude wereld deel. Het Duitache volk van 90 millioen kent slechts dezen dienst. Het veracht een ledig, gemakkelijk leven in oneer. Het bevindt zich in een beslissenden strijd om zijn leven en zijn toekomst. Eerste collecte Winterhulp Nederland. De directeur-generaal van de Winter- hulp Nederland deelt mede, dat op 29 en 30 November a.s. de eerste collecte zal worden gehouden. Den Burgemeesters ls verzocht terstond maatregelen te treffen, welke het wel slagen van deze collecte waarborgen, zoo als het oproepen van collectanten enz. HET WERK VAN WINTERHULP NEDERLAND. De persdienst van de Winterhulp Neder land meldt dat het hoofdbureau van de Winterhulp Nederland is gevestigd Hof weg 7, in Den Haag, telefoon 182940 en 182941, terwy'l het gironummer is 5553, ten name van de Winterhulp Nederland. DANSVERMAAK EN DANSINSTITUTEN In verband met het in verordeningenblad 33 opgenomen besluit van de secretarissen- generaal van de departementen van justi-' tie, van binnenlandsche zaken en van so ciale zaken betreffende dansvermaak wordt er nog eens de aandacht op gevestigd, dat dansinstituten niet onder het verbod val len. Dansleeraren blijven dus in de gele genheid de bij hun instituten ingeschreven leerlingen dansles te geven. Zgn. oefenavonden, georganiseerd aan deze scholen en instituten, zijn slechts toe gelaten, voor zoover deze normaal plegen plaats te hebben en daaraan uitsluitend in geschreven leerlingen deelnemen. Intro- ducé's en oud-leerlingen mogen derhalve in geen geval worden toegelaten. Marktberichten GOES, 5 November. Veillngsvereeniging Zuid-Beveland. Appels Cox Oranje Pippin 1628, Koolappels S—15, L. Pr. Albert 15, Reinette d'Or 6—9, Rembour Mortier 11— 15, Notarisappels 1222, Princesse Noble 1422, Jac. Lebel 1015. Peren Br. Alex. Lucas, extra 2225, A 2630, B 2026, C 1523, Comtesse de Paris, extra 23—25, A 22—24, B 18—22, C 1617, Winter Bergamotten 7.5012, Winterlouwtjes 7.5017, Wintersuikerijen 7—13, Kleiperen 8—22, Le Curé 4.50—7, St. Remy 7.5016, Joseph de Malines 8.50 20, Jodenperen 7.5018, Nouveau Poiteau 7.5016, Pondsperen 716, Foppeperen 5 9.50, Groene Chaumontel 716, Gieser Wildeman 924, Bezy v. Schonauwen 7 18, Br. d'Anjou 1433, Winter Rietperen 913, Brederode 1819, Zwijndrechtsche Wijnperen 8.5020, alles per 100 k.g. Blauwe Druiven 3050, Tomaten 2225, Mispels 3.5012, alles per 100 kg. Noten 0.65 per 100 stuks Hazen 2.403.29, Fa zanten 1.35, Patrijzen 0.40, Wilde Konijnen 0.51, alles per stuk. GOES, 5 November. Veemarkt. Aanvoer: 17 loopvarkens en 43 biggen. Handelaarsnoteering boter, regeerings- prijs 90 ct., kippeneieren, groote 7, klei ne 5. Noteering Z.L.M.-commissie fabrieks- boter 1.07%, boerenboter 1.05, 2e kwa liteit 1.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2