iwsche Courant delburgsche, Vlissingsche, >che en Breskensche Courant VERLICHTING IN OORLOGSTIJD. ROOSEVELT HEEFT DE LEIDING. >pgenomen de der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 18 cent per week of f2.30 per Wartaal. Franco per post f 2.50 per Wartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels f 1.50, tedere regef meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 —5 regels f 0.50, Iedere regel meer 10 ch (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen Na de petroleum schctarsch is. MOEILIJKHEDEN VOOR HET PLATTELAND. DE VERKIEZINGEN IN DE VEREENÏGDE STATEN. 183ste JAARGANG NUMMER 258 WOENSDAG 6 NOVEMBER 1940 De P.Z.E.M. brengt uitkomst. De oorlog stelt ons voor vele en velerlei problemen. Het is in de eerste plaats moeilijk, ons onder alle omstandigheden, de dagelijksche bezigheden, het onder ling verkeer, onze zaken en vul zelf maar in de beteekenis te realiseeren van dit allesbeheerschende feitoorlog. Het begrip ligt ons Nederlanders nu eenmaal niet, ook al vechten we onderling nog zoo graag en met zooveel vernuftnu ons land ook in den wervelstorm is meegesleurd, komt ons dit gebeuren, zooals we het nu al eenige maanden ondergaan, voor als iets, dat in het geheel niet past bij onzen volksaard. Het heeft weinig zin, ons thans over te geven aan bespiegelingen, er is slechts dat eene harde feit oorlog met alle bittere gevolgen van dien. De gevolgen, ze grijpen onmiddellijk in onze dagelijksche gewoonten in. We leeren nu eerst waardeeren, wat we bezaten en nu pas ontdekken we, dat we als 't ware bedolven waren onder gemakken en voor rechten. Het is er mede als met den man, die zich op een goeden of kwaden morgen realiseerde, hoezeer de machine zijn leven beheerschte, van 't oogenblik, dat hjj 's morgens zijn scheermes aanzette, totdat hy 's avonds zijn wekker opwond. Gewoonten herzien. We moeten in dezen tijd onze gewoonten herzien. Dat ondervindt de huismoeder, die een geheel bonnenstelsel in zich heeft moe ten opnemen en die het begrip „gezellig winkelen" van zijn luister zag beroofd. Alles wordt ons mondjesmaat toegemeten en uit onze verduisterde straten,' waar een enkeling tastend zijn weg zoekt, is het ver tier verdwenen. We zijn, ieder op zijn wijze, verduisteringsexperts en in den avond speurt ieder braaf huisvader met argus- oogen, of er nog een kiertje licht door de geblindeerde ruiten naar buiten dwaalt. Zeker, dit alles heeft zijn goede zijde we Jeeren de huiselijkheid waardeeren of we vinden haar terug. Maar het verduisterings probleem heeft daarnaast het verlichtings probleem aan de orde gesteld en naarmate de avonden langer worden en het morgen licht later doorbreekt, stelt dit verlichtings probleem velen voor groote moeilijkheden, ook voorzoover dat betrekking heeft op huiselijke voorzieningen. Vooi'al op het platteland zijn deze moei lijkheden bijzonder groot, temeer nu de daar gebruikelijke verlichtingsmogelijkheden, tengevolge van de distributie aanzienlijk zijn ingekrompen. Voorzoover het platte land is aangesloten op het electriciteitsnet, doen de bezwaren zich in mindere mate gel-, den, al stelt de verduisteringsverplichting den boer, die ook in de avonduren zijn werkzaamheden in den stal heeft, voor on gekende problemen. Hoeveel te zwaarder wegen deze, wanneer men is aangewezen op het gebruik van petroleum, de op het Zeeuwsehe platteland nog vrij veelvuldig voorkomende verlichting. Petroleumdlstributie. Want petroleum is schaarsch. Destede ling met zijn electriciteits- en gasgemak- ken kan zich nauwelijks voorstellen, wat de petroleumdistributie voor den gemid delden plattelandsbewoner beteekent. De doorsnee-stedeling kan op deze maatrege len reageeren met een dat had ik wel vernacht, de bewoner van het platteland daarentegen zag er zijn dagelijksche be hoeften direct door bedreigd. Zoo remt de petroleumdistributie het leven ten plattelande, zij is een ernstige bedreiging van den dagelijkschen gang van zaken. Dat is niet uitsluitend een platte- landsvraagstuk, de geheele menschenge- meenschap, die misschien haars on danks op het platteland mede is aan gewezen en er voor een niet onbelangrijk deel van afhankelijk is, ondervindt er den terugslag van. Het leven vertraagt onder dezen di*uk en we staan hier dan ook voor een algemeen economisch probleèm, waar van men de beteekenis bij oppervlakkige beschouwing, geneigd is te onderschatten. Daarom is het goed, er thans de aandacht op te vestigen. Wel heeft men daar carbid als vervangingsproduct aan te bevelen, de moeilijkheden voor een deel opgeheven, maar het probleem is er niet volledig mede tot oplossing gebracht. Men zit op het platteland niet stil. De meest-geïnteresseerden, de plattelandsbe woners zelf, streven naar een afdoende aanpassing, niet slechts voor den duur van den oorlog. We hadden hedenmorgen een onderhoud met den directeur van de P.Z.E.M., den heer J. Slooves, die ons verteld heeft, welk aandeel de Zeeuwsehe Electriciteits-maat- Schappij in deze aanpassing heeft. De heer Slooves begon met op te mer ken, dat op het Zeeuwsehe platteland in derdaad velen het doen met petroleum verlichting. Men heeft jarenlang den tijd gehad, om tot aansluiting over te gaan, maar er waren nog steeds vele weifelaars. Niettemin viel te constateeren, dat het aantal aansluitingen op het electriciteitsnet zich geleidelijk uitbreidde. Hoe lang schat U het gemiddelde 2500 nieuwe aansluitingen, maar de bij zondere omstandigheden, waaronder wij nu leven, hebben een sterke stijging der aan vragen te zien gegeven. Alleen in de maan den Augustus, September en October wer den 1522 nieuwe aansluitingen gemaakt. Dit cijfer illustreert wel duidelijk, dat de belangstelling voor electrisch licht aan zienlijk is toegenomen en dit geldt niet voor bepaalde gebieden, maar voor de ge heele provincie. Aan den anderen kant vergt deze enorme stijging der aanvragen een bijzondere inspanning van het perso neel. Want, ik noemde u slechts de nieu we aansluitingen, er liggen bovendien nog honderden aanvragen te wachten. Wanneer sommigen ongeduldig worden, omdat ze wat langer moeten wachten, dan ligt dat niet aan den technischen dienst van de P.Z.E.M. Het personeel zou ver viervoudigd moeten worden, om alles bij te houden. Goed beschouwd hebben de menschen het zich zelf te verwijten; ze hadden im mers jarenlang gelegenheid, zich te bera den. Is het, zoo vroegen 'wij, onder de gegeven omstandigheden technisch moge lijk, in verhand met de materiaalvoorzie ning, de aanvragen vlot af te wikkelen? Inderdaad, aldus de heer Slooves, dit is een moeilijk punt. Er zijn geen ma terialen meer te krijgen; gelukkig hadden we nog wat in voorraad, maar bij een der gelijke aanvragen-hausse raakt men er spoedig doorheen. De afwerking is nu af hankelijk van de levertijden. Bovendien moeten wij werken met materialeh, waar voor speciale^..vergunningen noodig zijn. Met dezë vergunningen hebben we geluk kig niet al te veel last, al zijn er om standigheden, waaronder van een „Bewilli- gung" geen sprake zal zijn. Maar, zoo vervolgde de heer Slooves, we moeten de uiterste zuinigheid betrachten en woekeren met het materiaal. In het algemeen moeten wij als stelregel aannemen, dat met een zeker kwantum disponibel materiaal, zooveel mogelijk per- ceelen moeten worden bediend. Ook dit legt beperkingen op. 70 beschikbaar 150 tioodlg. Daarbij komt nog iets anders. Met be trekking tot de materialen hebben wij de beschikking gekregen over 70 procent van het gemiddelde verbruik over de jaren 1938 en 1939. We hebben thans echter zeker 150 noodig. Ook dit is een be lemmering, maar we trachten van alle kanten materiaal te krijgen. Gevraagd naar het aantal aansluitingen, zeide de heer Slooves, dat Zeeland vrij intens is geëlecti-ificeerd. In het algemeen kan gezegd worden dat alle kommen op het net zijn aangesloten, terwijl het aan tal aansluitingen buiten de kommen onge veer 1500 beloopt. Verhoudingsgewijs slaat Zeeland een zeer goed figuur. Het kan thans gesteld worden op één aansluiting per 5.3 inwoner, voor Utrecht is dit cijfer 4.6 en voor Limburg 6.8. De capaciteit der netten is toereikend, om practisch aan alle aanvragen te vol doen. Zeeland met zijn breede stroomen heeft zijn bijzondere moeilijkheden. Van daar dat, in deze provincies twee centrales zijn, één voor Zeeuwsch Vlaanderen en één voor Walcheren Zuid- en Noord- Beveland, terwijl voor de stroomlevering aan Tholeny, St. Philipsland en Schouwen- Duiveland stroom wordt gekocht van de centrale in Geertruidenberg. Met enkele forsche lijnen schetste dé heer Slooves ons de situatie, zoo verdui delijkend, dat het net toereikend is, om alle wenschen te bevredigen. Een groote moeilijkheid is ondertusschen de kwestie der garantieleidingen voor af gelegen perceeelen. In de laatste drie ja ren werden 144 garantieleidingen gelegd, waaraan een bedrag aan 133000 werd besteed, terwijl 638 perceelen werden aan gesloten. Het leggen van garantieleidingen kan 'echter thans niet verantwoord worden ge acht, gesteld al, dat er vergunning voor zou worden verleend, hetgeen de heer Sloo ves met stelligheid meende te moeten be twijfelen. Behalve de kosten, die aanzien lijk grooter zijn, zou een vergunning voor het materiaal niet kunnen worden verkre gen, terwijl het belang van de gemeen schap er door zou worden geschaad. Dat neemt niet weg, dat ook buiten de kom men, complexen, mits gegarandeerd, op het net kunnen worden aangesloten, het geen de heer Slooves met eenige voor beelden nader illustreerde. We vroegen den heer Slooves tenslotte naar de perspectieven voor de P.Z.E.M. met betrekking tot de kolenvoorziening. Zekerheid kan ik natuurlijk niet geven, aldus het antwoord. Maar wel kan ik verklaren, dat het aspect op dit oogen blik tevredenstellend is. c Tot zoover de heer Slooves. Men kan er van verzekerd zijn, dat de bedrijfsleiding van de P.Z.E.M. op haar post staat, om De luchtaanvallen op Engeland duren voort. Zoowel in den nacht van 4 op 5 Novem ber als in den afgeloopen nacht is weer de eene golf van Duitsche vliegtuigen na de andere opgestegen om 'Londen aan te val len. Bovendien werden Maandagnacht ver scheidene steden in Schotland met veel suc ces door andere formaties bestookt, zoo meldt het D.N.B. O.a. is Hillington bij Glas gow hevig gebombardeerd. Men heeft vijf zware branden en ontploffingen waargeno men. Te Hillington staat de bekende fabriek van vliegtuigmotoren Rolls Royce, een der belangrijkste fabrieken voor de Engelsche vliegtuigenindustrie, waar vooral de moto ren voor de jagers vervaardigd worden. In den loop van gisteren zijn de spoorba nen te Norwich aangevallen, evenals het vliegveld Swanton-Morley, waarbij onderko mens en hangars door kettingbommen ver nield werden, Engelsche jagers, die aan de zuidoostkust door Duitsche jagers verrast werden en, hoewel ze in de meerderheid waren, geen stryd wilden leveren, werden achtervolgd. Een Spitfire werd neerge schoten. BOMMEN OP ZUID-SLAVISCHE STAD GEWORPEN. Negen dooden en 21 gewonden. Volgens het D.N.B. zijn gistermiddag bo- van de Zuid-Servische stad Bitolje, die dicht bij de Grieksch-Albaneesche grens ligt, drie vliegtuigen van niet herkende na tionaliteit verschenen, die van een hoogte van 15óó meter twaalf lichte bommen lie ten vallen op het station, het officierenca sino en het vliegveld. Tegen drie uur plaatselijken tijd zijn,gis termiddag opnieuw .vliegtuigen van .onbe kende nationaliteit boven Bitolje versche- nc, die bommen lieten vallen en daarbij o.a. ook het stafgebouw van: de divisie al daar beschadigden. Het Joego-Slavische af weergeschut kwam niet in actie. Van Italiaansche zijde te BelgTado wordt op de meest besliste wijze ontkend, dat dit Italiaansche vliegtuigen konden geweest zijn. Men neemt aan, dat het Grieksche of nog waarschijnlijker Engelsche toestellen waren, die op deze wijze gepoogd hebben de betrekkingen tusschen Joego-Slavië en Italië te vertroebelen. Een officleele lezing. Het persagentschap Avala werd gemach tigd het volgende te publiceeren. Dinsdag zijn vliegtuigen van vreemde herkomst tus schen 13.40 en 15.10 uur driemaal achter een over ons gebied gevlogen en hebben daarbij boven de stad Bitolje (Manastir) 21 bommen laten vallen. Daarvan zijn er 19 ontploft. Er zijn negen dooden en 21 ge kwetsten te betreuren. De materieele scha de is eveneens zeer groot. Er zijn terstond strenge maatregelen genomen om met alle middelen van de militaire macht voortaan elke nieuwe poging tot schending van onze grenzen en tot het ondernemen van een aanval op ons gebied te beletten. Commissies van deskundigen zijn uitge zonden om de herkomst van deze vliegtui gen aan de hand van ter plaatse verzamel de gegevens vast te stellen. Na dit onder zoek zal de regeering de noodige stappen ondernemen, waartoe dit incident noopt". Het postverkeer met België. In het postverkeer met België was het tot nu toe alleen toegestaan zich te bedie nen van de Nederlandsche, Fransche, Duit sche of Vlaamsche taal. Deze beperking is met ingang van gisteren opgeheven. Cor respondentie in alle talen is voortaan ge oorloofd, echter met uitzondering van ge heimschriften, kunstmatige talen zooals Esperanto en codetalen en Hebreeuwsche letterteekens. Het onderwerp waarop thans de schijn werper der publieke belangstelling over de geheele wereld staat gericht, is de pre sidentsverkiezing in de Vereenigde Staten. Hoewel over het uiteindelijk resultaat der stemming op het oogenblik nog niets de finitiefs kan worden medegedeeld, mag uit de voorloopige cijfers wel geconcludeerd worden, dat Roosevelt momenteel de beste papieren heeft. Behalve de New York Times en de New York Herald Tribune heeft een groot aan tal vooraanstaande Ameriltaansche bladen, die tot nog toe voor Willkie, Roosevelt's concurrent, waren, .zelfs reeds den huidi- gen president als overwinnaar aangewezen. Het stemmenverschil zal echter wel niet zoo groot zijn als bij de vorige verkiezing, toen Roosevelt 25.936.277 stemmen ver wierf en zijn republikeinsche tegenstan der 15.839.609. Uit de laatst ontvangen berichten blijkt dat Roosevelt met 14.879.930 stemmen de leiding heeft, tegen 11.980.490 op Willkie. De voorsprong van Roosevelt is vooral groot in Pennsylvania, Indiana, Wiscon sin, Californië, Ohio, Missouri en Illinois. De republikeinsche candidaat voor het vice-presidentschap Monary heeft reeds om 1.40 plaatselijken tijd, de stembusneder laag der republikeinen toegegeven. Willkie had kort daarvoor gezegd, voor den vol genden ochtend geen verklaring meer te willen afleggen. Groote belangstelling van het kiezerscorps. Om 9 uur des avonds (plaats, tijd) d.i. 4 uur 's morgens Duitsche zomertijd, zijn de stemlokalen van den belangrijksten staat New-York gesloten. Natuurlijk duurt het nog geruimen tijd voor de stemmen geteld zijn, want men rekent op een in de Amerikaansche geschiedenis ongekende deelname aan de verkiezingen, waarschijn lijk 50 millioen stemmen. In regeeringskringen te Washington was de stemming op den verkiezingsdag voort durend vol vertrouwen, ofschoon wedden schappen van 4 of zelfs 2 tegen 1 tegen Willkie niet meer aangenomen werden. Berichten uit alle staten wijzen er op, dat tot den middag overal 60 tot 75 procent der kiezers reeds hun stem hadden uit gebracht, waaruit geconcludeerd kan wor den, dat ditmaal het record-aantal van 50 millioen stemmen bereikt wordt, d.w.z. dat ook de groote massa der onpolitieke burgers, die zich anders niet met de ver kiezingen inlaten, ter stembus gegaan is. Churchill over den De even na elf uur New-Yorksche tijd binnengekomen uitslagen wezen op een scherpen strijd tusschen Willkie en Roo sevelt om 'm staat New-York. Roosevelt had op dat tijdstip rond 1.19 millioen stem men voor zich gewonnen, tegen Willkie 1.11 millioen. In de City leidde Roosevelt met 3 tegen 2, terwijl in de voor steden,- die steeds republikeinsch zijn ge weest, Willkie met 4 tegen 3 leidde. Roosevelt gaf tegen 10 uur 's avonds in een telefoongesprek met den voox'zitter van den democratischen partijraad uiting aan zijn vertrouwen in de overwinning. Willkie daarentegen verklaarde, dat de verkiezingsstrijd met een paardenren zou kunnen worden vergeleken. Ondanks de groote spanning hebben zich tot dusver geen ernstige incidenten voor gedaan. Slechts zijn enkele personen ge arresteerd wegens pogingen tot het ple gen van verkiezingsfraude. Bij het vallen van den avond werd het straatverkeer in Broadway voortdurend drukker. Sterke afdeelingen politie trokken door de stra ften. Het gedrang in de buurt van het gebouw der New-York Times werd lang zamerhand zoo groot, dat het verkeer moest worden omgelegd en de trams niet langer konden rijden. Volgens de laatste verkiezingseyfers, opgesteld om 1 uur Newyorlische tyd, had Roosevelt de leiding in 39 van de 48 staten. Hij zou derhalve bij een definitieve overwinning in deze staten 451 stemmen van kiesmannen op zich vereenigen. DEMOCRATISCHE MEERDERHEID IN AMERIKAANSCHE SENAAT. De democratische meerderheid in den Amerikaanschen Senaat is reeds thans een feit. Met zeven democratische senatoren, die nieuw gekozen zijn, beschikken de de mocraten over in totaal 51 zetels in den senaat. Voor een meerderheid zijn 49 zetels noodzakelijk. De republikeinen beschikken met 3 nieuwgekozen senatoren over in totaal 18 zetels. Verder zijn tot dusverre, wat de gouver neurs betreft, zeven democraten gekozen tegen één republikein. De democraten heb ben één gouverneurspost gewonnen, onge wijzigd bleven 11 democratische en 3 republikeinsche gouverneurszetels. Voor het Congres werden tot 2 uur 15 Amerikaanschen tijd gekozen 155 demo craten, 37 republikeinen, 1 afgevaardigde der arbeidsparty en 1 onafhankelijke. Nog niet beslist was toen over 241 zetels van afgevaardigden. DE OORLOG IN GRIEKENLAND. De luchtmachten zijn actief. De correspondent van de Vreme te Gjevgjelija (het Joegoslavische grenssta tion op het traject Salonilci-Belgrado) meldt, dat Dinsdag de Grieksche zoowel als de Italiaansche luchtmacht tot krach tiger acties zijn overgegaan. Uit Saloniki wordt vernomen, dat zich van de bevol king der stad een panische angst mees ter heeft gemaakt en dat zij in scharen de stad verlaat. »De Grieksche autoriteiten hebben een strenge verordening uitgevaar digd, volgens welke alle eigenaars van winkels en werkplaatsen hun zaken evenals vroeger open moeten houden. onze vloot en onze koopvaardijschepen vrij te maken voor de troepenbewegingen, die wy in die jaren zeker zullen moeten onder nemen. Het feit, dat de laatste maanden „in veiligheid" voor ons zijn verloopen, vormt een der groote historische overwin ningen voor het Britsche eilandenrijk". Reuter meldt, dat Churchill gisteren te Londen door den koning in het Bucking ham Palace is ontvangen. zooveel dat in haar vermogen ligt de be langen der stroomverbruikers te dienen. Dat kan ook gezegd worden met het oog op de aanvragen die nu in behande ling zijn. Doch iedereen zal begrijpen, dat ook de P.Z.E.M. geen ijzer met handen kan breken. Men heeft in sommige kringen wel eens de vrees geuit, dat in verband met vertraagde aanvoeren tot stroomdis- tributie zou moeten worden overgegaan. De verklaring van den heer Slooves, zooals we die hierboven gaven, is althans voor het oogenblik moedgevend. En wanneer onverhoopt tot distributie zou moeten worden overgegaan, dan zal dat hoogstwaarschijnlijk toch een landelijke regeling worden. Daarover make men zich thans geen byzondere zorgen. Alleen en dat geldt voor alles en dus ook voor het stroomverbruik men betrachte de uiterste zuinigheid. Want zuinigheid hier is een belang van de geheele stroomverbrui- kende gemeenschap. IDe P.Z.E.M. is paraat, zij brengt ook uitkomst op het platteland, maar de petro- leumschaarschte zich thans zoo nijpend doet gevoelen. oorlogstoestand. Het D.N.B. meldt uit Londen In het Lagerhuis heeft de Engelsche minister president, Churchill, Dinsdag een verkla ring over den nieuwen oorlogstoestand af gelegd. Hij deelde mede, dat op Kreta reeds een Engelsche vloot- en luchtbasis is inge richt en gaf de toezegging, dat Engeland zal trachten, zijn pogingen tot hulpverlee ning aan Griekenland voort te zetten. De Britsche luchtmacht is reeds in actie ge komen. „Ik kan hier slechts zeggen al dus Churchill dat nog meer strijdkrach ten onderweg zijn, daar wij wenschen de Grieken tot aan de grens van ons vermogen te helpen. Wij moeten de nieuwe taak aanvatten met een levendig besef voor de reusachtige verantwoordelijldieid, die wij in Egypte en het moederland hebben te dragen met het oog op de groote en voort durende gevaren, waartegenover wij ons geplaatst zien. Onder deze omstandigheden kunnen wij maar één. ding doen en dat zul len wij naar beste vermogen. Op het terrein van den zee-oorlog moe ten wij vooruit denken tot 1943 en 1944 om

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1