Middelburgsche, Vlissingsche, Goesehe en Breskensche Courant Engelsche troepen op Kreta aan land gegaan. De Italiaansche opmarsch. 183ste JAARGANG NUMMER 257 DINSDAG 5 NOVEMBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F, van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 18 cent per week of 18 cent per week of f 2.30 per kwartaal. Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels f1.50, Iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f0.50, Ieders regel meer 10 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee blader! AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOORPD B LICIT EI T S W A ARP E.IN GE S T E L D DOOK DE V E B E E N I G ING „DE NEPER LA ND SC HE DAGBLAD Ti B? Uit Londen wordt officieel gemeld, dat Britsche troepen op het eiland Kreta aan land zijn gegaan. Het is niet mogelijk, aldus vervolgt het communiqué, de be langrijkheid en de sterkte van deze troe pen nader aan te geven, noch de datum waarop de ontscheping heeft plaats gehad. Men merkt in Italiaansche kringen te Rome op, dat het eenvoudig lezen van de Italiaansche legerberichten voldoende op heldering verschaft over het voorbehoud, dat in het Engelsche communiqué wordt gemaakt. In het legerbericht van 2 No vember werd medegedeeld, dat den vorigen dag Italiaansche bommenwerpers aan de Britsche strijdkrachten, die ontscheept werden op het eiland, zware verliezen heb ben toegebracht. Het is eveneens bekend, zoo meldt Stefani, dat de Italiaansche dag bladen reeds gepubliceerd hebben, dat Britsche strijdkrachten zich op het eiland Kreta bevonden, lang voor het Italiaansche ultimatum en dat hun aanwezigheid een van de oorzaken vormde voor de Italiaan sche actie in Griekenland. In de afgeloo- pen dagen hebben de Britsche strijdkrach ten op Kreta versterkingen ontvangen. Dit beteekent niet alleen geen enkele welkome hulp voor de Grieksche troepen, die in den steek gelaten en alleen in Epirus strijden, doch brengt ook geen verandering in de bestaande factoren van den toestand in het Oostelijk gebied van de Middellandsche Zee, maar vormt het bewijs, dat Groot- Brittannië zich slechts uitsluitend op Grieksch grondgebied bevindt wegens de strategische belangen van zqn vloot en luchtmacht. Van het Grieksch-Albaneesche front meldt Stefani, dat de fascistische lucht macht gisteren haar actie tegen de vijan delijke linies heeft voortgezet en de posi ties, waar de tegenstander weerstand bood, heeft vernield. Batterijen en loopgraven, troepen en motorvoertuigen werden met bommen van alle kaliber bestookt. Ver scheiden vliegtuigen troffen troepen-con centraties en dorpen van den vijand met bommen en mitrailleurvuur. Anderzijds hebben, de Italiaansche troe pen hun opmarsch aan alle fronten voort gezet. HET IS THANS GOED WEER IN GRIEKENLAND. Uit Athene verneemt Stefani, dat de eerste groep Italiaansche diplomaten van daag de Yoegoslavische grens zal over schrijden. Een tweede groep met alle per sonen van de Italiaansche kolonie zal hier op volgen. De telefoon- en telegraafverbindingen met Saloniki zijn nog verbroken. Talrijke vluchtelingen hebben deze stad verlaten om zich naar Athene te begeven, waar men optimistischeberichten verspreidt en Grieksche successen uitbazuint, die in het geheel niet bestaan, om het moreel der be volking op te beuren. Men legt wat te zeer den nadruk op de nauwe samenwerking tusschen Grieken en Engelschen, zoodat wel doorschemert, dat de bevolking onaan genaam verrast is over de ontoereikend heid van de beloofde Engelsche hulp. Van de grens ziet men de besneeuwde toppen van de Grieksche bergen. Maar of schoon de thermometer nog laag staat, is het weer toch heel goed. Vernomen wordt, dat de activiteit van de Italiaansche lucht macht onvermoeibaar wordt voortgezet met zeer doeltreffende resultaten. Het ge bulder der kanonnen verwijdert zich merk baar als gevolg van den opmarsch der Ita liaansche troepen. Daarentegen dringt het geluid van de ontploffingen, teweeg ge bracht door het bombardement van de Ita liaansche vliegtuigen op Saloniki en weer kaatst door de echo's der bergen en den waterspiegel van de Golf van Saloniki, zeer duidelijk tot Dzjevedzjelja door, dat hemelsbreed op een vijftig kilometer af stand gelegen is. Eveneens wordt vernomén, dat belang rijke centra der spoorverbindingen gebom bardeerd en beschadigd zijn, hetgeen de mobilisatiewerkzaamheden, die in gang zijn, nog moeilijker heeft gemaakt. Het Grieksche opperbevel hoopt, dat het berg achtige terrein, dat geen ruim gebruik van gemotoriseerde strijdmiddelen veroorlooft, den opmarsch der Italianen zal vertragen. Het gerucht doet te Rome de ronde, dat het Griekscheopperbevel er naar streeft op de lijn LarissaTricala troepen te con- cehtreeren, die een slagboom moeten vor men. Bombardementen op Rome aanstaande Uit Bern wordt gemeld, zoo meldt het A.N.P., dat Commander West, luchtattaché bij het Engelsche gezantschap te Bern ver klaard heeft, dat de R.A.P., zoodra de ver kiezingen in Amerika zijn gehouden, op groote schaal bombardementen op Rome zou beginnen. Deze bombardementen zou den éérst na de verkiezingen in de Vereen. Staten plaats vinden, daar men anders reacties in katholieke Amerikaansche kringen bij gelegenheid van de verkiezin gen vreest. EEN ENGELSCHE PERSSTEM. Naar Tr. nsocean meldt, vreest de New Stateman and Nation verslapping van het Grieksche weerstandsvermogen en eischt Wij moeten alles op het spel zetten, want daar ligt de sleutel voor de strategische positie in de Middellandsche Zee. GEEN ROEMEEN SCHE VRIJ WILLIGERS IN HET GRIEK SCHE LEGER. Een bericht van de Londensche radio geeft verbazingwekkende, ongecontroleer de geruchten over inlijving van Macedoni- sche-Roemeensche vrijwilligers in het Grieksche leger weer. Van officieele Roe- meensche zijde is daaromtrent verklaard: Afgezien van de onjuistheid van dit be richt, kan met voldoening worden gecon stateerd, dat de officieele Engelsche in stanties voor de eerste maal de feitelijke aanwezigheid van het Roemeensche ele ment ten zuiden van den Donau toegeven, hetgeen zij tot dusverre steeds hebben ge negeerd. ENGELAND EN DE RUSSISCHE DEELNEMING AAN DE DONAUCOMMISSIE. Het D.N.B. meldt uit Moskou: Officieel wordt medegedeeld: Op 29 October heeft de Britsche ambas sadeur in Moskou, Cripps, den volkscommis saris van buitenlandsche zaken, Molotow, een nota overhandigd, waarin de Britsche regeering protesteert tegen het besluit van de regeering der U. S. S. R. betreffende de noodzakelijkheid der vorming van een nieu we Donaucommissie en de deelneming van vertegenwoordigers der U. S, S. R. aan de onderhandelingen met de vertegenwoordi gers van Duitschland, Italië en Roemenië in Boekarest. Uitgaande van de overweging, dat de handelwijze der Sowjetregeering een schen ding vormde van de neutraliteit, verklaarde de Britsche regeering, dat zij geen enkel ac- coord kon erkennen, dat een inbreuk zou kunnen vormen op de bestaande verdragen en dat zij zich al haar in verband met deze kwestie staande rechten voorbehield. Op 2 November ontving de plaatsvervan gende volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Wysjinski, den Engelschen ambas sadeur, Cripps, en overhandigde hem uit naam van de Sowjetregeering een nota, waarin de Sowjetregeering verklaart, dat zij zich gedwongen ziet de bewering van de Engelsche regeering onjuist te noemen, vol gens welke de door de Sowjetregeering er kende noodzakelijkheid der vorming van een nieuwe donaucommissie met deelneming der U.S.S.R. aan de onderhandelingen in Boe karest een. schending der neutraliteit vormt. De vorming der Donaucommissie met deel neming van de U.S.S.R., benevens van de aan of nabij de Donau gelegen staten, betee kent een herstel van de rechtvaardigheid, die geschonden is door het verdrag van Ver sailles en andere verdragen, op grond waar van de U.S.S.R. verwijderd was uit het ver band zoowel van de internationale als van de Europeesche Donaucommissie, waarbij de Britsche regeering een leidende rol heeft ge speeld. De Donaucommissie moet op na tuurlijke wijze gevormd worden uit de ver tegenwoordigers der staten, die aan de Do nau liggen of nauw verband houden met de Donau en die de Donau gebruiken als kanaal voor den werkelijken handel. Het is duidelijk, dat Gr.-Brittannië, dat duizenden kilometers van de Donau af ligt, niet tot deze staten kan worden gerekend. Het is verder duidelijk, dat de kwestie der samen stelling van de Donaucommissie niets heeft uit te staan met de kwestie van de neutra liteit. Gezien het hierboven uiteengezette kan de Sowjetregeering het protest niet aanvaar den, dat ingediend is in. de nota van de Britsche regeering van 29 October. Handelsverkeer met België. REGELINGEN VOOR HET GOEDERENVERKEER. In aansluiting op de reeds vroeger gege ven bekendmakingen over het betalingsver keer tusschen het bezette Nederlandsche en Belgische gebied kan thans worden mede gedeeld, dat eenige regelingen over het goe derenverkeer werden getroffen. Voor eenige artikelen, waarvan de invoer voor de Nederlandsche voorziening van be lang is, werden regelingen getroffen waar door een bepaalde invoer in Nederland tot het einde des jaars verzekerd wordt. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de betreffende Nederlandsche rijksbu- reaux voor de nijverheid en tot den Econo- mischen Voorlichtingsdienst, Rijnstraat 24, 's-Gravenhage. Tan aanzien van goederen waarvoor nog geen nadere regelingen getroffen werden is de invoer uit het bezette gebied mogelijk naar gelang aan Belgische zjjde uitvoer vergunningen kunnen worden verkregen. Onrust in Den Haag. Het A.N.P. meldt: Vrijdag en Zaterdag zijn er te 's-Gravenhage verschillende schermutselingen voorgevallen tusschen de W.A. en burgers, gedeeltelijk tot de Ned. Unie behoorende. Ook deze feiten zijn, evenals die van de week te voren, nog in onderzoek bij de bevoegde autoriteiten. Vrijdagmiddag is, naar wij vernemen, een winkel van de Nederlandsch Unie in de Copernicusstraat door leden van de W.A. ontruimd en vernield. Naar men ons van de zijde der N.S.B. mededeelt, is aan dit feit voorafgegaan het ingooien van ruiten van het kringhuis van de N.S.B. in. de Buys Ballotstraat. Ook Zaterdag is het niet rustig geweest, immers, naar ons wordt medegedeeld, heeft de politie een vrij groot aantal personen moeten arresteeren, onder wie zich 26 leden van de Nederlandsche Unie bevon den, op wie slag- en steekwapenen werden aangetroffen. SOLDATEN-EER. Dezer dagen is in de omgeving van 's-Gravenhage een pakket gevonden, dat waarschijnlijk uit een Engelsch vliegtuig is geworpen. Het pak bevatte een grafkrans en een brief, waarin, volgens het Rott. Nöld., verzocht werd de krans te willen leggen op het graf van een Engelschen pi loot (de naam werd genoemd), die eenigen tijd geleden was verongelukt. Bij onderzoek bleek, dat de bedoelde vlie ger te Rozenburg begraven lag. Op verzoek van den Opperbevelhebber der Duitsche Weermacht in het bezette Neder landsche gebied heeft de burgemeester van Rozenburg, jhr. L. G. Just de la Paisières, de krans op het graf van den piloot gelegd. Krijgt Bergên op Zoom een nieuwe haven AANLEG WOEDT IN STUDIE GENOMEN. De rijkscommissie voor de ontwatering van het westelijk deel der provincie Noord- Brabant heeft ook aamricht geschonken aan de 'mógelijkheid tot den aanleg van een nieuwe haven te Bergen op Zoom. Thans heeft deze commissie advies uitgebracht, met als gevolg, dat de havenaanleg ten spoedigste in studie zal worden genomen, meldt de Grondwet. Reeds zijn te Bergen op Zoom besprekingen gevoerd met de in genieurs die een ontwerp voor een nieuwe haven zullen maken. Het ontwerp, dat de commissie-Van Rijckevorsel heeft opge maakt, zal thans een groote steun blijken te zijn bij het uitwerken van de plannen. Nieuwe eed voor advocaten. Voor den hoogen raad zijn eenige ad vocaten en procureurs beëedigd, waarbij door hen voor de eerste maal de gewijzigde eed werd afgelegd. Ten aanzien van het procureurschap is de eed ongewijzigd ge bleven. De eed, door advocaten af te leg gen, luidt nu aldus: „Ik zweer (beloof), dat ik het in het bezette Nederlandsche gebied geldende recht getrouw zal toepassen en naleven; eerbied voor de rechterlijke autoriteiten en dat ik geen zaak zal aanraden of ver dedigen, die ik in gemoede niet geloof rechtvaardig te zijn. Toegangsbewijzen voor musea, schouwburgen e.d. voor de Sicherheitspolizei. Om op de hoogte te blijven van het cultureele leven. De secretaris-generaal van het depar tement van binnenlandsehe zaken heeft aan de burgemeesters bericht, dat van wege de Sicherheitspolizei is medegedeeld, dat het voor enkele ambtenaren van dien dienst noodzakelijk is door persoonlijk be zoek aan musea, theaters, concerten, bios copen e.d. zich geregeld op de hoogte te houden van het cultureele leven in ons land. Het wordt daartoe gewenscht geacht over een drietal niet op naam gestelde be wijzen van toegang tot bovenbedoelde in richtingen te beschikken. In verband hiermede heeft de secretaris generaal een drietal van deze bewijzen verstrekt. Hij verzoekt den burgemeester het daar heen te willen leiden, dat aan de houders van deze bewijzen in zijn gemeente tot de voor het publiek openstaande gebouwen en samenkomsten, alsmede tot de openbare vermakelijkheden te allen tijde kosteloos toegang wordt verleend. Ten aanzien van den uitvoer van Neder landsche goederen naar het bezette Belgi sche gebied werden eveneens ten aanzien van bepaalde goederen eenige regelingen getroffen. Het crisis uitvoerbureau ver strekt hierover nadere inlichtingen. Ook met betrekking tot den invoer geldt, dat voor die artikelen, waarvoor thans nog geen regeling bestaat, op de tot dusverre gebruikelijke wijze uitvoervergunningen en vereffeningscertificaten kunnen worden aangevraagd. Het crisis uitvoerbureau zal daarop na onderzoek en overleg met de ter zake bevoegde instanties nader beslissen. £%|p. V¥fdl£|^-- - De oorlog ter zee Duitsche torpedojagers volgen de bevelen op, welke door vlag-signalen door het commando gegeven zijn (Foto Weltbild) Maatregelen ten aanzien van de brand weer. De secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsehe zaken heeft gis teren aan de burgemeesters geschreven: Naar aanleiding van een brief van den Befehlshaber der Ordnungspolizei deel ik u het volgende mede: In verschillende gemeenten bestaan naast de vrijwillige of beroeps-brandweer luchtbeschermingsbrandweren onder eigen commandanten. Met het oog op den inzet der totale brandweerkrachten, de aan schaffing van materieel en de eenheid in de leiding der brandbestrijding is deze toe stand niet houdbaar meer. Daarom wordt het volgende bepaald. Met ingang van heden moet de geheele brandweer onder leiding worden gesteld van den commandant der (vrijwillige of beroeps-) brandweer. Deze maatregel beteekent, dat het per soneel der luchtbeschermingsbrandweer in de plaatselijke brandweer wordt ingescha keld, waarbij het volgende in ,acht genomen moet worden. De brandweercommandant is de leider der geheele brandweer (met inbegrip van de tot dusver bestaande luchtbescher mingsbrandweer) in de gemeente. De (eventueel aanwezige) speciale comman dant der luchtbeschermingsbrandweer moet verdwijnen. De benaming „luchtbe schermingsbrandweer" mag. niet meer ge bruikt worden. De luchtbeschermingsbrandweer moet met zijn geheele personeel en materieel in de plaatselijke brandweer opgenomen wor den. Het personeel der tot dusver aanwezige luchtbeschérmingsbrandweer is dus als een versterking uit luchtbeschermingsover wegingen der plaatselijke (vrijwillige of beroeps-) brandweer en als aanvulling te beschouwen. In den huidigen stand van zaken (bijv. vrijwillige toetreding of ge vorderd zijn, gekazerneerd of eerst op komend bij luchtalarm, betaalde of niet betaalde krachten) mag deze regeling geen verandering brengen. Het inzetten vaiz de tot dusver aanwe zige luchtbeschermingsbrandweer ge schiedt voortaan in samenwerking met de plaatselijke brandweer op last van den plaatselijken brandweercommandant. Aanschaffing van materieel der voor malige luchtbeschermingsbrandweer ge schiedt plaatselijk door den brandweercom mandant. De gezamenlijke brandweren (met inbe grip der voormalige luchtbeschei-mings- brandweer) staan, zonder dat dit eenige verandering in de positie van het vrijwil lige (of beroeps-) brandweerpersoneel brengt, mede ter beschikking van den luchtbeschermingsdienst. De brandweer commandant moet bij den inzet der brand- weer na luchtaanvallen als technisch lei der worden beschouwd en is in dat geval ondergeschikt aan het hoofd van den luchtbeschermingsdienst. Speciale contröle op de verduistering' van ziekenhuizen en klinieken. De secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsehe zaken heeft aan de burgemeesters een circulaire gezonden, waarin o.a. het volgende is geschreven: Het is den laatsten tijd bij herhaling ge constateerd, dat ziekenhuizen en klinieken niet zorgvuldig genoeg verduisterd zijn. Daar de ervaring leert, dat bombardemen ten steeds weer, ook door plotseling op duikende lichtschijnsels veroorzaakt wor den en daar naar mij van Duitsche zijde wordt bericht, ziekenhuizen bij herhaling- aanvalsdoelen van het Engelsche luchtwa- pen waren, is het noodzakelijk, dat zieken- inrichtingen de verduisteringsmaatregelen met de meest strikte nauwgezetheid tref fen. De Duitsche luchtbeschermings-autori- teit, verzoekt mij een intensieve controle der verduisteringsmaatregelen van ziekenhui zen en klinieken door de daarmede belaste instanties te doen instellen, waarbij aan den dag tredende onvolkomenheden onmid dellijk moeten worden verbeterd. Bij de controle zal in het bijzonder ge let moeten worden op de vensters der ope ratie-zalen, op bovenlichten en op de mo gelijkheid van het ontstaan van lichtre- flexen. Ilc verzoek u voor zooveel in uw ge meente ziekenhuizen en klinieken aanwe zig zijn dienovereenkomstige maatregelen te treffen. De contröle mag niet. plaats hebben in maanlichte nachten. Yan de ge houden contröle en de daarbij opgedane ervaring dient een proces-verbaal ingezon den te worden aan de rijksinspectie lucht bescherming. Oud-president Azana overleden. Manuel Azana, oud-president der Spaan- sche republiek, is in den nacht van Zondag op Maandag te Montauban gestorven. Azana werd na de uitroeping der repu bliek in 1931 minister van oorlog. Het vol gende jaar werd hij minister-president en in 1936 president der republiek.. Op dezen post bleef hij tot aan de ineenstorting van het oude regime. In Februari 1939 vluchtte hij naar Frankrijk. Rubensfeesten in Vlaanderen. Op 16 en 17 November zal te Antwerpen een grootsch opgezette herdenking van Ru bens plaats hebben. De „Rubenscantate" zal worden uitgevoerd en verschillende spreekbeurten zullen worden vervuld. De Nederlandsche schouwburg zal zijn mede werking verleenen in den vorm eener op voering van het spel van Joost van den Vondel „Peter en Pauwels",

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1