Provinciale Zwam* Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesehe en Breskensche Courant Oplaag 14.400 es. •nVLOT ISElfl VAfl BIN SAE 183ste JAARGANG NUMMER 256 MAANDAG 4 NOVEMBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F, van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS; 18 cent per week of f 2.30 per kwartaal. Franco per post f2.50 per kwartos^ Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels f1.50, Iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 —5 regels f0.50. Iedere regel meer 10 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit vier bladen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D E. IlflGESTEtD DOOR DE V E REE NI GING „DE NED^RLANDSGHE DAG BL A DP E P. 5" Cultuurvernieuwing. In het ordeningsproces, dat, nog voordat het oorlogsgeweld in Europa is verstomd, voor ons continent ter hand is genomen, neemt naast het economische ook het cul- tureele een belangrijke plaats In. Voor het oogenblik, nu er nog zooveel onzekerheden zijn en de internationale cultureele uitwis seling aan zoo tal van storingen en belem meringen bloot staat, kan er op dit terrein nog slechts sprake zijn van schuchtere ten- denzen en moet men zich nog wel bepalen tot het aangeven van eenige algemeene richtlijnen. Maar in dezen met breeds toet sen aangegeven ontwikkelingsgang valt niettemin een bepaalde lijn te ontdekken, welke wijst in de richting eener cultuur vernieuwing in continentalen zin en vooral op een verdieping en een bezinning op de eigen cultuurwaarden. In deze laatste richting moet het thans worden gezocht, gelijk reeds gebleken is uit de oprichting van den Nederlandschen cultuurkring, uit het streven, om te delven in de cultuurschatten, waaraan het eigen volksleven zoo rijk is, waarbij met voldoe ning kan worden vastgesteld, dat de be zettingsoverheid dit streven, waar zij dit kan, stimuleert en bereid is haar volledige medewerking te verleenen bij de pogingen tot verdieping van het nationale cultureele besef. Zij erkent daarin de beteelcenis van het vaderlandsche cultuurbezit en wanneer de kansen, die hier worden geboden, ten volle worden uitgebuit, kan daaruit voor de toekomst een aanzienlijke winst worden geboekt. Een volk, dat aan zijn eigen cul tuurwaarden voorbij loopt, verdient den naam „volk" niet meer en kan geen zelf standigheidsrechten laten gelden. Ligt hierin reeds een aanzienlijk terrein van wrrkzaamheden bloot, waarop velen een taak hebben te vervullen, daarnaast stemt het tot voldoening, dat er voor zoo ver zulks onder \de bestaande verhoudin gen mogelijk is, een cultureele uitwisse ling plaats heeft, naar gebleken is uit de komst naar ons land van beroemde buiten- landsche orkesten en opera-gezelschappen en uit de vertegenwoordigingen die het Nederlandsche cultuurleven met het bui tenland zullen verbinden en reeds thans verbinden. Heeft dit alles voor Zeeland beteelcenis? Op het eerste gezicht is hier moeilijk een relatie te ontdekken.® Niettemin lean ge wezen worden op Zeeuwsche aspecten. De gevolmachtigde voor Zeeland van den Rijkscommissaris, dr. Milnzer, heeft dezer dagen 'n een interview, dat hij aan de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" toe stond, deze Zeeuwsche aspecten belicht en daarbij zijn zienswijze kenbaar gemaakt over de perspectieven, welke zich met be trekking 'ot de cultuurvernieuwing voor Zeeland openen. Allereerst valt hier het uiterlijke, het tastbare in het veld der be schouwing, voor zoover er sprake zal zijn, om de herbouw, van wat door het oorlogsgeweld werd vernietigd, dienstbaar te maken aan een cultureele opwalcing. Dr. Milnzer heeft in dit verband de toekomst van de Middelbui-gsche Abdij besproken, die hij wil zien als het concentratiepunt van wa' er in Zeeland zelve aan volkskunst ver-borgen ligt. Wat d" overige uiterlrjlcheden betreft, sprak dr. Münzer van schouwburg- en concertzaalplannen, van wat te bereiken valt op het gebied van tentoonstellingen, In 't kort over wat er gedaan kan worden, om Middelburg ook wat dat betreft schoo ner uit zijn asch te doen herrijzen en te maken tot het bij uitstek cultureele cen trum van Zeeland. Het gaat hier echter over toekomst plannen, die hoe mooi ook, geen bevredi ging kunnen geven van de actueele be hoeften. Ts Zeeland cultuurarm Geenszins. Sprak niet het uiterlijk aanzien van het oude Middelburg van een hoog beschavingspeil! Maar buitendien, men treft in Zeeland en voor wie voor het eerst in dit gezegende land vertoeft is dat een der meest opval lende waarnemingen een innerlijke be schaving van hooge ontwikkeling, een be zonken gemoedsrust, een diep geworteld geloof, een stoere gehechtheid aan traditie en vormen, waar elders een vervlakking of een kunstmatige verbinding aan het over geleverde valt te onderkennen. Zoo zijn hier reeds voorhanden de on misbare elementen voor een cultuurvel-die ping aanknooping bij datgene, wat aan het volkskarakter vreemd is, is onnoodig en bovendien nutteloos. De Zeeuw weet wat hij wil en theorieën, die hem wezens vreemd zijn, vinden bij hem geen ingang h\j heeft zijn overtuiging, welke zeer nauw aansluit bij de innerlijke beschaving, die hem den eerenaam „ronde Zeeuw" heeft doen verwerven. Hierdoor is het ter rein reeds aanstonds afgebakend én slechts die pogingen tot cultuurverdieping wil men cultuurvernieuwing zullen resul taat kunnen hebben, voorzoover zij corres- pondeeren op deze eigenschappen van hoofd en hart. Maar ook hier is leiding en zoo men wil ordening noodig- en op dat gebied valt er zeker nog het een en ander te doen en zeer veel te bereiken. Wat voor het gi-oote Nederlandsche geheel van beteelcenis is, kan ook op kleiner kring worden betrok ken, Met name in Zeeland met zijn bijzon dere geografische structuur -waarover zoo aanstonds nog iets valt baanbrekend werk te Verrichten. Wat in algemeen Ne- derlandsch verband reeds in eersten aan leg met steun van de bezettingsautoriteiten kon worden verwezenlijkt, moet ook voor Zeeland door zijn excentrische ligging tastbaren vorm krijgen. Wij doelen hier op de mogelijkheid van de stichting eener cultureelen lering voor Zeeland, waarin de Machten, die op algemeen cultureel ter rein werken, kunnen worden s&amgebun- deld. Reeds heeft het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen op dit gebied veel tot stand gebracht en het zou van een tekort aan waardeering getuigen, zoo wij haar werkzaamheden achteloos voorbij gingen, maar voor de verwezenlijking der algemeene doelstelling van cultuurverdie ping is haar werkingssfeer ongetwijfeld te beperkt Het gaat er tevens om. de krachten, die in het volk zelf leven, mobiel te maken. Wij zijn er van overtuigd, dat zoodanig streven aanspraak zal kunnen maken op den warmen steun van de be zettende macht, in dit geval van den per soon van den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris. Zal Zeeland zich daarin afzonderen en zoo de pogingen tot saambinding van krachten in het algemeene Nederlandsche verband verstoren? I-Iet zij verre. Niet ge noeg kunnen deze pogingen, om de schei dingen te overkoepelen en de cultureele beleving te maken tot meer, dan het par ticuliere domein eener bevoorrechte kaste, worden bevorderd. Maar Zeeland ligt in een uithoek. Bovendien biedt dit kleine eilan denrijk groote en ten deele zelfs onoverko melijke moeilijkheden voor de verwezenlij king der pogingen tot cultureele verdie ping. Het probleem dat hier moet worden opgelost, is er ook een van economischen aard. Er zal gelegenheid zijn, het in zijn economische aspecten breeder te bezien, doch in dit verband mag de aandacht er op worden gevestigd, dat bet welslagen der plannen mede afhankelijk is van de verbindingen. Worden deze verwaarloosd, dan blijft het plan, gelijk dat voorzit, om Middelburg het knooppunt van het Zeeuw sche cultureele leven te maken, een utopie. Wat het cultureele leven betreft, voor zoover daarbij sprake is van landelijk con tact, neemt Zeeland een uitzonderings positie in, nu de toegang tot dit gewest verboden is. Daardoor is onze provincie verstoken van veel, waarvan men elders in den lande, zij het in beperkter vorm dan vorige jaren, nog genieten kan. Zeeland moet het, zoolang deze toestand voortduurt, hebben van cultureele „selfsupporting" en reeds daarin is een argument gelegen voor een stichting, als waarop wij hierboven doelden. Hier liggen groote kansen voor de ver dieping van het plaatselijk cultureele le ven en liet komt gewenscht voor dat de krachten, die daartoe voorhanden zijn, in staat worden gesteld, zich op dit gebied ten volle uit te leven, naar gelang dat in ver band met plaatselijke omstandigheden mo gelijk is. Daarnaast verdient het overweging, de uitzonderingsbepalingen, waaronder wij leven, onder oogen te zien, opdat het cul tureele contact met de rest van Nederland, dat wij zóo noode missen, althans eeniger- mate wordt hersteld. In de afgeloopen maanden was de in Zeeland vertoevende militaire bezetting niet verstoken van cultureel genot. O.m. werd Zeeland bezocht door de Dresdener Philharmonic. In andere deelen des lands heeft dit voortreffelijke orkest ook voor Nederlandsche luisteraars geconcerteerd. De vraag komt boven of ook in Zeeland een zoodanig contact met het Duitsche muziek leven niet mogelijk ware geweest. En de wensch moge hierbij geuit worden, dat het onder de zware uitzonderingsbepalingen verkeerende Zeeland, ook dezen winter voor het gemis aan cultureel contact wordt schadeloos gesteld. Want ook dat is een schrede op den weg naar cultuurvernieuwing. Verscherping lucht oorlog boven Engeland Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Met den aanvang van de maand November is, naar uit Londen wordt gemeld, plotseling een verscherping van den luchtoorlog bo ven Engeland ingetreden. Sedert het aan breken van den dag, zoo deelt het Britsche ministerie voor de luchtvaart in zijn com muniqué van Vrijdagavond mede, is de vij and boven Engeland waargenomen. Het be trof groote formaties van 20 tot 50 ma chines, die den geheelen dag over de En- gelsche kust vlogen. In Londen en in de omgeving van de hoofdstad, evenals in de graafschappen van Oost-Engeland, in tal rijke streken van Zuid-Oost-Engeland en in het graafschap Lincolnshire is het tot het neerwerpen van bommen gekomen. Lon den zelf had, naar verder wordt gemeld, Vrijdag drie lange periodes van luchtalarm. Na een luchtalarm, dat 13 uur duurde, werd door den Britschen omroep medegedeeld, dat Londen in dien nacht een van zijn zwaai'ste bomaanvallen heeft beleefd. Reeds sinds weken heeft de stad dergelijke aan vallen niet meer gekend. In een andere ra dio-uitzending werd de aanval der Duitsche vliegers op Londen een directen.massa-aan val genoemd. Wederom heeft men ononder broken urenlang afweervuur boven Londen gehoord. Het was zoo fel en aanhoudend als sinds lang niet meer het geval was ge weest, De lucht boven Londen was vaak als 31 dooden bij lucht aanvallen op Nederland 38 ,ZWAAR- EN 68 LICHT GEWONDEN. Veel slachtoffers in Amsterdam. Vrijdagavond laat hebben Engelsche vlie gers wederom een aanval gedaan op Am sterdam, waarbij nogmaals het Wilhelmina- gasthuis het mikpunt was, Het ziekenhuis kwam er dezen keer niet zoo goed af als bij den vorigen aanval. Het werd zwaar beschadigd en daarbij kwamen verschillende personen om het leven. Ook in de nabijliggende straten is de schade zeer groot. In totaal zijn in de stad Amsterdam bij dezen luchtaanval 24 dooden, 28 zwaar en 38 licht gewonden te betreuren. Ook in andere plaatsen van het land heb ben Engelsche bommen dooden geëischt. In totaal zijn buiten Amsterdam nog zeven dooden, 8 zwaar en ongeveer 30 licht ge wonden te vermelden. Ongeveer tien huizen zijn zwaar beschadigd. Distributie van peulvruchten. Eén rantsoen zal een halve kilogram bedragen. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van landbouw en vissche- rjj deelt mede, dat met ingang van 4 No vember 1940, tot en met 18 November d.a. v., de verkoop en aflevering aan den con sument voor alle soorten groene en grau we erwten en spliterwten, capucijners, wit te boonen, bruine boonen en andere soorten gekleurde boonen, zijn verboden. Op 19 November 1940 neemt de distribu tie van peulvruchten een aanvang. Het rantsoen zal bedrageivv /t kg voor nader vast te stellen perloden en verstrekt wor den op nader aan te wijzen bonnen van het algemeen distributieboekje. Aanvankelijk zullen slechts groene erwten en spliterwten en wellicht ook capucjjners beschikbaar worden ge steld. De detaillisten, die peulvruchten verkoo- pen, kunnen zich in de week van 4 tot en met 8 November a.s., op de voor hen aan gewezen dagen tot de plaatselijke distribu tiediensten wenden ter verkrijging van voorschottoewijzingen. Deze toewijzingen moeten zij onmiddel lijk bij hun leveranciers inleveren, teneinde gedurende den spertijd de daarop vermelde hoeveelheden peulvruchten te ontvangen. De grossiers moeten, zoodra zij de toe wijzingen van hun afnemers in hun bezit hebben, de peulvruchten bij de groot-gros siers bestellen voor een aantal rantsoenen overeenkomende met de door hen ontvan gen toewijzingen. Zooals vermeld is 1 rant soen i/2 leg. De toewijzingen, welke de grossiers ont vangen hebben, moeten zij niet naar den groot-grossier doorzenden, doch tot nadere aankondiging bewaren. Zij kunnen deze derhalve voorloopig ook niet tegen verza- meltoewijzingen bij de distributiediensten inwisselen. WELKE KOEKJES ZONDER BON? Naar de Telegraaf meldt, zullen verschil lende soorten koekjes buiten de distributie vallen, nl. bitterkoekjes, weespermoppen, paleisbanket, amandelkoekjes, hazelnoot koekjes en verschillende soorten, waarvan de namen minder bekend zijn. De banket bakkers zullen zich bovendien zeker gaan toeleggen op het vei-vaardigen van koekjes van zoo'n samenstelling, dat zij vrij van bonnen zjjn. Men hoeft ook niet bang te zijn, dat men met Sint Nicolaas de traditioneele zoetig heden zal moeten missen, want op de bloe'mbonnen (8 stuks per persoon voor een maand) kan men vier banketletters van een pond elk krijgen, terwijl borstplaat en marsepein vrjj zijn. De banketbakkers kunnen echter voor een broodbon of voor twee bloemlcaart- bonnen slechts 140 gram speculaas geven. Voorts kan men in vier weken tijds al leen voor de bloembonnen (8 stuks per persoon) acht maal twee ons koekjes, of 48 gebakjes, of een taart van tweeduizend en vierhonderd gram krijgen. door daglicht verlicht door den vuurschijn van het afweergeschut. De explodeerende bommen en honderden schijnwerpers. Pre cies hetzelfde schouwspel, aldus de Brit sche radio, heeft hen boven talrijke andere steden van Engeland kunnen waarnemen. Talrijke streken van Engeland, vooral het Zuiden en Zuidoosten van het land, Liver- dustriesteden, zijn aangevallen, welke aan vallen door de Engelschen even veelomvat tend als fel genoem dworden. Allerzielen op hei militaire graf aan den Grebheberg {Foto Pax-Holland) Pleidooi voor de ver- keersvoorziening op de Zuid-Hollandsclie en Zeeuwsche eilanden. De vier gewestelijke comité's ter verbe tering van de verkeersvoorziening op de Zuid-Hollandscke en Zeeuwsche eilanden hebben bij het wnd. hoofd van het departe ment van Waterstaat een memorie inge diend, waarin de gemeenschappelijke ziens wijze dier streken, onder adhaesie van de betrokken kamers van koophandel aan de regeering wordt kenbaar gemaakt. Dit gezamenlijke inzicht was reeds in April van dit jaar onder leiding der Alg. Ned. Verkeersfederatie tot stand gekomen; de sindsdien ingetreden toestanden hebben het wenschelijk doen schijnen om aan de regeering ditmaal van de gezamenlijke verlangens slechts de hoofdlijnen voor te dragen, en de bijzonderheden te reservee ren voor een nader tijdstip. Intusschen wordt de verwachting uitgesproken dat de achterstand van vele jaren die zich in dit opzicht reeds had opeengehoopt, in de oogen der overheid een grond zal vormen om ook onder de gewijzigde omstandighe den tot de thans door een communis opi nio als de meest noodzakelijk beschouwde voorzieningen over te gaan. Onder de verbeteringen, van dezen fun- damenteelen aard rekent de memorie in de eerste plaats het verschaffen van betere oeververbindingen, hoewel als beste oplos sing uiteraard het type vaste brug be schouwende, meenen requestranten voor loopig in dezen zin geen aandrang te moe ten uitoefenen, teneinde met des te meer klem te kunnen vragen om grondige ver betering der oeververbindingen te water. Gestreefd wordt naar veerdiensten die uit hoofde hunner capaciteit, snelheid, fre quentie en tarieven in staat zullen zijn om de betrokken eilanden in goede en recht- streeksche aansluiting te brengen met 's lands overige wegennet. In nauwe aansluiting op deze voorzie ning in de oeververbindingen wordt de wenschelijkheid betoogd om ook de hoofd en bijwegen op en om de eilanden bijtijds in een toestand te brengen die berekend zal zijn op "de eerlang te verwachten ver- keersontplooiïng. Gewezen wordt op de geheele ontoerei kende gelegenheid tot openbaar personen- en goederenvervoer tusschen de betrokken eilanden en de hoofdplaatsen waarop het economische en cultureele leven der bevol king zich richt. De hieruit voortspruitende nadeelen treffen zoowel de betrokken eilanden zelf als ook de bedoelde brand punten daarbuiten, in welken zin gewezen wordt op de belangen van Rotterdam, Dordrecht, Vlaardingen en Maassluis, als mede van verscheidene plaatsen op den vasten wal van Brabant en in de eilanden groep Beveland-Walcheren. Bovendien wordt betoogd dat het afgesnoerd houden van economische gewichtige deelen des rijks stellig een negatieven factor ople vert bij het streven naar ontplooiing van 's lands gezamenlijke activiteiten. Aangeraden wordt tot geleidelijkheid in den overgang van het oudere op het nieu were overigens wordt aanbevolen om de uitvoering op te dragen aan den daartoe meest geschikten en meest vertrouwen- wekkenden ondernemer, onder vrijlating evenwel van het particulier initiatief ten aanzien van het goederenvervoer, en onder tebaatneming van gewestelijke samenwer king voor oriënteering en toezicht. Met het kenbaar ma leen van deze door de geheele streek gedeelde inzichten hopen de genoemde gewestelijke comité's en ka mer.'.: van koophandel te kunnen bevorde ren, dat de "overheid thans, naar gelang der voorhanden feitelijke mogelijkheden, wel het noodige zal willen verrichten voor de reeds zoo lang met ongeduld verbeide verbeteringen in de verk eerstoestanden met betrekicing tot de Zuid-Hollandsclie en Zeeuwsche eilanden. -\ Bon 65 voor eieren. In aansluiting op hetgeen reeds met betrekking tot de distributie van eieren is gepubliceerd, wordt medegedeeld, dat ge durende het tijdvak van 4 tot en met 10 November a.s. de met „65" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht geeft op het koopen van één ei, De bonnen, welke 10 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met. 17 November a.s, geldig. Bijna 1.4 mlllïoen radioluisteraars in Nederland. Het aantal radio-luisteraars, dat blijkens aangifte een eigen ontvangtoestel bezit, be droeg op 30 September j.l. 1.089.890. Het aantal aangeslotenen op radio-distributie inrichtingen bedroeg op dien datum 302.036, zoodat een totaal aantal van 1.391.926 luis teraars of plm. 157 op 1000 inwoners is ge registreerd De voorraden kaas» EEN GROOTER GEDEELTE VRIJ GEGEVEN. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning. in oorlogstijd deelt het volgende mede In verband met de op 28 Augustus 1940 getroffen kaasregeling werd aan houders van voorraden kaas, grooter dan 500 lc.g., de verplichting opgelegd, deze niet te ver handelen of af te leveren dan met toe stemming der Nederlandsche zuivelcen- trale, afd. zuivel te 's-Gravenhage. Inmiddels heeft genoemde centrale een gedeelte van 15 met een minimum van 500 k.g., voor het verhandelen er afleve ren vrijgegeven. Dit gedeelte wordt met ingang van Maandag 4 November 1940, met 10 tot 25 verhoogd, zoodat dan nog 75 (verminderd met den indroog op den totalen oorspronkelijken voorraad) van den op 28 Augustus 1940 aanwezigen voorraaad geblokkeerd blijft. Uiteraard mag de aflevering uitsluitend geschieden tegen toewijzingen op grond der bepalingen van de kaasdistributiebeschikking 1940 1. ...ETITDCHKOMTI 5inf niÈÈlLAASÏ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1