Provincials Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Koekjes, gebakjes enz. van heden af op den bon. Er komt en algemeen identiteitsbewijs. 183ste JAARGANG NUMMER 255 ZATERDAG 2 NOVEMBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS 18 cent per week of f2.30 per kwartaal. Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent, ADVERTENTIEPRIJS; Van 1 -5 regels f 1.50, Iedere regel niêe> 30 cent. Bij abonnement speciale prijs,. Kleine advertenties van 1—5 regels f0.50,. Iedere regel meer 10 ct (max. 8 regels),,' POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit vier bladen De distributie geschiedt met behulp van de broodkaart. EXTRA BROODRANTSOEN VOOR DE JEUGD. Er komt een bloemkaart waarop ook brood kan worden verkregen. De Secretaris-Generaal, -wnd, Hoofd van het departement van landbouw en visscberij, deelt mede, dat met ingang van beden, 2 November 1940, een aanvang wordt gemaakt met de distributie van de zgn. bakkerijproducten, d.z. alle voor menschelijke consump tie geschikte artikelen, welke geheel of ten deele zijn gebakken uit tarwemeel, tarwebloem, roggemeel, roggebloem, rijstemeel, rijste bloem, boekweitmeel of gruttenmeel (gemengd meel). Onder deze distributie vallen derhalve o.a. alle soorten koele, alle soorten meel of bloem bevattende koekjes, biscuits en wafels, taart en gebakjes, beschuit, cake, alsmede alle soorten groot en klein korstgebak, zooals bijvoorbeeld boterletters en amandelbroodjes. De distributie van deze artikelen ge schiedt in de eerste plaats met behulp van de broodkaart. Tot dusverre gaven de bon nen van deze kaart gedurende het tijdvak, waarvoor zij geldig waren verklaard, uit sluitend recht op het koopen van brood. In den vervolge geeft elk van de bonnen der broodkaart gedurende bedoeld tijdvak naar keuze recht op het koopen van hetzij 100 gram brood, hetzij een rantsoen van de op gesomde bakkerijproducten. Dit rantsoen, kortheidshalve te noemen„een rantsoen gebak", zal voor de vei-schillende soorten bakkerijproducten verschillend zijn, aange zien het overeenstemt met de hoeveelheid bloem of meel, die in een bepaald artikel pleegt te worden verwerkt. Ook koekjes op meelbon. Ten einde ook degenen, die de bonnèn van hun broodkaart niet of moeilijk kunnen missen voor het koopen van koekjes e.d., In de gelegenheid te stellen deze artikelen te betrekken, is voorts besloten, dat ook het meelrantsoen, hetwelk tot dusverre eens per vier weken op een bon van het algemeen distributiebonboekje beschikbaar werd gesteld, desgewenscht zal kunnen worden besteed voor het koopen van koek, koekjes, biscuits, gebakjes enz. Aangezien het'echter bezwaarlijk zou zijn de met het meelrantsoen overeenkomende hoeveelheid koekjes e.d. in eenmaal te betrekken, zul len meel en bloem in den vervolge niet meer worden gedistribueerd op de bonnen van het algemeen distributiebonboekje, doch op een speciaal daarvoor uit te ge- Ven „bloemkaart", Bloemkaart ook geldig voor brood. Bovendien is, ten einde den consument een zoo groot mogelijke vrijheid te geven, nog bepaald, dat de bloemkaart, behalve op het koopen van meel en bloem of koekjes e.d., desgewenscht ook recht zal geven op het koopen van brood. Aflevering van meel of..bloem op de bonnen van de broodkaart blijft, evenals tot dusverre het geval was, verboden. De bloemkaarten, die door de distributie- diensten worden uitgereikt, zullen bestaan uit 8 met „1" genummerde bonnen, 8 met »,2" genummerde bonnen enz. Voor elke periode van vier weken wordt een nummer van de bloemkaart aangewezen voor het koopen van meel en bloem óf brood óf koekjes e.d. Men heeft dus telkens gedu rende de vier weken de beschikking over 8 bonnen. Twee van deze bonnen staan ge lijk met één bon van de broodkaart. Aan gezien één bon van de broodkaart recht geeft op 100 gram brood of 1 rantsoen „gebak", geeft dus één bon van de bloem kaart recht op 50 gram brood of rant soen gebak. Voorts geven de 8 bonnen van de bloemkaart tezamen recht op het koo pen van 1 rantsoen meel of bloem, d.i. 280 gram. Elk der 8 bonnen geeft derhalve recht op H rantsoen meel of bloem 85 gram. Minitnum-hoeveelheden voor „gebak"-rantsoen. Aangezien de rantsoenen voor koekjes e.d. („gebak") zjjn afgestemd op de in het product verwerkte hoeveelheid meel of bloem, en uiteraard niet alle fabrikanten en banketbakkers precies hetzelfde percen tage meel en bloem in hun artikelen ver werken, is voor de diverse „gebal^'-rant- soenen een minimum-hoeveelheid vastge steld. De minimum-hoeveelheid is die, waarop de consument ten minste aan spraak kan maken. De minimum-hoeveel- heden zijn voor de diverse artikelen als volgt vastgesteld .5 1 r&ntsoen „gebak" minimum voor koele (ontbijtkoek) 160 gram voor speculaas 140 voor andere koekjes 200 w voor biscuits en wafels 90 M voor beschuit 75 M voor cake 300 voor taart 600 voor gebakjes 600 M c= voor gevuld groot korst gebak (boterletters e.d.) 500 >3 voor gevuld klein korst gebak (amandelbroodjes e.d.) 400 Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken artikelen, welke niet op bovenstaande lijst voorkomen, geldt, dat 1 rantsoen een hoeveelheid, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Zoo zal bijv. in efen restaurant voor een pannekoek, waarin 70 gram bloem is verwerkt, een broodbon (eventueel twee bonnen van de bloemkaart) moeten worden ingeleverd. De thans loopende, met „12" gemerkte bon van de broodkaart, welke tot en met Dinsdag 5 November geldig blijft, geeft tot en met dien dag derhalve op 125 gram rog gebrood of 100 gram ander brood tevens desgewenscht recht op 1 rantsoen „gebak" (Zie boven). De nieuwe bon. gedurende de week van 4 tot en met 10 November geeft elke der met „13" gemerkte bonnen van de broodkaart recht op liet koopen van 125 gram roggebrood öf 100 gram ander brood óf rantsoen „gebak'; (zie boven). De op 10 November nog niet ingeleverde bonflen kunnen vervolgens nog in de week van 11 tot en met 18 November worden gebruikt, met dien verstande, clat zü gedurende laatstgenoemde week geen recht geven op het koopen van brood of gebak in hotels, restaurants, café's, broodjeswinkels, e.d. De aandacht wordt er in dit verhand op gevestigd, dat de bonnen van de broodkaart in den vervolge in plaats van 2 dagen nog 7 dagen na afloop van de week, voor welke zij zijn aangewezen, hun geldigheidsduur behouden. De bloemkaart. Gedurende het tijdvak van 4 Novem ber tot en met 1 December geeft voorts elke der met „1" genummerde bonnen van de bloemkaart recht op het koopen van 60 65 gram roggebrood öf 50 gram ander brood öf 1/, rantsoen „ge bak" (zie boven) öf 3d" gram meel of bloem (dat is tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel, zelfrijzend bak meel of boekweitmeel). Zooals bekend, zijn destijds in verband met de brooddistrubutie wisselbonnen ter beschikking van de exploitanten van ho tels, restaurants, café's, lunchrooms, brood jeswinkels e.d. gesteld. Deze wisselbonnen, welke uitsluitend gebruikt mogen worden voor het koopen van brood in genoemde inrichtingen, geven elk recht op het koopen van een half rantsoen brood. Uiteraard kunnen deze bonnen in den vervolge te vens gebruikt worden voor het koopen van een half rantsoen gebak e.d. in de genoem de inrichtingen. Aangezien echter gebak e.d. ook in kleinere hoeveelheden dan een half rant soen in deze inrichtingen pleegt te worden verstrekt, worden thans ook bonnen voor een kwart rantsoen brood of gebak inge voerd. De exploitanten der inrichtingen kunnen zich met ingang van 4 November voor het verkrijgen van deze rantsoen"- wisselbonnen tot de plaatselijke distributie diensten wenden. Met nadruk wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat ook de bon nen voor een kwart rantsoen niet door bakkers, banketbakkers of andere winke liers in ontvangst mogen worden genomen. Extra broodrantsoen voor de jeugd. Het invoeren van de distributie van bak kerijproducten houdt verband met de ge bleken wenscheljjkheid om aan jongens en meisjes, die in de ontwikkelingsperiode verkeeren, een extra-broodrantsoen toe te kennen. De door de distributie van bak kerijproducten te besparen hoeveelheid meel en bloem zal worden besteed voor het verstrekken van een extra-broodrantoen van 400 gram per week aan jongens eu Distributie van eieren. EEN EI PER BON. Met ingang van 4 November. De secretaris-generaalwaarnemend hoofd van het departement van landbouw eri visscherij, deelt mede, dat met ingang van Maandag 4 November een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van eieren, hetgeen beteelcent, dat de verkoop van eieren aan het publiek uitsluitend op bon mag geschieden. Onder eieren worden begrepen kippen en eendeneieren, in of uit de schaal, versch zoowel als geconserveerd. Het rantsoen zal voorshands één ei per persoon per week bedragen. Op Zaterdag 2 en Zondag 3 Novem ber a.s. is de verkoop van eieren ge heel verboden. Voor de eerste distribiitieperiode, welke loopt van Maandag 4 November tot en met Zondag 17 November a.s. zal nader een bon van het algemeen distributiebon boekje worden aangewezen ter verkrijging van één ei. Personen, die op medische gronden be hoefte hebben aan een extra rantsoen eieren, zullen hiertoe op gecontroleerd me disch attest van de distributiediensten bon nen kunnen krijgen. De gasten van hotels, restaurants e.d. zullen voor de eieren, welke afzonderlijk worden vei'strekt dus b.v. gekookte of gebakken eieren bonnen dienen af te geven. Voor een toewijzing voor de eieren, welke de hotels, restaurants e.d. in de maaltijden verwerken, dienen deze instellingen zich op nader te bepalen dagen te wenden tot de plaatselijke distributiediensten. Ziekenhuizen, sanatoria e.d. zullen toe wijzingen ontvangen volgens een afzonder lijke regeling. De directies van deze instel lingen kunnen zich daartoe wenden tot de plaatselijke distributiediensten. Aan de eierverwerlj.emle industrieën, daaronder b.v. ook begrenen de banketbak kers. zullen zoo noodig' door de Nederland- sche meelcentrale. Riouwstraat 174180 te 's-Gravenhage toewijzingen worden ver strekt. Belanghebbenden dienen zich der halve tot genoemde centrale te wenden. In een officieele publicatie worden rege lingen, welke voor detaillisten, grossiers en handelaren en pluimveehouders van be lang zijn, bekend gemaakt. meisjes tusschen 14 en 21 jaar. Daartoe zal, tegelijk met de uitreiking van- cle bloemkaart, op vertoon van de stamkaar ten van hen, die op 20 October 1940 den leeftijd van 14 jaar reeds en den leeftijd van 21 jaar nog niet hebben bereikt, een extra-broodkaart worden uitgereikt, waar op van elk nummer 4 bonnen voorkomen. Ook deze bonnen kunnen desgewenscht worden gebruikt voor het koopen van koekjes e.d. In een officieele publicatie worden na dere bijzonderheden welke voor bakkers, winkeliers e.d. en voor exploitaties van hotels, restaurants e.d. van belang zijn bekend gemaakt. Maximumprijzen voor eieren. Het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt mede Door het prijsverloop der laatste weken zijn de groothandelsprijzen van eieren in die mate gestegen dat voor den detail handel van eenige winst bijkans geen sprake meer was. Teneinde thans te ko men tot redelijker verhoudingen in den groothandel- en detailprijzen, zijn met in gang van heden de volgende maximum prijzen voor producenten, grossiers en de taillisten vastgesteld Voor producenten bedragen de maxi mumprijzen 1.05 per kg. Voor zoover de eieren per stuk worden verhandeld, moe ten overeenkomstige prijzen per stuk wor den berekend. Voor het verhandelen van eieren door grossiers zijn de eieren in ver schillende klassen ingedeeld. In de offi cieele publicatie zijn deze klassen met vermelding van maximumprijzen, welke de grossiers aan den kleinhandel mag bereke nen, bekend gemaakt.. De daarin genoemde grossiersprijzen gelden tevens voor zoover producenten met machtiging van de Cen trale, eieren rechtsteeks aan consumenten verkoopen. De maximumprijzen waarvoor winkeliers eieren mogen verkoopen aan consumenten zijn als volgt vastgesteld a. versche eieren klasse I 8 cent per stuk klasse H l/2 cent per stuk klasse III 7 cent per stuk"; klasse IV 6J/> cent per stuk klasse V 6 cent per stuk klasse VI 5'/, cent per stuk. b. kalkeieren 5i/2 cent per stuk. Teneinde het publiek in staat te stellen te zien tot welke klassen de eieren behoo- ren en welke prijs derhalve mag wor den berekend, zullen de eieren binnenkort met een der nummers 1VI, overeenko mende met bovenstaande klassen, worden voorzien. DISTRIBUTIE VAN GRUTTERSWAREN. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van .landbouw en visscherij deelt het volgende mede s rijst enz. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 2 November tot en met Vrijdag 29 November a.s. geeft de met „82" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 250 gram rijst öf rijstemeel óf rijstebloem öf gruttemeel (gemengd meel). Gruttenmeel zal n.l. niet meer op den bon voor tarwebloem, maar in den vervolge op den bon voor rijst ver krijgbaar zijn. havermout enz. Met betrekking tot havermout, haver vlokken, gort en grutten is een wijziging in de distributie gebracht. Deze producten zullen niet meer verkrijgbaar zijn op één bon, die vier weken geldig wordt ver klaard, maar in den vervolge zullen twee bonnen worden aangewezen, die elk acht weken geldig zullen zijn. Voorts zullen in den vervolge haver- bloem, gortmout en uit aardappelmeel be reide vlokken, welke bestemd zijn voor menschelijke consumptie, slechts tegen af gifte van een bon gekocht kunnen worden. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 2 November tot en met Vrijdag 27 Decem ber a.s. geeft de met „83" genummerd© bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 250 gram haver mout öf havervlokken, öf haverbloem, öf aardappelmeelvlokken óf gort öf gortmout öf grutten. De met „88" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje geeft gedu rende het tijdvak van Zaterdag 2 Novem ber tot en met Vrijdag 27 December uit sluitend recht op het koopen van 250 gram gort öf gortmout öf grutten. De met „88" genummerde bon zal derhalve niet gebruikt kunnen worden voor het koopen van havermout, havervlokken, ha- verbloem of aardappelmeelvlokken. De detaillisten zullen in verband met het voorgaande een voorschottoewijzing voor gort van de distribütiediensten ontvan gen. Deze toewijzingen zullen worden be-" rekend naar het aantal ingeleverde bonnen, welke voor havermout zijn aangewezen, VERMICELLI ENZ. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 2 November tot en met Vrijdag 27 December a.s. geeft voorts de met „9S" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram vermi celli öf marcaroni öf spaghetti. maïzena enz. Ook alle soorten sago en aardappelmeel zullen in den vervolge uitsluitend tegen afgifte van een bon gekocht kunnen wor den. De met „93" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje geeft gedu rende het tijdvak van 2 November tot en met 27 December a.s. recht op het koopen van 100 gram maizena öf griesmeel öf sago öf aardappelmeel, dan wel een hoe veelheid puddingpoeder öf puddingsaus- poeder, welke 100 gram zetmeel bevat. De hoeveelheid puddingpoeder mag verdeeld zijn over twee pakjes, waarvan elk ten hoogste 50 gram zetmeel bevat, dan wel drie pakjes, waarvan elk ten hoogste 33 gram zetmeel bevat. De hoeveelheid pud- dingsauspoeder, welke op één bon wordt gekocht, mag ongeacht de samenstel ling over niet meer dan zes pakjes ver deeld zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in den vervolge alle soorten pudding poeders,- dus ook de met behulp van aard appelzetmeel bereide puddingpoeders on der de distributie vallen. Tenslotte wordt er op gewezen, dat op twee bonnen een pakje maizena van 225 gram kan worden gekocht, doch slechts in verpakkingen, welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. Inventarisatie van motorrijwiel-, auto- en tractorbanden. DE OPGAVETERMIJN VERLENGD. Op 19 October j.l. werd de termijn geslo ten, waarbinnen iedere houder van auto-, motorrijwiel-, tractor- en vliegtuigbanden, deze had moeten opgeven. Het is echter gebleken, dat velen in het bijzonder particulieren aan deze verplichting nog niet hebben voldaan. Met nadruk wordt er op gewezen, dat ook hadden moeten worden opgegeven handen, welke gemon teerd zijn aan al dan niet in gebruik zijnde rij- en voertuigen. Er wordt thans gelegenheid geboden een eventueel gepleegd verzuim alsnog te her stellen. De tenvijn van inlevering der voor genoemde aangifte bestemde formulieren is namelijk verlengd tot en met 9 Novem ber a.s. De formulieren zijn verlcrij'gbaar bij de daartoe aangewezen plaatselijke dislributiekriiigkantoren. Witte formulie ren moeten in enkelvoud, geldeurde in drie voud worden ingediend. Laatstgenoemde woeden in viervoud uit gereikt, waarbij één exemplaar in het be zit van den houder der banden blijft. Ieder, die by de na 9 November te hou den controle in het bezit blijkt te zijn van auto-, motorrijwiel-, tractor- of vliegtuig banden, welke hadden moeten worden op gegeven, zal strafrechtelijk worden ver- VOOR NEDERLANDERS, NIET-NEDERLANDSCHE ONDERDANEN EN VREEMDELINGEN. Bij besluit van den secretaris-gene raal van het departement van binnen- landsche zaken wordt onder den naam persoonsbewijs een algemeen identi teitsbewijs tevens bewijs van opne ming in het bevolkingsregister inge voerd, waarvan het model wordt vast gesteld door den secretaris-generaal. Deze persoonsbewijzen worden van rijkswege uitgegeven in drie soorten, n.l. voor Nederlanders, voor Neöer- landsche onderdanen en voor vreemde lingen. Gebruik van den naam persoonsbewijs voor andere bescheiden dan die, welke van rijkswege worden uitgegeven overeen komstig het vastgestelde model is. ver boden. Verder is verboden het gebruik van het' model van het persoonsbewijs voor andere doeleinden dan bij of krachtens dit besluit bepaald, zoomede het nadrukken, doen: nadi-ukken of anderszins namaken of doen namaken van een zoodanig model. De persoonsbewijzen blijven eigendom van het rijk. Een ieder, die, overeenkomstig de bij of ingevolge de wet van 17 April 1887 (staatsblad no. 67) gegeven voorschriften is of moet zgn opgenomen in een der bevol kingsregisters van het bezette Nederiand- sche gebied en die den leeftijd van 15 jaar heeft overschreden, is verplicht een te zijnen name gesteld geldig persoonsbe wijs in bezit te hebben, te allen tijde bij zich te dragen en desgevorderd te ver- toonen aan iederen opsporingsambtenaar, alsmede aan alle ambtenaren of andere personen, door wie zulks ingevolge eenig wettelijk voorschi'ift wordt verlangd. De hier_;bedoelde verplichting geldt niet voor: 1. Personen of groepen van personen van vreemde nationaliteit, die bij beschik king van den secretaris-generaal van deze verplichting zgn ontheven. 2. Personen of groepen van personen, aan wie het recht tot het bezit van een persoonsbewijs, ingevolge een beschikking van den secretaris-generaal, is ontzegd, voor den duur der ontzegging. Eenzelfde persoon mag niet in het be zit zijn van meer dan een persoonsbewijs te zijnen name. Ieder gerechtigde is gehouden, op ver langen van de met de zorg voor de uitrei king van persoonsbewijzen belaste autori teiten of ambtenaren naar waarheid alle opgaven of inlichtingen te verstrekken welke noodig of wenschelijk kunnen zijn voor het vaststellen van zijn identiteit, zijn burgerlijken staat en zijn staat van Nederlander, Nederlandsch onderdaan of vreemdeling. Elk uitgereikt persoonsbewijs heeft een geldigheidsduur van vijf jaren, te rekenen van de dagteekening der afgifte. Ieder gerechtigde is verplicht, in geval van vermissing of ontvreemding van het hem uitgereikte persoonsbewijs, onverwijld daarvan aangifte te doen aan den burge meester of, indien hij is opgenomen in het centrale bevolkingsregister of niet is opgenomen in eenig bevolkingsregister van het bezette Nederlandsche gebied, aan het hoofd der rijksinspectie, onder mededeeling van de feiten en omstandigheden, welke tot de opsporing van het vermist of ont vreemd persoonsbewijs kunnen leiden. Hij die de aangifte van overlijden doet,- is verplicht het in het bezit van den over ledene zijnde persoonsbewijs tegelijk met de aangifte in te leveren bjj den burge meester der gemeente, waai; het overlijden plaats vond. Het is aan een ieder verboden zich op eenigerlei wijze van het hem uitgereikte persoonsbewijs te ontdoen of daarin eenige verandering, aanvulling of toevoeging aan te brengen of te doen aanbrengen. Uitsluitend de gerechtigde of zijn wet telijke vertegenwoordiger kan bij den secretaris-generaal schriftelijk in beroep komen tegen de weigering of intrekking van een-persoonsbewijs binnen veertien da gen nadat de desbetreffende beschikking te zijner kennis is gekomen. Voor elk uit te reiken persoonsbewijs wordt een recht van l.aan leges geheven, van welk bedrag vijftig ten honderd komt ten bate van' 's Rijks kas en vijftig ten honderd ten bate van de gemeente kassen. In geval van min- of onvermogen kan de burge meester of het hoofd den rijksinspectie dit bedrag tot de helft verminderen of kostelooze uitreiking toestaan. Overtreding van vorenbedoelde bepalin gen worden met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboeten van ten hoogste f 100 gestraft. In bijzonder zware gevallen kan gevangenisstraf tot één jaar of geldboeten van ten hoogste 10000 wor den opgelegd. De secretaris-generaal stelt de voor schriften va-st, noodig voor een juiste uit voering van dit besluit en bepaalt tevens nader op welk tijdstip de onderscheidene deelen van dit besluit in werking treden. Dit besluit wordt aangehaald als „Be sluit Persoonsbewijzen"s

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1